پاسخ به سؤالات فقهی

ایمیل خود را وارد کنید تا پاسخ‌های فقهی به صورت خودکار برایتان ارسال شود:

برای ارسال سؤالات فقهی خود به این آدرس مراجعه نمایید.

سؤال 1381: فردی را می‌شناسم که پسر مجردی را با همسرش موقع زنا دیده بود و آن پسر را کشته بود. آیا این فرد مصداق این آیه است که هر کس مؤمنی را بکشد جایگاهش جهنم است و همیشه در آن خواهد ماند؟
1393/08/18
ادامه سؤال:
خیلی از افراد هستند که چنین مسایلی برایشان پیش می‌آید، درست است که از نظر قانون قاتل محسوب می‌شوند ولی آیا از لحاظ شرعی وارد جهنم خواهند شد؟
جواب:

اجرای حدود برعهده حاکم اسلامی است و هر کس نمی‌تواند خودسر به محض دیدن جرمی از کسی بر او حد اجرا کند. اگر چنین باشد آشوب و فساد فراگیر می‌شود.
اگر کسی مردی بیگانه را با زن‌اش ببیند و او را به زنا متهم کند می‌تواند از راه قانونی اقدام کند و آن کار را با آوردن شاهد اثبات کند. اگر شاهد پیدا نکرد از طریق ملاعنه آن زن و شوهر از یکدیگر جدا می‌گردند، اگر شوهر مرد بیگانه‌ای را با زن‌اش در حال انجام کار فاحشه‌ای ببیند و آن مرد را بکشد قصاص واجب می‌گردد، اما اگر قصاص نشود و صادقانه توبه کند امید است که خداوند او را ببخشد.

سؤال 1380: بنده مترجم هستم می‌خواستم ببینم آیا ترجمه متون اختلافی که برخی از مسائل خلافت و... رو بیان کرده و از نظر ما مورد قبول نیست مانند دستور حضرت عایشه مبنی بر قتل حضرت عثمان و یا امثال آن مانند جنگ جمل و صفین اشکال دارد یا نه؟
1393/08/18
جواب:

مترجم امانتدار است و تعهدی که برای انجام کاری می‌بندد لازم است به آن پایبند باشد و مطالب کتاب و مولف را ترجمه می‌کند. اگر آن مطالب به دور از واقع باشد در صورت امکان دسترسی به مولف با استدلال غیر واقع بودن مطالب را به او یادآور شود و راه درست و مطالب واقعی را ارائه دهد در غیر این صورت عین نوشته را ترجمه کند و توضیحاتی خودش را در پاورقی بیان نماید.

سؤال 1379: گذاشتن اسم بردیا بر روی فرزند از نظر شرعی درست است؟ چون میگن اسم زرتشتیه و درست نیست.
1393/08/18
جواب:

گذاشتن اسم بردیا بر فرزند اشکالی ندارد، چون معنای آن بد نیست. بردیا یعنی بلند پایه، والامقام. دین اسلام متعلق به قوم یا زبان ویژه‌ای نیست و اصرار ندارد که نام افراد عربی باشد. تنها توصیه دین این است که نامی را که برای فرزندتان تعیین می‌کنید از شرک دور باشد و معنا و مفهوم بدی نداشته باشد، چون معنای نام بر شیوه رفتار و اخلاق افراد مؤثر است.

سؤال 1378: منظور از پیر شدن جوانان در کتاب چهل حدیث پیامبر(ص) در مورد قیامت چه نوع پیر شدنی است؟ آیا پیر شدن ظاهری است یا باطنی؟
1393/08/18
جواب:

منظور پیر شدن ظاهری و واقعی است.

