زکات

یک خونه اپارتمانی در تهران دارم که خودم در ان زندگی میکنم و خونه کوچک ویلایی 46 متری دیگه که چند ساله می خوام حتی زیر قیمت بفروشم؛ آیا به آن زکات تعلق میگیرد؟

شماره: 
0
ادامه سؤال: 
سلام اینجانب یک خونه اپارتمانی در تهران دارم که خودم در ان زندگی میکنم و خونه کوچک ویلایی 46 متری دیگه که چند ساله می خوام حتی زیر قیمت بفروشم اما تا حالا به فروش نرسیده ناچارا ان را با 12 رهن و ماهی 550 اجاره داده ام ( بابت خانه ای که در ان زندگی می کنم 40 میلیون وام 4 درصد گرفته ام و ماهی حدودا 2/5 دریافتی دارم )ایا باید زکات بدهم و اگر زکات تعلق میگیره چقدر میشود در ضمن پس اندازی از محل اجاره فوق ندارم با تشکر

درباره‌ی زکات خانه‌ی خود که افزون بر نیازتان است و قصد فروش آن را دارید، دیدگاه علما متفاوت است. اما رایج‌ترین دیدگاه این است که هرگاه آن را فروختید، دو و نیم درصد از بهای آن را زکات دهید. اگر شغل فرد، ساخت‌وساز باشد و خانه بسازد و بفروشد، خانه‌هایی را که ساخته و برای خود او هستند و قصد فروش آنها را دارد، هر ساله آنها را با قیمت روز محاسبه می‌کند و دو و نیم درصد از آن را زکات می‌دهد مانند کسی که تجارت می‌کند و باید هر سال کالاهای تجاری خود را با قیمت روز محاسبه کند و دو و نیم درصد از آن را زکات بپردازد.

کسانی که برای ساخت مسجدی کمک میکنند صرف نظر از میزان کمک نقدیشون ( 1 میلیون تومان یا 10 میلیون تومان ) , همشون از نمازها و آیات قرآن خونده شده در مسجد یکسان و تمام و کمال پاداش می گیرند یا هر کس به اندازه کمکش از اینها بهره میبرد ؟

شماره: 
0
ادامه سؤال: 

انفاق در راه خداوند، پاداش فراوانی دارد و یکی از راه‌های آزمودن بندگان است. هر کس به اندازه‌ در راه خدا انفاق کند، خداوند بر پایه‌ی اخلاص او در برابر هر یک نیکی، ده تا هفتصد برابر و گاهی با توجه به اخلاص بنده، بیش از آن پاداش می‌دهد. کسانی که در ساخت مسجد هزینه می‌کنند، هر کسی آنجا نماز بگذارد و کارهای نیک انجام دهد و تا زمانی که به آن مسجد پابرجاست و در آن عبادت انجام می‌گیرد، آن افراد به اندازه کوشش، هزینه و اخلاص‌شان در پاداش آن عبادات شریک می‌شوند.

در محاسبه زکات پول، اگر انسان مبلغی مقروض یک نفر و مبلغی طلبکار از یک نفر دیگر باشد، محاسبه زکات به چه شکل می باشد؟

شماره: 
0
ادامه سؤال: 
مثلاً 20 میلیون تومان مقروض یک نفر باشد و 40 میلیون تومان به شخص دیگری قرض داده باشد. آیا باید زکات مابه التفاوت را بدهد یا تمام پولی را که طلبکار است؟ اگر قرار باشد بدهی را قسطی پس بدهد چگونه است؟

شما بدهی خود را از کل پولتان کم‌ کنید و آنچه برایتان می‌ماند و حد نصاب زکات باشد دو و نیم درصد آن را زکات بدهید، قسطی یا غیرقسطی مانع زکات نمی‌شود.

می‌توان به‌جای میزان محصول، پول حاصل از فروش را به عنوان زکات پرداخت کرد؟ به چه کسانی باید پرداخت کرد؟ مثلاً به مراکز علمی (حوزه علمی-حجره‌ها) می‌توان پرداخت کرد؟

شماره: 
0

الف- هر کدام از آن دو؛ پول یا جنس که برای نیازمندان بهتر و برای برآوردن نیازش سودمند باشد، آن را بپردازد.
ب- اصنافی که به آنان زکات داده می‌شود، خداوند در هر آیه 60 سوره‌ی توبه بیان نموده است: (انما الصدقات للفقراء...)
حوزه‌های علمیه و حجره‌ها زیر مجموعه فی سبیل‌ الله به شمار می‌آیند و دادن زکات به آن‌ها درست است.

