سیاسی

حضرت محمّد (ص) پیامبر رحمت یا پیامبر قدرت

فرا رسیدن ماه ربیع‌الاول را به میمنت و مبارکی تولد فخر عالم حضرت محمد(ص) به همه‌ی انسان‌های حقپذیر، حق‌گو و حق‌جو تبریک می‌گویم و از خداوند می‌خواهم انسان‌ها را در راه شناخت و معرفت این عالم ربانی یاری دهد.

در این که پیامبر به شواهد تاریخی و نص صریح قرآن رحمت‌للعالمین است شکی نیست. هر چند با توجه به نگاه مغرضانه و جانبدارانه‌ی عده‌ای از مورخان، برخی از زوایای زندگی معنادار ایشان مورد بی مهری واقع شده و یا آگاهانه مغفول مانده است. از سوی دیگر، حب و دوستی افراطی برخی پیروان و دوستدارانش، با غلو، اغراق، خرافات و بزرگ‌نمایی، غبارآلود شده،

چگونه عبدالقدیر پدر بمب اتمی اسلامی شد؟

نویسنده: 
صابر گل‌عنبری

چند ساعتی از درگذشت عبدالقدیر خان پدر بمب اتمی پاکستان نگذشته است که رسانه‌های جهانی مشغول بازخوانی زندگی و فعالیت اتمی او هستند. این اهتمام محصول نوع فعالیت عبدالقدیر خان و تاثیرات فرامرزی آن است. 

اما چه شد که عبدالقدیر خان به سمت بمب اتم رفت؟ وی در سال ١٩٣٦ و در دوران استعمار بریطانیا، در خانواده‌ای مذهبی در بوهپال هند دیده به جهان گشود؛ پدرش معلم و مادرش زلیخا مذهبی بود و در کنار اردو به فارسی هم تکلم می‌کرد. جوانی پرکار و بلندپرواز بود.

انتخابات عراق؛ آیا تغییری در راه است؟

نویسنده: 
صابر گل‌عنبری

١ـ عراق فردا انتخابات پارلمانی دیگری را تجربه می‌کند که شش ماه قبل از موعد مقرر برگزار می‌شود و انتخابات زودهنگام نام گرفته است. برگزاری این انتخابات خواسته‌ اصلی اعتراضات شروع شده در اکتبر ٢٠١٩ بود؛ اما در حالی که عادل عبدالمهدی در نتیجه این اعتراضات استعفا داد و بعدا مصطفی الکاظمی در نتیجه توافقی خواسته یا ناخواسته میان نیروهای سیاسی و حامیان منطقه‌ای و بین‌المللی آن‌ها به قدرت رسید، ولی خواسته انتخاباتی معترضان برآورد نشد و فردا این انتخابات در حالی برگزار می‌شود که آن‌ها تقریبا در گوشه رینگ سیاست قرار گرفته‌اند.

امارت و دموکراسی در قطر

نویسنده: 
صابر گل‌عنبری

در گذشته‌ای نه چندان دور عمق راهبردی کشورها و سرزمین‌ها تنها با سنجه مساحت و قدرت نظامی تعریف می‌شد که در دنیای پسا مدرن این دو فاکتور با وجود اهمیت‌شان در صورتی کارایی مطلوب دارند که مقرون به دیگر مولفه‌های نوین قدرت همچون اقتصاد و رسانه باشند. اما کم نیستند کشورهای نابرخوردار از مساحت کافی و قدرت نظامی که صرفا به علت اقتصاد و ثروت و دیگر مولفه‌ها بهرمند از عمقی راهبردی گشته‌اند که جدا از بازدارندگی مدرن در مقابل تهدیدها و چالش‌ها، موقعیتی مهم، نه منطقه‌ای بلکه جهانی یافته‌اند. قطر از این دست کشورهاست که مساحتش ١١ هزار کیلومتر مربع است

درگذشت سلطان بی‌تاج و تخت مصر!

نویسنده: 
صابر گل‌عنبری

فیلد مارشال محمد حسین طنطاوی فرمانده کل نیروهای مسلح و وزیر دفاع اسبق مصر که سه‌شنبه گذشته در ٨٥ سالگی درگذشت، را می‌توان متنفذترین ژنرال مصری در سپهر سیاست مصر در سه دهه اخیر پنداشت. طنطاوی تقریبا در همه جنگ‌های مصر از ١٩٥٦ تا ١٩٧٣ شرکت داشت. او یک بروکرات نظامی بود که شخصیتی آرام و بی ‌سر و صدا داشت و در خفا و به دور از سیاست‌ورزی آشکار کار می‌کرد. 

