تربیت و حقوق فرزندان

آیا حق پدر بر فرزند بقدریست که دختری را به ازدواج پسر در بیاورد در حالی که پسر علاقه‌ای به او ندارد؟ اگر پسر با کسی که دوستش دارد ازدواج کند و پدرش راضی نباشد خلاف دین اسلام عمل کرده است؟

شماره: 
0

اصل در ازدواج رعایت موازین شرعی و عرفی مشروع است و والدین و فرزندان باید در این چارچوب زوج خود را انتخاب کنند. در این راستا پیامبر-صلی‌الله‌علیه‌و‌سلم- فرموده است: «همسری برگزینید که از دین و اخلاق او راضی باشید» بنابراین بهتر است والدین و فرزند بر پایه موازین دینی در انتخاب همسر با هم مشورت کنند و سخن هر کدام منطقی‌تر و دینی‌تر باشد، پذیرفته شود و طرف مقابل آن را بپذیرد؛ اما اگر سخنان پدر منطق دینی نداشته باشد، پسر ملزم به قبول آن‌ها نیست.

آيا روايات درخصوص پدر و مادر و اطاعت از آنها و بدون اجازه مسافرت نرفتن بعد از ازدواج و بچه‌دار شدن هم صدق مي‌كند؟ آيا اگر پدر و مادري به همسر تهمت بزنند درحالي كه حقيقت براي تو مشخص است و ميداني مقصر خود آنها هستند و با آرامش به آنها توضيح دهي ولي آنها بگ

شماره: 
0
ادامه سؤال: 
آيا روايات درخصوص پدر و مادر و اطاعت از آنها و بدون اجازه مسافرت نرفتن بعد از ازدواج و بچه‌دار شدن هم صدق مي‌كند؟ آيا اگر پدر و مادري به همسر تهمت بزنند درحالي كه حقيقت براي تو مشخص است و ميداني مقصر خود آنها هستند و با آرامش به آنها توضيح دهي ولي آنها بگويند به خاطر اينكه جواب ما را دادي به ما توهين كردي و حق رفت و امد با ما را نداري تكليف چيست؟ حتي با مشاور هم در اين مورد صحبت شده و گفته مشاور اين است كه مادر خانواده سعي در كنترل بچه هاي خود را دارد. حتي وقتي كه ما مستقل زندگي كنيم و به تمام دستوراتش عمل نكنيم تلاش براي جدايي بكند (با وجود ٢ بچه) و اگر به حرفش گوش نكنيم مي‌گريد از اسلام به دور هستيد و اطاعت والدين واجبه حتي اگر به ضررتون باشه واقعا گيج شده‌ايم، آيا واقعا اسلام مي‌گويد اگر والدين تهمت زدند جواب نده؟ و يا اگر امر به جدايي از همسري كه دوستش داري و از او دو بچه داري و مشكلي هم با هم نداريد فقط به اين حرف كه ما ازش خوشمون نمياد آيا اطاعتشون واجبه؟ واقعا برام سواله پس همسرها چي؟ چه زن و چه مرد مخصوصا وقتي خودشون پدر و مادر هستند. ممنون

شما بهتر است استدلال طرفین را گوش کنید اگر پدر و مادر دلیل منطقی و قوی در زمینه تهمت به همسرتان، ارائه دارد آن را بررسی کنید و بکوشید مدیریت خود بر خانواده را بهتر و جدی‌تر دنبال کنید و سعی کنید با گفتگوی منطقی پدر و مادر را قانع نمایید و حوصله به خرج بدهید و فوری با آنان یا با همسرتان قطع رابطه نکنید، اگر می‌دانید پدر و مادرتان اشتباه می‌کنند. ضمن حفظ کیان خانواده ارتباط با آنان را نیز نگه دارید و به آنان نیکی کنید زیرا اطاعت از پدر و مادر مشروط به این است که گناه نباشد و خدا ناراضی نگرداند و عواقب بد تهمت و بهتان به دیگران را برای والدین توضیح بدهید.

