عنوان تاریخ
از غرب‌زدگی تا تحریف واقعیّت‌
(محمدطاهر ميساوی - استاد دانشگاه بین‌المللی اسلامی مالزی)
1396/12/24
نقش معایشت در تربیت – بخش دوّم و پایانی
(سالم احمد البطاطی) (ترجمه: علی رشیدی)
1396/12/22
بحران میانسالی در گفت‌وگو با دكتر فرید براتی
گفت‌وگو از: گروه علم و زندگی
1396/12/22
حق‌گرایی‌ در داستان موسی و خضر
(میلاد صالحی)
1396/12/20
زنان آواربردار
(دکتر محمود خردو)
1396/12/18
در فضیلت زن بودگی
(صدیق قطبی)
1396/12/18
زایش از سنگ، زایمان همسنگ/ در نسبت میان زن و مرد
(عبدالغفور گردهانی)
1396/12/17
به بهانه‌ی روز جهانی زن
(جلیل بهرامی‌نیا)
1396/12/17
ندانسته و ناخواسته در مسند خدایی نشسته‌ایم
(ع.حیدری)
1396/12/16
سی ویژگی یک شهروند مسؤولیّت‌‌‌شناس
(دکتر محمود سریع‌القلم)
1396/12/14
نقش معایشت در تربیت – بخش اوّل
(سالم احمد البطاطی) (ترجمه: علی رشیدی)
1396/12/13
ملت و ناسیونالیسم: مفاهیمی متنازعٌ‎‎فیه
(نِناد میشچِویچ) (ترجمه: عدنان فلاحی)
1396/12/09
تأثیر دیدگا‌ه‌های راشد غنوشی بر اسلام معاصر
(رضوان السّید‌) (ترجمه: واحد ترجمه‌ی اصلاح‌‌وب)
1396/12/05
مصاحبه با رعنا الیاسی از بازماندگان زلزله اخیر سرپل ذهاب
گفت‌وگو از: فاروق ابراهیمی و بشیر امینی
1396/12/05
فن بیان و سخنوری
(دکتر طارق سویدان) (ترجمه: علی رشیدی)
1396/12/03
آیا تُرک‌ها با کُردها برابرند؟
(احمد آلتان - نویسنده و روزنامه‌نگار تُرک) (ترجمه: آزاد کریمی)
1396/11/30
نقش پیگیری در تربیت - بخش سوم و پایانی
(سالم احمد البطاطی) (ترجمه: علی رشیدی)
1396/11/28
او همیشه بر ضد فلسطین است!
(دکتر تیسیر رجب التمیمی) (ترجمه: عبدالخالق احسان)
1396/11/26
نقش پیگیری در تربیت - بخش دوم
(سالم احمد البطاطی) (ترجمه: علی رشیدی)
1396/11/24
نقش پیگیری در تربیت - بخش اول
(سالم احمد البطاطی) (ترجمه: علی رشیدی)
1396/11/22
٧ ایده در تعامل فرزندان با دوست خودخواه
(دکتر جاسم المطوع) (ترجمه: واحد ترجمه‌ی اصلاح‌‌وب)
1396/11/20
نگاهی به جنگ عفرین از زاویه‌ای دیگر
گفت‌وگو از: اصلاح‌وب
1396/11/17
نام و نهان
(آزاد درویش‌پور)
1396/11/16
بررسی و واکاوی جنگ عفرین در گفت‌وگو با جلال معروفیان فعال اجتماعی
گفت‌وگو از: شاخه‌وان قادری
1396/11/15
جابان الکُردی
(دانا مهرنوس)
1396/11/14
رسالت احزاب و نقش رسانه‌ها
(محمدعلی سوره)
1396/11/14
بازخوانی رفتار سیاسی اردوغان تا بهسازی فضای تحلیلِ گفتمان
(متین لطفی)
1396/11/13
بازخوانی اجماع از نگاه اصولیان اهل سنّت‌
(عدنان فلاحی*)
1396/11/11
چرا از اخوّت اسلامی، فقط هزینه اش سهم ملّت کورد باشد؟!
