سیره و تاریخ

اگر مسلمانان امروز با خشم می‌گویند که یهودی‌ها قبله اول ما رو گرفته اند، پس چه جوابی وجود دارن برای گرفتن شهر قسطنطنیه توسط مسلمانان که قبله اول و آخر مسیحیان ارتدوکس بوده و هست؟

شماره: 
0
ادامه سؤال: 
و همچنین تبدیل مقدس‌ترین کلیسای مسیحیان ارتدوکس؛ یعنی کلیسای ایاصوفیه به مسجد.

مردم قسطنطنیه خودشان مسلمان شدند و آیین مسیحیت را رها کردند و کلیسای ایاصوفیه را به مسجد تبدیل کردند، همچنین مردن فلسطین اکنون مسلمان هستند و دلیلی ندارد صهیونیست‌ها که آیین نژادپرستانه دارند مسلمانان را از خانه و کاشانه‌ خود بیرون می‌کنند تنها به دلیل این که برخی یهودیان چند هزار سال پیش در فلسطین بوده‌اند، حتی با فریب و تزویر یهودیان کشورهای دیگر را که اصلاً فلسطین را ندیده‌اند به فلسطین می‌برند و به خانه‌های مردم فلسطین داخل می‌کنند و مردم فلسطین را آواره و بی‌خانمان می‌کنند و گاهی آنان را به قتل می‌رسانند.

سوالی پرسیده بودن درباره سوره مسد که الله تبارک و تعالی فرموده‌اند بریده باد دو دسته ابولهب، این جبهه‌گیری خداوند متعال را تشبیه می‌کنند به شخصی که کارش نزد دیگری گیر باشد

شماره: 
0
ادامه سؤال: 
مثلاً طلبی داشته باشد وقتی جهت وصول طلب مراجعه می‌کند، پاسخ رد می‌شنود؛ چون کاری نمی‌تواند بکند، طرف بدهکار را لعن می‌کند، مثلاً فلان طور شوی؛ ولی خداوند با قدرتی که دارد چرا ابولهب را لعن کردند و او را مستقیم مثل قارون و دیگران عذاب ندادند؟

خداوند سرکشان و متکبران را عذاب می‌دهد، اما در دنیا به آنان فرصت می‌دهد تا شاید از کار بدشان بازگردند. با فرود آمدن سوره‌ی مسد خداوند ابولهب را نفرین کرده است. اول اینکه خداوند با این سوره پاسخ ابولهب را داده؛‌ چو پیامبر-صلی‌الله‌علیه‌و‌سلم- مردمان مکه را دعوت کرد و همگی گرد آمدند و پیامبر-صلی‌الله‌علیه‌و‌سلم- فرمود: من از سوی خدا به پیامبری برانگیخته شده‌ام و شما را به یکتاپرستی دعوت می‌کنم و... ابولهب به پیامبر گفت «تبأ لک ألهذا جمعتنا» (نابود باشی آیا برای این ما را گردآوردی).

نظر اهل‌سنت درباره یأجوج و مأجوج چیست؟ چه زمانی ظاهر خواهند شد؟

شماره: 
0

یأجوج و مأجوج دو قبیله هستند که اکنون نیز در زمین وجود دارند و در زمان‌های قدیم به مردمان اطراف خود ستم می‌کردند که ذوالقرنین با درخواست آن مردمان مابین آنان و یأجوج و مأجوج سدی فولادین بنا نهاد که ظاهر شدن آن‌ها از نشانه‌های روز رستاخیز است در نزدیکی بر پایی روز رستاخیز آن سد از هم فرومی‌پاشد و آنان بیرون می‌آیند.
برای آگاهی بیشتر به تفسیر آیات 94 سوره‌ی کهف و 96 سوره‌ی انبیاء مراجعه شود.

دلیل منع نگارش و جمع آوری حدیث در زمان خلیفه اول و دوم چه بود؟

شماره: 
0

خلفا برای جمع‌آوری احادیث بسیار احتیاط می‌کردند و بیم آن را داشتند که احادیث با قرآن درآمیزد و مردمان به جای روی آوردن به قرآن به سنت بیشتر روی آورند، به‌ویژه در آن زمان که هنوز قرآن نسخه‌برداری نشده بود و به شهرها فرستاده نشده بود و تنها در یک مصحف گردآوری شده و نزد خلیفه بود. در قرن دوم احادیث موضوع فراوان گشت و برای جلوگیری از آمیختن حدیث موضوع با صحیح و از بین رفتن صحیح، لازم دانستند که احادیث را جمع‌آوری کنند.

لطفاً در مورد موضوعات زیر جهت پاسخگویی به توهین‌‌های بعضی اشخاص نالایق توضیحاتی بیان نمایید:

شماره: 
0
ادامه سؤال: 
1- کشتار قبیله بنی قریظه 2- جریان سن ازدواج حضرت رسول-صلی‌الله‌علیه‌و‌سلم- با ام‌المومنین عایشه-رضی‌الله عنه-.

