اخلاق پیامبر

اخلاق پیامبر

پیامبر-صلی الله علیه وسلم- ظاهری نورانی و چهره‌ای درخشان داشت. دارای نوری بود که ایشان را بر همه‌کس برتری می‌بخشید. وقتی با کسی روبه‌رو می‌شد در سلام کردن از او پیشی‌ می‌گرفت، بدون نیاز صحبت نمی‌کرد، سخنش را با نام خدا آغاز می‌کرد و با نام او به پایان می‌برد. هرگز از غذا بدگویی نمی‌کرد و هیچ‌وقت به‌خاطر امور دنیا یا مسایل شخصی خود خشمگین نمی‌شد. هر کس رو در رو، وی را می‌دید بزرگوارش می‌یافت و هر کسی با او آشنا می‌شد، دوستش می‌داشت. 

کار کردن پیامبر-صلی الله علیه وسلم- در منزل: 

کفش‌های خودش را تعمیر می‌کرد؛ لباس خود را می‌دوخت، گوسفند خود را می‌دوشید، کارهایی که مردی در خانه انجام می¬دهد، ایشان هم در خانه انجام می‌دادند و چون وقت نماز فرا می¬رسید، از خانه بیرون می‌رفت.

توجه پیامبر-صلی الله علیه وسلم- به ورزش و بهداشت: 

پیامبر درونی بی‌آلایش داشت و به روی زندگی می‌خندید با «رکانه» کشتی می‌گرفت، به لباس و بهداشت شخصی خود اهمیت می‌داد، زیاد استحمام می‌نمود و خود را معطر می‌کرد. اگر کسی با ایشان دست می‌داد، بوی خوش او تا سه روز بر دست خود احساس می‌کرد.

ستاره کریمی، 12ساله از شهر ربط

مزاح و شوخی پیامبر-صلی الله علیه وسلم-: 

پیامبر-صلی الله علیه وسلم- از شوخی سالم خوشش می‌آمد و به لطیفه¬ی زیبا می‌خندید و با یارانش شوخی‌هایش حقیقی و واقعی بود. روزی صحرانشینی پیش پیامبر-صلی الله علیه وسلم- آمد و از ایشان خواست برای سفری که در پیش دارد، شتری به او بدهد، پیامبر-صلی الله علیه وسلم- فرمود: من تو را بر بچه شتری سوار می‌کنم. گفت: من بچه شتر را چه کار کنم؟ پیامبر-صلی الله علیه وسلم- فرمود: مگر شتر به جز بچه شتر چیز دیگری می‌زاید؟ 

مهربانی و دلسوزی پیامبر-صلی الله علیه وسلم-: 

ایشان با کودکان و زنان و بینوایان خیلی مهربان بود، یک‌بار در نماز گریه¬ی بچه¬ای را شنید که مادرش پشت‌سر او مشغول نماز بود، نمازش را به‌خاطر اینکه مادر زود نزد فرزندش برود کوتاه کرد. ایشان با حیوانات هم مهربان بود.

در پایان یادآوری این نکته لازم است که این‌ها تنها تصاویری از اخلاق پیامبر-صلی الله علیه وسلم- است که حقیقت شخصیت ایشان را در آن می‌بینیم، در مورد دیگر جوانب اخلاقی پیامبر ایشان از جمله وفاداری، امانت‌داری، حیا، اخلاص، صداقت، پاکدامنی، سیاست، خوش‌رفتاری با همسایه و فصاحت و... صحبت نمی¬کنیم که این‌ها هم به نوبه‌ی خود اثرات فراوانی در راهنمایی و هدایت قومش به سوی خیر، حقیقت، کرامت و سعادت داشتند.

 

سایت در قبال نظرات پاسخگو نمی باشد.

1
شهروند (مهمان)
1392/07/17

آفرین ستاره خانم خوب بود و منتظر نوشته های دیگر تون هستیم

مطالب جدید

چرا من؟ سرویس سلامت (1399/03/20)
خدایا ما فقیریم اندیشه (1399/02/20)
ای خدای مهربان دل نوشته (1399/02/11)
سلام ای رمضان دل نوشته (1399/02/04)
آسمان روحم بارانی است دل نوشته (1399/02/03)
من قرآن را در تو دیدم زنان در عرصه دعوت (1399/02/02)
استقبال از رمضان اندیشه (1399/02/02)