آیا حیا فقط مختص زنان می‌باشد؟

آیا حیا فقط مختص زنان می‌باشد؟

برادر و خواهرم!
تا بحال به این موضوع فکر کرده‌ایم که آیا حیایی که در دین ما مورد بحث قرار گرفته است فقط مختص زنان می‌باشد؟ آیا بنظر شما حیا در اجتماع ما واژ‌ه‌ای بیکانه نیست؟ آیا در اعمال و رفتار ما حیایی که در کتاب و سنت پیامبر( صل الله علیه و سلم) مورد بحث قرار گرفته است وجود دارد؟ به راستی حیای واقعی چیست و چگونه به دست می‌آید؟ و سوالات زیادی از این قبیل در جامعه امروز ما به ذهن خطور می‌کند.
حیا در لغت یک حالت جسمی و روانی می‌باشد که شخص به دلیل ترس از مورد مؤاخذه قرار گرفتن و یا خجالت کشیدن از چیزی درظاهر او نمایان می‌شود.( به صورت یک تغییر فیزیکی در ظاهرا و آشکار می‌شود)
حیا از نقطه نظر شرعی به معنی اخلاقی است که در درون انسان نهادینه شده و او را از مرتکب شدن به گناه باز می‌دارد.
پیامبر ( صل الله علیه و سلم) می‌فرمایند:« والحیاءُ شعبة من الإیمان» حیا بخشی از ایمان است.
بزرگواران چه سخنی از این بالاتر و ارزشمندتر که رسول خدا فرموده‌اند که حیا بخشی از ایمان مؤمن است، یعنی اگر در عبادات و افعال ما حیا وجود نداشته باشد ایمان ما کامل نمی‌باشد. آیا به راستی ما این سخن گرانقدر رسول خدا را در یافته ایم. آن بزرگوار همیشه در دعا‌های یومیه خود این دعا را تکرار می‌کردند. می‌فرمودند:« اللهم إنی اسألکَ:هدی و تقی، والعفاف و الغنی» ایشان با آن همه بزرگی و مقام و منزلت در نزد خداوند عفاف و پاکدامنی اخلاقی را از رب العالمین خواستار بودند. ولی متاسفانه حال ما کاملاً آن را فراموش کرده‌ایم و یا به ندرت و به دفعات کم به یاد می‌آوریم.
و یا در وصف حیای پیامبر( صل لله علیه و سلم )آمده است که پیامبر در پوشش و حجابشان از دختر باکره با حیاتر بوده‌اند. با شنیدن این توصیفات از منجی عالم بشریت این نکته آشکار می‌شود که حیا فقط خاص زنان نیست فردی که اخلاق خود را با حیا مزین سازد و این ویژگی باعث شود که او با گناهان قطع رابطه کند. با این توصیفات حیا مانند ایمان خواهد بود که انسان مؤمن را از گناه باز می‌دارد.
حیا یکی از بزرگترین فضایل اخلاقی می‌باشد که پیامبراکرم در مورد آن می‌فرمایند:« إنَّ لِکلّدین خلقا و خُلُقُ الأسلام الحیا» هر دینی برای خود اخلاقی دارد واخلاق اسلام همان حیا می‌باشد.
برادرم و خواهرم:
حیا شامل حواس ظاهری و باطنی می‌باشدکه می‌توان آن را در یک انسان مؤمن و با حیا مشاهده کرد، یک انسان مؤمن باید در نگاه‌ها، گوش دادن‌ها، و حرف زدن‌ها و حتی فکر خود حیا داشته باشد. متأسفانه در جامعه امروز ما بی‌بند و باری و بی‌حیایی در میان تمام قشر‌‌های جامعه موج می‌زند زمانی بی‌حیایی مختص به زنان بود و بیشتر افراد حیا را مختص زنان می‌دانستند ولی عزیزانم بی‌حیایی و رعایت نکردن حد و مرز در میان زنان و مردان یه صورت آشکار نمایان است زنان ما با بی‌حجابی و پوشیدن لباس‌های هوس انگیز و برهنه و با نمایان کردن اندام خود برای مردان بی‌حیایی را به حا اعلای خود رسانده اند و در مقابل مردان با بی‌حیایی در نگاهایشان به این امر دامنه می‌زنند.