من یک مغازه دارم که هم نوشت‌افزار و هم کتاب‌فروشی و کپی دارم و می‌خواهم زکات آن را بپردازم، نمی‌دانم این همه وسایل را که هر ماه از آن کاسته و یا زیاد می‌شود و کلاً وسایل خرده و کوچک هستند را چگونه محاسبه و زکات آن را پرداخت کنم؟

شماره: 
0

سرمایه‌اتان و آنچه را که فروخته‌اید و پولش در دستتان باقی مانده است را سر سال حساب کنید و یک چهلم یعنی دو و نیم درصد آن را زکات دهید، به خود مغازه و لوازم و دستگاه‌هایی که در آنجا نصب کرده‌اید، زکات تعلق نمی‌گیرد.

آیا از نگاه و دید اسلام مالیاتی که توسط کشورهای اسلامی و غیره اسلامی گرفته می‌شود، جایز و مشروع است؟ تاریخچه‌ی مالیات حکومتی در اسلام به کجا برمی‌گردد؟ آیا اینکه حضرت ابوبکر یا عمر آن را شروع کرد درست است؟

شماره: 
0
ادامه سؤال: 
ضمناً آیا مالیاتی که امروزه از طرف حکومت‌های (مخصوصا مسلمان) از شهروندان گرفته می‌شود، می‌توان آن را به جای زکات محسوب کرد؟ یعنی آنچه به عنوان مالیات می‌دهیم به حساب زکات در نظر بگیریم و دیگر زکات ندهیم؟

مالیاتی که امروزه گرفته می‌شود حقی است که هر حکومتی بنا بر صلاح‌دید خود تعیین می‌نماید و از برخی از صاحبان مشاغل دریافت می‌کنند و در برابر آن خدماتی در حق آنان انجام می‌دهد، اما زکات حقی است که خداوند بر ثروتمندان فرض نموده است و کسانی که دارایی آنان به حد نصاب برسد باید آن را پرداخت کنند و به کسانی که خداوند در قرآن تعیین نموده پرداخت شود و مالیات جزو زکات به شمار نمی‌آید. برای آگاهی بیشتر به کتاب اقتصاد اسلامی مؤلف علامه محمد تقی عثمانی ترجمه رعایت‌الله روانبد و کتاب فقه الزکات دکتر قرضاوی و فقه السنه سید سابق مراجعه شود.

اگر مهریه‌ی زنی مثلاً ۱۰۰ سکه طلا باشد و زن بعد از ۱۰ سال زندگی مشترک برای اینکه شامل زکات نشود، فقط بگوید که مهریه‌ی من ۱۹ مثقال طلا باشد و بقیه آن را به شوهرش ببخشد در این ۱۰ سال که زکات بر دوش شوهر بوده حکم پرداخت آن چگونه است؟

شماره: 
0

دادن زکات مهریه بر عهده زن است نه شوهر چون مهر مال زن است. زن هر زمانی آن را دریافت کند، زکاتش را می‌پردازد، بنابر دیدگاه بیشتر علما چون آن مال به دست شما نرسیده است و اکنون آن را به شوهر بخشیده‌اید، دادن زکات سال‌های گذشته آن بر شما واجب نیست.

من یک مغازه دارم در طول سال جنس می‌خرم که مقداری از آن نسیه و چک می‌دهم و به مشتریان جنس می‌دهم و از آنها طلب دارم و در داخل مغازه موجودی جنس دارم، چه جوری زکاتم را محاسبه کنم؟

شماره: 
0

کسی که کار تجارت می‌کند، به هنگام دادن زکات کالای تجاری را حساب می‌کند، آنچه بدهکار است از حسابش کم می‌کند و زکات آنچه را که مال خودش به شمار می‌آید، می‌پردازد، اگر از کسی طلب داشته باشد و امید به دریافت طلب‌هایش را داشته باشد زکات آن را نیز می‌پردازد، اما اگر امید به دریافت طلب‌هایش را نداشته باشد، زکات آن طلب‌ها را اکنون نمی‌دهد، بلکه زمانی که آن را دریافت کرد زکات آن‌ها را می‌دهد.

با توجه به افت ارزش سهام در بازار بورس به پولی که به صورت سهام در بورس است، زکات تعلق می‌گیرد یا خیر؟

شماره: 
0

کسی که پول داشته باشد و به حد نصاب زکات رسیده باشد، بعد از گذشت یک سال بر او واجب است زکات آن را بدهد، اگر آن را در جایی سرمایه‌گذاری کند و سودی هم از آن نبرد یا زیان کند، اما اصل پول از حد نصاب کمتر نباشد، باید زکات آن را بدهد.

آیا برای زکات دادن مال التجاره، می‌شود به جای پول مثلاً مرغ و برنج و... خرید و به مستحق داد؟

شماره: 
0

اگر فرد بداند که دادن برنج و گوشت و دیگر کالاها برای مستمند و نیازمند سودمندتر و بهتر است، به اندازه‌ی همان پول آن کالا را به آنان می‌دهد، در غیر این‌صورت دادن پول بهتر است.

همزمانی محتوا