لحظاتی با یک بانوی حافظ

لحظاتی با یک بانوی حافظ

 بسم الله الرحمن الرحیم

إِنَّ هَٰذَا الْقُرْآنَ يَهْدِي لِلَّتِي هِيَ أَقْوَمُ وَيُبَشِّرُ الْمُؤْمِنِينَ الَّذِينَ يَعْمَلُونَ الصَّالِحَاتِ أَنَّ لَهُمْ أَجْرًا كَبِيرًا

ترجمه: همانا اين قرآن به استوارترين راه، هدايت مى‌كند و به مؤمنانى كه كارهاى شايسته انجام مى‌دهند، بشارت مى‌دهد كه برايشان پاداش بزرگى است.[اسراء/9]

انسان نیازمند ارتباط مستقیم با آفریننده و هستی بخش خود است. این ارتباط اگر چه از طریق مناجات و رازگویی درونی و قلبی انجام می‌گیرد؛ اما دسترسی به كلمات خود خداوند، بسیار لذت بخش و اطمینان آور است. به همین خاطر شناخت کسانی که با کلام پروردگار در ارتباط بوده‌اند و استفاده از تجربیات آنان بسی لازم می‌نماید و راهگشاست؛ لذا به خدمت یکی از خواهران عزیز که حافظ کل قران کریم رسیدم و می‌خواهیم با یاری خدا با این خواهر عزیز گفت‌وگویی داشته باشم.

س: خواهرم لطفا خودتان را بیشتر معرفی نمایید.

ج: بسم الله الرحمن الرحیم الحمدلله وصلاة والسلام علی رسول الله وعلی آله و اصحابه و من والا و اما بعد بنده سیده روژین حسنی هستم، متولد 1372 زاینده شهرستان مریوان، اصالتا اهل روستای دمیو، فارغ التحصیال کارشناسی فقه شافعی هستم و مشغول تدریس قرآن می‌باشم.

س: زنده باشید. روژین خانم شما در چه سنی شروع به حفظ قرآن نمودید؟

ج: وقتی که بچه بودم. از سال 1379 شروع به این کار نمودم. در سن 7 سالگی.

س: خواهرم شما چگونه توانستید این کار مبارک و ارزشمند را انجام دهید؟ آیا وقت معینی برای حفظ داشتید یا اینکه در اوقات فراغت مشغول به حفظ می‌بودید؟ با چه روشی این کار را انجام می‌دادید؟

ج: من درشیفت مخالف مدرسه کلاس قرآن می‌رفتم. و در ایام تابستان بعد از اذان صبح به خانه ماموستا می‌رفتم تا ظهر (ساعت1) انجا بودم.

س: شما چند سال توانستید موفق به حفظ قرآن شوید؟

ج: از اول ابتدایی شروع به حفظ قرآن نمودم و کلاس پنجم که بودم موفق به حفظ کامل آن شدم، یعنی در مدت 5 سال.

س: خانم حسنی چه کسی شما را در حفظ قرآن کمک می‌کرد؟

ج: استاد محمد حافظ که ساکن شهرمریوان هستند و کلاس قرآن اداره می‌کنند.

س: روژین خانم به سبک تلاوت کدام یک از قارییان علاقمند هستید و بیشتر به آن گوش جان می‌سپارید؟

ج: در دوران حفظ علاقمند به استاد منشاوی بودم. اما بعد از حفظ قاری‌های مختلفی از جمله استاد معیقلی، استاد سعدالغامدی، استاد قدمی، استاد احمد عجمی و استادان دیگر علاقه دارم.

س: خواهر گرامی از خواندن کدام یک از سوره‌های قرآن بیشتر لذت می‌برید؟ و بیشتر تلاوت می‌کنید؟

ج: سوره مبارکه نحل، سوره مبارکه قاف، سوره مبارکه نجم، سوره مبارکه واقعه س: خانم حسنی چه کسی در این راه بیشتر یاریتان نمودند؟

ج: مادرم بیشتر در این راه یاریم نمودند و پدرم نیز حامی مادرم بودند که هر روز مرا به کلاس قرآن ببرند.

س: همیشه شما را تشویق می‌نمودند مادرتان و نیز پدرتان.

