ازدواج و خانواده

باعرض سلام و تحیات خانم وآقایی بین خود محرمیت ایجاد کردند حالا از طریق تلگرام عکس‌های بی‌حجاب خود را برای هم می‌فرستند چه حکمی دارد؟ سوال 2 اگربخواهیم ازفیض نمازجماعت برخورداربشویم رسیدیم به آخرنمازکه درحال تشهد هستند آیا می‌توانیم اقتدا کنیم؟ درحال سلام

شماره: 
0
ادامه سؤال: 
باعرض سلام و تحیات خانم وآقایی بین خود محرمیت ایجاد کردند حالا از طریق تلگرام عکس‌های بی‌حجاب خود را برای هم می‌فرستند چه حکمی دارد؟ سوال 2 اگربخواهیم ازفیض نمازجماعت برخورداربشویم رسیدیم به آخرنمازکه درحال تشهد هستند آیا می‌توانیم اقتدا کنیم؟ درحال سلام هم اگرباشند می‌توانیم ؟

اگر زن و مردی مطابق ارکان و شرایط دین اسلام با هم عقد ازدواج ببندند از جمله عقد با حضور دو شاهد و ولی زوجه بسته شود برای هم دیگر حلال می گردند و جایز است با هم معاشرت داشته باشند یا عورت هم دیگر را ببینند بنابراین آن گونه که در سوال مطرح شده است میان دو نفر محرمیت ایجاد نمی‌گردد و ارسال آن عکسهای غیر شرعی برای یکدیگر درست نیست و فضای مجازی امکام دسترسی دیگران به آن هم وجود دارد.
ب) قبل از این که امام سلام بدهد می‌توان به او اقتدا کرد و با نیت جماعت نماز را بر پا داشت هرچه بیشتر نمازش را همراه با جماعت بر پا دارد ثوابش بیشتر است.

آیا میتوان با خواهر زاده همسر فعلی ازدواج نمود؟

شماره: 
0

تا زمانی که زنی در عقد ازدواج مردی باشد ازدواج آن مرد با خواهرزاده او درست نیست.

آیا اگرهمسر از انسان راجع به گذشته‌اش بپرسد مثلا قبلا عمل زنا را مرتکب شده یا با کسی رابطه داشته و یا قبل از ازدواج بپرسد آیا باید حقیقت را گفت اگر قسم دهد چه؟

شماره: 
0

زن و شوهر نباید با گذشته یکدیگر کار داشته باشند و آن‌را واکاوی کنند زیرا ممکن است این کار سبب فروپاشی خانواده شود. بهتر است زن و شوهر در اعمال گذشته هم دیگر تجسس نکنند و آنها را برای هم بازگو ننمایند. بلکه با رفتار نیک و اعتماد و اطمینان به یکدیگر زندگی زناشویی خود را به نیکی ادامه دهند.
پیامبر (ص) فرموده است:
کل امتی معافی الاالمجاهرین "متفق علیه"
تمام امت من بخشیده می‌شوند مگر کسانی که گناه خود را آشکار می‌سازند.

چند دلیل قرآنی برای یاطل بودن صیغه؟

شماره: 
0

خداوند در بیان اوصاف مومنان فرموده است
(وَالَّذِينَ هُمْ لِفُرُوجِهِمْ حَافِظُونَ * إِلَّا عَلَى أَزْوَاجِهِمْ أَوْ مَا مَلَكَتْ أَيْمَانُهُمْ فَإِنَّهُمْ غَيْرُ مَلُومِينَ﴾ مومنون/ 5-6
و آنان که شرمگاه هایشان را پاک نگاه می دارند مگر بر همسرانشان یا بر ملک یمین هایشان بی گمان اینان سزاوار نکوهش نیستند.