(جلیل بهرامی‌نیا)
1396/11/09
تجربه موفّق‌ توسعه‌وی اسلامگرایان‌ در مالیزیا
(محمد محمود) (ترجمه: عبدالخالق احسان)
1396/11/08
انقلاب‌های عربی زمینه‌ی مناسبی را برای آن دسته از تحلیل‌گران و نویسندگان که خود را کارشناس مسائل جهان اسلام می‌دانند فراهم کرد تا در مجامع دانشگاهی و غیر دانشگاهی غربی به تحلیل و بررسی اوضاع کشورهای عربی بپردازند. اخیراً‌ کتابی از یکی از اساتید فرانسوی که متخصص مسایل خاورمیانه است به زبان انگلیسی منتشر شده است و نویسنده ضمن بررسی تجارب انقلاب‌های عربی در بخشی از آن می‌نویسد: عرب‌ها استثناء نیستند؛ آنها می‌توانند به آسانی و به هر بهایی که باشد برای دستیابی به آزادی و عدالت مبارزه کنند.
٥- اثر معایشه در پذیرش دعوت‌: معایشت و معاشرت‌، تأثیر زیادی در پذیرش دعوت از سوی متربیان دارد. هر اندازه مربی تلاش کند تا این مفهوم را در روند فعالیتهای تربیتی خود اجرایی کند به همان اندازه پذیرش و استقبال از او افزایش خواهد یافت. احادیث روایت شده در مورد داستان اصحاب اخدود به ما می‌گویند که‌: در آن روزگار جوانی بوده که نابینایان مادرزاد و بیماران مبتلا به پیسی و دیگر امراض را مداوا می‌کرده است. آوازه او در همه جا پیچید و مردم گروه گروه به او مراجعه می‌کردند. او بواسطه معاشرت و تعامل خوب با مردم توانست محبت مردم را کسب کند، او وقت و انرژی و تمام موهبتهای خدادادیش را وقف مردم کرده بود و به خاطر دین و اعتقادش از تمام وجود خود مایه می‌گذاشت...
زندگی را فرصت خدمت به دیگران بدانیم انسان زمانی با بحران میانسالی روبه‌رو می‌شود كه احساس می‌كند به نیمه راه زندگی رسیده و فرصت حضورش در این دنیا رو به پایان است. معمولاً این دوره با اضطراب و افسردگی همراه است و اگر فرد نتواند در گذشته‌اش دستاوردی رضایت‌‌بخش بیابد، با ناامیدی و سرگشتگی مواجه می‌شود. دكتر فرید براتی، روانشناس، بحران میانسالی را دوره‌ای می‌داند كه قوای شناختی و عقلانی فرد به ترازی بالاتر از گذشته رسیده و دغدغه‌‍‌‌‌‌‌اش دستاورد عمر طی شده و چگونگی پیمودن باقی عمر است. وی راه گذر از این بحران را توجه میانسالان به داشته‌های زندگی‌شان و پرهیز آنها از غرق شدن در احساس حسرت بر نداشته‌ها می‌داند.
یکی از مؤلّفه‌‌های جامعه آرمانی برای نوع بشر، هموار بودن جاده‌ی احقاق حقوق است که بتوان در نهایت به مقصد که همان حق است رسید و حس آزادگی پیرو آن، شعله‌ی انسانیّت‌ را در وجود انسان‌ها می‌افروزد. یکی از مثال‌هایی که می‌توان در این راستا ذکر کرد خطبه‌ی صدیق امّت‌ است که فرمود: قوی شما نزد من ضعیف است تا حق را از او بگیرم و ضعیف شما نزد من قوی است تا حقِ او را بگیرم. یکی از مثال‌های قرانی این حق‌گرایی‌ آیات ۶۰-۸۲ سوره مبارکه کهف است که داستان موسی و خضر در آن آمده است؛ در این آیات نکاتی ذکر شده که جامعه ما شدیداً‌ به توضیح و عمل به آن نیاز دارد؛ شاید که یکی از پایه‌های این خانه فرسوده را بازسازی کند.
  در ۱۹۴۵ و پس از پایان جنگ جهانی دوم، حجم خرابی به بار آمده در اثر جنگ بسیار زیاد بود. حدود ۴ میلیون از ۱۶ میلیون خانه مسکونی در آلمان تخریب شده بود. به همین تعداد واحد مسکونی دیگر نیز آسیب جدی وارد شده بود. بیش از نیمی از مدارس از بین رفته بود و ۴۰ درصد از زیرساختهای کشور دیگر وجود نداشت. بسیاری از واحدهای تولیدی و کارخانه ها بکلی تخریب شده بودند و در نتیجه همه این خرابی‌ها ۴۰۰ میلیون متر مکعب آوار سراسر شهرها و مناطق مسکونی کشور را فراگرفته بود. همه این‌ها در حالی بود که آتش جنگ عمده جمعیت مرد کشور را به کام مرگ کشیده یا خانه‌نشین کرده بود.
