پاسخ به سؤالات فقهی

ایمیل خود را وارد کنید تا پاسخ‌های فقهی به صورت خودکار برایتان ارسال شود:

برای ارسال سؤالات فقهی خود به این آدرس مراجعه نمایید.

شماره: 0
سؤال 0: اگه امكان داره بيزحمت سوال منو جواب بدين بنده آپارتماني را خريداري كرده ام كه مبلغ 20 ميليون تومان بدهي بانكي دارد كه اين بدهي در قالب وام مسكن توسط مالك قبلي دريافت شده مي باشد. سوال من اينه كه آيا اين شكل وام كه روي ملك مورد معامله است ربا محسوب مي‌شود
1395/02/11
ادامه سؤال:
اگه امكان داره بيزحمت سوال منو جواب بدين بنده آپارتماني را خريداري كرده ام كه مبلغ 20 ميليون تومان بدهي بانكي دارد كه اين بدهي در قالب وام مسكن توسط مالك قبلي دريافت شده مي باشد. سوال من اينه كه آيا اين شكل وام كه روي ملك مورد معامله است ربا محسوب مي‌شود يا خير؟ جزاكم الله خيرا
جواب:

اگر آپارتمان را برای سکونت خودتان خریده‌اید و برای سکونت به آن نیاز دارید اشکال شرعی ندارد. چون عقد وام را خود شما نبسته‌اید.

شماره: 0
سؤال 0: با عرض سلام و احترام فراوان؟ آیا در اعتقادات اهل سنت چیزی به عنوان شوم بودن بعضی از روزها (مثلا چهارشنبه یا شنبه یا سیزدهم و روز آخر هرماه و یا هر روز دیگر) وجود دارد؟ آیا حدیثی در این رابطه موجود است؟
1395/02/11
جواب:

در دین اسلام هیچ روز یا شبی شوم معرفی نشده است و شومی تنها در نافرمانی خداوند و زیر پا گذاشتن دستورات خدا و پیامبر(ص) است. چنان که پیامبر (ص) فرموده است:
" لا عدوی و لا طیره و یعجبنی الفال قالو و ما الفال ؟ قال (ص) : کلمه طیبه" (متفق علیه)
هر بیماری سرایت نمی‌کند مگر با اجازه خدا و فال بد وجود ندارد اما من فال نیک را دوست دارم گفتند فال نیک چیست فرمودند فال نیک سخن نیکو است.

شماره: 0
سؤال 0: باعرض سلام و تحیات خانم وآقایی بین خود محرمیت ایجاد کردند حالا از طریق تلگرام عکس‌های بی‌حجاب خود را برای هم می‌فرستند چه حکمی دارد؟ سوال 2 اگربخواهیم ازفیض نمازجماعت برخورداربشویم رسیدیم به آخرنمازکه درحال تشهد هستند آیا می‌توانیم اقتدا کنیم؟ درحال سلام
1395/02/11
ادامه سؤال:
باعرض سلام و تحیات خانم وآقایی بین خود محرمیت ایجاد کردند حالا از طریق تلگرام عکس‌های بی‌حجاب خود را برای هم می‌فرستند چه حکمی دارد؟ سوال 2 اگربخواهیم ازفیض نمازجماعت برخورداربشویم رسیدیم به آخرنمازکه درحال تشهد هستند آیا می‌توانیم اقتدا کنیم؟ درحال سلام هم اگرباشند می‌توانیم ؟
جواب:

اگر زن و مردی مطابق ارکان و شرایط دین اسلام با هم عقد ازدواج ببندند از جمله عقد با حضور دو شاهد و ولی زوجه بسته شود برای هم دیگر حلال می گردند و جایز است با هم معاشرت داشته باشند یا عورت هم دیگر را ببینند بنابراین آن گونه که در سوال مطرح شده است میان دو نفر محرمیت ایجاد نمی‌گردد و ارسال آن عکسهای غیر شرعی برای یکدیگر درست نیست و فضای مجازی امکام دسترسی دیگران به آن هم وجود دارد.
ب) قبل از این که امام سلام بدهد می‌توان به او اقتدا کرد و با نیت جماعت نماز را بر پا داشت هرچه بیشتر نمازش را همراه با جماعت بر پا دارد ثوابش بیشتر است.

