تربیتی

متاسفانه چند شب پیش مجبور شدم بچه‌ای را که سه چهار سال از خودم کوچک‌تر بود و چند باری بهم بی‌احترامی کرده بود، به خاطر بی‌احترامی‌هاش که چند بار چشم‌پوشی کرده بودم،

شماره: 
0
ادامه سؤال: 
سیلی بزنم که بعد از سیلی فحش داد دوباره سیلی زدمش ولی الان به شدت عذاب وجدان دارم، البته قبلا چند باری هم تذکر داده بودم، ولی گوش نداده بود الان نمی‌دانم باید چکار کنم، اصلا مجاز بودم بزنمش یا نه؟ پدرش هم چند باری گفته بود اگر اذیتت کرد می‌توانی برخورد کنی. الان می‌ترسم اگر ازش حلالیت بخواهم دوباره حد خودش را زیر پا بزارد و شروع کند به بی‌احترامی، لطفا راهنماییم کنید که چیکار کنم؟

تنبیه مناسب برای ادب کردن کودک با اجازه پدر جایز است، اما باید فرد توجه نماید با زبان خوش و اخلاق نیک در او تأثیر بگذارد، اگر هم زمانی نیاز به تنبیه باشد، به صورت ضربه‌ای زده نشود، پیامبر-صلی‌الله‌علیه‌و‌سلم- از این کار نهی نموده است.
اکنون که شما او را زده‌اید، می‌توانید به شیوه‌های گوناگون برای نمونه با خریدن هدیه‌ای برای او دل وی را به دست آورید و به او بفهمانید که زدنش برای مصلحت و ادب وی بوده است. ولی توجه داشته باشید که دوباره آن کار را تکرار نکنید.

الف) آیا اگر انسانی ناخواسته مرتکب گناهی کبیره مثل استمنا شود گناه است؟ ب) آیاتخیل در هر صورت حتی تخیل سالم گناه است؟

شماره: 
0
ادامه سؤال: 
ج) من دچار نوعی وسواس فکری شده‌ام و مدام فکر می‌کنم برخی از کارهایم گناه است و مدام به خود تلقین می‌کنم. خیلی از این موضوع رنج می‌برم خواهشا بگید با تلقین به خود که این کارم گناه است، دچارگناه می‌شوم؟ د) نمازتوبه چگونه است؟ هـ) اگر انسان تحریک شود گناه می‌کند؟

الف)- اگر آن گناه ناخواسته با تخیل یا در خواب باشد گناه ندارد. اما اگر فرد کار استمنا را با دست یا چیز دیگری انجام دهد ناخواسته به شمار نمی‌آید و گناه است
ب)- تخیل تا فرد را به شکل عملی در گناه نیافکند و گناه را محقق نسازد، گناه نیست، بلکه بهتر است فرد از عالم تخیل که سودی ندارد دوری گزیند و با واقعیت‌ها زندگی کند.

من رابط ازدواج‌ها هستم (عمل به آیه 32 سوره نور)، افرادی که مشخصات‌شان را به من دادند از آقایان و خانم‌ها که من کفویت‌شان را مشخص و به هم معرفی کنم،

شماره: 
0
ادامه سؤال: 
می‌توانم به خانم‌هایی که در تلگرام‌ها عکس‌های بی‌حجاب خود را گذاشتند تذکر یا تبلیغ رعایت حجاب را متذکر بشوم؟

بلی شما می‌توانید از هرگونه عمل خلاف شرع از جمله بی‌حجابی خانم‌ها، تذکر بدهید. در واقع شما به وظیفه شرعی و ایمانی خود عمل می‌کنید.

