سیره و تاریخ

اگر مسلمانان امروز با خشم می‌گویند که یهودی‌ها قبله اول ما رو گرفته اند، پس چه جوابی وجود دارن برای گرفتن شهر قسطنطنیه توسط مسلمانان که قبله اول و آخر مسیحیان ارتدوکس بوده و هست؟

شماره: 
0
ادامه سؤال: 
و همچنین تبدیل مقدس‌ترین کلیسای مسیحیان ارتدوکس؛ یعنی کلیسای ایاصوفیه به مسجد.

مردم قسطنطنیه خودشان مسلمان شدند و آیین مسیحیت را رها کردند و کلیسای ایاصوفیه را به مسجد تبدیل کردند، همچنین مردن فلسطین اکنون مسلمان هستند و دلیلی ندارد صهیونیست‌ها که آیین نژادپرستانه دارند مسلمانان را از خانه و کاشانه‌ خود بیرون می‌کنند تنها به دلیل این که برخی یهودیان چند هزار سال پیش در فلسطین بوده‌اند، حتی با فریب و تزویر یهودیان کشورهای دیگر را که اصلاً فلسطین را ندیده‌اند به فلسطین می‌برند و به خانه‌های مردم فلسطین داخل می‌کنند و مردم فلسطین را آواره و بی‌خانمان می‌کنند و گاهی آنان را به قتل می‌رسانند.

سوالی پرسیده بودن درباره سوره مسد که الله تبارک و تعالی فرموده‌اند بریده باد دو دسته ابولهب، این جبهه‌گیری خداوند متعال را تشبیه می‌کنند به شخصی که کارش نزد دیگری گیر باشد

شماره: 
0
ادامه سؤال: 
مثلاً طلبی داشته باشد وقتی جهت وصول طلب مراجعه می‌کند، پاسخ رد می‌شنود؛ چون کاری نمی‌تواند بکند، طرف بدهکار را لعن می‌کند، مثلاً فلان طور شوی؛ ولی خداوند با قدرتی که دارد چرا ابولهب را لعن کردند و او را مستقیم مثل قارون و دیگران عذاب ندادند؟

خداوند سرکشان و متکبران را عذاب می‌دهد، اما در دنیا به آنان فرصت می‌دهد تا شاید از کار بدشان بازگردند. با فرود آمدن سوره‌ی مسد خداوند ابولهب را نفرین کرده است. اول اینکه خداوند با این سوره پاسخ ابولهب را داده؛‌ چو پیامبر-صلی‌الله‌علیه‌و‌سلم- مردمان مکه را دعوت کرد و همگی گرد آمدند و پیامبر-صلی‌الله‌علیه‌و‌سلم- فرمود: من از سوی خدا به پیامبری برانگیخته شده‌ام و شما را به یکتاپرستی دعوت می‌کنم و... ابولهب به پیامبر گفت «تبأ لک ألهذا جمعتنا» (نابود باشی آیا برای این ما را گردآوردی).

نظر اهل‌سنت درباره یأجوج و مأجوج چیست؟ چه زمانی ظاهر خواهند شد؟

شماره: 
0

یأجوج و مأجوج دو قبیله هستند که اکنون نیز در زمین وجود دارند و در زمان‌های قدیم به مردمان اطراف خود ستم می‌کردند که ذوالقرنین با درخواست آن مردمان مابین آنان و یأجوج و مأجوج سدی فولادین بنا نهاد که ظاهر شدن آن‌ها از نشانه‌های روز رستاخیز است در نزدیکی بر پایی روز رستاخیز آن سد از هم فرومی‌پاشد و آنان بیرون می‌آیند.
برای آگاهی بیشتر به تفسیر آیات 94 سوره‌ی کهف و 96 سوره‌ی انبیاء مراجعه شود.

دلیل منع نگارش و جمع آوری حدیث در زمان خلیفه اول و دوم چه بود؟

شماره: 
0

خلفا برای جمع‌آوری احادیث بسیار احتیاط می‌کردند و بیم آن را داشتند که احادیث با قرآن درآمیزد و مردمان به جای روی آوردن به قرآن به سنت بیشتر روی آورند، به‌ویژه در آن زمان که هنوز قرآن نسخه‌برداری نشده بود و به شهرها فرستاده نشده بود و تنها در یک مصحف گردآوری شده و نزد خلیفه بود. در قرن دوم احادیث موضوع فراوان گشت و برای جلوگیری از آمیختن حدیث موضوع با صحیح و از بین رفتن صحیح، لازم دانستند که احادیث را جمع‌آوری کنند.

لطفاً در مورد موضوعات زیر جهت پاسخگویی به توهین‌‌های بعضی اشخاص نالایق توضیحاتی بیان نمایید:

شماره: 
0
ادامه سؤال: 
1- کشتار قبیله بنی قریظه 2- جریان سن ازدواج حضرت رسول-صلی‌الله‌علیه‌و‌سلم- با ام‌المومنین عایشه-رضی‌الله عنه-.

روایت‌های تاریخی و سیره برای صدور احکام منبع نمی‌باشند و معتبر نیستند. در این باره به کتاب‌های تاریخی و سیره مراجعه شود که به طور مفصل داستان آن‌ها را نگاشته‌اند.
باید دانست که بنی‌قریظه عهدشکنی کردند و یک‌بار مورد عفو پیامبر-صلی‌الله‌علیه‌و‌سلم- قرار گرفته بودند و دوباره مرتکب خیانت شدند و پیمانشان را با مسلمانان شکستند. با این وجود پیامبر تصمیم‌گیری درباره‌ی آنان را به خودشان واگذار نمود که آنان کسی را به عنوان حکم برای خود تعیین نمایند و درباره‌ی آن حکم دهد که سعد بن عباده حکم آنان شد.