لطفا این مطلب را بارها بخوانید: سلامتی زنان با نگاهی دیگر

لطفا این مطلب را بارها بخوانید: سلامتی زنان با نگاهی دیگر

هر که نه گویای تو خاموش به / هر چه نه یاد تو فراموش به.

برای آنکه هر کدام از اجزا و اعضای بدن ما عملکرد مناسب خود را داشته باشد لازم است تمامی دستگاه های بدن در وضعیت سلامتی قرار داشته باشند. همانطور که مشکل و گرفتاری یکی از اعضای خانواده بر روی روحیه و توانایی اعضاء دیگر خانواده تأثیر گذاشته و ممکن است سلامت دیگران را در معرض خطر قرار دهد، وقتی بخشی از بدن انسان گرفتار بیماری و ضعف است باقی اعضاء هم تحت تأثیر قرار گرفته و آسیب می بینند. انسان با یک ماشین فرق دارد. وقتی قطعه ای از یک ماشین خراب می شود مثلا تایر ماشین پاره می شود با تعمیر آن یا عوض کردنش ماشین دوباره به راه می افتد اما وقتی عضوی از انسان دچار صدمه می شود به عنوان مثال رحم خانمی مرتبا خونریزی می کند و نظم دوران پاکی و قاعدگی او به هم می خورد، اعضاء دیگر بدنش دچار آسیب می‌شوند چرا که این خونریزی‌های پشت سر هم به کم خونی می انجامد و کم خونی کار سایر اعضا را دچار اختلال می کند. حال اگر با بدن این خانم مثل ماشین رفتار کرده و رحمش را در آوریم باز هم به سلامتی بر نمی گردد چرا که همان عاملی که باعث شده بود رحم خانم مرتبا خونریزی کند هنوز در بدن او وجود دارد و مشکلات دیگری را ایجاد می کند. پس چه کار باید کرد؟

هر چند که در کتاب خدا قرآن قرن ها پیش راز سلامتی انسان نوشته شده اما محققان و دانشمندان تازه به این نتیجه رسیده اند که زمانی جسم انسان از سلامتی برخوردار می شود که رو ح و روان او از سلامتی مناسب برخوردار باشد. زنانی که مدام از دست گرانی، همسر، بچه‌ها و فامیل و آشنایان ناراحتند و تا جایی می‌نشینند سفره ی دلشان را باز کرده و از مظلومیت خود و ظلم ایشان سخن می گویند، معمولا به انواع بیماری ها مبتلا می شوند. بیماری هایی که مرتبا بر می‌گردند و خانم را مشتری مدام مراکز درمانی می کنند. همچنین زنانی که فکر می کنند هیچ پشت و پناهی ندارند، کسی آنها را دوست ندارد و نمی خواهد و مایه ی عذاب دیگرانند ، معمولا به بیماری های صعب العلاج و مزمن مبتلا می شوند انگارکه خودشان ، خودشان را از بین می‌برند. در عوض زنانی که دلگرمند. خود را در پناه خداوند می‌بینند و شک ندارند که او همواره به دادشان خواهد رسید، معمولا از سلامت جسمانی مناسبی برخوردارند و اگر هم بیمار شوند دوره ی بیماری آنها کوتاه بوده و به زودی بهبود می یابند. 

کسانی که از سلامت روان مناسبی برخوردارند ، می توانند توصیه های بهداشتی را جدی گرفته به آنها عمل کنند. بسیارند متخصصانی که به خاطر عدم سلامت روان با وجود علم کامل به بهداشت جسمشان همواره بیمار و گرفتارند چرا که سلامت روانی لازم برای عمل به توصیه های بهداشتی را ندارند. نسخه ها و توصیه های  این افراد برای خیلی ها مفید واقع می شود اما به درد خودشان نمی خورد.

برای کسب و حفظ سلامتی نیازمند دو عامل مهم هستیم:

 • اطلاعات کافی در مورد ساختمان و عملکرد اعضاء و دستگاه های مختلف بدنمان

 • برخورداری از سلامت روان یا به عبارت دیگر دلگرمی و اطمینان به کسی که همواره بتواند درد و رنج را از ما برطرف کرده و سلامتی را به ما برگرداند. 

تمامی اعضاء و اجزای دستگاه تولید مثل زنانه تحت فرماندهی مغز عمل می کنند. هر ماه مغز به تخمدان ها و رحم و سایر بخش های دستگاه تولید مثل زنانه دستورانی می دهد و به خاطر این دستورات است که ما خونروش ماهیانه داریم و اتفاقات مربوط به آن را در هر ماه تجربه می کنیم . اگر این دستورات درست باشند از سلامت خوبی برخورداریم. احساس نشاط و توانایی می‌کنیم هر چند که به طور طبیعی مدتی قبل از خونروش ماهیانه و در حین آن کمی ضعف و بیحالی داریم . اما با استراحت بیشتر برطرف می شود. همچنین اگر این دستورات درست باشند بدنمان قادر است عفونت ها را از بین ببرد و بسیاری از بیماری ها را حتی بدون دخالت پزشکان و کادر درمانی برطرف نماید. برای اینکه این مطلب توضیح داده شود مثالی می‌آوریم. خانه ای را در نظر بگیرید که همه چیز در آن به هم ریخته است . ظرف ها در مهمان خانه نشسته و کثیف این طرف و آن طرف افتاده اند و برخی شکسته اند. مواد غذایی کف اتاق خواب روی زمین ریخته شده‌است، رختخوابها داخل آشپزخانه اند و با آتش کبریت سوخته اند و در دستشویی باز است و بوی بدی به مشام می رسد. برق نیست و گاز قطع است و خلاصه ... از همه بدتر آنکه کدبانوی خانه در گوشه ای بیحال روی زمین افتاده و توان بلندشدن از روی زمین را ندارد. فرض کنیم به حق یا ناحق کتک سیری خورده و نمی تواند از جایش بلند شود. فکر می کنید این خانه با این اوضاع و احوال چقدر آمادگی پذیرایی از مهمان را دارد؟

