با هم بسازیم، هر شهر یک روستا را

با هم بسازیم، هر شهر یک روستا را

رئوف آذری متولّد ١٣٥٣ شهرستان سردشت و مؤسّس و مدیر و عضو چندین ان.جی.او و تشکّل و انجمن مدنی، زیست‌محیطی، فرهنگی، ورزشی و... است و ایده‌پردازی پویش‌هایی ازجمله «چالش جهانی بلوط» و «کمپین مهربانی‌های کوچک» را در کارنامه‌ی فعالیت‌های خود دارد. هم‌چنین چندین مقاله و کتاب از وی منتشر شده یا در دست انتشار است.

از آخرین ایده‌پردازی‌های وی می‌توان به پویش «هر شهر یک روستا» اشاره کرد که به دنبال زلزله‌ی اخیر در مناطقی از استان کرمانشاه شکل گرفته است.

برای آشنایی بیش‌تر و اطّلاع از جزئیّات و ابعاد این پویش خیرخواهانه، اصلاح‌وب گفت‌وگو‌یی تدارک دیده است با رئوف آذری، که در زیر تقدیم خوانندگان می‌گردد:

 

- جناب آقای رئوف آذری، شما را با گروه «الفبای شهروندی» شناختم و ردپای مهربانیهای فردی و جمعی‌تان‌ را از کوچه پس کوچههای کمپین مهربانیهای کوچک، نجات رودخانه زاب، چالش جهانی بلوط و معرفی شهر زخمی از بمباران شیمیایی سردشت به عنوان شهر صلح و الفبای صلح و مهربانی پی گرفتم و اخیراً هم متوجه راهاندازی پویش «با هم بسازیم، هر شهر یک روستا را» از طرف شما و دوستان فرهیخته و دلسوزتان شدهام. بفرمائید هدف از تشکیل پویش چه بود؟ و چه زمان تشکیل شد؟

«ابتدا از حُسن‌‌توجه و همدلی و همراهی‌تان با پروژه‌های کاری‌ام سپاسگزارم! اختصاص زمان و تمهید بستر رسانه‌ای شدن پویش، بر بال رسانه شما موجب امتنان است.

در پاسخ به سؤال‌تان، معروض می‌دارم که جرقّه‌ این پویش از روز ۲۸ آبان‌ماه و آن هنگام که مشغول راه‌اندازی کمپ مهربانی در روستای بیوله از توابع جوانرود با چادر اهدایی یک پزشک متخصّص‌ خیّر بودم، در ذهنم زده شد و بعدها در داخل ماشین و در مسیر کرمانشاه به سرپل چهارچوب اوّلیّه‌ طرح نگاشته شد و با بزرگان فعّال‌ در حوزه امداد زلزله، به شور گذاشته شد و در نهایت اولین روز از آذرماه در فضای شبکه اجتماعی تلگرام همرسانی شد.

در این اثنا بزرگان زیادی همدل و همراه شدند و از اهداف جمع‌پسند آن، می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

۱- عبور زودهنگام از عملیات امداد فورس ماژور و جلوگیری از پرسه زدن امدادگران و متولّیان‌ در این مرحله

۲- سامان‌دهی و هدایت کمک‌ها و اعانات مردمی و دولتی به سوی اساسی‌ترین نیاز این روزهای مناطق زلزله‌زده، به عبارتی دیگر جلوگیری از پراکنده‌کاری، هدررفت منابع و تجمیع خدمات امدادی

۳- بسترسازی مشارکت بیشتر مردم با شناسنامه هویّتی‌ خود، در کنار سایر همشهریان‌شان در یک محدوده جغرافیایی خاصّ‌ و ویژه و تمهید فضای همدلی و همگرایی مابین فعّالان‌ مستقل، مؤسّسات‌ مدنی و خیری یک شهر و نیز سیستم‌ها و دستگاه‌های ذیربط در بحران به نفع زلزله‌زدگان

۴- جان گرفتن مردمان مناطق زلزله‌زده و تخلیه و تعدیل فشارهای روانی و عبور از بحران آنان با ایده مشارکت در ساخت‌وساز و به قولی دیگر کمک به جاری شدن دوباره امید به زندگی در مناطق زلزله‌زده

۵- بسترسازی برای ادای تکالیف انسانی داوطلبان و رهانیدن بسیاری از خیّرین‌ و فعّالان‌ امدادی از تذبذب و این دست و آن دست کردن»

 

 

 - هسته و ایده اوّلیّه‌ این پویش از طرف چه کسانی بود؟ آیا مؤسّسات‌ خیریه هم در این پویش همکاری دارند؟ و آیا شرط خاصی برای پیوستن به این پویش هست؟

 

«مهم نیست ایده‌پرداز آن چه کسی بوده، آن‌چه‌ امروز برای ما ارزشمند است گرد هم آمدن حدود ۵۰ شخصیّت‌ فرهیخته شمال‌غرب کشور و حتی مناطق عمقی گهر سرزمین‌مان، حول برنامه‌ریزی و اجرایی کردن این پویش است که شکر خدا هر روز بر این تعداد سرمایه اجتماعی و انسانی در پویش افزوده می‌شود و این روندی امیدبخش و دل‌انگیز است.»

