واقعیت‌های شگفت‌انگیز درباره زنان کارآفرین

واقعیت‌های شگفت‌انگیز درباره زنان کارآفرین

ورود زنان به دانشگاه‌ها و افزایش سطح مهارت‌های آنان از جمله عواملی هستند که در یک قرن اخیر باعث حضور فعال‌تر زنان در عرصه‌های مختلف اقتصادی، اجتماعی و سیاسی کشورها شده است.

آنچه در سال‌های اخیر خودنمایی می‌کند حضور زنان کارآفرین در عرصه‌های اقتصادی است.

آشنایی با مفهوم کارآفرینی می‌تواند ذهن ما را نسبت به اهمیت کارآفرین شدن زنان روشن‌تر کند؛ کارآفرین معمولاً به فردی گفته می‌شود که دارای قدرت ریسک‌پذیری بالایی است و می‌تواند از فرصت‌هایی که پیش رویش قرار دارد ارزش‌های جدید خلق کند.

افراد کارآفرین قادرند برای حل موضوعات جدید و چالش‌هایی که با آنها مواجه می‌شوند راه‌حل‌هایی خلاقانه و متفاوت ارائه دهند و از این راه افق‌هایی جدید در برابر مجموعه تحت مدیریت خود بگشایند.

با این تعریف تا حدودی می‌توان دریافت که کارآفرینی زنان اتفاق بزرگ و مهمی است که نشان از توانایی‌های قابل آنان دارد و می‌تواند نویدبخش حضور مؤثرتر آنها در آینده‌های نزدیک در زمینه‌های شغلی مختلف باشد.

اما زنان کارآفرین چه ویژگی‌هایی دارند؟

دیدگاه بلندمدت‌تری دارند، درنتیجه سوددهی کسب‌وکار آنها در سال‌های اولیه پایین، اما در سال‌های بعد بسیار چشمگیر است. این زنان شبکه‌ی گسترده‌تری از ارتباطات برقرار می‌کنند، درنتیجه معمولاً گزینه‌های بیشتری برای غلبه بر مشکلات دارند؛ توسعه روابط به این زنان برای توسعه کسب‌وکارشان کمک بزرگی می‌کند و باعث می‌شود در بلندمدت سود فراوانی از این راه نصیبشان شود.

شاید با خواندن ویژگی‌های زنان کارآفرین مایل باشید بدانید زنان کارآفرین چگونه این ویژگی‌ها را کسب کرده‌اند؟

به‌کارگیری کدام ترفندها به آنان کمک کرده تا بتوانند سهمی از بازار کار خود را به خود اختصاص دهند و هر روز جایگاه خود را بیش از گذشته تثبیت کنند؟

در ادامه این گزارش به ویژگی‌هایی اشاره خواهیم کرد که نه تنها از زنان که از مردان هم افرادی کارآفرین خواهد ساخت!

استفاده از کارشناسان ماهر و کارکشته:

 مدیریت کسب‌وکار موفق کار راحتی نیست. بیشتر افراد به‌ویژه زنان ترجیح می‌دهند افرادی را که از قبل می‌شناسند استخدام کنند. این تصور نه‌تنها در پیشبرد کار کمک چندانی نخواهد کرد که در بعضی مواقع مانع از سرعت گرفتن پیشرفت کار می‌شود.

تجربه و تخصص افراد باید به‌عنوان اصلی‌ترین معیار برای استخدام آنان در نظر گرفته شود. کارآفرینان افرادی را به خدمت می‌گیرند که می‌توانند تأثیرگذار باشند.

داشتن مهارت‌های ارتباطی منحصربه‌فرد:

 هلن فیشر، انسان‌شناس دانشگاه راتجز، دریافته است که پنج خصوصیت، که این خصوصیت‌ها بیشتر به مهارت‌های ارتباطی معطوف است، زنان کارآفرین را در این زمینه منحصربه‌فرد کرده است و می‌تواند در موفقیت آنان بسیار مهم جلوه کند، این عوامل عبارت‌اند از:

۱. مهارت‌های ارتباطی: بسیاری از زنان در بیان احساسات خود بهتر از همتای مرد خود عمل می‌کنند و توان برقراری ارتباط مؤثرتری دارند؛

۲. مهارت‌های مردمی: بسیاری از بانوان در خواندن احساسات از چهره‌ی دیگران و کشف رمز و رازهای حرکات دیگران و پی بردن به‌منظور طرف از لحن صدا بسیار ماهر هستند؛

۳. مهارت‌های به کاری گیری تفکر شبکه‌ای: به معنی توانایی زنان در جمع‌آوری داده‌ها از محیط و ایجاد ارتباط میان قطعات داده‌های مختلف است. برعکس، بسیاری از مردان معمولاً اطلاعات را قطعه‌قطعه کرده فقط توجه خود را معطوف به چیزهایی می‌کنند که تصور می‌کنند اهمیت بیشتری دارد.

۴. مهارت برقراری توافق: زنان کارآفرین موفق، غالباً خوب می‌توانند بحث کنند. آنان می‌کوشند شرایطی ایجاد کنند که با طرف‌های وارد در بحث، روابط هماهنگ برقرار کنند.

۵. توانایی در ایجاد و گسترش روابط حسنه است: حفظ روابط درازمدت با مشتری در تجارت نیاز به ایجاد مودت و دوستی و استفاده از روابط عمومی مؤثر است.(کتاب کارآفرینی، انتشارات ترمه، ۱۳۸۸)

شناخت دقیق از بازار و مشتریان:

کارآفرینان موفق وقت زیادی را صرف شناخت بازار و مشتریان خود می‌کنند. زنان کارآفرین به دلیل روابط گسترده‌تری که در مقایسه با مردان کارآفرین با افراد مختلف دارند به اطلاعات بیشتر و دقیق‌تری از بازارهای هدف خود دسترسی دارند.

شناخت مشتریانتان و توان مالی آنها می‌تواند محصولات، خدمات و نحوه ارائه آنها در بازار را تا حد زیادی هدایت کند؛ هدایتی که منجر به سودآوری بیشتر برای کارآفرینان می‌شود.

امروزه زنان با داشتن دیدی خلاق و برخورداری از مهارت‌های متنوع، نقش مهمی در چرخه‌ی اقتصاد خانواده و جامعه دارند و نقش آنان در پیشرفت‌های امروزی مانند تجارت الکترونیک، فناوری اطلاعات و.. نباید نادیده گرفته شود؛ زنان می‌توانند با بهره‌گیری از توان خود  به تغییرات مطلوب اقتصادی سرعت ببخشند و حتی فرصت‌هایی را خلق کنند که تا پیش‌ازاین وجود نداشته است؛ مدیریت زنان بر مجموعه‌های موفق استارت آپی، به‌ویژه در ایران، نمونه تایید شده‌ای از این واقعیت است.

مطالب جدید

چرا من؟ سرویس سلامت (1399/03/20)
خدایا ما فقیریم اندیشه (1399/02/20)
ای خدای مهربان دل نوشته (1399/02/11)
سلام ای رمضان دل نوشته (1399/02/04)
آسمان روحم بارانی است دل نوشته (1399/02/03)
من قرآن را در تو دیدم زنان در عرصه دعوت (1399/02/02)
استقبال از رمضان اندیشه (1399/02/02)