نذر و قربانی

اگر نذری که می‌کنیم کارمان سر نگیرد باید آن را ادا کنیم یا نه؟

شماره: 
0

اگر کسی برای انجام کاری نذری بکند، اما آن کار انجام نگیرد، لازم نیست آن نذر را ادا کند.

سلام من ۲ سال پیش پسرم مریض شد در حالی که احساس کردم تشنج کرده او را پیش دکتر بردم، دکتر گفت علایم تشنج است من از خدا خواستم اگر خوب شود، ۷ روز روزه می‌گیرم، شکر خدا بعد از اون قضیه مریض نشده است،

شماره: 
0
ادامه سؤال: 
بعداً شنیدم نذری کردن گناه است الان به نظر شما من این روزه‌ها را بگیرم؟

نذر حرام نیست و نذری که شما کرده‌اید باید انجام دهید.
در حدیث آمده است که پیامبر-صلی‌الله‌علیه‌و‌سلم- فرمود: «من نذر أن یطیع الله فلیطعه و من نذر أن یعصیه فلایعصه»[بخاری]
(هر کسی نذر کند که از خداوند اطاعت نماید باید آن را انجام بدهد و هر کس نافرمانی خداوند را نذر کرده است، نباید به آن عمل کند.)
خداوند وفا کردن به نذر را از اوصاف نیکوکاران قرار داده و آنان را به سبب وفای به نذر ستوده است: (يُوفُونَ بِالنَّذْرِ وَيَخَافُونَ يَوْمًا كَانَ شَرُّهُ مُسْتَطِيرًا)[انسان:7]

من پدرم فوت شده قربانی در عید قربان باید چه جوری و با چه نیتی باشه که ثوابش برای پدرم باشد؟ یا اصلا قربانی که برای کسی که فوت شده باشد ثوابی برایش به همراه دارد یا نه؟

شماره: 
0

اگر فرزند برای پدر یا مادرش قربانی کند، جایز است و ثوابش به او می‌رسد. اما بهترین شیوه این است که فرد برای خود قربانی کند و پدر یا مادرش را در نیت آن شریک گرداند.

آیا برای نذرکردن،زن بایستی ازشوهرش اجازه بگیرد؟

شماره: 
0

اگر زنی بخواهد نذری بکند اعم از عبادات یا صدقه و انفاق نیازی به اجازه گرفتن از شوهر ندارد زیرا رسول گرامی (ص) فرموده است: (من نذر أن یطیع اللّه فلیطعه، و من نذر أن یعصیه فلا یعصیه) بخاری
هرکس نذر کرد که خدا را فرمانبرداری کند و عبادتی انجام دهد پس به نذرش عمل کند اما اگر نذر کرد گناهی را انجام بدهد به نذر خود عمل نکند.
مگر این که زن بخواهد از مال شوهرش نذر خود را پرداخت نماید در این صورت بهتر است به شوهرش خبر بدهد بهتر است شوهر نیز در حد امکان به او اجازه بدهد زیرا همسر او بابت این که در منزل زحمت می کشد حق و حقوق دارد.

آیا خوردن غذای قربانی که احتمالا نذر غیر الله است و در خانه می‌آورند مشکلی ندارد؟ (طبق آیه‌ای که ذکر شده خوردن طعام اهل کتاب حلال است)

شماره: 
0

درباره خوردن این نوع نذرها دیدگاه علما متفاوت است، برخی آن را به هیچ وجه جایز ندانسته و می‌گویند هر چیزی برای غیر خدا نذر شود درست نیست و برخی دیگر گفته‌اند خوردن آن مکروه است و برخی دیگر گفته‌اند خوردن آن جایز می‌باشد و بر این باورند که از نیت نذر کننده چنان نذرهایی آگاهی وجود ندارد و اصل بر این است به ظاهر حکم شود و هرگاه فردی مسلمان نذری انجام دهد بهره بردن و خوردن از آن نذر جایز است و نیازی به جستجو از نیت نذر کننده نیست بلکه فرد به هنگام خوردن بسم الله بگوید و آن‌را بخورد.

حدود شش هفت سال پیش به دلیل مشکلاتی که داشتم نذر کردم به محض رفتن به سرکار اولین حقوقم را به موسسه خیریه بدهم اما چون پدرم بدهی داشت ان را به پدرم دادم,چندماهی از ان گذشت وحقوقم زیادتر شد اما من قصدم از اول همان مبلغی که اولین حقوقم بود را داشتم.وباوجودی

شماره: 
0
ادامه سؤال: 
حدود شش هفت سال پیش به دلیل مشکلاتی که داشتم نذر کردم به محض رفتن به سرکار اولین حقوقم را به موسسه خیریه بدهم اما چون پدرم بدهی داشت ان را به پدرم دادم,چندماهی از ان گذشت وحقوقم زیادتر شد اما من قصدم از اول همان مبلغی که اولین حقوقم بود را داشتم.وباوجودی که حقوقم بیشترشده بود ولی همان مبلغ قبلی راپرداخت کردم چون به اون پول نیاز داشتم آیا مرتکب گناه شده‌ام, بایدچکارکنم؟

در نذر موردی که تعیین می‌شود اگر در وفای به آن گناهی نباشد باید حتماً مال نذر شده به آنجا داده شود شما باید آن حقوق را به آن موسسه خیریه می‌دادید تا به نذر تان وفا می‌نمودید. دادن آن به پدرتان نذر را از ذمه شما ساقط نمی‌نماید در صورت توان همان اندازه از حقوق را که نذر کرده اید به آن موسسه بدهید.

