پاسخ به سؤالات فقهی

ایمیل خود را وارد کنید تا پاسخ‌های فقهی به صورت خودکار برایتان ارسال شود:

برای ارسال سؤالات فقهی خود به این آدرس مراجعه نمایید.

سؤال 1263: در مورد اذکار بین نمازهای تراویح و وتر توضیح دهید: 1-چه ذکری باید خوانده شود
1393/05/01
ادامه سؤال:
2- صلوات فرستادن بر پیامبر(ص) قبل شروع هر نماز وتر یا تراویح مثلا 30 هزار صلوات بر پیامبر با صدای بلند گفته می‌شود بعد نیت نماز آورده می‌شود آیا سنت است یا خیر 3- لطفا شیوه صحیح آنرا برایم توضیح دهید.
جواب:

اذکار خاصی برای میان نماز‌های تراویح روایت نشده‌است، اما فرد می‌تواند هرگونه اذکاری را بخواند از جمله:
استغفرالله، سبحان الله، الحمد الله و ...
صلوات فرستادن با استناد به آیه قرآن (إِنَّ اللَّـهَ وَمَلَائِكَتَهُ یصَلُّونَ عَلَى النَّبِی ۚ یا أَیهَا الَّذِینَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَیهِ وَسَلِّمُوا تَسْلِیمًا)[الأحزاب:56] در هر زمانی خوب است، از جمله میان نماز تراویح و وتر.

سؤال 1262: دلیل جواز روزه‌ی مسافر را بیان نمایید؟
1393/05/01
جواب:

خداوند می‌فرماید: (فَمَن كَانَ مِنكُم مَّرِ‌یضًا أَوْ عَلَىٰ سَفَرٍ‌ فَعِدَّةٌ مِّنْ أَیامٍ أُخَرَ‌)[بقره: 184]
«و کسانی که از شما بیمار یا مسافر باشند (اگر افطار کردند و روزه نگرفتند، به اندازه‌ی آن روزها) چند روز دیگری را روزه بگیرد»
با استناد به این آیه روزه گرفتن بر مسافر واجب نیست اما اگر مسافر توان گرفتن روزه فرض در ماه رمضان را داشته باشد، بهتر است روزه بگیرد.

سؤال 1261: پماد ویکس( منتول سالسیلات)یا (متیل سالیسیلات) روزه را باطل می کند یا نه؟
1393/05/01
جواب:

پماد‌هایی که روی دست مالیده می‌شوند، روزه را باطل نمی‌کنند.

سؤال 1260: من بعد از 7 روز پریودی غسل انجام دادم 2 یا 3 روز ترشحات زرد كم‌رنگ یا بدون رنگ دارم. من نمیدونم دوران پریودی هستم یا نه، من روز هشتم روزه گرفتم ولی ترشح نداشتم ولی روز بعدش نزدیک اذان ترشح داشتم آیا روزه‌ام درسته؟
1393/05/01
جواب:

بستگی به عادت همیشگی زن دارد. اگر معمولا روز هفتم از قاعدگی پاک می‌شدید، روزه شما از روز هشتم درست است.

سؤال 1259: آیا در قرآن آیه‌ای و یا در صحاح سته اهل سنت حدیثی با سند صحیح از پیامبر اسلام(ص) هست که در آن آیه و یا حدیث آمده باشد فردی را که روزه‌خواری می‌کند شلاق بزنید و یا مجازات کنید؟
1393/05/01
جواب:

آیه و حدیثی درباره زدن حد به کسی که روزه‌خواری می‌کند وجود ندارد، اما اگر کسی روزه نمی‌گیرد حتی با عذر شرعی هم باشد، نباید در ملأ عام روزه‌خواری کند. کسی که این کار را انجام می‌دهد، حکم آن به حاکم اسلامی برمی‌گردد که برای روزه‌خوار چه تدبیری بیاندیشد.

سؤال 1258: در قرآن کریم، از دو دست خدا یاد شده است، کمی در این مورد بر اساس مذهب شافعی توضیح دهید.
1393/05/01
جواب:

با استناد به آیه هفت سوره آل‌عمران این آیات متشابه هستند، مسلمان باید به آن ایمان داشته باشد و تأویل آنها را به خداوند واگذارد.

سؤال 1257: اگر احتلام در ماه رمضان بعد از اذان صبح اتفاق بیفتد، حكم روزه چگونه است؟
1393/05/01
جواب:

روزه را باطل نمی‌کند و فرد بعد از بیدار شدن غسل جنابت را انجام می‌دهد.

سؤال 1256: ما یک بز داریم که اصلا تا الان نزاییده ولی شیر میده خنثی مشکله آیا شیرش در مذهب شافعی حلاله یا نه؟
1393/05/01
جواب:

چون بز حلال گوشت است شیر آن نیز حلال است.