شماره: 0
سؤال 0: با عرض سلام استاد بزرگوار علت تعلق نگرفتن ارث قبل از فوت پدر چست؟
1395/02/11
جواب:

تا زمانی صاحب مال وجود داشته باشد دارایی او ارث به شمار نمی آید و او می‌تواند مطابق خواست خودش هر گونه که می‌خواهد مالش را به افراد یا به خویشاوندانش ببخشد.

شماره: 0
سؤال 0: آیا برای صحیح بودن وضو داشتن طهارت قبل از آن الزامي است؟
1395/02/11
جواب:

طهارت به معنای پاکی لازم است، اما اگر مراد شما رفتن به دستشویی است، اگر فرد نیازی به آن نداشته باشد آن الزامی نیست.

شماره: 0
سؤال 0: با سلام و تشکر بسیار ببخشید من تازه ازدواج کرده‌ام یعنی الان نامزد هستم ولی دو روز دیگه عروس دارم. ولی خیلی سوال دارم در مورد محدودیت‌ها و موانع و درست و غلط‌های رابطه ی زناشویی. حالا میخواستم اگه ممکنه هر جور شده تمامی محدودیت‌ها و موارد و رفتارهایی را ک
1395/02/11
ادامه سؤال:
با سلام و تشکر بسیار ببخشید من تازه ازدواج کرده‌ام یعنی الان نامزد هستم ولی دو روز دیگه عروس دارم. ولی خیلی سوال دارم در مورد محدودیت‌ها و موانع و درست و غلط‌های رابطه ی زناشویی. حالا میخواستم اگه ممکنه هر جور شده تمامی محدودیت‌ها و موارد و رفتارهایی را که شرعا حرام یا نادرست شمرده می‌شود، برایم بفرستید. مثل حد و حدود و مجاز و غیر مجازهای دخول و لذات مثل ارتباطات دهانی و غیره... بازم متشکرم
جواب:

برای آگاهی در این باره به کتاب های نوشته شده در این زمینه از جمله کتاب های ازدواج در اسلام آیین همسر داری مراجعه فرمایید این کتاب‌ها را می‌توانند از کتاب فروشی‌ها از طریق اینترنت به دست آورید.
و در همین سایت در بخش روابط زناشویی به سوالاتی در همین زمینه پاسخ داده شده است.

شماره: 0
سؤال 0: آیا جن میتونه بر انسان تسلط یابد؟ دیدگاه امام شافعی در مورد جن چی است؟
1395/02/11
جواب:

وجود جن با قرآن و سنت ثابت شده است و آنها نیز مانند انسان‌ها مکلف هستند، جن شرور مانند ویروس است اگر فردی به مکانی برود که درآن ویروس بیماری هست برود و پیشگیری نکند دچار آن ویروس می‌شود جن نیز این حالت را دارد و همیشه پیرامون انسان می‌گردد اگر انسان از یاد و عبادت خداوند غافل باشد ممکن است جن بر او تسلط یابد اما اگر خود را به یاد و عبادت خداوند بیاراید و اذکار و دعاهای ماثور را بخواند جن نمی تواند بر او تسلط یابد. در نصوص شریعت تاکید شده است که مسلمان برای در امان ماندن از گزند شیاطین بامدادان و شامگاهان برخی از آیات و سوره‌ها و اذکار را بخواند مانند: سه سوره آخر قرآن (اخلاص، فلق، ناس) و آیت الکرسی و..

شماره: 0
سؤال 0: از نظر اهل سنت آیا یهود و مسیحی‌های فعلی را اهل کتاب گفته می‌توانیم با وصف اینکه می‌دانیم که در کتاب‌های آسمانی تحریف‌های زیادی وارد کرده‌اند؟ آیا یهود و مسیحی‌های فعلی را به صفت اهل کتاب شناخته میتوانیم؟ و اگر جواب بله باشد به کدام دلایل او اگر جواب نه
1395/02/11
ادامه سؤال:
از نظر اهل سنت آیا یهود و مسیحی‌های فعلی را اهل کتاب گفته می‌توانیم با وصف اینکه می‌دانیم که در کتاب‌های آسمانی تحریف‌های زیادی وارد کرده‌اند؟ آیا یهود و مسیحی‌های فعلی را به صفت اهل کتاب شناخته میتوانیم؟ و اگر جواب بله باشد به کدام دلایل او اگر جواب نه باشد به کدام دلایل؟ منظور معامله‌ی که در اسلام برایمان با اهل کتاب ذکر شده با این یهودی‌ها و مسیحی‌ها انجام داده می‌توانیم؟
جواب:

از نظر اسلام یهودی‌ها و مسیحی‌ها اهل کتاب هستند و قرآن آنان را به زمان مشخصی محدود نکرده است بلکه همه آنان را با نام اهل کتاب مورد خطاب قرار داده است. معامله با آنان از لحاظ شرعی درست است.

شماره: 0
سؤال 0: دلیل علمی نجاست سگ و حرام بودن لمس آن، و آیا کل بدن سگ نجس است یا قسمتی از بدنش، و آیا هنگامی که سگ خیس است خود را تکان دهد ذرات آب به ما برخورد کند نجس می‌شویم؟ لطفا کامل توضیح دهید جزاک الله خیرا
1395/02/11
جواب:

در مذهب حنفیه و مالکیه سگ نجس العین نیست و مالکیه گفته است. اصل در هرچیزی پاک بودن آن است مگر این که خلاف آن ثابت شود بنابراین عرق، خون، خلط و آب دهان آن پاک است. حنفیه گفته است غذای پس مانده‌ی آن و عرق و آب دهان سگ نجس است. شافعیه و حنبلیه گفته اند: سگ نجس العین است، حنفیه و مالکیه و یک روایت از احمد گفته اند موی سگ پاک است بنابراین دیدگاه اگر خیس باشد و خود را تکان دهد و آب آن به بدن و لباس بخورد آن را نجس نمی کند. شافعیه و رای مذهب حنبلی بر این است که موی سگ نجس است بنابر این دیدگاه اگر سگ خیس باشد و خود را تکان دهد و آب آن به لباس یا بدن بخورد آن را نجس می‌کند.

شماره: 0
سؤال 0: با سلام و عرض ادب و آرزوی توفیق در سال نو برای شما برادران عزیزم یکی از بستگان ما دو همسر دارند و بنده شیر دختر همسر اول ایشان را چند بار خورده‌ام و‌حال قصد خواستگاری از دختر همسر دوم ایشان دارم که از نظر سنی ۶ سال از بنده کوچکتر می‌باشد سوال این است که ا
1395/02/11
ادامه سؤال:
با سلام و عرض ادب و آرزوی توفیق در سال نو برای شما برادران عزیزم یکی از بستگان ما دو همسر دارند و بنده شیر دختر همسر اول ایشان را چند بار خورده‌ام و‌حال قصد خواستگاری از دختر همسر دوم ایشان دارم که از نظر سنی ۶ سال از بنده کوچکتر می‌باشد سوال این است که این ازدواج جایز است یا خیر؟ بنده اهل سنت و سافعی مذهب هستم با تشکر
جواب:

شما اگر پنج بار بنابر مذهب شافعی شیر همسر اول آن آقا را خورده باشید فرزند آن آقا و همسرش به شمار می‌آیید و دختر همسر دوم آن آقا نیز خواهر شیری شما به شمار می‌آید و ازدواج شما با وی درست نیست. خداوند درباره حرام بودن خواهران شیر خوارگی می‌فرماید: حُرِّمَتْ عَلَيْكُمْ أُمَّهَاتُكُمْ وَبَنَاتُكُمْ وَأَخَوَاتُكُمْ وَعَمَّاتُكُمْ وَخَالَاتُكُمْ وَبَنَاتُ الْأَخِ وَبَنَاتُ الْأُخْتِ وَأُمَّهَاتُكُمُ اللَّاتِي أَرْضَعْنَكُمْ وَأَخَوَاتُكُم مِّنَ الرَّضَاعَةِ وَأُمَّهَاتُ نِسَائِكُمْ وَرَبَائِبُكُمُ اللَّاتِي فِي حُجُورِكُم مِّن نِّسَائِكُمُ اللَّاتِي دَخَلْتُم بِهِنَّ فَإِن لَّمْ تَكُونُوا دَخَلْتُم بِهِنَّ فَلَا جُنَاحَ عَلَيْكُمْ وَحَلَائِلُ أَبْنَائِكُمُ الَّذِينَ مِنْ أَصْلَابِكُمْ وَأَن تَجْمَعُوا بَيْنَ الْأُخْتَيْنِ إِلَّا مَا قَدْ سَلَفَ إِنَّ اللَّـهَ كَانَ غَفُورًا رَّحِيمًا (نسا آیه 23)
و ازدواج با خواهران شیریتان بر شما حرام است.
پیامبر (ص) فرموده است: و یحرم من الرضاعه ما یحرم من النسب
هر آنچه از طریق نسب حرام شده باشد از طریق شیر خوارگی نیز حرام می‌باشد.