روایت‌های تاریخی و سیره برای صدور احکام منبع نمی‌باشند و معتبر نیستند. در این باره به کتاب‌های تاریخی و سیره مراجعه شود که به طور مفصل داستان آن‌ها را نگاشته‌اند.
باید دانست که بنی‌قریظه عهدشکنی کردند و یک‌بار مورد عفو پیامبر-صلی‌الله‌علیه‌و‌سلم- قرار گرفته بودند و دوباره مرتکب خیانت شدند و پیمانشان را با مسلمانان شکستند. با این وجود پیامبر تصمیم‌گیری درباره‌ی آنان را به خودشان واگذار نمود که آنان کسی را به عنوان حکم برای خود تعیین نمایند و درباره‌ی آن حکم دهد که سعد بن عباده حکم آنان شد.

چه کسی بعد از وفات پیامبر صلی الله علیه وسلم ایشان را غسل داد؟ چه کسی قبر آنحضرت صلی الله علیه وسلم را زد؟ چه کسی امام نماز جنازه ایشان شد؟ چه کسی آنحضرت صلی الله علیه وسلم را در قبر گذاشت؟

شماره: 
0

شرعاً کسی که می‌‌میرد خویشاوندان نزدیک او را غسل می‌‌دهند بدین دلیل پیامبر خدا (ص) را عباس عموی پیامبر و علی بن ابی طالب و فضل بن عباس و اسامه بن زید غسل دادند. نماز میت رسول خدا(ص) را اصحاب هر یک به تنهایی خواندند نخست مردان و سپس زنان برایشان نماز می‌ت خواندند.
همان جمعی که پیامبر (ص) را غسل دادند ایشان را در قبر گذاشتند.

سلام علیکم آیا در این عصر برده داری(کنیز و غلام) درست است؟ دشمن شکست خورده را میشه به عنوان بردگی گرفت؟

شماره: 
1387
ادامه سؤال: 
در غزوات عصر نبی(ص) آزاده را برده کردند (ام المومنین جویره و زنان بنی مصطلق) یا حکمیت سعد بن معاذ (رض) و بنی قریضه در مورد زنان و دختران. با این وجود خود رسول اکرم (ص) منع کرده که شخص آزاده را به برده تبدیل کنی؟

در آن زمان چون نظام برده داری وجود داشته و همه اسیران جنگی را به بردگی و کنیزی می‌گرفتند مسلمانان نیز مانند دشمنانشان با اسیران جنگی رفتار می‌کردند. اما اکنون بردگی وجود ندارد و باید با اسیران مطابق توافقات بین‌المللی عمل شود.

سلام آیا پیامبر(ص) فدک را به حضرت فاطمه دادند؟ و آیا پاسخگویی به سوالاتی که مخالف عقیده اهل‌سنت باشد در امتحانات جایز است؟ ممنون. باتشکر.

شماره: 
1307

پیامبر(صلی‌الله‌علیه‌وسلم) فدک را به فاطمه رضی‌الله‌عنه نداده بود، در این زمینه روایت صحیحی وجود ندارد. پاسخ دادن به چنین سوالاتی جایز است

منظور از این سخن خلیفه دوم: «این بدعت چه بدعت خوبی است» در رابطه با نماز تروایح چیست؟

شماره: 
1306

مراد از واژه بدعتی که در این اثر به کار رفته، معنای لغوی آن است، نه معنای اصطلاحی آن، یعنی، اینکه نماز تراویح که به شیوه جماعت مقرر شد، شیوه‌ی پسندیده‌ای است. چون صحابه نماز تراویح را به شیوه جماعت چندین بار با پیامبر(ص) گزارده بودند. بنابراین کار حضرت عمر در رابطه با نماز تراویح، بدعت به شمار نمی‌آید.

الف- دیدگاه ما اهل‌سنت درباره‌ی معاویه چیست؟ ب- اگر در مورد حجاب بیان می‌شود که باید باشد؛ چرا بسیاری از زنان مسلمان سایر کشورها فقط در هنگام نماز کاملاً پوشیده هستند؟

شماره: 
916
ادامه سؤال: 
منظورم این است که آیا ما به اشتباه حجاب را تفسیر نمی‌کنیم؟ آیا واقعاً حجاب یعنی روسری... آیا نمی‌شود گفت صورت یک زن برای یک مرد گاهی تحریک‌کننده‌تر از مویش است؟ ج- برخورد یک مسلمان با یک کافر یا یهودی چگونه باید باشد؟... در کل برخورد با افرادی که عقاید مخالف دارند، چکار باید کرد؟

الف- از دیدگاه اهل‌سنت، معاویه از اصحاب رسول خدا-صلی الله علیه وسلم- بوده ‌است، اما اهل‌سنت حکومت علی-رضی الله عنه- را حق و حکومت معاویه را باطل می‌دانند.
ب‌- علماء در این مورد اتفاق نظر دارند که بجز دست‌ها و چهره‌ی زنان همه بدن آن‌ها عورت است و باید در حضور مردان بیگانه پوشیده باشد: (يُدْنِينَ عَلَيْهِنَّ مِن جَلَابِيبِهِنَّ)[احزاب:59] جلباب‌ها (روسری‌های بلند) خود را بر خویش فرو افکنند.

همزمانی محتوا