تربیت و حقوق فرزندان

حکم نگهداری فرزند خوانده برای زن و شوهری که خود صاحب فرزند نمی‌شوند چیست؟ آیا جز محارم به حساب می آیند؟

شماره: 
0

نگهداری فرزند به ویژه فرزندان بی‌سرپرست برای خانواده‌ها مشکل شرعی ندارد بلکه کار نیک هم به شمار می‌آید. بهتر است این خانواده شیرخوار را به یکی از بستگان بدهند تا به او شیر بدهد و محرم آن خانواده شود اما اگر فرزند، شیرخوار نباشد پس از اینکه به سن بلوغ رسید برای اعضای خانواده نامحرم به شمار می‌آید و باید اعضای خانواده موازین شرعی را در ارتباط با او رعایت کنند.

در خصوص سقط جنين، اگر در آزمايشات جنين سندرم تشخيص داده باشند ولي بنا به دلايلي اين جواب در شش ماهگي داده شود و از لحاظ قانوني اگر ماه بارداري پايين‌تر باشد، عمل سقط قانوني انجام مي‌شود، ولي چون ماه بارداري من بالا هست،

شماره: 
0
ادامه سؤال: 
عمل سقط به طور قانوني اجازه انجام ندارد مگر در مطب‌هاي خصوصي با درخواست خود شخص اين از لحاظ اسلام چگونه است؟

علما سقط جنین را که بیش از چهار ماه داشته باشد، جایز نمی‌دانند، مگر زمانی که حفظ جنین برای مادر خطرناک باشد که در این صورت برای حفظ جان مادر آن را جایز دانسته‌اند.

کسی بچه‌اش بدنیا بیاد و موقع ختنه کردن گوسفندی سر ببرد جایز است؟

شماره: 
0

نوزاد که متولد می‌شود، روز هفتم سنت است نامگذاری شود و برایش قربانی (عقیقه) سر بریده شود، [گوسفند باشد یا بز] اگر در روز هفتم برایش قربانی سر بریده نشود، هر زمانی که برایش قربانی شود، درست است و آن سنت به جای می‌آید. اگر عقیقه سر بریده باشد و باز بخواهد برایش سوری و جشنی برگزار کند و قربانی کند و غذایی بپزد و به دیگران بدهد، کار خوبی است و از لحاظ شرعی جایز می‌باشد.

اگر دختر و پسری آزمایشات ازدواج آنها باهم مغایرت داشته باشد و دکتر اجازه ازدواج به آنها ندهد،

شماره: 
0
ادامه سؤال: 
بعد از طریق امضای تعهدنامه ازدواج کنند و صاحب فرزندی ناقص و معلول یا هر مشکلی که درمانی ندارد، شوند و این مشکل فرزند مربوط به آزمایشات قبل از ازدواج آنها باشد، از لحاظ شرعی پدر و مادر این فرزند چه حکمی خواهند داشت؟

انجام آزمایشات پیش از ازدواج برای زوجین لازم است، اگر آزمایشات پزشکی مشکل داشته باشد تأثیر منفی بر فرزندان خواهد گذاشت، اگر آن زوجین می‌خواهند صاحب فرزند بشوند حتما باید به نظر پزشکان متخصص عمل کنند و اگر بگویند ازدواج آنان سبب نقص عضو فرزندان می‌شود، نباید ازدواج کنند، اگر با توافق یکدیگر با هم ازدواج کنند و فرزندان ناقص باشند، آن پدر و مادر در این باره مقصر هستند.

آیا حق پدر بر فرزند بقدریست که دختری را به ازدواج پسر در بیاورد در حالی که پسر علاقه‌ای به او ندارد؟ اگر پسر با کسی که دوستش دارد ازدواج کند و پدرش راضی نباشد خلاف دین اسلام عمل کرده است؟

شماره: 
0

اصل در ازدواج رعایت موازین شرعی و عرفی مشروع است و والدین و فرزندان باید در این چارچوب زوج خود را انتخاب کنند. در این راستا پیامبر-صلی‌الله‌علیه‌و‌سلم- فرموده است: «همسری برگزینید که از دین و اخلاق او راضی باشید» بنابراین بهتر است والدین و فرزند بر پایه موازین دینی در انتخاب همسر با هم مشورت کنند و سخن هر کدام منطقی‌تر و دینی‌تر باشد، پذیرفته شود و طرف مقابل آن را بپذیرد؛ اما اگر سخنان پدر منطق دینی نداشته باشد، پسر ملزم به قبول آن‌ها نیست.

