سرویس سلامت

فراموش کردن چه زمانی نشانه بیماری است؟

در آستانه 50 سالگی باورم نمی‌شود که هیچ چیز در کنترلم نیست، حتی واژگانی را که در پی نگارش آن هستم، از یاد برده‌ام.

به جای آب یخ چه بنوشیم که بیمار نشویم؟

صحیح نوشیدن آب در آموزه‌های طب سنتی از اهمیت زیادی برخوردار است و متأسفانه درباره میزان مصرف آب و کم‌وکیف آن، باورهای غلطی بین مردم رایج است

خود باوری زنان

گردآورنده: 
مریم گلزاری

خودباوری از دو جزء تشکیل شده است:

۱- کارآمدی شخصی که عبارت است از اعتماد داشتن به توانایی‌هایمان برای اندیشیدن ، یادگرفتن، انتخاب کردن و اتخاذ تصمیم‌های مناسب.

دوران بارداری و شیردهی در ماه مبارک رمضان

 در اهمیت و عظمت ماه مبارک رمضان همین بس که در میان ماه‌های ‌قمری تنها ماهی است که خدای تبارک و تعالی نام آن را در کتاب شریف خود ذکر نموده و آن را ظرف زمانی نزول انزالی قرآن-که جزء بهترین هدایای الهی به جامعه بشریت است-معرفی فرموده است.

در قرآن کریم راجع به این ماه عظیم در آیات 183 تا 185 سوره بقره چنین آمده است: «ای کسانی که ایمان آورده‌اید روزه بر شما واجب شد، همانطور که بر اقوام قبل از شما واجب شده بود ،شاید که با تقوا شوید»[بقره/ ۱۸3 ]

ته دل همدیگر را خالی نکنیم!

گاهی در این همه بحران و نابسامانی، این سوال به ذهن می‌آید که در شرایط فعلی چه کاری می‌توانیم بکنیم؟ به تعبیر دیگر به جای نق زدن و منفی بافی که این روزها از زمین و آسمان می‌بارد و البته قابل سرزنش هم نیست، در دایره نفوذ خود چه کُنشی می‌توانیم داشته باشیم تا "حال" خودمان و دیگران "کمی" بهتر شود؟

هریک از ما با رعایت چند نکته ساده می‌توانیم سهم بزرگی در عبور از این بحران داشته باشیم.

بی اشتهایی

بسیاری از افراد، از بی‌میلی‌شان به غذا خوردن شکایت دارند. برخی حتی زمانی هم که گرسنه هستند، نمی‌توانند به‌درستی غذا بخورند.

آنچه درباره یائسگی باید بدانیم _بخش دوم

گردآورنده: 
سرگل رستمی

آنچه درباره یائسگی باید بدانیم _بخش دوم
گردآوری: سرگل رستمی
علائم کلی یائسگی: بدخلقی، عصبانیت، بی حوصلگی، سوءهاضمه، جوش زدن صورت، خشکی بدن، کاهش تمایل جنسی، تغییرات فشار خون، و بی خوابی است. در این دوران زن احساس می‌کند در حال از دست دادن طراوت و زنانگی خود است و دچار زودرنجی و افسردگی می‌شود.

مشکل اصلی هنگام کمبود استروژن، پوکی استخوان است

آنچه که باید در باره‌ی یائسگی بدانیم/بخش نخست

گردآورنده: 
سرگل رستمی
یائسگی واژه‌ای است که بیشتر برای تغییرات هورمونی در زنان استفاده می‌شود و شاید بسیاری از افراد از اینکه این تغییرات در بدن مردان نیز رخ می‌دهد مطلع نباشند باید گفت که با خاتمه فرایند تخمک گذاری یائسگی آغاز می‌شود

چرا کودکان دچار درد مفاصل می‌شوند؟

وقتی کودکی از درد پا یا درد مفصل شکایت می‎کند این موضوع ممکن است باعث نگرانی والدین یا پرستاران بچه شود. به طور معمول این ناراحتی به سادگی ناشی از دردهای رشد است که خود به خود برطرف می‎شوند.

شیرهای طعم‌دار بازار، مفید یا مضر؟

امروزه محصولات غذایی بازار رقابت داغی دارد و از جمله مواد غذایی که مدتی است وارد بازار شده و مطلوب ذائقه مردم نیز قرار گرفته، شیرهای طعم‌دار است. اما سؤال این‌جا است که آیا مصرف این شیرها برای بدن مفید است یا مضر؟

همزمانی محتوا