کانال تلویزیونی ماهواره‌ای نور پس از یک سال پخش آزمایشی رسماً افتتاح شد


کانال ماهواره‌ای «نور» از روز شنبه 20تیرماه 1388 پس از یک سال پخش آزمایشی رسماً آغاز به کار کرد. برنامه‌های این رسانه‌ی جدید فارسی زبان، بر روی ماهواره‌ی هاتبرد، 13 درجه شرقی، فرکانس 11566 پخش می‌شود. در معرفی این کانال آمده است: معرفی شبکه‌ی جهانی «نور»

پیشرفت ارتباطات و وسایل ارتباط جمعی، جوامع گذشته را از حالت خودجوشی درآورده و شکل اجتماعی‌تری به آن داده است. بر این اساس رشد و بالندگی اندیشه‌ها، رابطه‌ی مستقیم و گریزناپذیری با قدرت رسانه‌ای آنها دارد. از آنجا که ارزش‌های انسانی، بارزترین شاخص زندگی بشر می‌باشد، رسانه‌ای همچون تلویزیون کمک شایانی به گسترش ارزش‌هایی همچون مهرورزی و رأفت و عطوفت انسانی خواهد نمود.

گستردگی جغرافیای انسانی فارسی‌زبانان و غنای تاریخی، فرهنگی و ادبی این زبان و نیز پیوند تاریخی‌اش با سایر تمدن‌ها، راه‌اندازی شبکه‌ای تلویزیونی به زبان فارسی را به یک ضرورت گریزناپذیر تبدیل نموده تا بتواند آیینه‌ی تمام‌نمای رفتارهای ارزشمند باشد و با بهره‌گیری از فناوری این رسانه، موجی نوین از فرهنگ، آگاهی، و مفاهیم انسانی را تقدیم مخاطبانش نماید.

شبکه‌ی جهانی نور، با نگاهی به ریشه‌های فرهنگی و ارزش‌های تمدن انسانی راه‌اندازی شد تا در شناساندن این ارزش‌ها، از دریچه‌ی تلویزیون به فارسی زبانان سراسر جهان سهمی داشته باشد.

تاریخچه

در ترافیک رسانه‌های ماهواره‌ای، وجود شبکه‌ای آزاد و مستقل به زبان فارسی که بتواند پایه‌ریز ارزشهای اصیل اسلامی در عصر حاضر باشد به یک ضرورت انکارناپذیر مبدل گردیده و دلمشغولی روشنفکران این عرصه بود.
برهمین اساس برخی از روشنفکران واندیشمندان فارسی زبان در نشست خود، در شهریور ماه 1382 تاسیس این شبکه را متفقا ضروری دانسته و بدینگونه تلاش برای به ثمر رسیدن این تصمیم آغاز گشت.

ازآنجا که راه اندازی شبکه‌ای تلویزیونی مشقت‌های بسیاری به همراه دارد بایستی کار با تأنی و تدبر بسیار انجام می پذیرفت، لذا تحقیق، بررسی وبرنامه ریزی آن سه سال به طول انجامید. تا بالاخره با تلاش شبانه روزی دست اندرکاران شبکه موانع موجود برداشته شد و از تابستان 1386 شبکه رسما تولید برنامه‌های خود را در مؤسسه‌ها و کشورهای مختلف آغاز نمود و توانست به‌حول و قوه الهی در19مرداد ماه 1387 پخش آزمایشی برنامه‌های خود را بر روی ماهواره ‌هاتبرد آغاز کند.

اهداف شبکه‌ی جهانی نور

شبکه‌ی جهانی نور بر آن است تا با توجه به شاخص‌های مهم تمدن بشری به ارائه‌ی ارزش‌های اخلاقی و اسلامی بپردازد و در این راستا امکانات و توانمندی‌های رسانه‌ای را به خدمت بگیرد.

مهم‌ترین اهدافی که شبکه‌ی جهانی نور دنبال می‌کند، عبارتند از:

- پیوند تمدن اسلامی با سایر تمدن‌ها بر اساس رهنمودهای نبوی و با بهره‌گیری از شاخص‌های جامعه‌ی
مدنی دوران پیامبر اکرم علیه الصلاة والسلام.

- نشر ارزش‌های اخلاقی و اسلامی همچون محبت، الفت، همگرایی و مودت.

- گشودن دریچه‌ی تفاهم، گفتمان و پیوند دینی به روی تمام مخاطبان.