سلام من دختری 21 ساله اهل سنت حنفی هستم و خواستگارم هم اهل سنت و حنفی هستن، رسمشون به اینصورته که ابتدا عقد می‌کنن و بعد از چند ماه تا یکی دو سال عروسی میکنن. ولی پدرم همیشه میگه تو مذهب ما باید عقد و عروسی با هم تو یه شب باشه در غیر اینصورت گناه داره. می

شماره: 
0
ادامه سؤال: 
سلام من دختری 21 ساله اهل سنت حنفی هستم و خواستگارم هم اهل سنت و حنفی هستن، رسمشون به اینصورته که ابتدا عقد می‌کنن و بعد از چند ماه تا یکی دو سال عروسی میکنن. ولی پدرم همیشه میگه تو مذهب ما باید عقد و عروسی با هم تو یه شب باشه در غیر اینصورت گناه داره. می‌خواستم ببینم احکام اهل سنت حنفی چی میگن در این مورد؟

در ازدواج اصل عقد و جاری نمودن صیغه ایجاب و قبول عقد ازدواج با وجود شروط آن است.
هرگاه میان زن و مرد یا دختر و پسر عقد ازدواج جاری شود، آنان همسر یکدیگر می‌شوند و معاشرت آنان از لحاظ شرعی با یکدیگر درست است و گناهی ندارد و همه مذاهب این دیدگاه را دارند ثبت عقد ازدواج در دفاتر ازدواج قانونی است که هر کشوری برای خودش مقرر داشته است.

باسلام آیا دل بستن و عاشق شدن به جنس مخالف بدون داشتن رابطه نامشروع (فقط در افکار) در اسلام گناه است؟ بطورکلی دیدگاه اسلام درباره عشق مجازی چیست؟ آیا خواستن از خدا جهت رسیدن به عشق مجازی جهت ازدواج عمل نکوهیده ای است؟آیا در روایات درباره صحابه چیزی درباره

شماره: 
0
ادامه سؤال: 
باسلام آیا دل بستن و عاشق شدن به جنس مخالف بدون داشتن رابطه نامشروع (فقط در افکار) در اسلام گناه است؟ بطورکلی دیدگاه اسلام درباره عشق مجازی چیست؟ آیا خواستن از خدا جهت رسیدن به عشق مجازی جهت ازدواج عمل نکوهیده ای است؟آیا در روایات درباره صحابه چیزی درباره عشق مجازی بیان شده است.ممنون میشم اگر جامع پاسخ دهید.

محبت و علاقه را خداوند در نهاد انسان آفریده است از جمله علاقه به جنس مخالف که همین زمینه ازدواج را در انسان فراهم می کند اما این علاقه نباید به حدی برسد که اراده انسان را مغلوب کند و نتواند از آن دست بکشد زیرا ممکن است موانعی سد راه ازدواج آن دو با هم گردد در آن صورت مرد یا زن باید بتواند به آسانی از آن علقه و عشق دست بکشد و هم چنین عشق به جنس مخالف نباید به کسی تعلق گیرد که در اصل دو طرف نمی خواهند یا نمی توانند با هم ازدواج کنند مثلا مومن نباید عاشق زنی شود که همسر فرد دیگری است مانع شرعی برای ازدواج با او وجود دارد.

حکم ازدواج زن با شوهر عمه یا شوهر خاله چیست؟

شماره: 
0

تا زمانی که عمه یا خاله در عقد ازدواج آن مرد باشد، ازدواج برادر زاده یا خواهر زاده با آن مرد درست نیست پیامبر(ص) فرموده است: لَا يُجْمَعُ بَيْنَ الْمَرْأَةِ وَعَمَّتِهَا وَلَا بَيْنَ الْمَرْأَةِ وَخَالَتِهَا .. . "متفق علیه"
میان زن و عمه و میان زن و خاله اش در عقد ازدواج یک مرد جمع کرده نمی شود.
اگر خواهر زاده یا برادر زاده زن مردی باشد ازدواج خاله یا عمه با آن مرد درست نیست و آن نوع ازدواج حرام است.

بنده حدود سه سال پیش با پسری دوست شدم ک ایشان یک رفیق متاهل و زنو بچه دار داشتن ک ۲۵سال داشتن این رفیقش ک منو دید دیوانه وار عاشقم شد وگف باید باهاش دوست بشم تا مدتها اصرار میکرد تا بلخره قبول کردم مدتی که باهاش دوست بودم عشق عجیبی نسبت ب من داشت ینی واقع

