ممانعت از برگزاری نماز جمعه در نسیم‌شهر رباط‌کریم و مسجدالنبی شهرک دانش

تهران- پایگاه اطلاع‌رسانی اصلاح

در پی ابراز مخالفت برخی نهادها با برگزاری نماز عید فطر اهل سنت در سطح استان تهران، که جزئیات آن در اطلاعیه‌‌ "شورای مساجد اهل سنت استان تهرانِ" جماعت دعوت و اصلاح بیان و در همین سایت منعکس شده بود،‌ در برخی مساجد حاشیه تهران،‌ برخوردهای نوعاً‌ سلیقه‌ای باعث ادامه متناوب اختلال در روند فعالیت این اماکن شده است.
در همین ارتباط و مشخصاً‌ در مسجدالنبی شهرک دانش واقع در حومه شهرستان قدس و مسجد نسیم‌شهر،‌ واقع در حومه شهرستان رباط‌کریم، دیروز نماز جمعه اقامه نشده است.
دبیر شورای مساجد اهل سنت استان در گفتگوی کوتاهی با اصلاح‌وب، ضمن تأیید این خبر گفت: متأسفانه تناقضات غیر قابل انکاری در رویه نهادهای دخیل در این امر وجود دارد؛‌ درحالی که وزیر کشور در دیدار با بعضی نمایندگان اهل سنت مجلس، ‌وجود هرگونه ممنوعیتی را انکار می‌کند و استاندار تهران، ‌مسایل روز عید را - که دست کم در دو مکان از اماکن هماهنگ با این شورا و چند مکان دیگر ممانعت علنی به عمل آورده و نمازگزاران را متفرق نموده‌اند- نفی می‌کند،‌ دیروز جمعه، فرماندار شهرستان قدس شخصاً در مسجدالنبی شهرک دانش حضور پیدا کرده و از برگزاری نماز جمعه ممانعت می‌کند.

این در حالی است که مجمع تقریب و به وی‍‍ژه معاونت امور ایران، از ابتدا در جریان فعالیت این اماکن بوده و همواره در برابر فشارهای مختلف از ادامه این فعالیت‌ها حمایت نموده است و اگر اجرای فرمان خداوند و اقامه نماز جمعه، ‌نیاز به مجوز داشته باشد،‌ اصولاً‌ باید این نهاد،‌ در این زمینه،‌ مرجع کارشناسی تلقی می‌شد.

ستوده در پاسخ به استدلال کسانی که تهران را با مکه و مدینه مقایسه و توصیه به شرکت در نمازهای جمعه رسمی می‌نمایند،‌ افزود: این آقایان فراموش می‌کنند که در همان مکه و مدینه اقامه نماز جمعه منحصر در مسجدالحرام و مسجدالنبی نیست و در چند قدمی این تنها دو حرم بزرگ جهان اسلام، ‌در مساجد متعددی نماز جمعه اقامه می‌شود و این به طبیعت فقه اهل سنت برمی‌گردد.

در حالی که اصل دوازدهم قانون اساسی بعد از تأکید بر رسمیت مذهب شیعه اثنی عشری،‌ بر آزادی کامل پیروان مذاهب چهارگانه اهل سنت در اجرای شعائر دینی تصریح می‌کند و علاوه بر این با تعبیر "برخورداری از احترام کامل" بر این حق صحه می¬گذارد، متأسفانه این نوع رفتارها هم آزادی و هم احترام را بشدت مخدوش می¬کند.

در میدان عمل هم، می‌توان پرسید آیا در شهرستان‌های دارای اکثریت اهل‌سنت کشور،‌ نمازگزاران شیعه در نمازهای اهل‌سنت مشارکت می‌نمایند؟ بدیهی است تأسیس مساجد بزرگ اختصاصی شیعه در شهرها و حتی در برخی روستاهای اهل سنت،‌ منفی‌ترین پاسخ ممکن به این سوال است.
وی اظهار داشت: تحقق وحدت اسلامی، که همواره از دغدغه‌های جماعت دعوت و اصلاح ایران نیز بوده است، مستلزم عبور از اقدامات شعارگونه و پذیرش وجود پیروان اهل‌سنت است و در همین راستا امیدواریم این راهبرد اساسی و حیاتی مسلمین،‌ با چنین تنگ‌نظری‌هایی بیش از این لطمه نخورد.

وی همچنین بر ضرورت بیان این نکته که تصدی امر نماز جمعه اهل‌سنت در تهران،‌ منحصر به جماعت دعوت و اصلاح نیست، ‌تأکید کرد و افزود: نماز جمعه اهل‌سنت در استان تهران، علاوه بر اماکن نه‌گانه هماهنگ با شورا، در اماکن دیگری نیز اقامه می‌شود. وی در پایان، ضمن آرزوی توفیق برای همه شخصیت‌ها و جریان‌هایی که تأمین زمینه عبادت خداوند را وجهه همت خود قرار داده‌اند،‌ از جانب شورا برای هرگونه اقدام مشترک اعلام آمادگی نموده، خاطرنشان کرد: ما از همه ظرفیت‌ها و ابزارهای قانونی ممکن در جهت رفع این گونه دخالت‌های نامطلوب استفاده خواهیم نمود.

