خبر

آیت الله جوادی آملی: پیامبر به بت‎ها هم فحش نمی‌‎داد

حضرت آیت‌الله جوادی آملی گفت: ما که در عالم تنها زندگی نمی‌کنیم، ما مشکلات ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی داریم، این‌ها را باید عاقلانه حل کنیم، تولی و تبری باید با مسأله امنیت جمع شود، این یک کار سیاسی و اجتماعی است. 

دادستان ویژه روحانیت: ساماندهی حوزه‌های علمیه اهل سنت دخالت نیست

دادستان ویژه روحانیت طرح ساماندهی حوزه‌های علمیه اهل سنت را به معنای دخالت در امور اهل سنت ندانست. به گزارش ایسنا به نقل از مرکز خبر حوزه حجت‌الإسلام محمد سلیمی در دیدار جمعی از علمای اهل سنت زاهدان و نمایندگان این شهر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه «طرح ساماندهی حوزه‌های علمیه اهل سنت به معنای دخالت در امور اهل سنت نیست بلکه به معنای ایجاد فضای مناسب برای جلوگیری از نفوذ افراد منحرف و بیگانه به حریم مقدس حوزه‌های علمیه است»، اظهار کرد: این نظم دهی و نظارت در همه دنیا مرسوم است. سلیمی در ادامه با اشاره به نفوذ افراد افراطی در بعضی از مدارس اهل سنت و شرکت در اقدامات تروریستی خاطرنشان کرد: باید با حساسیت بیشتر و اعمال قانون بر ورودی‌های حوزه‌های علمیه شیعه و اهل سنت، نظارت شود. دادستان ویژه روحانیت با بیان اینکه «نمی‌توان با موج‌آفرینی و تبلیغات، اقدامات خلاف قانون را نادیده گرفت»، یادآور شد: همان گونه که حضرت امام(ره) در منشور روحانیت فرموده اند، نظام اسلامی در برخورد با متخلفان، قاطع عمل خواهد کرد و برای کسی مصونیت، حق و امتیاز قائل نخواهد بود. وی همچنین با اشاره به اقدام برخی مدیران مدارس علمیه اهل سنت در پذیرش طلاب غیرایرانی فاقد مجوز اقامت در بلوچستان اظهار کرد: ملاک و معیار در اقدامات قضایی قانون است و هیچ کس نباید برای خود اختیارات فراقانونی قائل شود، بلکه همه موظفند فعالیت‌های خود را در چارچوب قانون انجام دهند و از نافرمانی‌های مدنی و قانونی که نتیجه‌اش حکمفرما شدن هرج و مرج است، اجتناب کنند. وی تصریح کرد: مرجع قضایی، تخلف از قانون را از هیچ شخص و جایگاهی نخواهد پذیرفت.در ادامه دادستان ویژه روحانیت با اشاره به مصاحبه‌ها و موضع گیری‌های برخی افراد به گفته وی معلوم‌الحال که مزدور بیگانه هستند و با اقدامات خرابکارانه امنیت شیعه و سنی را تحت الشعاع قرار داده‌اند، گفت: اما کسانی که دستشان به تریبون‌های رسمی به خصوص نماز جمعه که مظهر وحدت است، می‌رسد، نباید در موضع گیری خود، مانند محاربان عمل کنند و ابزاری در جهت ایجاد اختلاف و شکاف بین امت اسلامی شوند.
منبع: روزنامه اعتماد، شماره 2108 30/8/88 ، صفحه 6 (سیاسی)

وزارت بهداشت اعلام کرد:100 ایرانی قربانی آنفلوآنزای خوکی

جام جم آنلاین: بر اساس آخرین آمار اعلام شده از سوی وزارت بهداشت تعداد قربانیان آنفلوآنزای نوع آ موسوم به خوکی به 100 نفر رسید که با افزایش 466 مورد جدید مبتلا به این آنفلوآنزا در هفته اخیر، مجموع شمار مبتلایان به 3128 نفر رسیده است.

این در حالی است که در پی انتشار گزارش سازمان جهانی بهداشت مبنی بر برخوردار بودن ایران از بیشترین میزان آمار مرگ‌ومیر ناشی از آنفلوآنزای «آ» در میان کشورهای منطقه مدیترانه شرقی، به نظر می‌رسید وضعیت کشور در خصوص این بیماری هشداربرانگیز باشد.

اما مسوولان وزارت بهداشت چنین مساله‌ای را رد می‌کنند. دکتر عباس زارع‌نژاد، رئیس روابط عمومی وزارت بهداشت در این خصوص به «جام‌جم» می‌گوید: زیاد بودن آمار مبتلایان یا قربانیان آنفلوآنزا در کشور به نسبت کشور‌های همسایه به زیاد بودن جمعیت کشور ما برمی‌گردد.

