روابط زوجین

سلام آیا بوسیدن همسر و انزال شدن ساعتی بعد موجب ابطال روزه هست

شماره: 
0

اگر انزال به سبب بوسیدن و به آغوش کشیدن همسر بوده باشد، روزه باطل است.

من کارمند هستم، شوهرم بخاطر کار من، کار کردن را ول کرده و اهمیتی نمی‌دهد، از طرفی من را مجبور می‌کند که حقوقم را به او بدهم. میگوید تو اختیار این پول را نداری، حالا می‌خواهم بدانم از لحاظ شرعی باید چکار کنم؟

شماره: 
0

زن و مرد هر مالی را کسب کنند مال خودشان است؛‌ یعنی حقوقی که شما می‌گیری در اختیار خودتان است و جایز نیست شوهر با اجبار آن را از شما بگیرد مگر خودتان قبلاً‌راضی باشید، چنان که خداوند فرموده است: (...للرجال نصیب مما اکتسبوا و للنساء نصیب مما اکتسبن)[نساء:32]
حتی مخارج شما و فرزندانتان هم بر ذمه‌ی شوهرتان واجب شرعی و قانونی است و او باید مخارج خانواده را تأمین کند، چنان که خداوند فرموده است (... وعلی المولود رزقهن و کسوتهن بالمعروف)[بقره:233]

تلقیح صناعی از نظر اهل‌سنت چیست؟

شماره: 
0

اگر آب نطفه متعلق به زن و شوهر باشد، از لحاظ شرعی اشکالی ندارد، اما اگر متعلق به فرد دیگری باشد درست نیست و حرام می‌باشد، چون سبب اختلاط نسل‌ها می‌شود.

اگر کسی به زنش بگوید اگر چنین کاری کردی طلاقت افتاده و سری دوم بعد از مدتی همین حرف را تکرار کند و سری سوم بگوید اگر چنین کاری کردی سه طلاقت افتاده و زن انکار کند و بعد از مدتی بگوید: من دروغ گفتم و چنین کاری کردم هر سه مرحله موضوع یک گفته‌ای باشد،

شماره: 
0
ادامه سؤال: 
آیا یک طلاق حساب می‌شود یا سه طلاق؟

اگر زن آن کار را انجام نداده باشد و در این باره که می‌گوید: انجام نداده‌ام حرفش درست باشد طلاق واقع نشده است، اما اگر زن آن کار را انجام داده باشد جمهور علما گفته‌اند سه طلاق واقع شده است.

سوال من در مورد موضوعی تحت عنوان انرژی‌ست: نامزد من شرط ازدواجمان را نماز خواندن گذاشتن و اطرافیان، بنده را به ایشان معرفی کردن که آدمی هسنم نماز می‌خوانم ولی در واقع گاها نمازهایم قضا می‌شود؛

شماره: 
0
ادامه سؤال: 
چون دختر هستم و مشغله‌ی زیادی دارم و بیرون شرایط برای وضو سخت است. حالا ایشان می‌گویند؛ چون نماز من قضا می‌شود، انرژی منفی می‌گیرد، ایشان از من دور شده است! آیا اصلا همچنین چیزی به اسم انرژی وجود دارد؟! ضمن اینکه به من زنگ می‌زد و می‌گفت انرژی گرفتم یاسین خوندی؟ من هم برای دلخوشی‌اش می‌گفتم بله درحالی‌که نخوانده بودم... لطفا راهنمایی کنید این بحث انرژی که ایشان می‌گویند همه‌ی ادیان در خصوص آن صحبت کرده‌اند، ریشه‌اش از کجاست؟ و آیا اصلا می‌شود کسی آرامشی را که از عبادتش می‌گیرد اسمش را انرژی بگذارد و اینکه آیا ممکن است این انرژی را به شوهرش منتقل کند و یا بالعکس؟!

ازدواج امر مقدسی‌ است و نوعی عبادت به شمار می‌آید و باید زن و شوهر زندگی زناشویی خود را بر پایه‌ی صداقت بنا نهند، اگر به یکدیگر دروغ بگویند به فرجام نیکی نمی‌رسند.

آیا این که گفته‌ می شود زنی که شوهرش فوت شده است تا 4 ماه نباید برای خوابیدن از خانه‌اش بیرون رود، صحیح است؟ لطفا توضیح دهید.

شماره: 
0

زنی که شوهرش می‌میرد باید تا پایان عده‌اش در خانه‌اش بماند و به جایی نرود، مگر در صورت ضرورت و برای انجام کارهای ضروری خودش بیرون می‌رود و شب به خانه‌اش بازمی‌گردد. اگر آن زن باردار باشد با وضع حکل عده‌اش پایان می‌یابد و اگر باردار نباشد چهار ماه و ده روز عده می‌گذارد.
خداوند می‌فرماید: (والذین یتوفون منکم و یذرون ازواجا یتربصن بأنفسهن اربعة اشهر و عشرا...)[بقره:234]
«و کسانی که از شما مردان می‌میرند و همسرانی را به جای می‌گذارند، همسرانشان چهار ماه و ده روز انتظار می‌کشند [تا عده‌اشان را بگذرانند].»

