توازن دسترسی مردان و زنان به امکانات ورزشی رعایت شود

توازن دسترسی مردان و زنان به امکانات ورزشی رعایت شود
معاون ورزش بانوان وزارت ورزش و جوانان گفت: توازن بین زنان و مردان برای دسترسی به منابع و امکانات ورزشی در کشور باید وجود داشته باشد.
به گزارش خبرنگار صفحه‌ی زنان اصلاح‌وب به نقل از ایرنا؛ فریبا محمدیان روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی این خبرگزاری اظهار داشت: تا زمانی که تمام ظرفیت‌ها در بخش ساختاری و مدیریتی به کار گرفته نشود و دسترسی به منابع برای دختران و پسران به صورت یکسان رقم نخورد، بسیاری از سیاست‌های کلان این حوزه محقق نخواهد شد. 
وی افزود: در برنامه‌های ورزشی کشور این بحث مطرح است که اماکن ورزشی باید به گونه‌ای مدیریت شوند تا بانوان در ساعت خاص خود با مدیریت بانوان و مردان نیز در همان اماکن در ساعاتی دیگر فعالیت‌های ورزشی داشته باشند. 
محمدیان درباره کمبود امکانات در استادیوم‌های ورزشی برای دوچرخه سواران زن گفت: اماکن ورزشی برای اردوهای ملی و استفاده عموم تعریف‌های خاص دارند؛ در فضای اردوهای ملی زمان هایی که دختران و پسران از این اماکن استفاده می کنند، متفاوت اما سازه اماکن ورزشی یکسان است. 
معاون ورزش بانوان وزارت ورزش و جوانان با تاکید بر اینکه سازه مکان‌های ورزشی باید با نگاه به همه ملاحظات فرهنگی ساخته شود، افزود: سازه‌ها در تمام دنیا استاندارد هستند و در این استانداردها ملاحظات لازم برای بهره برداری زنان مورد توجه قرار گرفته است. 
وی اظهار داشت: ما به دلیل داشتن نظام اسلامی، بیشتر از هر کشوری باید به این استانداردها توجه کنیم و در حال حاضر سازه‌های استانداردی که در کشور داریم، این شرایط را دارد و مدیریت بهره وری باید استانداردها را در دسترس بانوان قرار دهد. 
محمدیان اضافه کرد: حدود 400 سالن ورزشی متعلق به آموزش و پرورش ویژه بانوان است و بانوان در سالن‌های سرپوشیده بیش از 16 هزار فضای ورزشی در اختیار دارند؛ اینکه اماکن روباز به تعداد وفور در دسترس باشد، بحث اصلی نیست بلکه موضوع مهم این است که در هزینه کردن منابع ملی برای احداث هر سازه ورزشی، هم سهم زنان و هم سهم مردان لحاظ و به مدیریت بهره وری در سالن‌ها و اماکن ورزشی روباز و سرپوشیده توجه شود. 
بر اساس آمارها بیش از سه میلیون نفر از بانوان در عرصه‌های مختلف ورزشی فعالیت دارند. از مجموع ١٣ میلیون دانش آموز در کشور حدود 6 میلیون و 5١4 هزار و ١٩٠ نفر از آنها دختر هستند.