او ادامه می‌دهد: نمی‌توان کشور 70 میلیونی ایران را با کشورهای حاشیه خلیج‌فارس که حداکثر از جمعیتی 5 میلیونی برخوردارند، مقایسه کرد و در عین حال باید توجه کرد که نظام ثبت آمار تعداد مبتلایان و فوت‌شدگان در کشور ما بسیار دقیق انجام می‌شود در حالی که برخی از کشور‌های همسایه از اعلام دقیق این آمار خودداری می‌کنند.

زارع‌نژاد تاکید می‌کند: در هفته جاری آمار تعداد موارد شدید ابتلا به آنفلوآنزای نوع آ در کشور نسبت به هفته گذشته کاهش یافته است.

به گفته او، اکثر فوت‌شدگان، بیماری زمینه‌ای تنفسی و قلبی داشته‌اند و موارد فوت مربوط به شهرستان‌های مختلف کشور بوده است.

شمار قربانیان درحالی در ایران به یکصد نفر رسیده که آمار جهانی تعداد قربانیان آنفلوآنزای خوکی در دنیا هم اینک بیش از 7000 نفر است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به وجود 250 بیمار ثابت شده و 7 مورد فوتی بر اثر آنفلوآنزای نوع آ در مناطق تحت پوشش این دانشگاه اشاره کرد و گفت: به علت وسعت حوزه تحت نفوذ دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به نظر می‌رسد شمار بیماران و مراجعه‌کنندگان بیشتر باشد.

دکتر شاهین میرمحمدصادقی در گفتگو با ایسنا، با اشاره به تلاش کارکنان این دانشگاه برای فعالیت‌های پیشگیرانه اظهار کرد: این در حالی است که سعی شد با دستگاه‌های متولی امور اداره شهر تهران ارتباطات بین بخشی ایجاد شود.

میرمحمدصادقی، از تعطیلی برخی از بخش‌های عادی بیمارستان‌ها و تبدیل آن به بخش‌ تخصصی جهت بستری بیماران مبتلا به آنفلوآنزای نوع آ خبر داد و گفت: ‌هم اکنون تمام پزشکان و بیمارستان‌های تحت پوشش این دانشگاه آمادگی پذیرش و مداوای بیماران را دارند.

وی با اشاره به همکاری با شهرداری تهران، آموزش و پرورش، فرمانداری‌ها و سایر دستگاه‌ها و نهادهای مرتبط گفت:‌ آموزش بویژه در آموزش و پرورش و سپس سایر نهادهای پرجمعیت از جمله نیروهای مسلح انجام شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان این‌که آموزش شامل کارکنان و حتی مسوولان سازمان‌ها و نهادها هم می‌شود، افزود: این آموزش‌ها از طریق پمفلت، کتابچه‌های آموزشی و فیلم‌های کوتاه آموزشی ارائه شد و از دیگر برنامه‌های این دانشگاه می‌توان به سرکشی و نظارت منظم به مدارس اشاره کرد.

سوء استفاده از آنفلوآنزا

به دنبال همه‌گیری آنفلوآنزای نوع «آ» در جهان و نگرانی‌های ایجاد شده از این بیماری، سوءاستفاده از احساسات مردم به ابزاری برای سوداگران سلامت تبدیل شده و این سودجویان با القای موثر بودن کالای خود در پیشگیری از آنفلوآنزای خوکی، باورهای تازه‌ای برای مردم ساخته و بی‌واهمه بر سر جان و مال آنها معامله و درآمدزایی می‌کنند.

تبلیغات ضدآنفلوآنزایی در ابتدا از تاثیر واکسن آنفلوآنزای فصلی بر آنفلوآنزای خوکی، ماسک‌های ضدآنفلوآنزایی و حتی ادعای تولید واکسن آنفلوآنزای «آ» و... آغاز شد و با افزایش موارد بروز و مرگ‌ومیر این بیماری، امروز کم‌کم شکل تازه‌تری به خود گرفته؛ به طوری که تبلیغاتی مبنی بر صابون، ژل و ماسک ضدآنفلوآنزا، شکل تازه‌ای به فعالیت سوداگران عرصه سلامت داده است.

در مواردی نیز بسیاری از افراد با مشاهده آگهی مربوط به ارائه واکسن آنفلوآنزا تصور می‌کنند این واکسن مربوط به آنفلوآنزای نوع آ است و برای خرید آن 2 تا 3 برابر قیمت واقعی را پرداخت می‌کنند؛ در حالی‌ که واکسن نوع آ هنوز به بازار نیامده و منظور از این واکسن همان واکسن مربوط به آنفلوآنزای فصلی بوده که هیچ تاثیری هم در جلوگیری از ابتلا به آنفلوآنزا نوع آ ندارد.

