پاسخ به سؤالات فقهی

ایمیل خود را وارد کنید تا پاسخ‌های فقهی به صورت خودکار برایتان ارسال شود:

برای ارسال سؤالات فقهی خود به این آدرس مراجعه نمایید.

شماره: 0
سؤال 0: آیا وقتی که عذر شرعی داریم برداشتن موهای بدن مثل دست وپا و... ایرادی داره؟
1394/02/07
جواب:

برداشتن موهای زاید بدن و چیدن ناخن در زمان وجوب غسل و داشتن عذر شرعی اشکالی ندارد

شماره: 0
سؤال 0: با سلام و خسته نباشید و تشکر از سایت خوبتون. محل کارم 1همکار داریم اهل حق بعضی وقتا میوه یا چای میاره و تعارف می‌کنه، خوردنش از لحاظ شرعی مشکلی داره یا نه؟
1394/02/07
جواب:

اگر مال خودش باشد و پاک باشد خوردن آن با رضایت او درست است و مشکلی ندارد

شماره: 0
سؤال 0: برای مسح گوش آیا دوباره دست به آب زنیم؟
1394/02/07
جواب:

مسح گوشها در وضو سنت است و نیز سنت است با آب تازه آن مسح شود و برخی از علما گفته‌اند با آبی که سرش را مسح نموده با همان گوش را نیز مسح کند.

شماره: 0
سؤال 0: آیا می‌توان بر آب مذی آب پاشید که لباسمان پاک شود چرا که برای جوانان دوری از آن سخت است و حدیث داریم؟
1394/02/07
جواب:

اگرمذی به بدن برسد آن بخش از بدن باید شسته شود اما اگر به لباس جوان بخورد پاشیدن آب بر روی آن برای پاک شدن‌اش کافی است به سبب آن که پرهیز آن برای جوانان دشوار است و این رخصت به آنان داده شده است. سهل بن حنف گوید: من از فراوانی مذی به تنگ آمده بودم و به علت وجود فراوان آن غسل می‌کردم تا اینکه آن را با پیامبر (ص) در میان گذاشتم و آن حضرت فرمودند: تنها وضو گرفتن برای تو کافی است و غسل لازم نیست گفتم اگر به لباسم برسد چطور فرمود کافی است یک کف دست را پر از آب نموده و بر آن جای از لباس که به آن اصابت کرده است بپاشی. (ابوداوود، ابن ماجه، ترمذی)

شماره: 0
سؤال 0: هنگامی که نماز صبح را سهوا خواب بمانیم بلافاصله وقتی بیدار شدیم به نیت ادا بخوانیم یا قضا؟
1394/02/07
جواب:

هرگاه وقت نماز پایان یابد آن نماز قضا شده است و به نیت قضا به جای آورده می‌شود خداوند بر اساس نیت فرد که از روی تنبلی یا سهو و خواب ماندن و... نماز قضا شده باشد با او رفتار می نماید و به او پاداش می‌دهد.

شماره: 0
سؤال 0: زنی هستم 30 ساله 2 سال است که ازدواج کرده‌ام. در حال حاضر قصد بچه دار شدن داریم. همسرم اصرار دارد به متخصصان تغذیه مراجعه کنیم و فقط و فقط با رعایت رژیم غذایی بچه اول ما پسر شود اینگونه نیست که همسرم از دختر خوشش نیاید، اما دوست دارد بچه اول پسر باشد. برا
1394/02/07
ادامه سؤال:
زنی هستم 30 ساله 2 سال است که ازدواج کرده‌ام. در حال حاضر قصد بچه دار شدن داریم. همسرم اصرار دارد به متخصصان تغذیه مراجعه کنیم و فقط و فقط با رعایت رژیم غذایی بچه اول ما پسر شود اینگونه نیست که همسرم از دختر خوشش نیاید، اما دوست دارد بچه اول پسر باشد. برای خودم اصلا دختر و پسر فرقی ندارد. اما الان می‌ترسم اگر پیش متخصص تغذیه برویم در کار خدا دخالت نکرده‌ایم؟ اگر خدایی نکرده مشکلی برای بچه ما پیش بیاید (نقوص جسمانی، بعدا بزرگ بشه خدایی نکرده بچه صالحی نباشه) می‌دانم هیچ وقت خودم و همسرم را نمی‌بخشم و مدام خودم‌رو سرزنش می‌کنم که من توی کار خداوند دخالت کرده‌ام. خواهش می‌کنم منو راهنمایی کنید. آیا از لحاظ شرعی و موازین اسلام مشکلی وجود دارد؟
جواب:

رفتن نزد متخصص تغذیه برای چنین هدفی گناه ندارد اما بهتر است فرد به خدا توکل کرده و هر فرزندی را که خداوند به او می‌بخشد به آن راضی باشد دادن پسر و دختر در دست خداوند است. مهم تندرست و صالح بودن فرزند است نه جنس آن.