پدران و مادران عزیز شما چه انتظاری دارید که فرزندان شما آداب و اخلاق را رعایت کنند و حیا را در اعمال خود در نظر بگیرند در حالی که ما بعنوان یک الگوی عملی آنان خود را متصف به حیای اخلاق نکرده اید و بدون در نظر گرفتن خیلی چیزها به راحتی مرتکب گناه چشم و گوش و زبان می‌شویم.
خواهرم!
حیا جوهر و حصار یک زن مسلمان است حیا قیمت ماست، مگر نه اینکه ما رهرو بزرگ زنانی چون خدیجه کبری، ام المؤمنین عایشه،فاطمه زهرا و مریم دختر عمران و آسیه زن فرعون... هستیم پس حیا و عفاف آن بزرگ بانوان کجاست. اگر ما به عنوان یک زن یا یک مادر در جامعه خود را آراسته به صفت حیا کنیم و در مکان‌هایی که حضور ما الزامی نیست حضور نیابیم و علم به اینکه در مکانی که قرار است حضور پیداکنم بی‌اخلاقی در آن وجود دارد شرکت نکنیم و مواظب چشم و گوش و زبان خود از حیث نگاه کردن به نامحرم غیبت کردن و گوش دادن به چیزهایی که ایمان ما را ضعیف می‌کند باشیم. آن وقت است که می‌توان انتظار داشت نقشی در پاک کردن اجتماع و تقویت ایمانمان داشته باشیم در این حالت است می‌توانیم دختران با اخلاق و باحیایی را تربیت کنیم.
برادرم! خیلی از شما بزرگواران که حیا را فقط برای زنان می‌دانید آیا شما فکر می‌کنید در بی‌بند و باری و بی‌عفتی و بی‌حیایی در جامعه نقشی ندارید قطعا اینگونه نیست و همیشه زنان را متهم می‌کنید و لی این را بدانید تأثیر شما از زنان کمتر نیست، خداوند در قرآن خطاب به مردان می‌فرماید مردان باید مواظب نگاه هایشان باشند یعنی بیشتر از طریق نگاه کردن دچار گناه می‌شوندو دلشان آلوده و ایمانشان ضعیف می‌شود. برادرم آیا وقتی به یک زن نامحرم نگاه می‌کنی از نوک پا تا بالای سر او را برانداز می‌کنی چطور انتظار دارید خانواده شما در چنین جامعه‌ای در امان باشند. آیا مگر نمی‌دانید نگاه کردن به نا محرم گناه است و در صورت تداوم برسر این گناه به گناه کبیره مبدل می‌شود چه حکمی از این محکم تر می‌خواهید. آیا می‌دانید با صرف نظر کردن از گناه خداوند حلاوت و شیرینی همراه با آرامش و طمأنینه وصف نا شدنی در قلب شما می‌کارد و در هیچ جا نمونه آن را نمی‌یابی.
برادران و خواهران عزیزم! بیایید تا دست در دست هم بدهیم و ایمان خود را تازه کنیم و آداب و اخلاق اسلامی را در وجود خود نهادینه کنیم تا بتوانیم در به وجود آوردن جامعه‌ای پاک و سالم برای خود و خانواده‌هایمان نقش داشته باشیم و به هوا و هوس ‌های دلمان پاسخ ندهیم و خود را متصف به حیا کنیم. نتیجه یک پدر و مادر با حیا فرزندان با حیا می‌باشد، بیایید خود و فرزندانمان را از این منجلاب نجات دهیم.

مطالب جدید