با محبت دل‌هایمان را به هم نزدیک کنیم

با محبت دل‌هایمان را به هم نزدیک کنیم

متاسفانه هنوز فرهنگ آپارتمان نشینی در بین برخی افراد به صورت صحیح رواج پیدا نکرده است و این افراد به ضرب المثل “چهاردیواری،اختیاری” اعتقاد دارند.

مشکلات زندگی آپارتمانی را می‌توان به تبعیت چنین خانواده‌هایی از زندگی سنتی خود در خانه‌های حیاط دار مشاهده کرد که به حقوق همسایه دیوار به دیوار همسایه طبقه پایینی یا بالایی خود بی توجهی می‌کنند.

برای برطرف شدن این مشکل مسئولان اقدام به وضع قوانینی با عنوان “قانون تملک آپارتمان ها” کرده اند تا آپارتمان نشین ها با رعایت آنها، زندگی مسالمت آمیزی درکنار هم داشته باشند.

با توجه به محدودیت های زندگی آپارتمان نشینی، ابتدا باید رعایت حقوق دیگران مهم شمرده شود و دیگر اینکه، منتظر رعایت حقوق و قوانین از سوی دیگران نباشیم و خودمان برای رعایت این قوانین دست به کار شویم تا دیگران نیز به حقوق ما احترام بگذارند.

به اعتقاد بسیاری از کارشناسان، مشکلات آپارتمان نشینی و اختلاف میان همسایه‌ها، در نتیجه نادیده گرفتن نکات اخلاقی به وجود می آید. توافق نداشتن ساکنان در نحوه استفاده از مشاع‌ها، وجود سلیقه‌های مختلف، اختلاف محسوس اجتماعی میان ساکنان، بی توجهی ساکنان به حقوق همسایه‌ها و الزام نداشتن آنها به جبران خسارت‌های اجتماعی بخشی از مشکلات رایج در آپارتمان‌هاست.

جدا از اینکه اعضای هیئت مدیره مجتمع مسکونی با نشست‌های مشترک ماهانه می‌توانند در آگاه سازی اهالی ساختمان نقش داشته باشند، دستگاه های خدماتی و اجتماعی شهر مانند شهرداری ها هم در این موضوع تاثیرگذار هستند.

توزیع بروشور با موضوع فرهنگ آپارتمان نشینی شهرداری‌ها باید برای ارتقای سطح آگاهی شهروندان درباره مسئله قوانین و فرهنگ آپارتمان نشینی بروشورهای آموزشی توزیع یا نشست‌هایی در فرهنگسراها، خانه‌های فرهنگ، سراهای محله و... با حضور شهروندان برگزار کنند.

شهروندان به ویژه بانوان با رعایت برخی نکات می‌توانند به خوبی با همسایگان خود ارتباط برقرار کنند و به این طریق فرهنگ آپارتمان نشینی را گسترش دهند. به عنوان مثال با دیگران دوستانه رفتار کنیم. قدردان همسایه‌ای باشیم که با ما احوالپرسی می کنند و با ما لبخند می‌زنند به حریم خصوصی همسایه‌ها احترام بگذاریم و.‌‌..‌‌‌‌‌ با محبت دل‌هایمان را بهم نزدیک‌تر کنیم

مطالب جدید

چرا من؟ سرویس سلامت (1399/03/20)
خدایا ما فقیریم اندیشه (1399/02/20)
ای خدای مهربان دل نوشته (1399/02/11)
سلام ای رمضان دل نوشته (1399/02/04)
آسمان روحم بارانی است دل نوشته (1399/02/03)
من قرآن را در تو دیدم زنان در عرصه دعوت (1399/02/02)
استقبال از رمضان اندیشه (1399/02/02)