پاسخ به سؤالات فقهی

ایمیل خود را وارد کنید تا پاسخ‌های فقهی به صورت خودکار برایتان ارسال شود:

برای ارسال سؤالات فقهی خود به این آدرس مراجعه نمایید.

شماره: 0
سؤال 0: من رابط ازدواج‌ها هستم (عمل به آیه 32 سوره نور)، افرادی که مشخصات‌شان را به من دادند از آقایان و خانم‌ها که من کفویت‌شان را مشخص و به هم معرفی کنم،
1395/06/04
ادامه سؤال:
می‌توانم به خانم‌هایی که در تلگرام‌ها عکس‌های بی‌حجاب خود را گذاشتند تذکر یا تبلیغ رعایت حجاب را متذکر بشوم؟
جواب:

بلی شما می‌توانید از هرگونه عمل خلاف شرع از جمله بی‌حجابی خانم‌ها، تذکر بدهید. در واقع شما به وظیفه شرعی و ایمانی خود عمل می‌کنید.

شماره: 0
سؤال 0: اگر پرنده‌ای مقدار زیادی از خون گوسفند تازه زبح شده‌ای که بر روی زمین بوده را بخورد، گوشت، تخم و جوجه‌هاش چه حکمی دارد؟
1395/06/04
جواب:

حیوانی که شرعاً گوشت آن حلال است، نوع خورد و خوراک آن حیوان گوشت آن را حرام نمی‌گرداند.

شماره: 0
سؤال 0: می‌خواهم بدانم دعاهایی که در هنگام فوت مسلمان (منظورم همان فاتحه خواندن برای میت است) در مسجد می‌خوانند چه حکمی دارد؟ آیا برای زن و مرد فرق دارد؟
1395/06/04
ادامه سؤال:
آیات و احادیث صحیح پیامبر-صلی‌الله‌علیه‌و‌سلم- دعای خیر برای میت را به بازماندگان و دیگر مؤمنان توصیه کرده‌اند، اما در برخی مناطق عرف است که در ساعتی مشخص برای میت مجلس ترحیم می‌گیرند و مردم برای تسلی خاطر بازماندگان به آنجا می‌روند و سوره حمد و اخلاص را قرائت می‌کنند و ثواب آن را به میت هدیه می‌کنند سپس با زبان محلی یا با عربی برای میت زن باشد یا مرد دعای امرزش می‌کنند؛ مثلا خدا او را بیامرزد، خدا او را با نعمت‌های بهشت شاد کند، خدا او را غریق رحمت بگرداند و... البته نظر علما درباره رسیدن ثواب قرائت قرآن برای میت دو گونه است: برخی معتقدند که ثواب آن به میت نمی‌رسد و برخی دیگر بر این باورند که ثواب قرائت قرآن به میت می‌رسد؛ اما درباره دعای خیر برای میت میان علما اختلاف وجود ندارد.
شماره: 0
سؤال 0: دختری بعد از دو سال عقد به خاطر عدم تفاهم و با بخشش کل مهریه‌اش از همسرش توافقی طلاق بائن (دختر ماندن) می‌شود.
1395/06/04
ادامه سؤال:
بعد از طلاق خانواده پسر مدعی نشان دوران نامزدی از قبیل مقدار طلاجات و لباسی که آورده بودند، هستند. آیا چنین حقی دارند؟
جواب:

مرد از نظر حقوقی و شرعی حق دارد اموال مطرح شده در سؤال را که به همسرش داده است از او پس بگیرد؛ اما بهتر است و به تقوا نزدیک‌تر است که گذشت کند و اموال و هدایایی را که به همسرش داده است از او پس نگیرد.

شماره: 0
سؤال 0: در مورد ازدواج مسیار توضیح دهید و از لحاظ شرعی چه حکمی در میان اهل‌سنت دارد؟
1395/05/07
جواب:

ازدواج مسیار همان ازدواج دائم است با این تفاوت که زن از برخی حقوق خود مانند: مخارج زندگی و حق مسکن و حق هم‌خوابگی می‌گذرد.