ج: بلی

س: خبر دارم که در مسابقات قرانی زیادی شرکت نموده‌اید، مقام‌هایی را که در این مسابقات کسب نموده‌اید بفرمایید ؟

ج: اولین بار ابتدایی بودم، سال 81 بود در آن زمان حافظ 10 جزء بودم. به چهار محال و بختیاری رفتم، مقام اول کشور را کسب نمودم. دوبار سال سوم راهنمایی در سال 86 از طرف اداره حج و اوقاف در ایلام مقام اول منطقه را کسب نمودم. سال 91 از طرف اداره آموزش و پرورش یه تهران رفتم و مقام اول کشوری را کسب نمودم.

س:موفق باشید. می‌توانید آثار و نتایج حفظ قرآن را بر زندگیتان برای ما بیان نمایید؟

ج: اولا قرآن روشن کننده دلهاست. قرآن نور دلهاست و دل‌ها با قرآن روشن می‌شوند. قرآن واقعا آرامش دهنده دلهاست. من در وقت ناراحتی‌ها، در وقت سختی‌ها قرآن می‌خوانم.

س: باید بگویمکهمی‌دانم شما با پدر و مادر محترمتان مشرف به زیارت حج شدید، چه خاطره زیبایی از این سفر معنوی دارید برای ما تعریف نمایید؟

ج: وقتی که وارد مدینه منوره شدیم در فرودگاه بوی عجیبی به مشامم خورد. به مادرم گفتم که بوی مدینه منوره به مشامم می‌خورد. وقتی که وارد مسجد النبی شدیم بو بیشتر و بیشتر می‌شد. شب گفتیم که به روضه مبارکه برویم، به مادرم گفتم یکی از نگهبان‌ها را صدا کند که به روضه مبارکه بروم با مادرم رفتیم، دستم را روی قالی های سبز روضه کشیدم، سبحان الله چه بویی داشتند، بویی که تا آن زمان نشنیده بودم، تا وقتی که در مدینه بودم با شستن دست‌هایم باز بوی خوش از بین نمی‌رفت. وقتی که به مکه مکرمه رفتیم پدر و مادرم با دیدن بیت به گریه افتادند، اما من چون چیزی نمی‌دیدم برایم مهم نبود. تا در وقت طواف الافاض دستم بیت را لمس نمود. وقتی دستم کعبه را لمس کرد و ودر ذهنم این واقعیت را لمس کردم که؛ ما روبه کعبه نماز می‌خوانیم، آیاتی را که نازل شده بود( آیه 127 بقره)، آیاتی را که در مورد حضرت ابراهیم و اسماعیل که در مورد ساخت کعبه و زحماتی کشیده‌اند یادم آمد.

س: متوجه‌ام؛ یعنی ارزش آن بیشتر برایتان نمایان شد. اکنون بفرمایید اگر کسی بخواهد شروع به حفظ قرآن نمایید چه روشی را پیشنهاد می‌نمایید؟ چگونه شروع نماید و ادامه دهد ؟

ج: اگر کسی مایل به حفظ کل قرآن باشد باید هر آیه را چند بار تکرار نماید تا آیه‌ای را حفظ ننموده باشد حفظ آیه بعدی را شروع ننماید. بعد آیاتی را که حفظ نمود در نماز تکرار نماید که ملکه ذهن شود.

س: یعنی تکرار و تمرین.

ج: بلی بیشتر تکرار و تمرین

س: بعنوآن آخرین سوال بفرمایید که چه نصیحتی برای کسانی که می‌خواهند در این راه قدم نهند، بخصوص ما زنان دارید؟

ج: قرآن را برنامه زندگیشان قرار دهند، چون قرآن مشکل گشا بوده، آرام بخش است و در هنگام مشکلات به قرآن رجوع کنند و قرآن را مآمن خود قرار دهند.

با سپاس فراوان در نهایت ما از طرف خود و همه خواران منطقه شهرستان سروآباد از خنواده محترم خانم روژین حسنی که مارا در انجام این کار یاری رساندن و نیز از روژین خانم که وقتشان را در اختیارمان نهادند، سپاسگزاریم.

مطالب جدید

چرا من؟ سرویس سلامت (1399/03/20)
خدایا ما فقیریم اندیشه (1399/02/20)
ای خدای مهربان دل نوشته (1399/02/11)
سلام ای رمضان دل نوشته (1399/02/04)
آسمان روحم بارانی است دل نوشته (1399/02/03)
من قرآن را در تو دیدم زنان در عرصه دعوت (1399/02/02)
استقبال از رمضان اندیشه (1399/02/02)