عنوان تاریخ
پسااسلامگرایی
(آزاد حاجی‌آقایی)
1396/10/27
مروری بر جايگاه اخلاق در اسلام – بخش دوّم
(گردآورنده: حمزه خان‌بیگی – اشنویه)
1396/10/26
معامله با خداوند
(رعنا الیاسی)
1396/10/25
دوازده قرن سکوت: بازخوانی «مِلک یَمین» از منظر قرآن و فقه – بخش دوّم
(عدنان فلاحی)
1396/10/25
جفای متفقهان‌ بر شریعت سمحه و سهله
(دکتر جلال جلالی‌زاده‌)
1396/10/24
شبی که برنامه‌ها تغییر کرد...
(رعنا الیاسی)دلنوشته خانم رعنا الیاسی همسر شهید استاد عبدالله الیاسی
1396/10/23
مروری بر جايگاه اخلاق در اسلام – بخش اوّل
(گردآورنده: حمزه خان‌بیگی – اشنویه)
1396/10/21
دوازده قرن سکوت: بازخوانی «مِلک یَمین» از منظر قرآن و فقه – بخش اوّل
(سید عدنان فلاحی)
1396/10/20
مکانی برای تجمّع و اعتراض در ایران
(عبدالعزیز مولودی)
1396/10/18
بیت‌کُوین
(گردآورنده: بشیر امینی)
1396/10/18
گفتگویی میان المقطم و المنار
(دكتر محمد عماره) (ترجمه: واحد ترجمه‌ی اصلاح‌‌وب)
1396/10/17
فاجعه و آثار بعدی آن
(عبدالعزیز مولودی)
1396/10/16
خوشا به حال غریبان
(ترجمه: واحد ترجمه‌ی اصلاح‌‌وب)
1396/10/16
نگاهی مؤمنانه به طبیعت
(دکتر مصطفی مرادی)
1396/10/15
اوّلین‌ تپش‌های یک قلب بزرگ(٢)
گفت‌وگو از: فرخنده سهرابی
1396/10/13
با هم بسازیم، هر شهر یک روستا را
گفت‌وگو از: فرخنده سهرابی
1396/10/09
شیخ یوسف جمالی: فقه شافعی دارای ریشه تاریخی در ایران است
1396/10/07
چرا اینقدر اشتباه می‌کنیم؟
(ترجمه: دکتر محمود سریع‌القلم)
1396/10/06
سرزمین فلسطین در قرآن کریم
(دکتر ابراهیم احمد مهنا‌ - عضو هیئت علمای فلسطین در خارج) (ترجمه: عبدالغفور گردهانی)
1396/10/05
بیت‌کوین توهّمی‌ است که می‌تواند دنیا را فتح کند
(درک تامپسون) (ترجمه: محمد معماریان)
1396/10/02
قدس یک واحد جغرافیایی یکپارچه‌
گفت‌وگوی روزنامه اعتماد با صابر گل عنبری
1396/10/01
بیچاره‌ای که نماز صبحش را قضا می‌دهد...
(دکتر محمّد راتب نابلسی) (ترجمه: واحد ترجمه‌ی اصلاح‌‌وب)
1396/09/29
اولین تپش‌های یک قلب بزرگ(١)
گفت‌وگو از: فرخنده سهرابی
1396/09/29
قطع شریان كولبـری
1396/09/28
صدور کارت پیله‌وری: پاک‌کردن صورت‌مسأله‌ی کولبری
(امیر ارسلان خضری)
1396/09/28
زلزله‌های تاریخی در مناطق کُردنشین
(دانا مهرنوس)
1396/09/26
حقوق اقلّیّت‌ها و اقوام در قانون اساسی
(بهمن کشاورز)منبع: روزنامه شرق
1396/09/26
تمنّای‌ وصل
1396/09/24
کارشناس مسائل غرب آسیا: اقدام ترامپ، مذاکرات «سازش» را بی‌اعتبارتر از قبل می‌کند
گفت‌وگو از: تسنیم
1396/09/24
قدس در خطر است!
