به مناسب روز جهانی مبارزه با تغییرات اقلیمی

گردآورنده: 
فرخنده سهرابی
به مناسب روز جهانی مبارزه با تغییرات اقلیمی
سازمان ملل متحد، 24 اکتبر، دوم آبان ماه هر سال را به عنوان روز جهانی تغییرات اقلیمی تعیین کرده است. تغییر اقلیم (Climate change) به معنی هر تغییر مشخص در الگوهای مورد انتظار برای وضعیت میانگین آب و هوایی است که در طولانی مدت در یک منطقه خاص یا برای کل اقلیم جهانی رخ بدهد.
دانشمندان موضوع تغییر اقلیم با گرمایش جهانی کره زمین را یکی از ده خطر اصلی برای حیات انسان معرفی کرده‌اند.
براساس تحقیق« مجمع بین‌المللی تغییرات آب و هوایی» (IPCC)، تغییر دمای جهانی سطح زمین تا پایان قرن 21 نسبت به سال 1850 تا 5/1 درجه افزایش می‌یابد. هر 2 درجه سانتی‌گراد به عنوان مرز خطر در گرمایش جهانی در نظر گرفته شده است.
دانشمندان می‌گویند به طور کلی گرمایش جهانی ممکن است باعث بارش باران بیشتر شود، ولی خطر خشکسالی در تابستان و مناطق دور از اقیانوس¬ها افزایش می‌یابد. در نتیجه وقوع طوفان و افزایش سطح آب دریا، احتمال وقوع سیل هم بیشتر می‌شود. البته این مطابق با الگوی مناطق مختلف متفاوت است.
تغییر اقلیم می‌تواند منجر به تغییر شرایط زیستگاه‌ها شود و از آنجا که حیات وحش نمی‌تواند خود را به سرعت با این تغییرات سازگار کند، بسیاری از حیوانات منقرض خواهند شد.
مصرف سوخت‌های فسیلی و فعالیت‌های صنعتی باعث افزایش انتشار گازهای گلخانه‌ای که مهم‌ترین آنها دی اکسید کربن است شده است. این گازها مانند گلخانه عمل کرده، تابش نور خورشید را جذب می‌کنند. هنگام بازتاب نورخورشید این گازها مانند سقف گلخانه عمل می‌کنند و مانع بازتاب نور خورشید می‌شوند و به این ترتیب دمای سطح زمین یا اتمسفر مجاور سطح زمین افزایش پیدا می‌کند که این همان گرمایش جهانی است.
افزایش دمای زمین سبب می‌شود دسترسی به آب شیرین هم دشوار شود. راه‌هایی برای کاهش ردپای کربن در زندگی روزمره و مبارزه برای گرمایش جهانی و تغییرات و اقلیمی:
1.رفت آمد خود را سبز کنید:( حمل و نقل سبب انتشار حدود 25 درصد گازهای گلخانه‌ای می‌شود.)( جایگزین: دوچرخه ‌سواری و پیاده‌روی و استفاده از حمل و نقل عمومی)
2.مصرف بهینه انرژی:( با خاموش کردن چراغ اضافه و خارج کردن دو شاخه از پریز برق هنگامی که از وسایل برقی استفاده نمی‌کنید).
3.انتخاب انرژی تجدیدپذیر( انرژی خورشید به عنوان مثال)
4.عاقلانه‌تر بخورید.( استفاده از مواد ارگانیک و محلی و در روز حداقل یک وعده غذایی بدون گوشت خوردن) چون 18 درصد گازهای گلخانه‌ای از تولید گوشت و محصولات لبنی است.
5.تفکیک زباله‌ها( زبانه‌های دفن شده تولید گاز متان و گازهای گلخانه‌ای قوی می‌کنند)
6.پیگر موضوع پرداخت عوارض آلایندگی فعالیت‌های آلاینده در شهر خود باشید.
7.به حداقل رساندن مسافرت‌های هوایی
8.آگاه باشید( اخبار و آموزش)
9.درگیر این مسأله باشید.
10.کمک و پشتیبانی از انجمن‌ها و گروه‌های فعال در زمینه پاسداشت محیط زیست.