تاثیر رژیم مدیترانه‌ای بر پوکی استخوان در زنان

تاثیر رژیم مدیترانه‌ای بر پوکی استخوان در زنان
رژیم مدیترانه‌ای تا به امروز سالم‌ترین رژیم غذایی جهان معرفی شده است. تحقیقات اخیر در مورد این رژیم نشان داده است حتی بعد از یائسگی در صورت استفاده از این رژیم مانع از پوکی استخوان در زنان خواهد شد و استخوان‌هایی محکم و ماهیچه‌هایی قوی‌تر خواهند داشت و به پوکی استخوان که یک بیماری شایع و متداول در زنان بعد از ۵۰ سالگی است دچار نخواهند شد. نتیجه تاثیر رژیم مدیترانه‌ای را بر سلامت زنان و ممانعت از پوکی استخوان در زنان پس از سن یائسگی در چند سطر زیر بخوانید.
پس از قطع آخرین عادت ماهیانه و یک سال پس از آن یائسگی زنان آغاز می‌شود. بدن زن دچار تغییر و تحولی عظیم می‌شود که یکی از بدترین و مخرب‌ترین آن کم شدن بافت استخوان‌ها و ابتلا به پوکی استخوان در زنان است. زنانی که به پوکی استخوان مبتلا هستند با کوچکترین ضربه یا افتادن استخوان‌هایش شکسته می‌شود و درمان و ترمیم آن به زمان طولانی نیاز دارد که گاهی نیز بی نتیجه خواهد بود.
محققان به تازگی متوجه شده‌اند با شروع رژیم مدیترانه‌ای حتی پس از یائسگی می‌توان از بروز پوکی استخوان در زنان پیشگیری کرد. در مجمع سالیانه جامعه پزشکی غدد درون ریز در برزیل ENDO 2018: The Endocrine Society Annual Meeting این یافته مهم را دکتر تائیس رازیا سیلوا Thais Rasia Silva, PhD به طور رسمی اعلام کرد.
این سخنران با تاکید بر این که پیش از این تحقیقات زیادی بر روی تاثیر رژیم غذایی بر زنان بعد از یائسگی صورت نگرفته بود، خاطر نشان کرد تحقیقات جدید نشان می‌دهد حتی بعد از یائسگی رعایت یک رژیم غذایی سالم بخصوص رژیم مدیترانه‌ای می‌تواند مانع از ابتلا پوکی استخوان در زنان شود.
جزییات تحقیق
دکتر سیلوا و گروه تحقیقش ۱۰۳ زن سالم را با میانگین سنی ۵۵ سالگی مورد بررسی قرار دادند که دوران یائسگی را پشت سر می‌گذاشتند. در اکثریت قریب به اتفاق یائسگی زنان در سن ۵۰ سالگی اتفاق می‌افتد. در برخی حدود ۴۵ سالگی و حتی زودتر و در درصد بسیار کمی از زنان ۶۰ سالگی سن یائسگی است. این افراد از هیچ نوع هورمون درمانی استفاده نمی‌کردند.
تراکم استخوان، بافت ماهیچه‌ای، بافت چربی، سوخت و ساز سلولی و فعالیت بدنی زنانی که در تحقیق شرکت داشتند اندازه گیری شد. سپس به آن‌ها پرسشنامه‌ای داده شد تا دقیقا غذاهایی را که روزمره استفاده می‌کنند به دقت درج نمایند.
محققان رژیم غذایی زنان را که شامل سبزیجات، حبوبات، میوه‌ها، غلات، ماهی، روغن زیتون، لبنیات، گوشت و حتی مصرف سیگار و الکل بود به دقت بررسی کردند. مقایسه وضعیت بدنی زنان و رژیم غذایی که مصرف می‌کردند نشان داد زنانی که رژیم غذایی شان مدیترانه‌ای یا بیشتر حاوی مواد غذایی این رژیم بود سالم‌تر بودند. این زنان از تراکم استخوان محکم تری برخوردار بودند، بافت ماهیچه‌ای پرتری داشتند و مواد معدنی بدن شان با کمبودی مواجه نبود.
تاثیر رژیم مدیترانه‌ای بر استخوان‌ها و ماهیچه‌ها
دکتر پولی مارا اسپریتزر Poli Mara Spritzer پزشک متخصص عضو تیم تحقیق که تالیف گزارش تحقیق را به عهده داشت اعتقاد دارد هر چند باید تحقیقات بیشتری در مورد تاثیر رژیم مدیترانه‌ای و حتی مقایسه آن با سایر رژیم‌ها بر سلامتی زنان در سن یائسگی انجام گیرد ولی آن چه مشخص است مصرف پروتئین مثل ماهی نقش مهمی بر سلامت ماهیچه‌ها در زنان دارد.
علاوه بر پروتئین نقش آنتی اکسیدان های موجود در رژیم مدیترانه‌ای را نباید دست کم گرفت. دکتر سیلوا پس از تحقیق با تاکید اعتقاد دارد رعایت رژیم مدیترانه‌ای همراه با داشتن سبک زندگی سالم، داشتن فعالیت بدنی مناسب، دوری از الکل و انواع دود مانع از بروز پوکی استخوان در زنان بعد از سن یائسگی می‌شود. دکتر سیلوا حتی به زنانی که دوران یائسگی را پشت سر گذاشته اند و دچار پوکی استخوان شده اند پیشنهاد می‌کند حتما با یک متخصص تغذیه در مورد استفاده از رژیم مدیترانه‌ای مشورت نمایند تا حداقل از پیشرفت بیماری جلوگیری شود.

مطالب جدید

چرا من؟ سرویس سلامت (1399/03/20)
خدایا ما فقیریم اندیشه (1399/02/20)
ای خدای مهربان دل نوشته (1399/02/11)
سلام ای رمضان دل نوشته (1399/02/04)
آسمان روحم بارانی است دل نوشته (1399/02/03)
من قرآن را در تو دیدم زنان در عرصه دعوت (1399/02/02)
استقبال از رمضان اندیشه (1399/02/02)