(دکتر محمد ابراهیم ساعدی رودی)
1396/09/24
دو مفهوم پسااسلامگرایی و پساانقلابی از جمله مفاهیمی هستند که در سال‌های آتی از طنین قدرتمندتری در تحلیل اندیشه‌ی سیاسی ایران برخوردار خواهند شد.
ویژگی‌های نظام اخلاقی اسلام:  قرآن کریم ضمن معرفی مفاهیم و ارزش‌های عمومی اخلاق در دو مرز نور و ظلمت؛ مانند: خوبی و بدی، حق و باطل، زشتی و زیبایی، تقوی و پرهیزکاری، زهد و پارسائی، عدل و انصاف، استبداد و ظلم، از ویژگی‌های اخلاقی اسلام سخن گفته، فرق آن را با مکاتب اخلاقی دیگر تبیین نموده، فهم و درک درست و علم و دانش، کردار نیک و گفتار نیکو را به عنوان روش‌هایی که ارزش‌های اخلاقی را در جامعه پیاده می‌کنند، معرفی کرده و به شدت با عناصر ویران‌گر اخلاقی؛ چون: خواهشات نفسانی، شیطان و اهریمن خرابکار، دنیاپرستی و مادی‌گری در ستیز است. ویژگیهای ممتاز نظام اخلاقی اسلام عبارتند از:
آن هنگام که زیر سنگ تاریک در اوج تنهایی خداخدا می‌کردم؛ غافل از این‌که‌ خدا کنار من بود (اینما تکونوا معکم) خدابا شماست؛ هرکجا باشید،شما تنها نیستید. ثانیه‌ها بسی طولانی‌تر از گذر سال‌های عمر من بود... و مهربان خالق من چه زیبا با اسباب (موبایل) زیر دستم قبر تاریکم را روشن نمود... و چه زیبا دست و پای مرا بسته بود تا ناتوانی مرا در برابر قدرت بیکران خود به من بنمایاند... و باز چه زیبا انگشت شصت دست چپم را وسیله بازگشت من به دنیای خاکی نمود... در آن حال چه معامله‌ها با خدای خود کردم وقتی کارنامه نیمه‌تمام خود را دیدم؛ معامله‌ای صادقانه بین من و خدای من؛ خالق من از نیّت‌ درون من آگاه بود؛ معامله‌ای که در آن نیاز به کاغذوقلم، شاهد و گفتار نبود؛
عدنان فلاحی: باری، قبل از ورود به بررسی احتمالات تفسیری فوق، لازم است به این نکته اشاره کنیم که آیه النساء٢٤ نیز به‌مانند آیه‌ی النساء٣، هیچ دلالتی یا ارتباطی با مفهوم تسرّی ندارد و چنان که بافتار آیات پیشین و پسین (٢٢،٢٣ و ٢٥) نشان می‌دهد این آیه درصدد بیان احکام مربوط به «نکاح» و برشمردن آن دسته از زنانی است که نکاح با آن‌ها حرام است و مجدداً تکرار می‌کنیم که کم یا زیاد دلالتی بر مفهوم مجعول تسری ندارد. حجّت‌ ما آن است که آیه‌ی النساء٢٢ با عبارت «نکاح» آغاز می‌شود: «وَلاَ تَنكِحُواْ مَا نَكَحَ آبَاؤُكُم مِّنَ النِّسَاء إِلاَّ مَا قَدْ سَلَفَ»[١] و آیه ی٢٣ نیز در ادامه‌ی این آیه، به برشمردن مابقی زنانی که نکاح با آن‌ها حرام است می‌پردازد و سپس به آیه‌ی مورد بحث می‌رسیم که «ازدواج/نکاح» با «المحصنات» ـ جز ملک یمین ـ را حرام می‌داند
اختلاف‌نظر و برداشت از خصوصیّات‌ انسان و اجتهاد‌، موتور محرّکه‌ی دین اسلام است‌‌، که از آغاز اسلام همدوش یکدیگر در عرصه فقاهت ظهور کرده‌اند. نمی‌توان هیچ برداشتی را عین دین و یا هر اجتهادی را مصاب دانست‌‌. پیامبر اسلام –صلّی‌الله علیه و سلّم– اجتهاد و اختلاف برداشت را تأیید‌ کرده‌اند و در عین حال اجتهاد را دو قسم دانسته‌اند‌‌؛ اجتهاد خطا و اجتهاد درست‌‌، که حتی برای تشویق مسلمانان برای مجتهد مخطی‌ یک اجر قرار داده‌اند. اما آنچه که مشکل‌ساز است‌‌، اصرار بر اجتهاد غلط و مخالف مقاصد شریعت و عدالت اسلامی است؛ که نمونه‌های فراوان آن را در کتاب‌های فقهی می‌بینیم‌.