شماره: 0
سؤال 0: دختری بعد از دو سال عقد به خاطر عدم تفاهم و با بخشش کل مهریه‌اش از همسرش توافقی طلاق بائن (دختر ماندن) می‌شود. بعد از طلاق خانواده پسر مدعی نشان دوران نامزدی از قبیل مقدار طلاجات و لباسی که آورده بودند، هستند. آیا چنین حقی دارند؟
1395/05/07
جواب:

مرد از نظر حقوقی و شرعی حق دارد اموال مطرح شده در سؤال را که به همسرش داده است از او پس بگیرد؛ اما بهتر است و به تقوا نزدیک‌تر است که گذشت کند و اموال و هدایایی را که به همسرش داده است از او پس نگیرد.

شماره: 0
سؤال 0: آیا می‌توان در سجده‌ی آخر نمازهای واجب آیةالکرسی را خواند؟
1395/04/23
جواب:

در سجده بهتر است دعایی که در آن یاری خواستن از خداوند است خوانده شود و قرآن تلاوت نگردد. به‌جای خواندن آیة‌الکرسی آیاتی را که دعا هستند بخواند مانند: ربنا آتنا فی ‌الدنیا حسنة و... .

شماره: 0
سؤال 0: آيا خانمي كه در حيض مي‌باشد مي‌تواند قرآن بخواند يا نه؟ اگر از رو گوشي بخواند اشكالي دارد؟
1395/04/23
ادامه سؤال:
خانمی که همسرش در ماه رمضان بعد از نماز صبح از او تقاضای جماع و نزدیکی می‌کند، تکلیفش چیست؟ آیا اگر تسلیم شود و یا خود هم راضی به این کار باشد، کفاره‌ی دو ماه روزه‌ی پیاپی بر او هم واجب می‌گردد؟ آیا انسان روزه‌دار می‌تواند کرم یا پماد به دست و صورت بزند؟ حکم پماد مالیدن به زخم روی بدن چیست؟
جواب:

الف- خانم برای یادگیری می‌تواند در عادت ماهیانه خود را پاک گرداند و قرآن بخواند تا از هم‌کلاسی‌هایش عقب نیفتد. اما در غیر این‌صورت اجازه ندارد به قرآن دست بزند و آن را به نیت قرائت قرآن بخواند. اما برخی از آیات آنان را به نیت ذکر و دعا بخواند اشکالی ندارد.
ب- اگر روزه باشد،‌ نباید تمکین کند و خود را در اختیار شوهر قرار دهد؛ چون روزه فرض و امر خداست و پیروی از امر خدا واجب‌تر از فرمانبرداری از شوهر است، اما اگر تسلیم شوهر شود و در حالت روزه با وی همبستر شود، شوهر نیز اگر روزه باشد، گرچه با این کارشان به سبب شکستن حرمت ماه رمضان هر دو گناهکار می‌شوند، اما کفاره دو ماه پی‌در‌پی روزه گرفتن تنها بر شوهر واجب می‌گردد.
ج- مالیدن کرم و پماد به دست و صورت برای روزه‌دار جایز است و آسیبی به روزه نمی‌رساند. مالیدن پماد به زخم روی بدن اگر از لحاظ پزشکی برای بدن زیان نداشته باشد، از لحاظ شرعی مانعی ندارد.

شماره: 0
سؤال 0: در احادیث وارد شده که «لَعَنَ اللَّهُ الوَاشِمَاتِ وَالمُوتَشِمَاتِ، وَالمُتَنَمِّصَاتِ وَالمُتَفَلِّجَاتِ، لِلْحُسْنِ المُغَيِّرَاتِ خَلْقَ اللَّهِ» معنی لغوی «نمص»؛ یعنی کندن موی صورت
1395/04/23
ادامه سؤال:
اما چرا اکثریت علماء آن را به کندن یا دست کاری موی ابرو تاویل کرده‌اند؟ نظر شما درباره‌ی هر نوع دست‌کاری ابرو برای بانوان چیست؟ نظر ائمه‌ی مذاهب و سلف صالح در این باره چه بوده است؟
جواب:

اگر شکل ظاهری ابرو نامناسب و موهای آن پراکنده باشد، منظم نمودن آن اشکالی ندارد، اما زن باید توجه داشته باشد که ابرویش را نازک نگرداند. برای آگاهی بیشتر در این زمینه به کتاب حلال و حرام دکتر یوسف قرضاوی مراجعه شود.