با عرض سلام و ادب و احترام. مدتهاست سوالي فكر مرا مشغول كرده و از شما تقاضاي راهنمايي دارم. آيا افرادي كه وارد بهشت مي‌شوند، خاطرات بد و ناراحت كننده‌اي را كه در دنيا داشته‌اند فراموش مي‌كنند؟ و آيا گناهاني را كه قبل از توبه در دنيا انجام داده‌اند فراموش

شماره: 
0
ادامه سؤال: 
با عرض سلام و ادب و احترام. مدتهاست سوالي فكر مرا مشغول كرده و از شما تقاضاي راهنمايي دارم. آيا افرادي كه وارد بهشت مي‌شوند، خاطرات بد و ناراحت كننده‌اي را كه در دنيا داشته‌اند فراموش مي‌كنند؟ و آيا گناهاني را كه قبل از توبه در دنيا انجام داده‌اند فراموش مي‌كنند؟ چون من گناهان زيادي را در گذشته انجام داده‌ام و مدتي است به طور جدي توبه كردم اما هميشه نگرانم كه حتي اگر لطف خدا هم شامل حالم شود و وارد بهشت هم شوم، يادآوري گناهان گذشته‌ام موجب شرمندگي در پيشگاه خداوند و در حضور انبيا و اوليا شود. لطفا طبق آيات و احاديث پاسخم را بدهيد. با تشكر فراوان از شما

بهشت جای شادمانی و خوشحالی است هر فکر و حرکتی که ناراحت کننده باشد به سراغ بهشتیان نمی‌آید.
خداوند متعال می‌فرماید: لا یمسهم فیها نصب ) حجر:48
در آنجا رنجی به آنان نمی‌رسد.
باز می‌فرماید : لا خوف علیهم و لا هم یحزنون) بقره/ 112
بیمی بر آنان نیست و آنان غمگین نمی‌شوند.
آیات و روایات فراوانی وجود دارند که بهشتیان در برابر نعمتی که خداوند به آنان در آنجا داده است خوشحال و شادمان و شاداب هستند، و نسبت به گذشته‌ اندوهگین نیستند.
فاکهین بما آتاهم ربهم) طور/18
و در برابر چیزهایی که خداوند به آنان داده است شاد و خوشحال اند.

سلام علیکم جوانی هستم 27 ساله که این روزها بدجور احساس پوچی می‌کنم. از بچگی در سختی و فقر بزرگ شدم. نه کار درست و حسابی دارم و نه وضعیت مالی خوب.

شماره: 
0
ادامه سؤال: 
یه پدر معتاد دارم و یه مادر مریض. شرایط ازدواج هم ندارم. احساس می‌کنم خدا مرا برای سختی کشیدن آفریده و نمی‌دانم تاوان چه گناهی رو میدم. هرچی دعا می‌کنم انگار خدا صدامو نمیشنوه. نمیدونم چیکار کنم. ناامید ناامیدم. از این زندگی خسته شدم. دوس دارم همه چیزمو بدم حتی ایمان اما نجات پیدا کنم. می‌ترسم کارم به انکار خدا برسه. برام دعا کنین و لطفا کامل راهنماییم کنین که چرا خدا به یکی اینقدر میده و در رفاه و آسایش بزرگ میشه و یکی مثل من اینطور باید سختی بکشه. پیامبران هم پس از مدتی آزمایش‌هاشون تموم میشد اما من هرچی تلاش می‌کنم همیشه به در بسته میخورم؟

خداوند تمام انسانها را دوست دارد چون همه ملک او و او مالک همه است، بسیاری از فقرها و بی‌نوایی‌های جامعه نتیجه ستم انسانها و پایمال نمودن قانون خداست. برای مثال اگر مسلمانان توانمند طبق قانون خدا زکات دارایی‌های خود را بدهند بسیاری از نیازهای مادی جامعه بر طرف می‌گردد.
از طرفی خداوند ما را مأمور کرده است که روی زمین با توجه به امکانات کم یا فراوان یا مشکلاتی که داریم، کارهای نیک انجام بدهیم و از بدی‌ها بپرهیزیم به عبارتی دیگر خود و جامعه را اصلاح کنیم. خداوند فرموده است ما بندگانمان را با خیر و شر یا سختی و فراخی می‌آزماییم تا مشخص شود چه کسی به نیکوترین وجه عمل می‌کند.