من خانمی هستم که با همسرم زندگی خوب و دینی داریم و همدیگر را دوست داریم، اگر خدا بخواهد و بهشت نصیبمان شود، در بهشت به همسرم حوری می‌دهند، من واقعا تحمل هوو را اصلا نه در این دنیا و نه در آن دنیا ندارم؟

شماره: 
0
ادامه سؤال: 
آیا این یک تبعیض نیست که من در بهشت فقط همسرم را داشته باشم و اینکه به همسرم دو تا حوری دیگر بدهند؟

کسی که سعادت دخول به بهشت را به دست آورد، در بهشت هر چیزی بخواهد خواسته‌اش برآورده می‌شود و از نعمت‌های موجود در بهشت و کارهایی که در آنجا انجام می‌گیرد، رضایت کامل دارد. خداوند می‌فرماید: (لهم ما یشاؤون فیها ولدینا مزید)[ق:35]
«هر چه بخواهند در بهشت برای آنان [بهشتیان] است و افزون بر آن نزد ما نعمت‌های دیگری [برای آنان] وجود دارد.»

همسرم دچار بیماری اسکیزوفرنی است و دارو مصرف می‌کند. ایشان چند روز از مصرف دارو سر باز زده و حال روحی‌اش به شدت دچار نوسان شد.

شماره: 
0
ادامه سؤال: 
او در حالت به ظاهر آرام با بیان موضوعات غیرعادی از من خواست که به زندگی مشترک پایان داده و من از روی خشم و غرور به ظاهر و به نیت اینکه گفته‌اش معتبر نخواهد بود و پشیمان خواهد شد قبول کردم. او سپس سه بار کلمه طلاق را گفت و از خانه بیرون رفت. در حین ماجرا هیچ شاهدی نداشتیم. سوال من این است: با توجه به اینکه او در این حال دچار افکار بیمارگونه بوده و تصمیمش از سر بیماری می‌باشد، آیا حرفش صحیح است؟ و آیا رجعت ممکن نخواهد بود؟ همسر من اهل‌تسنن و حنفی مذهب است.

اگر سخنان وی در حالت بیماری بوده باشد؛ چون در آن حالت تعادل روحی و روانی ندارد سخنانش هیچ تاثیری در وقوع طلاق ندارد؛ چون سخن وی در آن حالت آثار مثبت و منفی خودش را در پی ندارد، اما اگر در حالت هوشیاری و آگاهانه آن سخنان را بر زبان جاری کرده باشد، دیدگاه علما درباره‌ی آن متفاوت است، برخی از علما گفته‌اند به سبب تکرار کردن لفظ طلاق، سه طلاق وی واقع می‌شود، اما برخی دیگر از علما گفته‌اند؛ چون لفظ طلاق را در یک مجلس سه‌بار و پشت‌سر هم تکرار نموده، یک طلاق واقع می‌شود و آن زن و شوهر می‌توانند رجوع کنند و به زندگی زناشویی خود ادامه دهند، دیدگاه دوم ترجیح داده می‌شود.

من 4 ماه پیش با پسرخاله‌ی خود ازدواج کردم من از کودکی دچار مشکل مادرزادی می‌باشم که راه واژن و مقعد من از داخل سوا بوده و هیچ ارتباطی ندارد و فقط در قسمت بیرونی یکی است

شماره: 
0
ادامه سؤال: 
و با سونوهای انجام شده مشکلی برای نزدیکی و بچه‌دار شدن ندارم و در دوران عقد نزدیکی از راه مقعد بوده آیا با وجود اینکه من قبل از عقد موضوع را عنوان کردم ولی ایشان منکر می‌شود و من مدرکی جز یک اس ام اس به تاریخ قبل ازدواج که بصورت جزیی به این مطلب اشاره شده از ایشان ندارم، آیا می‌توانم ثابت کنم که ایشان آگاهی داشته‌اند و نیز آیا بیماری من شامل فسخ نکاح می‌گردد؟ خواهش می‌کنم به مشکل من پاسخ دهید؛ زیرا بدلیل بودنم در شهرستان کسی آگاهی کامل از این مشکل ندارد؟

از لحاظ شرعی این از عیوبی به شمار نمی‌آید که به وسیله‌ی آن ازدواج فسخ گردد. این مشکل به وسیله‌ی پزشکان متخصص و با انجام عمل جراحی ترمیم می‌شود. اگر شوهرتان بر جدایی پافشاری می‌کند، برای رفع این کشمکش و منازعه به مراکز قانونی و دادگاه خانواده مراجعه کنید.

اگر خانمی بگوید؛ چون بیکاری با تو نزدیکی نمی‌کنم، آیا حق دارد؟

شماره: 
0

اگر کار باشد اما مرد به دنبال کار نرود و خود را به تنبلی بزند و سر بار دیگران باشد و نفقه خانواده را فراهم نکند، در این صورت زن حق دارد از نزدیکی خودداری کند، اما اگر مرد به دنبال کار برود و کاری نیابد در آن صورت زن حق ندارد از نزدیکی خودداری کند.

همزمانی محتوا