همزمان با همه‌گیری آنفلوآنزای نوع آ در حالی بر شدت تبلیغات ضدآنفلوآنزایی افزوده می‌شود که پایگاه اطلاع‌رسانی آنفلوآنزای نوع آ وزارت بهداشت نیز با درج جمله «مواظب سودجویان باشید» نسبت به این تبلیغات هشدار داده است و معاون سلامت این وزارتخانه نیز تقلبی بودن واکسن آنفلوآنزای نوع آ که ادعای فروش آن در کشور شایع شده را گوشزد کرده است.

دکتر مسعود مردانی، عضو کمیته کشوری آنفلوآنزا نیز این تبلیغات ضد آنفلوآنزایی را فاقد هرگونه اساس علمی می‌خواند و شستشوی مکرر دست با آب و صابون را بهترین راهکار برای پیشگیری از بروز آنفلوآنزای آ ‌عنوان کرده و به ایسنا می‌گوید: در صورت نبود آب و صابون، ژل‌های حاوی الکل برای ضدعفونی کردن دست‌ها توصیه می‌شود.

دکتر مردانی هرگونه تبلیغ ضد آنفلوآنزایی را بی‌اساس می‌داند و می‌گوید: حتی هیچ تفاوتی میان ماسک‌های جراحی و59N در زمینه پیشگیری از این نوع آنفلوآنزا وجود ندارد.

چند توصیه‌

* برای اشخاص بالای 65 سال و کودکان زیر 5 سال، مبتلایان به بیماری‌های مزمن ریوی، قلبی، آسم، دیابت، مشکلات کلیوی، نقص ایمنی، افراد خیلی چاق، زنان باردار، ساکنان خانه‌های سالمندان و آسایشگاه‌های بیماران مزمن در صورت ابتلا به آنفلوآنزای نوع آ عوارضی مانند تنگی نفس، ذات‌الریه، تشنج، اختلال هوشیاری و... بیشتر از سایرین خواهد بود.

* لازم است به خاطر داشته باشیم که مهم‌ترین نشانه بیماری آنفلوآنزا نوع آ تب، گلودرد، سرفه و سردرد است. البته علائمی مانند لرز، کوفتگی بدن، احساس خستگی، اسهال و استفراغ نیز در برخی از بیماران مشاهده می‌شود.

* کودکان کم سن و سال مانند شیرخواران در صورت ابتلا به آنفلوآنزای نوع آ ممکن است علائمی از قبیل تب و خواب‌آلودگی، تشنج، بی‌قراری، عدم نوشیدن مایعات، استفراغ‌های مکرر، تغییر رنگ پوست به کبودی و تنفس سریع داشته باشند.

* به منظور پیشگیری از ابتلا به بیماری آنفلوآنزای نوع آ لازم است که دست‌ها مرتب با آب وصابون یا با محلول‌های ضدعفونی‌کننده شستشو شوند. به این منظور ضروری است در هر بار شستن دست‌ها، این عمل 2 بار تکرار شود. همچنین باید از لمس کردن چشم‌ها، بینی و دهان خودداری شود؛ چراکه این امر انتقال ویروس را به دنبال دارد. رعایت فاصله حداقل یک متر از افرادی که علائم شبیه بیماری آنفلوآنزا دارند نیز لازم است. توصیه می‌شود از اسباب بازی‌های قابل شستشو برای کودکان استفاده شود و از اسباب بازی‌های پارچه‌ای و پشمی خودداری شود.

* هنگام عطسه و سرفه جلوی بینی و دهان را با دستمال گرفته و بلافاصله دستمال را داخل کیسه پلاستیک گذاشته و در سطل زباله بیندازیم. اگر از دستمال پارچه‌ای استفاده می‌شود، روزانه 2 بار آن را شسته و بعد از هر بار استفاده داخل کیسه پلاستیکی قرار داد.

* ضروری است هنگام عطسه یا سرفه از قرار دادن کف دستها در جلوی دهان و بینی خودداری شود؛ چراکه این مساله احتمال انتقال ویروس بیماری را به اشیا و به دنبال آن به افراد دیگر به دنبال دارد.

* استفاده از ماسک جهت پیشگیری در این نوع آنفلوآنزا توصیه نمی‌شود. زنان شیرده که علائم آنفلوآنزا دارند، بهتر است هنگام شیر دادن به نوزاد، از ماسک استفاده کرده و یا با دستمال جلوی بینی خود را بپوشانند.

* برای پیشگیری از ابتلا به آنفلوآنزا نوع آ بهتر است در صورت امکان از حضور در اماکن شلوغ خودداری کرده یا مدت زمان حضور در این اماکن کاهش یابد. همچنین بهتر است با باز کردن درب و پنجره‌ها در فواصل مناسب در روز و هر بار حداقل به مدت 10 دقیقه، به تهویه مناسب محل کار، محل زندگی، کلاس درس و... کمک شود.

* استراحت کافی، نوشیدن مایعات، تغذیه مناسب و استفاده از استامینوفن به عنوان تب‌بر بهترین راه درمان بیماری آنفلوآنزای نوع آ است. برای کاهش تب ناشی از آنفلوآنزا لازم است تنها از قرص استامینوفن به میزان تجویز شده استفاده شود. توصیه می‌شود برای کاهش تب ناشی از آنفلوآنزای نوع آ از مصرف آسپرین خودداری شود.