اگر فرمان های مغز ما به بدنمان درست نباشد، بدن ما به چنین حال و روزی می افتد. پس لازم است بدانیم چه وقت مغز ما دستورات درستی به بدن ما می دهد؟ و چه چیز باعث می شود که مغز ما شروع به تولید دستوراتی اشتباه و حتی زیان آور کند؟ جواب: فقط وقتی مغز ما درست فرمان می دهد که از سلامت روان برخوردار باشیم. وقتی سلامت روان ما از دست می رود ، مغز ما تبدیل به آن بانوی کتک خورده ی ناتوان می شود و بدن ما هم به حال و روز آن خانه ی آشفته می افتد. اما با وجود سلامت روان حتی اگر خانه ی جسم ما به واسطه ی بیماری ها چنان اوضاع و احوالی داشته باشد ، کدبانوی دانا و توانای خانه ی بدن ما نام خدا را آورده از او کمک می گیرد و با دلگرمی به او برمی خیزد و چنان اوضاع خانه را سر و سامان می دهد که نمی توانی باور کنی این خانه همان خانه است . اگر از سلامت روان برخوردار باشیم بدن ما این توانایی را دارد که بیماری را تشخیص داده و با آنتی بیوتیک ها و مسکن ها و داروهای ضد التهاب درونی به درمان بیماری بپردازد. اگر بازار این داروها بسیار رایج است و فکر می کنیم باید دکتر برویم و این داروها را بگیریم تا خوب بشویم همه به خاطر این است که سلامت روان خود را از دست داده ایم. به عبارتی یار در خانه است و ما گرد جهان می گردیم.  این است که  آن کدبانوی درونی که در عین حال پزشک بسیار ماهری هم هست، قدرتش را برای بازگرداندن ما به سلامتی از دست داده است. امروزه ما خود را محتاج متخصصین گوناگون می دانیم تا به اصطلاح خوب شویم و کارمان راه بیفتد حال آنکه خدا می داند متخصص مربوطه که مسلما علم غیب نمی داند بتواند تشخیص درستی دهد یا نه و آیا بتواند ما را درمان کند یا نه و تازه اگر هم درمان کرد بتواند درمانی بدون عارضه انجام دهد یا نه یک جایمان را درست می کند و یک جای دیگر را دچار اختلال  می‌نماید. اما اگر بدنمان را در وضعیت مناسبی از نظر سلامت روان قرار می‌دادیم، تشخیص داده شده صد در صد درست بود و داروها ی درونی بدون هزینه تولید می شدند و هرگز عارضه ای هم ایجاد نمی کردند. از این بالاتر اینکه بدن انسان بعد از این شفای درونی ، قدرتمند تر هم می شد حال آنکه داروهای بیرونی بدن را ضعیف و ضعیفتر می کنند. 

حالا بنشینید و با خودتان خلوت کنید ببینید در چه وضعی قرار دارید. الحمد لله با مطالعه ی نوشته های علمی و دیدن برنامه های مربوط به سلامتی اطلاعات لازم را دریافت کرده و می کنید اما این فقط وقتی به درد شما می خورد که سلامت روان هم داشته باشید. آیا از سلامت روان برخوردارید؟ به این پرسش ها پاسخ دهید تا مشخص شود در چه وضعیتی قرار دارید.

 • وقتی درد و رنجی به سراغ شما می آید اولین کسی که به ذهنتان می رسد به سراغش بروید و از او کمک بخواهید کیست؟ اگر الله است که الحمدلله سلامت روان شما همواره برقرار است اما اگر غیر از این است، نمی توانید به سلامت روان خود مطمئن باشید.  

 • وقتی با حادثه ی ناراحت کننده ای مواجه می شوید اولین اسمی که ناخودآگاه از زبانتان خارج می شود ، اولین کسی که او را به یاری می خوانید کیست؟ اگر این نام کسی جز خالق و پروردگار شما یعنی الله است که به مشکل بر می خورید چون تنها الله است که می تواند هر امری را که می‌خواهد امکان پذیر نماید.

