علوم قرآن و حدیث

حدیثی از پیامبر-صلی‌الله‌علیه‌و‌سلم- که می‌فرمایند: گروهی نزدیک بهشت می‌شوند ولی وارد بهشت نمی‌شوند و فکر کنم یک حدیث هم برعکس این هست. لطفا توضیح فرمایید منظور چیست؟

شماره: 
0

این حدیث در کتاب اربعین نووی که نشر احسان ترجمه آن را چاپ کرده است وجود دارد.[جهت مراجعه]
منظور حدیث این است که انسان نیکوکار به اعمال نیک خود مغرور نشود و همواره ترس از عذاب را داشته باشد و از طرفی به سبب گناهان خود ناامید نگردد و در مسیر انحراف و ضلالت قرار نگیرد بلکه پیوسته در میان خوف و رجا خداوند را بندگی کند.

لطفاً تقسیمات قرآنی اعم از تحزیب و تجزئه قرآن را به روایت اهل‌سنت بیان فرمایید.

شماره: 
0

قرآن رایج با خط عثمان طه مطابق روایات اهل‌سنت جزءبندی و حزب‌بندی شده‌ است.

با سلام در مورد آیه‌ی " فَوَيْلٌ لِّلْمُصَلِّينَ * الَّذِينَ هُمْ عَن صَلَاتِهِمْ سَاهُونَ " در سوره‌ی ماعون خیلی تحقیق کردم و تفسیرهای متفاوتی دیدم بعضی احادیث نوشته بودند که مراد منافقین است که برای ریا نماز می‌‌خوانند بعضیگفته‌اند منظور کسانی هستند که

شماره: 
0
ادامه سؤال: 
با سلام در مورد آیه‌ی " فَوَيْلٌ لِّلْمُصَلِّينَ * الَّذِينَ هُمْ عَن صَلَاتِهِمْ سَاهُونَ " در سوره‌ی ماعون خیلی تحقیق کردم و تفسیرهای متفاوتی دیدم بعضی احادیث نوشته بودند که مراد منافقین است که برای ریا نماز می‌‌خوانند بعضیگفته‌اند منظور کسانی هستند که نماز را اول وقت نمی‌خوانند بعضی دیگر گفته‌اند منظور کسانی است، که به روز جزا اعتقاد ندارد یا اینکه ترک نماز می‌‌کنند. خیلی ذهنم را مشغول کرده چون خیلی از مسلمونا تو نماز سهل انگاری می‌‌کنند در این صورت باید به ویل که سخت ترین عذاب جهنمی هست بروند پس کارهای خیر دیگری که انجام داده‌اند چه می‌‌شود؟ بهترین و جامع ترین تفسیر از نظر اجاع علما در این خصوص چیست تا از این سردرگمی در آییم 2) شیوه‌ی حسابرسی در اخرت چگونه است کسی که هم ثواب دارد هم گناه چگونه است اگه گناهش زیاد باشد به جهنم می‌‌رود تکلیف آن مقداری که ثواب کرده چه می‌شود 3) بریدن دست دزد از کجای دست است ایا عالمانی هستند که منظور این آیه را قطع فیزیکی دست ندانند بلکه منظور از قطع کردن را مجازاتی بدانند که دست دزد را از دزدی کردن دوباره قطع کند و اگر منظور همان قطع فیزیکی دست است بین دزدی که 1 سکه دزدی و یا هزاران سکه می‌دزدد هیچ فرقی در حکم نیست؟ بعد از این ایه آمده که در صورت توبه و اصلاح خدا او را می‌بخشد آیا منظورش این است که اگر دزد توبه کند و مالی که دزدیده برگرداند دیگر حکم قطع کردن دست برایش صادر نمی‌شود؟

الف) اگر به سوره ماعون توجه شود خداوند فرموده است "الذین هم عن صلاتهم ساهون" یعنی وای بر نماز گزارانی که خارج از نماز نسبت به ادای آن سهل انگارند نه در داخل نماز و این لطف خداوند است. اگر می‌‌فرمود "فی صلاتهم ساهون" بیشتر ما نمازگزاران را در بر می‌‌گرفت همچنین ویل سخت ترین عذاب جهنم نیست بلکه خداوند به چنین نماز گزارانی هشدار داده است. زیرا اگر چنین افرادی به سخت ترین عذاب جهنم وارد شوند، ستم کاران و کافران که اصلا ایمان ندارند به کجا می‌‌روند یعنی باید با هم تفاوت داشته باشند.

