پاک کردن انواع لکه‌ها با...

پاک کردن انواع لکه‌ها با...

قبل از هر اقدامی فراموش نکنيد که بايد برای پاک کردن هر نوع لکه‌ای سرعت عمل داشته باشيد و بطور کلی، از قسمت پشت لکه بايد شروع نماييد. به اين ترتيب از پخش شدن لکه جلوگيری بعمل می‌آيد.
– هنگامي که پارچه ديگری را به محلول لکه بر آغشته کرديد و می‌خواهيد از آن براي پاک کردن لکه استفاده کنيد، پارچه را بر روی لکه نماليد بلکه پارچه را روی لکه بفشاريد و با سيستم ضربه‌ای عمل نماييد.
–  براي پاک کردن لکه ابتدا از محدوده خارجي لکه شروع کنيد و به سمت وسط لکه ادامه دهيد.
– براي لکه‌های غيرچرب از آب سرد استفاده نماييد، آب داغ لکه غيرچرب را پايدار می‌نمايد.
1) لکه خون: لکه را زير آب سرد قرار داده و آن را با آب سرد بشوييد. لکه از بين می‌رود. در صورت عدم تاثير می‌توانيد محلولی از نشاسته با کمی آب تهيه نماييد تا خمير غليظی شود آن را روی لکه خون بماليد. بعد از خشک شدن نشاسته، نشاسته را از پارچه جدا نماييد، سپس لباس را بشوييد لکه خون از بين می‌رود.
2) لکه گل و لای بر روی لباس:  يک عدد سيب زمينی را با چاقو به دو نيم کنيد و بر روی لکه بماليد، سپس لباس را در آب سرد بخيسانيد و سپس با پودر رختشويی شستشو دهيد. در صورتی پايداری لکه، پارچه‌ای را به الکل آغشته کنيد و بر روی لکه بماليد
3) لکه ادامس: براي از بين بردن آدامس با يک تکه يخ چند مرتبه بر روی آدامس بکشيد تا از روی لباس جدا شود. اگر آدامس از پارچه جدا نشد می‌توانيد از بنزين استفاده کنيد.
4) لکه شکلات: ابتدا باقی شکلات را از روی پارچه برداريد سپس يک پارچه سفيد را چند لايه تا کنيد و زير پارچه در محل لکه قرار دهيد. حال به نسبت مساوی سرکه و الکل را مخلوط کرده با پنبه روی محل بکشيد و با پنبه ديگر روی آن را خشک کنيد. چنانچه با اين روش لکه پاک نشد می‌توانيد از آب اکسيژنه استفاده نماييد و در آخر پارچه را با آب گرم و صابون بشوييد.
5) لکه روژ لب: خمير دندان بر روی لکه بماليد و سپس لکه را با آب گرم شستشو دهيد. يا محل لکه را در گليسيرين بخيسانيد سپس روی لکه را  الکل يا بنزين بماليد پارچه‌ای که آغشته به محلول پودر رختشويی شده را روی لکه بماليد بعد در محلول پودر رختشويی بشوييد، سپس خوب آبکشی کنيد.
6) لکه بستنی: پارچه لک شده را با محلول آب و مايع لباسشويی خيس کنيد و بعد با پنبه‌ای آغشته به بنزين روی آن بکشيد و بعد آبکشی کنيد.
7) لکه آبميوه: اگر اين لکه بر روی پارچه سفيد بود با آب و صابون آن را بشوييد. اما اگر لکه روی پارچه پشمی بود، آب اکسيژنه را با چند قطره آمونياک مخلوط کرده با آن لکه را پاک کنيد. اگر لکه روی پارچه‌های ابریشمی سفيد و يا رنگی بود آب و الکل سفيد 90درصد را به نسبت مساوی مخلوط کرده و با آن لکه را محو کنيد. يا مقداري نمک بر روی لکه بريزيد و سپس آن را 10دقيقه در آب سرد بخوابانيد. پس از آن با آب گرم و پودر رختشويی بشوييد.
