پاسخ به سؤالات فقهی

ایمیل خود را وارد کنید تا پاسخ‌های فقهی به صورت خودکار برایتان ارسال شود:

برای ارسال سؤالات فقهی خود به این آدرس مراجعه نمایید.

شماره: 0
سؤال 0: باسلام اینجانب مردی متأهل هستم که هشت سال است ازدواج نموده‌ام و یک دختر 6 ساله دارم، پنج ماه است که همسرم من را ترک نموده و در طی چندین شکایت قضایی بیان نموده که من ایشان را از خانه بیرون کرده‌ام و طلاهایش را از دستش قیچی نموده‌ام در حالی که ایشان خودش و
1394/06/04
ادامه سؤال:
باسلام اینجانب مردی متأهل هستم که هشت سال است ازدواج نموده‌ام و یک دختر 6 ساله دارم، پنج ماه است که همسرم من را ترک نموده و در طی چندین شکایت قضایی بیان نموده که من ایشان را از خانه بیرون کرده‌ام و طلاهایش را از دستش قیچی نموده‌ام در حالی که ایشان خودش و برادرش طلاها را قیچی کردند و گذاشتند و رفتند. اینجانب نیز از ترس اینکه در دادگاه محکوم به شکایت ترک انفاق که از جانب ایشان شده بود نشوم متوسل به دروغ شدم و گفتم طلاها پیش من نیست. حالا که ایشان نتوانسته‌اند دلایل کافی برای اثبات گناهکار بودن من بیاورند تقاضای قسم نموده‌اند و می‌‌گویند طلاها نزد ایشان است. و من هم چون انسان معتقدی می‌‌باشم و حرام و حلال سرم می‌شه نمی‌‌خوام برای یک اشتباه - قسم ناحق بخورم از یک سو هم اگرقسم نخورم حق طلاق و کلیه حقهای دیگر به همسرم تعلق می‌‌گیرد و می‌‌دانم که همسرم فقط قصد جدایی دارند نه چیز دیگر. حالا من برای اینکه قسم نخورم و آخرت خود را هم از دست ندهم چیکار کنم. لطفا راهنماییم کنید. ممنون خدا اجرتان بدهد.
جواب:

شما در دادگاه حقیقت را بگویید و بیان کنید که شما زن را از خانه بیرون نکرده اید بلکه خودش با کمک برادرش از خانه بیرون رفته است شما نیز از راه قانونی دادخواست خود را پی گیری کنید. چون دروغ فرجام خوبی ندارد.

شماره: 0
سؤال 0: زنی به لحاظ مشکل جسمی شوهرش جدا از او زندگی می‌‌کند و امکان زندگی مشترک برایش فراهم نیست و شوهر حاضر به طلاق دادن زن نیست. با توجه به اینکه زوجین تبعه افغانستان بوده و در ایران زندگی می‌‌کنند و نکاح نامه آنان عادی می‌‌باشد اولا زن چگونه می‌‌تواند از طریق
1394/06/04
ادامه سؤال:
زنی به لحاظ مشکل جسمی شوهرش جدا از او زندگی می‌‌کند و امکان زندگی مشترک برایش فراهم نیست و شوهر حاضر به طلاق دادن زن نیست. با توجه به اینکه زوجین تبعه افغانستان بوده و در ایران زندگی می‌‌کنند و نکاح نامه آنان عادی می‌‌باشد اولا زن چگونه می‌‌تواند از طریق دادگاه در ایران از شوهرش طلاق بگیرد؟ ثانیا قوانین و مقررات مربوطه را اعلام فرمایید؟
جواب:

بهترین راه برای حل مشکل این زن و شوهر این است که به سفارت افغانستان مراجعه کنند در آنجا یک بخش وجود دارد که به چنین اموری رسیدگی می‌‌کنند.