 • هر صبح که از خواب بیدار می شوید اولین فکری که به ذهنتان می رسد چیست؟ آیا انجام کاریست که فرزند یا شوهرتان یا دوستان و آشنایانتان از آن سود می برند؟ آیا کاریست که دلتان می خواهد برای خودتان انجام دهید مثلا اینکه به جلسه بیایید یا اینکه فکر می کنید چه کنید که الله از شما راضی شود. به این فکر می کنید که خدا در کتابش قرآن چه چیز از شما خواسته آن را انجام بدهید؟ اگر مورد اول و دوم است که قید سلامت روان را بزنید ، اما اگر دنبال جلب رضایت الله هستید و روش آن را فقط و فقط از کتابش می جویید که به شما تبریک می گویم ، سلامت روان در وجود شما بر قرار است. 

آفرین! شما اولین قدم و مهمترین قدم را برداشتید. حالا شما با سلامت روان مناسب، در واقع همان کدبانوی دانا و قدرتمند هستید که آماده است تا بهترین خانه و زندگی را فراهم آورد. یعنی به بهترین شکل ممکن می توانید به سلامت جسمتان کمک کرده خود را از بیماری های گوناگون مصون و محفوظ دارید. 

اکنون سئوال اساسی این است : چطور به سلامتی بازگشته و بتوانم آن را حفظ کنم؟ این را آموختم که باید از خداوند و فقط و فقط از او انتظار داشته باشم تا این امر را امکان  پذیر کند. اما سهم من چیست ؟ من چه کاری باید انجام بدهم؟ 

پاسخ شما در برداشتن دومین قدم است: "کسب اطلاعات لازم" . 

الف- بدنی می تواند از سلامتی خوبی برخوردار باشد که از تغذیه ی مناسبی برخوردار باشد. شاید فکر کنید که تغذیه ارتباطی با بیماری های زنان و بهداشت رحم و تخمدان ها و ... ندارد. مثالی می آوریم. اگر زنی مرتبا به مصرف شیرینی پرداخته و با این کار میزان گلوکز یا قند خون را به طور ناگهانی در بدنش بالا ببرد ، محیط سیستم تناسلی زنانه اش بیش از اندازه شیرین شده و شرایطی فراهم می شود که بعضی از میکرب های موجود در این ناحیه که به شیرینی علاقه دارند افزایش پیدا کرده و مرتبا زیاد و زیادتر شوند تا آنجا که به اندازه ی کافی قدرتمند شده و عفونت های آزاردهنده ی این قسمت را پدید آورند. وقتی خانمی  با بی‌توجهی به تغذیه ی درست ، سلامت بدن خود را به این ترتیب در معرض خطر قرار می دهد، احساس می کند که در ناحیه ی تناسلی سوزش و خارش دارد. همچنین ترشحات او افزایش پیدا کرده و مشکلاتی را برایش به بار می آورد که او را به مراکز درمانی می کشاند. مدتها اتلاف وقت و صرف هزینه و آسیب به خاطر عوارض دارویی کرم ها و قرص هایی که استفاده می کند تنها بخشی از تنبیه او به خاطر بی توجهی او به تغذیه ی درست است. نمونه های بسیار دیگری در این مورد قابل ذکر است که فرصتی برای آنها نیست. 

ب- همچنین بدنی می تواند از سلامت خوبی برخوردار باشد که از استراحت مناسب برخوردار باشد. هر کدام از ما دارای یک ساعت درونی هستیم که خواب و بیداریمان را تنظیم می کند . کسانی که به این ساعت درونی توجه کرده و مطابق نیازشان ( نه بیشتر و نه کمتر) استراحت و خواب دارند ، در طی روز از انرژی مناسبی برخوردارند اما اگر کار و فعالیت ما بر اساس نیاز اطرافیان یا خوش آمدن ها و خوش نیامدن های بی پایه و اساس‌مان تنظیم شود ، نمی توانیم انتظار داشته باشیم که سلامتی دستگاهها ی مختلف بدن حفظ شود. از کجا بدانیم که ما به چه میزان به خواب و بیداری نیاز داریم؟ چند ساعت خواب شبانه برای من کافیست؟ شما از دو راه می توانید جواب خود را به دست آورید. پاسخ اول که پاسخ جهان مدرن امروزی به شماست این است که وقت بگذارید ( حداقل روزی هشت ساعت) و هزینه های لازم را برای تحصیل رشته ی  کرنو بیولوژی ( شناخت ساعت زیستی بدن انسان ) بپردازید و حداقل هفت هشت سالی در این رشته تحصیل و تحقیق کنید و بعد با دقت در حال و هوای خودتان و استفاده از آگاهی های به دست آمده ، ساعت زیستی خود را کشف کنید. البته باز هم چندان مطمئن نباشید چون این ساعت را خداوند که آفریدگار شماست در شما نهاده و تنظیم و نگهداری آن نیز تنها به دست اوست و نه شما و نه هیچ انسان دیگری حتی اگر از متخصصین بسیار پرآوازه باشد از راز آن باخبر نیست. اما راه حل دوم که قرآن به شما پیشنهاد می کند اینکه کار تنظیم  خواب و بیداریتان را به تمامی به خالق خود بپردازید. در مناجات خود با پروردگارتان دست به دعا بردارید که خدایا من آنچه را که از وظایف بندگی بر عهده ام گذاشته ای ( نماز و زکات) به تمامی انجام می دهم تو هم به من عنایتی کن و تنظیم این ساعت باارزش و شگفت انگیز را خود به عهده گیر که کار ، کار تست و جز ترا سزا نیست که در جسم و جان من دخل و تصرفی کند.

