وسایل دهگانه جهت برگزاری جشن ولادت سرور کائنات (ص)

ترجمه و اقتباس: خالد ایوبی‌نیا

به مناسبت جشن ولادت پیامبر (ص) می‌خواهم بدانم آیا محبّت پیامبر (ص) امری فطری است که خداوند آن را در دل مؤمنان قرار می‌دهد یا اینکه یک نوع تربیت روحی است که انسان مسلمان برای به دست آوردن آن به تلاش و تکاپو نیاز دارد؟ و ضمناً می‌خواهم بدانم وسایل عملی که در خلال آن می‌توانیم، محبّت پیامبر اسلام -صَلَّی اللهُ عَلَیهِ وسَلَّم- را به دست بیاریم چه چیزهایی هستند؟ خداوند پاداش خوبی را به شما ببخشد.
جواب:
بسم الله والحمد لله، والصلاة والسلام على رسول الله صلى الله علیه وعلى آله وصحبه ومن والاه، أما بعد:
بی‌گمان یکی از سنتهای ثابت خداوند در میان بندگانش بر این بوده که انسان چیزهای برجسته و عالی را دوست و چیزهای بی‌ارزش و پست را دشمن می‌دارد.
محمّد (ص) پیامبر خدا درکمال اخلاق و صفاتش در میان بشریت شخصیتی ایده‌آل بود، او در اوج اخلاق و محاسن قرار داشت، خداوند او را می‌ستاید و می‌فرماید: «وإنَّکَ لَعَلى خُلُقٍ عَظِیمٍ» بی‌گمان تو دارای اخلاق سترگ و عالی می‌باشی. چنین انسانی را همه با الهام از فطرت و سرشت خویش دوست می‌دارند و طبیعتاً انسانها به سوی چنین شخصیتی تمایل نشان می‌دهند، به این خاطر است که دوستی و محبّت با او جزو فطرت و سرشت انسانی بوده که دل هر انسان صالح و نیکوکاری به سویش جذب می‌شود.
و همچنین محبّت پیامبر (ص) یک نوع اخلاق تربیتی است و این زمانی امکان‌پذیر خواهد بود که انسانها صفات او را مورد مطالعه قرار دهند، و محاسن او را بشنوند یا اینکه با آن زندگی نمایند و با چشم سر آثار آن را ببینند، پس او هم با الهام از فطرتهای سالم، و هم از لحاظ تربیت و عادت دادن مورد محبّت و احترام قرار می‌گیرد.
در این رابطه سبب دیگری نیز وجود دارد که از دو سبب قبلی مهمتر می‌باشد و آن امر الهی به محبّت با پیامبر (ص) می‌باشد، زیرا او رحمتی برای جهانیان می‌باشد و به عنوان هدایتگر و معلِّم برای مردم برانگیخته شد، بر سختیها و دشواری‌‌‌‌‌ها صبر نمود تا اینکه رسالت الهی را به مردم برساند، پس او از این جهت رمز قربانی و فدای نفس و اخلاص برای همه مردم می‌باشد.
انسان مسلمان باید عظمت و بزرگواری هدایت و ارشادات اسلام برای مردم را در دل خویش حاضر نماید که چنین هدایتی چگونه از طریق پیامبر (ص) به ما رسید، صبر و تحمل زیبای پیامبر و ابلاغ آشکار و جهاد پی در پی در راه خدا، این سبب می‌شود که مسلمان محبّت او را در دلش بیابد و جان و مال خویش را فدای او و راهش بنماید.
محبّت پیامبر(ص) در دل مؤمنین نشأت‌گرفته از نعمت بزرگی است که به وسیله‌ی او به ما رسیده است. شاعر می‌گوید:
أحسن إلى الــناس تـــستعـــبد قلــوبـــهم
فــطالــما استعــبد الإنـــــسانَ إحـــسـان
با مردم نیکی کن، دلهایشان را به دست خواهی آورد
چه بسا نــیکی انسان را به بردگی می‌کشاند.
و لذا می‌بینیم که محبّت مسلمانان با پیامبر (ص) محبّتی ریشه‌دار است رمز این محبّت و علاقه احساس عظمت و بزرگواری نعمتی می‌باشد که خداوند بر زبان محمّد (ص) به او ارزانی داشته است، محبّت با پیامبر (ص) می‌تواند به یکی از طرق زیر این سه وسیله باشد: محبّت با قلب، محبّت با زبان، محبّت با اعمال.