خانمی هستم در کشور نیوزیلند که مدت هفت ماه است از شوهرم که بسیار مرا آزار میداد و کتک میزد و همواره تهدید به طلاق میکرد جدا زندگی میکنم. اما وی برای آزار من حاضر نیست طلاقم دهد. به یک روحانی سنی وهابی مراجعه کردم و او صیغه طلاقم را جاری کرد اما اکنون که م

شماره: 
0
ادامه سؤال: 
خانمی هستم در کشور نیوزیلند که مدت هفت ماه است از شوهرم که بسیار مرا آزار میداد و کتک میزد و همواره تهدید به طلاق میکرد جدا زندگی میکنم. اما وی برای آزار من حاضر نیست طلاقم دهد. به یک روحانی سنی وهابی مراجعه کردم و او صیغه طلاقم را جاری کرد اما اکنون که می‌خواهم دوباره ازدواج کنم شوهر سابقم میگوید که چون او راضی نبوده طلاقم باطل است. در اینجا به مفتی شافعی هم دسترسی ندارم. اکنون سؤالم این است که آیا طلاقم صحیح است؟ و اگر نیست راه حل چیست؟ ایا اکنون که دسترسی به عالم شافعی ندارم باید تا آخر عمر بیوه بمانم؟!

با گفتگو و شیوه‌های دیگر مرد را راضی کنید که طلاق دهد، اگر نپذیرد در آن کشور به دادگاه یا موسسه حمایت از خانواده مراجعه کنید و دادخواست تنظیم نمایید و آنان از شوهر می‌خواهند، طلاق دهد اگر نپذیرد مدتی را برای او تعیین می‌نمایند اگر در آن مدت راضی به طلاق یا رجعت نباشد خود دادگاه یا با حکم آن، عالم صیغه طلاق غیابی را جاری می‌کند و طلاق واقع می‌شود و بعد از طلاق عده می‌گذرانید و بعد از پایان عده می‌توانید با کسی دیگر ازدواج کنید.

با سلام خدمت اساتيد گرامي:چند سوال داشتم 1- آيا كسي كه توانايي مالي نداشته باشد ذبح يك گوسفند براي عقيقه فرزند پسر كافي است چون شنيده ام بايد براي پسر دو گوسفند ذبح كرد؟ 2- عقيقه وختنه حتما بايد در روز هفتم باشد آيا نميتوان عقيقه نوزاد را يك ماه به تاخير

شماره: 
0
ادامه سؤال: 
با سلام خدمت اساتيد گرامي:چند سوال داشتم 1- آيا كسي كه توانايي مالي نداشته باشد ذبح يك گوسفند براي عقيقه فرزند پسر كافي است چون شنيده ام بايد براي پسر دو گوسفند ذبح كرد؟ 2- عقيقه وختنه حتما بايد در روز هفتم باشد آيا نميتوان عقيقه نوزاد را يك ماه به تاخير انداخت تا با جشن قربان مصادف شود؟3- نامهاي (محمدسبحان) ويا (محمد نيكان )به صورت مركب جايز است؟ آيا سبحان كه صقت خداوند است در نامگذاري جايز است؟

1. عقیقه سنت است و واجب نمی باشد، سنت است در صورت امکان برای فرزند پسر دو گوسفند و برای دختر یک گوسفند ذبح گردد، اما اگر فرد توانایی نداشته باشد می تواند برای فرزند پسر نیز یک گوسفند ذبح کند.
روایت احادیث درباره اینکه برای پسر نیز یک گوسفند سر بریده شود صحیح تر و قوی تر می باشد.
2. لازم نیست حتماً آن کارها در روز هفتم انجام گیرد، بعد از مدتی و با تأخیر آن را انجام دهد، سنت را به جای آورده است.
ج- گذاشتن نام های محمد سبحان و محمد نیکان برای پسر مانع شرعی ندارد.

با سلام خدمت شما بزرگواران دعوت و اصلاح مسمی کردن فرزندان به اسم سبحان چه حکمی دارد؟ همینطور مسمی کردن موسسات قرآنی به این اسم چه حکمی دارد؟ در این مرد حکم قرآن و سنت را بیان کنید.

شماره: 
0

نام گزاری فرد یا مووسسه با نام "سبحان" اشکال شرعی ندارد تنها دو اسم "الله و الرحمن" مختص خداوند هستند و نام گزاری آنها بر غیر خداوند جایز نیست

سقط جنین قبل از 120 روز درصورت مریضی مادر با رضایت پدر و مادر چه حکمی دارد؟

شماره: 
0

اگر پزشکان متخصص بگویند که ماندن جنین برای جان مادر او خطرناک است و سبب مرگ او می‌شود سقط آن مانعی ندارد. حفظ جان مادر نسبت به جنین اولویت دارد.

