سارا ژوزف دعوتگری صاحب همت

ترجمه: 
سارا عزیزی
سارا ژوزف دعوتگری صاحب همت
اينك ما در برابر شخصيتي هستيم كه نه تنها بايد به مدتي طولاني به نشانه‌ي احترام و تمجيد به پاخيزيم، بلكه بايد به پاخواستني از روي يادگيري در حق زني دعوتگر نيز داشته باشيم، كسي كه بايد الگوي زنان دعوتگر ديگر باشد.
 تعجب برانگيز است وقتي متوجه مي‌شويم اين زن غير مسلمان به دنيا آمده است همانطور كه او درباره‌ي خودش مي‌گويد:" من به مسيحيت ايمان داشتم و آن را ديني بر حق مي‌پنداشتم"، حتي خبر مسلمان شدن برادرش برايش ناخوشايند بود... .
او كسي نيست جز دعوتگر إسلامي انگليسي تبار سارا ژوزيف، دعوتگر پر تلاش و با همت. اين دعوتگر صاحب دو عقيده مسيحيت و اسلام بوده است، به همين خاطر همواره بر احترام و فهم متقابل و به هم رساندن اين دو عقيده در جهت برقراري آشتي و دوستي كوشيده است.
دعوتگري كه مزدش بهشت مي‌باشد.
شيوه‌ي دعوت سارا ژوزيف مرا ياد توصيه‌ي مديرم در شركت صادراتي آلمان انداخت كه مي‌گفت: از هيچ فرصتي براي جذب مشتري بيشتر دريغ نكن و من نيز در مقابل مزد بيشتري به تو خواهم داد، دعوت به سوي دين نيز كالاي اين بانوي شريف بود، بي‌گمان من از شخصيت چنين بانويي شگفت زده شدم و وقت زيادي به صحبت درباره‌ي اين شخصيت با دوستان و برادران سپري شد، كاش همه‌ي دعوتگران همانند سارا بودند.
مرحله‌ي جستجو براي يافتن دين حق:
سارا در سن نوجواني با همسن و سالانش متفاوت بود، در آن هنگام دلش در جستجوي يافتن ديني حقيقي بود، بي‌گمان دلش به سوي ايمان گرايش داشت، ولي چيزي از اسلام نمي‌دانست همانطور كه خودش درباره‌ي آنچه كه از دين اسلام مي‌دانست مي‌گويد: چيز خاصي از اسلام نمي‌دانستم جز اينكه زنان را خيمه‌ي سياهي تصور مي‌كردم كه با تروريستان ارتباط دارد، و با آن جعبه‌ي سياه( كعبه) كاري انجام مي‌دهند.
همچنين مي‌گويد: بالاخره مادرم به من گفت: كه عيسي از مادري باكره به دنيا آمده است. نمي‌توانستم چنين چيزي را كه براي حضرت عيسي( عليه السلام) اتفاق افتاده بود بفهمم، ولي يك روز در كتابخانه‌ايي يك جلد قرآن را درخواست نمودم، و به سوي فهرست سوره‌ها رفتم و آيه‌اي را يافتم كه از باكره بودن حضرت مريم و به دنيا آوردن حضرت عيسي( عليه السلام) سخن مي‌گفت، در آن لحظه خوشحال بودم اما جستجو را در اينجا متوقف كردم.
اولين گام پيرامون اسلام و قبول نكردن اصول مسيحيت
هنگامي كه سارا به سن 16 سالگي رسيد مدرسه‌ي مسيحيت را ترك نمود و به دانشگاه رفت و در آنجا شروع به خواندن تاريخ كليسا كرد، در اينجا بود چيزهاي خاصي را يافت كه باعث شد مانعي بين او و مسيحيت قرار بگيرد مثل: اعتقاد به اينكه كشيشان از گناه معصوم هستند، اعتقاد به اينكه خداوند گناه آدم را نمي‌بخشد، وجود داشتن بيش از 40 نسخه از كتاب إنجيل كه مجلسي انساني آن‌را بررسي و تعديل مي‌كرد، و داستان به دار آويختن که قرآن كريم آن را تفسير مي‌كند و ابهام را از بين مي‌برد.
