اهل سنت ایران

روایتی از زندگی در روستایی محروم تا دانشگاه تجارت نینرود هلند

نویسنده: 
هاژه

در بحبوحه دهه شصت شمسی که بسیاری از روستاهای بخش خلیفان در محرومیت کامل بسر می‌بردند، کسی فکرش را نمی‌کرد کودکی از روستای «گویچکه ده‌ری» به افتخاری برای جامعه علمی کوردستان و به ویژه مهاباد تبدیل شود.

داستان زندگی طاهر احمدی از دیار مهاباد می‌تواند الهام‌بخش بسیاری از کسانی باشد که رویایی بزرگ در سر دارند.

طاهر در سال ١٣٦٥ شمسی در روستای «گویچکه ده‌ری» در خانواده‌ای متوسط، پرجمعیت و کشاورز بدنیا آمد.

او شش خواهر و پنج برادر دارد و فرزند یکی مانده به آخر خانواده است.

در دهه شصت شمسی مجال کمتری برای شکوفایی استعداد کودکان در روستا وجود داشت، کار با زندگی کودکان روستایی بیگانه نیست و اغلب آنها بعد از مقطع ابتدایی به نیروی کار در روستا و خانواده تبدیل می‌شدند.

به یاد حاج حسن ایرندگانی دعوتگر صبور

نویسنده: 
یونس میریان

ٳنّا لله و ٳنّا ٳلیه راجعون

حاج حسن ایرندگانی دعوتگر مخلص و مرد اخلاق، صبر، حلم و بردباری و تغییر و حرکت و تلاش ۱۶ تیرماه ۱۴۰۰ به‌علّت بیماری کرونا درگذشت و به جهان جاویدان پیوست.
فردی که همه‌ی زندگی خود را برای اهداف بزرگ دین‌داری کانالیزه کرده بود و به قول خودش غم و دردِ دین داشت. نگاه او دینی کردن جامعه و اصلاح آن از این طریق بود. وی دینداری قیامت‌نگر و اخروی بود که باور قطعی به این‌که دنیا مرحله‌ی گذار و موقتی و فانی است، داشت و بر این باور بود که آن‌چه ارزش دارد آخرت و و سرای باقی است.

بررسی کیفی وضعیت عاطفی و خانوادگی مصدومین بمباران شیمیایی سردشت

جنگ، همواره یک موضوع جدی و مختل کننده بهداشت عمومی جامعه بوده است. از میان عوامل استرس زا، شاید هیچ کدام به این اندازه شدید و وسیع نباشد (باقری کبورق، ١٣٨٤). در این بین حملات شیمیایی به عنوان یکی از مخرب ترین ابزارهای جنگی توانسته آسیب های کوتاه مدت و بلندمدت خانوادگی، روانی و عاطفی بر جای بگذارد (قهاری، ١٣٨٦). وسیع ترین حملات شیمیایی که تاکنون صورت گرفته، در جنگ هشت ساله عراق (١٩٨٠-١٩٨٨) بود.

روزی که سردشت قربانی شیمیایی شد

گردآورنده: 
اصلاحوب

در طول جنگ تحمیلی، ایران ‌۲۵۲ بار مورد حمله شیمیایی رژیم بعث عراق قرار گرفت که به حدود ‌۱۰۰ هزار مجروح شیمیایی منتج شد که هنوز از آثار آن‌ها رنج می‌برند. کنوانسیون ژنو برای ممنوعیت استفاده از سلاح‌های شیمیایی، در سال ۱۹۲۵ صادر شد اما بعضی از کشورها به این کنوانسیون پایبند نبوده‌اند. رژیم بعث عراق که از پیروزی در جبهه‌های جنگ علیه ایران ناامید شده بود، تصور می‌کرد با حملات شیمیایی می‌تواند خواسته‌های خود را بر ملت ایران تحمیل کند.

