«وسطیت به عنوان یک مفهوم و اصطلاح»؛ کتاب جدیدی از عصام البشیر

پایگاه‌ اطلاع‌رسانی اصلاح

کتاب «وسطیت به عنوان یک مفهوم و اصطلاح» نوشته‌ی اندیشمند اسلامی دکتر عصام البشیر دبیرکل «مرکز جهانی وسطیت کویت»، در شهر عمان منتشر شد.
بنا به‌ خبری که‌ در سایت وزارت اوقاف دولت کویت منتشر شده‌ است، کتابی تحت عنوان «وسطیت به عنوان یک مفهوم و اصطلاح» نوشته‌ی اندیشمند اسلامی دکتر عصام البشیر دبیرکل «مرکز جهانی وسطیت کویت»، در شهر عمان منتشر شد.
در این کتاب، مفهوم وسطیت و بارزترین زمینه‌های دین‌ورزی رشدیافته‌ی مربوط به آن و مسائل انسان در صراط تکامل، مسئله‌ی زن، آزادی‌های عمومی، خصوصی و سیاسی و نیز اصلاح‌گری، دعوت، اجتهاد و فتوا بررسی شده‌ است.
بشیر معتقد است که‌ وسطیت و میانه‌روی به‌ معنای اعتدال، توازن، تعادل، استقامت، بخشش، خیریت و زایندگی در امور دین و دنیاست. دکتر بشیر در کتاب 48صفحه‌ای که‌ در قطع کوچک به‌ چاپ رسیده‌ است، مهمترین ضوابط و اصول «وسطیت» را ذکر نموده‌ است. از جمله‌ جمع میان منابع معرفت دینی و معارف دنیوی، میان ظاهر و باطن، محتوا و فرم، توازن در نقد اندیشه‌ها و اشخاص و نیز در بین پیروی از دین و ابتکار در دنیا. وی از خطر غلو‌کنندگان در دینی که‌ معتقدند تنها خود مسلمانند و وضعیت‌شان به‌ جایی رسیده‌ که‌ به‌ تکفیر مردم عادی و خواص و حتی عالمانی که‌ با آنان هم‌ نظر و برنامه‌ نیستند می‌پردازند؛ هشدار داده‌ است.

بدون امتیاز