از جمله‌ي چيزهايي كه سارا نمي‌توانست قبول كند ادعاي پسر خداوند بودن حضرت عيسي بود، او در اين باره مي‌گويد:
اسلام كاملا متفاوت است.
براستي يكي از معجزات خداوند فرستان قران از طريق وحي بر پيامبر( صَل الله عليه و سلم) مي‌باشد، و اينكه چگونه قرآن كريم به صورت هميشگي محفوظ باقي مي ماند، و فهم اين موضوع كه عيسي( عليه السلام) از زني باكره متولد شده و او پسر خداوند نيست بلكه قدرت خداوندي است چون بدرستي اگر خداوند بر به وجود آمدن چيزي امر كند قطعا از عدم به وجود مي‌آيد. تسليم شدن براي خداوند در سجود اعتقادش به اينكه دين اسلام ديني حق است را راسخ‌تر مي‌كند.
سارا از گرويدنش به دين اسلام مي‌گويد:" داستان مسلمان شدن من اعتقادم به بيشتر از اين چيزها بود ولي در اصل اين چيزها مهم‌ترين چيزهايي بود كه باعث گرويدنم به دين اسلام شد و آخرين چيزي كه باعث شد اسلام را قبول كنم ديدن دختري 20 ساله بود كه نماز مي‌خواند اين دختر هنگامي كه سجده كرد به اين نتيجه رسيدم كه سجده كردن بالاترين صفت تسليم شدن در برابر خداوند سبحان و تعالي است. در اين روز بود كه دانستم اسلام ديني حق است، سارا بعد از إعلام گرويدنش به اسلام با تعدادي شعار كه مسلمان شدنش را إنكار مي‌كرد روبرو شد."
سارا ژوزف در سال 1988 مسلمان شد و از همان سال تا اكنون تلاش‌هاي دعوتگرانه‌اش قطع نشده است و بالغ بر 15 سال است كه در كشور انگلستان سخنراني‌هايي فراگيري داشته است.
سارا جوزف داراي مدرك ليسانس ادبيات با مجوز تدريس در بخش ديني دانشگاه ملك فيصل در لندن است او در همان دانشگاه به عنوان دراسات عالي تحقيقاتي درباره‌ي گرويدن انگليسي‌ها به دين اسلام انجام داد.
همچنين سارا تعدادي برنامه همانند "وقفات تدبري " و " نيكي كامبل و زندگي در اواخر شب " براي شبكه‌هاي المستقله و بي‌بي‌سي نوشت. و در بخش يادگيري شبكه‌ي بي‌بي‌سي به عنوان يك جستجوگر در زنجيره‌هاي اسلامي در سال 2001 كار كرد. همچنين در جمع آوري برنامه "الهامات اسلام" كمك كرد، همان برنامه‌يي كه درباره‌ي سهم‌هاي اسلام و ميراث اسلامي براي زندگي به شكل امروزي در غرب تحقيق مي‌كرد.
سارا به عنوان يك مشاور در امور اسلامي برای بحث در مورد مسائل و فراهم نمودن فضاي آموزشی متنوع در زمينه‌هاي كاري، يادگيري، سلامتي، و پليسي و بقيه‌ي زمينه‌هاي ديگر با توجه به اعتقادات مسلمانان و نيازمندي‌هايشان در كشور انگليس كار كرد.
سارا به دريافت جايزه‌ي شاهزاده ويلز در سال 1999-2000 نائل آمد، همچنين در اين سال جايزه‌ي دراسات در مؤسسه ملك فيصل را دريافت كرد و به كشور عربستان رفت تا تحقيق درباره ي تبديل تصورات تئوري به ايده‌يي تحول يافته دنبال كند.
سارا همچنين موفق به دريافت جايزه‌ي OBE در ژوئن سال 2004 به مناسبت تولد ملكه انگيس و نيز تلاش براي برگزاري جلسه ي گفتگو در بين عقيده‌ي مختلف و تشويق براي دريافت حق زن شد.