شماره: 0
سؤال 0: برای گذراندن دوره‌ی سربازی فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد و بالاتر می‌توانند پروژه‌هایی را از سازمان نیروهای مسلح دریافت کنند و بعد از انجام آن متناسب با پروژه کسری از 2 تا 19 ماه کسری خدمت تعلق می‌گیرد.
1395/04/23
ادامه سؤال:
من هم از یکی از دانشگاه‌های نظامی کشور قصد دارم ترجمه چند کتاب علمی که به زبان انگلیسی هستند را در قالب پروژه کسر خدمت بگیرم. آیا این کار کمک نظامی محسوب می‌شود؟ اگر ترجمه‌ی کتابی که من می‌کنم یک نقطه آغاز هر چند کوچک برای یادگیری و رسیدن به علم چگونگی ساخت ادوات نظامی بشود و از آن ادوات در کار غیر از دفاع به حق و مشروع از کشورم به کار گرفته شود، عقوبتی در انتظارم خواهد بود؟ (امکان داره این ترجمه در قالبی جز پروژه سربازی هم انجام شود و بعدا کتاب برای مقاصد نظامی مطالعه شود.) خودم قصد کمک نظامی هر چند کوچک به هیچ گروه نظامی چه داخل و چه خارج ندارم.و از اینکه آسیبی به ناحق به کسی برسانم بسیار نگرانم. از طرفی دریافت این پروژه هم می‌تواند کمک بسیار خوبی برای آینده و کار من باشد؛ چون الان در موقعیت خوبی هستم که شاید رفتن به خدمت سربازی در یگان‌های سربازی این موقعیت را از من بگیرد.
جواب:

انجام چنین کاری به نیت ترویج و گسترش علم، مانع شرعی ندارد. کشورهای اسلامی نیز برای دفاع از خود نیاز به تجهیزات نظامی دارند و این ساختن تجهیزات با یاری گرفتن از آن کتاب‌ها برای نگارنده یا مترجم گناهی ندارد.

شماره: 0
سؤال 0: من به همسرم در حین دعوا با عصبانیت خیلی زیاد گفتم «یک طلاق، دو طلاق، سه طلاق» آیا با گفتن این جمله طلاق واقع شده است یا خیر؟
1395/04/23
جواب:

دیدگاه علما در این باره متفاوت است، برخی گفته‌اند: سه‌طلاق چنین فردی واقع شده است، برخی گفته‌اند: اگر عصبانیت فرد به جایی رسیده باشد که کنترل و آگاهی خود را از دست دهد و نداند که چه می‌گوید، در این حالت گفتن آن سخنان تأثیری بر طلاق او نمی‌گذارد و طلاقش واقع نمی‌شود، برخی دیگر از علما گفته‌اند: در این حالت و با تکرار طلاق یک طلاق او واقع می‌شود.

شماره: 0
سؤال 0: من زمینی را با قیمت 60 میلیون تومان خریدم و با قیمت 68 میلیون تومان به دوستم فروختم، البته به دروغ به دوستم گفتم 68 میلیون خریده‌ام، آیا معامله از نظر شرعی درست است یا خیر؟
1395/04/22
جواب:

این معامله درست است،‌ اما کار شما که درباره بهای خرید آن دروغ گفته‌اید،‌ حرام است. پیامبر-صلی‌الله‌علیه‌و‌سلم- فرموده است: «...فان صدقا و بینا بورک لهما فی بیعها و ان کذبا و کتما محقت برکة بیعهما» فروشنده و خریدار اگر راست بگویند و عیب کالا را بیان کنند، این معامله برای آنان مایه خیر و برکت می‌گردد و اگر دروغ گویند و عیب را بپوشانند برکت و خیر آن معامله از بین می‌رود.
کسی که کالایی خریده است و بخواهد آن را بفروشد،‌ می‌تواند آن را به بهایی بیش از بهایی که خریده است، بفروشد.

شماره: 0
سؤال 0: کفاره‌ی سقط جنین چیست؟
1395/04/22
جواب:

سقط جنین گناه بوده و حرام است، مگر این‌که با تشخیص پزشکان متخصص مورد اعتماد ماندن جنین زندگی مادر را به خطر اندازد، در این حالت بر پایه قاعده «دفع اخف الضررین»، سقط جایز می‌باشد. کسی که جنین خود را سقط کند دیدگاه مذاهب در خصوص کفاره آن متفاوت است، کفاره‌ی آن آزاد کردن برده است امروزه که قانون برده‌داری لغو شده است و برده‌ای وجود ندارد، به جای آن دو ماه پی‌در‌پی روزه بگیرد، اگر نتواند بهای آن را که شصت مد (هر مد 700 گرم) غذا است، به نیازمندان بدهد.

