پوشش، سپری در برابر راهزنان گوهر «عفاف»

نویسنده: محمّدامین جوان‌پور

پوشش زن عفاف اوست و عفاف او خدمتی است به سلامت اخلاق جامعه، دختران و زنان شایسته با آراستن خویش به پوشش اسلامی، بزرگترین معلّمان و آموزگاران اخلاق و پاکی و فضیلت در جامعه‌اند، آنان که در تن خود را ارزشمندتر از آن می‌دانند که اجازه دهند هر چشمی‌از آن بهره برد، چه اینان در برابر راهزنان گوهر عفاف است. پوشش زنان را از طمع شکارچیان هوس حفظ می‌کند و آنان را در رسیدن به قلعه رفیع نیک‌بختی یاری می‌بخشد.
پوشش جامعه را از فساد حفظ می‌کند و زندگی گرمی می‌بخشد و پاکی و پاکدامنی را به ارمغان می‌آورد. اسلام به زن حجاب می‌دهد و شخصیتش را بالا می‌برد و احترام عظمت و قداستش را در مسند مقدس مادری و همسری حفظ می‌کند در همان حال هیچ امتیازی را از او باز نمی‌ستاند. زن برای خودنمایی نیافریده شده است نه کالای بازرگانی است. آزادی زن در پرورش توانایی فکری و عقلانی بالا بردن سطح دانش و تخصّص اجرا وظایف تربیتی و مشارکت منطقی‌اش در حل و فصل امور اجتماعی تحقق‌پذیر است.

حجاب اسلامی ‌بر حرمت زن پرورش تقوا و حفظ فضائل اخلاقی شرکت مؤثر و معقول آنان در فعالیتهای علمی، تربیتی و اجتماعی آسان می‌سازد؛ چون حجاب برای زن مصونیت است نه محدودیت و پرهیز از رذایل بنا گشته است نه تنها آزادی زنان را محدود نمی‌کند بلکه از مهمترین دام‌های شیطانی و اولیای شیطانی از میان بردن لباس و پوشش و حجاب زنان و دختران است؛ چنانکه استعمارگران فرانسه برای تسلط بر الجزایر به این نتیجه رسیدند که‌ اگر بخواهیم تار و پود الجزیره را مغلوب خویش سازیم و استعداد و مقاومت آنان را از میان برداریم می‌باید نخست زنان را از زیر سلطه قرار دهیم، اگر زنان را در دست بگیریم همه چیز به دنبال آن خواهد آمد.

در مخزن شرف، گوهری جز حجاب نیست
شمشیر دیده سپری جز حجاب نیست

ای ملتی که یک سر در خواب و غفلتید
در کاستن ظرف نیکان شتاب چیست

چهار چیز از چهار چیز سیر نیست؟

چشم از دیدن و نگاه به نامحرم.
گوش از شنیدن اخبارها.
زمین از باران.
ماده از نر.
از عبداله بن عباس(رض) نقل شده که می‌فرماید؛ نواحی نفوذ شیطان سه‌ چیزاند:

یک: از ناحیه‌ی چشم.
دو: از ناحیه‌ی قلب.
سه‌: از ناحیه‌ی شرمگاه.

به قول مولانا جلال‌الدّین بلخی:

روز محشر هر نهان پیدا شود
هم زخود هر مجرمی ‌رسوا شود

دست و پا بدهد گواهی با بیان
بر فساد او به پیش مستمعان

دست گوید من چنین دزدیده‌ام
لب گوید من چنین بوسیده‌ام

چشم گوید کرده‌ام غمز حرام
گوش گوید بشنیده‌ام سوء الکلام

رسول اکرم(ص) هنگام بیدار شدن برای نماز شب این دعا را زمزمه می‌کرد: «اللَّهُمَّ اجْعَلْ فِی قَلْبِی نُورًا وَفِی بَصَرِی نُورًا وَفِی سَمْعِی نُورًا وَعَنْ یَمِینِی نُورًا وَعَنْ یَسَارِی نُورًا وَفَوْقِی نُورًا وَتَحْتِی نُورًا وَأَمَامِی نُورًا وَخَلْفِی نُورًا وَاجْعَلْ لِی نُورًا» بارالها در قلب و چشم و گوشم نوری قرار ده و سمت راست و چپ بالا و پایین، پیش رویم، پشت سرم نوری قرار ده و برایم نور ورشنایی قرار ده.

امام قرطبی در این حدیث تعلیقی دارد می‌نویسد این انواری را که رسول خدا(ص) برای حصول آن دعا کرده است می‌تواند بر ظاهرشان حمل کرده آن حضرت از خداوند می‌طلبد که روز قیامت در تاریکی و ظلمتی که آنجا پدیدار می‌شود او و پیروانش از این انوار پرتو گیرند و فراوانی‌شان نور و روشنایی داشته باشد با هر کس دیگری را که خداوند بخواهد از آن نور بهره‌مند سازد. از عُبَادة بن صامِت روایت شده‌ است که‌؛ «أَنَّ النَّبِیَّ صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ قَالَ اضْمَنُوا لِی سِتًّا مِنْ أَنْفُسِکُمْ أَضْمَنْ لَکُمْ الْجَنَّةَ اصْدُقُوا إِذَا حَدَّثْتُمْ وَأَوْفُوا إِذَا وَعَدْتُمْ وَأَدُّوا إِذَا اؤْتُمِنْتُمْ وَاحْفَظُوا فُرُوجَکُمْ وَغُضُّوا أَبْصَارَکُمْ وَکُفُّوا أَیْدِیَکُمْ.»[1] (مسند امام أحمد) رسول خدا چنانکه می‌فرماید شش چیز را برای من ضمانت کنید من برای شما بهشت را تضمین خواهم کرد:

1. هرگاه سخن گفتید حقیقت را بگویید.
2. هرگاه‌ به کسی وعده دادید، خلاف وعده نکنید.
3. هرگاه امانتی به شما سپرده شد در آن خیانت نکنید.
4. شرمگاهتان را هم از زنا نگه دارید‌.
5. چشمانتان را از نگاه به‌ نامحرم حفظ کنید.
6. دستانتان را از آزار و اذیت مردم، حفظ کنید.

نتیجه‌گیری:

 همیشه احساس کنید خدا با شما و همه ماست.
 همیشه آرام و ساکت باشید.
 همیشه بهشت را یادآوری کنید.
 همیشه آتش دوزخ را یادآوری کنید.
 همیشه خشم خدا را یادآوری کنید.
 همیشه استقامت را یادآوری کنید.
 همیشه به خدا پناه ببرید.
 همیشه حجب و حیاء را رعایت کنید.
 همیشه به چگونگی خبرها و خبر رسانی به مردم فکر کنید.

توضیح ویراستار
------------------
[1] - کفوا أیدیکم: احفظوها من أذیة الناس.

بدون امتیاز