پاسخ به سؤالات فقهی

ایمیل خود را وارد کنید تا پاسخ‌های فقهی به صورت خودکار برایتان ارسال شود:

برای ارسال سؤالات فقهی خود به این آدرس مراجعه نمایید.

شماره: 0
سؤال 0: حداقل میزان پوشش خواهر زن نسبت به داماد یا شوهرخواهر چقدر است؟طبق فقه احناف
1393/12/24
جواب:

پوشش زنان با این افراد مانند بیگانه است. باید به طور کامل حجاب اسلامی را در حضور آنان رعایت کنند. در صحبت کردن و رفتار با آنان موازین شرعی را رعایت کنند.

شماره: 0
سؤال 0: با عرض سلام و ادب و احترام. مدتهاست سوالي فكر مرا مشغول كرده و از شما تقاضاي راهنمايي دارم. آيا افرادي كه وارد بهشت مي‌شوند، خاطرات بد و ناراحت كننده‌اي را كه در دنيا داشته‌اند فراموش مي‌كنند؟ و آيا گناهاني را كه قبل از توبه در دنيا انجام داده‌اند فراموش
1393/12/24
ادامه سؤال:
با عرض سلام و ادب و احترام. مدتهاست سوالي فكر مرا مشغول كرده و از شما تقاضاي راهنمايي دارم. آيا افرادي كه وارد بهشت مي‌شوند، خاطرات بد و ناراحت كننده‌اي را كه در دنيا داشته‌اند فراموش مي‌كنند؟ و آيا گناهاني را كه قبل از توبه در دنيا انجام داده‌اند فراموش مي‌كنند؟ چون من گناهان زيادي را در گذشته انجام داده‌ام و مدتي است به طور جدي توبه كردم اما هميشه نگرانم كه حتي اگر لطف خدا هم شامل حالم شود و وارد بهشت هم شوم، يادآوري گناهان گذشته‌ام موجب شرمندگي در پيشگاه خداوند و در حضور انبيا و اوليا شود. لطفا طبق آيات و احاديث پاسخم را بدهيد. با تشكر فراوان از شما
جواب:

بهشت جای شادمانی و خوشحالی است هر فکر و حرکتی که ناراحت کننده باشد به سراغ بهشتیان نمی‌آید.
خداوند متعال می‌فرماید: لا یمسهم فیها نصب ) حجر:48
در آنجا رنجی به آنان نمی‌رسد.
باز می‌فرماید : لا خوف علیهم و لا هم یحزنون) بقره/ 112
بیمی بر آنان نیست و آنان غمگین نمی‌شوند.
آیات و روایات فراوانی وجود دارند که بهشتیان در برابر نعمتی که خداوند به آنان در آنجا داده است خوشحال و شادمان و شاداب هستند، و نسبت به گذشته‌ اندوهگین نیستند.
فاکهین بما آتاهم ربهم) طور/18
و در برابر چیزهایی که خداوند به آنان داده است شاد و خوشحال اند.

شماره: 0
سؤال 0: با سلام و خسته نباشید. مقدار مجاز و شرعی سود در خرید و فروش(لباس) در بازار چقدر باید باشد؟ و این مقدار(درصد) بر اساس مقدار خرید است یا مقدار کل فروش؟ ممنون
1393/12/24
جواب:

پس از کسر هزینه‌ها ده تا بیست درصد سود گرفته شود البته مقرراتی را که اصناف تعیین نموده‌اند را رعایت کند.

شماره: 0
سؤال 0: من تازه موحد شدم وحنفی‌ام می‌خواستم بدونم طرز سجده کردن بانوان در نماز چگونه است؟
1393/12/24
ادامه سؤال:
نخست دو زانو، سپس دودست سپس بینی و پیشانی را میان دو دست در زمین قرار دهد و انگشتان دو دست را به هم چسپانده و به سوی قبله قرار دهد و شکم را به ران بچسپاند و دو ساعد و دست‌اش را بر زمین بگذارد زیرا این کار برای پوشش او نیکوتر است.
شماره: 0
سؤال 0: باعرض سلام وخداقوت فردی که درنبود امام امامت را به عهده میگیرد وباتعدادی مقتدی قهر است آیا اقتدا کردن به این امام مشکل شرعی دارد؟
1393/12/24
جواب:

اقتدا کردن به این امام اشکال شرعی ندارد اما علما گفته‌اند اگر بیشتر مأمومین از امامی بدشان بیاید، امامت آن فرد برای آن مأمومین مکروه است.