عطار نیشابوری وقتی می‌خواهد رابعه‌ی عدویه را بستاید می‌گوید: «او نه یک زن بود، بل صد مرد بود...» زن وقتی خوب است که مرد باشد؛ چرا که از نظر عطار و قاطبه‌ی مردان، مرد بودن فضیلتی است مسلّم. ادبیات و فرهنگ ما مجموعاً همین سوگیری را به‌ نسبت زنان داشته است. خواجه نظام‌الملک در کتاب سیاست‌نامه می‌نویسد: «زنان اهل سترند و کامل عقل نباشند و غرض از ایشان گوهر نسل است که بر جای بماند و هر چه از ایشان اصیل‌تر، بهتر و شایسته‌تر‌ و هر چه‌ مستوره‌تر و پارساتر، ستوده‌تر و دلپذیرتر... با زنان تدبیر در کارها کنید، اما هر چه ایشان گویند چنین باید کرد، به خلاف آن کنید تا صواب آید چراکه در خبر این است: شاوروهُنَّ و خالِفُوهُنّ.
واقعیت آن است‌‌ که آبگینه از سنگ می‌زاید؛ از سنگی که سفت و سخت است؛ از سنگی که آنقدر‌ تراکم مولکول‌هایش بالاست که آن‌را قدرت می‌دهد، آخر هر وقت تراکم بیشتر شد انباشت انرژی بیشتر می‌شود و این انرژی اگر درست هدایت نشود، نه تنها آبگینه که بلکه خود سنگ را هم می‌شکند. سنگ وقتی که فرسایش یافت و مولکول‌هایش انرژی فوق‌العادّه‌ای‌ خود را از دست دادند، آن وقت ماسه می‌شود؛ ماسه‌ای‌ که هویّت‌ سنگ بودن را از دست نداده است. این سنگ در کوره پخته می‌شود، آن‌چنان‌ که آنقدر ریز می‌شود که امکان بلور شدن را می‌یابد؛ بلوری که به هر فرم در می‌آید؛ درست مانند سنگی که حالت خود را تغییر داده است.
زنان در ارزش انسانی، سرشت بشری، ابزارها و توان شناخت، مسئولیّت‌ مدنی، صلاحیّت‌ امر به معروف و نهی از منکر، امکان ترقّی‌ معنوی و لیاقت دریافت خطاب الهی با مردان مساوی‌اند و تفاوت در برخی خصوصیّات‌ روانشناختی یا فیزیولوژیکی را نباید به تفاوت ارزشی تبدیل کرد؛ زن و مرد، نه در برابر یکدیگر، بلکه در کنار هم و به تعبیر نبوی «شقائق» یعنی همتای هم‌اند و در پویش مسیر شکوفایی و کمال، همدوش‌ و نیازمند یکدیگرند؛ هر دو باید به شأن انسانی و ارزش الهی یکدیگر احترام بگذارند از نگاه ابزارگرایانه به یکدیگر پرهیز کنند؛ نه زن ابزار مرد است و نه مرد ابزار زن. مرد و زن، دو نوع جنس انسان‌اند و هر دو به یکسان از روح که مایه‌ی امتیاز انسان از دیگر مخلوقات است، برخوردار هستند؛
بزرگترین ستمی که امکان دارد در حق آدمی روا داشته شود، الزام و تحمیل اندیشه‌ای‌ به اوست. پروردگار هستی یقیناً‌ به مصلحت ما آگاه بوده و هست و صلاح را در این دیده که هر شخصی را با سیستم فیزیکی و روحی منحصر به خودش بیافریند؛ که نتیجه‌ی این آفرینش برای ما در جوانب و ابعاد مختلف محسوس است. بطور مثال، خدای متعال می‌فرماید: «ومِنْ آيَاتِهِ خَلْقُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ وَاخْتِلَافُ أَلْسِنَتِكُمْ وَأَلْوَانِكُمْ ۚ إِنَّ فِي ذَٰلِكَ لَآيَاتٍ لِلْعَالِمِينَ»(٢٢/روم) «و از نشانه‌های‌ الهی، آفرینش آسمان‌ها‌ و زمین، و تفاوت زبان‌ها‌ و رنگ‌های‌ شماست؛ همانا در این امر برای دانشمندان نشانه‌هایی‌ قطعی است.»
