پاسخ به سؤالات فقهی

ایمیل خود را وارد کنید تا پاسخ‌های فقهی به صورت خودکار برایتان ارسال شود:

برای ارسال سؤالات فقهی خود به این آدرس مراجعه نمایید.

شماره: 0
سؤال 0: وقتی وضو می‌گیرم وضوء که تمام می‌شود می‌بینم از دندانم خون می‌آید در آخر باید تنها دهنم را بشویم یا وضوء را از نو اعاده نمایم. با عرض معذرت وضوء که تمام می‌شود می‌بینم از آلتم ادرار آمده باز هم وضوء را از سر بگیرم؟
1395/10/15
جواب:

اگر خون زیاد باشد به گونه‌ای که جاری گردد باید دوباره وضو را تکرار کنید اما اگر کم باشد وضو باطل نمی‌شود، اما اگر یقین دارید که ادرار بیرون آمده است باید آنجا را بشویید و دوباره وضو بگیرید ولی اگر بیماری سلس البول دارید، پس از وضو سریع نماز را بگزارید و نیاز به تکرار وضو نیست.

شماره: 0
سؤال 0: سلام مدتی است در دلم بدبینی ایجاد شده و همیشه در انجام کارها موفق نمی‌شوم و بدترین حالت آن‌که خیلی زجرم می‌دهد این است که:
1395/10/15
ادامه سؤال:
وقتی دعا می‌نمایم دلم می‌گوید که خدا دعای مرا اجابت نمی‌کند و نمی‌توانم شرط دعا که باید نسبت به خدا احساس خوش‌بینی داشته باشم در خود ایجاد نمایم و علیرغم خواندن دعا در سجده، مسافرت، نماز تهجد و عصرهای جمعه ولی دعاهایم مورد قبول واقع نمی‌شوند. بعضی مواقع احساس می‌کنم که شاید جن وارد بدنم شده و بروم پیش علمایی که جن را از بدن انسان در می‌آورند. نمی‌دانم چکار کنم لطفا مرا راهنمایی فرمایید.
جواب:

سعی کنید آیات و احادیثی که انسان را به رحمت خداوند بیشتر امیدوار می‌کنند، مطالعه نمایید و بدبینی خود نسبت به خداوند را از خود بیرون کنید؛ چون این وسوسه شیطان به بندگان است –نه فقط شما- تا آنان را به خدا بدبین و ناامید کند اما باید مؤمن در برابر این وسوسه شیطان بیشتر به آیات و احادیث امیدوارکننده مراجعه کند و یقین داشته باشد که خدا دعای او را می‌پذیرد و اگر نتیجه آن را در دنیا نبیند پاداش آن را در آخرت خواهد دید.

شماره: 0
سؤال 0: حدیثی از پیامبر-صلی‌الله‌علیه‌و‌سلم- که می‌فرمایند: گروهی نزدیک بهشت می‌شوند ولی وارد بهشت نمی‌شوند و فکر کنم یک حدیث هم برعکس این هست. لطفا توضیح فرمایید منظور چیست؟
1395/10/15
جواب:

این حدیث در کتاب اربعین نووی که نشر احسان ترجمه آن را چاپ کرده است وجود دارد.[جهت مراجعه]
منظور حدیث این است که انسان نیکوکار به اعمال نیک خود مغرور نشود و همواره ترس از عذاب را داشته باشد و از طرفی به سبب گناهان خود ناامید نگردد و در مسیر انحراف و ضلالت قرار نگیرد بلکه پیوسته در میان خوف و رجا خداوند را بندگی کند.

شماره: 0
سؤال 0: آیا دوربین‌های مدار بسته‌ای که از اماکن حفاظت می‌کند، مشمول قاعده‌ی حرز می‌باشند؛
1395/10/15
ادامه سؤال:
یعنی اینکه اگر سرقتی از مکانی که مال در مقابل دوربین مدار بسته قرار گرفته باشد و 24 ساعته از آن مراقبت می‌شود ولیکن سارقی بیاید و به هر نحو یا با از کار انداختن دوربین و یا هر کار دیگری مال را برباید، آیا این عمل می‌تواند مصداق هتک حرز باشد؟
جواب:

اگر مال در مغازه و خانه‌ای باشد که بر آن‌ها قفل زده شود و دزد، قفل را بشکند و وارد مغازه و خانه شود، حرز را هتک کرده است، اما اگر در آن‌ها قفل نباشد، خود دوربین برای آن حرز به شمار نمی‌آید.