محبّت با قلب یک عمل فطری است که بر پایه احساس نعمت بزرگی که پیامبر (ص) آن را به ما هدیه نموده است، استوار می‌باشد، اما محبّت با زبان این است که بیشتر بر پیامبر (ص) صلوات بفرستد همانطور که خداوند می‌فرماید: «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَیْهِ وَسَلِّمُوا تَسْلِیماً* ای مؤمنان! شما هم بر او درود بفرستید و چنان که باید سلام بگوئید.» (احزاب: 56)
اما اظهار محبّت با پیامبر (ص) در قالب عملی آن، این است که در گفتار و کردارش از پیامبر پیروی کرده و همیشه تابع سنت او باشد و در فضایل اخلاقی که پیامبر (ص) از آن برخوردار بود از جمله راستگویی، امانت داری، صبر، یاری رساندن به دیگران و مهربانی و محبّت و دیگر نمونه‌‌‌‌‌های اخلاقی پیامبر (ص) که به اوج خود رسیده بودند، از او پیروی کند.
پیامبر(ص) برانگیخته نشد و بر آزار و اذیتها و سختی‌‌‌‌‌های دشمنان صبر ننمود مگر اینکه ما را متوجه حقوق خداوندی نماید که از جمله‌ی حقوق خداوند می‌باشد: راستگویی، امانتداری، محکم‌کاری، توحید و یکتاپرستی، گرامیداشت قرآن، محبّت با همه مسلمانان، ابلاغ دین به همه مردم و دیگر فضایل اخلاقی که پیامبر اسلام (ص) از آن برخوردار بود.
گامهای عملی که برای برگزاری جشن ولادت پیامبر(ص) می‌توانیم برداریم بسیار زیادند که برخی از آنها عبارتند از:
1- اقتدا به او
اولین گام عملی ملزم نمودن خویش به الگوپذیری از پیامبر (ص) می‌باشد، اینکه انسان به گونه‌ای عمل کند که پیامبر (ص) عمل کرده است هر چند که با او اختلاف درجه دارد، یعنی همانگونه که پیامبر (ص) نماز خوانده است، نماز بخواند. همانگونه که پیامبر (ص) روزه گرفته است، روزه بگیرد.
2- تعریف شخصیت و اخلاق پیامبر(ص):
در حد توان خویش عظمت خدایی که در بعثت او نمایان بوده است را برای مردم تشریح کند.
3- تشکر و قدر دانی از پیامبر -صلَّی الله علیه و سلم- :
زیرا پیامبر(ص) سبب نجات ما از آتش بوده است، خداوند او را مبعوث گردانید تا اینکه مردم را از عبادت و بندگی بندگان نجات داده و به سوی عبادت و بندگی پروردگار مردم سوق دهد، و از زیر ظلم ادیان به عدالت اسلام راهنمایی و از ضیق دنیا به فراخی آن راهنمایی کند، پس ما از او تشکر می‌نماییم که سبب هدایت ما گردید و کسی که از مردم تشکر ننماید از خداوند نیز تشکر نمی‌نماید.
4- تربیت نسل بر اساس محبّت و دوستی با او:
و نیز تربیت فرزندان و خانواده‌‌‌‌‌ها بر این معانی مد نظر است، راست گفت خداوند آنگاه که می‌فرماید: «لَقَدْ کَانَ لَکُمْ فِی رَسُولِ اللَّهِ أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ لِّمَن کَانَ یَرْجُو اللَّهَ وَالْیَوْمَ الْآخِرَ وَذَکَرَ اللَّهَ کَثِیراً *سرمشق و الگوی زیبائی در (شیوه پندار و گفتار و کردار) پیغمبر خدا برای شما است. برای کسانی که (دارای سه ویژگی باشند: ) امید به خدا داشته، و جویای قیامت باشند، و خدای را بسیار یاد کنند. » (احزاب:21)
5- مطالعه و تحقیق در سیره‌ی او:
و از جمله وسایل عملی جهت برگزاری جشن ولادت پیامبر(ص) مطالعه دقیق سیره‌ی او و آموزش آن به فرزندان و نوه‌‌‌‌‌ها و همسر و دیگران می‌باشد، صحابه بر این مورد بسیار حریص بودند. سعد بن ابی وقاص (رضی الله عنه) بعد از اینکه سیره پیامبر را به فرزندان و نوه‌‌‌‌‌هایش آموزش داد، گفت: «ای فرزندان من آن را خوب حفظ کنید، زیرا این شرف شما و پدران شما می‌باشد.»
6- افتخار به سیره‌ی او:
همانطور که شایسته است ما باید به سیره او افتخار کنیم و اینکه بدانیم او دارای فضایل اخلاقی بود، و و بدون احساس شرمندگی آنچه که با سند صحیح از او روایت شده، بیان کنیم. و با سیره‌ی مبارک او بر همه دنیا افتخار نماییم، او سرمشق و الگویی نیک بود، رحمتی هدایت یافته برای همه جهانیان، و اوست که این سخن را گفته است: «إن الله تعالى رفیق یحب الرفق، ویعطی على الرفق ما لا یعطی على العنف، وما لا یعطی على سواه* بی گمان خداوند مهربان است و مهربانی را دوست دارد، و در مقابل مهربانی پاداشی را می‌دهد که در مقابل غیر آن چنین پا داشی را نمی‌دهد.»