آيا روايات درخصوص پدر و مادر و اطاعت از آنها و بدون اجازه مسافرت نرفتن بعد از ازدواج و بچه‌دار شدن هم صدق مي‌كند؟ آيا اگر پدر و مادري به همسر تهمت بزنند درحالي كه حقيقت براي تو مشخص است و ميداني مقصر خود آنها هستند و با آرامش به آنها توضيح دهي ولي آنها بگ

شماره: 
0
ادامه سؤال: 
آيا روايات درخصوص پدر و مادر و اطاعت از آنها و بدون اجازه مسافرت نرفتن بعد از ازدواج و بچه‌دار شدن هم صدق مي‌كند؟ آيا اگر پدر و مادري به همسر تهمت بزنند درحالي كه حقيقت براي تو مشخص است و ميداني مقصر خود آنها هستند و با آرامش به آنها توضيح دهي ولي آنها بگويند به خاطر اينكه جواب ما را دادي به ما توهين كردي و حق رفت و امد با ما را نداري تكليف چيست؟ حتي با مشاور هم در اين مورد صحبت شده و گفته مشاور اين است كه مادر خانواده سعي در كنترل بچه هاي خود را دارد. حتي وقتي كه ما مستقل زندگي كنيم و به تمام دستوراتش عمل نكنيم تلاش براي جدايي بكند (با وجود ٢ بچه) و اگر به حرفش گوش نكنيم مي‌گريد از اسلام به دور هستيد و اطاعت والدين واجبه حتي اگر به ضررتون باشه واقعا گيج شده‌ايم، آيا واقعا اسلام مي‌گويد اگر والدين تهمت زدند جواب نده؟ و يا اگر امر به جدايي از همسري كه دوستش داري و از او دو بچه داري و مشكلي هم با هم نداريد فقط به اين حرف كه ما ازش خوشمون نمياد آيا اطاعتشون واجبه؟ واقعا برام سواله پس همسرها چي؟ چه زن و چه مرد مخصوصا وقتي خودشون پدر و مادر هستند. ممنون

شما بهتر است استدلال طرفین را گوش کنید اگر پدر و مادر دلیل منطقی و قوی در زمینه تهمت به همسرتان، ارائه دارد آن را بررسی کنید و بکوشید مدیریت خود بر خانواده را بهتر و جدی‌تر دنبال کنید و سعی کنید با گفتگوی منطقی پدر و مادر را قانع نمایید و حوصله به خرج بدهید و فوری با آنان یا با همسرتان قطع رابطه نکنید، اگر می‌دانید پدر و مادرتان اشتباه می‌کنند. ضمن حفظ کیان خانواده ارتباط با آنان را نیز نگه دارید و به آنان نیکی کنید زیرا اطاعت از پدر و مادر مشروط به این است که گناه نباشد و خدا ناراضی نگرداند و عواقب بد تهمت و بهتان به دیگران را برای والدین توضیح بدهید.

خانمی هستم در کشور نیوزیلند که مدت هفت ماه است از شوهرم که بسیار مرا آزار میداد و کتک میزد و همواره تهدید به طلاق میکرد جدا زندگی میکنم. اما وی برای آزار من حاضر نیست طلاقم دهد. به یک روحانی سنی وهابی مراجعه کردم و او صیغه طلاقم را جاری کرد اما اکنون که م

شماره: 
0
ادامه سؤال: 
خانمی هستم در کشور نیوزیلند که مدت هفت ماه است از شوهرم که بسیار مرا آزار میداد و کتک میزد و همواره تهدید به طلاق میکرد جدا زندگی میکنم. اما وی برای آزار من حاضر نیست طلاقم دهد. به یک روحانی سنی وهابی مراجعه کردم و او صیغه طلاقم را جاری کرد اما اکنون که می‌خواهم دوباره ازدواج کنم شوهر سابقم میگوید که چون او راضی نبوده طلاقم باطل است. در اینجا به مفتی شافعی هم دسترسی ندارم. اکنون سؤالم این است که آیا طلاقم صحیح است؟ و اگر نیست راه حل چیست؟ ایا اکنون که دسترسی به عالم شافعی ندارم باید تا آخر عمر بیوه بمانم؟!

