ای بی خبر بیدار شو

گردآورنده: 
مریم جابر
ای بی خبر بیدار شو

من و پدر و مادرم فدایت باد...
هربار که از دورا دوربا نام این کتاب" محمد رسول‌الله( صل الله علیه و سلم) محبوب ترین انسان" آشنامی شدم انگار نه انگار چیزی در موردش می‌دانستم، چقدر خود را فقیر شناخت و به کار گیری راه و رسمت می‌دیدم ای محبوب‌ترین انسان.
و زمانی که شروع به خواندن کردم، در اولین صفحات که به این آیه رسیدم( ام لم یعرفوا رسولهم فهم  له منکرون...[ مومنون/69] درونم متحول شد و نفسم را سرزنش کردم، چشمانم اشک بار شد،گویی این آیه به من نهیب می‌زد که ای بی خبر! بیدار شو. ای راه گم کرده، ای دل غافل برگرد و پیامبرت را بشناس. اگردنبال آبی تا سیرابت کند مکتبش را بشناس و از مکاتبش پیروی کن.
ای خواهر و برادر مسلمانم بیا و به ریسمانش چنگ بزن تا سیراب دنیا و آخرت گردی چرا که تنها اسوه و الگوی عالی او هست و بس.
چرا نشسته‌ای؟! برخیز و از همین الآن با خود پیمان ببند تا در راه شناخت و پیروی از او گام برداری.
اگر از تو بپرسند مهم‌ترین فردی که در زندگی تو تاثیر به سزایی داشته چه کسی است، چه جوابی می‌دهی؟ با توجه به تمام معیارهای سنجش عظمت بشر، ما می‌توانیم بپرسیم: آیا انسان بزرگ‌تری از او وجود دارد؟
خوش‌تر آن باشد که راز دلبران گفته آید در حدیث دیگران.
" الذین آتیناهم الکتاب یعرفونه کما یعرفون ابناءهم..."کسانی که به ایشان کتاب"آسمانی "داده‌ایم، همانگونه که پسران خود را می‌شناسند، او"محمد "را می‌شناسند. [ بقره/146]
حال ای خواهر و برادر مسلمان که خداوند منت مهر مسلمانی را به نام توزد تابه کی غفلت و بی‌خبری؟ تو را به خدا بس است!
جالب است بدانیم که هر پیامبری به مقتضای زمان و مکان و وضعیت حاکم بر جامعه علاوه بر وظیفه اصلی خود، وظایف متفاوت داشتند اما پیامبر ما محمد( صل الله علیه و سلم) آمد و فرمود:" جز این نیست که مبعوث شده‌ام تا ارزش‌های اخلاقی را تکمیل کنم."
آری محمد( صل الله علیه و سلم) آخرین خشت ساختمان نبوت هست و تکمیل کننده اخلاق اسلامی است، دینی که اخلاق در آن به سقف رسیده و فراتر از آن اخلاقی وجود ندارد.
ای جوان مسلمان! آیاواقعا تو از اخلاق خود راضی هستی!
آیا تو نسبت به برادر مسلمانت آنچنان که باید هستی؟
ملت‌های نامحدود کفر و لادین با دیدن اخلاق مسلمانان دیروز، پیرو دین محمد ص می شدند و به خود می‌بالیدند. ولی امروز بسیاری از مدعیان را چه شده است؟!
 بسیار جای تاسف است!
مردم به ما مسلمانان و به تو ای داعی دین خدا، نگاه می‌کنند و دین، و کتاب و پیامبر را به ما قیاس می‌کنند، آنان که پیامبر ما را که الگوی اخلاق در تمام زمینه‌ها بود ندیده‌اند و نمی‌شناسند و با دین اسلام آشنا نیستند و...
به خاطر آبروی رسول‌الله( صل الله علیه و سلم) هم که شده خود را اصلاح کن.
پر واضح است که پیامبر گواه و شهید ما بوده و هست و تا ابد خواهد بود. رسالت را ابلاغ و در واقع قرآن زنده‌ای بود که بر روی زمین راه می‌رفت و امت خود را بر شاهراه هدایت قرار داد و جز کسی که دنبال هلاکت است، راه را گم نمی‌کند.
و اما توای مسلمان امروزی چه کردی؟ چه می‌کنی؟ و چه خواهی کرد؟ او شاهد من و توست، ولی آیا ما گواه سایر مردم هستیم؟!
آیا در دنیای امروز مفاهیم واقعی عشق، محبت و دوست داشتن خدا و رسول خدا( صل الله علیه و سلم) را در قلب خود احساس می‌کنی تا اخلاق و رفتار و کردارت نشانی از آن باشد؟!
با خواندن این کتاب سفارش حقیر به تو ای خواهر و برادر مسلمانم این است که حتما آن را بخوان و همچنین کتاب‌های دیگر را در وصف محبوب دل‌ها، تابشناسی او را و بدانی و به کارگیری، چرا که قلمم یا رای جسارت آن نیست که مکتوبات ساده و روان و پر محتوای مولف گرانقدر دکتر ساعدی را در وصف محبوب‌ترین انسان به اختصار در آورد لذا به این مقدار از متون کتاب اکتفا می‌کنم. چنانکه عطار می‌سراید:
وصف او را در گفت چون آید مرا
چون عرق از شرم خون آید مرا
وصف اوکی لایق این ناکس است
واصف او خالق عالم بس است

خدایا شاهد باش که ما هم پیامبر اکرم محبوب‌ترین انسان و خاندان و یاران و تابعینش را دوست داریم، گر چه اعمال ناچیز ما مانند آنان نیست اما امیدواریم که ما را با آنان حشر فرمایی و هم نشینی با آنان را در سرای جاوید نصیبمان فرمایی.


تصاویر ضمیمه: 
ای بی خبر بیدار شو

مطالب جدید

خدایا ما فقیریم اندیشه (1399/02/20)
ای خدای مهربان دل نوشته (1399/02/11)
سلام ای رمضان دل نوشته (1399/02/04)
آسمان روحم بارانی است دل نوشته (1399/02/03)
من قرآن را در تو دیدم زنان در عرصه دعوت (1399/02/02)
استقبال از رمضان اندیشه (1399/02/02)
عطر مادر خانواده‌ی سعادتمند (1398/12/24)