ساعتی از نماز عشا گذشته بود و به‌روال هر شب، آکار کوچولو منتظر بود همراه بابا به خونه پدربزرگش بره؛ امّا بابای آکی کوچولو با نگاهی غریبانه به من، برنامه‌اش را تغییر داده بود به بهانه... من هم قبول کردم... بابای آکی کوچولو رو به من کرد و گفت: «به دایی فری زنگ بزن بیاد دنبالتون برید تا ساعت یازده برنگردید...» دست اکی کوچولو رو گرفتم و از پله‌ها پایین رفتم و برخلاف هرشب، تا سر کوچه دنبال اکی قدم زدم... با رسیدن آکی کوچولو به سرکوچه و دیدن راننده‌ی آشنا، به دایی فری زنگ زدم که به آمدن او نیازی نیست... انگار تمام برنامه‌های امشب تغییر داده شده بود...
مقدمه: بدون شک قرآن کریم تنها برنامه‌ی زندگی است که سعادت و خوشبختی را برای هر فرد تضمین می‌کند؛ در این اساسنامه که از سوی خالق و آمر انسان تنظیم شده، نیازهای ریز و درشت او برای رسیدن به کمال سعادت و خوشبختی مطرح شده است. دین اسلام مجموعه‌ای از عقاید و تعالیم و دستورات عملی می‌باشد که در قالب تعالیمی هدایت‌بخش بر قلب پیامبر –صلّی‌الله علیه و سلّم– از جانب خالق حکیم وحی شده است و نظام اخلاقی را به صورت مجموعه آموزه‌هایی که راه و رسم زیستن به نحو شایسته و بایسته را در آن ترسیم کرده، بایدها و نبایدهای ارزشی حاکم بر رفتار آدمی را تبیین نموده است، در نتیجه بخوبی به رابطه‌ی تنگاتنگ دین و اخلاق پی خواهیم برد و اخلاق را پاره‌ای ناگسستنی از دین به شمار خواهیم آورد.
مقدّمه: یگانه متن اصیل، متّقن‌ و تنها مبنای ایمانِ مسلمانان، قرآن کریم است که در کنار سنت متواتر نبوی ـ به مثابه تبیین و بَلاغ قرآن ـ بایستی بالاتر از تمام محصولات تراث مسلمانان قرار گرفته و مبنا و بنیاد و سنجه‌ی رویکردهای آنان باشند. نتیجتاً هر موضوعی ابتدا به ساکن باید به قرآن عرضه شود و در صورت وجود اختلاف فهم در قرآن، آن فهمی که بیش از همه به روح «اخلاق»، «عدالت» و «قسط» نزدیک‌تر است مبنای عمل قرار گیرد. سیوطی ـ به نقل از عبدالرزاق صنعانی ـ می‌گوید از صحابی بزرگ عبداللّه بن مسعود پرسش شد که محکم‌ترین آیه‌ی قرآن، کدام است؟ و وی در پاسخ این آیه را خواند: «إِنَّ اللَّهَ يَأْمُرُ بِالْعَدْلِ وَالْإِحْسَانِ» (النحل٩٠)[٢]
پس از رویدادهای اعتراضی اخیر، ظاهراً شورای شهر تهران درصدد طرح موضوعی است که در صورت تصویب تلاش می‌شود مکان‌هایی برای تجمّع عمومی مردم تعیین شود. این امر را من در ذات خود طرح مسئله‌ای جرأتمندانه می‌دانم. در این صورت می‌توان گفت که علاوه بر قانون اساسی که تجمّع و اقدام اعتراضی مسالمت‌آمیز را امری قانونی و جزو حقوق سیاسی جامعه تلقّی کرده است، یک تصمیم اجرایی هم در حمایت از این قانون شکل گرفته است. در این زمینه چند نکته به نظر می‌رسد:
پول یکی از اساسی‌ترین عوامل در اقتصاد یک جامعه است که میزان حجم آن آثارِ کاملاً بارزی در اقتصاد داشته و بر تولید، نرخ تورّم‌ و بیکاری تأثیر‌گذار است. در تمدن‌های اولیه‌ بشری برای رفع نیازهای خود از تبادلات کالا به کالا استفاده می‌کردند. هزاران سال پس از آن مردم فلزات، طلا و نقره را به عنوان پول در تبادلات خود بدهکار گرفتند و سپس در قرن گذشته ارزهای مختلفی با پشتوانه طلا و نقره پدید آمدند. در سال‌های پایانی قرن بیستم، بانک‌داری آنلاین با تکیه بر ظهور اینترنت رواج یافت و امروز در پایان این مسیر با بیت‌کوین (Bitcoin) روبرو هستیم
روزنامه المقطم که در زمان اشغال مصر توسط انگلستان در مصر چاپ می‌شد زبان حال معتمد انگلستانی است که بر مصر حکومت می‌کرد. مجاهد مجدد عبد الندیم در مجله‌ی «الاستاذ» به نقل از مسؤولان و نویسندگان این روزنامه می‌نویسد: «نویسندگان این روزنامه نه شرقی هستند نه غربی؛ اروپا از آنان ابزاری برای بیان نظراتش ساخته‌ است تا به اهداف خود در شرق دست یابد. آنان را تشویق می‌کند که با نام مدنیت به کار خود ادامه دهند و به آنان القاء می‌کند روزنامه‌ی آنان روزنامه‌ای انگلیسی به زبان عربی است». 
فاجعه مخاطره‌ای‌ است طبیعی یا ساخت انسان که در پی آن آسیب فیزیکی، تخریب، از دست دادن جان و یا تغییر شدیدی به محیط زیست وارد می‌شود. از فاجعه به معنای بلای سخت و حادثه‌ی ناگوار در فرهنگ معین یاد شده است. وقوع فاجعه، آثار آسیب‌شناسانه‌ی اجتماعی، روحی و روانی بعدی را نیز به دنبال دارد. از این رو، صرف‌نظر از منشاء‌ فاجعه، توجه و برنامه‌ریزی برای پیشگیری و چاره کردن مسائل بعدی وقوع فاجعه، بخشی از مدیریت بحران و فاجعه است.  وقوع حوادث غیر مترقبه مانند زلزله، علاوه بر خسارات مالی، که می‌توان با برنامه‌ریزی‌های کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت به نوعی خسارات مالی را جبران کرد، عوارض روحی-روانی شدیدی نیز به همراه دارد.
در صحیح مسلم روایت است که رسول خدا صلی الله علیه وسلم فرمود:   «بدأ الإسلام غَریبًا وسیعود غریبًا کما بدأ، فطُوبى للغرباء»  اسلام غریبانه آغاز شد و سرانجام نیز چون روزهای نخستین به غربت خواهد رفت پس خوش به حال غریبان.  در روایت دیگری نیز آمده است:   «إن الإسلام بدأ غریبًا وسیعود غریبًا کما بدأ، وهو یأرِز بین المسجدین کما تأرز الحَیَّة إلى جُحْرِهَا»  اسلام غریب آغاز شد و سرانجام نیز چون روزهای آغازینش غریب خواهد ماند. اسلام در میان این دو مسجد جمع می‌شود‌‌ همان گونه مار در سراخش می‌خزد. منظور از دو مسجد، مسجد الحرام و مسجد النبی است. 