شماره: 0
سؤال 0: آیا میتوان با خواهر زاده همسر فعلی ازدواج نمود؟
1395/02/11
جواب:

تا زمانی که زنی در عقد ازدواج مردی باشد ازدواج آن مرد با خواهرزاده او درست نیست.

شماره: 0
سؤال 0: آیا استفاده از لفظ هر چه قسمت باشد همان خواهد شد اشگال ندارد؟ اصلا فرق تقدیر با قسمت چیست؟ اگر بگوییم قسمت و سر نوشت انسان دست خودش است شرک است و اشکال دارد؟
1395/02/11
جواب:

الف: فرد باید برنامه ریزی درستی داشته باشد و بکوشد به اهداف خود برسد سپس اگر بگوید هرچه قسمت شد اشکالی ندارد، اما اگر خودش را به تنبلی بزند و تلاش نکند و بگوید هرچه قسمت شد در این صورت گفتن چنین سخنی اشکال شرعی دارد زیرا خداوند در روز قیامت بهشت را در برابر اعمال نیک به انسان می دهد.
ب: تقدیر و قسمت یکی است.
ج: سرنوشت انسان دردست خداوند است ولی انسان از آن آگاهی ندارد پس باید برای دستیابی به موفقیت و رستگاری تلاش کند. خداوند می فرماید: لیس للانسان الا ما سعی "سوره نجم آیه 39"
و این که برای انسان پاداش و بهره ای نیست جز آنچه خود کرده و تلاش نموده است
باز می فرماید:
إِنَّ اللَّـهَ لَا يُغَيِّرُ مَا بِقَوْمٍ حَتَّى يُغَيِّرُوا مَا بِأَنفُسِهِمْ وَإِذَا أَرَادَ اللَّـهُ بِقَوْمٍ سُوءًا فَلَا مَرَدَّ لَهُ وَمَا لَهُم مِّن دُونِهِ مِن وَالٍ
رعد : 11
همانا خداوند بر اساس تلاش و فعالیت بنده سرنوشت وی را تعیین نموده است.

شماره: 0
سؤال 0: آیا اگرهمسر از انسان راجع به گذشته‌اش بپرسد مثلا قبلا عمل زنا را مرتکب شده یا با کسی رابطه داشته و یا قبل از ازدواج بپرسد آیا باید حقیقت را گفت اگر قسم دهد چه؟
1395/02/11
جواب:

زن و شوهر نباید با گذشته یکدیگر کار داشته باشند و آن‌را واکاوی کنند زیرا ممکن است این کار سبب فروپاشی خانواده شود. بهتر است زن و شوهر در اعمال گذشته هم دیگر تجسس نکنند و آنها را برای هم بازگو ننمایند. بلکه با رفتار نیک و اعتماد و اطمینان به یکدیگر زندگی زناشویی خود را به نیکی ادامه دهند.
پیامبر (ص) فرموده است:
کل امتی معافی الاالمجاهرین "متفق علیه"
تمام امت من بخشیده می‌شوند مگر کسانی که گناه خود را آشکار می‌سازند.
مجاهرین افرادی هستند که کسی گناهان آنان را نمی بیند و از آن آگاهی نمی یابد اما خود او گناه‌اش را آشکار می‌کند و به دیگران خبر می‌دهد. بنابراین مومن اگر گناه انجام داد باید آن‌را آشکار ننمایند و تنها در حضور خداوند به گناهش اعتراف کند و از آن توبه کند.