شماره: 0
سؤال 0: سلام ایا مردان از خاک آفریده شده‌اند و زنان از استخوان کج و اینکه خداوند متعال فرمان سجده ملائکه را فقط به سوی آدم داد و به حوا سجده نشده و چرا؟
1394/06/04
جواب:

خداوند در چندین آیه قرآن به طور کلی به مرد و زن فرموده است: " يَا أَيُّهَا النَّاسُ إِن كُنتُمْ فِي رَيْبٍ مِّنَ الْبَعْثِ فَإِنَّا خَلَقْنَاكُم مِّن تُرَابٍ ثُمَّ مِن نُّطْفَةٍ ثُمَّ مِنْ عَلَقَةٍ ثُمَّ مِن مُّضْغَةٍ مُّخَلَّقَةٍ وَغَيْرِ مُخَلَّقَةٍ لِّنُبَيِّنَ لَكُمْ ۚ وَنُقِرُّ فِي الْأَرْحَامِ مَا نَشَاءُ إِلَىٰ أَجَلٍ مُّسَمًّى ثُمَّ نُخْرِجُكُمْ طِفْلًا ثُمَّ لِتَبْلُغُوا أَشُدَّكُمْ ۖ وَمِنكُم مَّن يُتَوَفَّىٰ وَمِنكُم مَّن يُرَدُّ إِلَىٰ أَرْذَلِ الْعُمُرِ لِكَيْلَا يَعْلَمَ مِن بَعْدِ عِلْمٍ شَيْئًا ۚ وَتَرَى الْأَرْضَ هَامِدَةً فَإِذَا أَنزَلْنَا عَلَيْهَا الْمَاءَ اهْتَزَّتْ وَرَبَتْ وَأَنبَتَتْ مِن كُلِّ زَوْجٍ بَهِيجٍ " حج: 5
برخی علما به استناد روایتی از ابن عباس گفته‌اند که حوا از دنده چپ آدم آفریده شده است.

شماره: 0
سؤال 0: باعرض سلام خدمت استاد گرامی،سوره‌ها وآیه‌هایی که در آن در مورد حجاب گفته شده است کدامند؟ جزاکم الله الخیر
1394/06/04
جواب:

آیه‌هایی که درباره حجاب زنان سخن گفته‌اند : سوره نور 30، 31 و 60 و سوره احزاب آیه 59
برای آگاهی بیشتر به کتاب حجاب ابوالاعلی مودودی مراجعه شود، یا به کتابهای دیگر در این زمینه.

شماره: 0
سؤال 0: 8- اگر چند نفر در سفر همراه هم بودیم بوقت نماز ، نماز جماعت را شکسته باید بخوانیم یا کامل باید بخوانیم؟
1394/06/04
جواب:

بهتر است نماز شکسته و جماعت گزارده شود.

شماره: 0
سؤال 0: چه کسی بعد از وفات پیامبر صلی الله علیه وسلم ایشان را غسل داد؟ چه کسی قبر آنحضرت صلی الله علیه وسلم را زد؟ چه کسی امام نماز جنازه ایشان شد؟ چه کسی آنحضرت صلی الله علیه وسلم را در قبر گذاشت؟
1394/06/04
جواب:

شرعاً کسی که می‌‌میرد خویشاوندان نزدیک او را غسل می‌‌دهند بدین دلیل پیامبر خدا (ص) را عباس عموی پیامبر و علی بن ابی طالب و فضل بن عباس و اسامه بن زید غسل دادند. نماز میت رسول خدا(ص) را اصحاب هر یک به تنهایی خواندند نخست مردان و سپس زنان برایشان نماز می‌ت خواندند.
همان جمعی که پیامبر (ص) را غسل دادند ایشان را در قبر گذاشتند.

