کسب حلال

مال حرامی (دزدی) را که قبل از بلوغ خورده شده است را باید بعد از بلوغ ادا کرد یا نه؟

شماره: 
0

اگر خودش مال حرام را برداشته باشد و بخورد، پیش از بلوغ، ولی و سرپرست آن کودک باید آن مال را به صاحبش بازگرداند، اگر باز نگرداند بعد از بلوغ باید خود آن فرد مال را به صاحبش باز گرداند یا از صاحب مال حلالیت بطلبد.

خواهشمند است در خصوص این سؤال و پاسخ آن بیشتر توضیح دهید:

شماره: 
0
ادامه سؤال: 
شراکت در کسب و کار با کسی که اسلام را قبول ندارد چگونه است؟ جواب: اگر آن فرد امین و صادق باشد، و شراکت با او، سبب زیان دیدن ایمان شریک مسلمان نباشد، شراکت با او اشکالی ندارد.

اصل در کارها مباح بودن است، مگر این‌که دلیلی خلاف آن ثابت شود، برای شریک نشدن با کسی که اسلام را قبول ندارد در حالی که فردی امین و صادق باشد و سبب زیان رساندن به ایمان شریک مسلمانش نشود، دلیلی وجود ندارد. خود این بیان کننده درست بودن شراکت با وی است. به شرط این که ضوابط شراکت رعایت شود.

من پیمانکار هستم، به دلیل دیر اخذ شدن مطالباتم مجبور به نزول شدم حدود یک‌سال هست که کسب من برکت ندارد و هیچ‌طوری نمی‌توانم از این حالت بیرون آیم؟

شماره: 
0

کار شما غیر شرعی بوده است، بی‌شک مالی که از راه غیرشرعی به دست آید برکت مال و کار را تباه می‌گرداند، برای رهایی از این حالت پولی که از راه نزول گرفته‌اید بازپس دهید و آن اندازه هم که به وسیله آن سود برده‌اید، آن سود را در راه‌های عام‌المنفعه هزینه کنید.

فردی یک کامیون می‌خرد و می‌دهد به راننده‌ای تا با آن کار کند و ماهیانه پولی می‌گیرد و فرد دیگری خانه می‌خرد و اجاره می‌دهد و

شماره: 
0
ادامه سؤال: 
ماهیانه پولی دریافت می‌کند و فرد دیگری همان اندازه پول را در بانک می‌گذارد و ماهیانه مبلغی دریافت می‌کند، آیا این پول‌های گرفته شده با هم فرقی دارند؟

دادن کامیون به کسی که با آن کار کند و ماهیانه مبلغی را به صاحب کامیون بدهد، آن کار درست است و پول در برابر کار است و آن نوعی عقد مشارکت نامیده می‌شود که سرمایه از کسی و کار از کسی دیگر در برابر گرفتن دستمزد است.
اجاره دادن خانه و گرفتن اجاره بهای آن درست است و ادله از قرآن و احادیث برای درست بودن آن وجود دارند.

بنده مغازه‌دار هستم و به افرادی اجناس را مثلاً قرض شش ماه فروخته‌ام و بابت آن چک گرفته‌ام که با گذشت دو سال هنوز نقد نشده است

شماره: 
0
ادامه سؤال: 
به دادگاه شکایت نمودم دادگاه بدهکار را محکوم به اصل مبلغ چک به اضافه جریمه دیرکرد که همان تورم و کم شدن ارزش پول هست نموده، آیا گرفتن دیرکرد حلال است؟

خداوند در قرآن فرموده است: (وَإِن كَانَ ذُو عُسْرَةٍ فَنَظِرَةٌ إِلَىٰ مَيْسَرَةٍ ۚ وَأَن تَصَدَّقُوا خَيْرٌ لَّكُمْ ۖ إِن كُنتُمْ تَعْلَمُونَ)[بقره:280] یعنی اگر فرد بدهکار توان پرداخت بدهی را ندارد طلبکار صبر کند تا وضعیت مالی بدهکار سامان یابد. بنابراین اگر بدهکار شما توان پرداخت بدهی‌اش را ندارد، بهتر است دیرکرد بدهی را از او نگیرید، حتی در حد توان درصدی از بدهی را از او ببخشید، اگر بدهکار می‌تواند بدهی را بپردازد اما عمدی کوتاهی کند، دیرکرد را بگیرید و خودتان استفاده نکنید؛ بلکه در راه خیر هزینه کنید یا به نیازمند بدهید.