شماره: 0
سؤال 0: مدتی 8 سال می‌شود ازدواج نموده‌ام ولی از ابتدا بین فامیل من و فامیل خانم اختلافات وجود داشت که موجب عقدههای شده. ظاهراً روابط نورمال دارند ولی همیشه کوشش می‌کنند به هم به نوع صدمه برسانند که این عمل شان بالای زندگی ماهم تأثیرات‌اش را دارد. مادرم از اینکه
1394/02/07
ادامه سؤال:
مدتی 8 سال می‌شود ازدواج نموده‌ام ولی از ابتدا بین فامیل من و فامیل خانم اختلافات وجود داشت که موجب عقدههای شده. ظاهراً روابط نورمال دارند ولی همیشه کوشش می‌کنند به هم به نوع صدمه برسانند که این عمل شان بالای زندگی ماهم تأثیرات‌اش را دارد. مادرم از اینکه خانم‌ام با ایشان روابط درست ندارد از بنده نیز آزرده است و همیشه در حقم دعا بد می‌کند. هر قدر کوشش بنده گی‌ام را کردم نتوانستم مادرم و همچنان خانم‌ام را راضی بسازم تا از عقده‌هایشان در برابر یکدیگر در گذرند. فعلاً در حالتی قرار دارم که نمی‌دانم چی کنم. دلم به کودکانم می‌سوزد که بسیار خورد هستند. باید یاد آور شوم که هر دو شخص یعنی خانم‌ام و مادرم بی سواداند و هیچ نوع دلیل منطقی را قبول ندارند. امید است بنده را طبق شرع محمدی رهنمایی کنید. تشکر
جواب:

شما با رفتار مناسب حق فرزندی را درباره مادرت و حق همسری را درباره همسرت رعایت کن تا برای فرزندانتان الگوی نیکی باشی و مبادا فرزندان در آتش اختلافات خانوادگی تباه گردند توصیه می‌شود برای حل مشکل مادر و همسرت را نزد روانشناس و مشاور خانواده ببرید تا از نزدیک با آنان حرف بزند و راه کار عملی مناسب برای از بین رفتن مشکل آنان پیش رویشان قرار دهد.

شماره: 0
سؤال 0: در کدام نماز (جهری یا سری) قرایت را در اقتدا به امام بخوانیم؟ سوره را نیز باید بخوانیم؟
1394/02/07
جواب:

در مذهب شافعی در همه نمازها در حال اقتدا مأموم باید سوره فاتحه را بخواند مگر آن‌که بیاید و امام را در حال رکوع بیابد و نیت می‌کند و به رکوع می‌رود و خواندن فاتحه آن رکعت از او ساقط می‌شود در نمازهای سری در دو رکعت نخست مأموم پشت سر امام سوره فاتحه و سوره دیگر را نیز می‌خواند.
در مذهب حنفی مأموم فاتحه و سوره دیگر را پشت سر امام در نماز نمی‌خواند.

شماره: 0
سؤال 0: در اولین رابطه یا همون شب زفاف استفاده از کاندوم مشکل شرعی دارد؟ (برداشتن بکارت با استفاده از کاندوم)
1394/02/07
جواب:

اگر مشکل بهداشتی نداشته باشد مشکل شرعی ندارد.

شماره: 0
سؤال 0: قبل از سوره حمد در رکعت اول یا رکعات بعدی بسم الله را بخوانیم؟ و قبل از حمد و سوره در رکعت دوم به بعد چطور؟ (در صورتی که در رکعت اول قبل از حمد تعوذ و تسمیه را خوانده‌ایم)
1394/02/07
جواب:

درباره گفتن بسم الله الرحمن الرحیم در آغاز سوره فاتحه دو نظر دارد برخی آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌را بخشی از سوره حمد می‌دانند که در نماز باید هربار که سوره فاتحه خوانده می‌شود بسم الله نیز خوانده شود، اما برخی دیگر گفته‌اند بخش از سوره فاتحه نیست خواندن بسم الله سنت است.