سؤال 1377: با سلام بنده با خانم بیوه‌ای به این صورت ازدواج کردم که 2 نفر شاهد مرد داشتیم و عقد را یکی از آن شاهدان خواند. آیا این درست است یا باید فرد دیگری به غیر از آن 2 شاهد باشد که عقد را بخواند؟
1393/08/18
ادامه سؤال:
اگر ازدواجمان درست نباشد باید دوباره ازدواج کنیم یا لزومی ندارد؟ البته فعلا ازدواجمان بصورت ثبتی نیست و در شناسنامه ثبت نشده است آیا ثواب ازدواج دایم ثبتی را دارد؟ و با ازدواج مسیار چه فرقی دارد؟
جواب:

در عقد ازدواج، فرد عاقد می‌تواند شاهد نیز باشد و ازدواج شما درست است.

سؤال 1376: حکم استفاده از مژه و ناخن مصنوعی چیست؟ موی مصنوعی چطور؟
1393/08/18
جواب:

در این زمینه اختلاف نظر وجود دارد در مذهب حنفی به نقل از ابو یوسف آمده است که زن می‌تواند از موی غیر انسان (موی مصنوعی) استفاده کند برخی گفته‌اند برای زن بی شوهر استفاده از موی غیر انسان حرام است و برخی دیگر گفته‌اند مکروه است. اما زنی که شوهر دارد اگر با اجازه شوهرش از موی مصنوعی استفاده کند جایز است اما اگر شوهرش اجازه ندهد حرام است.
بنابراین در زمینه استفاده از موی مصنوعی همچنین مژه و ناخن اختلاف نظر وجود دارد یعنی برخی آن ‌را جایز و برخی آن‌را حرام یا مکروه دانسته‌اند.

سؤال 1375: چند مثال برای رشوه ذکر کنید؟ و چون خیلی از رشوه‌ها قابل توجیه هستند آن‌را شرح دهید؟
1393/08/18
ادامه سؤال:
بعضی از معلم‌ها هستند که حتی از دانش آموز کادو و هدیه را اصلاً نمی‌گیرند و آن‌را ناروا می‌دانند. در جامعه معمول شده که در روز معلم به معلمان کادو داده شود. لطفا حکم مساله را برایم شرح دهید. متشکرم.
جواب:

تعریف هدیه با رشوه متفاوت است. رشوه مالی است که به کسی داده می‌شود تا ناحقی بدست آورده شود، اما هدیه به سبب دوستی و محبت به کسی داده می‌شود. اگر فردی در قالب هدیه، چیزی به معلم بدهد سپس از او بخواهد نمره ناحق به فرزندش بدهد رشوه به شمار می‌آید در غیر این صورت هدیه گرفتن معلم از اولیای دانش‌آموزان منع شرعی ندارد.

سؤال 1374: من فرزند ارشد خانواده‌ام و یک برادر 20 ساله و یک خواهر 14 ساله دارم. مادرمان چند سال پیش فوت کرد و ما صلاح ندیدیم در خانه‌ی پدرمان به دلیل اعتیاد و رابطه نامشروع اش با دیگران زندگی کنیم و مادربزرگم (مادر مادرم) ما را بزرگ کرد.
1393/08/18
ادامه سؤال:
من عروسی کردم و برادرم و خواهرم با مادربزرگم زندگی می‌کنند. می‌خواستم بدانم آیا ما می‌توانیم نفقه خواهرم را که به سن قانونی نرسیده از پدرمان بگیریم؟ چطوری؟ و آیا مهریه‌ی مادرمان که فوت کرده و در آن خانه زحمت فراوان کشیده حتی آن زمان طلاهایش را فروخته بود و زمین خرید می‌شود طلب کرد؟ چطوری حقمان را از این پدر که حتی در این چند سال یه هزارتومانی به ما نداده بگیریم؟ همیشه به ما میگه شما بیایید پیش من زندگی کنید من بهتان پول میدم، آیا در کنار این پدر ماندن صحیح است؟ همیشه عذاب وجدان دارم که چرا به پدرم سر نمیزنم. آیا گناه کرده‌ام چون دختر ارشد هستم؟ چون امنیت نمی‌بینم بروم و می ترسم آیا اگر به پدرم سر نزنم او مرا نفرین می‌کند باید چکار کنم؟ لطفاً راهنمایی کنید. ممنون
جواب:

بهتر است شما به مراکز قانونی مراجعه کنید و قبلاً با یک وکیل سخن بگویید شاید با کمک وکیل بتوانید حق‌تان را از پدرتان بگیرید.