سارا در كنفرانس مسلمانان اروپا درباره‌ي چالش‌ها و فرصت‌ها كه در شهر إسطانبول در يوليو 2006 برگزار شد شركت كرد.
بحث اكادمي نادر درباره‌ي پيوستن به دين اسلام در كشور انگلستان.
سارا به بحث آكادمي نادر درباره‌ي پيوستن به اسلام در كشور انگلستان پرداخت. و مي‌گويد: به طور معمول دوست يا همكاري به تعريف كردن از كسي كه به دين اسلام گرويده است مي پردازد علي رغم اينكه اشخاصي وجود دارند كه بعد از رفتن به كشورهاي اسلامي به دين اسلام گرويده‌اند. همچنين مي‌گويد: همه‌ي كساني كه به تحقيق و جستجوي من پاسخ داده‌اند، گفته‌اند آنان اين تفكر كه ايمان به داشتن پروردگاري واحد بدون هيچ ابهام و رمزي را دوست دارند را تأييد مي‌كنند، فقط ايمان به خداي آفريننده همانطور كه اسلام مي‌گويد.
مجلة ML MOSLEM LIFE
اكنون سارا جوزف رئيس يكي از بزرگ‌ترين مجله‌هاي اسلامي در اروپا مي‌باشد، يعني مجله ML.
ML يك مجله‌ي نادر و با نشاط است كه همه‌ي ابعاد زندگي را پوشش مي‌دهد و شيوه‌ي زندگي كردن مسلمانان امروزي در سراسر كشور انگلستان را به نمايش مي‌گذارد؛ اين مجله شيوه‌ي زندگي مسلمانان در 30 کشور دنيا را نيز پوشش دهي مي‌كند، و هدفش ارتقاي اعتماد به نفس فرزندان مسلمانان با وجود أقليت مسلمانان در كشور انگلستان و نيز ريشه كن كردن تفكرات منفي بعد از حمله‌ي لندن در يوليو 2006م و چاپ اين مجله در مناطق مختلف كشور انگلستان، در كتاب فروشي‌ها و مغازه‌هاي خرده فروشي مي‌باشد.
اين مجله همه‌ي آنچه را كه را مسلمانان در انجام آن مي‌كوشند را در بر مي‌گيرد، در اين مجله از اسلام به شيوه‌ي مثبت‌نگر و امروزي سخن گفته است، و بيان مي‌كند كه اسلام حقيقتي زنده و ماندگار در كشور انگلستان مي‌باشد - از آنچه كه فرهنگي تازه از تعبيري كه مخلوطي از تقاليد و جهاني پيشرفته و تازه است را اين مجله منعكس مي‌كند-
اين مجله كه هر ماه منتشر مي‌شود تعداد زيادي از موضوعات سياسي گرفته تا سرگرمي پوشش دهي مي‌كند، همچنين تعداد زيادي از ابعاد زندگي روزمره‌ي ديگر را نيز پوشش دهي و منعكس مي‌كند. مجله مي‌كوشد اخبار را نوشتاري و تصويري براي جلب توجه بيشتر به دايره‌ي اهتمامات مسلمانان كشور انگلستان منتشر نمايد.
سارا درباره‌ي اين مجله مي‌گويد:
" خواستيم مجله‌اي با جايگاه والا منتشر كنيم تا زندگي مسلمانان در كشور انگلستان را بيان كند. خواستيم مجله‌اي منتشر كنيم كه به آن افتخار نماييم و در آن ابعاد مثبت در زندگي مسلمانان را منعكس كنيم، به علاوه نظر انداختن بر سختي‌هايي كه به آن دچار مي‌شويم، و اينگونه تمدن اسلامي تأثير بسياري در زمينه‌هاي گونان اصلي در فرهنگ داشته است، ولي خيلي هم اين موضوع ديده مي‌شود- تامل كنيم كه بتوانيم تاريخمان را آنگونه كه مسلمانان در آفريدن فرهنگي اسلامي انگليسي نقش داشته‌اند منعكس كنيم."