شماره: 0
سؤال 0: سلام ایا این درسته که میگن حضرت عمر نگذاشته که پیامبر وقتی مریض بوده وصیت نامه بنویسه؟اگه امکان داره جوابشو برام ایمیل کنید باتشکر
1393/12/24
ادامه سؤال:
جواب:

چنین روایت و سخنی درباره عمر(رض) درست نیست، و با نفس آیه (الیوم و اکملت لکم دینکم و اتممت علیکم نعمتی ...) مخالف است
پیامبر(ص) در این مورد قصد وصیت نداشته است، اگر چنین می‌بود صحابه با جان و دل آن‌را می‌پذیرفتند و با خواسته آن حضرت مخالفت نمی‌ورزیدند.

شماره: 0
سؤال 0: برای امر ازدواج به همراه خانواده به خواستگاری خانمی رفتیم و تمام مراحل و صحبتها شده است ولی زمان عقد برای یک ماه دیگر میباشد... طبق توافق و موافقت خانواده‌ها قرار شد من و آن خانم به صورت تلفنی سوالات و صحبتهای خودمان را با هم در میان بگذاریم... آیا در ای
1393/12/24
ادامه سؤال:
برای امر ازدواج به همراه خانواده به خواستگاری خانمی رفتیم و تمام مراحل و صحبتها شده است ولی زمان عقد برای یک ماه دیگر میباشد... طبق توافق و موافقت خانواده‌ها قرار شد من و آن خانم به صورت تلفنی سوالات و صحبتهای خودمان را با هم در میان بگذاریم... آیا در این بین من یا ایشون می توانیم به هم ابراز علاقه و محبت کنیم؟اگر میشود منبع از کتب فقهی یا ... بدهید؟
جواب:

تا زمانی که عقد ازدواج میان پسر و دختر جاری نگردد، آنان حکم نا محرم با یکدیگر را دارند حرف زدن و رفتار با یکدیگر موازین شرعی را رعایت کنند.

شماره: 0
سؤال 0: با سلام لطفا بزرگواری کنید سوال من را با دقت تمام بخوانید وبزرگواری کنید پاسخ بدهید : آیا حدیثی در کتب صحاح سته اهل سنت از شخص پیامبر اسلام هست که ایشان این آیه را خوانده باشند :الزَّانِيَةُ وَالزَّانِي فَاجْلِدُوا كُلَّ وَاحِدٍ مِّنْهُمَا مِائَةَ جَلْدَة
1393/12/24
ادامه سؤال:
با سلام لطفا بزرگواری کنید سوال من را با دقت تمام بخوانید وبزرگواری کنید پاسخ بدهید : آیا حدیثی در کتب صحاح سته اهل سنت از شخص پیامبر اسلام هست که ایشان این آیه را خوانده باشند :الزَّانِيَةُ وَالزَّانِي فَاجْلِدُوا كُلَّ وَاحِدٍ مِّنْهُمَا مِائَةَ جَلْدَةٍ ۖ وَلَا تَأْخُذْكُم بِهِمَا رَأْفَةٌ فِي دِينِ اللَّـهِ إِن كُنتُمْ تُؤْمِنُونَ بِاللَّـهِ وَالْيَوْمِ الْآخِرِ ۖ وَلْيَشْهَدْ عَذَابَهُمَا طَائِفَةٌ مِّنَ الْمُؤْمِنِينَ ﴿٢﴾ و فرموده باشند این آیه فقط درباره زناکاران مجرد است؟ تذکر : دقت کنید من حدیثی نمیخواهم که بگوید مجازات زناکار مجرد صد ضربه شلاق است من حدیثی با سند صحیح میخواهم که پیامبر اسلام آیه 2سوره نور را خوانده باشند وفرموده باشند این آیه فقط درباره افراد مجرد است
جواب:

حدیث صحیح که مورد نظر شماست، درباره‌ی این آیه روایت نشده است. اما علمای حدیث از جمله امام بخاری و.. در تفسیر این آیه گفته‌اند مراد افراد مجرد است.
حدیثی را ابووداوود، مسلم، ابن ماجه روایت نموده‌اند و آلبانی آن‌را صحیح دانسته است: "البکر با البکر جلد مأه و نفی سنه والثیب، جلد مأه و الرجم"
هرگاه مجرد با مجرد زنا کنند یکصد تازیانه زده می‌شوند و یکسال تبعید می‌گردند، و ازدواج کرده با ازدواج کرده زنا کنند یکصد تازیانه زده و سنگ سار می‌شوند.

