زن بودن چیست؟ زن موفق کیست؟

نویسنده‌: سمیه‌ امینی

سالهاست که روان‌شناسان و جامعه‌شناسان برای رساندن جامعه‌ی زنان به وضعیت مطلوب، تلاش می‌کنند و در این راستا بسیاری از اوقات بدون توجه به ویژگی‌های فطری زنان برای حل مسائل آنها راه‌حل پیشنهاد می‌دهند. با توجه به اینکه ما مسلمان و معتقد به ربانی بودن برنامه شریعت هستیم صاحب این شریعت با لحاظ نمودن خصوصیات فطری نه تنها زنان بلکه مردان تکالیف را به اندازه توانایی و وسعت بر آنها قرار داده تا با انجام آن به کمال مطلوب نائل آیند و در مسیر کسب فضایل، زن و مرد با توجه به آیه 35 سوره احزاب از مساوات کامل برخوردارند.
آنجا که خداوند می‌فرماید: «إِنَّ الْمُسْلِمِینَ وَالْمُسْلِمَاتِ وَالْمُؤْمِنِینَ وَالْمُؤْمِنَاتِ وَالْقَانِتِینَ وَالْقَانِتَاتِ وَالصَّادِقِینَ وَالصَّادِقَاتِ وَالصَّابِرِینَ وَالصَّابِرَاتِ وَالْخَاشِعِینَ وَالْخَاشِعَاتِ وَالْمُتَصَدِّقِینَ وَالْمُتَصَدِّقَاتِ وَالصَّائِمِینَ وَالصَّائِمَاتِ وَالْحَافِظِینَ فُرُوجَهُمْ وَالْحَافِظَاتِ وَالذَّاکِرِینَ اللَّهَ کَثِیرًا وَالذَّاکِرَاتِ أَعَدَّ اللَّهُ لَهُمْ مَغْفِرَةً وَأَجْرًا عَظِیمًا». جالب توجه است که روان‌شناسان بعد از ارائه راهکارهای فراوان در راستای موفقیت زنان در تازه‌ترین نظریاتشان، بازگشت به خویشتن و فطرت واقعی زن و مرد را راه رسیدن به موفقیت شمرده‌اند.
نگارنده‌ی این مقاله کوشیده است تا با تکیه بر این نظریات نزدیکترین راه موفقیت معرفی کند. زن بودن؛ لازمه‌ی موفقیت زن در همه‌ی عرصه‌های حیات این است که خوى را بیشتر و بهتر بشناسد و به زن بودنش ببالد. همچنین نقاط قوت و ضعف خویش را باز شناسد و با بهره‌گیری از فرصت‌های پیش رو نهایت استفاده را در راستای رسیدن به موفقیت را داشته باشد. اما شناختن موفقیت و راهکارهای کسب آن از دیدگاه روان‌شناسان از ضروریات است که در تازه‌ترین بررسی‌هایشان چنین آمده است:
1. زن باید با توجه به توانایی‌هایی که دارد برای تغییر زندگی خویش تصمیم جدی بگیرد و وابسته به پدر و مادر و دوستان وفرزندان و همسر. .. نباشد. متأسفانه شخصیت زنان همیشه در اطرافیانشان گم شده است چرا که همیشه با توجه به نظر اطرافیان و نه خودشان تصمیم می‌گیرند و معمولاً برای دیگران بیشتر از خود ارزش قائلند، البته این به معنای نشنیدن و استفاده نکردن از تجارب و نظرات دیگران و نکات مثبت و سازنده‌ی آنها نیست، اما برای رسیدن به شخصیت واقعی با بر خود و توانمندیهای خویش تکیه کرد چون «آن بی بصر بود که کند تکیه برعصا» و به قول علامه اقبال: «تا توانی به جهان بال و پر خویش گشودن آموز که پریدن نتوان با پر و بال دگران ».

2. زنان باید بیاموزند که اولویت اصلی در زندگیشان کدام است؟ زن موفق باید بیشتر توان و زمان خود را بر روی مسائل اساسی متمرکز نماید و اولویات زندگی موفق و پویا را مشخص کند.

