احکام خوراکی ها

آیا گوشت پنگوئن حلال است یا خیر؟

شماره: 
0

اصل در خوردن گوشت حیوانات و پرندگان حلال بودن آن است مگر دلیل شرعی برای حرام بودن آن وجود داشته باشد، که دلیلی برای حرام بودن گوشت پنگوئن وجود ندارد، پس خوردن گوشت آن حلال است.

آیا اگر کسی بر سر سفره‌ای که مشروبات الکی گذاشتن بنشیند و از غذای آن سفره بخورد آیا آن طعام حرام است؟ یا این که فقط مشروب حرام است؟

شماره: 
0

آن غذا اگر با چیز پاک پخته شده باشد، حلال است و با گذاشتن شراب در کنار آن غذا حرام نمی‌گردد. اما مسلمان نباید بر سر سفره‌ای که در آن شراب است بنشیند.
پیامبر-صلی‌الله‌علیه‌و‌سلم- فرموده است: «من کان یؤمن بالله والیوم الآخر فلایقعدن علی مائدة یدار علیها بالخمر»[ترمذی، حاکم، احمد]
کسی که به خدا و روز رستاخیز ایمان دارد نباید بر سفره‌ای بنشیند که بر روی آن شراب گذاشته می‌شود.
در حدیثی دیگر روایت شده است: «پیامبر-صلی‌الله‌علیه‌و‌سلم- از نشستن بر سفره‌ای که بر آن شراب نوشیده می‌شود، نهی کرده است»[ابوداود]

اگر فردی تغذیه حرام داشته باشد، حال به هر طریقی مثلاً با فامیلی رفت و آمد داشته باشد که درآمدشان از حرام است؛ آیا نماز و روزه و دعای این شخص پذیرفته می‌شود؟

شماره: 
0

مسلمان باید به دنبال روزی حلال باشد خداوند متعال می‌فرماید: (يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا كُلُوا مِن طَيِّبَاتِ مَا رَزَقْنَاكُمْ وَاشْكُرُوا لِلَّـهِ إِن كُنتُمْ إِيَّاهُ تَعْبُدُونَ)[بقره:172]
بی‌شک روزی حلال سبب می‌شود فرد توفیق انجام عبادت و کارهای نیک را داشته باشد، اما روزی حرام سبب می‌شود فرد توفیق انجام عبادت نیابد.
روایت شده است که پیامبر-صلی‌الله‌علیه‌و‌سلم- درباره کسی که مسافر بود و -در حال سفر که یکی از حالت‌های پذیرش دعا است،- دست به سوی آسمان برمی‌افرازد و دعا می‌کند، فرموده است: «ومطعمه حرام وملبسه حرام وغذی بالحرام فأنی یستجاب له»[مسلم]

ماهی اگر در داخل آب بمیرد خوردنش حرام است؟ یعنی در دریا ماهی را پیدا کردم که مرده بود آیا خوردنش حرامه؟ فروختنش چطور؟

شماره: 
0

ماهی چون ذبح نمی‌شود خواه در آب بمیرد و یا بیرون از آب خوردن‌اش حلال است البته تا زمانی که فاسد نشده و بوی بد نگرفته باشد.
پیامبر(ص) درباره دریا فرموده است: " هُوَ الطَّهُورُ مَاؤُهُ الْحِلُّ مَيْتَتُهُ " (متفق علیه)
آب دریا پاک و پاک کننده و مردار آن حلال است.
همچنین پیامبر (ص) فرموده است:
"احل لنا میتتان و الدمان اما المیتتان فالسمک و الجراد"
خوردن دو مردار و دو خون برای ما حلال اند آن دو مردار ماهی و ملخ هستند.

حکم خوردن گوشت جوجه تیغی چیست؟

شماره: 
0

درباره حلال بودن گوشت جوحه تیغی دیدگاه علما متفاوت است، امام مالک و امام شافعی گفته‌اند حلال است ولی امام احمد و اصحاب ابوحنیفه ‌گفته‌اند آن حرام است. و هر کدام برای دیدگاه خود دلایلی بر مبنای اجتهاد آورده‌اند.