اسناد ویکیلیس برگرفته از نامه‌های وزارت خارجه آمریکا، او را فردی مهربان، خوش اخلاق اما «تغییرستیز» معرفی می‌کند

افغانستان و رهبران بی‌تدبیر

نویسنده: 
حسن قادری

تحولات افغانستان به یکی از موضوعات مهم روز تبدیل شده است. عقب‌نشینی آرتش آمریکا و ترک مخاصمه‌ی چندین ساله با طالبان و گسست و متلاشی شدن انسجام نیروهای نظامی افغانستان علی رغم تعلیم و آموزش‌‌های لازم و به‌روز از طرف کارشناسان زبده‌ی نظامی آمریکا و فرار رییس‌جمهور و جمعی از دولتمردان از کشور و نهایتاً تسلط سهل و آسان طالبان بر سرزمین افغانستان، تصادفی و اتّفاقی نبود. 

اصول حاکم بر سیاست خارجی کشورهای صنعتی در خاورمیانه، آسیای صغیر و شمال آفریقا و برخی از واقعیت‌های موجود

در بررسی اصول حاکم بر سیاست خارجی کشورهای صنعتی در قبال کشورهای کمترتوسعه‌یافته، علی‌الخصوص برخی از کشورهای حوزه‌ی خاور میانه، آسیای صغیر و کشورهای قاره‌ی آفریقا، حفظ و ارتقای منافع اقتصادی و نفوذ سیاسی این کشورها در اولویت بوده و این سیاستها بشدت تحت نفوذ و سیطره‌ی کارتل‌های چندملیتی و بزرگ اقتصادی، نظیر کارتل‌های بزرگ صنعتی، نفتی و تسلیحاتی موجود در کشورهای صنعتی می‌باشد. از اهداف اصلی این کارتل‌ها می‌توان به حفظ و انحصار چرخه‌ی تولید، تأمین مواد خام مورد نیاز، ایجاد و حفظ بازارهای مصرف در کشورهای کمتر‌برخوردار و اطمینان از تداوم این رویه، اشاره نمود.

چهار علت عمده‌ی حضور ترکیه در افغانستان

نویسنده: 
عمر الآغا
ترجمه: 
خالد محمدی

در حال حاضر هیچ صدایی در جهان بلندتر از صدای افغانستان و طالبان نیست.

با کنترل قدرت طالبان در کابل، روزنامه‌ها و مراکز تحقیقاتی تجزیه و تحلیل تحولات اخیر و توضیح پیامدهای آنها را آغاز کردند و تلاش برای پیش بینی آینده دولتی  محصور در خشکی  واقع در آسیای مرکزی، زیر سلطه طالبان پس از ٢٠ جنگ و کشمکش با نیروهای نظامی ناتو و آمریکا.

در میان کشورهای درهم پیچیده‌ای از بازیکنان برجسته منطقه‌ای و بین‌المللی، ترکیه به عنوان یکی از برجسته ترین بازیگران بالقوه در صحنه افغانستان ظاهر می‌شود، حضور ترکیه در صحنه افغانستان زمانی ظاهر شد که آنکارا آمادگی خود را برای مسئولیت تأمین امنیت فرودگاه کابل در پی خروج آمریکا اعلام کرد.

آمریکا و افغانستان: رفت تا برگردد!

بالاخره با خروج آخرین سرباز آمریکایی از افغانستان اشغال نظامی این کشور پایان یافت و حضور نظامی آمریکا سرنوشتی مشابه شوروی پیدا کرد و بدون دستاوردی نظامی و سیاسی و با تحمل هزینه‌های هنگفتی چه مالی چه انسانی خاتمه یافت؛ اما شکست آمریکا و شوروی در افغانستان یک تفاوت بنیادین دارند و آن هم این که ایالات متحده با شکست راهبرد نظامی‌اش همچنان از موقعیت هژمونتیکی در جهان و منطقه برخوردار است که راهبرد جایگزین خود را با کاربست قدرت نرم در افغانستان پیش ببرد؛ در حالی که شوروی در هنگام خروج از افغانستان سال‌های آخر عمر خود را سپری می‌کرد و فاقد قدرت نرمی بود

مسلمانان بدون اسلام

نویسنده: 
فیصل انفر
ترجمه: 
خالد محمدی

شاید من نوشتن در این باره(عدم توسعه مسلمانان) را دوست دارم، به ویژه از آنجایی که مطالعه دقیق من در مورد تاریخ اسلام و عرب باعث می‌شود، من بگویم که دلیل عقب‌ماندگی‌هایی که ما را احاطه کرده و به ما ضربه زده است، فاصله‌ی ما مسلمانان از دین واقعی و خاستگاه اسلام است، خاستگاه اسلام نهایت دانش است. چند روز پیش، دانشگاه آمریکایی جورج واشنگتن نتایج تکان‌دهنده‌ای را در رابطه با کشورهای جهان که به آموزه‌های متنی شریعت اسلامی پایبند هستند به ما ارائه کرد؛ تا جایی‌که این مطالعه نشان داد که کشور ایرلند، اگرچه به اسلام پایبند نیست، اما یکی از متعهدترین کشورهای جهان به آموزه‌های قوانین اسلامی است.

همزمانی محتوا