3. زن موفق از اطمینان و آرامش برخوردار است و با اعتماد به نفس زندگی می‌کند و امور زندگیش را با توجه به اولویتها تنظیم می‌کند.

4. زن موفق از روح و جسم و ذهن خود به شدت مراقبت می‌کند. یک زن واقعی هرگز ذکر خدا را به خاطر این و آن فراموش نمی‌کند. همواره ورزشی منظم و مستمر دارد و به تقویت ذهن و روح خود می‌پردازد و حد و مرزها را می‌شناسد و می‌داند که چگونه با رعایت حدود از آثار مثبت فعالیتهای خویش دیگران را بهرثمند سازد.

5. زن موفق با عشق ‌ورزیدن؛ مهربانی و عاطفه را از دیگران هدیه می‌گیرد و از مطرح نمودن نیازهای عاطفی خودداری نمی‌کند. چرا که با برطرف شدن نیازهای عاطفی، یک زن می‌تواند به آسانی به دیگران عشق بورزد و اهل ایثار و فداکاری شود.

6. زن موفق از خلاقیت و توانمندیهایش در جهت تأمین لحظات مسرت‌بخش و مفید برای خود و دیگران بهره می‌برد و اوقات فراغت را با کارهای مفید مانند خیاطی، آشپزی، نقاشی، نویسندگی، خانه‌داری و ... پر می‌کند.

7. زن موفق از کارهای سخت و طاقت‌فرسا خسته نمی‌شود بلکه با مهارت بر تنبلی خود فائق می‌گردد و در پایان هر کار، با تشویق و خود آرام‌سازی راهش را ادامه می‌دهد. چون زنده بودنش را در گرو آرام نگرفتن می‌داند و آسودگی را عدم و نابودی قلمداد می‌کند.

8. زن موفق زیبا است و زیبایی‌هایی را دوست دارد؛ زیرا بنده‌ی خدایی است که جمیل است و یحب الجمال، خودآرایی به معنی استفاده از لوازم آرایشی و صرف هزینه‌های گزاف نیست، بلکه همواره تمییز و مرتب بودن و پوشیدن بهترینها برای همسر و داشتن چهره و پوستی شاداب که مستلزم اهل ذکر بودن، تحرک، نشاط و تغذیه‌ی مناسب است.

9. یک زن موفق زیباییش را درداشتن جواهرات زیاد و امکانات آنچنانی نمی‌بیند بلکه او زیبایی را در یک پیاده روی معمولی در یک پارک با همسرش می‌بیند و بهترین لحظات عاشقانه را در آنجا تجربه می‌کند.

10. یک زن موفق زمان و مکان بروز احساسات خود به همسرش را می‌شناسد و بر احساسات منفی غلبه دارد اما هرگز از ابراز احساسات عاشقانه‌ی خود به همسرش دریغ نمی‌ورزد. مطمئن باشید هیچ مردی از ابراز احساسات عاشقانه‌ی همسرش سوء استفاده نمی‌کند مگر اینکه زن در بیان احساساتش صادق نبوده باشد. مردان، زنانی را که به آنها عشق می‌ورزند دوست دارند اما در زندگی و رفتار، زنان عاقل را می‌پسندند.

11. زن موفق اعتماد به نفس دارد و به دنبال تأیید دیگران نیست چون او در درونش محکم است و نیرویی قوی او را پوشش می‌دهد که نیازمند تأیید دیگران نیست. او با توکل به خدا قویترین فرد در زندگیش است و خود واقعی و مطلوب خود را ابتدا در رضایت خدا یافته، و رضایت همسر و فرزندان و اجتماع را در راستای رضایت خدا می‌داند. بنابراین همسرداری و بچه‌داری را هرگز اتلاف عمر نمی‌پندارد، بلکه همانند بقیه امور زندگیش این عمل را حرکت به سوی سعادت و کمال می‌داند.