سیستان؛ سرزمین بدون شناسنامه‌ها

نویسنده: 
زهرا مشتاق

نگاهی به احوال هموطنان بی‌سجل

هفتاد سالگی فوت می‌شود، شناسنامه و كارت ملی او در حالی باطل می‌شود كه او فردی مجرد معرفی می‌شود. نه در قسمت ازدواج و نه در بخش نام فرزندان، اسمی از همسر و پنج فرزندش نوشته نشده بود. چون نه شوهرش و نه فرزندانش هیچ‌كدام شناسنامه نداشتند و نزدیك به چهل سال از تشكیل پرونده آنها برای دریافت شناسنامه می‌گذشت. در غسالخانه روستای «خاك سفیدی»، از بخش «غرغری» در شهرستان هیرمند، روزانه مردگان زیادی شسته و سپس دفن می‌شوند كه هرگز شناسنامه‌ای نداشته

خاطره‌ی دیدار با مولانا نظرمحمد دیدگاه

سال ١٣٩٤ بود که با مجله‌ی «اندیشه اصلاح» همکاری می‌کردم و آن زمان دبیر سرویس «گلگشت و تماشا» بودم و از طرف سردبیری برای بررسی و پیگیری پرونده‌ی «ابوالاعلی مودودی» در شماره شش مجله و انجام برخی مصاحبه‌ها با شخصیت‌ها و طلّاب ایرانی تحصیل‌کرده آن زمان در پاکستان که با مودودی دیدارهایی داشته و یا در جلسات درس وی شرکت کرده بودند راهی استان سیستان و بلوچستان شدم؛

بمباران شیمیایی شهر نودشه

بیست‌وششم اسفندماه  سال ١٣٦٦ یادآور خاطره‌ای  دلخراش و حادثه‌ای ناگوار برای مردم شهر نودشه است. در چنین روزی چندین فروند هواپیمای عراقی بر فراز شهر نودشه ظاهر شدند و در نهایت سنگدلی و بی‌رحمی  شروع به بمباران شیمیایی شهر نمودند.

اگرچه سالها بود که مردم با هواپیما، بمباران، توپ و گلوله‌بارانها آشنایی داشتند و چندین سال بود که صدای غرّش هواپیماها و گلوله‌بارانها برایشان عادی شده بود؛

نام جهان‌پهلوان «سیامند رحمان» بر قامت ورزش ایران زمین حک شده است

نویسنده: 
تانیا شعفی

 «سیامند رحمان»، قوی‌ترین مرد دارای معلولیت جهان، رکورد دار آسیا، دارنده ٢ مدال طلای المپیک کسی که می خواست رکورد جدیدی را در پارالمپیک ۲۰۲۰ توکیوی ژاپن به ثبت برساند، سال گذشته در چنین روزی جان به جان آفرین تسلیم کرد و همه را مات این کوچ ناگهانی. دارنده پنج عنوان قهرمانی جهان سه بار قهرمانی آسیا و صاحب رکورد بلامنازع رکورد ۳۱۰ کیلوگرم پارالمپیک جهان، شامگاه ١١ اسفند ماه سال ٩٨، در اثر ایست قلبی و در سن ۳۱ سالگی دار فانی را وداع گفت.

«شیخ خردگرا و عالم اخلاق پسند» در سوگیاد شیخ محمد اسلامی دولابی

نویسنده: 
دکتر محمد ذاکری

و في رفيق الأعلى

زیست عالمانه:

آذرماه سال ۹۵ بود که استاد محمد مجتهد شبستری، یکی از سه چهره‌ی اصلی نواندیشی دینی معاصر مهمان دانشجویان دانشگاه هرمزگان بود. ایشان پس از سخنرانی مهم «حقوق بشر و حکومت دینی» قرار شد یکروز بعد رهسپار تهران گردد، استاد در غوغای مفتیان ظاهرگرای داعشی آن ایام که جهانی را مشرک و بدعتگزار و کافر می‌دانستند

گذری بر شصت سال مجاهدت ماموستا سیدمحمّد مصطفایی

ماموستا سیدمحمّد مصطفایی در ٦اسفندماه ١٣١٤ در روستای خانقاه پاوه چشم به جهان گشود. 

چون پدر و مادرش اهل دینداری و انجام عبادات بودند، از همان دوران کودکی به دنبال درس و عبادت بود. مادرش  ایشان را به کلاس قرآن و علوم دینی و مدرسه فرستاد؛ به‌واسطه‌ی علاقه‌مندی فراوانی که به علوم دینی و و قرآنی همکلاسیها و معلمانش داشت، به ایشان لقبِ «خلیفه محمّد» را داده بودند.

پس از اتمام دوران ابتدایی به دعوت شیخ محمدسعید و ماموستا شیخ عطا به سه رده پاوه می‌رود و در آنجا به‌عنوان طلبه و شاگرد مشغول به تحصیل می‌شود.

همزمانی محتوا