برای پیوستن هیچ شرطی تعیین نشده است جز اراده همکاری، همراهی و همدلی با پویش!

در کانال اعلام کرده‌ایم هرکس اراده کند تنها و تنها با تکمیل فرم اطّلاع‌رسانی شده که آن هم جز مشخّصات‌ سجلی‌ و شماره ارتباطی نیست، می‌تواند مدیران پویش را مفتخر به همکاری خود گرداند و از لحظه پیوستن، خود عنوان عضو شورای مدیریت پویش را اختیار نماید.»

 

- پویش «با هم بسازیم، هر شهر یک روستا را» فقط در زمینه ساختن ساختمانها فعّالیّت‌ دارد یا دامنه عمل آن گستردهتر است؟ آیا در زمینه خدمات روانشناسی و مشاورهای یا پزشکی هم فعالیت میکند؟

«واقعیت امر این است‌ که ما تمرکزمان بیشتر روی استوار کردن سقف همدلی بر ستون مهربانی است و آن تنها ساختن بنا برای آسیب‌دیدگان است ولی طبیعی است چون فرایند ساخت‌وساز اوّلاً‌ با اعلام آمادگی فعّالان‌، مؤسّسات‌ و خیرین یک شهرخاص و معرفی آنان منطقه هدف در روستاها یا محلّه‌‌ای‌ از شهرهای مناطق زلزله‌زده است و در طی این فرایند، مشارکت مستقیم دستگاه‌های قانونی و مردمان آسیب‌دیده مطمع‌ نظر است، ارتباطات و تعاملاتی مابین طرفین (امدادگر و مددجو و لینک‌دهنده که مدیران پویش باشند) برقرار خواهد شد که آورده‌هایش، شناخت نیازها، امکان اولویّت‌بندی و نیز جذب و جلب سایر امدادگران در حوزه‌های مختلف خواهد بود که امیدواریم به‌جا، به‌گاه و به‌اندازه اتّفاق‌ افتد.»

 

- آیا پویش شما اقدامات عملی خود را استارت زده و یا هنوز در کار جمعآوری اعانات و جلب نظر حامیان است؟ حامیان پویش بیشتر از چه مناطق و چه اقشاری هستند؟

«پویش به لطف خیرین موردی از کومه‌سازان، کمپ بنیادان و نیز شخصیّت‌هایی چون دکتر زیباکلام با آورده میلیاردی‌اش و نیز خیرین تک واحد ساز در روستاهای مجتمع کوییک و لطف مهربانو کلباسی بدون کم‌ترین تأثيرگذاری مدیران پویش، استارت خورده است و امید داریم در پس هماهنگی‌های اخیر شکل گرفته‌مان با دکتر زیباکلام عزیز، اقدامات میدانی را در بازه امتحانات دانشگاهی و با حضور آن استاد همام رسماً در روستای سراب قادری دشت زهاب، جشن بگیریم.

در ضمن با بزرگ مهربانان دیگری نیز چون علی‌آقا دایی و جوادخیابانی تلفنی و مستقیم تماس حاصل شده که امیدواریم آورده‌های آنان نیز در راستای پیشبرد پویش، در مناطق هزینه گردد.»

 

- اینطور که در خلال اطلاعیه‌های پویش «هر شهر، یک روستا» دیدهایم هر عضوی خود یک مدیر است، در این‌باره بیشتر توضیح دهید.

«هسته اولیه پویش بر این باور است که مالکیّت‌ ایده و مدیریت پویش، محدود و محصور در اشخاصی معین و اول استارت نیست و این مرز برای هر شهروند ایران‌زمین و حتی خارج‌نشین نیز، همواره گشوده خواهد بود تا هر عزیزی به محض اراده برای همراهی، همکاری و همدلی، در جایگاه شورای مدیریت پویش قرار گیرد و همانی باشد که در توان و ظرفیتش هست.

هسته اولیه همواره با آغوش باز به استقبال مدیران جدید و ایده مدار و عمل‌گرای پویش خواهد رفت و در این عرصه، جز شایستگی و کار میدانی، ملاکی برای مالکیّت‌ پویش و برتری نخواهد بود.

