هشداری دیگر

نویسنده‌: عارف حسین‌پناهی
Arefhossinpanahi@yahoo.com

خواهر و برادر مسلمان: اتفاقات و حوادث و زلزله‌های امروزی و از جمله زلزله‌ی اواخر مهرماه منطقه و استان [کرمانشاه‌ یا کردستان] هشداری دیگر و نشانه‌ی نارضایتی خداوند متعال از کردار و رفتار و غفلت بیش از حد ماست. چرا که در برابر احکام خداوند بزرگ و سنتهای پیامبر عزیزمان کوتاهی می‌ورزیم و به خاطر شغل و کار و خانواده و بدست آوردن چند درهم مادیات، نمازهای جماعت و روزه و زکات ما فوت می‌شود.
در حالی که خداوند تبارک و تعالی که خالق و رازق ما فقط خود اوست در قرآن کریم در آیه‌ی 24 سوره‌ی توبه می‌فرماید: «بگو: اگر پدران‌ و پسران‌ و برادران‌ و زنان‌ و عشیره‌ی شما» «و اموالی‌ که‌ کسب‌ کرده‌اید و تجارتی‌ که‌ از کسادش ‌بیمناک هستید» «و منزلهایی‌ که‌ می‌پسندید» «نزد شما از خدا و پیامبرش‌ و جهاد در راه‌ وی‌ دوست‌داشتنی‌تر است» «پس‌ منتظر باشید تا خدا فرمانش‌ را به‌ اجرا در آورد» «و خدا گروه‌ فاسقان‌ را هدایت‌ نمی‌کند» این‌ آیه‌ی‌ کریمه‌، انذار و هشدار بزرگی‌ است‌ برای‌ کسانی‌ همچون ما که‌ با پیش ‌کشیدن‌ عذرها و بهانه‌های‌ واهی‌، از تلاش در راه خدا و احکام خداوندی و از مسئولیت خود در قبال اسلام و مسلمانان و از امر به معروف و نهی از منکر تخلف‌ می‌کنیم ـ که‌ این‌ گروه‌ در عصر ما فراوانند! چقدر غافل‌ و از خود راضی‌ هستیم ما مسلمانانی‌ که‌ از خداوند طمع‌ها و انتظارات‌ دور و درازی‌ داریم، در حالی ‌که‌ خود سزاوار عذاب‌ وی‌ می‌باشیم؟! پناه‌ بر خدا از خشم‌ و عذاب‌ وی‌. در حدیث‌ شریف‌ آمده‌ است‌: «آن‌گاه‌ که‌ مال‌ را به‌ مبلغی‌ بیشتر از قیمت‌ حقیقی‌ آن‌ به‌ نسیه‌ معامله‌ کردید [معامله عینه] و آن‌گاه‌ که‌ دمهای‌ گاو را گرفتید و آنگاه‌ که‌ به‌ کشاورزی‌ راضی‌ شده‌ و جهاد در راه‌ خدا را ترک‌ کردید، بی‌گمان‌ خداوند بر شما ذلتی‌ را مسلط می‌گرداند که‌ تا به‌ دین‌ خویش‌ برنگردید، قطعاً آن‌ را از شما دور نمی‌کند».
خواهر و برادر مسلمان: و ای کسی که معروف و منکر را می‌شناسی و خودت احکام و دستورات قرآن و سنت را انجام می‌دهی امر به معروف و نهی از منکر را رها مکن و به فکر خانواده و جامعه‌ات باش که اگر در این امر کوتاهی کنی؛ اگر بلایی نازل شود تر و خشک با هم می‌سوزد چرا که خداوند متعال در آیه‌ی 25 سوره‌ی انفال می‌فرماید: «و از فتنه‌ای» یعنی: از آزمون‌ و محنتی‌ «بپرهیزید که‌ فقط به‌ ستمکاران‌ شما نمی‌رسد» یعنی: از فتنه‌ای‌ بپرهیزید که‌ از ظالم‌ گذشته‌، دامن‌گیر خوبان‌ نیز می‌شود و صالح‌ و طالح‌ همه‌ را دربر می‌گیرد زیرا آن‌گاه‌ که‌ به‌ اوامر خدا و رسولش‌ لبیک ‌نگویید و در مقام‌ تأیید حق‌ و انکار باطل‌ بر نیایید، چه ‌بسا فتنه‌ای‌ در رسد که ‌ستمکاران‌ را نابود کرده‌ از آنان‌ بگذرد و دامن‌ اهل‌ صلاح‌ را نیز بگیرد. «و بدانید که‌ خداوند سخت‌ کیفر است» در حدیث‌ شریف‌ به‌ روایت‌ عدی‌بن‌عمیره‌ آمده‌ است‌ که‌ رسول‌ خدا درود و سلام خدا بر او فرمودند: «خدای‌ عزوجل‌ عامه‌ مردم‌ را به‌ سبب‌ اعمال‌ بد عده‌ای از آنان‌ عذاب ‌نمی‌کند، مگر این‌که‌ منکر را در میان‌ خود ببینند و در حالی‌ که‌ بر انکار آن ‌قادرند، آن‌ را انکار نکنند، آن‌ وقت‌ است‌ که‌ خداوند خاص‌ و عام‌ همه‌ راعذاب‌ می‌کند». آری‌! آنان‌ کسانی‌اند که‌ امر به ‌معروف‌ و نهی‌ از منکر را ترک‌ کرده‌اند و بر اثر آن‌، در جامعه‌ فساد شیوع‌ یافته ‌است‌، در این‌ هنگام‌ است‌ که‌ عذاب‌ بر اهل‌ منکر ـ مخصوصاًـ فرود نمی‌آید بلکه‌ به‌طور عام‌ و همگانی‌، بر اصحاب‌ منکر و معروف‌ همگی‌ نازل‌ می‌شود. بنابراین‌، جهاد در راه‌ خداو امربه‌معروف‌ و نهی‌ازمنکر، دو عامل‌ بزرگ ‌حیاتبخش‌ برای‌ مسلمین‌ است‌. خواهر و برادر مسلمان: ای آنکه نوار و سیدی مبتذل و نامشروع را پخش می‌کنی و یا می‌فروشی.
ای آنکه به رفیق و دوستت سیگار و مشروب تعارف می‌کنی. ای خواهری که با رعایت نکردن حجاب اسلامی چشم صدها جوان را به گناه می‌کشانی. ای کسی که به اهل ایمان مسخره می‌کنی و آنان را از چشم بچه‌ها و نوجوانان می‌اندازی تا مثل آنان نباشند. ای کسانی که با شایعه‌پراکنی و غیبت و تهمت آبروی مسلمانی را می‌بری و به هزاران دهان و زبان می‌اندازی. از خدا بترس چرا که خدای خبیر و بصیر؛ هم گناهت و هم آثار و پیامد آن را ثبت و ضبط می‌کند. چرا که در آیه‌ی 12 سوره‌ی یاسین چنین می‌فرماید: «بی‌گمان‌ ماییم‌ که‌ مردگان‌ را زنده‌ می‌سازیم» «و آنچه‌ را پیش‌ فرستاده‌اند می‌نویسیم» «و آثارشان‌ را» طاعت ‌یا معصیت‌ را می‌نویسیم‌. و هر چیزی‌ را» یعنی‌: همه‌ چیز، اعم‌ از اعمال‌ بندگان‌ و غیر آن‌ را در کتابی‌ روشنگر برشمرده‌ایم» و به ‌قولی‌: نامه‌ها و صحیفه‌های‌ اعمال ‌بندگان‌، ثبت‌ و ضبط کرده‌ایم‌. در تفسیر این آیه احادیثی‌ روایت‌ شده‌. از جمله‌ این‌ حدیث‌ شریف‌: هر کس‌ در اسلام‌ سنت‌ نیکی‌ را بنیان‌ گذارد، مزد وی‌ و مزد کسانی‌ که‌ بعد از وی‌ به‌ آن‌ عمل‌ کرده‌اند، برایش‌ مسلم ‌است‌، بی‌آنکه‌ از مزدهای‌ آنان‌ چیزی‌ کم‌ شود و هر کس‌ در اسلام‌ سنت‌ بدی‌ را بنیان‌ گذارد، گناه‌ وی‌ و گناه‌ کسانی‌ که‌ بعد از وی‌ به‌ آن‌ عمل‌ کنند، برایش‌ مسلم ‌است‌، بی‌آنکه‌ از گناهانشان‌ چیزی‌ کاسته‌ شود». پس بیاییم همه با هم به سوی خدای قادر متعال برگردیم و بدانیم ایمانی که ما را در وقتهای اذان به مسجد نبرد به طور قطع به بهشت نخواهد برد. و کسی که بدون اعمال و کردار نیک به بهشت و شفاعت پیغمبر امیدوار است همچون کسی است که بذر نیفشانده و منتظر برداشت محصول است. و یا اینکه بدون حساب باز کردن به جایزه‌ی بانکها چشم می‌دوزد.
خواهر و برادر گرامی: برگ سبزی بود تحفه‌ی درویش به قدر وسعت و بضاعت خویش به قول شاعر‌: آب دریا را اگر نتوان کشید هم به قدر تشنگی باید چشید سلام بر آنانکه طالب و تابع حق و هدایتند.