ج- عامل مهم دیگری که در حفظ سلامتی ما نقش مهمی دارد، میزان فعالیت ماست. مسلما میزان فعالیت یک زن با عوامل مختلفی در ارتباط است. هر زنی نیاز به فعالیتی متناسب با شرایط خود  دارد و مقایسه کردن در این موارد کار نابجاییست. یک زن پنجاه ساله نمی تواند فعالیت جسمانی معادل یک زن بیست ساله داشته باشد همانطور که نباید از یک زن بیست ساله توقع داشت که به اندازه ی یک زن چهل ساله از تجربه و توان فکری برخوردار باشد . متأسفانه میزان فعالیت زنان در زندگی های ما بسیار نامتناسب است . بیشتر زنان جوان ما از میزان فعالیت جسمانی کافی برخوردار نیستند. چاقی، عدم تناسب اندام و مشکلات دیگر وابسته به آنها یا برعکس لاغری های بیش از اندازه و ضعف و بیحالی و سرگیجه ی حاصل از آن نشانه ی آن است که فرد فاقد فعالیت بدنی مناسب می‌باشد. در عوض بسیاری از زنان مسن ما بیش از اندازه ی توان خود کار می کنند. انواع آرتروز و دردهای مزمن پاها و پشت و مشکلات دیگر آنها را رنج می‌دهد. جهان مدرن، ظاهرا دلسوزانه به راه حل دادن می پردازد و به زنان جوان اعلام می کند که باشگاههای بدنسازی و متخصصان لاغری و چاقی در اختیار شما هستند تا شما را به سلامتی بازگردانند. همچنین به زنان مسن مژده می دهد که انواع مسکن های جدید برای کاهش درد و رنج آنها تهیه شده است . اما انصافا این راه حل قضیه است یا اینکه باورهای ما تغییرکند و یک زن جوان به جای خرج کردن وقت و هزینه ی خود در سالن ها ی زیبایی گوناگون و فروشگاه های لباس ، وقتش را در اختیار زنان مسن تر از خود ( مادر یا مادر شوهر) قرار داده بخشی از امورات خانه را به عهده گیرد. خداوند انسان را طوری آفرید که تنها در سایه ی احسان و نیکوکاری در حق دیگران به رشد و سعادت و نیکبختی می رسد. از طرف دیگر بجاست زنان مسن ما به جای آنکه همچنان ادعا کنند که یک تنه از عهده ی همه ی کارها بر می آیند ، اعتراف نمایند که به استراحت بیشتری نیاز دارند. از افراد خانواده کمک بخواهند و به آنها اعلام کنند که باید وظایف شخصی شان را خودشان به عهده گیرند و در عین حال صبور باشند و اگر کارها مطابق میلشان پیش نمی رود ، تحمل کنند تا اعضای خانواده به آن توانمندی برسند که خودشان کارهای خودشان را انجام دهند. در عوض سزاوار است که با شرکت در مجالس درس و بحث تجارب و اطلاعات با ارزش خود را در اختیار دیگران قرار داده و بر توان فکری خود بیفزایند و خود را برای استقبال از زندگی سعادتمندانه ی اخروی که زندگی اصلی ماست ، آماده کنند.

د- سلامت زنان به عوامل دیگری نیز بستگی دارد که در این نوشته فرصتی برای پرداختن به آن نداریم. 

ر- و اما عامل  دیگری که نقش مهمی در سلامت زنان دارد، انجام عادات بهداشتی مناسب برای سلامت دستگاه های ویژه ی زنانه است. به این توصیه ها توجه فرمایید. 

 • لطفا در لباس پوشیدن دقت فرمایید که ناحیه ی تناسلی مورد فشار و آسیب قرار نگیرد. شلوارهای تنگ به ویژه شلوار لی، لباس مناسبی برای زنانی که می‌خواهند از سلامتی برخوردار باشند نمی باشد. ظرافت پوست زنان اقتضا می کند که لباس ها ی پوشاننده ی اندام های تناسلی آزاد و نخی انتخاب شوند. پیراهن و دامن لباس مناسبی برای یک زن است و امید آنکه زنان ما به جای پوشیدن لباس های کنونی که بدون توجه به ویژگی های جسمانی –روانی زن طراحی شده اند به لباس های زیبا ، پوشیده و سالم سنتی شان بازگردند. از جمله مشکلات لباس های معمول کنونی، تحت فشار قرار گرفتن ناحیه ی تناسلی به واسطه ی شلوارهای چسبان است. ما زنان می توانیم با پوشش هایی شبیه لباس های سنتی مان هم کاملا مطابق شریعت اسلام لباس بپوشیم و هم سالم و سلامت بمانیم. لباس های تنگ و چسبان به واسطه ی فشاری که به این ناحیه وارد می کنند پوست ناحیه‌ی تناسلی را نازک کرده و زمینه ی ابتلا به انواع عفونت های زنان را فراهم می نمایند.