چند ماه پیش فردی به من فحش ناموسی داد و من چیزی نگفتم چون از خودم بزرگتر بود و ترسیدم. الان خیلی عذاب وجدان دارم و ناراحتم.

شماره: 
0
ادامه سؤال: 
پشیمانم که چرا چیزی نگفتم بهش. پیش خودم قسم خورده‌ام هر کس به من فحشی داد جوابش را مثل خودش بدهم.آیا گناه کرده‌ام که جوابی نداده‌ام آیا من بی غیرت هستم؟

کسی که مورد دشنام قرار گیرد دو راه در پیش روی دارد یا به مانند و اندازه همان دشنام به او دشنام دهد، یا او را ببخشد و چیز بدی نگوید بلکه سخنان نیک بگوید چه بسا این کار خوب فرد، سبب پشیمانی دشنام‌دهنده گردد ویژگی مؤمنان این است هرگاه جاهلان سخنان بد به آنان می‌گویند در جوابشان سخنان نیک می‌گویند (وَإِذَا خَاطَبَهُمُ الْجَاهِلُونَ قَالُوا سَلَامًا)[فرقان:63] و هنگامی که نادانان ایشان را مخاطب (دشنامها و بد و بیراههای خود) قرار می‌دهند، از آنان روی می‌گردانند و به ترک ایشان می‌گویند.
لذتی که در بخشش است در قصاص نیست و گذشت از خطای دیگران سبب می‌شود که خداوند از خطای گذشت‌کننده در گذرد.

اگر کسی قبل از ازدواج گناهکار و زنا کار باشد و پشیمان شود از کار خود و توبه واقعی کند و بعد از مدتی ازدواج کند آیا عقد او حلال است و خدا میبخشه؟

شماره: 
0

عقد ازدواج او درست است. خداوند فرموده است که اگر انسان توبه کند گناه او را هر اندازه باشد می‌بخشد.

نظر شما در مورد ریاضت چیست؟ شرایط آن چگونه است؟ درمورد چشم بصیرت میخواستم بدونم آیا حقیقت دارد؟

شماره: 
0

گاهی خلوت گزیدن برای پرداختن به عبادت به شیوه‌ی شرعی و ریاضت کشیدن برای کنترل و مهار نفس اماره درست است. به‌طور کلی اگر ریاضت در چارچوب قرآن و سنت باشد جایز است، مانند: روزه گرفتن، اعتکاف در مساجد و... ما نیازی به ریاضت‌های خارج از این دو نداریم به ویژه زمانی که این ریاضت‌ها مانع عباداتی شود که بر ما واجب شده‌اند.

با سلام. من دانشجوی کارشناسی رشته مهندسی عمران هستم و نامزدم هم دانشجوی همین رشته است. می‌خواهم برای کارشناسی ارشد امتحان دهم و از نامزدم خواستم که درس زبان را تنها سر جلسه به من بگوید(تقلب).

شماره: 
0
ادامه سؤال: 
چون خودم زبانم بسیار ضعیف است. نامزدم می‌گوید من اگر این کار را بکنم از حق خود برای شرکت در ارشد میگذرم و تنها سوالات زبان را به تو می‌رسانم. آیا این کار جایز است که او از حق خود برای ارشد دادن بگذرد و این حق را به من دهد تا سوالات زبان را او برایم پاسخ دهد؟ میترسم جایز نباشد و پولی که از این مدرک به دست می آورم حرام باشد. لطفا کمکم کنید.

این کار تقلب است و شرعاً جایز نیست. منصرف شدن نامزد شما از امتحان ارشد، تقلب کردن را برای شما جایز نمی‌گرداند زیرا در هر صورت انسان باید با توانایی خودش به مرتبه بالاتر برود.

حکم صحبت کردن با دخترها در دانشگاه چیست؟

شماره: 
0

صحبت کردن با دخترها در دانشگاه با رعایت موازین شرعی و در حد سخنان متعارف اشکالی ندارد.

همزمانی محتوا