اجتماعی

هدف برای خانواده‌ات بگذار

نویسنده: 
دکتر عمرو خالد

دوست داریم حدیث رسول‌الله - صلی الله علیه وسلم - را یاد آور شویم که می‌فرماید:

«أَهلُ الجَنَّةِ قُلُوبُهُمْ قَلْبٌ وَاحِدٌ لَا اخْتِلَافَ بَینَهُمْ وَلَا تضاد».[6]

(دل‌‌‌‌های بهشتیان یک دل است، اختلاف و تضادی در میان آنان نیست.)

هدف ما تحقق این حدیث است. آرزوی ما این است که آن را در خانه‌هایمان محقق کنیم و خانه‌هایمان بهشت شود. آرزو داریم که خانواده به خاطر دعا دور هم جمع شوند، به خاطر ‌حمد و صفات خداوند صدا‌ها ‌در هم بیامیزد، صدا‌ها ‌به خاطر آنچه خداوند را خشنود می‌کند در هم بیامیزد، شعار ما این باشد: «هرگز برای خودم زندگی نمی‌کنم.»

نعمت خانواده را یادآور شو تا از آن محافظت کنی

نویسنده: 
دکتر عمرو خالد

جزیره‌های ‌جدا از هم؛ یک داستان اسطوره‌ای و خیالی:

در این‌جا مشکل فروپاشی خانوادگی را بررسی خواهیم کرد. با یک داستان خیالی و اسطوره‌ای شروع می‌کنم. در زمان‌های ‌گذشته یک جزیره‌ی‌ زیبا بود. ساکنان جزیره آن را دوست داشتند و همدیگر را نیز دوست داشتند. یک خانواده‌ی‌ بزرگ بودند. بزرگ خاندان در میان آن‌ها ‌بود، پدران، مادران، نوه‌ها، پسران و دختران جوان. همگی یکدیگر را دوست می‌داشتند و با هم صحبت می‌کردند. با یک نگاه همدیگر را درک می‌کردند، با هم شب گذرانی می‌کردند، با هم غذا می‌خوردند،

یک رؤیای زیبا برای خانواده‌ات ترسیم کن

نویسنده: 
دکتر عمرو خالد

یک مسأله‌ی‌ مهم را بررسی خواهیم کرد که عبارت است از این‌که بسیاری از پژوهش‌های ‌خانواده روی بخش مشکلات خانوادگی تمرکز دارد. تردیدی نیست که این مسأله‌ی‌ مهمی است و در طول سال‌های ‌متمادی در این زمینه تلاش زیادی صورت گرفته است. ولی همواره خانواده از ناحیه‌ی‌ مشکلات توصیف شده است. حتی در زمان توصیف خانواده‌ی‌ ایده­آل یا خوشبخت این‌گونه توصیف شده است که مشکلات مشخصی ندارند. از این‌جا روشن می‌شود که تعریف به بخش سلبی اختصاص دارد. کتاب ما درصدد این است که خانواده را یک توصیف واقع­گرایانه کند.

نابینایان و کم‌بینایان روستایی بازمانده از تحصیل و توانبخشی

حساسیت اندام چشم و ظرافت و پیچیدگی خاصی که خالق حکیم در این عضو قرار داده است و نیز مشکلات بهداشتی و درمانی و بروز بیماری‌های گوناگون همواره در طول تاریخ، محرومیت بسیاری از انسان‌ها از این نعمت بزرگ و دست و پنجه نرم کردن آنها با مشکلات و رنج‌های فراوانی را در پی داشته است.

در طول قرن‌های متمادی تنها عامل موثری که زمینه‌ساز فعالیت‌های افراد دارای آسیب بینایی بوده، حافظه آنان بوده است. بسیاری از این افراد با اتکا به حافظه خود و از برکردن متون دینی و ادبی توانسته‌اند

با رحمت رفتار کن

نویسنده: 
دکتر عمرو خالد

یک قاعده‌ی‌ جدید از قواعد برقراری پیوند خانواده را بررسی می‌کنیم. این اصل روابط خانوادگی است آنگونه خدای تبارک و تعالی دوست دارد و می‌پسندد. باید خانواده بر اصلی به نام رحمت استوار باشد. من و همسرم، من و فرزندم، من و پدرم، من و مادرم، من و عمویم و من و خالهام، رحمت در میان ماست. رحمت در میان من و خواهرم هست. ممکن است تو برادری باشی که مواظب تمامی حرکات و سکنات خواهرش است، کسی که از او می‌ترسد، هم‌چنین می‌توانی برادری باشی که با او مهربان و دوست است.

