مراسم و اعیاد

آیا عقیقه برای پسر باید دو تا بز باشه؟ حیوان باید چند وقت داشته باشه؟

شماره: 
0

عقیقه سنت است، که برای نوزاد پسر دو رأس گوسفند یا بز و برای دختر یک رأس سر بریده می‌شود. شرایط آن‌ها مانند شرایط حیوانی است که برای قربانی سر بریده می‌شود.
البته برای پسر هم یک گوسفند یا بز سر بریده شود کافی است.

حیوانی که برای عقیقه ذبح می‌کنند باید چند وقت داشته باشه؟

شماره: 
0

همان شرایطی که برای حیوان قربانی لازم است، حیوانی که برای عقیقه سربریده می‌شود نیز باید همان شرایط را داشته باشد. بیمار نباشد، ظاهرش سالم باشد، گوسفند حدود یک‌سال داشته باشد و...

روز عید قربان جزو ده روز ذی الحجه به شمار می‌آید؟

شماره: 
0

بله روز عید قربان دهمین روز ذی‌الحجه است.

می‌خواهم بدانم دعاهایی که در هنگام فوت مسلمان (منظورم همان فاتحه خواندن برای میت است) در مسجد می‌خوانند چه حکمی دارد؟ آیا برای زن و مرد فرق دارد؟

شماره: 
0

آیات و احادیث صحیح پیامبر-صلی‌الله‌علیه‌و‌سلم- دعای خیر برای میت را به بازماندگان و دیگر مؤمنان توصیه کرده‌اند، اما در برخی مناطق عرف است که در ساعتی مشخص برای میت مجلس ترحیم می‌گیرند و مردم برای تسلی خاطر بازماندگان به آنجا می‌روند و سوره حمد و اخلاص را قرائت می‌کنند و ثواب آن را به میت هدیه می‌کنند سپس با زبان محلی یا با عربی برای میت زن باشد یا مرد دعای امرزش می‌کنند؛ مثلا خدا او را بیامرزد، خدا او را با نعمت‌های بهشت شاد کند، خدا او را غریق رحمت بگرداند و...

درنماز جنازه شرکت کردم ولی موفق نشدم حضوری به صاحب تعزیه تسلیت بگم ایا لازم است برای تسلیت فردای انروز به مسجد یاخانه تعزیه بروم؟

شماره: 
0

از لحاظ شرعی واجب نیست که نزد او بروید اما بهتر است در صورت امکان از طریق تلفن یا به شیوه دیگری به اوتسلیت بگویید.