برای اینکه اجر کامل قرآن خواندن را دریافت کنیم، حداقل چه سطحی از قواعد قران لازم است، من تا حدود زیادی تلفظ حروف و همچنین تجوید سطوح پایین مثل ادغام و اخقاء و قلقله و... را رعایت می‌نمایم ولی حالا می‌دانم که کتابهای زیادی برای تجوید وجود دارد و من وقت کا

شماره: 
0
ادامه سؤال: 
برای اینکه اجر کامل قرآن خواندن را دریافت کنیم، حداقل چه سطحی از قواعد قران لازم است، من تا حدود زیادی تلفظ حروف و همچنین تجوید سطوح پایین مثل ادغام و اخقاء و قلقله و... را رعایت می‌نمایم ولی حالا می‌دانم که کتابهای زیادی برای تجوید وجود دارد و من وقت کافی برای یادگیری آنها ندارم، کار من گناه است؟

لازم است فرد به اندازه توان‌اش برای تلفظ حروف قرآن از مخارج‌اش تلاش نماید و برای یادگیری تجوید برای افراد معمولی خواندن کتاب‌های مقدماتی از جمله تجوید آسان و حلیه القرآن است. فردی که برای درست خواندن قرآن به اندازه توان‌اش تلاش نماید خداوند به او پاداش می‌دهد.
پیامبر (ص) فرموده است: الذی یقرأ القرآن و هو ماهربه مع السفره الکرام البرره و الذی یقرأ القرآن و یتتعتع فیه و هو علیه شاق له اجران "متفق علیه"
آن که در تلاوت قرآن مهارت دارد با فرشتگان ارجمند نیکوکار است و آن که تلاوت برای او سخت و دشوار است و زبان‌اش از عهده تلفظ درست کلمات بر نیاید او را دو پاداش است.

قرآن نیاز به تفسیر دارد و احادیث هم نیاز به شرح، ولی کسانی با ترجمه سعی می‌کنند یک حکم را ثابت کنند و می‌گویند که این حکم خداست، اینکار درست نیست و چکار باید کرد؟

شماره: 
0

به چنان فردی باید تذکر داد و گفت: که برای استنباط احکام از قرآن و احادیث نیاز به شرایطی است که هر کس توان آن را ندارد، بلکه باید فرد عالم و جامع شرایط اجتهاد و استنباط باشد.

1-قرآن قابل فهم و روشن است برای عموم یا خیر.اگر هست چگونه در حالی که علم تفسیر لازم است و اگر نیست پیروی کامل از چه چیزی برای عموم باید باشد و چگونه خدا فرموده که قرآن قابل هدایت است و روشن؟فهم از طریق ترجمه که برای همه ممکن است درست است؟ 2-شرایط اجتهاد چ

شماره: 
0
ادامه سؤال: 
1-قرآن قابل فهم و روشن است برای عموم یا خیر.اگر هست چگونه در حالی که علم تفسیر لازم است و اگر نیست پیروی کامل از چه چیزی برای عموم باید باشد و چگونه خدا فرموده که قرآن قابل هدایت است و روشن؟فهم از طریق ترجمه که برای همه ممکن است درست است؟ 2-شرایط اجتهاد چیست؟میتوان برای خود از ترجمه قرآن و حدیث اجتهاد کرد؟ 4-زنجیر بر گردن آویختن تشابه به زنان و کفار است؟در این مورد نیت هم تأثیر دارد یا فقط خود فعل؟

الف) بخشی از آیات قرآن به تخصص و مفسر بودن نیازی ندارد و معنای آنها روشن و هویداست و هرکس می‌تواند پیام آنها را دریابد و از آنها متأثر گردد و آن آیات برای تزکیه فرد کافی است؛ اما برخی دیگر از آیات به تخصص و آگاهی از معانی آیات و علوم قرآن و حدیث و علم تفسیر نیاز دارد برای فهم چنین آیاتی یا باید خود فرد متخصص آن فن باشد یا به دانشمندان و آگاهان آن رشته مراجعه کند.
ب) برای اجتهاد و استنباط احکام باید به ادبیات عرب، علم تفسیر، علم حدیث، علم اسباب نزول، واقعیت موجود و... آگاهی کافی داشته باشد، و برای دستیابی به حکم تمام تلاش خود را به کارگیرد.

می‌خواستم بپرسم که چرا در قرآن آمده که خمس به خویشان پیامبر هم تعلق می‌گیرد چون مساکین بعد از آن عبارت از هر گونه فقیری است ولی تاکید روی خویشان پیامبر مورد سداله، که در تفسیر آمده خویشان فقیر پیامبر،این سوالی است که ذهن خیلی ها و درگیر کرده و خیلی‌ها از

شماره: 
0
ادامه سؤال: 
می‌خواستم بپرسم که چرا در قرآن آمده که خمس به خویشان پیامبر هم تعلق می‌گیرد چون مساکین بعد از آن عبارت از هر گونه فقیری است ولی تاکید روی خویشان پیامبر مورد سداله، که در تفسیر آمده خویشان فقیر پیامبر،این سوالی است که ذهن خیلی ها و درگیر کرده و خیلی‌ها از پرسش آن سو استفاده میکنن تا بعضی چیزهارو زیر سوال ببرن ممنون از اینکه این امکان رو بوجود آوردید که بشه سوالارو پرسید. بازم ممنون

این حکم خداوند است و باید در برابر آن تسلیم شد، از سوی دیگر چون خویشاوندان پیامبر(ص) حق دریافت زکات را نداشته اند، چون آنان در تمامی زمان ها در دوران جاهلیت همواره پیامبر(ص) را یاری داده اند. بخشی از خمس به آنان اختصاص داده شده است خمس در غنیمتی که در جنگ با دشمنان به دست می‌آید وجود دارد نه از مال دیگری.