 • برای پیشگیری از عفونت های دستگاه تناسلی زنانه لازمست که میزان اسیدی بودن ناحیه ی تناسلی را در حد نرمال نگه داریم. اسیدی بودن ناحیه ی تناسلی در زنان ، دوشیزگان و خانم های باردار متفاوت است. برای همین هم ژلها یا کرم ها و یا اسپری های  بهداشتی ویژه ای وجود دارند که می‌توانند مورد استقاده ی بانوان و دوشیزگان قرار گیرند. این پاک کننده ها که در داروخانه ها عرضه می شوند می توانند برای خانمی که شاغل است و نمی تواند لباس آزاد بپوشد، یا خانمی که از استخر استفاده می کند و یا خانمی که به واسطه ی نیازهای جنسی همسرش ، هر روز رابطه ی جنسی دارد ، مفید واقع شود. از انواع این ژلها می توان ژل های تمیز کننده ی  "سیمپلکس"، "بادی ناتور"، "ویرگو"، "ویگورل"، و "ایکس تایت" را نام برد . که ضمن تمیز کردن ناحیه ی تناسلی ، رابطه ی جنسی را بهبود بخشیده و به شادابی و طراوت پوست ناحیه ی تناسلی کمک می کنند. همچنین کرم های فموره که به صورت اسپری در داروخانه ها عرضه می شود همین تأثیر را دارد. برای خانم های یائسه ای که از خشکی ناحیه ی تناسلی شکایت دارند و هنگام رابطه ی جنسی دچار درد و ناراحتی می شوند ، ژلهای« میترا اینتیم» پیشنهاد می شود که غیر هورمونی بوده ، رطوبت و شادابی مخاط مهبل را تا حدی بازمی گردانند . در صورتی که خانم های یائسه به این طریق نتوانستند ناراحتی های ناحیه ی تناسلی را که از خشکی آن به وجود آمده بر طرف نمایند ، با صلاحدید درمانگر خود می توانند از کرم های استروژن موجود در بازار استفاده کنند. نکته ی مهم دیگر اینکه این ژلها را برای بهداشت پوست ناحیه ی تناسلی تهیه شده اند و برای قسمت های داخلی ( مهبل یا واژن ) لازم است از کرم های ویژه ی این قسمت که با نسخه ی پزشک یا ماما قابل تهیه است، استفاده شود. نمونه ای از این کرم ها که می تواند بسیاری از عوامل بیماری زا را از ناحیه ی مهبل پاک نماید و در دوران بارداری هم قابل استفاده است ، اسپری های اکتنی سپت هستند. که به راحتی توسط بانوان قابل استفاده بوده با ده پاف به داخل محوطه ی واژن آن رااآآن را ضد عفونی می کنند. داروی دیگری که می توانند سلامت ناحیه ی تناسلی را بازگردانده و علائم آزار دهنده ای چون سوزش و خارش و ترشحات بیش از اندازه را از بین ببرد کپسولی به نام «گاینوفیلوس» است. با گذاشتن این کپسول ها در داخل محوطه ی واژن ، میکروب های مفیدی که باید در واژن وجود داشته باشند تا میکروب های مضر در آن رشد نکنند ، به واژن بازگشته و حفاظت از آن را به عهده می‌گیرند. علاوه بر اینها داروهایی نیز وجود دارند که به صورت خوراکی توسط بانو و همسرش و یا به تنهایی مورد استفاده قرار می گیرد.  معمولا عفونت هایی که به دنبال مسافرت ها و  پوشیدن لباس تنگ ایجاد می شوند و یا در اوایل ازدواج ایجاد می شود اگر قارچی نباشند حاصل میکروبهای بیهوازی بوده توسط قرص های مترونیدازول قابل درمانند. لازمست که بانوان در استفاده از این داروها در نظر داشته باشند که معاینه ناحیه ی تناسلی پیش از تجویز این داروها ضروریست . همچنین لازمست بروشور این داروها با دقت مطالعه شود تا موارد منع مصرف آنها شناخته شود.

 • بیماری هایی مثل دیابت شیرین و برخی از بیماری های قلبی شرایطی را در بدن ایجاد می کنند که خانم را مستعد عفونت های ویژه ی زنان می‌نمایند . خانم هایی که در طی یک سال بیش از چهار مرتبه دچار عفونت زنانه می شوند باید مورد بررسی بیشتری قرار بگیرند. لازم است یک چکاپ کامل خون و ادرار انجام بدهند . همچنین یک تست پاپ اسمیر انجام دهند. تست پاپ اسمیر همان تستی است که در بین مردم تست سرطان نامیده می شود اما فقط مربوط به سرطان نیست و عفونت ها و التهاب های ناحیه ی تناسلی را هم نشان می دهد. 

 • یک عادت ساده ی بهداشتی که می تواند از بسیاری از عفونت های زنان جلوگیری نماید روش درست پاک کردن ناحیه ی مقعد و ناحیه ی تناسلی بعد از ادرار یا مدفوع است. برخی از زنان این کار را طوری انجام می دهند که میکرب های روده ای به جلو کشیده شده وارد دستگاه تناسلی می شوند و ایشان را مبتلا به عفونت های آزار دهنده ی ناحیه ی تناسلی می نمایند. 