۱- آینده خود را تابع تلاش و خلاّقیّت‌ خود می‌‌داند؛ ۲- هر کاری را با مشورت‌های تخصّصی‌ انجام می‌‌دهد؛ ۳- از کسانی که برای مدیریّت‌ کشور انتخاب کرده در برابر قدرت و اختیاراتی که دارند، مسؤولیّت‌ مطالبه می‌‌کند؛ ۴- بر اساس نظریه سیستم‌‌ها و نگاه درازمدّت‌ به زندگی، راستگوست؛ ۵- مانع رشد دیگران نمی‌‌شود؛ بلکه با آن‌ها‌ رقابت می‌‌کند؛ ۶- حداقل یک ساعت در روز کتاب می‌خواند؛ ۷- از شخصی که زیاد دروغ می‌گوید، فاصله می‌‌گیرد؛ ۸- در انجام کارها، از توان عقلی خود، چندین برابرِ هوش خود بهره می‌‌گیرد؛ ۹- به دلایل حقوقی، به شدت مراقب سخنان خود است؛ ۱۰- تا از قضاوتی مطمئن نباشد، مطرح نمی‌‌کند؛
مقدمه تربیتی که منتج به نتیجه مطلوبی شود، پروسه‌ای پیچیده و مستمر است. تربیت به معایشه مربی با متربی نیاز دارد. تربیتی که تنها بر دیداری گذرا، نشستی هفتگی یا مناسبت‌های عمومی استوار باشد ناقص و معیوب خواهد بود و قاعدتاً‌ بنایی کامل ساخته نخواهد شد. بر این اساس اگر در پایان پروسه، افرادی متزلزل و سست که ویژگی بارز آنها التزام خشک و کورکورانه است تربیت شدند، نباید تعجب کرد. اگر سیرت رسول‌الله -صلی‌الله علیه و سلم- را بررسی کنیم، می‌بینیم که اصل معایشت و معاشرت در حیات مبارک ایشان کاملاً‌ مشهود است. عبدالله بن شقیق -رضی‌الله عنه- در حدیثی بر این موضوع تأکید می‌کند.
مدعیات ناسیونالیستی، ملت را به‌مثابه مرکز کنش سیاسی نمایش می‎‎دهند که باید به دو پرسش کلی بسیار مهم پاسخ دهد؛ اول اینکه آیا نوعی گروه اجتماعی بزرگ (کوچک‎‎تر از مجموع کل انسان‎‎ها) هست که واجد اهمیت اخلاقی ویژه باشد؟ پرسش دوم اینکه مبانی تکالیف شخص نسبت به گروه مرکزی پایبند به اخلاق چیست؟ این مبانی مبتنی بر عضویت اختیاری در ملتند یا عضویت غیراختیاری؟ فرهنگ امروز/ نِناد میشچِویچi] ] ترجمه: عدنان فلاحی   ۱) ملت چیست؟ درحالی‎‎که ملت غالباً از یک قوم یا اجتماع فرهنگی تشکیل می‎‎شود، دولت موجودیتی سیاسی قرین با بالاترین درجه‌ی ‎حاکمیت [ii] است و از همین ‎‎رو تمایز نهادن بین ملت‎‎ها و دولت‎‎ها امری معمول است.
بنده در صدد بررسی پیامدهای سیاسی دیدگاه راشد غنوشی در قضیه‌ی جدایی دعوت از مسایل سیاسی نیستم؛ در این زمینه تفاسیر و برداشت‌های زیادی شده است که از جمله‌ی آن این ادعاست که وی می‌خواهد با این کار زمینه را برای نامزدی ریاست جمهوری تونس آماده کند. این حق غنوشی است که همانند هر تونسی دیگری خود را شایسته‌ی این مقام بداند.