بدون امتیاز

سایت در قبال نظرات پاسخگو نمی باشد.

1
بدون‌نام
1389/07/24

با سلام
از زحمات ارزنده شما در راستای امور مساجد تشکر می کنم
و از شما خواهشمندم مصرانه این قضایا را پیگیری نمایید بالاخره ما در کشوری زندگی می کنیم که سی سال است شعار وحدت و تقریب را سر می زند و این مهم با شعار و ادعا نمی شود از طرف دیگر قانون اساسی منشوریست برای وحدت همگان و حفظ حقوق افراد جامعه .
ما که مدتهاست به این باور رسیده ایم این ادعاها همه شعارست و تقریب به معنای تخریب یکی به نفع دیگری.
اگر واقعا اینطور نیست هذا گوی و هذا میدان بفرمایید اثبات کنید !!!!
در پایان امیدوارم جماعت با همکاری سایر جماعات و شخصیت های اهل سنت مجدانه این حق پایمال شده و ابتدایی شهروندان اهل سنت را دنبال کنند
براستی که خیلی زشت است در یک کشور اسلامی ما هنوز که هنوز است و بعد از سالها داریم خودمان را به آب و آتش می زنیم که مسجدی برای عبادت داشته باشیم و هر ساله بزرگترین عید خود را با عذاب و اضطراب برقار کنیم !! براستی که جای تاسف است و نگرانی
و یک علامت سئوال بسار بزرگ و سئوال برانگیز؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

باتشکر / صادقی

2
بدون‌نام
1389/07/24

خداییش از همه ظرفیت ها؟

3
بدون‌نام
1389/07/27

از قادر متعال طلب دارم که که با قدرت بی همتایش اسباب تمکیین شما بندگانش را به هرسببی که هست فراهم کند تا عبادت الله در این اماکن سهل و روزبروز زیادتر گردد وبه شما وامثالتان عزت دهد چرا که فقط او عزیز است وعزتش را فقط وفقط به دوستانش عطا میکند پس الله شمارا عزت دهد امین دعاگوی شما

4
بدون‌نام
1389/07/25

سلام علیکم
برادران موحدم آیا وقتش نرسیده که ندای حق در برابر ظلم و تبعیض را سردهیم
و براستی رابطه سکوت و حکمت در برابر ظالم تا کی ادامه خواهد داشت.

5
بدون‌نام
1389/07/25

سلام علیکم
ظاهرا عده ای نمی دانند که پشت سر برادران شیعه نماز خواندن صحیح نیست چون هم وضوی اینها از نظر ما باطل است که شستن پا را فرض میدانیم و هم اینکه از نظر عقیده تفاوت های بسیاری بین ش و س وجود دارد.
چطور میتوان پشت سر ایشان نماز گذارد در حالی که خلفای مسلمین و امهات المومنین را لعن و نفرین میکنند.
اما وحدت چیز دیگری است. یعنی همه با هم بودن و نه اینکه همه با من بودن.
تفاوت ها را قبول داریم و هر کدام دین و عقیده اش را عمل نماید اما در کنار هم برادرانه زندگی میکنیم.
جزاکم الله برادر ستوده
خداوند یاری تان دهد.

6
بدون‌نام
1389/07/25

لطفا این مطالب را بعربی و انگلیسی نشر دهید تا جهان و جهانیان بدانند برادری و آزادی یعنی چی؟!!!!

7
بدون‌نام
1389/07/25

بابا چرا الکی خبر سازی می کنید من می گم شما دروغ می گیید مگه می شه در آزاد ترین کشور دنیا این حرف ها............. وای از دست شما آشوب طلب ها.............. زشته اینقد آب به جوب اجانب و بیگانگان نریزید

8
بدون‌نام
1389/07/26

جمهوری اسلامی ایران بداند که هدف از تاسیس حکومت اسلامی برپایی نماز است اگر اجازه برپایی نماز را ندهد نشان می دهد که به برپایی نماز اهمیت نمی دهد و حکومت اسلامی ؟ معنای خود را از دست می دهد.مگر برپایی نماز یک حزب است که مجوز نیاز داشته باشد..خدا مجوزش را داده است.جوانان حق دارند که نماز نخوانند..عده ای هم این وسط پیدا می شوند و حکومت را تکفیر می کنند ،آن فرماندار که اجازه برپایی نماز را نمی دهد خلاف مصالح داخل و خارج نظام گام برمی دارد چون از یکسو قانون اساسی را به سخره می گیرد و در ثانی اعتبار ایران را درجهان اسلام مخدوش می کند.