معتقدیم این پویش بستری مبارک برای مهربانی‌های بزرگ ملّت‌ ایران زیر سقف همدلی خواهد بود.»

 

- درباره مکانیزم عمل پویش بیشتر توضیح دهید.

«مکانیزم عمل ما، اراده خیرین، فعّالان‌ و مؤسّسات‌ مدنی و خیری و نیز دستگاه‌های متولّی‌ است که امیدواریم هر یک با همتی‌ که در هفته‌های اولیه در امداد نشان دادند، همدلی‌های‌شان را در میدان عمل از پویش دریغ نفرمایند و همچنان پیشتاز در مهربانی و همدلی باشند.

طبیعی است که در این بازه، بر بستر ارتباطات چهره به چهره و مجازی، رسانه و اعتمادسازی نیز چون ابزار و مکانیزم‌های توسعه پویش تمرکز خواهیم داشت.»

 

- تاکنون موفّق‌ به جلب حمایت کدام یک از شخصیتهای علمی، اجتماعی، هنری و فرهنگی مطرح برای همکاری با پویش هر شهر یک روستا شدهاید؟

«تا این لحظه اراده استاد فرهیخته دکتر صادق زیباکلام عزیز برای ساخت «دهکده امید» در روستای سراب قادری قطعی شده است و اقدامات ساخت موردی نیز در برخی روستاها چون مجتمع روستاهای کوییک، قالیچه و نیز ۴ روستای مهربانو کلباسی قطعی شده است.

و با علی‌آقا دایی نیز تماس مستقیم اولیه داشته‌ایم.»

 

- آیا در زمینه اسکان موقّت‌ هم اقدام کردهاید؟

«تا این تاریخ هر یک از مدیران پویش، به صورت جمعی، مؤسّساتی‌ و نیز در قالب کمپین‌ها اقداماتی در زمینه عملیات فوری داشته‌اند و کانکس نیز جزو مرحله دوم بوده که شکر خدا بسیاری از دوستان به نسبت نفوذ، توان و ارتباطاتی که داشته‌اند در این زمینه نیز موفق بوده‌اند اما واقعیت در قالب پویش، تمایلی به ورود به حوزه‌های امداد موقت نداشته‌ایم.»

 

- شما به عنوان ایدهپرداز این پویش تا به این مرحله فعالیت پویش را تا چه حدی موفّق‌ و مفید برآورد مینمایید؟

«شخصاً باور دارم هر خشتی که روی هم قرار می‌گیرد و دیوار می‌شود و هر کپر و کومه و کانکسی که کارگذاشته می‌شود، اقدامی در راستای پویش و خدمتی به پویش قلمداد می‌شود ولی واقعیت امر اینست که هنوز به تناسب ظرفیت، توان و نفوذ شخصیّت‌‌ها در آوردگاه هر شهر یک روستا، در حد انتظار ظاهر نشده‌ایم که شکر خدا رفته رفته انسجام‌مان بیشتر و ایده‌ها ناب‌تر و اقدامات مؤثّر‌تر می‌شوند و این امیدبخش است.»

 

- روستاها و محلّه‌هایی داریم که در جریان زلزله متحمّل‌ ضررها و آسیب مالی فراوان شدهاند به صورتی که خانهها دیگر قابلیت مسکونی بودن خود را از دست دادهاند و بیشترشان مهر تخریب نوع اوّل‌ از طرف بنیاد مسکن خوردهاند و تعدادی هم نوع دوم و تعمیر نوع اول و دوّم، ترس زندگی در این نوع خانهها هم با وجود پس‌لرزههای مداوم و نسبتاً شدید بسیار زیاد است؛ آیا چنین مناطقی هم در لیست پویش شما برای ساخته شدن هستند؟

«ما همچنان که برای مجموعه مدیریت پویش، حد و مرزی قایل نشده‌ایم، برای ساختن در مناطق زلزله‌زده نیز جغرافیایی خاص متصوّر‌ نبوده‌ایم؛ ولی طبیعی است که در مکان‌یابی و لینک دادن امدادگران خیّر از شهرها به مناطق هدف، شروط امداگران و خیرین را با مکان معرفی شده، در یک ترازو سنجش خواهیم کرد و وسعت جغرافیایی مناطق عملکردی ما رابطه مستقیمی با شدّت‌ تخریب، محرومیّت‌ و نیز شروط خیرین خواهد داشت که صدالبته خروج از جغرافیای گسل با نظر کارشناسان ذیربط نیز ملاک دیگرمان خواهد بود.»