همچنين مي‌گويد:
" اين كار نيز به كاشتن اعتماد به نفس در مسلمان و تغيير ديد عمومي بر اينكه سخت‌گيري و تشدد ريشه در شخصيت زنان مسلمان دارد و اين سخن كه زنان تحت ظلم و ستم قرار دارند و ما روي حقوق زن تعصب خاصي داريم وابسته است. در اين مجله همچنين مخلوطي از موضوعات مختلف و ديدارها را نيز به نمايش مي‌گذاريم، ابتدا از دو زوج مسلمان سخن گفته مي‌شود كه آشپزخانه‌يي را مديريت مي‌كنند و براي مردم بي‌خانمان سوپي درست مي‌كنند، و در پايان به موضوعاتي پيرامون شيوه‌ي زندگي كردن همانند غذا، مدل لباس، ورزش، مسافرت و إبرازها پرداخته مي‌شود." 
اين سخن نيز از همان دعوتگر پر فعاليت با هدفي است كه همه ي خطراتي كه او را أحاطه كرده است درك مي نمايد: " ما 24 ساعت در روز زير ذره بين رسانه‌ها هستيم. يا زير سنگيني اين بار از بين مي‌رويم و يا اينكه در پس تاريكي نوري روشن ما را در بر خواهد گرفت."
سارا معتقد است كه ترس و اضطراب گوشه‌نشيني را تغذيه و تقويت مي‌كنند، و خيلي مهم است كه تصويري مثبت از أقليت ميانه‌رو با استعداد موجود كه غالب گشته است نشان داده شود تا "مشاركت كننده باشد " در انگليس امروزي.
سارا جوزف و اسلام در اروپا
دشمني با اسلام
سارا از وجود گروهي دشمن با دين اسلام كه در اروپا در حال رشد هستند، هشدار داد، و تاكيد كرد اين گروه پس از حمله‌ي يازده سپتامر 2001 در ايالات متحده آمريكا رو به رشد هستند، و دانه آن در طول ساليان دراز پرورش داده شده است، همچنين به قوانين تصويب شده در اروپا بر ضد ترور اشاره كرد كه آثار ترس را در عموم مسلمانان به وجود آورده است.
رشد "بنيادگرايي سكولاري "
سارا براي اين گروه نيز كشور فرانسه را مثال داد كه پوشش حجاب را در مدارس ممنوع كرده است. و هشدار داد كه "بنيادگرايي سكولاري " كه مجالي براي دين در حوزه‌ی سياست باقي نمي‌گذارد نزديك است كشورهاي اروپايي را در بر گيرد.
از طرفي ديگر، سارا جوزف گفت: قطعا اسلام در سال 2020 وسيع‌ترين دين موجود در اروپا خواهد شد.
اسلام بيشترين انتشار را در اروپا دارد.
سارا مي‌گويد بر آورد شده‌ است كه در كشور انگلستان سالي 10 تا 50 هزار نفر به دين أسلام مي‌پيوندد، و همچنين مي‌گويد اسلام دومين دين بزرگ موجود در كشور انگلستان است و بر اساس مقايسه‌ي رفت و آمد مساجد و كنيسه‌ها با هم در سال 2020 مسلمانان بيشترين عبادت كنندگان در كشور انگلستان خواهند بود. 
ساره ژوزيف از دعوت باز نخواهد ايستاد چون زندگيش را كاملا وقف دعوت نموده است.
تصاویر ضمیمه: 
سارا ژوزف دعوتگری صاحب همت
سارا ژوزف دعوتگری صاحب همت

مطالب جدید

چرا من؟ سرویس سلامت (1399/03/20)
خدایا ما فقیریم اندیشه (1399/02/20)
ای خدای مهربان دل نوشته (1399/02/11)
سلام ای رمضان دل نوشته (1399/02/04)
آسمان روحم بارانی است دل نوشته (1399/02/03)
من قرآن را در تو دیدم زنان در عرصه دعوت (1399/02/02)
استقبال از رمضان اندیشه (1399/02/02)