مراسم و اعیاد

در مورد مراسمات عروسی اگر در گوشه‌ای در تالار بنشینی بخاطر گلایه نکردن دعوت‌کننده منعی ندارد؟

شماره: 
0

اگر در عروسی زن و مرد از هم جدا باشند و در میان مردان آهنگ مناسب و غیرمبتذل گذاشته شود مشکل شرعی ندارد، بنابراین نباید هر مجلس شادی را حرام دانست، از طرفی مسلمان نباید به هر دلیل رابطه با افراد دیگر را قطع کند به‌ویژه رابطه با اقوام و خویشاوندان را که خداوند به صله رحم دستور داده است، بنابراین اگر عروسی مشکلاتی هم داشته باشد، بهتر است به عروسی برویم تا رابطه‌ی ما با بستگان قطع نشود اما پس از خوردن شام و... زود برگردیم یا در مجالس مختلط شرکت نکنیم، در هر صورت گاهی می‌توان به عروسی‌ها رفت و در معاصی و در معصیت‌ها شرکت نکرد.

اگر به تالار دعوت شویم و گوشه‌ای هم بنشینیم، فقط برای اینکه اطرافیان ناراحت نشوم و گلایه نکن، آیا رفتن گناه دارد؟

شماره: 
0

رفتن به تالار برای عروسی با این شیوه‌ای که در سؤال بیان شده است مانع شرعی ندارد، مگر زمانی که در آن تالار کارهای گناه انجام گیرد مانند شراب‌خواری و اختلاط غیرشرعی زن و مرد که به ایمان و اخلاق فرد آسیب برساند، در این صورت رفتن به آن عروسی جایز نیست.

حکم حضور در مراسم‌های عروسی چیست؟

شماره: 
0

اگر در عروسی گناه و کارهای حرام انجام نگیرد و فرد برای عروسی دعوت شود، لازم است که به عروسی برود، اما اگر در آنجا کارهای خلاف شرع انجام گیرد، نباید به آن عروسی برود، مگر این‌که با رفتن وی به آنجا خلاف شرع از بین برود و انجام نگیرد که در این صورت لازم است به آن عروسی برود.

آیا عقیقه برای پسر باید دو تا بز باشه؟ حیوان باید چند وقت داشته باشه؟

شماره: 
0

عقیقه سنت است، که برای نوزاد پسر دو رأس گوسفند یا بز و برای دختر یک رأس سر بریده می‌شود. شرایط آن‌ها مانند شرایط حیوانی است که برای قربانی سر بریده می‌شود.
البته برای پسر هم یک گوسفند یا بز سر بریده شود کافی است.

حیوانی که برای عقیقه ذبح می‌کنند باید چند وقت داشته باشه؟

شماره: 
0

همان شرایطی که برای حیوان قربانی لازم است، حیوانی که برای عقیقه سربریده می‌شود نیز باید همان شرایط را داشته باشد. بیمار نباشد، ظاهرش سالم باشد، گوسفند حدود یک‌سال داشته باشد و...

روز عید قربان جزو ده روز ذی الحجه به شمار می‌آید؟

شماره: 
0

بله روز عید قربان دهمین روز ذی‌الحجه است.

می‌خواهم بدانم دعاهایی که در هنگام فوت مسلمان (منظورم همان فاتحه خواندن برای میت است) در مسجد می‌خوانند چه حکمی دارد؟ آیا برای زن و مرد فرق دارد؟

شماره: 
0

آیات و احادیث صحیح پیامبر-صلی‌الله‌علیه‌و‌سلم- دعای خیر برای میت را به بازماندگان و دیگر مؤمنان توصیه کرده‌اند، اما در برخی مناطق عرف است که در ساعتی مشخص برای میت مجلس ترحیم می‌گیرند و مردم برای تسلی خاطر بازماندگان به آنجا می‌روند و سوره حمد و اخلاص را قرائت می‌کنند و ثواب آن را به میت هدیه می‌کنند سپس با زبان محلی یا با عربی برای میت زن باشد یا مرد دعای امرزش می‌کنند؛ مثلا خدا او را بیامرزد، خدا او را با نعمت‌های بهشت شاد کند، خدا او را غریق رحمت بگرداند و...

درنماز جنازه شرکت کردم ولی موفق نشدم حضوری به صاحب تعزیه تسلیت بگم ایا لازم است برای تسلیت فردای انروز به مسجد یاخانه تعزیه بروم؟

شماره: 
0

از لحاظ شرعی واجب نیست که نزد او بروید اما بهتر است در صورت امکان از طریق تلفن یا به شیوه دیگری به اوتسلیت بگویید.

آیا ختنه کردن سنت است یا بدعت و همچنین من در یک وبلاگ خواندم که نماز تراویح بدعت است چطور بدعتها را از سنتها تشخیص دهیم؟

شماره: 
1250

ختنه کردن آقایان سنت است، اما درباره ختنه خانم‌ها دیدگاه علما متفاوت است.
هر عبادتی مطابق احادیث صحیح پیامبر(ص) باشد، سنت است، در غیر این صورت بدعت به شمار می‌آید. نماز تراویح را خود پیامبر(ص) در ماه رمضان گزارده است و سه شب یاران به او اقتدا کردند، سپس پیامبر از بیم آن که مردم تصور نکنند گزاردن آن با جماعت بر آنان فرض است، گرچه مردم برای گزاردن آن با جماعت گردآمده بودند، اما پیامبر(ص) به میان آنها نیامد.

همزمانی محتوا