عرف و عادت های اجتماعی

لمس نامحرم با حایل جایز است؟مثلا دندانپزشکی که بیمار زن داشته باشد،آیا مداوای وی با دستکش جایز است؟

شماره: 
0
ادامه سؤال: 
یا حتی با رعایت چنین مسایلی هم باز هم در غیر ضرورت جایز نیست؟!(یعنی باید از پذیرش بیمار زن خودداری کند)

لمس نامحرم با حایل گناه نیست و اشکال شرعی ندارد اما پزشک و دندان‌پزشک در صورت امکان با دستکش بیمار خود را مداوا کند اگر بدون دستکش هم بیمار را مداوا کرد اشکال شرعی ندارد. البته حتی‌الامکان بیمار زن بکوشد نزد پزشک زن و بیمار مرد نزد پزشک مرد برود مگر پزشک حاذق هم‌جنس نباشد که در آن صورت بیمار می‌تواند نزد پزشک غیر هم‌جنس برود. بنابراین لازم نیست پزشک مرد از مداوای بیمار زن و یا پزشک زن از مداوای بیمار مرد، خودداری کند.

آیا جایز است که کتاب قرآن توی اتاق خواب باشد؟ یا توی اکثر خانه‌ها تابلو آیه قرآن دارد مثلاً داخل پذیرایی به دیوار زدن، می‌گویند گناه دارد چون توی خانه‌هایمان روسری بر سر نداریم و... لطفا راهنمایی کنید.

شماره: 
0

رعایت نکردن حجاب در جایی که قرآن یا تابلویی نوشته شده از آیات قرآن باشد، اشکالی ندارد؛ چون دلیلی از قرآن،‌سنت و اقوال علما درباره‌ی رعایت حجاب در جایی که قرآن است، وجود ندارد.

اگر دست روی قرآن بگذارم و قسم به قرآن مجید بخورم و آنرا بشکنم کفاره دارد یا نه؟ کفارش‌اش چیست؟

شماره: 
0

سوگند به اسم و صفات خداوند و قرآن که کلام خدا است، سوگند به ذات خداوند به شمار می‌آید و اگر شکسته شود کفاره آن که غذای یک وعده ده نفر است و اگر توان مالی نداشت سه روز روزه بگیرد.

من مدتی است به آمریکا مهاجرت کرده‌ام. حالا می‌خواهم ازدواج کنم ولی فرهنگ آمریکایی‌ها خیلی فرق دارد

شماره: 
0
ادامه سؤال: 
و حتی مذهبی‌های آنها قبل از ازدواج حتی رابطه جنسی هم دارند، حالا می‌خواهم بدانم از نظر شرعی چه راهی برای من وجود دارد و از نظر شرعی تا چه حدی در همچنین موردی توانایی دارم.

اگر مطمئن هستید که در آنجا همسر متدین نمی‌یابید بهتر است به‌وسیله افرادی از وطن خودتان همسر مناسب اختیار کنید و همراه همسرتان به آنجا بروید و با اطمینان خانواده‌ای در چارچوب شریعت اسلام تشکیل بدهید.

آیا نشستن دختر یا زن شوهر کرده در جمعی که مثلا شوهر دختر خاله و یا شوهر دختر عمه حضور دارند، اشکال شرعی دارد؟

شماره: 
0

اگر زن با رعایت آداب و حجاب اسلامی در چنین مجالسی که مرد نامحرم وجود دارد و خلوت به شمار نمی‌آید بنشیند اشکال شرعی ندارد.

آیادست دادن مادر زن با دامادش جایز است؟

شماره: 
0

به محض این که صیغه عقد ازدواج جاری گردد مادر زن با داماد محرم می‌شود و محرمیت او همیشگی است و دست دادن با او درست است.

آیا دست دادن وروبوسی کردن با مردمان اهل حق مشکل شرعی دارد یانه؟ لطفا جواب بدهید؟

شماره: 
0

نظر بیشتر علما با استناد به حدیث هایی از رسول خدا (ص) بر این است که هنگام دیدار با دیگران مسلمان باشند به مصافحه و دست دادن اکتفا شود.
عن انس قال رجل رسول الله (ص) « قَالَ رَجُلٌ : یَا رَسُولَ اللَّهِ، الرَّجُلُ مِنَّا یَلْقَی أَخَاهُ أَوْ صَدِیقَهُ أَیَنْحَنِی لَهُ؟ قَالَ: لَا. قَالَ: أَفَیَلْتَزِمُهُ وَیُقَبِّلُهُ؟ قَالَ: لَا. قَالَ: أَفَیَأْخُذُ بِیَدِهِ وَیُصَافِحُهُ؟ قَالَ: نَعَمْ». ترمذی