12. زن موفق خود را می‌شناسد و به دنبال جبران ضعف‌ها و نقص‌هایش است. زنان هرگز نباید فکر کنند با یافتن فردی ممتاز و برتر آنها هم به برتری می‌رسند، چرا که شخصیت زن همانی است که باقی می‌ماند، تغییر فرایندی است که از درون آغاز می‌شود و رسیدن به خوشبختی و سعادت هم درونی است. پس با آرزوها و خیال‌های بی‌خود وغیر واقعی عمر را ضایع نکنیم. خوشبختی همین‌جاست. وقت را تلف نکنیم ما خوشبخت هستیم به شرط اینکه زن بودن خود را فراموش نکنیم و درست حرکت کنیم ... با آرزوی موفقیت برای همه کسانی که طالب تغییر و رفتن به سوی بهتر شدن هستند.

منابع:
1- قرآن کریم.
2- امینی، سمیه‌؛ افسردگی زنان اسباب و آثار آن. پایان‌نامه کارشناسی ارشد.
3- بهداشت روانی زنان. کارن جی، کارلسون استفانی، ایزنستات ترازیبزرین (2007م)
4- سلامت روانى زن. ترجمة: خدیجه ابوالمعالى. هائیدة صابری، جینوس لطیفی، مهدی محى الدین نباب.ط2. طهران: نشر ساوالان.
5- روان‌شناسى زن. ت کارن هورناى( 2008م )ترجمة: سهیل سُمى.ط4. طهران: انتشارات ققنوس.

بدون امتیاز

سایت در قبال نظرات پاسخگو نمی باشد.

1
بدون‌نام
1389/12/19

با سلام
توجه به اهمیت بهداشت روان افراد در جامعه خصوصا زنان
،می طلبد که تمامی تشکلها و افراد در این راستا قدمهای جدی بردارند با توجه به اینکه من یک مردهستم شدیدا این خلا رو در جامعه خانواده و... می بینم
با تشکر

2
بدون‌نام
1389/12/22

سلام خواهر عزیز ممنون از مقاله پر محتوای شما ویسی

3
بدون‌نام
1389/12/22

با سلام

امید است زنان روزی قدر خود را بهتر بدانند و به عنوان یکی از مخلوقات خداوند از موهبت آزاد افریده شدن بیش از پیش بهره مند گردند. و بدانند که گاهی خود توسعه دهندگان نظریات مرد سالارانه در جامعه بوده اند. مردان نیز به بهانه های متعدد و به روشهای مختلف از قبیل ترس و اجبار و وعده و وعید گرفته تا فریب و پاداش و ظاهرا" خیر خواهی سعی به اقناع زنان به خواسته های حق و یا نا حق خود پرداخته و بیش از پیش به سلطه خود بر انان افزوده اند. لذا نیاز است تا نگاهها دقیقتر شوند و دایره علوم گسترده تر شود تا زنان نقش خود را بیش از پیش دریابند و همه نگاهشان به آنچه مردان برای آنان برمیگزینند نباشد.

با آرزوی توفیق الهی

4
بدون‌نام
1389/12/23

زن موفق کسی است که قبل از هر چیزیقلبی سلیم داشته باشد یوم لاینفع مال و لا بنون الا من آتی الله بقلب سلیم

5
بدون‌نام
1389/12/23

لطفا از کلی گویی پرهیز کنید

6
بدون‌نام
1389/12/24

دوست گرامی کجای این متن کلی گویی است اتفاقا به صورتی جزیی بند بند اشاره کرده اند

7
بدون‌نام
1389/12/24

ضمن تشکر از حسن سلیقه خواهر گرامی انتظار می رود در کارهای بعدی مطالب با تفصیل بیشتری و کاربردی تر مطرح شود. موفقیت شما را از خالق منان خواهانیم .

8
بدون‌نام
1390/01/08

سلام و تشکر فراوان امیدوارم خواهرهای ما به مستوای فکری این اندیشه برسند از خواهر سمیه به خاطر نظرات جدیدشان متشکرم