سازمان جهانی بهداشت: ویروس آنفلوآنزای نوع A جهش یافت

جام جم آنلاین: سازمان جهانی بهداشت تائید کرد که سرانجام در برخی از کشورها مواردی از جهش یافتگی ویروس آنفلوآنزای H1N1 ثبت شده است.
ویروس شناسان از چند ماه قبل نسبت به جهش یافتگی ویروس H1N1 هشدار داده و ابراز نگرانی کرده بودند. اکنون سازمان جهانی بهداشت تائید کرد که ویروس عامل آنفلوآنزای A در حال جهش است و تاکنون مواردی از این جهش ها نیز در برخی از کشورها ثبت شده اند.

به گفته این سازمان بین المللی، تاکنون در نروژ سه مورد بیمار مشاهده شده اند که در ویروس عامل بیماری آنها جهش هایی وجود داشته است.

همچنین سازمان جهانی بهداشت در حال بررسی جهش هایی در برزیل ، چین ، ژاپن ، مکزیک ، اوکراین و آمریکا است اما تاکنون در این موارد خبری به اطلاع عموم نرسیده است.

این سازمان در بیانیه خود اعلام کرد:«به نظر می رسد که جهشها به روشی فوری و پراکنده ایجاد شده باشند. تاکنون هنوز ارتباط میان تعداد اندک بیماران مبتلا به ویروس جهش یافته و جهشهای مقاوم شده پیدا نشده است. به هر حال این اطلاعات هنوز ناقص است و بنابراین مشخص نیست که این جهشها تا چه حد بر روی سلامت مردم اثر می گذارند».

به گفته مقامات نروژی، جهش ها نباید در میزان اثربخشی واکسن های ضد ویروس H1N1 تغییر ایجاد کنند. به نظر می رسد که یکی از این جهش ها با ذات الریه ارتباط دارد اما با وجود این به ارزیابی دقیق میزان اثربخشی واکسن ها بر روی این جهش ها نیاز است.

براساس گزارش رویترز ، در نروژ دو مورد بیمار با ویروس جهش یافته مرده اند و مورد سوم به شدت بیمار است.

این جهش می تواند توانایی ویروس را برای ورود به عمق سیستم تنفسی نشان دهد و تائید کند که این ویروس می تواند سبب بروز یک بیماری بسیار حاد شود.

تاکنون در نروژ 23 مورد مرگ تائید شده در اثر آنفلوآنزا به ثبت رسیده اند که این رقم بالاتر از متوسط مرگ در اثر آنفلوآنزا در سایر کشورهای اروپایی است.

مقامات بهداشتی انگلیس نیز در حال بررسی پنج مورد بیمار در بیمارستانی در ولز هستند. در این پنج مورد یک گونه از ویروس مشاهده شده است که نسبت به داروی ضد آنفلوآنزای «اوزلتامیویر» مقاوم شده است.

تازه ترین اطلاعات سازمان بهداشت جهانی نشان می دهد که تاکنون 6 هزار 770 نفر در دنیا در اثر ابتلا به یک ویروس ترکیبی از سه ویروس آنفلوآنزای فصلی ، نوع A و پرندگان جان خود را از دست داده اند.

تاکنون در آمریکا 22 میلیون نفر به این ویروس آلوده شده و 3 هزار و 900 نفر قربانی بیماری آنفلوآنزا شده اند که از این تعداد 171 مورد کودک بوده اند.

در آذر و دی ماه سال جاری؛ موج سوم آنفلوانزای نوع A در راه است‌

جام جم آنلاین: رئیس شبکه بهداشت و درمان درمیان گفت: موج سوم آنفلوانزای خوکی در آذر و دی ماه سال جاری در راه است.
به گزارش خبرگزاری فارس کامبیز مهدی‌زاده صبح امروز پنجشنبه در جمع مدیران دستگاه‌های دولتی این شهرستان درمیان، با بیان اینکه از 8 هزار و 300 نمونه آزمایش ارسال شده در آبان ماه امسال تنها پنج نمونه تأیید شده است، اظهار داشت: تاکنون تعداد مبتلایان به آنفلوانزای نوع A در این شهرستان به پنج نفر رسیده است.

وی خواستار تعامل بیشتر دستگاه‌های اجرایی در زمینه آموزش و اطلاع‌رسانی شد و تصریح کرد: تشکیل کارگروه در سطوح مختلف تجهیز دارویی شهرستان و آموزش وسیع به‌ویژه مدارس از مهم‌ترین اقدامات شبکه بهداشت و درمان در زمینه مبارزه با آنفلوانزا است.