شماره: 0
سؤال 0: بعد فوت پدرم ملک پدری را با این شرط از برادر و خواهرام خریدم که بخشی از قیمت را همون موقع و بقیه را هر وقت تونستم بدم. اما الان سه سال است که نتونستم بدم.دو تا از خواهرام بدلیل مشکل مادی نیاز به پولشان دارند آیا می‌تونم با گرفتن وام خرید اقساطی که 24 درصد
1394/06/04
ادامه سؤال:
بعد فوت پدرم ملک پدری را با این شرط از برادر و خواهرام خریدم که بخشی از قیمت را همون موقع و بقیه را هر وقت تونستم بدم. اما الان سه سال است که نتونستم بدم.دو تا از خواهرام بدلیل مشکل مادی نیاز به پولشان دارند آیا می‌تونم با گرفتن وام خرید اقساطی که 24 درصد سود داره و سه ساله مدت بازپرداختشه استفاده کنم.
جواب:

ظاهراً شما در حال اضطرار قرار ندارید و درست نیست وام با بهره از بانک بگیرید بهترین راه برای حل مشکل شما این است بخشی از ملک را بفروشید و پول خواهر و برادرانتان را بدهید. والله اعلم

شماره: 0
سؤال 0: 5- با سلام آیا خواندن قنوت در نماز صبح سنت موکده است یا نه یه سایت اسلامی کردی نوشته بود بدعت است؟
1394/06/04
جواب:

نظر اول: ابو حنیفه گفته است خواندن قنوت در نماز صبح بدعت است حنبلی‌ها گفته‌اند مکروه است آنان گفته‌اند چون در حدیث صحیح آمده است که پیامبر (ص) یک ماه علیه یکی از قبایل عرب در نماز صبح قنوت می‌‌خواند سپس آن را ترک کرد بنابر این منسوخ است.
نظر دوم: مذهب مالکی رأی مشهور آن این است که قنوت در نماز صبح فضیلت و مستحب است. آنان به حدیث احمد و بیهقی از ابو هریره استناد کرده‌اند که انس بن مالک گفته است پیامبر (ص) تا زنده بود قنوت می‌‌خواند البته برخی محدثین این روایت را ضعیف دانسته اند.
نظر سوم: شافعی‌ها گفته اند: قنوت در نماز صبح سنت موکد است و به حدیث ابوهریره از انس بن مالک استناد کرده‌اند که مالکی‌ها به آن استناد کرده بودند.

شماره: 0
سؤال 0: زنی هستم حدود سه سال است ازدواج کرده‌ام و یک دختر دارم.از همان بچگی پدرم مادرم ، من و برادرم را رها کرده و رفت خارج بعد از نه سال با یک زن و سه تا بچه برگشت مادرم با این وجودم راضی به ادامه زندگی بود اما پدرم مادرم را طلاق داد و من و برادرم را هم نمی‌‌خوا
1394/06/04
ادامه سؤال:
زنی هستم حدود سه سال است ازدواج کرده‌ام و یک دختر دارم.از همان بچگی پدرم مادرم ، من و برادرم را رها کرده و رفت خارج بعد از نه سال با یک زن و سه تا بچه برگشت مادرم با این وجودم راضی به ادامه زندگی بود اما پدرم مادرم را طلاق داد و من و برادرم را هم نمی‌‌خواست. مادرم چون توانایی مالی نداشت فقط من را بجای مهریه اش اورد پیش خودش و برادرم قرار شد همراه پدرم زندگی کند. و هیچ گاه احوالی از من نپرسید.دایی‌ام سرپرستی من را بعهده گرفت. زمان عقدم من حاضر نشدم به پدرم بگم و از برادرم خواستم بجای او اجازه عقد بده. حالا پدرم که فقط اسما" پدر بوده از بابت اینکه ازش اجازه نگرفتم عصبانیه وحتی شنیدم که گفته این ازدواج درست نیست و حتی گفته که زنا انجام دادم. من که انقد پایبند به اصول دین بودم و هستم این حرف برام خیلی سخته لطفاً جواب بدید که کار اشتباهی انجام دادم؟ سوال دیگری هم دارم مدتیه شوهرم که خیلی با ایمان و نماز خوان بود نمازهاشو ترک کرده و احساس می‌کنم که توی دلشم علاقه‌ای نسبت به فرد دیگری پیدا شده حتی خودشم می‌گه که برام دعا کن خیلی شرایط سختی دارم می‌ترسم که قضیه‌ای که بالا مطرح کردم عامل این مشکل باشه تو رو خدا راهنماییم کنید من خودم خیلی دعا می‌کنم شب 29 رمضان هم که بابت این قضیه خیلی ناراحت بودم لای قران رو باز کرده قبلش از خدا خواستم که با کلام خودش راهنماییم کنه که چکار کنم یکی از آیه‌های اون صفحه معنیش این شکیبایی کن و اندوهگین نباش منم از اون موقع تصمیم گرفتم صبر کنم و دعا بدرگاه خداوند که دل شوهرم رو بسوی خودش و من برگردونه تو رو خدا راهنماییم کنید کهچکار می‌تونم انجام بدم که زندگیم از هم نپاشه و دخترم هم مثل خودم بزرگ نشه، خواهش می‌کنم هر چه زودتر جواب رو برام ایمیل کنید.
جواب:

در صورتی که ولی دختر زنده باشد اجازه او یا وکیلش در عقد ازدواج شرط است. اگر مرد با زن هم کفو باشد و پدر ولی حاضر به عقد دختر نباشد به قاضی مراجعه شود و اگر پس از اخطار قاضی ولی اجازه ندهد قاضی می‌‌تواند حکم جواز عقد ازدواج را صادر کند در این صورت عقد بدون اجازه ولی جایز است اما در مورد سوال شما راه شرعی این است که شما پدرتان را راضی کنید تا خودش یا وکیلش عقد شما را با همسرتان ببندد اگر موفق نشدید و پدرتان را راضی کنید به دادگاه مراجعه کنید تا قاضی در این زمینه حکم صادر کند. البته پدر اگر زنده باشد برادر ولی به حساب نمی‌‌آید.

شماره: 0
سؤال 0: با سلام شوهرم یکبار برای خوردن چای سه تا قند به من داد در حین دادن اونها به شوخی گفت سه طلاقه من که ترسیدم گفت نمی‌دونسته و همینجوری به شوخی گفته و ما برای اینکه قضیه بزرگ نشه از کسی هم نپرسیدیم لطفا بگید که آیا مشکلی به این صورت ایجاد می‌شه؟
1394/06/04
ادامه سؤال:
با سلام شوهرم یکبار برای خوردن چای سه تا قند به من داد در حین دادن اونها به شوخی گفت سه طلاقه من که ترسیدم گفت نمی‌دونسته و همینجوری به شوخی گفته و ما برای اینکه قضیه بزرگ نشه از کسی هم نپرسیدیم لطفا بگید که آیا مشکلی به این صورت ایجاد می‌شه؟
جواب:

مرد باید سعی کند به شوخی هم لفظ طلاق را بر زبان نیاورد زیرا به بنیان خانواده لطمه می‌‌زند و در حدیث آمده است: ‏ثَلَاثٌ جِدُّهُنَّ جِدٌّ وَهَزْلُهُنَّ جِدٌّ : النِّكَاحُ ، وَالطَّلَاقُ ، وَالرَّجْعَةُ " ابو داوود و ترمذی
سه چیز است که شوخی و جدی آنها جدی به شمار می‌‌آید: ازدواج، طلاق و بازگرداندن همسر در طلاق رجعی " اما درمورد پرسش شما چون مرد به صراحت نگفته است که شما را سه طلاق دادم طلاق شما واقع نشده است.