شماره: 0
سؤال 0: دوستی دارم که در یکی از تلویزیون‌های خصوصی به اسم طلوع در افغانستان کار می‌کند. من چند بار ازش خواهش کردم که کار در این شبکه را ترک کند٬ چون این شبکه تلویزیونی بر علاوه پخش اخبار٬ برنامه‌های ضد اسلامی و اخلاق را نیز پخش مینماید. اما دوستم برایم بهانه می‌آ
1394/02/07
ادامه سؤال:
دوستی دارم که در یکی از تلویزیون‌های خصوصی به اسم طلوع در افغانستان کار می‌کند. من چند بار ازش خواهش کردم که کار در این شبکه را ترک کند٬ چون این شبکه تلویزیونی بر علاوه پخش اخبار٬ برنامه‌های ضد اسلامی و اخلاق را نیز پخش مینماید. اما دوستم برایم بهانه می‌آورد که «من در یک بخش غیر از این بخش‌های که برنامه‌های ضد اسلام را پخش می‌کنند کار می‌کنم . حالا من از شما تمنا دارم تا در پرتو آیات قرآنی و احادیث نبوی در این زمینه برای من و دوستم واضح سازید که کار در چنین شبکه‌های تلویزیونی که بر علاوه اخبار و مشکلات اجتماعی، برنامه‌های ضد اسلام و اخلاق انسانی را پخش می‌کنند و پول خود را هم از امریکا و اسراییل دریافت می‌کنند٬ جواز دارد یا نه؟
جواب:

اگر فرد با کار کردن در چنان شبکه‌هایی موثر واقع شود و با گذشت زمان تأثیر خوبی بگذارد مانعی ندارد چه بسا با کارکردن در آنجا به مهارت‌هایی دست یابد و مسیر آن شبکه را به سوی نیکی تغییر دهد اگر نتواند چنان تغییری ایجاد کند می‌تواند با یادگیری دانش آن کار شبکه خوب دیگری راه اندازی کند و برنامه‌های سودمندی را پخش نماید، اما اگر فرد با کارکردن در آن شبکه متأثر دیگران شود، و کمکم هویت اسلامی خودش را از دست دهد و نسبت به موازین شرعی بی تفاوت گردد، کارکردن‌اش در آن شبکه جایز نیست.

شماره: 0
سؤال 0: من می‌تونم ثوابی یا خیری به پدرم بفرستم؟ (ایشون از دنیا رفنتد) پدر من بر اثر آتش سوزی از دنیا رفتند،آیا بنابر بعضی روایات و احادیث (که میگن توی این شرایط شهید حساب می‌شوند!!) ایشون الان توی بهشت هستند؟
1394/02/07
جواب:

درباره هدیه ثواب کارهای نیک به مردگان میان علما اختلاف است و برخی گفته‌اند آن ثواب به مرده می‌رسد و برخی گفته‌‌اند نمی‌رسد
اما بهترین کاری که زندگان برای مردگان انجام می‌دهند دعا کردن و آمرزش خواستن برای آنان است به ویژه دعای فرزند نیک برای پدر و مادر بسیار ارزشمند است.
اگر فرد مسلمان بر اثر آتش سوزی بمیرد امید است مشمول رحمت خداوند گردد و به بهشت برود اما اگر کسی ایمان و عمل صالح نداشته باشد ، مشمول آن حدیث نمی‌شود.

شماره: 0
سؤال 0: من توی کتابی خوندم که با هفتاد هزار بار گفتن لا اله الا الله به بهشت میریم! آیا حقیقت داره.
1394/02/07
جواب:

برترین ذکرها گفتن لااله الاالله است و جایگاه والایی در میزان حسنات بندگان دارد اما شرط داخل شدن به بهشت ایمان و عمل صالح است که لااله الاالله نیز یکی از کردارهای نیک به شمار می‌آید و ذکر زبانی است چون کسی که لااله الاالله می‌گوید باید به خواسته‌های آن عمل کند و با تمام وجود تسلیم خداوند گردد و پایبند به انجام کردارهای نیک و حلال باشد و از کارهای بد و حرام بپرهیزد.

شماره: 0
سؤال 0: در شهر وحومه مریوان تعدادزیادی سگ ولگرد وجود دارند که مشکلات بهداشتی زیادی بوجود آورده‌اند شبکه بهداشت مریوان قصد دارد این سگها را معدوم کند آیا کشتن این سگها و گرفتن پول بابت آن حلال است؟
1394/02/07
جواب:

اگر سگها موذی و به نظر متخصصان آن سگ‌ها برای بهداشت و مردمان زیان آور و خطرناک باشند و مانند درندگان به مردم یورش آورند. کشتن آنها به شیوه نیک مانعی ندارد.

شماره: 0
سؤال 0: با توجه به تفاوت مقدار مثقال در عهد پیامبر( ص) و در حکومت اموی و مثقال موجود در بازار، در تبدیل مثقال به گرم، از کدام مثقال استفاده می‌شود؟ ( در مذهب امام شافعی)
1394/02/07
جواب:

تفاوت چندانی ندارد. برخی گفته‌اند 85 گرم و برخی گفته‌اند نود گرم با هرکدام حساب شود اشکالی ندارد.