- ارائه‌ی برنامه‌های متنوع، گیرا، مفید و مناسب برای تمامی رده‌های سنی.

- دوری از تمامی معیارهای مغایر با وحدت و یکپارچگی جهان اسلام.

- ابتعاد از دخول به مباحث و چالشهای سیاسی.

بدون امتیاز

سایت در قبال نظرات پاسخگو نمی باشد.

1
بدون‌نام
1388/04/28

بسیار عالی است احسن به این همت بلند آفرین به این کردار کفتار وبندار نیک خدا قوت

2
بدون‌نام
1388/04/29

مبارک است امیدواریم این کانال بانگ و صدای همه‌ی اهل سنت ایران باشد نه‌ یک طیف خاص از آن.

3
بدون‌نام
1388/04/29

ضمن عرض تبریک به‌ اهل سنت ایران
چند پیشنهاد به‌ مدیریت کانال نور:
- سعی کنید با رهبران اهل سنت ایران و افراد شاخص مصاحبه‌ و دیدار داشته‌ باشید.
جهت مثال می‌توان از استاد پیرانی، دکتر ویسی و اربابی و دکتر خرمدل و سپری و... جهت غنای هرچه‌ بیشتر برنامه‌ها استفاده‌ نمود.
- سعی کنید از یکسویه‌ بودن برنامه‌ها خودداری کنید.
- در سیاست به‌ معنای واقعی آنهم که‌ یک وظیفه‌ی اسلامی است دخالت کنید.
- اهل سنت فقط در جنوب ایران نیست، بلکه‌ اهل سنت جنوب بخشی از جامعه‌ی اهل سنت ایران است، سعی کنید دیگر بخش‌های اهل سنت را نیز از یاد نبرید.

4
بدون‌نام
1388/06/18

با سلام. به نظر من شبکه نور شبکه ای بسیار ضعیف با تئوری های بسیار ضعیفی در باب ارتباطات است . خیلی متاسفم ولی با تکنولوژی جدید نمی توان به مدرنیته و جوابهای درخور برای زمان جدید رسید . به نظر من دوران جدید سوالهای جدید را با تکنولوژیهای جدید مطرح کرده و استفاده از امکانات جدید باید با پاسخ های جدید هم مقارن باشد . شبکه نور پخش ماهواره ای همان مدارس علوم دینی است که براستی از درون و بیرون کهنه و محتوا یی بشدت قدیمی دارد . با احترام و تاسف بسیار

5
بدون‌نام
1388/06/18

ای کاش اندکی دغدغه های جوانان را مطرح می کرد.

6
بدون‌نام
1388/07/09

باعرض سلام.
من یه مدتیه برنامه های شما را نگاه میکنم.واقعا اگه این روند را ادامه دهید بهترین رسانه برای روشن کردن حقیقت هستید.
عزیز از سردشت

7
بدون‌نام
1388/09/20

ببینید دوست عزیز عقیده و باور جدید و قدیم ندارد این تکنولوژی که نیست که بگیم قدیمی شده و باید تغییر کند در ضمن مدارس علوم دینی هر کسی نمیتواند به آنها دست یابد و بطور مستقیم از آنها استفاده کرد شما اگر به کانالهای کشورهای اروپایی نگاهی بندازید میبینید آنها هم همچین کانالهایی را دارند. یا حتی کانالهایی داریم که داروهای سنتی و گیاهی را برای مردم معرفی میکنند با آنکه این داروها قدیمی هستند.

8
بدون‌نام
1389/05/21

نظر به اینکه خداوند لطف خود را شامل حالا همه ما مسلمین نموده است که شما عزیزان در تهیه این برنامه خوبتان بسیار کوشش نموده اید کمال تشکر و قدردانی را دارم

9
بدون‌نام
1389/07/07

نور - با عرض سلام و خسته نباشید از برنامه های بسیار آموزنده تان . خداوند همیشه ثابت قدم و عاقبت به خیرتان بگرداند . ادامه بدهید چرا که مسبب هدایت در جهان شده اید . پیروز و سربلند باشید انشاء الله تعالی .

10
بدون‌نام
1389/07/29

سلام خسته نباشید من اهل ایران و شیعه هستم از کانال خوبتون تشکرمیکنم که مردم ساده ایرانی رو آگاه میکنید موفق باشید.

11
بدون‌نام
1389/08/30

با سلام
اگر امر بر پایه تعقل باشد پرده های قومیت و ملیت را می درد
موفق باشید