با گفتگو و شیوه‌های دیگر مرد را راضی کنید که طلاق دهد، اگر نپذیرد در آن کشور به دادگاه یا موسسه حمایت از خانواده مراجعه کنید و دادخواست تنظیم نمایید و آنان از شوهر می‌خواهند، طلاق دهد اگر نپذیرد مدتی را برای او تعیین می‌نمایند اگر در آن مدت راضی به طلاق یا رجعت نباشد خود دادگاه یا با حکم آن، عالم صیغه طلاق غیابی را جاری می‌کند و طلاق واقع می‌شود و بعد از طلاق عده می‌گذرانید و بعد از پایان عده می‌توانید با کسی دیگر ازدواج کنید.

با سلام خدمت اساتيد گرامي:چند سوال داشتم 1- آيا كسي كه توانايي مالي نداشته باشد ذبح يك گوسفند براي عقيقه فرزند پسر كافي است چون شنيده ام بايد براي پسر دو گوسفند ذبح كرد؟ 2- عقيقه وختنه حتما بايد در روز هفتم باشد آيا نميتوان عقيقه نوزاد را يك ماه به تاخير

شماره: 
0
ادامه سؤال: 
با سلام خدمت اساتيد گرامي:چند سوال داشتم 1- آيا كسي كه توانايي مالي نداشته باشد ذبح يك گوسفند براي عقيقه فرزند پسر كافي است چون شنيده ام بايد براي پسر دو گوسفند ذبح كرد؟ 2- عقيقه وختنه حتما بايد در روز هفتم باشد آيا نميتوان عقيقه نوزاد را يك ماه به تاخير انداخت تا با جشن قربان مصادف شود؟3- نامهاي (محمدسبحان) ويا (محمد نيكان )به صورت مركب جايز است؟ آيا سبحان كه صقت خداوند است در نامگذاري جايز است؟

1. عقیقه سنت است و واجب نمی باشد، سنت است در صورت امکان برای فرزند پسر دو گوسفند و برای دختر یک گوسفند ذبح گردد، اما اگر فرد توانایی نداشته باشد می تواند برای فرزند پسر نیز یک گوسفند ذبح کند.
روایت احادیث درباره اینکه برای پسر نیز یک گوسفند سر بریده شود صحیح تر و قوی تر می باشد.
2. لازم نیست حتماً آن کارها در روز هفتم انجام گیرد، بعد از مدتی و با تأخیر آن را انجام دهد، سنت را به جای آورده است.
ج- گذاشتن نام های محمد سبحان و محمد نیکان برای پسر مانع شرعی ندارد.

با سلام خدمت شما بزرگواران دعوت و اصلاح مسمی کردن فرزندان به اسم سبحان چه حکمی دارد؟ همینطور مسمی کردن موسسات قرآنی به این اسم چه حکمی دارد؟ در این مرد حکم قرآن و سنت را بیان کنید.

شماره: 
0

نام گزاری فرد یا مووسسه با نام "سبحان" اشکال شرعی ندارد تنها دو اسم "الله و الرحمن" مختص خداوند هستند و نام گزاری آنها بر غیر خداوند جایز نیست

سقط جنین قبل از 120 روز درصورت مریضی مادر با رضایت پدر و مادر چه حکمی دارد؟

شماره: 
0

اگر پزشکان متخصص بگویند که ماندن جنین برای جان مادر او خطرناک است و سبب مرگ او می‌شود سقط آن مانعی ندارد. حفظ جان مادر نسبت به جنین اولویت دارد.

همزمانی محتوا