 • نکته ی مهم دیگر داشتن رابطه ی جنسی سالم است. زنانی که در معرض رابطه ی جنسی هم از طریق واژن یا مهبل و هم از طریق مقعد هستند، به دلیل انتقال میکروب های روده به دستگاه تناسلی توسط آلت جنسی مرد ، به عفونت های شدید مبتلا می شوند. لازم است که علاوه بر داشتن رابطه‌ی جنسی سالم، بعد از هر بار رابطه ی جنسی تخلیه ی ادرار صورت گرفته و ناحیه ی تناسلی با آب کاملا شستشو داده شود. همچنین پیاده کردن قوانین کتاب خدا در خانه و خانواده و تقاضای التزام به این قوانین به ویژه از همسر ، بهداشت جنسی و سلامت جسمی روانی زن را به دنبال خواهد داشت. در صورتیکه خانمی بنا به دلائلی اعتماد به تعهد جنسی همسر خود ندارد ، استفاده از کاندوم می تواند پیشنهاد مناسبی باشد . البته لازم است که خانم طوری این پیشنهاد را مطرح نماید که در آن اهانتی به همسرش وجود نداشته باشد. مثلا میتوان این طور موضوع را مطرح کرد که اگر از کاندوم استفاده کنی من لذت بیشتری می برم چون متخصصین می گویند باعث سلامتی و لذت بیشتری می شود و از این قبیل ... 

•از عادات بهداشتی مناسب دیگر در این زمینه ، خشک نگه داشتن لباس زیر است . لازم است زنان حوله ی لطیفی ویژه ی این امر داشته باشند که بعد از شستن ناحیه ی تناسلی شان ابتدا آن را با حوله خشک کنند بعد برخیزند تا لباس زیر ایشان خیس نشود . رطوبت عامل مهمی در رشد قارچ های ناحیه ی تناسلی است پس با خشک نگه داشتن لباس زیر مانع رشد قارچ ها و ابتلا به عفونت های ناحیه ی تناسلی شویم. استفاده از دستمال کاغذی باعث ایجاد حساسیت در برخی از زنان می شود . به این دلیل توصیه شد که از حوله ای لطیف مخصوص این کار استفاده شود که هر چند وقت مورد شستشو قرار گیرد. اگر هم از دستمال کاغذی استفاده می شود، آن را به پوست این ناحیه نکشیم. بلکه دستمال را روی پوست گذاشته برداریم و با تکرار این عمل ، خشک کردن ناحیه ی تناسلی را انجام دهیم.

•به دلیل حساسیت ناحیه ی تناسلی بهترین راه تمیز نگه داشتن آن استفاده از آب به تنهایی می باشد. حتی صابون های معمولی حمام ( گلنار و داروگر و ...) می توانند باعث آسیب به ناحیه ی تناسلی شوند. هر چه صابون و شامپویی بیشتر عطر و بو داشته باشد آسیب بیشتری به این ناحیه می رساند . همچنین عطرها و ادکلن هایی که پیش از رابطه جنسی برای خوش بو کردن این ناحیه استفاده می شود ، ممکن است ایجاد حساسیت کنند. برای حفظ بهداشت ناحیه ی تناسلی فقط کافیست از شستشو با آب حتی در دوران خونروش استفاده کنیم . همچنین دوش روزانه به خانم هایی که بیش از اندازه نسبت به بهداشتشان حساسند کمک می کند اطمینان بیشتری از سلامت دستگاه تناسلی خارجی خود داشته باشند. برای خانمی که زیاد دچار عفونت نمی شود( کمتر از چهار بار در سال) و دچار بیماری هایی مثل بیماری دیابت و ... نیست و از خشکی دوران یائسگی هم رنج نمی برد و از مکان های عمومی مثل استخر استفاده نمی کند و به سلامت رابطه ی جنسی خود و همسرش اطمینان دارد، نیازی به استفاده از ژل های پاک کننده‌ی ویژه ی زنان وجود ندارد. 

