اجتماعی

پاسخی به برخی شبهات درخصوص تعدد زوجات و زندگی مشترک

نویسنده: 
سکینه عبدالهی

در رابطه با زندگی مشترک، خداوند در قرآن در سوره‌ی روم آیه‌ی ۲۱ می‌فرمایند؛

وَمِنْ آيَاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَكُمْ مِنْ أَنْفُسِكُمْ أَزْوَاجًا لِتَسْكُنُوا إِلَيْهَا وَجَعَلَ بَيْنَكُمْ مَوَدَّةً وَرَحْمَةً إِنَّ فِي ذَلِكَ لَآيَاتٍ لِقَوْمٍ يَتَفَكَّرُونَ.

و.. از جنس خودتان، همسرانی برای شما قرار دادم تا مایه‌ی آرامش همدیگر شوید و..

در اینجا دو ‌نکته حائز اهمیت است؛ هم‌جنس بودن و مایه آرامش بودن.

نقش پدران در شكل‌گيرى و تقویت هویت و شخصیت فردی دختران

نویسنده: 
سکینه عبدالهی

از آنجایی که تنها سرمایه‌ی‌ اصلی و اساسی که در اختیار انسان است و مبنا و پایه‌ی هر نوع رشد و توسعه‌ی شخصی و استفاده از نعمت ها و امکانات و تأثیرگذاری بر محیط می‌باشد همین « خود» است که باید پرورش داده شود. بنابراین بهترین و بزرگ‌ترین عشقی که یک پدر می تواند به دخترش هدیه بدهد این است که توانمندش کند تا بتواند خود را باور و بارور کند.

بهار ١٤٠٠ و افق پیش‌روی ایران

نویسنده: 
احسان هوشمند

‌کمتر از یک هفته به پایان سال ١٣٩٩ باقی است. در سال ١٣٩٩ کشور هم‌زمان با برخی اقدامات توسعه‌ای همچنان با مسائل بزرگی روبه‌رو بود که زندگی روزمره شهروندان ایرانی را تحت تأثیر خود قرار داده است. افزون‌بر بحران کرونا که ابعاد جهانی داشت و ضربات خردکننده‌ای بر ساختار کم‌رمق اقتصادی کشور وارد و موجب تضعیف بیش از پیش واحدهای صنعتی و صادراتی و بازرگانی و خدماتی شد، استمرار تورم دو رقمی هم فشار به اقشار کم‌درآمد را دوچندان کرد و سفره‌های این گروه پرکار از ایرانیان را به‌شدت تحت تأثیر خود قرار داد

در سوگ سوخت‌بران و کولبران یا در سوگ عدالت

نویسنده: 
حسن قادری

خبر کشته شدن چند نفر سوخت‌بر در سراوان دل انسانهای دردمند را جریحه‌دار نمود. هرچند این اوّلین بار نیست که این اخبار به سمع و نظر مردم ایران و جهان می‌رسد، لذا تأمّلی چند باید کرد تا تمام تقصیرات را بین نان‌آوران رنج‌دیده و حاملان قاچاق (به اصطلاح) از یک طرف و نیروهای نظامی و انتظامی از طرف دیگر تقسیم نکنیم. 

بیش از چهار دهه از استقرار نظام جمهوری اسلامی می‌گذرد

كجاى كار مى‌لنگد؟

حادثه‌ی بسيار تلخ كشته شدن سوخت‌بران در سراوان، حكايت تلخى است كه بارى ديگر همچون يك زخم كهنه باز شده و سخت نيازمند درمان است. بى‌گمان در نگاه پديدارشناسى و تحليل چنين حادثه‌اى بايد آن را به صورت پديده‌اى چند عاملى بررسى نمود.

پيشنهاد مى‌دهم براى لحظاتى به صورت انتزاعى و به عنوان يك ناظر بيرونى به خودمان نگاهى بيندازيم؛

در سوگ سوخت‌بران و کولبران یا در ماتم توسعه!

