متن را با این سؤال آغاز می کنم، چرا انسانها در جهان هستی نمی کوشند خوبی را تبلیغ کنند و بدی را از ریشه بکشند؟

متن را با این سؤال آغاز می کنم، چرا انسانها در جهان هستی نمی کوشند خوبی را تبلیغ کنند و بدی را از ریشه بکشند؟

خوبی و خوب بودن موقعی از میان رفت که شیطان وارد کار شد و با تحریکات و دسیسه چینی های خود انسان را از راه سعادت و رفتن به سوی خوبی ها دور کرد. شاید شیطان یکی از حکمت های خداوند باشد که به سوی انسانها فرستاده شده است تا با این وسیله  ی پلید فرقی میان انسان های نیکو و صالح و انسان های بدسرشت باشد. همه ی انسان ها گرفتار این موجود آزار دهنده می شوند اما انسان های با ایمان خود را از چنگال او نجات می دهند و حتی او را نابود می کنند ولی انسان های بد ذات هم گرفتار او می شوند و هم تابع رفتار او. در واقع آنها جزء پیروان شیطان می باشند و شیطان فرمانروای آنها می شود. ای کاش در سراسر جهان خوبی گسترش می یافت و حتی هوایی اطرافمان را که تنفس می کردیم 99% درصد آن خوبی و احسان بود.

رفتار خوب داشتن نسبت به دیگران شخصیت اجتماعی انسان را بالا می برد و باعث می شود همگان از او به خوبی یاد کنند.

« سعدیار، مرد نکو نام نمیرد هرگز :: مرده آن است که نامش به نکوئی نبرند»

کار خوب و نیکی کردن توشه ی سنگینی است که انسان با خود به جهان آخرت می برد. امیدوارم این نیروی خوب در درون ما شکل بگیرد و در زندگی روزمره به صورت عادتی همیشه در ذهن ما یادآور شود. کسی که به ارکان اسلام اعتقاد دارد و مسلمان است باید این اصل را هم رعایت کند، هیچوقت برای آغاز این اصل دیر نیست و آدم هر زمان که بخواهد می تواند شروع به کار کند. انجام دادن کارها به نیت آنها بستگی دارد. کاری که با نیت خیر انجام شود عاقبت خوبی دارد. همان طور که رسول (ص) می فرمایند: «إنما الاعمال بالنیات»، کارها به نیت بستگی دارند. پس نیت خیر داشتن در انجام کارها نوعی خوبی و احسان است. دادن صدقه،کمک به نیازمندان،رفتار خوب، احترام به والدین، امر به معروف نهی از منکر، مواردی از حسنات و خوبی هاست. انجام کارهایی ساده که برای دیگران مفید است هم یکی از موارد است. اما یکی از مواردی که باید به آن اشاره کنیم این است که خوبی هم حد و اندازه ای دارد. همچنان که خداوند یکی از صفات برترش این است که برای هر چیزی اندازه ای قرار داده است. 

همان طور که می دانیم (( خوبی که از حد بگذرد نادان خیال بد کند))، احادیث معتبر زیادی از پیامبر در مورد نیکی و احسان نقل شده است که در دسترس همگان است و سعی می کنیم سال 1391 را با همین امر شروع کنیم. اگر تا به حال رعایت نکردیم امسال به آن عادت کنیم. سال نو فرصتی است برای خانه تکانی دل.

این متن را به پایان می رسانم و از خداوند می خواهم که توفیق بهشت را به ما عنایت فرماید و ما را از زمره ی نیکوکاران و صالحان قرار دهد. سال خوبی را برای شما مسلمانان آرزومندم.

نوشته : سنا فتحی، اول دبیرستان، جوانرود

سایت در قبال نظرات پاسخگو نمی باشد.

1
سنا (مهمان)
1391/02/11

سنا جان افرین اگر خودت نوشتی عالی بود مرحبا به دعای زیبایت خداوند بهشت را نصیب همه ما گرداند خداوند برای پدر و مادرت حفظت کند

2
سنا فتحی (مهمان)
1399/08/23

خیلی ممنونم لطف دارین

3
محسن (مهمان)
1391/02/11

سنا جان ممنون از مطالب زیبای شما. به راستی این حدیث پر مغز از پیامبر بسیار به جا بود. همانگونه که در ابتدای نوشتار به آن اشاره کرده ای اگر انجام خوبیها به نیت رضایت خداوند باشد و نه بدست آوردن فرصتهای دنیوی، آنوقت مقدمه ای خواهد شد برای گسترش خوبیهای بیشتر در دنیا.
به امید رسیدن آن روز.

4
سنا فتحی (مهمان)
1399/08/23

به امید آن روز واقعاااا..

5
شیدا (مهمان)
1391/02/15

عالی بود سنا جان

6
سنا فتحی (مهمان)
1399/08/23

خیلی ممنونم شما در حق بنده لطف دارین

مطالب جدید

چرا من؟ سرویس سلامت (1399/03/20)
خدایا ما فقیریم اندیشه (1399/02/20)
ای خدای مهربان دل نوشته (1399/02/11)
سلام ای رمضان دل نوشته (1399/02/04)
آسمان روحم بارانی است دل نوشته (1399/02/03)
من قرآن را در تو دیدم زنان در عرصه دعوت (1399/02/02)
استقبال از رمضان اندیشه (1399/02/02)