رئیس شبکه بهداشت و درمان درمیان کمبود پرسنل، پزشک و کمبود اعتبارات را از مهم‌ترین مشکلات شبکه بهداشت و درمان این شهرستان دانست و خواستار تجدیدنظر و افزایش اعتبارات در بخش بهداشت و درمان شد.

سعید شریعتی از زندان آزاد شد

عبدالله (سعید)شریعتی از محکومان حوادث اخیر از زندان آزاد شد. به گزارش روابط عمومی دادسرای عمومی و انقلاب تهران، دستور آزادی محکوم یاد شده در پی محاکمه، صدور رای، تودیع وثیقه و به طور موقت از سوی رئیس شعبه 15 دادگاه انقلاب اسلامی تهران صادر شده است .

واکنش غرب به پاسخ ایران برای ارسال اورانیوم به خارج از کشور : آماده معاوضه اورانیوم به صورت همزمان هستیم

پاسخ ایران به ارسال اورانیوم غنی شده 5/3 درصد به خارج از کشور با واکنش غرب و اروپا همراه شد: واکنشی که از یک سو نشست اضطراری 1«5 را به همراه داشت و از سوی دیگر با شدیدترین واکنش باراک اوباما رئیس جمهوری امریکا از اولین روز ریاست جمهوری اش تاکنون روبه رو شد.منوچهر متکی وزیر امور خارجه ایران روز چهارشنبه به ایسنا گفته بود که ایران اورانیوم غنی شده با عیار 5/3 درصدی خود را برای غنی سازی بیشتر به خارج از کشور نمی فرستد، ولی مبادله همزمان سوخت در داخل ایران را قابل بررسی می داند. پس از این اظهارات بود که یان کلی، سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا، گفت: «آنچه گفته شد مورد نظر ما نیست و اطمینان داریم آنها (ایرانی ها) البته پاسخ مثبتی را ارسال خواهند کرد.»به گفته وی امریکا مشورت های خود را با دیگر شرکا - روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه و آلمان - همراه با آژانس بین المللی انرژی اتمی ادامه می دهد تا راهکار دوگانه «ارائه مشوق و اعمال فشار» درخصوص برنامه هسته یی ایران دنبال شود.کلی در عین حال این موضوع را که جامعه بین الملل سیاست خود را از تعامل با ایران به سمت فشار بر این کشور تغییر داده است رد کرد و گفت در این زمینه «چرخشی» به وجود نیامده است.سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا گفت: «ما در مقطع کنونی تصمیمی برای چرخش نداریم، اما همچنان که قبلاً گفته ام، زمان محدود است.»وی افزود: «ما بنا نداریم هیچ دری را به روی تعامل ببندیم، اما به طور مشخص، فکر می کنم به سایر راه ها باید توجه بیشتری نشان دهیم.»در روز 19 اکتبر، نمایندگان ایران با نمایندگان امریکا، روسیه، فرانسه و آژانس در وین دیدار کردند که پس از سه روز مذاکره میان طرفین، پیش نویس مبادله اورانیوم با غنای 5/3 درصد در ازای دریافت اورانیوم کمتر با غلظت 20 درصد به تهران ارائه شد.بر اساس این پیش نویس که از سوی محمد البرادعی، مدیرکل آژانس، ارائه شد ایران باید 1200 کیلو از ذخیره 1500 کیلوگرمی خود را برای غنی سازی بیشتر به روسیه ارسال کند و از آنجا برای تبدیل به میله های سوخت اتمی به فرانسه فرستاده شود.آژانس از ایران خواسته بود ظرف دو روز به این پیشنهاد پاسخ دهد ولی به گفته طرف های گفت وگو با تهران، نزدیک به یک ماه است که ایران حاضر نشده پاسخ رسمی خود را در زمینه موافقت یا مخالفت با ارسال اورانیوم به خارج ارائه کند.البته منوچهر متکی معتقد است در نشست وین هیات ایرانی از اختیار نهایی کردن تصمیم مبادله اورانیوم برخوردار نبود. وی روز چهارشنبه در گفت وگو با ایسنا در این باره اظهار کرده بود: «ما اعلام کرده ایم کمیته فنی نشست وین دوباره تشکیل شود و ما ملاحظات مان را در آن نشست خواهیم گفت. هنوز این نشست تشکیل نشده است.»اما این تنها سخنگوی وزارت خارجه امریکا نبود که به پاسخ ایران واکنش نشان داد. باراک اوباما رئیس جمهوری امریکا نیز روز پنجشنبه در مورد پیامدهای پاسخ به پیش نویس توافق نامه وین اعلام کرد که «نشان خواهیم داد که جدی هستیم». باراک اوباما که در پایان نخستین سفر آسیایی خود در سئول کره جنوبی به سر می برد در نشست خبری مشترک خود با رئیس جمهور این کشور از احتمال آماده شدن «مجموعه یی از گام ها در چند هفته آینده» درباره تهران خبر داد. باراک اوباما در سئول ضمن اشاره به اینکه وقت ایران نامحدود نیست، گفت: «ایران پس از چند هفته هنوز به این پیشنهاد پاسخ مثبت نداده است... در نتیجه ما گفت وگوهای خود را با متحدان مان درباره اهمیت تعیین عواقب این کار آغاز کرده ایم.»همچنین رئیس جمهوری امریکا در دیدار با همتای کره یی خود از رایزنی واشنگتن با کشورهای غربی درباره اتخاذ تصمیمات جدید در ارتباط با برنامه هسته یی صلح آمیز ایران خبر داد. به گزارش مهر به نقل از خبرگزاری آلمان، «باراک اوباما» رئیس جمهوری امریکا در کره جنوبی گفت کشورش در پی اتخاذ تصمیمات جدید درباره ایران است.باراک اوباما پس از دیدار روز سه شنبه خود با «هو جین تائو» رئیس جمهوری چین نیز گفته بود دو طرف بر اعمال فشار بر موضوع هسته یی ایران توافق دارند. وی گفت: با چین توافق کردیم تا در صورتی که ایران از ارائه اطلاعات بیشتر درباره پرونده هسته یی خود طفره برود با پیامدهایی روبه رو شود.باراک اوباما با برنامه یی حاوی حل مساله هسته یی ایران از راه مذاکره در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کرد و در ماه های اولیه ریاست جمهوری خود، از موضعی بسیار آشتی جویانه خواستار بهبود روابط با ایران شد و تلویحاً امکان برقراری تماس بین دو کشور در سطوح بالای دولتی را مطرح کرد که، هرچند با شروطی، با استقبال مقامات جمهوری اسلامی مواجه شد.اگرچه دولت اوباما همچنان بر یافتن راه حل مساله اتمی ایران از راه مذاکره تاکید دارد، اما به نظر می رسد آنچه امریکا تعلل جمهوری اسلامی در حل و فصل این مساله می داند، ممکن است به سخت تر شدن موضع ایالات متحده در این زمینه منجر شود.