•عادت بهداشتی مناسب دیگری که می تواند مانع از مراجعات غیرضروری زنان به مراکز درمانی شود ، دقت و توجه به نوع ترشحات ناحیه‌ی تناسلی است. لازم است هر خانمی نوع طبیعی ترشحات را شناخته و آن را از انواع غیر طبیعی تشخیص دهد تا بداند چه زمانی لازم است به مراکز درمانی مراجعه کرده و مورد مداوا قرار گیرد.  به ترشحات ناحیه ی تناسلی یک خانم در اصطلاح علمی "لکوره" می گویند. نوع طبیعی لکوره این طور است که یک خانم بعد از دوران خونروش ، چند روزی فاقد ترشحات است . هر چه که به اواسط سیکل ماهیانه ی خود نزدیک می شود ( یعنی حدودا  پانزده روز بعد از اولین روز خونروش ) متوجه می شود ترشحات لیز و شفافی دارد. این ترشحات که در وسط سیکل ماهیانه ی یک زن به حداکثر مقدار خود می رسند نشان دهنده ی انجام تخمکگذاری در یک زن می باشند. بعد از چند روز این ترشحات لیز کش دار شفاف تبدیل به ترشحات سفید رنگ کدر کوچکی می شوند و بعد دوره ی خونروش بعدی فرا می رسد. این لکوره ی طبیعی است که نه تنها جای نگرانی ندارد بلکه نشان دهنده ی سلامت دستگاه ویژه ی زنانه است. اما اگر مقدار این ترشحات بسیار زیاد شود آنقدر که لباس زیر خانم را خیس کند یا اینکه بوی بدی داشته باشد یا اینکه با قرمزی و خارش و سوزش دستگاه تناسلی خارجی همراه باشد یا همراه با آن کمردرد و درد زیر دل وجود داشته باشد ، یا اینکه خانم متوجه  لکه بینی  مخصوصا هنگام رابطه ی جنسی  شود، دیگر این لکوره ی طبیعی نبوده و نیاز به بررسی دارد. امکان دارد که لکوره ی غیر طبیعی در دختران نوجوان ما هم مشاهده شود که بدون آسیب به هایمن و پرده ی بکارت ایشان می توان آن را به راحتی درمان کرد. این نکته عنوان شد مبادا مادران فکر کنند که چون فرزندشان هنوز ازدواج نکرده، نباید مورد مداوا توسط ماما یا متخصص زنان قرار گیرد. نوعی دیگر از ترشحات که می تواند هشداردهنده باشد و نیاز به مراجعه دارد ، ترشحات قهوه ای رنگ خون آلود است. مخصوصا در دوران بارداری وجود این علامت می تواند خطرناک باشد و مراجعه به درمانگاه ها را ضروری می نماید. 

•نکته‌ی مهم دیگری که می تواند به بهداشت ناحیه ی تناسلی در زنان کمک کند اینکه ایشان متوجه باشند عفونت های ادراری می توانند حتی از داخل بدن به سیستم تناسلی زن منتقل شده و ایجاد عفونت های زنانه کنند. عفونت های ادراری با سوزش هنگام ادرار کردن، عدم تخلیه ی کامل ادرار، احساس ادرار در صورتیکه ادراری وجود ندارد،  دستشویی رفتن های مکرر و درد زیر دل خود را نشان دهد. در صورت مواجه شدن با این علائم به مرکز درمانی مراجعه فرمایید. 

•عامل مهم دیگری که به بهداشت سیستم تولید مثل زنانه کمک می‌کند در نظر داشتن این مطلب است که پروردگار مهربان ما که از گذشته و حال و آینده ی ما با خبرست و خوب می‌داند که قرار است چند بار زایمان کنیم و زایمان هایمان چطور باشد و به چه بیماری هایی مبتلا خواهیم شد و در برابر چه بیماری هایی مقاوم خواهیم بود و کی بالغ می شویم و کی یائسه می شویم و فقیر خواهیم بود یا ثروتمند و غیره ، با توجه به تمام اینها دوره‌ی زنانه ی خاص هر زنی را به او عطا کرده که با زن دیگر تفاوت های فراوانی دارد. زنی که می خواهد زندگی سالم و موفقی داشته باشد موظف است که سپاسگزار ویژگی‌های زنانه ی خود بوده آن را آنچنان که هست بپذیرد و تمام تلاش خود را به کار گیرد که سلامت آن را حفظ کند. برای هر زنی دوره ی ماهانه ی ویژه ای وجود دارد. برخی سه هفته ی بدون خونروش را می گذرانند و یک هفته خونروش دارند ، برخی ده روز خونروش دارند. برای برخی سی و پنج روز از این خونروش تا آن خونروش طول می کشد و به این ترتیب . حتی ممکن است برخی دختران ویژگی های ماهانه شان با مادرشان متفاوت بوده و شبیه عمه و خانواده ی پدریشان باشند. آنچه پزشکی امروز و متخصصین جهان مدرن می توانند انجام دهند این است که با تجویز قرص های دوران بارداری و داروهای مشابه که هر ماهه استفاده می شود ، دوره ی ماهانه ی همه ی خانم ها را بیست و هشت روزه کنند . یعنی از این خونروش تا آن خونروششان بیست و هشت روز طول بکشد و هر ماه هفت روز خونروش ببینند و بقیه ی ماه را به اصطلاح پاک باشند. مسلما وقتی زندگی ها مختلف است، حوادث زندگی متفاوتند و سیستم های زنانه با هم فرق می کنند ، لازم است که دوره های ماهیانه هم متفاوت بوده هر زنی مطابق با زندگی خاص خود و اعضاو اجزای ویژه ی درونی و بیرونی اش ، دوره ی مخصوص زنانه ی خود را داشته باشد. این یکسان کردن همه ی آدم ها که در جهان مدرن رواج دارد ( نمونه اش مد لباس و مد مو و ...) برای برخی از ما بسیار گران تمام می شود . دوره های بیست و هشت روزه برای زنی که به طور مادرزادی مساعد این نوع از دوره های زنانه بوده می‌تواند مناسب باشد اما برای زن دیگری که بدنش توسط آفریدگار انسان طوری طراحی شده که دوره هایش بیست ویک روزه یا سی و پنج روز ه اند ، اصلا مناسب نیست . حال ما چه کنیم که از مشکلاتی اینچنین رهایی یابیم و بهتر از آن اینکه پیشگیری کنیم؟ باید برای عطایای پروردگارمان ارزش و اهمیت قائل شده نهایت تلاشمان را بکنیم تا ویژگی های طبیعی خود را حفظ کنیم. به عنوان مثال برای جلوگیری از بارداری به جای آنکه اولین انتخابمان قرص باشد راه های غیر هورمونی مثلا کاندوم و یا حتی جلوگیری طبیعی اگر مورد اطمینان است به کار گرفته شود تا تغییری در نظام هورمونی مخصوص یک خانم انجام نشود. البته علم بشر ناقص است و گاهی چاره ای جز این نیست که برای جلوگیری از مشکلی بزرگتر ، از هورمون های مصنوعی نیز استفاده شود اما ما می توانیم با کسب آگاهی از روش های دیگر پیشگیری و درمان تا حد ممکن از تغییر وضعیت طبیعی بدنمان جلوگیری نماییم. 

