عرف و عادت های اجتماعی

آیا نشستن دختر یا زن شوهر کرده در جمعی که مثلا شوهر دختر خاله و یا شوهر دختر عمه حضور دارند، اشکال شرعی دارد؟

شماره: 
0

اگر زن با رعایت آداب و حجاب اسلامی در چنین مجالسی که مرد نامحرم وجود دارد و خلوت به شمار نمی‌آید بنشیند اشکال شرعی ندارد.

آیادست دادن مادر زن با دامادش جایز است؟

شماره: 
0

به محض این که صیغه عقد ازدواج جاری گردد مادر زن با داماد محرم می‌شود و محرمیت او همیشگی است و دست دادن با او درست است.

آیا دست دادن وروبوسی کردن با مردمان اهل حق مشکل شرعی دارد یانه؟ لطفا جواب بدهید؟

شماره: 
0

نظر بیشتر علما با استناد به حدیث هایی از رسول خدا (ص) بر این است که هنگام دیدار با دیگران مسلمان باشند به مصافحه و دست دادن اکتفا شود.
عن انس قال رجل رسول الله (ص) « قَالَ رَجُلٌ : یَا رَسُولَ اللَّهِ، الرَّجُلُ مِنَّا یَلْقَی أَخَاهُ أَوْ صَدِیقَهُ أَیَنْحَنِی لَهُ؟ قَالَ: لَا. قَالَ: أَفَیَلْتَزِمُهُ وَیُقَبِّلُهُ؟ قَالَ: لَا. قَالَ: أَفَیَأْخُذُ بِیَدِهِ وَیُصَافِحُهُ؟ قَالَ: نَعَمْ». ترمذی

سلام می‌خواستم بدونم حکم تماشا کردن بازی فوتبال چیه آیا گناه داره؟ لطفا هر چه زود تر جواب بدبن ممنون

شماره: 
0

تماشا کردن فوتبال چه در تلویزیون و چه در ورزشگاه اشکال شرعی ندارد اگر منظور لخت بودن عورت بازیکنان است به جواب سوال‌ها درباره عورت مرد از نظر فقها در بحث عبادات در همین سایت مراجعه شود.
اما اگر منظور هدر دادن وقت در تماشا کردن ورزش فوتبال است در این زمینه مسلمان موظف است وقت خود را تنظیم کند و بیش از حد وقتش را در یک زمینه خاص یا در زمینه ای که سودمند نیست صرف نکند و وواجبات دینی او مانند نمازهای فرض و دیگر تکالیف دینی‌اش فوت نشود.
چنانکه رسول اکرم (ص)
مِنْ حُسْنِ إِسلامِ المَرءِ تَرْکُهُ ما لا یَعْنیِهِ. " ترمذی

باسلام بنده قبلا یه سوال کردم که آیا می‌شود با شورت ورزشی که معمولا بالاتر از زانو است به باشگاه بریم یا سالن کشتی یا استخر شنا بریم شما گفتین که بعضی از علما عورت مردان را شیار پشت وآلت می‌دانند فقط در نماز و اکثر علما گفته اند که ما بین ناف و زانو است د

شماره: 
0
ادامه سؤال: 
باسلام بنده قبلا یه سوال کردم که آیا می‌شود با شورت ورزشی که معمولا بالاتر از زانو است به باشگاه بریم یا سالن کشتی یا استخر شنا بریم شما گفتین که بعضی از علما عورت مردان را شیار پشت وآلت می‌دانند فقط در نماز و اکثر علما گفته اند که ما بین ناف و زانو است در نماز ولی در حضور مردم باید پوشش عرفی رعایت شود منظور شما چیبود؟ من ورزشکارم و کارم بیشتر باورزشکاراست معمولا در ورزشهای مختلف پوشش افراد همه بالای زانو است و سخت است که لباس دراز بپوشی آیا دقیقا یه مرد می‌تونه در اینچنین جاهایی که پوشش عرفی همان شورت ورزشی و یا دو بنده کشتی و یا مایو است استفاده کند یا چنین کاری چون ران دیده می‌شود حرام است؟ اگر حرام باشد آیا روزه را باطل می‌کند؟ اگر حرام است باید به دوستانمان پیشنهاد بدیم که لباس بلندتر از زانو بپوشند؟ ولی چنین پوششهایی در این مکانها هیچ گونه عیبی از نظر مردم ندارد. نظر دقیق شما چیست می‌توانیم با خیال راحت از این لباسها استفاده کنیم؟

اگر امکان آن باشد که بالاتر از زانو یعنی ران پوشیده شود، بهتر است اگر امکان آن نباشد ان شاالله اشکالی ندارد ، و بر اساس پوششی که عرف آن مکان است به ورزش خود ادامه دهید.