شماره: 0
سؤال 0: آیا در هنگام عقد می‌توان به صورت توافقی حق طلاق را به زن داد؟ اگر در ازدواج عادی نتوان این کار را انجام داد آیا در ازدواج مسیار می‌توان این کار را انجام داد؟
1393/12/18
جواب:

بلی درست است در عقد نکاح حق طلاق به زن داده شود و اصطلاحا آن‌را تفویض طلاق می‌نامند.

شماره: 0
سؤال 0: سلام، خانمی21ساله هستم، حدودا 8 ماهه که ازدواج کردیم، مقبل از ازدواج شرایط همدیگه‌رو پذیرفتیم، شرط من این بود که خارج از شهرم دوره کارشناسی رو بگذرونم، و شرط اون این بود که به مأموریتای کاریش بره، حالا آلان که وارد زندگی شدم احساس می‌کنم که دوریش خیلی برا
1393/12/18
ادامه سؤال:
سلام، خانمی21ساله هستم، حدودا 8 ماهه که ازدواج کردیم، مقبل از ازدواج شرایط همدیگه‌رو پذیرفتیم، شرط من این بود که خارج از شهرم دوره کارشناسی رو بگذرونم، و شرط اون این بود که به مأموریتای کاریش بره، حالا آلان که وارد زندگی شدم احساس می‌کنم که دوریش خیلی برام سخته، یا من خونه نیستم یا اون، وقتی از محل دانشگاه آخر هفته‌ها میرم خونه همسرم یا مشغول کاره یا ماموریت، از این بابت خیلی ناراحت میشم، نمی‌دونم چیکار کنم که رابطه مون قوی بشه، آلان دانشجوی ترم 6هستم، ممنون میشم راهنماییم کنید، خسته شدم در به در تو سایتا گشتم تا مشاور پیدا کنم، خواهش می‌کنم کمکم کنید که رابطه مون سرد نشه،دارم دیوونه میشم از دوری همسرم. دوریمون باعث شده ک من لجباز بشم هی دنبال بهانه‌ای باشم که قهر کنم، خواهش می‌کنم راهنماییم کنید؟
جواب:

بهتر است شما به روان شناسان و مشاوران در امور خانواده مراجعه کنید و در این زمینه با شوهرتان به توافق برسید و به همدیگر بیشتر توجه نمایید و از برخی خواسته‌های مادی خود برای تحکیم بنیاد خانواده بگذرید.

شماره: 0
سؤال 0: سلام كار كردن در فروشگاها وكبابي‌ها بعنوان كارگر كه تمام مواد غذاي اعم از حلال و حرام مي‌فروشند چه حكمي دارد دوم وام گرفتيم خيلي وقت پيش براي خريد خانه آلان چون كوچيك هست ميخوايم آن‌را بفروشيم و پول مان نميرسه خونه بزرگتر بگيريم مي‌توانيم اين خونه را بفر
1393/12/18
ادامه سؤال:
سلام كار كردن در فروشگاها وكبابي‌ها بعنوان كارگر كه تمام مواد غذاي اعم از حلال و حرام مي‌فروشند چه حكمي دارد دوم وام گرفتيم خيلي وقت پيش براي خريد خانه آلان چون كوچيك هست ميخوايم آن‌را بفروشيم و پول مان نميرسه خونه بزرگتر بگيريم مي‌توانيم اين خونه را بفروشيم و دوباره وام بگيريم ولي وام هم سود داره نياز به رهنماي دارم ممنون؟
جواب:

اگر در حالت ناچاری یا اضطرار قرار دارید یعنی برای کسب روزی خود در فشار و تنگنا هستید جایز است همان کار را ادامه بدهید و اما مواظب باشید خود از خوردنی‌های حرام بپرهیزید و در موازات آن به دنبال کاری باشید که از نظر شرعی جایز باشد و شما را از حرام دور بگرداند.
ب- دیدگاه علما متفاوت است: برخی گرفتن وام را اصلا جایز نمی‌دانند برخی دیگر در حالت اضطرار به ویژه برای تهیه مسکن گرفتن وام را جایز دانسته‌اند.