کفاره شکستن نذر چیست؟ویانذرهایی که فراموش کردم یا انجامش به سختی برام مقدوراست راچکارکنم؟خواهش میکنم راهنماییمکنین,,,

شماره: 
0

اگر کسی نذر کند که خواسته اش بر آورده شود، عبادتی را انجام دهد، اگر خواسته اش بر آورده شود بر او واجب است به نذر خود وفا کند. اگر اکنون نتواند آن را انجام دهد بر ذمه او به عنوان قرض است هر گاه امکان آن را یافت باید به نذر خود وفا کند اگر نذر غیر از نماز باشد و فرد نتواند در زمان زنده بودن انجام دهد بعد از مرگش وارثان‌اش آن را به جای او انجام می‌دهند، اگر کسی نذر کند و آن را بشکند و به آن عمل ننماید مرتکب گناه شده است و عهد شکنی نموده است. و باید توبه و استغفار کند و در صورت امکان و توان آن را انجام دهد.

ببخشید بنده اخیرا از ایران خارج شده‌ام و سوالی در مورد خوردن گوشت داشتم: من می‌‌دونم که گوشت خوک و سگ در هر صورت حرام هست و نباید خورده بشه اما آیا برای خودمون(اهل تسنن) چیزی به اسم ذبح اسلامی داریم؟ یا اینکه اگر فقط بدونیم که گوشت گوسفند یا مرغ هست (و ال

شماره: 
0
ادامه سؤال: 
ببخشید بنده اخیرا از ایران خارج شده‌ام و سوالی در مورد خوردن گوشت داشتم: من می‌‌دونم که گوشت خوک و سگ در هر صورت حرام هست و نباید خورده بشه اما آیا برای خودمون(اهل تسنن) چیزی به اسم ذبح اسلامی داریم؟ یا اینکه اگر فقط بدونیم که گوشت گوسفند یا مرغ هست (و البته برای غیرخدا سر نبریده باشه) کافی هست؟ من نمی‌دونم توی این کشوری که هستم چه جوری حیوان‌رو می‌‌ کشن، با برق می‌‌کشن یا سر می‌‌برن یا ... نمی‌دونم، آیا در هرکدام از این موارد درست است که من گوشت را بخورم؟

خداوند درباره جواز خوردن طعام اهل کتاب که معمولاً گوشت حیوان‌ها را نیز در بر می‌گیرد فرموده است:
و طعا مالذین... مائده: 5
خوراک اهل کتاب جز آنچه در آیات دیگر حرام شده است برای شما حلال است.
بنابراین خوردنی‌های آنان جز آنچه در شریعت ما حرام شده برای مسلمان حلال است و می‌تواند از آن تغذیه نماید گرچه ذبح آنان مطابق شریعت ما نباشد.
ذبح شرعی در اسلام این است که هنگام ذبح حیوان نام خدا برده شود و به گونه ای رگهای گردن گلو و مری بریده شود که تمام خون حیوان از آن بیرون بیاید.

آیا قربانی کردن هر حیوانی رو به قبله باید باشد و یا به هر طرفی میشود حیوان را ذبح کرد؟

شماره: 
0

سنت است قربانی کردن و ذبح حیوان روبه قبله باشد، اگر روبه قبله هم ذبح نشود گوشت آن حلال است.

می‌خواستم بدونم فرق نذر و عهد و قسم چیه؟ آیا کفاره‌ی شکستنشون یکسانه؟

شماره: 
1352

نذر یعنی فرد عبادتی مانند: نماز ، روزه، صدقه و... را برخود واجب گرداند مثلاً بگوید: اگر مریضی فرزندم بهبود یابد یک گوسفند در راه خدا می‌بخشم. که در این صورت واجب است آن‌را انجام بدهد و تخلف از آن گناه محسوب می‌شود و کفاره دیگری جز انجام آن نذر، وجود ندارد. عهد اگر با خدا بسته ‌شود همان نذر خواهد بود.
اما اگر عهد با بنده بسته شود باید مطابق آن عمل شود همچنانکه در بیان ویژگی مومنان فرموده است: (والذین هم لأماناتهم وعهدهم راعون)

همزمانی محتوا