با سلام لطفا بزرگواری کنید سوال من را با دقت تمام بخوانید وبزرگواری کنید پاسخ بدهید : آیا حدیثی در کتب صحاح سته اهل سنت از شخص پیامبر اسلام هست که ایشان این آیه را خوانده باشند :الزَّانِيَةُ وَالزَّانِي فَاجْلِدُوا كُلَّ وَاحِدٍ مِّنْهُمَا مِائَةَ جَلْدَة

شماره: 
0
ادامه سؤال: 
با سلام لطفا بزرگواری کنید سوال من را با دقت تمام بخوانید وبزرگواری کنید پاسخ بدهید : آیا حدیثی در کتب صحاح سته اهل سنت از شخص پیامبر اسلام هست که ایشان این آیه را خوانده باشند :الزَّانِيَةُ وَالزَّانِي فَاجْلِدُوا كُلَّ وَاحِدٍ مِّنْهُمَا مِائَةَ جَلْدَةٍ ۖ وَلَا تَأْخُذْكُم بِهِمَا رَأْفَةٌ فِي دِينِ اللَّـهِ إِن كُنتُمْ تُؤْمِنُونَ بِاللَّـهِ وَالْيَوْمِ الْآخِرِ ۖ وَلْيَشْهَدْ عَذَابَهُمَا طَائِفَةٌ مِّنَ الْمُؤْمِنِينَ ﴿٢﴾ و فرموده باشند این آیه فقط درباره زناکاران مجرد است؟ تذکر : دقت کنید من حدیثی نمیخواهم که بگوید مجازات زناکار مجرد صد ضربه شلاق است من حدیثی با سند صحیح میخواهم که پیامبر اسلام آیه 2سوره نور را خوانده باشند وفرموده باشند این آیه فقط درباره افراد مجرد است

حدیث صحیح که مورد نظر شماست، درباره‌ی این آیه روایت نشده است. اما علمای حدیث از جمله امام بخاری و.. در تفسیر این آیه گفته‌اند مراد افراد مجرد است.
حدیثی را ابووداوود، مسلم، ابن ماجه روایت نموده‌اند و آلبانی آن‌را صحیح دانسته است: "البکر با البکر جلد مأه و نفی سنه والثیب، جلد مأه و الرجم"
هرگاه مجرد با مجرد زنا کنند یکصد تازیانه زده می‌شوند و یکسال تبعید می‌گردند، و ازدواج کرده با ازدواج کرده زنا کنند یکصد تازیانه زده و سنگ سار می‌شوند.

آیا طلب علم غیر علم فقه مثلا کسب علم پزشکی یا غیره عبادت حساب می‌شود؟ ثواب دارد؟ اگر درس خواندن مانع خواندن نماز سنت شود اشکال دارد؟ آیا حدیث اطلبوا العلم من المهد الی الهد از پیامبر (ص) صحیح است و مصداق آن تنها دانش دین است یا کل علوم؟

شماره: 
0

آموزش تمام علوم مفید برای جامعه فرض کفایه است و تحصیل آنها اگر به قصد جلب رضای خداوند و خدمت به جامعه باشد عبادت است چنین حدیثی در کتابهای حدیث معتبر نیامده است اما کسب علم از آیات و احادیث متفاوتی استنباط شده است.
از جمله آیه: يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِذَا قِيلَ لَكُمْ تَفَسَّحُوا فِي الْمَجَالِسِ فَافْسَحُوا يَفْسَحِ اللَّـهُ لَكُمْ ۖ وَإِذَا قِيلَ انشُزُوا فَانشُزُوا يَرْفَعِ اللَّـهُ الَّذِينَ آمَنُوا مِنكُمْ وَالَّذِينَ أُوتُوا الْعِلْمَ دَرَجَاتٍ ۚ وَاللَّـهُ بِمَا تَعْمَلُونَ خَبِيرٌ
خداوند منزلت مومنان و کسانی را که علم یافته‌اند بالا می‌برد. (مجادله 11)

آیا در شرع علم نسب شناسی فضیلت دارد؟

شماره: 
0

خیر، روایت یا نقلی معتبر از گذشتگان درباره فضیلت علم نسب شناسی دیده نشده است.

همزمانی محتوا