معصومه علیشاهی: سن اوج توانمندی زنان ایرانی در وضعیت خوبی قرار ندارد/ دختران کارآفرین تربیت کنیم

معصومه علیشاهی: سن اوج توانمندی زنان ایرانی در وضعیت خوبی قرار ندارد/ دختران کارآفرین تربیت کنیم

علیشاهی گفت:« متاسفانه در ایران قریب به اتفاق خانواده‌ها سعی در تربیت دختران دانشمند دارند اما در شرایط فعلی با توجه به نیازهای سیاسی و مشارکت‌های اجتماعی ما باید این دیدگاه را تغییر داده و دختران کارآفرین تربیت کنیم.»

به گزارش صفحه زنان اصلاح‌وب به نقل از برنا، بسیاری از  جامعه شناسی معتقدند یکی از ملاک‌های تشخیص یک جامعه پیشرفت میزان حضور فعال زنان آن در عرصه‌های فرهنگی، سیاسی، اجتماعی است.  برای داشتن یک کشور پیشرفته باید مسیر تربیت خانواده‌ها را به سمت آموزش دختران کارآفرین سوق داد.  برای داشتن زنان موفق در جامعه یکی از اصل‌هایی که شاید کمتر به آن پرداخته شده است توجه به سلامت روح و جسم زنان است که دقت به این امر ارتباط مستقیم با نوع تغذیه آنها دارد که موجبات سن توانمندی زنان را بالا می‌برد و اما سن توانمندی زنان ایرانی وضعیت خوبی ندارد. 

  معصومه علیشاهی عضو هیئت رئیسه کمسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون نخبگان استان آذربایجان شرقی  با بیان اینکه در تمامی کشورهای توسعه یافته، توانمندی اقتصادی زنان یکی از مباحثی مورد توجه برای پیشرفت آن جامعه است چنین ادامه داد: در کشورما  این بحث باید با توسعه ظرفیت و توانمندسازی زنان پیگیری شود. در قدم اول نقش توانمندسازی و آموزش دختران باید مدنظر باشد. متاسفانه در ایران قریب به اتفاق خانواده‌ها سعی در تربیت دختران دانشمند دارند. اما در شرایط فعلی با توجه به نیازهای سیاسی و مشارکت‌های اجتماعی ما باید این دیدگاه را تغییر داده و دختران کارآفرین تربیت کنیم. زمینه سازی‌های اینگونه تربیت هم نیازمند بسترسازی‌های سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و مذهبی دارد و علمای دینی و اساتید دانشگاه و نهاد‌های سیاسی و اجتماعی هم باید در این راستا به ما کمک کنند. لازمه این تحول نیز الگو  تحرک اجتماعی و دیگری الگو تغذیه زنان است.»

هر زنی در زندگی خود یک چرخه استهلاک دارد

عضو شورای سیاسگذاری دانشنامه اقتصادی زنان ایران در ادامه با گفتن ازاینکه  شاید در نگاه اول الگو تغذیه چندان مرتبط با این بحث به نظر نرسد اما باید گفت که هر زنی در زندگی خود یک چرخه استهلاک دارد و با تغذیه نامناسب این چرخه استهلاک از روند طبیعی خارج شده و شتاب زده می‌شود و فرد در سنین جوانی وارد روند این استهلاک شده و از نیروی آن کم خواهد شد گفت : با ایجاد این استهلاک  دچار بیماری‌های زود هنگام خواهیم شد. متاسفانه این الگوی کارآفرینی در بانوان ایرانی وجود ندارد و در کنارآن از تغذیه مناسبی نیز برخوردار نیستند  و این امر زمینه ساز افسردگی در آنان نیز می‌شود، این امر مخصوصا در شهرستان‌ها و روستاها که از تغذیه مناسبی برخوردار نیستند و در معرض کارهای سخت نیز قرار دارند و از روحیه پایین تری هم برخوردار هستند ملموس تر است و باعث می‌شود افراد در سنین پایین تر دچار بیماری شوند و  کارآیی و توانمندی متناسب با سن خود را از دست بدهند. در یک کلام باید گفت سن اوج توانمندی زنان در ایران در وضعیت خوبی قرار ندارد.»

سلامت زنان نشان از تعادل جامعه است

وی افزود:« نقش زنان در تحولات اجتماعی بسیار تاثیر گذار و سرنوشت ساز است چرا که زنان احساسات را به سوی عقلانیت پیش می‌برند. یکی از دانشمندان در سال 2018 نظریه جالبی مطرح کرده است که چنین اذعان می‌دارد: اگردر جامعه ای  طبیعت از بین می‌رود و یا منابع آبی هدر می‌روند و یا بیماری‌ها و اختلالات روحی و جسمی جامعه را فراگرفته است همه نشان از تخریب و یا عدم آگاهی زنان آن جامعه از این مسائل دارد.  سلامت زنان نشان از تعادل جامعه است و اگر زنان سلامت در جامعه نداشته باشیم باید وقت و هزینه ای را که می‌توانستیم صرف توسعه جامعه بکنیم، صرف بهبود سلامت و درمان بیماری‌های زنان کنیم.»

آغاز واژه زندگی با زن

علیشاهی در ادامه خاطرنشان کرد:« دو حرف اول کلمه زندگی از واژه زن تشکیل شده است.  زن می‌تواند در تمام آفاق جلوه گر باشد پس می‌توان نتیجه گرفت برای هر تحول اجتماعی ابتدا باید شور و شوق آن تحول را در زنان تقویت کرد و همه این‌ها مستلزم دختران توانمند و سلامت جسمی است. اگر جامعه می‌خواهد به سمت اقتصاد و توسعه قدم بردار اولین قدم باید بهبود اقتصاد و توانمندسازی و بهبود زنان آن جامعه باشد و شیپور سرود زندگی در دست زنان جامعه نواخته می‌شود.