شماره: 0
سؤال 0: با سلام و خسته نباشی. من یه کلیپ از مرحوم ماموستا محمد ربیعی دیدم که درباره جایز نبودن خواندن غیر الله به یک حدیث استناد نمودند. می‌‌خواستم بدانم که این حدیث در کدام کتب حدیثی روایت شده؟ حدیث: من استعان بغير الله فقد ذل
1394/06/04
ادامه سؤال:
با سلام و خسته نباشی. من یه کلیپ از مرحوم ماموستا محمد ربیعی دیدم که درباره جایز نبودن خواندن غیر الله به یک حدیث استناد نمودند. می‌‌خواستم بدانم که این حدیث در کدام کتب حدیثی روایت شده؟ حدیث: من استعان بغير الله فقد ذل
جواب:

پاسخ: حدیثی با این الفاظ در کتابهای حدیث دیده نشد اما در آیات بسیاری استعانت از غیر خدا مردود شمرده شده است از جمله " إِيَّاكَ نَعْبُدُ وَإِيَّاكَ نَسْتَعِينُ" و آیه ی 62 سوره نمل می‌‌فرماید: أَمَّن يُجِيبُ الْمُضْطَرَّ إِذَا دَعَاهُ وَيَكْشِفُ السُّوءَ وَيَجْعَلُكُمْ خُلَفَاءَ الْأَرْضِ ۗ أَإِلَـٰهٌ مَّعَ اللَّـهِ ۚ قَلِيلًا مَّا تَذَكَّرُونَ (آیا معبودان باطل بهترند) یا کسی که به فریاد درمانده می‌‌رسد و گرفتاری او را بر طرف می‌‌کند هرگاه او را به کمک بطلبد.

شماره: 0
سؤال 0: 1- آیا اگر زن بدون دخول و با دست همسرش ارضا شود غسل بر او واجب می‌شود؟
1394/06/04
جواب:

بلی چون زن ارضا شده غسل بر او واجب است گرچه دخول صورت نگرفته است اما اگر دخول صورت بگیرد بدون ارضا شدن غسل بر زن و شوهر واجب می‌‌شود.

شماره: 0
سؤال 0: در بسیاری از متون می بینیم از علائم اختصاری ص و ع و رض به جای صلوات و علیه السلام و رضی الله استفاده می شود آیا مشکل شرعی دارد یا نه ؟ با تشکر
1394/06/04
جواب:

درباره صلوات فرستادن بر پیامبر بهتر است به طور کامل نوشته شود (صلی الله علیه و سلم) چون صلوات فرستادن مستحب و دارای پاداش برای صلوات فرستنده و تشکر از زحمات پیامبر(ص) است. اگر به طور کامل نوشته شود، خوانندگان آن را می خوانند اما اگر به این شکل (ص) نوشته شود چه بسا خواننده آن را نخواند و از پاداش آن محروم گردد. زیرا خداوند در قرآن به صلوات فرستادن بر پیامبر امر نموده است:
إِنَّ اللهَ وَ مَلائِکَتَهُ یُصَلُّونَ عَلَى النَّبِیِّ یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَیْهِ وَ سَلِّمُوا تَسْلیما
اما نشانه‌های (رض) (رح) دعا برای آن افراد است و به طور خلاصه نوشته شود اشکالی ندارد.

شماره: 0
سؤال 0: درقرائت نماز به جای یمشی یهدی بخواند نمازفاسد میشودیانه؟
1394/06/04
جواب:

اگر از روی خطا چنان خوانده شود اشکالی ندارد اما اگر فرد عمدی بخواهد جای فعل را عوض کند گناه دارد و فردی که چنان کاری انجام می دهد باید استغفار و توبه کند.

شماره: 0
سؤال 0: در نماز تهجد که بصورت جماعت خوانده می‌شود آیا امام می‌تواند در رکعت دوم بعد از رکوع بصورت جهری قتوت بخواند ؟
1394/05/11
جواب:

در نماز تهجد خواندن قنوت سنت نیست. اما در نماز وتر در رکعت آخر قنوت با صدای بلند خوانده شود، قبل از رکوع باشد یا بعد از رکوع درست است. در مذهب شافعی خواندن قنوت در نماز وتر تنها در نیمه دوم رمضان تا آخر آن سنت است.