فضائل و بزرگی ماه ذی الحجه و اعمالی که در این ماه صورت می‌گیرد

فضائل و بزرگی ماه ذی الحجه و اعمالی که در این ماه صورت می‌گیرد

ذی الحجه ماه حاجیان، ماه بخشش، ماه فضل و بزرگی، ماه توبه، ماه تولد دوباره، ماه فقرا و نیازمندان و ماهی مملو از سنت‌ها و واجباتی که از سوی خدا و رسولش ذکر شده است.
امام بخاری رحمه الله در حدیثی از رسول اکرم( صل الله علیه و سلم) روایت می‌کند که ایشان فرموده‌اند:
هیچ کار و اعمالی خوبی در نزد خداوند متعال به انداره اعمال ماه ذی الحجه مقبول و پسندیده نمی‌باشد و خیر و پاداش زیادی در نزد خداوند دارند. گفتند حتی تلاش در راه خداوند؟ فرمودند: بله، حتی کسی که جان و مال خود را در این ماه در راه خدا صرف کند.
اعمالی که در این ماه صورت می‌گیرند:
۱-روزه گرفتن ۲-قرآن خواندن ۳-ذکر و یاد خداوند ۴- درک و فهم آیاتی که در آن دعوت به کار نیک می کنند و عمل به آنها ۵- بخشیدن مال و کمک به نیاز مندان ۶-حج رفتن ۷_قربانی کردن ۸- بجا آوردن صله رحم ۱۰- توبه کردن  و یا هر کار و عمل خدا پسندانه‌ایی که در این ماه صورت می‌گیرد خصوصا در این ده روز ماه دی الحجه .
رسول اکرم( صل الله و علیه وسلم) این نه روز از ماه ذی الحجه را روزه می‌گرفتند. و مسلمانان نیز طبق سنت این نه روز را روزه می‌گیرند و روز نهم که روز عرفه می باشد و حاجیان نیز در صحرای عرفه فریضه حج را بجا می‌آورند را نیز روزه می‌گیرند، طبق فرموده رسول اکرم( صل الله علیه و سلم) هر کس که روز عرفه را روزه بگیرد گناهان سال گذشته و آینده او بخشوده خواهد شد و کفاره دو سال گناه می باشد.
روز بعد روز عرفه روز دهم میباشد که روز عید قربان است و حاجیان فریضه قربانی را در این روز بجا خواهند آورد.
به امید اینکه از خیر و برکت این ماه بی نصیب نمانیم و خداوند متعال لطف خود را شامل حالمان کند. و ان شاء الله حج و زیارت خانه خدا نصیب همه عاشقان الله شود. آمین

مطالب جدید

چرا من؟ سرویس سلامت (1399/03/20)
خدایا ما فقیریم اندیشه (1399/02/20)
ای خدای مهربان دل نوشته (1399/02/11)
سلام ای رمضان دل نوشته (1399/02/04)
آسمان روحم بارانی است دل نوشته (1399/02/03)
من قرآن را در تو دیدم زنان در عرصه دعوت (1399/02/02)
استقبال از رمضان اندیشه (1399/02/02)