رئیس جمهور ترکیه: شهادت آرزوی من است

عکس: 

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه طی نطقی در میدان جمهوری شهر قیصریه گفت: شهادت آرزوی من است.

مصر، تاریخ ۱۹۶۰ ترکیه را تکرار می‌کند

نویسنده: 
World Bulletin
عکس: 

نخست وزیر ترکیه: «مهم نیست که تا چه اندازه بخواهند دوران حسنی مبارک را احیا کنند، اما برگشت به عقب غیر ممکن است.» 

احمد داوود اوغلو، که به منظور انجام تبلیغات انتخاباتی ماه میلادی آینده به استان بورسا سفر کرده بود، خطاب به جمعیت حاضر گفت: «مصر، تاریخ موهن دردناکی را که ۵۵ سال قبل ترکیه خود آن را تجربه کرده بود، تکرار می‌کند، آن هنگامی که عاملان کودتای نظامی، عدنان مندرس، نخست وزیر منتخب ترکیه را در سال ۱۹۶۰ اعدام کردند. 

پیش‌درآمدی بر مباحث ایمان- پاره‌ی نخست

عکس: 

 برادران و خواهران ایمانی! مطالبی که پیش رو دارید، مجموعه‌ای است از مفاهیم اصولی که فهم و اعتقاد به آن‌ها ضروری بوده و چراغ راهِ حیات ایمانی ما خواهند بود. در ابتدا اصولی را که برای مباحث عقیدتی بیان آن‌ها ضروری است، تحت عنوان «پیش‌درآمدی بر مباحث خدا‌شناسی» ارائه خواهیم نمود و سپس به تشریح اصول دین می‌پردازیم. امید که شما عزیزان و ره‌پویان کاروان پُرصلابت پیامبرr با مطالعه‌ی کتاب‌های مکمل این مباحث به دانسته‌های خویش عمق و وسعت بیشتری بخشیده و شعله‌ی همیشه روشن و تابان فرا رویتان را روشن‌تر گردانید.

برگزاری مراسم فارغ‌التحصیلی ۱۷ طلبه‌ در خانقاه‌ پاوه‌

عکس: 

مراسم فارغ‌التحصیلی ۱۷ نفر از طلاب علوم دینی در مسجد جامع خانقاه با نظم و شکوه خاصی برگزار شد. 

تعامل نظام و اهل سنت؛ از دیروز تا امروز

نویسنده: 
علی‌رضا کمیلی
عکس: 

وقوع انقلاب و سه نگرش

با وقوع انقلاب اسلامی در ایران شیعی، در میان اهل سنت جهان که ایرانیان اهل سنت نیز از آن مستثنا نبودند، سه نگاه شکل گرفت: عده‌ای از ابتدا به انقلاب بدبین بودند و آن را تکرار حکومت صفویه و یادآور روز‌های تلخ طرد اهل سنت می‌دیدند. عده‌ای خوش‌بین بودند و انقلاب را احیای عزت اسلام پس از فروپاشی عثمانی آن هم در کشوری که وابستگی تام به آمریکا داشت

حقوق بزرگ‌ترین اقلیت مذهبی ایران

نویسنده: 
احسان شجاع ربانی
عکس: 

۱

به دلایل مختلف هیچ‌گاه آمار روشن و دقیقی از جمعیت اهل سنت در کشور ایران ارائه نشده است. ولی به طور قطع می‌توان گفت بزرگ‌ترین اقلیت مذهبی در ایران، اهل سنت است. اقلیتی که چندان هم به نظر نمی‌رسد و همواره نگرانی افزایش جمعیت آن در میان بزرگان مذهبی شیعی وجود داشته است. 

 «وحدت میان مذاهب اسلامی» از دهه‌ی آغازین انقلاب از سیاست‌های اصلی نظام جمهوری اسلامی شمرده می‌شود و تاکنون نیز ادامه داشته است. ولی فارغ از جنبه‌ی بین‌المللی و ارتباط با کشورهای اسلامی، در داخل کشور و با این اقلیت نه چندان اندکِ اهل سنت که از قضا هم مسلمان‌اند و هم شهروند ایرانی محسوب می‌شوند 

تا چه اندازه توفیق این وحدت حاصل یافته است؟ به نظر می‌رسد پرونده‌ی اهل سنت را در دو قسمت جداگانه باید بررسی نمود:

دین و دموکراسی

نویسنده: 
حسن قادری
عکس: 

دموکراسی یا دست کم مبارزه برای دموکراسی در ایران نو (ایران بعد از انقلاب مشروطیت) مشخصاً از آغاز قرن بیستم با جنبش مشروطیت آغاز شد. هر چند‌‌ همان گونه که خواهیم دید برای ایرانیان، مفهوم نظر ی دموکراسی و به ویژه کاربست آن در عمل، دقیقاً‌‌ همان نبود که غربیان از این اصطلاح می‌فهمیدند و به عمل درآورده بودند.
در واقع، جنبش مشروطه‌خواهی زاده‌ی تلاش‌هایی بود که پیش از آن برای انجام اصلاحات به ویژه نوسازی دستگاه اداری-اجرایی به عمل آمده بود. این اندیشه رواج یافته بود

ریشه‌های افراط‌گرائی

نویسنده: 
احمد حکیمی
عکس: 

افراط گرائی و برآیند آن یعنی تروریسم، پدیده‌ای است که امروزه جهان با آن روبرو می‌باشد. در خصوص تعریفی جامع و قابل قبول برای این پدیده، میان سیاستمداران و تصمیم‌سازان و حکومت‌گران، اتّفاق نظری بدست نیامده است و هر حاکمی بر پایه باورها و پیش‌زمینه‌های ذهنی و در راستای هدف‌هایی از پیش تعیین‌شده به تعریف و برخورد با تروریسم می‌پردازد.

بزرگداشت شاعر و نویسنده‌ی بلوچ تاج محمد رئیسی در چابهار

عکس: 

بزرگداشت شاعر و نویسنده بلوچ تاج محمد رئیسی (طائر) با برگزاری مراسمی روز شنبه ۱۲ اردیبهشت در چابهار برگزار شد. 

همزمانی محتوا