سؤال 1373: من در حدود چهل سال عمر دارم در دوره نوجوانی در حالیکه کمتر از بیست سال داشتم پدر و مادرم من را بدون مشوره خودم به یک دختری که آن را هیچ وقت ندیده بودم و به آن آشنای نداشتم نامزد نمودند.
1393/08/18
ادامه سؤال:
آن دختر هم در حدود پانزده یا شانزده سال داشت و هیچکدام ما به زندگی کردن مشترک آگاهی نداشتیم و نمیفهمیدم که چه باید کرد. متأسفانه هردوی ما اولین اولاد خانواده خود بودیم پدران و مادران ما هم در این مورد تجربه نداشتند و از یک طرف هم کوشش می‌کردند تا در مقابل همدیگر خودنمایی نموده و هرکدام خود را در برابر طرف مقابل بلندتر و با ارزش‌تر جلوه دهند. این برخوردهای ناشایست خانواد‌ ها باعث شد تا بی‌مهری در بین ما به وجود بیاید و ما هم نه تجربه داشتیم و نه توانایی داشتیم تا این مشکل را حل کنیم که این بی‌محبتی فاصله را زیادتر نموده و خانواده‌ها هم در این مورد بی‌تفاوت بودند، در این مدت صاحب فرزند هم شدیم که فرزند ما هم کمتر از یک سال عمر داشت در این میان همسرم باعث اشتباهی شد که من خشمگین شده و الفاظ طلاق را بارها به زبان آوردم و قلباً هم دیگر نمی‌خواستم با آن زن زندگی کنم. به این طلاق نه خانواده من و نه خانواده طرف مقابل راضی بودند چون در رسم افغانی ما طلاق کار زشت است و هیچ خانواده راضی به این کار نیست، موضوع را در همان زمان به یک عالم که اهل فتوا بود و از جمله علمای مشهور و قابل قبول جامعه به شمار می‌رفت در میان گذاشتم و آن ملا گفت تو به آن زن چه کار داری، بگذار از فرزند خود مراقبت کند. من در مورد دین دانش امروز را نداشتم و قبول کردم و در یک خانه مدتها با این زن زندگی کرده و هیچ ارتباطی باهم نداشتیم در حالیکه همه ما را زن شوهر دانسته و فکر می‌کردند که با هم داریم زندگی می‌کنم، اما بعد از سپری شدن چندین سال متوجه شدم که آن زن از کرده خود پشیمان شده و صادقانه در خانه خود زندگی کرده و از فرزند خود مراقبت می‌کند. متأسفانه حس انسان دوستی من زیاد شد رفتم و بالاخره رابطه ما برقرار شد و حالا داریم باهم زندگی می‌کنم و فرزند دیگری هم داریم که من دایم خود را گنهکار شمرده و میدانم کاری دارم انجام میدهم که از نگاه شریعت قابل قبول نیست. موضوع را عرض نمودم تا بنده را رهنمایی نموده در حالیکه از زندگی دنیای راحتی ندیده و از نعمت بزرگ الهی که آن همسر است مستفید نشده و زندگی خوشی را سپری نکردم در آخرت هم مورد خشم خداوند قرار نگیرم و از نعمات اخروی محروم نگردم.
جواب:

مطابق نظر علمای دین اسلام شما یک بار زنت را طلاق داده‌ای و می‌توانی او را به همسری خودت بازگردانی، اما چون عده‌ی همسرت یعنی سه ماه گذشته است باید بار دیگر صیغه عقد نکاح را جاری کنید و با پرداخت مهریه‌ای توافقی به همسرت به زندگی‌تان ادامه دهید.

سؤال 1372: آیا لباس که آب منی یا مذی رویش ریخته با پاشیدن چند قطره آب پاک می‌شود؟ لطفاً طبق مذهب امام شافعی پاسخ دهید.
1393/08/18
جواب:

خیر، بهتر است جای نجس شسته شود تا نجاست پاک گردد.