8) لکه ميوه‌های رنگين: لکه ميوه‌هایی که رنگين هستند( توت فرنگي، آلبالو و…) را می‌توان با آب و آمونياک شستشو داد و نيز می‌توان مقداری نمک روی لکه ريخته و بعد از مدتي با پودر رختشويي بشوييد و اگر لکه نرفت می‌توان از محلول کلر استفاده کرد.
9) لکه تمشک: محل لکه را در محلول پودر رختشويي بخيسانيد و اگر شستيد و نرفت مقداري ماست رويش بريزيد. سپس با آب گرم شستشو دهيد.
10) لکه آبرنگ: لکه با آب سرد بشوييد سپس آن را با آب نيمگرم و پودر رختشويی بشوييد و آبکشي نماييد. اگر هنوز لکه برطرف نشده، پنبه را به گليسيرين آغشته نموده و روی آن بماليد، سپس با آب گرم و پودر رختشويي بشوييد و آب بکشيد و اگر نتيجه نگرفتيد از« تربانتين» استفاده نماييد.
11) لکه رنگ‌های پلاستيکی: باقيمانده رنگ را از روی پارچه بتراشيد سپس لکه به مدت 10دقيقه در نفت بماند و بعد با آب گرم و صابون بشوييد و آبکشی نماييد.
12) لکه تازه رنگ‌های روغنی: پاک کردن لک کهنه رنگ‌های روغنی تقريبا غير ممکن است اما در صورتي که هنوز خشک نشده باشد اضافه رنگ را از روی پارچه بتراشيد بعد پنبه‌ای را به تربانتين آغشته کنيد و روی لکه بماليد سپس با پنبه ديگري پاک کنيد اين کار را چندين بار تکرار کنيد و ته رنگ را نيز با آب گرم و پودر لباسشويی از بين ببريد.
13 ) لکه زنگ زدگی: براي پاک کردن لکه زنگ زدگی لکه را 10دقيقه در آب ليموی تازه که به آن نمک زده ايد خيس کنيد سپس لباس را با آب بشوييد.
14) لکه شمع و مداد‌های چرب آرايشی: ابتدا باقی مانده لکه را با جسمی نوک تيز به آرامی برداريد. سپس دو تکه دستمال توالت در دو طرف لکه قرار دهيد. سپس اتوی گرم را بر روی يکی از کاغذها در محل لکه فشار دهيد. به اين ترتيب، چربی موجود در لکه آب می‌شود و جذب دستمال يا کاغذ‌های طرفين می‌شود.
15) لکه چای و قهوه: براي از بين بردن لکه چای، فورا پارچه خيس را روی لکه بکشيد. اگر پاک نشد، پارچه را آغشته به آب و پودر لباسشويی کنيد بر روی لکه بکشيد فورا تميز می‌شود.
16) لکه زردی اتو: اگر لباس کتانی بر اثر گرمای زياد اتو زرد رنگ شده می‌توانيد پياز را دو نيم کرده و روی لکه بماليد لکه‌های زرد برطرف خواهد شد و بعد لباس را داخل آب سرد 10 دقيقه خيس کنيد و بعد آن را بشوييد. يا از محلول آب اکسيژنه استفاده نماييد.
17) لکه واکس: ابتدا پارچه‌ای را خيس کنيد و روی آن بکشيد. سپس روی پارچه مقدای مايع ظرفشويی ريخته و بر روی لکه بکشيد. بعد دوباره با پارچه خيس ديگري روی لکه بکشيد اگر لکه کاملا از بين نرفت، با پارچه آغشته به الکل بر روی لکه بکشيد، تا کاملا تميز شود.
18) لکه قير: لکه قير را در بنزين بخوابانيد و سپس با آب و مواد شوينده شستشو دهيد و بعد در معرض آفتاب بگذاريد.
19) لکه روی چرم: پنبه‌ای را با روغن زيتون آغشته نماييد و روی چرم بکشيد و بعد با يک پنبه تميز و نمدار روی چرم را پاک کنيد.
20) پاک کردن لکه چربی از چرم: برای پاک کردن لکه چربی از روی کاپشن يا چکمه چرمی روی لکه چربی مايع ظرفشويی بماليد و بگذاريد خشک شود و سپس با دستمال آن را جلا دهيد.