نکته ی مهم، بسیار مهم: 

هر چند که این نوشته بر اساس منابع علمی چون بیماری های زنان نواک، بارداری و زایمان ویلیامز، طرح ملی سلامت خانواده و تجارب بیست ساله ی مامایی فعال و علاقه مند به این رشته تهیه شده است اما ممکن است خالی از اشکال نباشد . تازه اگر هم خالی از اشکال بود ممکن است در انتقال مطالب از ذهن من به ذهن شما توسط این نوشته ، کمبودی وجود داشته باشد که مانع از آن شود که کار کاملا درست انجام شده و مطالب درست انتقال یابند. تازه اگر هم درست انتقال یابند معلوم نیست که شما بتوانی دقیقا این مطالب را به سمع دوستان هم جلسه ای خود برسانی تازه اگر هم برسانی و کامل هم برسانی شاید ایشان توان آن را نداشته باشند که کاملا مطلب را گرفته ، آن را آن طور که ما می خواهیم درک کنند. تازه اگر کاملا همین طور مطالب فهم شود معلوم نیست که درست به کار گرفته شود و ....

می بینی. ما آدم ها همیشه ، همه جا و برای انجام هر کاری هر چقدر خیر هم که باشد محتاج لطف پروردگاریم . پس پیش از هر عملی ، هر گفته ای و حتی در حین هر اندیشه ای عاجزانه از او بخواهیم دستمان را بگیرد. خطایمان را بپوشاند و به بهتر از آنچه که می گوییم و می کنیم و قصدش را داریم راهنمایی مان کند.

ادامه دارد

مرجان میرانی/ کارشناس مامایی

سایت در قبال نظرات پاسخگو نمی باشد.

1
فرنگیس (مهمان)
1392/04/10

سلام خانم میرانی عزیزمطلبتون خیلی پرمحتواوکارآمد بودوالبته هست.امیدوارم باز ازاین موضوعات کار کنید.برای من که خیلی پرفایده بود.در پناه خدا بمانید

2
بدون‌نام (مهمان)
1392/04/12

الله متعال به بازویت قدرت وبه قلمت برکت وبه دلت نورانیت وبه اندیشه خداییت وسعت دهاد جزاک الله خیر الجزا فی الدارین

3
milad (مهمان)
1393/03/08

سلام مثل هميشه عااااااااالي ميلادم هنوز سه چرخه بچگيمو كه برام خريدي دارم اميدوارم شما منو يادتون باشه ملاير

4
حفصه (مهمان)
1393/03/10

خانم میرانی این جمله چیه آوردین؟ " فرض کنیم به حق یا ناحق کتک سیری خورده و نمی تواند از جایش بلند شود. فکر می کنید این خانه با این اوضاع و احوال چقدر آمادگی پذیرایی از مهمان را دارد؟ "
متاسفم براتون که کتک خوردن زن از شوهر را طبیعی میدانید و از کنار آن به راحتی میگذرید بهتره قرآن بخوانید و راه زندگی درست را بیاموزید بعد مقاله بنویسید.

5
سیمین (مهمان)
1393/03/11

حفصه جان اصل مطلب بگیر و کمی زحمت بکش همه مقاله را بخون و خودت هم راه کار ارایه بده به جای تاسف خوردن......

6
حفصه (مهمان)
1393/03/12

اگه دقت کنید هم اصل مطلبو گرفتم هم راهکار ارائه دادم
باقی مقاله مردوده ...آقای محترم

7
محمد (مهمان)
1393/03/14

سلام خواهر گمان کنم سیمین یا سمین فرق داره یعنی آقا نیست، ... در نتیجه یعنی باید بقیه مقاله رو بخونین تا از مردود به مقبول برسید!!!! انشاالله...

8
بدون‌نام (مهمان)
1394/02/14

ببینم شما هم میخواین بگین مشکلات سلامتی خانمها بخاطر حجابشونه؟؟؟!!!
مثل همون آقایی که میگفت زلزله بخاطر بدحجابی زن هاست!