اشاره: خانم رعنا الیاسی، همسر مرحوم ماموستا عبدالله الیاسی، از بازماندگان زلزله اخیر شهرستان سرپل ذهاب که همسر و فرزند خود را از دست داده است. خانم الیاسی معلم است و گاه با کوتاه‌نوشته‌هایش، مشوّق‌ دانش‌آموزان به سوی مسجد و قرآن بوده است. وی در غم فراق عزیزانش و تخریب خانه‌اش صبوری پیشه کرده است و شاکرانه می‌گوید: «خداوندا شکرت که مرا لایق این امتحان سنگین قرار دادی (ان الله مع الصابرین... و أجرهم بغیر حساب) این گفت‌وگو جُستاری است بر زندگی و تجربیات این بانو:
تجربه زندگیم می‌گوید که در هر زمانی فن بیان و خطابه یکی از بزرگترین عوامل تأثیرگذار بر بشر بوده است. از مقوله‌های مشهور عرب است که می‌گویند‌: آغازگر هر جنگی کلام و سخن است. البته ناگفته نماند که آخر آن هم کلام و سخن است. چه چیزی مردم را به سوی جنگها سوق می‌دهد؟ چه چیزی جنگها را خاتمه می‌دهد؟ چه چیزی مردم و توده‌ها را به حرکت وا می‌دارد؟ طبیعتاً‌ کلام و سخن است.
ما شهروندان یک کشوریم و در یک سرزمین مشترک زندگی می‌کنیم؛ اما آیا همه ما باهم برابریم؟ بیایید این پرسش را واضح‌تر طرح کنیم: آیا ترک‌ها با کردها برابرند؟ بدون شک و بدون هیچ تردیدی به ما خواهند گفت که «البته که ما باهم برابریم.» ما [ترک‌ها] تا چه حد با کردها برابریم؟ ترک‌ها ترکی صحبت می‌کنند و کردها، کردی. اما زبان رسمی دولت چیست؟ - ترکی. پس نتیجه می‌گیریم که از لحاظ زبانی برابر نیستیم. زبان یک گروه در این کشور «زبان رسمی» دولت است و زبان گروه بزرگ دیگری در این کشور «رسمی» نیست. در این کشور زبان ‌آموزشی کدام است؟ - ترکی. آیا مدرسه‌ای برای آموزش زبان کردی وجود دارد؟ خیر. آیا دانشگاهی وجود دارد که آموزش آن به زبان کردی باشد؟ به‌هیچ‌وجه در این کشور ما حتی به زبان‌های انگلیسی و فرانسه هم آموزش می‌دهیم اما کردی را ممنوع می‌کنیم. پس می‌توان گفت که ازنظر «آموزشی» نیز برابر نیستیم.
دیگر جوانب موضوع پیگیری: الف- مربی نفس خود را وارسی کند مربی باید در جهت توسعه و پیشرفت شخصیت و همچنین نقد خود و رهایی از عیب‌هایش تلاش کند. این کار هم تنها با وارسی کردن نفس و مراجعه و پیگیری مستمر وضعیت خود امکان‌پذیر خواهد بود. روند تخلیه و تحلیه نفس، روندی مستمر است که مربی هیچ‌گاه‌ از آن بی‌نیاز نخواهد بود. این کار بزرگ تنها با پیگیری میسر خواهد شد. وقتی تخلیه نفس از تبعیت‌ هوی و هوس و تحلیه آن به انجام خیرات و فضائل صورت گرفت، آن وقت فرد باید با اهتمام بیشتر نفس خود را بر انجام واجبات و مستحبات و ترک محرّمات‌ و مکروهات و نیت انجام مباحات‌ تحت نظر بگیرد زیرا سستی و سهل‌انگاری و بی‌تفاوتی، طبیعت نفس است. [٣٩]
ایالات متحده آمریکا در شورای امنیّت‌ سازمان ملل متّحد، از حق وتوی خود بر ضد رد‌ تصمیم ترامپ مبنی بر اعلان قدس به حیث پایتخت نظام غاصب اسرائیل، استفاده نمود. این دلیل جدیدی است بر این‌که‌ اداره آمریکا تصمیم قانونی و درست بین‌المللی را نقض و تخریب نموده و صفت الزام‌آور بودن را از آن سلب می‌کند. در واقع آمریکا به جهانیان اعلان می‌کند که هیچ روزی به مسئله صلح اعتنای نکرده، علاوه بر آن دلیلی دیگری است بر این‌که‌ آمریکا تروریسم واقعی در جهان را به خصوص در قضیه فلسطین مورد حمایت قرار می‌دهد.