نویسنده: 
جلیل بهرامی‌نیا

حوادث تلخ و تأسّف‌برانگیز سراوان و کشته شدن غم‌انگیز سوخت‌بران بلوچ، بار دیگر آفت‌زایی توسعه‌ی نامتوازن و عوارض نابرابری در توزیع ثروت و فرصت را نشان داد و اندوهی عمیق را به ژرفای جان دغدغه‌داران عدالت و توسعه‌ی کشور چشاند! حکمرانی در یک جامعه‌ی دارای بافت متنوّع، گو اینکه پیچیدگی‌‌ها و دشواری‌‌‌های خاصّ خود را دارد، امّا فرمول و منطق خاصّ خود را دارد.

گزارشی تكان‌دهنده از ارتفاعات كردستان|مصائب زنان كولبر|حركت در برف، باد، باران و سرما برای یك لقمه نان

نویسنده: 
محسن محمّدی

آراسته چهار سال است كه كولبری می‌كند، به همراه شوهرش. به زنی می‌ماند ٥٠ ساله، اما خودش می‌گوید كه ٤٠ را هنوز پر نكرده‌ و راست هم می‌گوید. فقط هفته‌ای دو مرتبه می‌رود برای كولبری. جان و توانی برایش نمانده است. دیسك كمر دارد و درد پا امانش را بریده است. شبی ٢٠٠ هزار تومان از كولبری درآمد دارد كه ٦٠ هزار تومانش را هم باید بدهد بابت كرایه راه.

مدارا در خانواده ( روابط میان زوجین)

از نگاه قرآن، خانواده، مدرسه محبت و دوستی است که در سوره روم بدان اشاره فرموده است.

وَمِنْ آيَاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَكُمْ مِنْ أَنْفُسِكُمْ أَزْوَاجًا لِتَسْكُنُوا إِلَيْهَا وَجَعَلَ بَيْنَكُمْ مَوَدَّةً وَرَحْمَةً إِنَّ فِي ذَلِكَ لَآيَاتٍ لِقَوْمٍ يَتَفَكَّرُونَ ﴿روم -۲۱﴾ ( و از نشانه‏ هاى او اينكه از [نوع] خودتان همسرانى براى شما آفريد تا بدانها آرام گيريد و ميانتان دوستى و رحمت نهاد آرى در اين [نعمت] براى مردمى كه مى‏ انديشند قطعا نشانه‏ هايى است .)

تهدیدها و فرصتهای فضای مجازی

یکی از ظرفیت‌ها و تٲثیرگذارترین رسانه‌ها و فنّاوری ارتباطی عصر جدید که چندین سال است مردم کم و بیش با آن آشنا شده و به آن مشغول‌اند، فضای مجازی و گوشی‌های هوشمند است. این امر در وضعیت کرونایی می‌توان گفت همه‌ی خانواده‌ها را در بر گرفته است. وضعیت کرونایی خواسته یا ناخواسته همه‌ی جامعه را در گیر وضعیتی کرده که از فاز حقیقی به فاز مجازی کشانده و ما نیز که خود را حاملان دعوت مبارک الهی می‌دانیم

پاسخ به برخی نگرش‌های منفی رایج در جامعه زنان

نویسنده: 
سکینه عبدالهی

 برخی‌ها معتقدند زنان مسلمان همین که علم دین که خود بزرگ‌ترین علم است را بدانند کافی باشد!  خداوند زن را برای مرد و خانه و بچه آفریده والسلام..و به رابطه بین سواد و مجرد ماندن دخترها و بالارفتن توقع زن‌ها در خانه و توقع از مردها برای همراهی اشاره کرده و گمان می‌کنند که سواد بزرگ‌ترین دشمن دختران و زنان است.

در پاسخ می توان گفت: درسته که حضور زن در خانه برای همسر و فرزندان حکم اکسیژن هوا را دارد

همزمانی محتوا