شماره: 0
سؤال 0: آيا خداودند دقيقا تعيين مي فرمايند كه تك تك انسانها از فلان پدر و مادر و در فلان محل به دنيا بيايد؟ آيا خداوند تعيين مي كنند كه انسان با چه تجربياتي در زندگي‌اش مواجه شود؟ اگر جوابتان مثبت باشد: مي دانيم كه شخصيت انسانها حاصل وراثت و محيط آنها (كشور، شهر
1395/02/11
ادامه سؤال:
آيا خداودند دقيقا تعيين مي فرمايند كه تك تك انسانها از فلان پدر و مادر و در فلان محل به دنيا بيايد؟ آيا خداوند تعيين مي كنند كه انسان با چه تجربياتي در زندگي‌اش مواجه شود؟ اگر جوابتان مثبت باشد: مي دانيم كه شخصيت انسانها حاصل وراثت و محيط آنها (كشور، شهر، خانواده، دوستان و..) هستند و عملكردشان در زندگي بستگي زيادي به اين عوامل (به ويژه وراثت) دارد. حال، چگونه مي توان بدترين و گناهكارترين فرد (چه در حق الله و چه در حق الناس) را عذاب داد؟ شخصيت آن فرد و نحوه عملكردش و محيط زندگي خانوادگي و اجتماعي او همگي توسط خود خداوند تعيين شده اند پس چگونه مي توان از او گله كرد كه آنطور عمل نكرد؟ اگر جوابتان منفي باشد: اگر خداوند خانواده، تجربيات، داشته ها و نداشته را به او نداده پس شكر گفتن براي نعمتها و همچنين دعا براي چيست؟ اگر جوابتان نسبي است چه محدوده اي دارد؟ لطفا جواب را به ايميلم ارسال فرماييد با تشكر
جواب:

روان شناسان گفته‌اند که ژنتیک و محیط بر شکل گیری شخصیت انسان موثر است یا تاثیر فراوانی دارد یعنی انسان ویژگی های مثبت و منفی خود را غالباً از این دو طریق می گیرد اما نیروی اراده نیز در تکامل انسان اثر گذار است چنان که قرآن فرموده است: "فالهمها فجورها و تقواها" یعنی زمینه خوبی و بدی در انسان نهاده شده است؛ سپس خداوند انسان را در زندگی می‌آزماید تا مشخص شود هر کس چقدر به سمت فجور یا به سمت تقوا و پرهیزکاری می‌رود و در روز قیامت انسانها بنابر تصمیم و تلاش برای پرهیزکار کردن خود و توفیق به دست آمده پاداش دریافت می کنند و اگر در راستای فسق و فجور تصمیم گرفته و تلاش کرده‌ باشد کیفر می‌بینند همانگونه که خداوند فرموده است پیامبران را فرستادیم تا شما را آموزش بدهند و اخلاق و رفتار تان را پاک و نمایند: هُوَ الَّذِي بَعَثَ فِي الْأُمِّيِّينَ رَسُولًا مِّنْهُمْ يَتْلُو عَلَيْهِمْ آيَاتِهِ وَيُزَكِّيهِمْ وَيُعَلِّمُهُمُ الْكِتَابَ وَالْحِكْمَةَ وَإِن كَانُوا مِن قَبْلُ لَفِي ضَلَالٍ مُّبِينٍ
"جمعه : 2"
بنابراین اراده در رشد و تکامل انسان می تواند بسیار اثرگذار باشد.

شماره: 0
سؤال 0: توي فقه شافعي، اگه فردي ديروز فوت كرده باشه و ديروز هم خاكش كرده باشن،ايا يكي از بچه‌هاش فقط بخاطر ديدن گور پدر و نه انجام مراسم بره سر قبر پدرش آيا مشكلي داره؟
1395/02/11
جواب:

رفتن این فرد به سر قبر پدرش از لحاظ شرعی مانعی ندارد به طور کلی رفتن به قبرستان اگر همراه با کارهای غیر شرعی نباشد مانعی ندارد بلکه می‌تواند سبب پند و اندرز زیارت کننده گردد. پیامبر (ص) فرموده است: کنت نهیتکم عن زیاره القبور فذوروها "مسلم"
شما را از رفتن به قبرستان نهی کرده بودم پس بعد از این به دیدار آن بروید
خود پیامبر (ص) بر سر قبر مادرش رفته است.