لحظه‌ای درنگ کن و به زیر پای خود نگاهی بینداز. این همان گیاهی است که با درختان، خدای خویش را سجده کرده و لحظه‌ای از تسبیح و ذکر خالق خویش غفلت نمی‌ورزند. نیم‌نگاهی به مورچگان دائم در تلاش بیفکن؛ این موجود که به چشم حقیر و ناتوان می‌آید، سلیمان نبی (ع) و لشکریانش را کم‌توجه به اطراف خود توصیف نموده است. سرتان را بلند کنید و به کوه‌های بلند بنگرید؛ این همان کوه‌هایی هستند که با داوود نبی (ع) همنوا شدند. پرندگان که با نوای خوششان دل را به وجد آورده و جلوه‌ای از ظرافت خلقت و آفرینش را به نمایش می‌گذارند، همانند انسان‌ها دارای امّت‌هایی هستند و در مقابل اعمال خویش پاسخگویند‌.
اشارە: ابراهیم مرادی متولّد‌ فروردین ١٣٦٤ در شهر جوانرود، ساکن ثلاث باباجانی، کارشناس ارشد مترجمی زبان عربی و مدرّس‌ دانشگاه پیام نور ثلاث باباجانی است؛ وی مؤسّس‌ و مدیر عامل مؤسّسه‌ خیریّه «هانای هه‌ژاران» و هم‌چنین مسؤول معاونت نهادهای مدنی جماعت دعوت و اصلاح در استان کرمانشاه می‌باشد. مؤسّسه‌ خیریّه «هانای هه‌ژاران» ازجمله مؤسّساتی است که در جریان کمک‌رسانی به زلزله‌زدگان اخیر استان کرمانشاه، نقش چشم‌گیری داشت. اصلاح‌وب در خصوص فعّالیّت‌‌های این مؤسّسه‌ گفت‌وگویی داشته با ابراهیم مرادی، مؤسّس و مدیرعامل آن، ‌که در زیر تقدیم خوانندگان می‌گردد:
رئوف آذری متولّد ١٣٥٣ شهرستان سردشت و مؤسّس و مدیر و عضو چندین ان.جی.او و تشکّل و انجمن مدنی، زیست‌محیطی، فرهنگی، ورزشی و... است و ایده‌پردازی پویش‌هایی ازجمله «چالش جهانی بلوط» و «کمپین مهربانی‌های کوچک» را در کارنامه‌ی فعالیت‌های خود دارد. هم‌چنین چندین مقاله و کتاب از وی منتشر شده یا در دست انتشار است. از آخرین ایده‌پردازی‌های وی می‌توان به پویش «هر شهر یک روستا» اشاره کرد که به دنبال زلزله‌ی اخیر در مناطقی از استان کرمانشاه شکل گرفته است. برای آشنایی بیش‌تر و اطّلاع از جزئیّات و ابعاد این پویش خیرخواهانه، اصلاح‌وب گفت‌وگو‌یی تدارک دیده است با رئوف آذری، که در زیر تقدیم خوانندگان می‌گردد:
«شیخ یوسف جمالی» استاد حوزه و دانشگاه متولّد سال ١٣٥٣ در بندرعباس است. وی تحصیلات اولیه خود را ابتدا در مدارس علوم دینی اهل‌سنّت جنوب ازجمله مدرسه دینی بندرعباس، مجتمع علوم دینی سلطان العلماء بستک و احمدیه اوز (لارستان) در رشته شریعت به پایان رسانید و سپس تحصیلات تکمیلی خود را در دانشکده الهیات تهران درفقه شافعی ادامه داد. شیخ یوسف جمالی هم‌اکنون‌ مدرس فقه و اصول فقه و تاریخ معاصر در رشته دعوت، در مدرسه علوم دینی اهل‌سنّت و جماعت بندرعباس است. ایشان عضو شورای مرکزیِ شورای عالی مدارس اهل‌سنّت و جماعت جنوب ایران و رییس نهاد اجتماعی این شورا بوده