شماره: 0
سؤال 0: من جوانی ۲۱ ساله هستم و از واجب بودن نماز در وقت خودش اطلاع دارم، اما به دلیل مشغله نمی‌توانم نماز را در وقت خود بخوانم،
1395/10/15
ادامه سؤال:
آیا جمع کردن نماز بطور ظهر و عصر، مغرب و عشا گناه است؟ همچنین شرایط ازدواج ندارم و با این توجیه که عادت الخفیه باعث جلوگیری از تمایل به زنا یا دیگر گناهان جنسی می‌شود آن را بعضی اوقات انجام می‌دهم، آیا این اقدام من گناه بزرگی محسوب می‌شود؟
جواب:

الف- در صورت اضطرار می‌توان نمازها را با هم جمع کرد. به هنگام نماز اگر فرد نمی‌تواند کارش را رها کند و در صورت رها نمودن آن زیان فراوانی در پی دارد، می‌تواند نمازهایش را جمع بگزارد، اما مبادا این کار عادت همیشگی او باشد.
ب- خود ارضایی گناه است، مبادا فرد به آن عادت کند و نتواند از دام آن رهایی یابد، کسی که نیاز جنسی دارد، ازدواج کند و اگر توان و امکان ازدواج ندارد، با اشتغال به عبادت و گرفتن روزه و دوری گزیدن از مکان‌ها و نگاه کردن به فیلم‌ها و صحنه‌هایی که شهوت را تحریک می‌کنند، خود را از افتادن در دام خودارضایی حفظ کند.

شماره: 0
سؤال 0: الف- بعضی از احادیث هستند که خیلی سختگیرانه است مثلاً واقعاً کسی که یک درهم ربا بگیرد از ۷۰ بار زنا با محارم بدتر است؟
1395/10/15
ادامه سؤال:
یا اینکه کسی که ۳ بار پشت سر هم نماز جمعه نرفتن باعث منافقان شدن فرد مسلمان می‌شود در حالی که منافق‌ها بدتر از کافران هستند و همیشه در جهنم می‌مانند؛ آیا این احادیث واقعیت امر را بیان می‌کنند یا تفسیر دارند یا نشان از مهم بودن یک امر می‌دهند، اکثر مسلمان‌ها احتمالش هست که در طول عمرشان ۳ بار پشت‌سر هم نماز جمعه نروند یا ممکن است از جایی یا ناخواسته مقدار ناچیزی ربا وارد زندگیشان شود با این احادیث و احادیثی از این قبیل واقعاً فقط آنهایی که مقام عصمت دارند به بهشت می‌روند، لطفا کمی راهنمایی کنید و توضیح دهید.
جواب:

الف- ربا و زنا هر دو از گناهان کبیره هستند، این که گفته شده ربا بدتر از 70 بار زنا است، بیان‌کننده‌ی زشتی عمل ربا است نه اینکه واقعا چنان باشد و این تهدیدی است که مسلمان باید از آن کار زشت دوری گزیند.
ب- کسی که سه‌بار پشت‌سر هم بدون عذر نماز جمعه را ترک کند، منافق است. به آن معنا نیست که به طور کامل منافق می‌شود بلکه ویژگی نفاق در او است، مسلمان باید در صورت نداشتن عذر در نماز جمعه حضور یابد و فضایل جمعه و نماز جمعه را به دست آورد.

شماره: 0
سؤال 0: آيا براي قرائت و خواندن قرآن حتما بايد وضو داشته باشيم يا نه؟
1395/10/12
جواب:

به پاسخ‌های پیشین در همین سایت مراجعه شود.

شماره: 0
سؤال 0: متاسفانه چند شب پیش مجبور شدم بچه‌ای را که سه چهار سال از خودم کوچک‌تر بود و چند باری بهم بی‌احترامی کرده بود، به خاطر بی‌احترامی‌هاش که چند بار چشم‌پوشی کرده بودم،
1395/10/12
ادامه سؤال:
سیلی بزنم که بعد از سیلی فحش داد دوباره سیلی زدمش ولی الان به شدت عذاب وجدان دارم، البته قبلا چند باری هم تذکر داده بودم، ولی گوش نداده بود الان نمی‌دانم باید چکار کنم، اصلا مجاز بودم بزنمش یا نه؟ پدرش هم چند باری گفته بود اگر اذیتت کرد می‌توانی برخورد کنی. الان می‌ترسم اگر ازش حلالیت بخواهم دوباره حد خودش را زیر پا بزارد و شروع کند به بی‌احترامی، لطفا راهنماییم کنید که چیکار کنم؟
جواب:

تنبیه مناسب برای ادب کردن کودک با اجازه پدر جایز است، اما باید فرد توجه نماید با زبان خوش و اخلاق نیک در او تأثیر بگذارد، اگر هم زمانی نیاز به تنبیه باشد، به صورت ضربه‌ای زده نشود، پیامبر-صلی‌الله‌علیه‌و‌سلم- از این کار نهی نموده است.
اکنون که شما او را زده‌اید، می‌توانید به شیوه‌های گوناگون برای نمونه با خریدن هدیه‌ای برای او دل وی را به دست آورید و به او بفهمانید که زدنش برای مصلحت و ادب وی بوده است. ولی توجه داشته باشید که دوباره آن کار را تکرار نکنید.