 

- درباره شورای هماهنگی کمکهای مردمی توضیح دهید با توجه به این‌که‌ شما مسؤولیت «کمیته روابط عمومی و رسانه» این شورا را به عهده دارید. بفرمائید که هدف از تشکیل این شورا چه بوده و تاکنون چه کارهایی انجام داده شد؟

«شورای مرکزی هماهنگی کمک‌های مردمی، متعاقب رسانه‌ای شدن پویش از نظر زمانی و با ابتکار شورای هماهنگی کمک‌های مردمی سنندج (نظام مهندسی و کوهنوردان) شکل گرفت که برآیند دو نشست ادمین کمپین‌ها، مدیران برخی مؤسّسات‌ و شخصیّت‌‌های مستقلی بود که به نحوی از انحا امکان حضور در جلسات سنندج را یافته بودند.

اینجانب در هردو جلسه حضور داشتم و در جلسه اول هم در قالب ارائه شفاهی و هم با توزیع بروشور به معرفی پویش پرداختم و در نشست دوم نیز به عنوان عضو شورای مرکزی پویش و مسئول کمیته (کارگروه) روابط عمومی و رسانه آن شورا انتخاب شدم.

در آن جلسه علاوه بر کمیته روابط عمومی و رسانه ۵ کمیته دیگر نیز مورد توافق قرار گرفت و مسؤولان هر ۶ کمیته نیز معرفی گردید.

از آن روز تا این تاریخ، هر ۶ کمیته به صورت میدانی وارد فاز اجرا شده‌اند که چکیده گزارش کار تعدادی از آنان در کانال شورا، همرسانی شده است.»

 

- آیا این شورا با پویش هر شهر یک روستا در ارتباط و همکاری هست؟

«با توجه به اینکه چندین نفر از اعضای منتخب شورای مرکزی هماهنگی قبلاً عضویت در شورای مدیریّت‌ پویش را داشته‌اند و هم اکنون نیز سه کمیته از ۶ کمیته آن شورا، توسط مدیران پویش اداره می‌شود، درهم تنیدگی بسیاری بین این دو وجود دارد که در این هم تنیدگی امید راسخ داریم که روند کار برنده-برنده پیش خواهد رفت و در نهایت برندگان سوم و چهارمی خواهیم داشت که به نفع آسیب‌دیدگان ختم به خیر خواهد شد.»

 

-  آیا پویش هر شهر یک روستا فقط برای ساخت‌وساز در استان کرمانشاه است؟ یا در هر نقطه دیگر از ایران که حوادثی چنین پیش آید، فعّالیّت‌ خواهد کرد؟

«تمرکز ما روی زلزله کرمانشاه بود و حجم و وسعت تخریب زلزله در کرمانشاه، حقیقتاً مجالی برای پرداختن برای سایر نقاط یا حوادث دیگر باقی نخواهد گذاشت ولی از آنجا که حجم و وسعت مهربانی‌های شهروندان ایران زمین، بسیار بیش ار از حدانتظار در این فضا بود، ما نیز خود را متعهد به پرداختن به موضوع کوهبنان کرمان می‌دانیم ک در حد وسع و استقبال خیرین و مؤسّسات‌ روی آن نقاط نیز برنامه جنبی خواهیم داشت.»

 

- ضمن آرزوی موفقیت برای شما در راه خدمت به خلق و آبادانی سرزمین، اگر مایل هستید از همکاران و همراهانتان در این مسیر نام ببرید؛ و اگر صحبتی با هم وطنان دارید بفرمائید.

«واقعیتش نام بردن از بزرگانی که در اولین گام‌ها بار شدند، وفای به مهربانی می‌دانیم ولی چون بسیاری قلب‌شان را سخاوتمندانه به جولانگاه پویش تقدیم کردند و فرهیختکان بسیاری نیز آسمان ذهن‌شان را گشودند و چون سقفی از همدلی بر ستون مهربانی‌شان استوار ساختند و ترس از فراموشی و اجحاف بر عزیزی دارم، اجازه می‌طلبم خوانندگان و مخاطبان شما را به کانال پویش #باهم_بسازیم #هرشهر_یک_روستا یا محلّه‌‌ای از شهرها را، ارجاع دهم تا بر مبنای آن رفرنس، خود مشاهده‌گر الطاف مجموعه شورای مدیریت پویش و سایر همراهان باشند.

لینک کانال:

harshahryekrosta@

سپاسگزار حُسنتوجه و امعان نظر شما و رسانه‌تان هستیم و از همین کانال نیز تمامی شهروندان هر شهر جغرافیای ایران‌زمین را می‌طلبیم که دست لطف‌شان را جمعی سویمان روانه فرمایند تا به تناسب ظرفیت خود، حرمت لطف و سخاوت نگه داریم!»

بدون امتیاز