اشتباه کردن مهم نیست. تعداد اشتباهات مهم است و بلکه تکرار اشتباهات مخرّب‌ است. به عنوان یک جامعه توانمند، به نظر می‌رسد تعدادی از اشتباهات را طی قرن گذشته مرتّب‌ تکرار کرده‌ایم: ۱) نیاموخته‌ایم که پیشرفت ژاپن، اروپا و آسیا تابع مدیریت بنگاه‌ها و سیستم‌هاست و نه ریاست افراد؛ ۲) نیاموخته‌ایم که فهم حقیقت از طریق دیالوگ و وجود جامعه مدنی شکل می‌گیرد و در ذهن جزیره‌ای یک یا چند فرد نیست و بنابراین ضروری است که یکدیگر را تحمل کنیم، برای یکدیگر جا بازکنیم، تفاوت‌های یکدیگر را به رسمیّت‌ بشناسیم و از خودخواهی‌های فکری بپرهیزیم؛
سرزمین مبارک
درک تامپسون، آتلانتیک - یک شمش طلا، یک قرص آهن، یک تسبیح مهره، یک کارت پلاستیکی، یک تکّه‌ کاغذ کتانی، این چیزها بی‌ارزشند. نمی‌شود آن‌ها را خورد، نوشید، یا پتو کرد و روی خود انداخت. ولی ارزشمند هم هستند. ساده‌ترین چیز ممکن، بنیان ارزش‌شان است: مردم اعتقاد دارند این‌ها پول‌اند و به همین خاطر این‌ها پول‌اند. اگر هر ارز یک توهم اِجماعی باشد، آنگاه بیت‌کوین (ارز رمزپایه‌ی دیجیتال که در اینترنت دست به دست می‌شود) مثل توهم اِجماعی حاصل از داروهای روان‌گردان است. مفهوم بیت‌کوین در یک گزارش تفصیلی در اواخر سال ۲۰۰۸ و با امضاء مستعار «ساتوشی ناکاموتو» به دنیا آمد.
با اعلام دونالد ترامپ مبنی بر به‌رسمیت شناختن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی، سؤال‌‌های‌ بسیار زیادی در میان افکار عمومی به وجود آمد که این موضوع چه اهمّیّتی‌ می‌تواند داشته باشد و اصلاً‌ طرح قدس شرقی و غربی چیست که این روزها تا این اندازه به آن پرداخته می‌شود و چه معنایی دارد. در این روزها با مرور رسانه‌های اجتماعی به راحتی دیده می‌شد که درک درستی از شرایط جغرافیای سیاسی منطقه وجود ندارد. روزنامه‌ی اعتماد گفت‌وگویی داشته است با «صابر گل‌عنبری» کارشناس ارشد مسائل خاورمیانه تا تاریخ و مرز‌بندی منطقه و همچنین طرح‌هایی که برای حل بحران فلسطین تاکنون مطرح شده است را مورد برّرسی‌ قرار دهد. 
بیچاره‌ای که نماز صبحش را قضا می‌دهد با این توجیه که باید به اندازه‌ی کافی استراحت داشته باشد؛ نمی‌داند که وقتی دل‌ها لحظه‌ای در برابر علام‌الغیوب می‌ایستند چه آرامشی پیدا می‌کنند. اگر به میل خود بخوابی و به میل خود برخیزی و هیچ وقتی را برای ادای نماز مراعات نکنی و به آن اهمّیّت‌ ندهی، به خدا سوگند به غم و اندوه گرفتار می‌شوی. به خدا سوگند نماز سبب خیر و مایه‌ی آرامش در دنیا و آخرت است. امام ابن قیم‌ می‌گوید: «هیچ کس را مهربان‌تر از خدا نسبت به خود نخواهی یافت. به خدا سوگند اگر مؤمن بداند که در حین سجده چه رحمتی او را فرا می‌گیرد هیچ‌گاه‌ سر از سجده برنمی‌دارد.
