خوشی‌های دوران سخت(مثبت‌اندیشی)

عبدالله‌ پایدار

شما همان چیزی هستید که فکر می‌کنید و در عین حال می‌توانید نیازهایتان را نیز احساس کنید. پس هدفی والا برای خود تعیین کنید و در راه تحقق آن نهایت تلاشتان را به کار ببندید.
تمامی ‌احساسات، عقاید و دانش ما به افکار درونی‌مان ـ آگاهانه یا غیرآگاهانه ـ بستگی دارد و چه بدانیم یا ندانیم تحت کنترل هستیم و می‌توانیم مثبت یا منفی، مشتاق یا بی‌تفاوت، فعال یا غیرفعال باشیم.
بزرگ‌ترین فرق بین مردم، رفتار و طرز برخورد آنان است. برای برخی، یادگیری لذتبخش و هیجان‌انگیز است، برای دیگران سخت و خسته کننده و برای بسیاری دیگر، یادگیری فقط کاری ضروری برای پیدا کردن شغلی مناسب محسوب می‌شود.رفتارها و طرز برخورد ما در حال حاضر عادت نامیده می‌شود که به علت دریافت بازخورد از طرف والدین، دوستان، جامعه و خودمان شکل می‌گیرد و در واقع تصویری است از ما و جهان ما.
این رفتارها غالباً به وسیله گفتگوی درونی که مرتباً با خود ـ آگاهانه یا غیرآگاهانه ـ داریم، تقویت می‌شوند. در واقع اولین گام برای تغییر رفتار، تغییر گفتگوی درونی ماست. یکی از روش‌های تغییر عبارت است از تعهد، کنترل و چالش.

تعهد
در خود تعهد و الزام مثبت به خود، یادگیری، کار، خانواده، دوستان، طبیعت و دیگر چیزهای با ارزش ایجاد کنید. به خود و دیگران ارج نهید. در آرزوی موفقیت باشید. با شوق و اشتیاق زندگی کنید و کارهایتان را انجام دهید.

کنترل
فکر خود را روی چیزهای مهم متمرکز کنید. برای چیزهایی که به آن‌ها فکر می‌کنید و کارهایی که انجام می‌دهید هدف و اولویت تعیین کنید، از قبل تمامی ‌فعالیت‌های خود را در ذهن تصور و مرور کنید. برای مقابله با مشکلات، استراتژی داشته باشید، یاد بگیرید که چگونه به خود آرامش بدهید. از موفقیت‌ها لذت ببرید و با خود روراست باشید.

چالش
مشوّق خود باشید. هر روز رفتار خود را تغییر دهید و بهبود بخشید. تمام تلاش خود را به کار ببندید و به عقب برنگردید. یادگیری و تغییر را غنیمت بشمارید. چیزهای نو را امتحان کنید. گزینه‌ها و انتخاب‌های مختلف را درنظر بگیرید. با افراد جدید آشنا شوید. هر چیزی را که نمی‌دانید بپرسید. مواظب سلامت جسمانی و روحی خود باشید. مثبت‌گرا باشید. مطالعات نشان داده که افراد دارای این مشخصات در اوقات خوش، برنده هستند و در شرایط سخت، محکم و قوی به زندگی ادامه می‌دهند. تحقیقات همچنین نشان داد مردمی‌که آگاهانه گفتگوی درونی و غرور خود را اصلاح می‌کنند، غالباً خیلی سریع در رفتارشان بهبود حاصل می‌شود. انرژی آنها افزایش می‌یابد و همه چیز به نظر بهتر می‌آید.
تعهد، کنترل و چالش به ساخت اعتماد به نفس و ایجاد تفکر مثبت کمک می‌کنند.

هفت پیشنهاد برای ایجاد تفکر مثبت
ـ در هر طبقه‌ای، در جست و جوی افراد مثبت برای ایجاد ارتباط باشید.
ـ در هر سخنرانی، در جست و جوی ایده‌های جالب باشید.
ـ در هر فصل کتاب، در جست و جوی مفهوم‌هایی باشید که برای شما مهم هستند.
ـ با هر دوستی، درباره ایده جدیدی که به تازگی یادگرفته‌اید، صحبت کنید.
ـ از هر معلمی‌ سؤال‌های خود را بپرسید.
ـ لیستی از اهداف، افکار و رفتار مثبت خودتان تهیه کنید.
ـ به خاطر داشته باشید، شما همان چیزی هستید که فکر می‌کنید.

بدون امتیاز