سؤال 1255: برای انجام غسل جنابت یا حیض در ماه رمضان تا چه زمانی فرصت داریم، یعنی اگر واجب غسل باشیم باید حتما قبل از اذان صبح غسل را انجام دهیم؟
1393/05/01
جواب:

غسل‌های واجب را می‌توان بعد از اذان صبح نیز انجام داد و به روزه آسیبی نمی رساند.

سؤال 1254: کارم ساخت وساز است در زمستان گذشته پولم ته کشید به فروشنده میلگرد گفتم میلگرد نسیه تا زمان اخذ وام ساختمانی میدی گفت نسیه میدم ولی
1393/05/01
ادامه سؤال:
به ازای هرماه 5 درصد روی قیمت میکشم من هم قبول کردم با احتساب اینکه اردیبهشت وام میدن میلگرد خریدم و چک دادم ولی وام به اواخر تیرماه کشیده حال فروشنده میگه باید5 درصد این دوماه را هم بدی. آیا این خواسته فروشنده مشکل شرعی ندارد و آیا این پولی که از من میگیره نزول حساب نمیشه؟
جواب:

معامله به این شیوه ربوی است و درست نیست، در چنین مواردی شیوه درست این است که فروشنده چون جنس را نسیه می‌فروشد می‌تواند آن را گرانتر حساب کند.

سؤال 1253: در ماه مبارک رمضان اگر دخول صورت نگیرد و زن از راه دیگری ارضا شود آیا نیاز به غسل هست؟
1393/04/31
جواب:

غسل جنابت بر او لازم است.

سؤال 1252: من حدود يك ماه ونيم بيش يك حاملگی خارج رحم داشتم، با لكه‌بينی خون.
1393/04/31
ادامه سؤال:
دكتر تشخيص داد كه جنين بايد سقط بشه به علت خطراتي كه براي مادر داره. بعد از سه روز آمپول تزريق شد كه جنين بيفته، دراين مدت لكه بيني آدامه داشت، كه كم كم به خونريزي تبديل شد، كه تا روز جهارم ماه رمضان خونريزي قطع شد، و من از روز جهارم روزه كرفتم، الان حدود دو روزه كه كمي لكه به مقدار خيلي كم يك بار در روز از من خارج ميشه، اين لكه ها مثل خون خشك شده است، نميدونم با اين شرايط روزه ام باطله يا نه. در ضمن من از شروع لكه بيني تا روز چهار رمضان اصلا نماز نخوندم، تكليف نمازهاي من چيه؟من هر هفته ازمايش حاملكي ميدم،كه هنوز به صفر نرسيده
جواب:

اگر جنین سقط نشده باشد و آن روز‌ها هماهنگ با روز‌های قاعدگی نباشد، آن خون چیزی به شمار نمی آید، نماز و روزه بر شما واجب است، اگر آنها را به جای نیاورده‌ای قضای آنها را انجام بده و اما اگر جنیین سقط شده باشد در آن مدت نماز بر شما واجب نیست و قضای آنها نیز بر شما لازم نیست ولی روز‌های از ماه رمضان که روزه نگرفته‌ای، قضای آن را به جای بیاور.

سؤال 1251: آیا گفتن «صدق الله العظیم» در پایان قرآن خواندن بدعت است؟ لطفا توضیح دهید.
1393/04/31
جواب:

احادیثی درباره گفتن این جمله در پایان تلاوت قرآن وارد نشده است.

سؤال 1250: آیا ختنه کردن سنت است یا بدعت و همچنین من در یک وبلاگ خواندم که نماز تراویح بدعت است چطور بدعتها را از سنتها تشخیص دهیم؟
1393/04/31
جواب:

ختنه کردن آقایان سنت است، اما درباره ختنه خانم‌ها دیدگاه علما متفاوت است.
هر عبادتی مطابق احادیث صحیح پیامبر(ص) باشد، سنت است، در غیر این صورت بدعت به شمار می‌آید. نماز تراویح را خود پیامبر(ص) در ماه رمضان گزارده است و سه شب یاران به او اقتدا کردند، سپس پیامبر از بیم آن که مردم تصور نکنند گزاردن آن با جماعت بر آنان فرض است، گرچه مردم برای گزاردن آن با جماعت گردآمده بودند، اما پیامبر(ص) به میان آنها نیامد.

سؤال 1249: لطفا نیت غسل جنابت با نیت غسل پریود شدن را برایم بنویسید چون نسبت به نیت آن شک دارم؟
1393/04/31
جواب:

جایگاه نیت در دل است، فرد در دلش نیت کند که می‌خواهد غسل جنابت یا غسل حیض( پریود) را بر جای آورد.