آیا یک پدر حق دارد که برای نوه‌اش اسم انتخاب کند و اگر فرزند به اسمی که پدرش گفته اعتنا نکند صاحب گناهی می‌شود یا حقی از پدرش ضایع کرده؟

شماره: 
0

نامگذاری حق پدر و مادر است و لازم است نام نیک برای فرزند برگزینند. اگر پدر بزرگ برای نوه‌اش نامی برگزیند و آن‌را نپذیرد از مصادیق نافرمانی از پدر به شمار نمی‌آید و حقی از او ضایع نمی‌کند.

با سلام دختر من کلاس دوم ابتداییه سعی می‌کنم با آداب اسلامی و فلسفه‌ی آن در حد توان خودم و فهم خودش به بار بیاد ولی بعضی چیزا تفهیمش خیلی سخته

شماره: 
0
ادامه سؤال: 
منم توش ماندم شایدم بخاطر شرایط جامعه باشه لطفاً راهنمایی کنید مثلاً در مورد عدم استفاده از کلیپس که تو جامعه خیلی شایعه و سر همه‌ی خانمها و دخترا بدتر از کوهان شتر شده، نتونستم موفق باشم هرچند دخترم میگه بزرگ بشم استفاده نمی‌کنم ولی احساس می‌کنم ته دلش این کار رو دوست داره و بخاطر دل من می‌گه، منم دوست ندارم زیاد خشونت به خرج بدم البته پدرش یه مقدار تو این زمینه ها سختگیری می‌کنه منم می‌گم هنوز بچه‌اش شاید تو این سن سختگیری درست نباشه و حتی گناه هم داشته باشه! موندم چکار کنم؟ از طرفی خیلی از خانم‌هایی که تو شبکه‌های اسلامی به عنوان دعوتگر حرف می‌زنن و بحث می‌کنن موهاشون از پشت بیش از اندازه بالا اومده تکلیف چیه؟ نمی‌دونیم به حرفی کی باور کنیم؟ لطفا در این مورد و حدیثی که در این باره اومده راهنمایی کنید چون احتمال سؤال خیلیا باشه ممنون.

به جواب سوال 265 مراجعه شود.

گذاشتن اسم بردیا بر روی فرزند از نظر شرعی درست است؟ چون میگن اسم زرتشتیه و درست نیست.

شماره: 
1379

گذاشتن اسم بردیا بر فرزند اشکالی ندارد، چون معنای آن بد نیست. بردیا یعنی بلند پایه، والامقام. دین اسلام متعلق به قوم یا زبان ویژه‌ای نیست و اصرار ندارد که نام افراد عربی باشد. تنها توصیه دین این است که نامی را که برای فرزندتان تعیین می‌کنید از شرک دور باشد و معنا و مفهوم بدی نداشته باشد، چون معنای نام بر شیوه رفتار و اخلاق افراد مؤثر است.

من فرزند ارشد خانواده‌ام و یک برادر 20 ساله و یک خواهر 14 ساله دارم. مادرمان چند سال پیش فوت کرد و ما صلاح ندیدیم در خانه‌ی پدرمان به دلیل اعتیاد و رابطه نامشروع اش با دیگران زندگی کنیم و مادربزرگم (مادر مادرم) ما را بزرگ کرد.

شماره: 
1374
ادامه سؤال: 
من عروسی کردم و برادرم و خواهرم با مادربزرگم زندگی می‌کنند. می‌خواستم بدانم آیا ما می‌توانیم نفقه خواهرم را که به سن قانونی نرسیده از پدرمان بگیریم؟ چطوری؟ و آیا مهریه‌ی مادرمان که فوت کرده و در آن خانه زحمت فراوان کشیده حتی آن زمان طلاهایش را فروخته بود و زمین خرید می‌شود طلب کرد؟ چطوری حقمان را از این پدر که حتی در این چند سال یه هزارتومانی به ما نداده بگیریم؟ همیشه به ما میگه شما بیایید پیش من زندگی کنید من بهتان پول میدم، آیا در کنار این پدر ماندن صحیح است؟ همیشه عذاب وجدان دارم که چرا به پدرم سر نمیزنم. آیا گناه کرده‌ام چون دختر ارشد هستم؟ چون امنیت نمی‌بینم بروم و می ترسم آیا اگر به پدرم سر نزنم او مرا نفرین می‌کند باید چکار کنم؟ لطفاً راهنمایی کنید. ممنون

بهتر است شما به مراکز قانونی مراجعه کنید و قبلاً با یک وکیل سخن بگویید شاید با کمک وکیل بتوانید حق‌تان را از پدرتان بگیرید.

همزمانی محتوا