7- پیروی از ارشادات او:
و از جمله وسایل عملی جهت شرکت در جشن ولادت پیامبر(ص)متابعت و پیروی از او می‌باشد، به دلیل اینکه خداوند می‌فرماید: «قُلْ إِن کُنتُمْ تُحِبُّونَ اللّهَ فَاتَّبِعُونِی یُحْبِبْکُمُ اللّهُ * ‏بگو: اگر خدا را دوست میدارید، از من پیروی کنید تا خدا شما را دوست بدارد.» (آل عمران: 31) انسان باید جهت عمل به سنت پیامبر(ص) تلاش نماید.
8- خود را آراستن به اخلاق او:
و نیز از جمله‌ی وسایل عملی جهت شرکت در برگزاری هر چه باشکوه‌تر جشن ولادت پیامبر (ص) این است که انسان مسلمان خویش را به اخلاق او آراسته نماید به‌خصوص در زمینه دعوت و تبلیغ دین، زیرا اسائه‌ی ادب اروپاییان به اسلام بر اثر این بوده است که ما در تبلیغ صحیحِ دین برای مردم کوتاهی کرده‌ایم. و آنان به این خاطر نسبت به حقیقت اسلام جاهل و نادان می‌باشند و قاعده براین است که اگر کسی نسبت به چیزی جاهل باشد آن را دشمن می‌دارد.
9- چشم‌پوشی از دشمن:
و از جمله وسایل عملی چشم پوشی ازدشمنان می‌باشد، هرگاه چنین چیزی سهمی در فهم صحیح آنان با اسلام داشته باشد. دشمنان در زمان حیات پیامبر(ص) با سخنان درشت و بی‌ادبانه با او صحبت می‌کردند اما پیامبر (ص) با رحمت و محبّت وگذشت به آنان جواب می‌داد و در عین اینکه نسبت به دشمن تسامح و تساهل داشته باشد، باید عزت نفس و دینی‌اش را حفظ کند. نرمی و حلیمی از جمله صفات بزرگ پیامبر(ص) بود خداوند در قرآن او را به سبب دارا بودن این صفت می‌ستاید، آنجا که می‌فرماید: «فَبِمَا رَحْمَةٍ مِّنَ اللّهِ لِنتَ لَهُمْ وَلَوْ کُنتَ فَظّاً غَلِیظَ الْقَلْبِ لاَنفَضُّواْ مِنْ حَوْلِکَ فَاعْفُ عَنْهُمْ وَاسْتَغْفِرْ لَهُمْ وَشَاوِرْهُمْ فِی الأَمْرِ فَإِذَا عَزَمْتَ فَتَوَکَّلْ عَلَى اللّهِ إِنَّ اللّهَ یُحِبُّ الْمُتَوَکِّلِینَ ‏* از پرتو رحمت الهی است که تو با آنان (که سر از خطّ فرمان کشیده بودند) نرمش نمودی. و اگر درشتخوی و سنگدل بودی از پیرامون تو پراکنده می‌شدند. پس از آنان درگذر و برایشان طلب آمرزش نما و در کارها با آنان مشورت و رایزنی کن. و هنگامی که (پس از شور و تبادل آراء) تصمیم به انجام کاری گرفتی (قاطعانه دست به کار شو و) بر خدا توکّل کن؛ چرا که خدا توکّل‌کنندگان را دوست می‌دارد.» (آل عمران: 159)
10- تعریف رسالت او و ابلاغ آن به جامعه:
و از جمله وسایل عملی جهت سهیم بودن در برگزاری جشن ولادت پیامبر(ص) ارسال نامه‌‌‌‌‌هایی از طریق پستهای الکترونیکی و مقالاتی به روزنامه‌‌‌‌‌ها و نقل داستانهایی صحیح از سیره‌ی نبوی به مردم می‌باشد تا اینکه آنان نیز با اخلاق بزرگ پیامبر(ص) آشنا شوند، این بهترین دعوت به سوی اسلام می‌باشد، زیرا اخلاق نیکو در مردم تأثیرگذار است، و این قدمی عملی جهت پایان دادن به خصومت و مجادله می‌باشد. چه راست گفت خداوند آنجا که می‌فرماید: «لَقَدْ کَانَ لَکُمْ فِی رَسُولِ اللَّهِ أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ لِّمَن کَانَ یَرْجُو اللَّهَ وَالْیَوْمَ الْآخِرَ وَذَکَرَ اللَّهَ کَثِیراً»

منبع: إسلام أون لاین

بدون امتیاز