سلام می‌خواستم بدونم حکم تماشا کردن بازی فوتبال چیه آیا گناه داره؟ لطفا هر چه زود تر جواب بدبن ممنون

شماره: 
0

تماشا کردن فوتبال چه در تلویزیون و چه در ورزشگاه اشکال شرعی ندارد اگر منظور لخت بودن عورت بازیکنان است به جواب سوال‌ها درباره عورت مرد از نظر فقها در بحث عبادات در همین سایت مراجعه شود.
اما اگر منظور هدر دادن وقت در تماشا کردن ورزش فوتبال است در این زمینه مسلمان موظف است وقت خود را تنظیم کند و بیش از حد وقتش را در یک زمینه خاص یا در زمینه ای که سودمند نیست صرف نکند و وواجبات دینی او مانند نمازهای فرض و دیگر تکالیف دینی‌اش فوت نشود.
چنانکه رسول اکرم (ص)
مِنْ حُسْنِ إِسلامِ المَرءِ تَرْکُهُ ما لا یَعْنیِهِ. " ترمذی

باسلام بنده قبلا یه سوال کردم که آیا می‌شود با شورت ورزشی که معمولا بالاتر از زانو است به باشگاه بریم یا سالن کشتی یا استخر شنا بریم شما گفتین که بعضی از علما عورت مردان را شیار پشت وآلت می‌دانند فقط در نماز و اکثر علما گفته اند که ما بین ناف و زانو است د

شماره: 
0
ادامه سؤال: 
باسلام بنده قبلا یه سوال کردم که آیا می‌شود با شورت ورزشی که معمولا بالاتر از زانو است به باشگاه بریم یا سالن کشتی یا استخر شنا بریم شما گفتین که بعضی از علما عورت مردان را شیار پشت وآلت می‌دانند فقط در نماز و اکثر علما گفته اند که ما بین ناف و زانو است در نماز ولی در حضور مردم باید پوشش عرفی رعایت شود منظور شما چیبود؟ من ورزشکارم و کارم بیشتر باورزشکاراست معمولا در ورزشهای مختلف پوشش افراد همه بالای زانو است و سخت است که لباس دراز بپوشی آیا دقیقا یه مرد می‌تونه در اینچنین جاهایی که پوشش عرفی همان شورت ورزشی و یا دو بنده کشتی و یا مایو است استفاده کند یا چنین کاری چون ران دیده می‌شود حرام است؟ اگر حرام باشد آیا روزه را باطل می‌کند؟ اگر حرام است باید به دوستانمان پیشنهاد بدیم که لباس بلندتر از زانو بپوشند؟ ولی چنین پوششهایی در این مکانها هیچ گونه عیبی از نظر مردم ندارد. نظر دقیق شما چیست می‌توانیم با خیال راحت از این لباسها استفاده کنیم؟

اگر امکان آن باشد که بالاتر از زانو یعنی ران پوشیده شود، بهتر است اگر امکان آن نباشد ان شاالله اشکالی ندارد ، و بر اساس پوششی که عرف آن مکان است به ورزش خود ادامه دهید.

1- حضرت به چه معناست و بکار بردن آن برای افراد چه حکمی دارد؟آیا بکار بردن برای غیر پیامبران و بزرگان صحیح می‌‌باشد؟ 2- اجرای صله رحم به چه صورت می‌‌باشد؟ آیا افراد باید کار خاصی برای هم انجام دهند و وقت دیدار معین در اسلام برایشان وجود دارد؟ 3- اگر فردی

شماره: 
0
ادامه سؤال: 
1- حضرت به چه معناست و بکار بردن آن برای افراد چه حکمی دارد؟آیا بکار بردن برای غیر پیامبران و بزرگان صحیح می‌‌باشد؟ 2- اجرای صله رحم به چه صورت می‌‌باشد؟ آیا افراد باید کار خاصی برای هم انجام دهند و وقت دیدار معین در اسلام برایشان وجود دارد؟ 3- اگر فردی بنابر مشغله ها و دوری از شهر نتواند به دیدار اقوامش برود گناهکار است؟

الف) حضرت، واژه‌ای محترمانه برای احترام به انسان است و جایز است برای هرکس استعمال شود چرا که خدا انسان ها را گرامی آفریده است. اما معمولاً برای افرادی بزرگ و پارسا به کاربرده می‌‌شود.
ب)برقراری صله رحم به معنای قطع نکردن ارتباط خویشاوندی است یعنی خویشاوندان با هم ارتباط و دید و بازدید داشته باشند و در حد توان در رفع مشکلات هم دیگر بکوشند.
ج) در حد توان و امکان، گرچه با فاصله زمانی طولانی، به دیدار خویشاوندان برود یا با تلفناحوال او را جویا شود.

همزمانی محتوا