ارزش و اهمیت روزه برای داشتن شخصیتی سالم در افراد

ارزش و اهمیت روزه برای داشتن شخصیتی سالم در افراد
نفس انسان دارای نیروی دو گانه‏‌ای است كه نسبت به اموری تمایل دارد و از امور دیگری متنفّر است؛ اگر این نیرو تحت کنترل و پرورش قرار نگیرد، متمایل به امور دنیوی خواهد شدستایش و سپاس فراوان از آن خدایی که عمر ما را در ماه رمضان دیگر قرار داد تا توفیق داشته باشیم در مسیر سبز بندگی خیر و برکت رمضان را نصیب خود سازیم و بهترین استفاده‌ها را از ماه مهمانی خدا ببریم و از این موهبت الهی با توجه به فرامین و دستوراتی که فرموده است تقرب و خشنودی خداوند متعال را بجوييم.
همانطور که می‌دانید اسلام در عبادات تنوع های فراوانی بکار برده است، برخی عبادات با گفتار و سخن انجام می‌پذیرد مانند دعا و امر به معروف و نهی از منکر
برخی از این عبادت‌ها در عمل نمایان می‌شود
 مانند:  نماز، 
 برخی مالی هستند مانند:  زکات 
 برخی بدنی و مالی مانند:  حج و جهاد 
برخی دیگر نه گفتاری نه مالی و عملی بلکه تنها با اجتناب وخودداری از خوردن و آشامیدن و آمیزش جنسی، از طلوع آفتاب تا غروب آفتاب است. 
این خودداری و امتناع هرچند به ظاهر یک عمل منفی است اما در حقیقت روح خویش یک عمل مثبت است. 
زیرا روزه عبارت است از باز داشتن نفس از آنچه می‌طلبد به نیت نزدیکی و خشنودی خداوند متعال است، بنابراین روزه یک عمل نفسانی ارادي است که ارزش ویژه ی خود را در میزان حق و خیر و پذیرش نزد خداوند است.  اهمیت روزه با خودداری از تمایلات نفسانی ارزشمند شمرده می‌شود.
 همانطور که استاد ناصر سبحانی می‌فرماید:" نفس انسان دارای نیروی دو گانه‏‌ای است كه نسبت به اموری تمایل دارد و از امور دیگری متنفّر است؛ اگر این نیرو تحت کنترل و پرورش قرار نگیرد، متمایل به امور دنیوی خواهد شد و انسان را به خوش ‏گذرانی سوق داده و از جهاد با مال و نفس متنفّر می‌کند." 
از آنجایی‏كه یکی از اهداف آفرینش انسان، تزكیه‏ ی نفس است.
 باید تلاش نمود تا انسان به‏ سوی اموری متمایل گردد كه راه را برای تزکیه‏ ی نفسش هموارتر گرداند. 
در این مسیر با تبیین مواردی همچون جهان‏ بینی، منافع حقیقی انسان و نیز آثار سوء انتخاب حیات دنیا، می‌‏توان تمایلات انسان را به‏ سوی انتخاب دین خدا و متعاقب آن، جهاد با مال و نفس سوق داد. 
یکی از راه‏های متعدّد تزکیه‏ ی نفس، روزه یا« صیام» است.« صیام» بر وزن فِعال و به ‏معنی خودداری‏ کردن شدید است. 
تمایلات نفسانی، بیشتر در سه زمینه خود را نشان می‏دهند:
 1ـ خوردن2- آشامیدن3ـ امور جنسی
جهت تزکیه‏ ی نفس انسان در این زمینه‌ها، دوره‏‌ی آموزشی یک‏ ماه از جانب خداوند درنظر گرفته شده است. 
 در اسلام ماه رمضان فریضه روزه داری واجب می‌گردد. خداوند متعال فرموده: 
" یا ایها الذین امنوا کتب علیکم الصيام...[بقره/183]
ماه رمضان در نزد ما مسلمانان جایگاه ویژه‌ای دارد زیرا اولین آیات قرآن به قلب پاک رسول اکرم( صل الله علیه و سلم ) در این ماه مبارک نازل گردید. 
اقراء بسم ربک الذی خلق...
رمضان ماهی که خداوند آنرا برای فرو فرستادن بهترین برنامه برای بندگانش برگزید. پس شایستگی آنرا دارد که این عبادت سالانه‌ی روزه داری در این ماه عزیز قرار گیرد همانطور که خداوند متعال فرموده است:
" شهر رمضان الذی انزل فیه القرآن هدی الناس و بينات..."[ بقره/185]
اهمیت و ارزش این ماه مبارک در نزول قرآن و هدایت مردم که نشانه های از میل و رغبت مردم به دینداری در این ماه است. عامل اصلی روزه داری که اهمیت زیادی دارد تقویت روح است. تا زمانی که راز وجود انسان را درنیافته باشیم، 
نمی‌توانیم به راز روزه و ارزش آن پی ببریم. حقیقت وجود انسان چیزی غیر از روح ربانی و جوهر معنوی که از سوی خدا به او داده شده نیست. چیزی که بوسیله‌ی آن تعقل و تفکر می‌کند. عقل انسان برتری او را نسبت به مخلوقات دیگر واضح می‌سازد.هنگامی که انسان ارزش نفس خود را دریابد به راز خدایی و جنبه معنوی روزه پی می‌برد و صاحب اختیار و توانگری می‌شود.اینجاست که خداوند روزه را مقرر نموده است تا انسان بوسیله آن از سلطه غرایز و زندان تن آزاد شده و بر تحریکات شهوانی خود غالب گردیده و برمظاهر حیوانی خویش حاکم شود و به فرشتگان همانند گردد.بنابراین از اهمیت و ارزش والای روزه سازندگی اخلاق در افراد است همانند نماز و حج طبق فرمایش پیامبر اکرم( صل الله علیه و سلم )که فرمودند:" اذا کان یوم صوم احدکم فلا يرفث ولا يصخب، فان سابه احد او قاتله فليقل:  اني امرؤ صائم " ( رواه مسلم و ابن ماجه)
وقتی کسی از شما روزه دار بود دشنام و ناسزا نگوید، سر و صدا نکند و اگر کسی اورا دشنام داد و با او درگیر شد بگوید: من روزه‌ام 
روح شخص روزه دار است که اوج می‌گیرد و به جهان بالاتر نزدیک می‌شود با دعا و راز و نیاز خویش پروردگارش را می‌خواند تا در درگاه خداوند متعال جزء پذیرفته شدگان باشد و به او بگويد: پذیرفته شدی بنده‌ی من لبیک
منابع:
1_قرآن کریم
2_ تفسیرنور دکتر خرم دل 
3_شرح اربعین امام نووی
4_عبادت در اسلام دکتر قرضاوي
5_ اخلاق مومن عمروخالد 

مطالب جدید

زندگی به چه معناست؟ دنیای کودکان (1398/06/14)
تاب‌آوری سرویس سلامت (1398/06/03)
همبستگی اندیشه (1398/05/18)
تلخ و گس خانواده‌ی سعادتمند (1398/05/18)
زني را می شناسم من خانواده‌ی سعادتمند (1398/05/13)