نشست 1+5 در بلژیک
در همین حال نمایندگان کشورهای عضو گروه 1«5 برای بررسی موضع ایران در قبال حل مساله اتمی ایران روز گذشته تشکیل جلسه دادند. در نشست مذکور نمایندگان امریکا، روسیه، چین، بریتانیا و فرانسه- پنج عضو دائم شورای امنیت - و آلمان که گروه 1«5 را تشکیل می دهند، با حضور نماینده اتحادیه اروپا در بروکسل، پایتخت بلژیک، دیدار کردند تا آنچه را که تعلل جمهوری اسلامی در اعلام تصمیم نهایی در قبال پیشنهاد مبادله اورانیوم اعلام شده، مورد بررسی قرار دهند. این جلسه به میزبانی اتحادیه اروپا برگزار شد و کشورهای عضو در سطح معاونان سیاسی وزارتخانه های خارجه خود در آن شرکت کردند. در همین ارتباط به گزارش فارس سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه گفت: «در نشست روز جمعه مدیران سیاسی کشورهای گروه 1«5 در بروکسل این مساله بررسی می شود که چگونه ایران برای همکاری بیشتر با آژانس متقاعد شود. اما در حالی که امریکا از تحریم های شدیدتر در قبال ایران سخن می گوید و نشست 1«5 در این خصوص تشکیل شده است سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه روز پنجشنبه اعلام کرد بحث تنظیم تحریم های تکمیلی علیه ایران از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد در میان نیست. به گزارش ایسنا، آندره نسترنکو با بیان این مطلب افزود: ما معتقدیم که می توانیم برای اجرای توافقات ژنو به طور کامل تلاش کنیم. در این مرحله مهم آن است که به روند دیپلماسی اجازه کار دهیم و احساسات بیش از حد فقط باعث لطمه به کار می شود. نسترنکو همچنین گفت: تا جایی که من مطلعم تاکنون هیچ گونه پاسخ رسمی نهایی از سوی تهران درباره اجرای برنامه خروج اورانیوم با غنای پایین از ایران برای ارتقای غذا و تولید میله های سوختی برای رآکتور تحقیقاتی تهران ارائه نشده است.

رد درخواست ایران برای مذاکره بیشتر
از سوی دیگر فرانسه روز پنجشنبه ضمن رد درخواست ایران برای مذاکره بیشتر در مورد جزئیات طرح مبادله اورانیوم برخلاف دو قدرت دیگر اعلام کرد تهران به توافقنامه وین پاسخ منفی داده است. به گزارش خبرگزاری فرانسه، برنار والرو، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه، گفت: تهران «آشکارا» طرح محمد البرادعی برای تامین سوخت رآکتور تحقیقاتی تهران را رد کرده است. والرو همچنین اشاره کرد که مذاکرات درباره پرونده هسته یی ایران ادامه خواهد یافت، اما «مسائل و جزئیات فنی در آن جایی نخواهد داشت».