سؤال 1371: با سلام. سؤالم این بود که آیا فقط چت کردن با جنس مخالف که به قصد ازدواج است ولی عقد نکرده باشند و در حد آشنایی است. گناه محسوب می‌شود؟
1393/08/18
جواب:

چت کردن با جنس مخالف مانند سخن گفتن عادی است، یعنی اگر با همدیگر در چهار چوب موازین شرعی سخن بگویند گناه نیست گرچه به قصد ازدواج باشد.

سؤال 1370: سلام من پسری متعهد و مقید هستم و تا بحال به زنا و یا شبیه اون به لطف الله گرفتار نشدم. اگه نتوان نیاز جنسی را بر طرف کرد چیکار باید کرد؟
1393/08/18
ادامه سؤال:
نه دختر خوب گیر میاد که آدم بتونه بهش اعتماد کنه و باهاش ازدواج کنه (چون چندین مورد خودم دیدم به خاطر همین کاملاً بدبین شدم) البته من خودم تا به حال با هیچ دختری رابطه نداشته‌ام و نه وضعیت پسران به خاطر تحصیل و سربازی این اجازه‌ رو میده. غیر از روزه گرفتن آیا راهکار دیگه‌ای سراغ دارید؟ مثل تغیر مذهب؟ چون شیعه اجازه‌ی عقد موقت‌ رو داده. و اگر جواب منفی است مگر آنها مؤمن نیستند و شیعه جزو یکی از مذاهب اسلام نیست؟ 25 سال سنمه دیگه از صبر کردن خسته شدم. به خدا اگه راهکاری سراغ دارید سریعا جوابمو بدین چون میخوام برم تو خط صیغه موقت. به نظرم اینطوری هم با خیال راحت سربازیمو تموم می‌کنم و هر وقت احساس کردم از همه لحاظ تکمیل هستم ازدواج می‌کنم. (در غیر این صورت به نظرم اگه اقدام به ازدواج کنم شتاب‌زده عمل خواهم کرد).
جواب:

مطابق نظر علمای چهار مذهب اهل سنت ازدواج موقت جایز نیست و انجام آن در هیچ شرایطی حلال نخواهد بود. شما بهتر است درباره‌ی دختری که قصد خواستگاری از او را داری بدون دلیل بدبین نباشی زیرا نمی‌توان با دیدن یک یا چند دختر یا پسر بد نسبت به همه آنها بدبین شد.
در صحیح بخاری از علی(رض) روایت شده است که به عبدالله بن عباس گفت: همانا رسول خدا(ص) در جنگ خیبر از ازدواج موقت و از خوردن گوشت الاغ اهلی نهی کرد.

سؤال 1369: ضمن عرض خسته نباشید در رابطه با حقوق برادر و خواهر نسبت به هم سؤال دارم. دو خواهر دارم که مجرد هستند با پدرم قطع ارتباط نموده و حدود پنج سال است با او حرف نزده‌اند.
1393/08/18
ادامه سؤال:
پدر من اخلاق تندی دارد ولی من بر خود فرض میدانم که با پدرم به نیکی رفتار کنم. خواهرانم پدرم را به چشم ناپاکی متهم میکنند ولی این برای من قابل قبول نیست. آنها دچار توهم شده‌اند و باعث قطع صله رحم با خیلی از خویشان پدری و مادری شده‌اند. متأسفانه خواهرم چند سالی است دچار بیماری شده و مدام به شهرهای با امکانات رفت و آمد می‌کند و من نیز تا به امروز یا از جیب پدر و یا از جیب خودم خرج رفت و آمد را داده و حتی آخرین بار 6 روز در یک بیمارستان کنارش بودم و نزدیک بود از سر کارم اخراج شوم ولی آنان برابر من خود را بسیار بی‌منت می‌بینند و جوری رفتار میکنند که منت سر من میگذارند. باید چکار کنم؟ با آنها بارها حرف زده‌ام تا از رفتارشان دست بردارند نزد مشاوران خانواده رفته‌ام ولی توفیقی حاصل نشده است! سن آنها 29 و 28 سال است و بنده 26 سال سن دارم. من نیز مجرد هستم.
جواب:

شما در حد توان رفتار نیکت را با آنان ادامه دهید و مطمئن باشید که خدا پاداش شما را خواهد داد (فَمَن يَعْمَلْ مِثْقَالَ ذَرَّةٍ خَيْرًا يَرَهُ) اما بیش از حد به خودتان فشار نیاورید تا شما نیز دچار مشکلات نشوید زیرا خدا فرموده: (لَا يُكَلِّفُ اللَّـهُ نَفْسًا إِلَّا وُسْعَهَا)[بقره:286] و در زمینه اصلاح حال خواهرانت و ارتباط آنان با پدرتان بهتر است به یک مشاور روان شناس اکتفا نکنید بلکه مراجعه به آنان را ادامه بدهید یا در صورت امکان نزد افراد متدین و با تجربه بروید شاید تجربه و قلب پاکشان سبب شود کلام آنان در خواهرانت اثرگذار شود. انشاءالله رابطه‌ی اعضا خانواده‌تان به حالت عادی برگردد.

سؤال 1368: چند مدت شده همیشه این فکر تو ذهنم میاد که خداوند همه مشکلات دنیا را به خانم‌ها داده است. دردهای مریضی ما، درد ولادت، کارهای خانه، پرورش اولاد، همه این کارا گردن زن‌ها است.
1393/08/18
ادامه سؤال:
زن حق ندارد در جواب خواست جنسی شوهرش جواب رد بدهد. و ده‌ها مورد دیگر در حدیث هم گفته شده است که زیادی افراد دوزخ، زن‌ها هستند. چرا؟ شاید همه چیزهای که فکر میکنم وسوسه شیطان باشد، اما لطفاً جواب بدهید که قناعتم حاصل شود.
جواب:

مرد و زن متناسب با استعدادشان تکالیفی شرعی دارند که اگر آنها را به طور مطلوب و خداپسند انجام دهند اجر اخروی خواهند داشت. از طرفی مردها نیز تکالیف سنگینی دارند. آنان موظفند به زنان خدمت کنند، مخارجشان را تأمین نمایند، حقوقشان را ضایع نکنند و در بیرون خانه روزی حلال کسب کنند و از گناه‌های گوناگون بازار خود را نگه دارند و... همچنین مرد نیز نباید در مقاربت جنسی تنها به فکر خود باشد و لازم است خواسته‌های همسرش را نیز در نظر بگیرد. ابن عباس در تفسیر آیه «وَلَهُنَّ مِثْلُ الَّذِي عَلَيْهِنَّ بِالْمَعْرُوفِ»(بقره/228) گفته است: من نیز مانند همسرم موظف هستم خود را برای همسرم آراسته و زیبا گردانم. زن و مرد اگر در کنار مشکلات و زحمات زندگی که خدا بر عهده آنان گذاشته است صبر نمایند و تکالیف دینی خود را انجام بدهند خداوند از آنان خرسند خواهد بود. زیرا پیامبر(ص) فرموده است: «عجباً لأمر المؤمن إنَّ أمره کله له خیر و لیس ذلک الا لمومن ان اصابته سراء شکر فکان خیراً له و ان اصابته ضراء صبر فکان خیر له»(مسلم)
ترجمه: حالت مؤمن، حالت عجیبی است. تمام کارهای او خیر است و این تنها ویژه‌ی مؤمن است. اگر خوشی و شادی به او برسد سپاسگذار است و برایش خوب خواهد بود واگرزیانی به او برسد صبر می کند و صبر برای او خیر است.

سؤال 1367: لباسي كه موقع عادت ماهانه یا غسل واجب بر تن داریم اگر نجاستي برآن نباشد، آيا قابلیت استفاده در مواقع پاكي و بعد از غسل را دارد يا بايد حتماً شسته شود؟
1393/08/18
جواب:

به شرطی که لباس از نظر شرعی نجس نباشد مشکلی ندارد و می‌توانید نشُسته آن را بپوشید.