اجتماعی

آثار ماندگار بمباران شیمیایی سردشت بر نسل‌های آینده

هر ساله با فرا رسیدن تیرماه، سالگرد بمباران شیمیایی سردشت (٧تیر١٣٦٦) بنا به رشته‌ی تحصیلی و شغلی‌ام (معلم و مشاور تربیتی - تحصیلی مدارس آموزش و پرورش)، بسیاری از دوستان، آشنایان، همشهریان، دانشجویان، و... خواهان آن‌اند که در زمینه‌ی آسیب‌های جسمانی، روحی و روانی، اخلاقی و رفتاری موضوع تجربیات خویش را به نگارش در آورم.

از آن‌جا که به‌عنوان یک شهروند و مشاور، مجبورم در هر بحران و شرایط سخت و دردناکی، علاوه بر تقویت روحیه‌ی شخصی، انگیزه و امیدبخش دیگران نیز باشم؛

سردشت؛ قربانی جنگ و نُماد صلح

 در این یادداشت کوتاه قبل از هر چیزی می‌خواهم به اجمال موقعیت جغرافیایی شهرستان سردشت اشاره کنم و سپس ضمن بازگویی واقعه‌ی شیمیایی سردشت، ریشه‌‌‌های جنگ و صلح را به طور مختصر و مفید مورد تحلیل و بررسی قرار دهم. 

  شهرستان مرزی سردشت جنوبی‌ترین شهر استان آذربایجان غربی بوده و در نقطه‌ی صفر مرزی قرار دارد. در حالی که کوهستان‌‌‌‌‌های قندیل در شمال غربی آن قرار گرفته‌اند.

در امتداد شب حرکت نکنیم!

نویسنده: 
مهدی نصیری

 هر گونه انتقاد غیر تحلیلی، گلایه، اظهار تأسّف، افشاگری، طعن و کنایه، جوک، تکه‌پرانی به شخصیت‌های سیاسی، لقب‌سازی برای آنان، فحاشی، طعن و طنز و... در انتقاد از سیاست‌ها و اقدامات دولت‌ها بی‌فایده، اتلاف عمر و تشدید احتمال خطاهای بزرگتر است. نمونه‌هایش را بسیار شاهد بوده‌اید.

 کسانی که وقت خود را صرف این امور می‌کنند؛ باید بدانند که با این کارِ خود، باعث تقویت همه‌ی آن چیزهایی می‌شوند که از آن به ستوه آمده‌اند‌. عجیب است؟... اما مطمئن باشید واقعیت دارد.

 در خلقت، هیچ مطالبه‌ای به اخذ طلب منجر نمی‌شود، مگر با داشتن قدرت. مباحث فوکو در باب قدرت را بخوانید.

رئوف آذری؛ سمبل صلح و مهربانی

در آخرین یکشنبۀ اردبیهشت ماه ۱۴۰۱ اتفاق مبارکی برای مردم شهرم، سردشتِ همیشه محروم و مظلوم افتاد، که مایه مباهات و افتخار است.

خبر کسب مقام نخست بخش جوانان جایزۀ جهانی پایدار انرژی گلوب ایران با پروژۀ صلح‌سازی و آموزش صلح توسط نخبۀ سردشتی در فضای رسانه‌های مجازی پیچید. 

متاسفانه همزمانی آن با طرح اصلاحات اقتصادی دولت رئیسی و کم‌لطفی برخی رسانه‌ها، کمی از بازتاب و انعکاس آن کاست اما به همت دوستدارانش بعد از وقفه‌ای کوتاه در صفحات فضای مجازی دوباره درخشید.

 پارادوکس زیباییست؛ گسترش و آموزش صلح توسط شهروند شهری که اولین قربانی سلاح های شیمیایی در جهان است! 

سردشت؛ شهری با پروژه و نهادهای فرهنگی راکد و نیمه فعال

شهر یک پدیده فرهنگی و در اصل فراتر از یک واحد اجتماعی، نماد و فرم فضایی، یک واقعیت فرهنگی است. همچنین در واقع سیستمی متشکل از قواعد، روابط اجتماعی و منطق سازماندهی خاص خودش است.

فرهنگ هم یکی از بنیادی ترین عوامل تأثیر گذار بر شکل گیری و تکوین محیط شهری است.شهرها شخصیت فرهنگی و نماینده کل جامعه مدنی محسوب می شوند(برنارد شاریه، ۱۳۷۳،ص:۳۲۵).