اشارە: مؤسّسه‌ی خیریه‌ی نیکوکاران احسان، سال ١٣٩٥ در شهر کرمانشاه به همّت جمعی از خیّرین و معتمدین این شهر تشکیل شد. این مؤسّسه در جریان کمک رسانی به آسیب دیدگان زلزله‌ی اخیر مناطقی از استان کرمانشاه، نقش پررنگی را ایفا کرد. اصلاح‌وب در گفت‌وگویی که با محسن صادقی‌پور، مدیرعامل این مؤسّسه داشته، به جزئیات بیشتری از فعّالیّت‌های آن پرداخته است. صادقی‌پور، متولد ١٣٤٦ در شهر پاوه و ساکن کرمانشاه و کارشناس بهداشت محیط و بازنشسته شرکت آب و فاضلاب کرمانشاه با ٢٥ سال سابقه کار مدیریتی در آن شرکت است که پس از بازنشستگی با جمعی از همراهان و همدلان خود، مؤسّسه‌ی خیریه‌ی نیکوکاران احسان را تأسیس کردند. در ادامه، توجّه شما را به این گفت‌وگو جلب می‌کنیم:
عدّه‌ای‌ از آن‌ها می‌میرند، عده‌ای فلج می‌شوند، عده‌ای از کارافتاده می‌شوند، عده‌ای‌ زیر فشار بار سنگین سکته می‌کنند... مرگ کولبران در این سرزمین نزدیک مرز طبیعی است. پسربچه‌ها از کودکی می‌دانند اگر کار نکنند، نانی سر سفره‌شان برای خوردن پیدا نمی‌شود. آن‌ها از کودکی پدر، عمو، دایی و برادرهای‌شان را می‌‌بینند که با کولبری و درآوردن یک لقمه نان حلال، زندگی‌های‌شان را می‌گذارنند. حرف زدن از کار و کارخانه و اشتغال در شهرهای مرزی ایران، چیزی شبیه شوخی است. داستان مرگ و معلولیت‌ کولبران را سال‌هاست که رسانه‌ها تعریف می‌کنند و باز هم حل نمی‌شود. در تمام این سال‌ها حتی یک بار هم کلنگ ساخته‌شدن یک کارخانه در این مناطق زده نشده است.
طرح ساماندهی تجارت مرزی و صدور کارت پیله‌وری برای ساکنان مناطق مرزی، نه‌تنها باعث پایان‌یافتن کولبری نمی‌شود بلکه نسل جدیدی از کولبرها را به‌وجود خواهد آورد. پیش از ورد به بحث اصلی، لازم است به چراییِ وجود کولبری پرداخت: 1. کولبرها قاچاقچی نیستند و حتی ذره‌ای ناچیز از درآمد واردات این‌گونه کالاها به جیب آن‌ها نمی‌رود؛ بلکه در واقع، افرادی هستند که سرمایه‌داران و رانت‌خوارها برای دورزدن ترخیص رسمی کالا به آن‌ها احتیاج دارند و این افراد به‌علت نبود شغل و نداشتن درآمد مکفی‌، به این پدیده روی آورده‌اند. 2. تا زمانی که در داخل مرزها تقاضا برای کالاهای خارجی هم‌چنان بالا باشد و از طرف دیگر، کیفیت کالای داخلی پایین باشد، نیاز به واردات کالای خارجی هم‌چنان پابرجاست.