شماره: 
0
ادامه سؤال: 
بنده حدود سه سال پیش با پسری دوست شدم ک ایشان یک رفیق متاهل و زنو بچه دار داشتن ک ۲۵سال داشتن این رفیقش ک منو دید دیوانه وار عاشقم شد وگف باید باهاش دوست بشم تا مدتها اصرار میکرد تا بلخره قبول کردم مدتی که باهاش دوست بودم عشق عجیبی نسبت ب من داشت ینی واقعا دیوانه من شده بود.یکبار از سرعذاب وجدان ک متاهل هس باهاش تموم کردم ولی دس بردار نبود وبا اصرار فراوانش دلم سوخت ورفتم دیدمش تو فاصله یک ماه جدایی ایشون۲۳کیلو کم کرده بود انقد ک غصه خورده بود.من وقتی دیدمش وحشت کردم.من حتی ی آخ هم بگم ایشون گریه میکنه برام انقد ک شدید عاشقمه.بعداز دوسال دوستی تصمیم گرف زنشو طلاق بده.البته ی دلایل خوبی هم واس طلاقش داره الکی نمیخاد بده.ولی ب من گفته باید باش عروسی کنم بعد طلاق منم گفتم باشه.اما الان پیشش نیستم چون دانشجوی شهرشون بودم.دوساله ازم دوریم ولی تو این مدت۳بار همو دیدیم.ایشون از غصه دوری من کبدش لکه برداشته دکتر گفته اگه غصه بخوره میمیره و ب عروسی هم نمیرسه.ببخشید ک انقد طولانی نوشتم خاستم شرایطمو اول بدونید بعد سوالمو جواب بدید.ازدواج با ایشون از نظر شرعی درسته؟ایا من اهو دینی ب گردن خانم این آقا دارم؟خیلی عذاب وجدان دارم.اگر باش دوس نمیشدم یا ازدواج نکنم شک ندارم میمیره.خاستم از نظر شرعی بینم اشکال داره یا ن؟

از لحاظ شرعی ازدواج زن با مردی که زن دارد اشکال ندارد چون برای مرد جایز است همزمان و در صورت وجود شرایط و رعایت عدالت با چهار زن ازدواج کند.
اما مبادا شرط ازدواج شما با آن مرد طلاق دادن زنش باشد و شما سبب فروپاشی آن خانواده و جدایی زن و شوهر از همدیگر شوید. چون جدایی افکندن میان زن و شوهر کار ابلیس و لشکریان آن است و مسلمان باید از آن دوری کند.

من دختری 20ساله از آق قلا هستم.سئوالی از جنابعالی داشتم در رابطه با ازدواج خودم با یه پسر شیعه اهل تبریز که پسر دوست دوران خدمت پدرم میباشد.ایشان پس از چند بار رفت و آمد خانوادگی به من اظهار علاقه کرده و درخواست ازدواج نمود که پسر بدی هم نیست.ولی چون من ا

شماره: 
0
ادامه سؤال: 
من دختری 20ساله از آق قلا هستم.سئوالی از جنابعالی داشتم در رابطه با ازدواج خودم با یه پسر شیعه اهل تبریز که پسر دوست دوران خدمت پدرم میباشد.ایشان پس از چند بار رفت و آمد خانوادگی به من اظهار علاقه کرده و درخواست ازدواج نمود که پسر بدی هم نیست.ولی چون من از لحاظ شرعی حکم این ازدواج را نمیدانم گفتم فرصت فکر کردن میخواهم..حال از حضرتعالی تقاضای کمک و راهنمایی به اینجانب را دارم...باتشکر

ازدواج مسلمان با مسلمان درست است اما لازم است در ازدواج میان زن و شوهر اشتراکات بیشتر باشد و زوجین از هر لحاظی هم کُف یکدیگر باشند تا آرامش بر زندگی حاکم گردد و آن خانواده استحکام داشته باشد و در تربیت نیک فرزندان موفق باشند.

حكم زن طلاق بين دوتا نامزد چيه؟ (عقد نكردن)، مثلا قسم زن طلاق ميخوره تا فلان كار رو انجام ندادي زن طلاقي يا زنم به سه طلاق حتي اگه تو باشي تا اينكارو نكني نميخوامت…يا پيش كس ديگه اي قسم بخوره زنم به سه طلاق من فلاني رو نميخوام؟

شماره: 
0

تا زمانی که میان دو نفر عقد ازدواج انجام نگرفته باشد، طلاق آنان مفهوم و معنایی ندارد و پوچ است و واقع نمی‌شود، حتی اگر آن طلاق را بعد از جاری شدن عقد ازدواج تعلیق نماید، طلاق اش واقع نمی‌شود.

همزمانی محتوا