شماره: 0
سؤال 0: با سلام.7 ساله که ازدواج کردم و3 سال قبل متوجه شدیم که بنابر نداشتن اسپرم از طرف من بچه‌دار نمی‌شویم و اقدام به آوردن فرزند خوانده نمودیم که الان 1 سال سن دارد حتی خانمم تمارض به حاملگی نمود آلان که قهر کرده می‌خواد طلاق بگیره؟ با وجود اینکه از عیب من خبر
1393/12/18
ادامه سؤال:
با سلام.7 ساله که ازدواج کردم و3 سال قبل متوجه شدیم که بنابر نداشتن اسپرم از طرف من بچه‌دار نمی‌شویم و اقدام به آوردن فرزند خوانده نمودیم که الان 1 سال سن دارد حتی خانمم تمارض به حاملگی نمود آلان که قهر کرده می‌خواد طلاق بگیره؟ با وجود اینکه از عیب من خبر داشت و اون وقت درخواست طلاق نداد؟
جواب:

در کتابهای احکام بچه‌دار نشدن مرد دلیل فسخ طلاق به شمار نیامده است اما زن حق دارد تقاضای طلاق کند و با شوهرش توافقی از هم جدا شوند.

شماره: 0
سؤال 0: اگر جایی با گفتن حقیقت مظلوم واقع شویم و تبعیض کنند می‌توان دروغ گفت؟
1393/12/18
جواب:

مسلمان باید همیشه راست بگوید و از دروغ بپرهیزد گرچه به زیان او باشد در کتاب حدیث "ریاض الصالحین" امام نووی در چند مورد دروغ را جایز دانسته‌ است به آن مراجعه شود.

شماره: 0
سؤال 0: آیا طلب علم غیر علم فقه مثلا کسب علم پزشکی یا غیره عبادت حساب می‌شود؟ ثواب دارد؟ اگر درس خواندن مانع خواندن نماز سنت شود اشکال دارد؟ آیا حدیث اطلبوا العلم من المهد الی الهد از پیامبر (ص) صحیح است و مصداق آن تنها دانش دین است یا کل علوم؟
1393/12/18
جواب:

آموزش تمام علوم مفید برای جامعه فرض کفایه است و تحصیل آنها اگر به قصد جلب رضای خداوند و خدمت به جامعه باشد عبادت است چنین حدیثی در کتابهای حدیث معتبر نیامده است اما کسب علم از آیات و احادیث متفاوتی استنباط شده است.
از جمله آیه: يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِذَا قِيلَ لَكُمْ تَفَسَّحُوا فِي الْمَجَالِسِ فَافْسَحُوا يَفْسَحِ اللَّـهُ لَكُمْ ۖ وَإِذَا قِيلَ انشُزُوا فَانشُزُوا يَرْفَعِ اللَّـهُ الَّذِينَ آمَنُوا مِنكُمْ وَالَّذِينَ أُوتُوا الْعِلْمَ دَرَجَاتٍ ۚ وَاللَّـهُ بِمَا تَعْمَلُونَ خَبِيرٌ
خداوند منزلت مومنان و کسانی را که علم یافته‌اند بالا می‌برد. (مجادله 11)
وَلَا تَقْفُ مَا لَيْسَ لَكَ بِهِ عِلْمٌ ۚ إِنَّ السَّمْعَ وَالْبَصَرَ وَالْفُؤَادَ كُلُّ أُولَـٰئِكَ كَانَ عَنْهُ مَسْئُولً
از چیزی مرو که تو را به آن دانش نیست. بی گمان گوش و چشم و دل هر یک از اینها از آن باز خواست خواهند شد. (اسراء 36)

قال رسول الله (ص): طلب العلم فریضه علی کل مسلم (ابن ماجه)
کسب علم بر هر مسلمانی واجب است.

شماره: 0
سؤال 0: باسلام میخواستم بدونم حتما باید سر نمازقوزک پای آدم دیده بشه آیاسنته لطفا دقیق توضیح بدین ممنون؟
1393/12/18
جواب:

خیر در نماز لازم نیست که قوزک پای شما باز باشد و در صورت پوشاندن آن نماز باطل نمی‌شود.