بزرگان دین و موضوع پیگیری در فعالیت‌های تربیتی علما و سلف صالح امّت‌ نیز بر پیگیری وضعیت شاگردان خود حریص بودند. اگر در جلسات حاضر نمی‌شدند، جویای حال آنان می‌شدند تا جایی که برای اطلاع از وضعیت آنان به منزل آنان رفته و اگر مریض بودند از آنان عیادت می‌کردند و در تشییع جنازه آنان نیز شرکت می‌کردند. ۱- امام احمد بن حنبل –رحمة‌الله علیه: ایشان یکی از شاگردانش را در حلقه درس نیافت، او بقی بن مخلد بود که بیمار شده بود. امام احمد باخبر شد که او بیمار شده است. بقی می‌گوید: فورا به همراه شاگردان به عیادت من آمدند. در میان اهل مهمانخانه هیاهویی به پا شد، شنیدم که می‌گفتند: نگاه کنید… او خودش است… امام مسلمین است که می‌آید… صاحب مهمانخانه فورا نزد من آمد و گفت:
مقدمه: در عین حال که فعالیت‌های تربیتی پروسه‌ای دامنه دار و گسترده است اما امت اسلامی از آن بی‌نیاز نیست. در اهمیت و جایگاه رفیع فعالیت‌های تربیتی همین بس که خداوند پیامبرش را تزکیه دهنده و مربی روح‌ها و جان‌ها توصیف می‌کند؛ آنجا که می‌فرماید: (هُوَ الَّذِي بَعَثَ فِي الْأُمِّيِّينَ رَسُولاً مِّنْهُمْ يَتْلُوا عَلَيْهِمْ آيَاتِهِ وَيُزَكِّيهِمْ وَيُعَلِّمُهُمُ الْكِتَابَ وَالْحِكْمَةَ وَإِن كَانُوا مِن قَبْلُ لَفِي ضَلَالٍ مُّبِينٍ)(جمعه/۲)«خدا كسي است كه از ميان بيسوادان پيغمبري را برانگيخته است و به سويشان گسيل داشته است، تا آيات خدا را براي ايشان بخواند و آنان را پاك بگرداند. او بديشان كتاب (قرآن) و شريعت (يزدان) را مي‌آموزد. آنان پيش از آن تاريخ واقعاً در گمراهي آشكاري بودند»
اگر از رفتارهای خودخواهانه‌ی برخی از دوستان فرزندت شاکی هستی و احساس می‌کنی که روش تعامل با دوست خودخواه را نمی‌داند، من هفت راه حل را به تو پیشنهاد می‌کنم تا به فرزندت بیاموزی چگونه با چنین افرادی رفتار کند. این راه‌حل‌ها عبارتند از: نخست: نقش دوست خودخواه را با فرزندت بازی کن؛ با او حرف بزن سپس واکنش او را ببین. بیین با تو چگونه رفتار می‌کند آن وقت خواهی دانست آیا فرزندت روش تعامل با دوست خودخواه و متکبر را می‌داند یا در برابر او ضعف نشان می‌دهد؟ مثلاً‌ در حالی که فرزندت مشغول انجام تکالیف مدرسه است او را به بازی کامپیتوری دعوت کن؛ گفت‌وگو‌ را شروع کن و ببین چگونه واکنش نشان می‌دهد؟
گفت‌وگوی کوتاه اصلاح‌وب با دکتر میثم بادامچی درباب جنگ عفرین*  اشاره: در پی حمله‌ی نظامی ارتش ترکیه به منطقەی عفرین در شمال سوریه، اصلاح‌وب پرسش‌‌هایی را با تنی چند از کارشناسان مسائل سیاسی منطقه در میان نهاده است. پرسش و پاسخ کوتاه اصلاح‌وب با میثم بادامچی کارشناس مسائل خاورمیانه، در پی می‌آید. شایان ذکر است که نظرات کارشناسان محترم لزوماً نظر مختار پایگاه اطلاع‌رسانی اصلاح نیست و فقط جهت تنویر و واکاوی بیشتر مسئله، منتشر می‌شود.