21) لکه شير: براي از بين بردن لکه شير آمونياک را به مقدار زياد رقيق کرده و کمي نمک به آن بيفزاييد و لکه را با اين محلول پاک نماييدو بلافاصله آب بکشيد.
22) لکه عرق بدن: اگر لباس سفيد است کافيست مقداري محلول آب نمک تهيه کنيد و لکه را مدت يک ساعت در آن قرار دهيد تا پاک شود. براي پاک کردن لکه عرق از يقه لباس ازخمير جوش شيرين وسرکه سفيد کمک بگيريد اين خمير را روی محل مورد نظر بماليد بعد از چند دقيقه شستشو دهيد و برای پاک کردن لکه‌های عرق برسطح لباس می‌توانيد از محلول رقيق شده سرکه يا آب ليمو نيز کمک بگيريد.
23) لکه جوهر: براي از بين بردن لکه جوهر می‌توانيد لکه را پنج دقيقه در شير بخوابانيد، سپس آنرا با آب معمولی بشوييد لکه به راحتی از بين می‌رود.
24) پاک کردن لکه مرکب: محل لکه را در مخلوطي از سرکه سفيد والکل قرار دهيد تا مرکب در آن حل شود بعد با آب سرد آن را شستشو دهيد.
25) لکه سس گوجه فرنگی: ابتدا باقی مانده لکه را با جسمی نوک تيز به آرامی برداريد. پارچه‌ای ديگر را به الکل آغشته کنيد، و آن را روی لکه فشار دهيد بعد در آب سرد با مواد شوينده بشوييد.
26) لکه چسب: يک تکه پارچه را آغشته به سرکه کرده و روی چسب بگذاريد. چسب، سفتي خود را از دست داده و از لباس جدا می‌شود.
27) لکه روغن: براي تميز کردن لباس‌هایی که روغني شده لباس را در نوشابه بخيسانيد و سپس آن را با آب و پودر لباسشويی بشوييد.
28) لکه چربی: برای از بين بردن لکه چربی قسمت لکه شده را با کمی محلول نمک و الکل بماليد. اگر لکه چربی روی پارچه ابریشمی است با کاغذ توالت روی قسمت لکه شده را بپوشانيد و اتوي داغ را محکم روی آن فشار دهيد تا لکه ناپديد شود.
29) لکه روغن ماشين: اگر لباس کتانی يا ابریشمی لک سياه روغن ماشين را گرفت روی لکه‌ها را روغن بماليد و بگذاريد 12ساعت بماند و سپس آن را با بنزين پاک کنيد. برای لباس چرمی می‌توانيد مقداری وازلين روی لکه بماليد و بعد از يک ساعت و نيم با تتراکلرورد پاک کنيد سپس با يک تکه پارچه پشمی آن را جلا دهيد.
30) لکه نوشابه: قشر نازکی از نمک يا پودر تالک( پودر بچه) روی لکه بريزيد و آن را  تا يک ساعت بگذاريد بماند سپس با کمي مايع ظرفشويی و آب گرم شستشو دهيد.
31) پاک کردن لکه تخم مرغ: برای پاک کردن لکه تازه تخم مرغ محل لکه را با آب سرد بشوييد بعد با آب ولرم وصابون محل لکه راشستشو دهيد و سپس با الکل و محلول رقيق آمونياک اثر لکه را برطرف نماييد.
32 ) لکه زرد سيگار: اگر لباس شما در اثر سوختگی يا سيگار زرد شده حبه قندی را روی لکه بکشيد و آنقدر اين کار را ادامه دهيد تا لکه از بين برود و سپس آن را با آب و پودر لباسشويی بشوييد.

مطالب جدید

چرا من؟ سرویس سلامت (1399/03/20)
خدایا ما فقیریم اندیشه (1399/02/20)
ای خدای مهربان دل نوشته (1399/02/11)
سلام ای رمضان دل نوشته (1399/02/04)
آسمان روحم بارانی است دل نوشته (1399/02/03)
من قرآن را در تو دیدم زنان در عرصه دعوت (1399/02/02)
استقبال از رمضان اندیشه (1399/02/02)