مطالبات جنبش مدنی معلّمان ایران

  چند سالی است که به‌علت ناکارآمدی و تأخیر در عدم رسیدگی به مشکلات معیشتی، رفاهی، تبعیضها و بی‌مهریهای فراوان از سوی دولتهای بعد از انقلاب به‌ویژه در یک دهه‌ی اخیر، شاهد حرکت‌های اعتراضی مدنی و خشونت‌پرهیز به‌حق معلمان هستیم که به دنبال مطالبات خود به هر بهانه‌ای از همکاران جهت تجمع و تحصن فراخوان می‌دهند که تا کنون با تحمل هزینه‌های گزاف مثل اخراج، زندانی و حتی انواع بی‌حرمتی‌ها، روز به روزدامنه‌ی آن گسترده‌تر و فراگیرتر می‌شود تا جایی‌که سعید مدنی استاد جامعه‌شناسی و پژوهشگر ارشد علوم اجتماعی از آن به‌عنوان یک جنبش نام می‌برد.

پولدارهای ناشاد؛ جایگاه ده‌ساله ایران در ردیف ١٠٥ تا ١١٨ جدول جهانی «شادی»

نویسنده: 
بنفشه سام‌گیس

به دنبال انتشار نتایج آخرین تحقیق جهانی درباره میزان شادی مردم دنیا، طبق نتایج این تحقیق، در فاصله سال‌های ٢٠١٩ تا ٢٠٢١، ایران بین ١٤٦ كشور جهان، در رتبه ١١٠ (و بعد از امارات متحده عربی، سنگاپور، گواتمالا، ازبكستان، فیلیپین، پرو، لیبی، آلبانی، جمهوری آذربایجان، سنگال و عراق) ایستاد به این معنا كه طی سال‌های ١٣٩٨ تا ١٤٠٠، ١٠٩ كشور جهان، مردمی شادتر از شهروندان ایرانی داشتند. نتایج جدیدترین مطالعه كشوری درباره ارتباط شادی و سلامت در ایران هم كه اخیرا منتشر شده، تایید كرد كه ایرانی‌ها، خود را مردم شادی تصور نمی‌كنند. این مطالعه كشوری با عنوان «رابطه بین شادی و خودارزیابی سلامت»

سازمان متاورسی(Metaverse Organization)

نویسنده: 
قاسم یزدان‌پناه

در دنیای فناوری متخصصان به فناوری‌هایی كه روش‌های سنتی را تغییر می‌دهند و روش‌های نوین ارایه می‌كنند «فناوری‌های برهم زننده» می‌گویند.

واقعیت این است كه قبلا صدها سال طول می‌كشید تا فناوری‌ جدیدی بتواند برهم‌زننده باشد. با توسعه تكنولوژی‌‌های نوین و اینترنت دایما شاهد برهم خوردن و تغییر، پیرامون خود هستیم. می‌توان گفت: اینترنت به نوعی «فناوری بر‌هم‌زننده» است. فناوری باعث شده مشاغل به سرعت تغییر كنند. مرگ مشاغلی فرا می‌رسد و مشاغل جدیدی ظهور می‌یابد. دیگر شغل امنی وجود ندارد. سرعت تغییرات باعث شده مراكز آموزشی اعم از مدارس و دانشگاه‌ها نتوانند خود را با تغییرات تطبیق دهند.

شكست پویش‌ها و كوشش‌های صد ساله اخیر؛ اقتراحی از محسن رنانی

نویسنده: 
حسین نوری‌نیا

موضوع امسال همایش كنكاش‌های مفهومی و نظری درباره جامعه ایران كه هر سه سال یك‌بار برگزار می‌شود، «دگرگونی‌ها و پایداری‌های جامعه ایران، امیدها و بیم‌ها» است. در همین راستا دبیرخانه همایش، اقتراحی را با جمعی از صاحب‌نظران در میان گذاشته است. روزنامه اعتماد با استقبال از این اقتراح با انجمن جامعه‌شناسی ایران (برگزاركننده همایش) همكاری كرده و پاسخ صاحب‌نظران به این اقتراح را درج می‌كند.

١-مهم‌ترین ویژگی جامعه ایران در تاریخ معاصر چیست؟

تاریخ معاصر را اگر از مشروطیت در نظر بعد بگیریم، مهم‌ترین ویژگی‌های جامعه ما را می‌توان شامل این موارد دانست:

متاورس و ضرورت آن برای روابط عمومی

گردآورنده: 
محمد جهانگیری اصل

متاورس و ضرورت آن برای روابط عمومی

تکنولوژی با سرعتی سرسام‌آور در حال پیشرفت است و بسیاری از پیش‌بینی‌های صورت گرفته در فیلم‌های فانتزی علمی تخیلی در حال تحقق یافتن است. وقتی مارک زاکربرگ اعلام می‌کند که شرکت فیسبوک به یک "شرکت متاورسی" تبدیل‌شده است، ما باید به‌طور دقیق بفهمیم که متاورس چیست و چه کاربردی در زندگی ما خواهد داشت.

برای درک بهتر مفهوم متاورس اول نگاهی به معنای آن میاندازیم. متاورس از دو واژه متا (Meta) و ورس (Verse) تشکیل شده است. کلمه متا به معنی «برتر» و ورس که از کلمه  «Universe» گرفته شده به معنی «جهانی» است.

همزمانی محتوا