9
بدون‌نام
1389/07/26

جمهوری اسلامی ایران بداند که هدف از تاسیس حکومت اسلامی برپایی نماز است اگر اجازه برپایی نماز را ندهد نشان می دهد که به برپایی نماز اهمیت نمی دهد و حکومت اسلامی ؟ معنای خود را از دست می دهد.مگر برپایی نماز یک حزب است که مجوز نیاز داشته باشد..خدا مجوزش را داده است.جوانان حق دارند که نماز نخوانند..عده ای هم این وسط پیدا می شوند و حکومت را تکفیر می کنند ،آن فرماندار که اجازه برپایی نماز را نمی دهد خلاف مصالح داخل و خارج نظام گام برمی دارد چون از یکسو قانون اساسی را به سخره می گیرد و در ثانی اعتبار ایران را درجهان اسلام مخدوش می کند.

10
بدون‌نام
1389/07/25

به راستی که انسان در دورانی زندگی می کند که دیگرانکاری و سانسور بسیار قبیح و زشت می نماید.
آرزو دارم که ایران و ایرانی را کسانی زمامداری کنند که موجب مباهات تاریخ شوند.

زنده باد آزادمنشی
نابود باد تنگ نظری

11
بدون‌نام
1389/07/25

عادت کرده ایم تند نگوییم و سخت نگیریم امّا سرانجام سؤالی بی جواب ما را بس آزرده خاطر می کند و آن اینکه:
تبعیض تا چه اندازه؟
تبعیض تا چه اندازه؟
تبعیض تا چه اندازه؟
تبعیض تا چه اندازه؟

از کردستان - پیرانشهر

12
بدون‌نام
1389/07/25

خیالی خام بعضی دوستان را به وادی بد سلیقگی سوق داده است، بس روشن است که زیان دیدگان اصلی میدان آنانی هستند که چاه را بر سر راه موحدان می کَنند.

هیما از پیرانشهر

13
بدون‌نام
1389/07/25

باسلام خدمت همه عزیزان میخوام به اون کسی که گفته خداییش ازهمه ظرفیت ها عرض کنم جه منظوری دارد ؟ وچرا اسم خودش راننوشته؟باتشکر محمد

14
بدون‌نام
1389/07/26

اختلاف سلیقه هدیه ای است بس ارزنده از جانب خداوند باری تعالی برای ادامه حیلت و رشد و بالندگی اجتماع اما این تفاوت سلیقه نباید به تضاد و عناد تبدیل شود و یکی عرصه را بر دیگری تنگ نماید این مصداق کامل ظلم و جور است.
از خداند متعال خواهانیم همه را به راه راست هدایت فرماید
با تشکر وافر از زحمات شما دوستان
اجرکم عندالله

15
بدون‌نام
1389/07/26

لطفاً ازبه کار بردن کلمه مسجد خودداری کنید چون اهل سنت درتهران مسجد ندارد بلکه نمازخانه دارد به برکت انقلابی که خون ها یرایش داد .

16
اصلاح وب
1389/07/25

بله، از همه‌ی ظرفیت‌های ممکن استفاده خواهیم کرد.

17
بدون‌نام
1389/07/25

ضمن قبولی طاعات و آرزوی توفیق روز افزون برای همه شما عزیزان امیدوارم با پیگیری مصرانه ومنطقی مشکل موجود را برای همیشه در ایران اسلامی حل نمایید. خدا به همراهتان (کانی)

18
بدون‌نام
1389/09/04

به منکر علی بگو نماز خود قضا کند
نماز بی ولای او عبادتی است بی وضو

19
بدون‌نام
1389/09/20

راستی چرا قانون اساسی را کسی اجرا نمی کند ؟ مگر ریس جمهور و وزرا ء و نمایندگان مجلس به اجرای آن قسم نخورده اند ؟ مگر انجام مراسمات مذهبی توسط پیروان اقلیت مذهبی و دینی در این کشور جرم است ؟ پس چرا شیعیان در سراسر جهان آزادند و در ماه محرم عزا داری می کنند ؟ آیا این حکومت فکر نمی کند مذهب خودش در تمام دنیا جزء اقلیت است ؟ پس باید به تمام آراء و عقاید احترام گذاشت و فقط از هرج و مرج و بی قانونی انتقاد کرد . واین دولت وظیفه دارد مقدمات انجام مراسمات دینی را برای تمام ادیان و مذاهب مصرحه در قانون را اجرا کند . و انتظار ما از دولت عدالت محور این است .

20
بدون‌نام
1389/10/14

جماعت اصلاح و دعوت و سایر دوستان
آیا تا حالا ماهیت آنها برایتان مشخص ننشده است؟ که اینچیزها را عجیب میدانید؟

21
بدون‌نام (مهمان)
1391/03/08

این تفاوت سلیقه نباید به تضاد و عناد تبدیل شود!!
ماشاءالله به این شعور وفهم !!
فرماندار یک شهر در ممانعت از برگزاری نماز ! حضور فیزیکی داشته! برداشت شما این است که سلیقه ی ایشان عامل بوده !!