بازدید دوم از تاسیسات فردو
همزمان با تحولات مذکور بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی روز پنجشنبه برای دومین بار از تاسیسات غنی سازی ایران در فردو، نزدیکی شهر قم، بازدید کردند تا درباره سابقه و هدف از ساخت آن اطلاعات بیشتری به دست آورند.دیپلمات های غربی با اعلام این خبر گفته اند هدف بازرسان از این بازدید، بازرسی بیشتر از ساختمان تاسیسات فردو، دریافت توضیحات بیشتر از مقام های ایرانی درخصوص تاریخچه پروژه و اهداف آن و همچنین گفت وگو با مدیر مجموعه و طراحان آن است.

ایران تضمین می خواهد
اما در کنار تمامی رویدادهای صورت گرفته درخصوص پرونده هسته یی ایران که از دو ماه قبل مجدداً روی میز کاری گروه 1+5 و آژانس قرار گرفته است، وزیر امور خارجه بار دیگر تاکید کرد ایران برای گفت وگو درباره معاوضه اورانیوم در داخل ایران به صورت همزمان، آمادگی دارد. به گزارش ایسنا منوچهر متکی که به منظور انجام سفری دوروزه به فیلیپین رفته بود، پیش از ترک مانیل، در نشست مطبوعاتی در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسشی درباره موضوع غنی سازی اورانیوم ایران گفت: ما چگونگی پیشنهاد آژانس و طرف های دیگر را در بحث مبادله سوخت مطرح کردیم که از جمله چارچوب ها برای چنین پیشنهادی، معاوضه آن در داخل ایران به صورت همزمان است. اگر آنها بر این پیشنهاد تاکید داشته باشند، می توانند در این قالب با ما مذاکرات را شروع کنند. وی با بیان اینکه «جزئیات این پیشنهاد را با آقای البرادعی در میان گذاشته ایم» اضافه کرد: ما سه راه برای تامین سوخت 20 درصدی برای نیروگاه تحقیقاتی اتمی تهران داریم: ارتقای غنی سازی در تهران از 5/3 تا 20 درصد یا خرید 20 درصدی از دیگر کشورها یا پیشنهاد مطرح شده از سوی آژانس و طرف های دیگر که ایران برای گفت وگو در چارچوبی که مطرح شده آمادگی دارد. وزیر امور خارجه همچنین در پاسخ به پرسش خبرنگار دیگری مبنی بر اینکه چرا سوخت را از ایران بیرون نمی برید، گفت: می توان این سوال را از سوی دیگری هم مطرح کرد به این شکل که چرا آنها اصرار دارند سوخت 5/3 درصد را ببرند؟ ما سوخت 5/3 درصد آماده داریم، آنها هم سوخت 20 درصد آماده دارند، شما چه اشکالی در مبادله همزمان این سوخت می بینید؟نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز با اشاره به بی اعتمادی که بین ایران و سایر کشورها وجود دارد، تاکید کرد کشورمان خواستار تضمین هایی در زمینه پیشنهاد تامین سوخت تهران است. به گزارش ایسنا علی اصغر سلطانیه گفت: ما می خواهیم مطمئن شویم تضمینی حاکی از اینکه ما سوخت را در پایان کار برای رآکتور تحقیقاتی تهران دریافت می کنیم، وجود دارد.

چرا دین؟ چرا اسلام؟ چرا تشیع؟ کتابی تازه از نشر معارف

کتاب "چرا دین؟ چرا اسلام؟ چرا تشیع؟" نوشته حجت الاسلام والمسلمین حمیدرضا شاکرین از سوی دفتر نشر معارف منتشر شد.

به گزارش روز شنبه ایرنا این کتاب، بخشی از بنیادی‌ترین پرسشهای فلسفه دین، کلام و دین شناسی تطبیقی را با نگاهی نو، اما در نهایت ایجاز و اختصار بازگو میکند.
در این کتاب، ابتدا راز دین‌گرایی بشر و میزان نفوذ آن در نهاد انسان و کارکردهای جهانی دین کاویده شده و نیم نگاهی به نقش دین در عصر حاضر نیز شده است.
در بخش دوم به راز انحصار حقانیت در یک دین و نفی پلورالیسم دینی اشاره شده، سپس ملاکهای دین برتر مورد بررسی قرار گرفته است.
در بخش سوم مقایسه فشرده ای بین یهودیت، مسیحیت، آیین زردشتی و اسلام برقرار شده و امتیازات اسلام بر دیگر ادیان تبیین شده است.
پایان بخش این کتاب، بحثی درباره چرایی تشیع است.
«چرا دین؟ چرا اسلام؟ چرا تشیع؟» در 164 صفحه، تیراژ 5000 نسخه، با قیمت 16000 ریال توسط دفتر نشر معارف منتشر شده است.
این نویسنده و پژوهشگر علوم اسلامی علاوه بر این کتاب، چندین جلد از مجموعه پرسشها و پاسخهای دانشجویی مانند «دین شناسی»، «راز آفرینش»، «دین، سیاست، ولایت فقیه و جمهوری اسلامی»، «حکومت دینی» و «قرآن شناسی، دین پژوهی و حکومت دینی» را نگاشته است که به همت اداره پرسش و پاسخ معاونت آموزش و تبلیغ نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاهها و با همکاری دفتر نشر معارف روانة بازار کتاب شده است.
برای تهیه این کتاب می‌توانید از طریق سایت دفتر مطالعات و توسعه کتابخوانی دفتر نشر معارف با نام پاتوق کتاب(www.ketabroom.ir) و فروشگاههای دفتر نشر معارف (تهران 88911212-021) و (قم 7735351-0251) و (دفتر مرکزی 7744616-0251) اقدام نمائید.
1918