شش نشانه‌ی تلاش دیگران برای تملّک و تسلّط بر شما

نویسنده: 
دکتر جاسم المطوع

  راجع به مشکلات حسّ تملک و تسلّط بردیگری در زندگی زناشویی کسانی به من مراجعه کرده‌اند، یک بار آقایی از تلاش همسرش برای تسلّط بر خود و اینکه نمی خواهد یک ساعت از او جدا شود به من مراجعه کرد، مثلاً اگر غروب یا شبی با دوستانش برای پرسه زدن یا یک شب‌نشینی بیرون رود ده بار با او تماس می‌گیرد.

  مرد دیگری از این که همسرش در تمام جزئیات زندگی‌اش دخالت می‌کرد ‏و در بسیاری از موارد مرز خصوصی برای او نگذاشته است شکایت داشت و بیشتر از یکبار حالت‌هایی از قبیل درخواست طلاق به خاطر تلاش طرف مقابل به قصد تسلّط بر دیگری و حتی اجازه نفس کشیدن را به مخاطب خود نمی‌داد

وقایع اخیر مناطق کردنشین در هاله‌ای از ابهام چگونگی و چرایی

وقایع اخیر در مناطق کردنشین و بویژه واقعه‌ی دانشگاه کردستان، در ادامه‌ی وقایع نقده و مهاباد، موج وسیعی از نارضایتی را در افکار عمومی جامعه‌ی کردنشین به دنبال داشته است، لذا می‌طلبد که در تحلیل حوادث اخیر، نکات زیر به صورت دقیق و موشکافانه مورد توجه قرار گیرد.

۱) باید دید که دامن زدن به اختلافات قومی و تشدید رادیکالیسم قومی به‌عنوان پروژه‌ای زنجیره‌ای و هدفمند که این بار نمادها و اماکن فرهنگی و دانشگاهی را نشانه گرفته است، تأمین‌کننده‌ی منافع چه کسانی بوده و زمینه‌ساز چه اقداماتی در جامعه خواهد بود؟

فعالیت‌های جنسی از کتمان تا آشکارگی بی‌پروا

نویسنده: 
دکتر جاسم المطوع

    در گذشته کسانی که می‌خواستند فیلم‌های جنسی یا عکس‌های غیر اخلاقی را ببینند خجالت می‌کشیدند و آن را از دید دیگران مخفی می‌کردند، چون معتقد بودند از نظر اجتماعی کاری اشتباه و از منظر دینی منکر است؛ اما امروزه تماشای فیلم‌های جنسی افتخار به‌شمار آمده و جوانان ویدیوهای حاوی مسائل جنسی و شهوانی را با افتخار در واتساپ و شبکه‌های اجتماعی به اشتراک می‌گذارند.
این تغییر سریع در اخلاق و ارزش های اجتماعی از لحاظ تربیتی و اخلاقی یک زنگ خطر است. در این اواخر پیگیری و دیدن فیلم‌های جنسی در شبکه‌های اجتماعی به خاطر عدم مراقبت والدین از فرزندانشان رو به فزونی است حتی در مواردی جوانان به آن معتاد نیز شده‌اند.

واکسن کرونا و معضل بی‌اعتمادی

نویسنده: 
محمد مرادی

بیماری، بیکاری، بی‌آبی، خشکسالی، زلزله، سیل، قحطی، گرانی، فقر، تهاجم خارجی و معضلاتی از این قبیل در صورتی که ملت وجود مسؤولانی دلسوز، کارآمد، پاکدست و صادق‌الوعد را بر کرسی مسؤولیت ببینند، برای اغلب‌شان به راحتی قابل تحمل خواهد شد. در غیر این صورت چنانچه مردم احساس کنند مسؤولانی ناکارآمد، ناپاک و دروغگو بر مسند قدرت تکیه زده و ول‌کن ماجرا هم نیستند و در هر دوره‌ای از حیات خود، رنگ عوض می‌کنند تا همچنان بر اریکه‌ی قدرت مانده و ارتقا هم بیابند، رفته رفته اعتماد خود را از دست داده و خوره‌ی یأس از درون، ایشان را تماماً جویده

زمان مناسبِ طلاق

نویسنده: 
دکتر جاسم المطوع

شاید بعضی از نامگذاری این موضوع تعجب کنند؛ اما در خلال صحبت با کسانی که قصد جدایی داشتند به این نتیجه رسیدم که زمان مناسب را برای طلاق انتخاب نکرده و عجله داشته‌اند، و پس از طلاق احساس می‌کنند که عجله کرده و تمام آنچه در توانشان بوده را انجام نداده‌اند، طلاق یکی از مسائل شایع زمانه‌ی ماست، وقتی یکی از همسران به قناعت برسد که از زندگی دیگری بیرون برود، تصمیم طلاق را می‌گیرد، اما تصمیم درست این‌چنین، نیست.

همزمانی محتوا