شماره: 0
سؤال 0: لطفاً در مورد موضوعات زیر جهت پاسخگویی به توهین‌‌های بعضی اشخاص نالایق توضیحاتی بیان نمایید:
1395/10/12
ادامه سؤال:
1- کشتار قبیله بنی قریظه 2- جریان سن ازدواج حضرت رسول-صلی‌الله‌علیه‌و‌سلم- با ام‌المومنین عایشه-رضی‌الله عنه-.
جواب:

روایت‌های تاریخی و سیره برای صدور احکام منبع نمی‌باشند و معتبر نیستند. در این باره به کتاب‌های تاریخی و سیره مراجعه شود که به طور مفصل داستان آن‌ها را نگاشته‌اند.
باید دانست که بنی‌قریظه عهدشکنی کردند و یک‌بار مورد عفو پیامبر-صلی‌الله‌علیه‌و‌سلم- قرار گرفته بودند و دوباره مرتکب خیانت شدند و پیمانشان را با مسلمانان شکستند. با این وجود پیامبر تصمیم‌گیری درباره‌ی آنان را به خودشان واگذار نمود که آنان کسی را به عنوان حکم برای خود تعیین نمایند و درباره‌ی آن حکم دهد که سعد بن عباده حکم آنان شد.
درباره‌ی سن عایشه-رضی‌الله‌عنها- به هنگام ازدواج با پیامبر-صلی‌الله‌علیه‌و‌سلم- روایت‌های فراوانی وجود دارد و بیان‌کننده این است که عایشه بعد از رسیدن به سن بلوغ با پیامبر ازدواج کرده است. برخی مورخین نوشته‌اند عایشه هفده ساله بود که با پیامبر ازدواج کرد.

شماره: 0
سؤال 0: آیا رجم در اسلام وجود دارد؟
1395/10/12
جواب:

در احادیث صحیح رجم آمده است و در صدر اسلام و طول تاریخ اسلام به آن عمل شده است.

شماره: 0
سؤال 0: ببخشید توی روستای ما مسجدی هست که من همیشه آنجا نماز می‌خوانم، نفری هست که دروس علوم دینی می‌خواند،
1395/10/12
ادامه سؤال:
با هم اختلاف عقیده داریم، خیلی وقت‌ها دو تا جماعت برگزار می‌کنیم، آیا درست است؟ (البته او فقط خودش هست بعضی وقت‌ها دو یا سه نفر می‌شوند اما ما 20 نفر هستیم)
جواب:

گزاردن دو نماز جماعت در یک مکان همزمان با هم درست نیست. در مسجد باید مردمان از امام مسجد پیروی کنند و مأمومین نباید بدون دلیل شرعی از امام دوری گزینند و سبب برانگیختن شعله فتنه و کینه گردند، اگر در مسجدی بیشتر مأمومین از امام به سبب شرعی بدشان می‌آید مکروه است آن امام در آن مسجد امامت کند.
یکی از حکمت‌های نماز جماعت پدید آمدن محبت و همدلی و یکپارچگی میان افراد است، مبادا اختلاف میان مأمومین و امام به چند دستگی و تفرقه بیانجامد و افراد به یکدیگر پشت کنند و از یاری رساندن به هم دوری گزینند و فرجام بدی را در پی داشته باشد.