مردم را از هدفمند کردن یارانه‌ها نترسانید

حسین فدایی گفت: کسانی که مردم را از طرح هدفمند کردن یارانه ها می ترسانند خائن به کشور هستند.به گزارش فارس، دبیرکل جمعیت ایثارگران در نشست رهپویان انقلاب اسلامی با انتقاد از منتقدان طرح هدفمندسازی یارانه ها گفت: تمام کارشناسان با هر نظر سیاسی و کارشناسی معتقدند چاره یی جز اجرای لایحه هدفمندسازی یارانه ها نداریم از همین رو قطعاً کسانی که مردم را از آن می ترسانند به نظام خیانت می کنند که باید به این مساله رسیدگی و عاملان آن محاکمه شوند. دبیرکل جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی گفت: از آنجایی که اجرای لایحه هدفمند کردن یارانه ها آثار اقتصادی گسترده یی دارد بنابراین نیازمند وفاق ملی هستیم و باید از همه ظرفیت ها استفاده کنیم و حداقل در این شرایط فتنه باید درون اصولگرایی یک وفاقی صورت گیرد هرچند متاسفانه فضا و مقدمات خوب نیست و بسیاری از اخبار و اطلاعاتی که به مردم داده می شود، غلط است.

شکست ایران برابر ژاپن

والیبال- همشهری آنلاین:
تیم ملی والیبال ایران سومین دیدار خود در مسابقات جام بزرگ قهرمانان را برابر قهرمان آسیا و میزبان این دوره از بازی‏ها واگذار کرد.
به گزارش همشهری آنلاین در سومین روز رقابت‏های والیبال جام بزرگ قهرمانان، تیم ملی ایران در شهر ناگویا ژاپن مقابل میزبان مسابقات شکست خورد. والیبالیست‌های ایرانی گیم‎های دوم و چهارم را با برتری خود تمام کرده بودند و در گیم پنجم نیز طی یک بازی نفس‌گیر با اختلاف دو امیتاز نیتجه را واگذار کردند

ایران 2 - ژاپن 3
(25 بر 27)، (25 بر 18)، (23 بر 25)، (25 بر 20) و (14 بر 16)

در این دیدار "شیمیزو" با 25 امتیاز، امتیازآورترین بازیکن معرفی شد. همچنین حمزه زرینی هم با 18 امتیاز، امتیازآورترین بازیکن ایران بود.

تیم ملی والیبال کشورمان در حالی این شکست را پذیرفت که ژاپنی‎ها هر دو دیدار گذشته خود در چارچوب رقابت‎های جام بزرگ قهرمانان را با پیروزی مقابل تیم‏های لهستان (3 بر صفر) و مصر (3 بر یک) به پایان رسانده بودند. ضمن اینکه بازیکنان ملی‎پوش والیبال ایران در فینال رقابت‎های 2009 قهرمانی مردان آسیا نیز مغلوب نهمین تیم برتر جهان شده بودند.

یک ماه پیش و در آخرین دیدار پانزدهمین دوره مسابقات جام ملت‎های مردان آسیا تیم ژاپن با غلبه بر ایران برای هفتمین‏بار قهرمان آسیا شد.

اما در چارچوب روز سوم مسابقات والیبال جام بزرگ قهرمانان امروز دو دیدار دیگر برگزار شد. نتایج این بازی‎ها به این شرح است:

برزیل 3 - لهستان صفر
کوبا 3 - مصر 2

پنجمین دوره مسابقات والیبال جام بزرگ قهرمانان روز یکشنبه با برگزاری 3 دیدار دیگر در شهر ناگویا پیگیری خواهد شد. تیم ملی کشورمان که در روز اول بازی‎ها مصر را از پیش رو برداشت و در روز دوم هم مغلوب برزیل شده بود فردا مقابل لهستان، تیم هفتم رنکینگ FIVB صف‎آرایی می‎کند. برنامه دیدارهای فردا به شرح زیر است:

مصر - برزیل
ایران - لهستان
ژاپن - کوبا

همزمانی محتوا