نامم را پدرم انتخاب کرد! نام خانوادگی را یکی از اجدادم! دیگر بس است! راهم را خودم انتخاب خواهم کرد. . . (شریعتی)   آنکس که بدم گفت، بدی سیرت اوست وانکس که مرا گفت نکو، خود نیکوست حال متکلّم‌ از کلامش پیداست از کوزه همان برون تراود که در اوست شیخ بهایی   نام و بعضاً القاب به‌مثابه‌ی نام‌های خانوادگی، معرّف‌ و نمایان‌کننده‌ی قسمتی از شخصیّت‌ نام‌گذارنده است که در مورد اول که نام باشد، والدین نقش اصلی را در نام‌گذاری‌ها ایفا می‌کنند و به عبارتی بخشی از شخصیت والدین در نام فرزند ریزش می‌کند. در مورد القاب نوع شخصیّتی‌ که شخص از خود به جامعه معرفی می‌نماید، جامعه را به سمتی هدایت می‌کند که آن نام را بر وی حمل کنند؛
شهر کُردنشین عفرین واقع در شمال غرب سوریه از روز شنبە ۲۰ ژانویە آماج حملات گسترده ارتش ترکیه و گروه‌های معارض دولت سوریه است. خبرگزاری‌ها از تلفات گسترده نظامیان دو طرف و همچنین کشتار غیرنظامی‌ها حکایت دارند. تحلیگران از اهداف ترکیه برای حمله به عفرین، آینده این جنگ و همچنین مواضع ابرقدرت‌ها مخصوصا ایالات متحده آمریکا تحلیل‌های متفاوتی دارند. در این رابطه گفت‌و‌گویی داشتیم با «جلال معروفیان» عضو شورای مرکزی جماعت دعوت و اصلاح و فعّال‌ اجتماعی که توجّه‌‌تان را در ادامه به آن جلب می‌کنیم: توجه: انعکاس نظرات کارشناسان محترم، لزوماً دیدگاه مختار پایگاه اطّلاع‌رسانی اصلاح نیست. - برخی از تحلیلگران، حمله ترکیه به سوریه را دام ایالات متحده برای این کشور تلقّی‌ می‌کنند؛ از نظر شما ترکیه از تهاجم به عفرین در سوریه چه اهدافی را دنبال می‌کند؟
سپاس و ستایش خدواند یکتا را که با کلام نورانی خویش «قل سیروا فی الارض» را به ما آموخت تا با تحقیق و تدبّر‌ از سرگذشت پیشینیان خود آگاه شویم و با عبرت از آن، آینده خویش را بر اساس صراط مستقیم بنا کنیم.  از جمله شخصیّت‌های تاریخی که محقّقان‌ صفحاتی از تاریخ خود را به وی پرداخته‌اند «جابان ِکُرد» یا همان «جابان الکُردی» می‌باشد. تحقیقات محقّقین‌ درباره «جابانِ کُرد» را می‌توان به چند دسته تقسیم کرد: ١- کسانی که جابان کُرد را شخصیّتی‌ غیرواقعی می‌دانند این‌که‌ کسانی معتقدند «جابان کُرد» شخصیتی غیرواقعی بوده است و نامی از وی در منابع نیامده است باید گفت منابع تاریخی معتبر در میان کُردها به صحابه‌ای چون جابان الکُردی اشاره کرده‌اند
متأسّفانه‌ خاورمیانه هر روز و هر لحظه آبستن حوادث و اتّفاقات‌ غیرقابل پیش‌بینی و بعضاً‌ تأسّف‌باری است. به محض روشن کردن تلویزیون باید منتظر اخبار تکان دهنده و دلخراش و جنگ و گریز باشیم که یک طرف و یا هر دو طرف آن مسلمانان معتقد و ملتزم و مدافع به ظاهر اسلام می‌باشند. گویا این‌که‌ رسانه‌های نوشتاری و شنیداری به جای پرداختن به نیازهای روزمره و اساسی و کمک به ارتقاء سطح فکری جامعه‌، اصلاح رویه‌های غلط و ترویج تفکر اعتدالی و آگاهی‌بخشی، هدفی جز انعکاس قتل و کشتار، آوارگی، دربدری، بدبختی و نکبت‌باری مردمی مظلوم و بریده از یک زندگی شرافتمندانه و به‌دور از جار و جنجال ندارند. در این بین رفتار و عملکرد و اعلام مواضع احزاب و تشکّل‌‌ها و گروه‌های فعّال‌ در عرصه‌ی مدنی و حکمرانی به مراتب تأسّف‌بارتر است.