شماره: 0
سؤال 0: طی مباحثه‌ای دینی از من سؤال شد که دست بستن در نماز از چه زمانی بوده است که نمی‌دانستم و طرف مقابل با آوردن حدیث از صحیح بخاری اشاره به این داشتن که بستن دست در نماز از زمان خلیفه دوم بوده است، لطفا راهنمایی نمایید.
1395/10/12
ادامه سؤال:
باب وَضْعِ الْيُمْنَى عَلَى الْيُسْرَى: «740» حَدَّثَنَا عَبْدُ اللَّهِ بْنُ مَسْلَمَةَ عَنْ مَالِكٍ عَنْ أَبِي حَازِمٍ عَنْ سَهْلِ بْنِ سَعْدٍ قَالَ: كَانَ النَّاسُ يُؤْمَرُونَ أَنْ يَضَعَ الرَّجُلُ الْيَدَ الْيُمْنَى عَلَى ذِرَاعِهِ الْيُسْرَى فِي الصَّلاَةِ. قَالَ أَبُو حَازِمٍ لاَ أَعْلَمُهُ إِلاَّ يَنْمِي ذَلِكَ إِلَى النَّبِيِّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ. قَالَ إِسْمَاعِيلُ يُنْمَى ذَلِكَ. وَلَمْ يَقُلْ يَنْمِي.[تحفة 4747]
جواب:

بستن دست در نماز سنت است و در زمان پیامبر-صلی‌الله‌علیه‌و‌سلم- دست را در نماز می‌بستند، خود پیامبر-صلی‌الله‌علیه‌و‌سلم- در نماز دست راستش را بر روی دست چپش می‌گذاشت. روایت‌های فراوانی وجود دارد بیان‌کننده آن است که خود پیامبر در نماز دست‌هایش را می‌بست.
همین حدیثی که در پرسش آمده و آن را بخاری روایت نموده به این معنا است که دست بستن در نماز به خود پیامبر نسبت داده شده است.
مسلم از وائل بن حجر روایت نموده است که پیامبر-صلی‌الله‌علیه‌و‌سلم- در نماز دست راستش را بر روی مچ دست چپش می‌گذاشت.

شماره: 0
سؤال 0: متاسفانه دوستم با خواهر خانمش ارتباط دارد (که متاسفانه به زنا هم رسیده) حالا من می‌خواهم بدانم که آیا خانم ایشان سه طلاقه شده یا نه؟
1395/10/12
جواب:

گناه چنین فردی دو چندان است؛ چون جرم ارتکاب گناه با خویشاوندان بسیار سنگین است. اما این گناه سبب واقع شدن طلاق همسرش نمی‌شود.
توضیح: متاسفانه این نوع کارهای گناه و زشت به سبب رعایت ننمودن موازین شرعی است و افراد می‌پندارند که با هم خویشاوند هستند و حجاب اسلامی و نشست و برخاست‌های ممنوعه را رعایت نمی‌کنند و با هم خلوت می‌کنند و سرانجام به کارهای زشت گرفتار می‌گردند که ایمان و شخصیت و آبروی خودشان را تباه می‌گردانند.

شماره: 0
سؤال 0: سوالی در مورد خواندن نماز سنت در منزل دارم، بعضی می‌گویند بین اذان و اقامه. بعضی می‌گویند بعد نماز و حتی برایم سوال است کدام اقامه؟ اقامه مسجد که ما نمی‌شنویم یا منظور اقامه‌ای است که خودمان در منزل بگوییم؟
1395/10/12
جواب:

نمازهای سنت رواتب که با نمازهای فرض خوانده می‌شوند، دو رکعت قبل از نماز صبح، دو رکعت پیش از نماز ظهر و دو رکعت بعد از نماز ظهر، چهار رکعت (غیر مؤکد) پیش از نماز عصر، دو رکعت بعد از نماز مغرب و دو رکعت بعد از نماز عشا.
در مذهب حنفی چهار رکعت پیش از نماز ظهر و چها‌ر رکعت بعد از نماز ظهر سنت است.
بهترین مکان برای گزاردن نماز‌های فرض مسجد است و بهترین مکان برای گزاردن نمازهای سنت خانه است.
پیامبر-صلی‌الله‌علیه‌و‌سلم- فرموده است: «بین کل اذانین صلاة لمن شاء»[متفق علیه]
میان هر دو اذان نماز گزارده شود، برای هر کسی که بخواهد.
مراد از دو اذان، اذان و اقامه است، تفاوتی ندارد آن در مسجد باشد یا فرد به تنهایی در خانه‌اش نماز می‌گزارد و خودش اقامه می‌گوید.

شماره: 0
سؤال 0: بیمه معلم تعهد می‌کند به ازای پرداخت مبلغی بصورت ماهانه به مدت 20 سال، بعد از 20 سال حقوق ماهانه را پرداخت می‌کند، اگر برای پسر 2 ساله این کار را بکنم، از نظر شرعی مشکلی دارد یا نه؟
1395/10/11
جواب:

این نوع بیمه به مانند دیگر بیمه‌هاست، که برخی علما آن را جایز می‌دانند و برخی دیگر آن را جایز نمی‌دانند.