بعد از آنکه زلزله ٧/٣ ریشتری در کرمانشاه روی داد بسیاری از مردم بر آن بودند که تاکنون در مناطق کُردنشین زلزله‌ای این‌چنین‌ روی نداده است؛ اما با نگاهی گذرا به تاریخ، آنچه درباره زلزله‌های تاریخی در این مناطق آمده به گونه‌ای‌ خلاصه‌وار ذکر می‌گردد تا با خواندن و آگاهی یافتن از این روایات این سخن حق یعنی «تاریخ تکرار می‌شود» ‌بیشتر نمود پیدا کند و ما نیز می‌بایست با خواندن تاریخ عبرت از گذشتگان را سرمشق زندگانی خود کنیم تا همسو با کلام پروردگار صراط مستقیم را بر هر فکر و عقیده غیرالهی ترجیح دهیم {أَوَلَمْ يَسِيرُوا فِي الْأَرْضِ فَيَنْظُرُوا كَيْفَ كَانَ عَاقِبَةُ الَّذِينَ مِنْ قَبْلِهِمْ وَكَانُوا أَشَدَّ مِنْهُمْ قُوَّةً وَمَا كَانَ اللَّهُ لِيُعْجِزَهُ مِنْ شَيْءٍ فِي السَّمَاوَاتِ وَلَا فِي الْأَرْضِ إِنَّهُ كَانَ عَلِيمًا قَدِيرًا} (فاطر، ٤٤)
بە موجب قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، دو گونە اقلّیّت‌ وجود دارد، یکی دینی و دیگر مذهبی. موضوع اقلّیّت‌ دینی در اصل ۱۳ قانون اساسی بیان شدە است کە مقرّر‌ داشتە ایرانیان زرتشتی، کلیمی و مسیحی، اقلّیّت‌های دینی شناختە در قانون اساسی هستند و در انجام مراسم دینی خود آزادند و در احوال شخصیە (ازدواج، طلاق، ارث و وصیّت‌) همچنین تعلیمات دینی، بر طبق آیین خود عمل می‌کنند. موضوع اقلّیّت‌های مذهبی در اصل ۱۲ قانون اساسی مطرح شدە کە بە‌موجب آن مذهب رسمی، جعفری اثنی‌عشری است. در عین حال مقرّر‌ شدە کە مذاهب دیگر اسلامی یعنی حنفی، شافعی، مالکی، حنبلی و زیدی دارای احترام کامل هستند
متن سخنرانی دکتر «اسماعیل شمس» مدیر بخش پژوهش‌های کردی مرکز دائرة‌المعارف بزرگ اسلامی در حسینیه ارشاد تهران؛ در بزرگداشت حسن سلیمی عبدالملکی، نویسنده و شاعر کردی سرای مازندران:   «با نام و یاد خدا و با سلام و احترام خدمت حضار گرامی سخنم را با دو مقدمه‌ی کوتاه آغاز می‌کنم نخست یک بیت شعر از مولوی که می‌گوید: سخت‌گیری و تعصّب‌ خامی است   تا جنینی کار خون آشامی است به همه مازندرانی‌ها و عبدالملکی‌های عزیز به سبب انسجام و همدلی در برپایی این مراسم برای شاعر مشترکشان، جناب آقای حسن سلیمی عبدالملکی تبریک می‌گویم.
«صابر گل‌عنبری» کارشناس مسائل غرب آسیا در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم، به تحلیل پیامدهای اقدام رئیس جمهوری آمریکا علیه بیت‌المقدس و اقدامات کشورهای اسلامی در قبال آن پرداخت. به گفته وی یکی از مهمترین پیامدهای این تصمیم حذف مهم‌ترین پرونده مساله فلسطین یعنی پرونده قدس است که در نهایت به نابودی آرمان فلسطین منجر می شود. وی بر این نظر است مجموعه‌ای از علل و فشارهای داخلی و خارجی ترامپ را متقاعد کرد برای تأمین منافع خود و دولت‌اش بیت‌المقدس را پایتخت اسرائیل اعلام کند.
کجا شد غیرت اسلام؟! کجا رفت هیبت قرآن؟! چه شد «فاروق» که دشمن خوار گرداند؟! دماغش را به خاک ذلت افشاند. «صلاح الدین» فاتح کو؟! «قتیبه» کو؟! «طارق» کو؟! «قطز» و «سعد» و «سلمان» کو؟! در این جا کودکان با سنگ می‌جنگند؛ «فلاخن‌ها» به توپ و تانک می‌خندند؛ صدای نعره‌های‌ «قدسیان» بالاست؛ بسی کوبنده و والاست؛ که می‌نالد: واقدساه! واقدساه! ولی لبیک تو خاموش؛ و افکارت چنان مغشوش؛ چرا خاموش و مدهوشی؟! نگاهی کن به اسلافت‌ نیاکانت؛ و آن تاریخ رنگینت؛ تو روزی سروری کردی؛ تو مه بودی، تو خورشید زمان بودی، تو برتر زین و زان بودی، برون آی از فراموشی️!! بزن بر قعر خاموشی‼️
همزمانی محتوا