مسجد جامع اهل سنت بندرعباس با حضور پرشور نمازگزاران و برادران و خواهران مؤمن افتتاح شد

بندرعباس - پایگاه اطلاع‌رسانی اصلاح

مسجد جامع اهل سنت بندرعباس روز جمعه31/3/87، با حضور پرشور نمازگزاران افتتاح شد.
مسجد جامع اهل سنت بندرعباس دارای سابقه ای بس طولانی است و قدمت آن به 255سال پیش برمی گردد که اولین بار توسط خیّر بزرگ "حاج زین‌العابدین ابوالقاسم اوزی" ساخته شد. این مسجد در طول این مدت چندین بار تجدید بنا و بازسازی شده است. ساخت مسجد جامع اهل سنت بندر عباس در دوره جدید از سال 1382 شروع شد و با حمایت خیّر بزرگ منطقه جنوب حاج عبدالله رستمانی، کار ساخت آن به اتمام رسید. در شرایط فعلی این مسجد در مجاورت دریا قرار داشته و دارای دو طبقه، یک مناره، صحن و 12 ستون است که از طرح قدیمی این مسجد باقی مانده است، می باشد.در مراسم افتتاح این مسجد در ابتدا سیدعبدالباعث قتالی امام جمعه اهل سنت و جماعت بندرعباس از زحمات خیرین، انجمن خیریه اهل سنت بندرعباس و مسؤولین تشکر کرد و گفت: ساخت این مسجد و صدور مجوز ساخت آن چندین سال طول کشید و در این مدت مردم انتظار داشتند که هر چه زودتر این مسجد آماده استفاده شود. شکوه و جلال این مسجد که امروزه در آن نماز می خوانیم که به اخلاص خیرین و علمایی برمی گردد که از گذشته تا کنون ندای دین را در این مسجد سرداده اند و مردم را به سوی اسلام خوانده‌اند. افرادی چون سیدعبدالرحیم خطیب و شیخ محمد ضیائی، بزرگانی بودند که از این منبر با خطبه ها و سخنرانی های خود میراث دین را به ما و نسل های بعدی سپردند.
امام جمعه اهل سنت و جماعت بندرعباس، اساس مسجد را تقوا دانست و گفت: هنگامی که در عمل و حرکتمان اخلاص و تقوا باشد، خداوند بهترین امکانات را برای بنده اش فراهم می کند و ما نباید از این نعمت خدادادی به سادگی بگذریم.
در ادامه مراسم افتتاح مسجد جامع اهل سنت بندرعباس، آیت الله نعیم آبادی امام جمعه اهل تشیع بندرعباس و نماینده ولی فقیه در این شهر و نماینده مردم هرمزگان در مجلس خبرگان، ساخت این مسجد بزرگ و باشکوه را نماد وحدت میان شیعه و سنی اعلام کرد و گفت: مساجد اهل سنت در ساخت و زیبایی الگو هستند. با حمایت مسؤولین تمامی روستاهای اهل سنت، دارای مسجد می باشند و اگر اخلاص و تلاش خیرین در ساخت این مساجد نبود، این مراسم مهم تحقق نمی یافت. امام جمعه اهل تشیع بندرعباس افزود: وحدت مسلمانان در جنوب یک الگو است و اگر ما با یکدیگر رفتار برادرانه داشته باشیم می توانیم الگویی برای دیگر مسلمانان باشیم. سید قطب در کتابی تحت عنوان «آینده در قلمرو اسلام» پیش بینی کرد که دین اسلام بتواند به ارزش برتر جهانی تبدیل شود و امروزه ما شاهد سقوط مکاتب مادی و الحادی در مقابل مکتب اسلام هستیم.
یکی دیگر از سخنرانان مراسم افتتاحیه مسجد اهل سنت بندرعباس شیخ محمدصالح پردل سخنران شهیر جنوب ایران و سخنگوی انجمن خیریه اهل سنت بندرعباس بود. او مسجد را پایگاهی برای رشد معرفت و دین دانست و گفت: علمای بزرگ ما از مساجد برخاسته اند و امروزه ما باید فرزندان خود را در مساجد تربیت کنیم. امروزه شاهد حضور گسترده جوانان در مساجد هستیم و اینها سرمایه بزرگی برای امت اسلامی است. وی برای اخلاص خیرین را از توفیق آنها دانست و گفت: خیری که برای خدا و نه برای نام کار می کند، اوست که سبب سعادت خود و سایر بندگان می شود و ما با ایمان خود، نماز خود را و آموختن احکام دین بهترین سپاسگزاری را از آنها می کنیم.در پایان این مراسم با سرودن اناشید اسلامی خاتمه یافت و از حضور مدعوین و هیئت علمای اوز در این مراسم قدردانی و تشکر شد.
لازم به ذکر است که مسجد جامع اهل سنت بندرعباس گنجایش 6000 نماز گزار را دارد و بندر عباس شهری است ساحلی، با جمعیت 400هزار نفری که قریب به یک‌پنجم آن اهل سنت می باشند.
جماعت دعوت و اصلاح ایران ضمن تبریک این رویداد ارزشمند به جامعه اهل سنت بندرعباس، از همه دست‌اندرکاران و بانیان، از ابتدای کار تا انتها، تشکر وقدردانی نموده و برای همه آنها توفیق روزافزون از خداوند متعال خواستار است.

بدون امتیاز

سایت در قبال نظرات پاسخگو نمی باشد.

1
بدون‌نام
1387/04/04

عمر الله‌ هذا الجامع

2
بدون‌نام
1387/04/03

باسلام.ما هم به نوبه خود افتتاح این مسجد را از طرف خود واهالی شهر خور به فال نیک میگیریم وامیدواریم که این مسجد هم محلی باشدبرایپایه گذاری تربیت اسلامی فرزندان اینمرز وبوم.وهمچنین تشکر میکنیم از انعکاس این خبر درسایت موفق باشید.

3
بدون‌نام
1389/01/12

موسسه خیریه وحدت پاتل بنوبند افتتاح مسجد جامع را به همه مومنین تبریک عرض می نماید لذا از همه خیرین و نیکوکاران دعوت می نماید جهت مشارکت در امر ساخت مجتمع خیریه فرهنگی آموزشی وحدت پاتل بنوبند همکاری لازم مبذول فرمایند.
فاروق سالاری
www.vahdat.pb.blogfa.com
www.pataliha.blogfa.com