بدون امتیاز

سایت در قبال نظرات پاسخگو نمی باشد.

1
بدون‌نام
1388/09/16

با سلام و عرض تشکر آری متاسفانه همه ذکر خدا را به حاشیه برده اند حتی آنها که ادعا دارند و خدا را فقط هنگام سختی ها می بینیند و مانع خیر هستند وبه تعبیر سوره ماعون فقیر را فراموش می کنند در حالی ذکر خدا باید عملی و در تمام صحنه زندگی باشد

2
بدون‌نام
1388/09/17

سلام
یه ذره از شما عزیزان دعوت و اصلاح بعیده که زلزله یا سایر فعل و انفعالات طبیعی را نتیجه کردار و رفتار انسانی بدانید!

3
بدون‌نام
1388/09/20

زلزله؟ عذاب؟
سیل؟ امتحان؟
طوفان؟ فتنه؟
یادم نمیره حدود15سال پیش رهبر، زلزله آمریکا رو عذاب و انتقام الهی گفت و وقتی به فاصله کمتر از یک ماه زلزله به مراتب ضعیف تر و با تلفات چند صد برابر در ایران پیش اومد ، پیام داد و از مردم خواست که صابر باشن، این فقط یه آزمایش الهیه!
بهتره قبل از این اظهارنظرها با زمین شناسها هم یه مشورتی بشه.
راستی به نظر میرسه عذاب الهی بدجوری زورش به مسلمونا و بدبخت گرسنه ها میرسه و در برابر آمادگی سران کفر، ضعیف نشون میده.