شماره: 0
سؤال 0: ما، مسجد روستاي دور افتاده‌اي كه سال به سال در آن باز مي‌شد، تعميرات اساسي انجام داديم (گچ‌كاري، رنگ‌كاري، تعمير سرويس بهداشتي، تعمير سيستم روشنايي و...) لوازم به درد نخور را جمع كرديم و به عنوان ضايعات فروختيم و وسایل نو به جاي آن خريداري كرديم.
1395/04/22
ادامه سؤال:
فرش‌هاي آن را كه اكثر پوسيده بودند به قاليشويي برده و آن‌ها را شستيم. بعضي از فرش‌ها آنقدر پوسيده بودند كه وقتي بلندشان مي‌كرديم تكه پاره مي‌شدند و موريانه‌ها و حشرات موذي به وضوح قابل رويت بودند. ما الان آن فرش‌هاي پوسيده را جمع كرديم و در بيرون مسجد گذاشته‌ايم. آيا به منظور دفع آن حشرات و احتمال شيوع بيماري مي‌توانيم آن فرش‌هاي پوسيده (كه به ضايعات بيشتر مي‌مانند تا فرش) بسوزانيم يا نه؟
جواب:

اگر آن فرش‌ها قابل فروش هستند، آن‌ها را بفروشید و با بهای آن فرش جایگزین بخرید اما اگر قابل فروش نباشند و نتوان از آن‌ها استفاده دیگری کرد و نگه داشتن آن‌ها نیز مشکل ساز باشد،‌ سوزاندن آن‌ها مانع شرعی ندارد و جایز می‌باشد. این کارها را اعضای هیأت امنا و مسؤولان مسجد با توافق همدیگر انجام دهند.

شماره: 0
سؤال 0: بنده جوانی بیست ساله هستم که متاسفانه حدود ۴ یا۵ سالی‌ست که دارای خودادراری می‌باشم یعنی (به علت مشکل در ناحیه‌ی دستگاه تناسلی هر وقت به دستشویی می‌روم تا حدود ۱۵ دقیقه بعد از خروج ادرار به طور قطره‌ای، خروج ادرار دارم)
1395/04/22
ادامه سؤال:
و این مشکل بعد از هر بار دستشویی رفتن اتفاق می‌افتد، البته خانواده از این مشکل بی‌اطلاع هستند چراکه وضعیت مالیمان به‌گونه‌ای نیست که از پس خرج درمان آن بر آییم برای همین خجالت می‌کشم من نیز سربارشان شوم و به همین خاطر به آن‌ها نگفتم ولی سوالم این است با وجود این مشکل در انجام نماز و روزه دچار مشکل هستم، لطفا راهنمای‌ام کنید که چه کار کنم نه می‌توانم فرایض دینی رو ترک کنم و نه می‌توانم بجای آورم لطفا راهنمایی‌ام کنید.
جواب:

هزینه درمان این مشکل چندان بالا نیست، می‌توانید به پزشک ارولوژی مراجعه کنید و مشکل خود را درمان نمایید. سعی کنید بعد از ادرار کردن، با سرفه کردن یا به آرامی بلند شدن و نشستن یا به آرامی کشیدن آلت تناسلی، مجرای ادرار را به طور کامل تخلیه کنید، اگر این امکان ندارد، بعد از هر بار ادرار کردن دستمال کاغذی یا پارچه‌ای بر سر آلت گذارید و بعد از 10 یا 15 دقیقه آن دستمال یا پارچه را بردارید و اگر چیزی از ادرار بیرون آمده باشد، آن را بشویید و وضو بگیرید و نمازتان را بگزارید.
بیرون آمدن ادرار به روزه آسیبی نمی‌رساند و روزه درست است.
کسی که ادرارش پیوسته می‌آید، حکم سلس البول را دارد، بعد از رفتن به دستشویی، سر آلت دستمال یا پارچه می‌گذارد و بعد از فرارسیدن وقت نماز وضو می‌گیرد و با همان حالت نمازش را می‌گزارد، اگر در اثنای نماز هم قطراتی از او بیرون بیاید،‌ مورد عفو و بخشش قرار می‌گیرد.