سیاست، ابزارِ گسترش حوزه‌ی نفوذ است. این نفوذ یا در جهت خدمت (نفعِ عمومی) است یا در جهت منفعت (نفعِ شخصی)؛ یا در چارچوب اخلاق و رعایت موازین حقوقی است یا غیراخلاقی بوده و با نقضِ حقوق بشر همراه است. در هر صورت، سیاست‌مدارانِ ذی‌منصب می‌کوشند تا به آخرین پلّه‌ی قدرت برسند. این چشم‌انداز، آرزویی پاک اما تدبیری پوک است. هر ذی‌منصبی همچون فوّاره‌ی آب، اوجی دارد. آنکه اوج خود را شناخت و عرصه را در اوج ترک نمود، نامش در تاریخ، جاودان و ماندگار می‌ماند و آنکه حرص داد و زیاده‌خواهی کرد و چنگ و دندانِ بقا و توسعه‌طلبی بر کُرسی قدرت کشید، آغار افولش را باید به تماشا نشست.
١ـ مقدمه: تعریف اجماع واژه‌ی «إجماع» در زبان عربی معانی متعددی دارد. نابغة الذبیانی(متوفی حدود ١٨سال پیش از هجرت)[١] می‌گوید: اِجمَعْ مِحاشَكَ يا يزيدُ فإنّي .. أعدَدتُ يَربُوعاً لكم وتَميماً[٢] یعنی: «ای یزید! افرادت را جمع کن که من گوشتی از راسته و مازه برایتان آماده کرده‌ام.» هم‌چنین در قرآن کریم آمده که نوح -علیه السلام- خطاب به معاندانش گفت: «فَأَجْمِعُواْ أَمْرَكُمْ وَشُرَكَاءكُمْ»(یونس٧١) که در این‌جا نیز «اَجمعوا» به معنای «گردآوردن» و «واحد شدن جمع» است. روشن است که این جمع شدن و گرد آمدن می‌تواند از سر اراده و اختیار و یا اتفاقی و غیرارادی باشد و این دو قضیه(گردآمدن و اراده به آن) تلازمی ندارند؛[٣] یعنی ممکن است عده‌ای به واسطه‌ی اراده‌ی قبلی، برسر موضوع یا در جایی گرد آیند یا اینکه ناخودآگاه چنین چیزی حاصل شود.
آشفتگی فکری-سیاسی مسلمین و نبود مرجعیتِ عقیدتی و سیاسی در جهان اسلامِ فعلی، عوارض ویرانگری به دنبال دارد؛ تعدّد چالش‌های‌ فراروی مسلمین، سبب تعدّدِ پاسخ‌ها‌ و شکل‌گیری‌ تشکّل‌های‌ متعدّد حول این پاسخ‌ها گشته و به علل فراوان، هر یک از این دغدغه‌داران بازسازی عزّتِ مسلمین، به صراحت یا ضمنی فقط خود را بر حق می‌داند و بقیه را جاهل یا خائن می‌خواند! کوردها یکی از اصلی‌ترین مؤلّفه‌های اجتماعیِ خاورمیانه، سهم‌شان از نظم ناسیونالیستیِ پساعثمانی، محرومیّت‌ و پراکندگی و فرودستی و راندگی و درماندگی بوده است و بر اثر موقعیت مرزی و ناهمگونیِ قومی-فرهنگی، هدف بدبینی و مهارگریِ زورمدارانه‌ی حکومت‌های مرکزی بوده‌اند
مالیزیا در مدت چند سال محدود توانست از یک دولت عقب‌مانده که شهروندانش در کوه‌ها و جنگلات زندگی می‌کردند، به یک دولت جدید و عصری تبدیل گردد که دارای زیربنای قوی و اقتصاد توسعه‌یافته و آموزش عالی باشد. متخصّصان‌ توسعه و انکشاف می‌پرسند که مردم مالیزیا چگونه توانستند بر آن طبیعت سخت و خشن کوهستانی غلبه نموده و آن را به باغچه‌های ثرومندی تغییر دهند که هر شنونده و بیننده را به حیرت می‌اندازد؟ چگونه توانستند این همه موفقیت‌های چشمگیر و حیرت‌انگیز را در عرصه‌ی صنعت، زراعت، گردشگری و تکنولوژی نصیب گردند؟
همزمانی محتوا