پاسخ به سؤالات فقهی

ایمیل خود را وارد کنید تا پاسخ‌های فقهی به صورت خودکار برایتان ارسال شود:

برای ارسال سؤالات فقهی خود به این آدرس مراجعه نمایید.

شماره: 0
سؤال 0: حکم ازدواج زن با شوهر عمه یا شوهر خاله چیست؟
1394/09/03
جواب:

تا زمانی که عمه یا خاله در عقد ازدواج آن مرد باشد، ازدواج برادر زاده یا خواهر زاده با آن مرد درست نیست پیامبر(ص) فرموده است: لَا يُجْمَعُ بَيْنَ الْمَرْأَةِ وَعَمَّتِهَا وَلَا بَيْنَ الْمَرْأَةِ وَخَالَتِهَا .. . "متفق علیه"
میان زن و عمه و میان زن و خاله اش در عقد ازدواج یک مرد جمع کرده است.
اگر خواهر زاده یا برادر زاده زن مردی باشد ازدواج خاله یا عمه با آن مرد درست نیست و آن نوع ازدواج حرام است.

شماره: 0
سؤال 0: بنده حدود سه سال پیش با پسری دوست شدم ک ایشان یک رفیق متاهل و زنو بچه دار داشتن ک ۲۵سال داشتن این رفیقش ک منو دید دیوانه وار عاشقم شد وگف باید باهاش دوست بشم تا مدتها اصرار میکرد تا بلخره قبول کردم مدتی که باهاش دوست بودم عشق عجیبی نسبت ب من داشت ینی واقع
1394/09/03
ادامه سؤال:
بنده حدود سه سال پیش با پسری دوست شدم ک ایشان یک رفیق متاهل و زنو بچه دار داشتن ک ۲۵سال داشتن این رفیقش ک منو دید دیوانه وار عاشقم شد وگف باید باهاش دوست بشم تا مدتها اصرار میکرد تا بلخره قبول کردم مدتی که باهاش دوست بودم عشق عجیبی نسبت ب من داشت ینی واقعا دیوانه من شده بود.یکبار از سرعذاب وجدان ک متاهل هس باهاش تموم کردم ولی دس بردار نبود وبا اصرار فراوانش دلم سوخت ورفتم دیدمش تو فاصله یک ماه جدایی ایشون۲۳کیلو کم کرده بود انقد ک غصه خورده بود.من وقتی دیدمش وحشت کردم.من حتی ی آخ هم بگم ایشون گریه میکنه برام انقد ک شدید عاشقمه.بعداز دوسال دوستی تصمیم گرف زنشو طلاق بده.البته ی دلایل خوبی هم واس طلاقش داره الکی نمیخاد بده.ولی ب من گفته باید باش عروسی کنم بعد طلاق منم گفتم باشه.اما الان پیشش نیستم چون دانشجوی شهرشون بودم.دوساله ازم دوریم ولی تو این مدت۳بار همو دیدیم.ایشون از غصه دوری من کبدش لکه برداشته دکتر گفته اگه غصه بخوره میمیره و ب عروسی هم نمیرسه.ببخشید ک انقد طولانی نوشتم خاستم شرایطمو اول بدونید بعد سوالمو جواب بدید.ازدواج با ایشون از نظر شرعی درسته؟ایا من اهو دینی ب گردن خانم این آقا دارم؟خیلی عذاب وجدان دارم.اگر باش دوس نمیشدم یا ازدواج نکنم شک ندارم میمیره.خاستم از نظر شرعی بینم اشکال داره یا ن؟
جواب:

از لحاظ شرعی ازدواج زن با مردی که زن دارد اشکال ندارد چون برای مرد جایز است همزمان و در صورت وجود شرایط و رعایت عدالت با چهار زن ازدواج کند.
اما مبادا شرط ازدواج شما با آن مرد طلاق دادن زنش باشد و شما سبب فروپاشی آن خانواده و جدایی زن و شوهر از همدیگر شوید. چون جدایی افکندن میان زن و شوهر کار ابلیس و لشکریان آن است و مسلمان باید از آن دوری کند.

شماره: 0
سؤال 0: اینجانب با توجه به اینکه در قسمت اداری مدرسه مشغول به کارم و بخشی از اموراتم امحای کاغذهایی که دیگر به آنها نیازی نمی باشد که در آنها عباراتی چون کلمه «الله» جل جلاله و نیز اسامی دیگر خداوند رحمان و گاهاً آیاتی از آیات کلام الله مجید است، می‌باشد. لذا در
1394/09/03
ادامه سؤال:
اینجانب با توجه به اینکه در قسمت اداری مدرسه مشغول به کارم و بخشی از اموراتم امحای کاغذهایی که دیگر به آنها نیازی نمی باشد که در آنها عباراتی چون کلمه «الله» جل جلاله و نیز اسامی دیگر خداوند رحمان و گاهاً آیاتی از آیات کلام الله مجید است، می‌باشد. لذا در این خصوص نیازمند راهنمایی آن بزرگواران می‌باشم که با کاغذهای یادشده چگونه رفتار کنم؛ سوزاندن، چال کردن، سپردن به آب روان و یا راه دیگری وجود دارد لطفا با دلیل و برهام مرا راهنمایی فرمایید.
جواب:

اگر در اداره دستگاه کاغذ خرد کن باشد آن را با آن خرد کن تا آیات و کلمات مقدس از شکل اصلی خود بیرون آیند و آنها را به کسانی که کاغذ ها را جمع آوری و خمیر می کنند بسپار تا آن را بازیافت کنند.
یا آنها را در جای پاک و مناسب و دور از دسترس دفن کن اگر این ممکن نباشد آنها را بسوزان و خاکسترش را در جای پاکی بریز.
در زمان حضرت عثمان (رض) زمانی که میان قاریان درباره خواندن قرآن اختلاف پدید آمد و برای جلوگیری از گسترش اختلاف خلیفه دستور داد از روی مصحفی که در زمان ابوبکر صدیق(رض) جمع آوری شده بود، چند نسخه نوشتند و به استانها فرستادند و قاریان را مکلف کردند که از روی آن قرآن بخوانند و مصحف های قبلی را سوزاندند.

شماره: 0
سؤال 0: این شیعه ها مذهب مارو مسخره میکن آیا ماهم میتونیم مذهب شونو مسخره کنیم؟
1394/09/03
جواب:

قرار نیست رفتار ما با دیگران عکس العمل رفتار آنان باشد بلکه مسلمانی که با خداوند مهربان و مهرورز ارتباط برقرار می کند و نماز می گزارد و عبادت ها را انجام می دهد باید با خلق خدا مهربان باشد و با اخلاق نیک خود تاثیر مثبت بر دیگران بگذارد حتی اگر از دیگران بدی ببیند با نیکی پاسخ آنان را بدهد خداوند متعال می فرماید (ادْفَعْ بِالَّتِي هِيَ أَحْسَنُ السَّيِّئَةَ نَحْنُ أَعْلَمُ بِمَا يَصِفُونَ) مومنون 96
با نیکوترین شیوه بدی را دفع کن.
مسخره کردن و ریشخند دیگران از لحاظ شرعی حرام است. خداوند متعال می فرماید: يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا لَا يَسْخَرْ قَوْمٌ مِّن قَوْمٍ عَسَى أَن يَكُونُوا خَيْرًا مِّنْهُمْ وَلَا نِسَاءٌ مِّن نِّسَاءٍ عَسَى أَن يَكُنَّ خَيْرًا مِّنْهُنَّ وَلَا تَلْمِزُوا أَنفُسَكُمْ وَلَا تَنَابَزُوا بِالْأَلْقَابِ بِئْسَ الِاسْمُ الْفُسُوقُ بَعْدَ الْإِيمَانِ وَمَن لَّمْ يَتُبْ فَأُولَـئِكَ هُمُ الظَّالِمُونَ (حجرات 11)
ای کسانی که ایمان آورده‌اید گروهی گروهی دیگر را به ریشخند نگیرید چه بسا که آنان از اینان باشند.
پیامبر (ص) با اخلاق نیک بدی‌های دشمنان را جواب داد و در آنان تاثیر مثبت گذاشت و دشمنان سرسخت‌اش دوستان صمیمی او شدند در هر شرایطی مسلمان باید نیکوترین شیوه را برگزیند و مبادا با رفتار و گفتارش دل کسی را بشکند و خودش را در گناه بیندازد.

شماره: 0
سؤال 0: سلام نام فردین چه معنا دارد و از دید شریعت جایز است یا نه؟
1394/09/03
جواب:

فردین مخفف فروردین نخستین ماه سال خورشیدی است و نام گزاری با آن اسم مانع شرعی ندارد.

شماره: 0
سؤال 0: سلام. وقت بخیر، بنده حدود 10 ماه میشه نامزد کرده ام، اما نامزدم بهم فشار میاره که فلانی برای نامزدش مثلا موقع عید300 هزارتومن پول میده و تو برای من 200 تومن پول میدی... خجالت نمی کشی؟؟؟ حرف گوش نمی کنه میگم بهش من ازین بیشتر پول ندارم یعنی نیست، میگه به م
1394/09/03
ادامه سؤال:
سلام. وقت بخیر، بنده حدود 10 ماه میشه نامزد کرده ام، اما نامزدم بهم فشار میاره که فلانی برای نامزدش مثلا موقع عید300 هزارتومن پول میده و تو برای من 200 تومن پول میدی... خجالت نمی کشی؟؟؟ حرف گوش نمی کنه میگم بهش من ازین بیشتر پول ندارم یعنی نیست، میگه به من ربطی نداره خواستی زن نگیری حالا که گرفتی باید بیاری وظیفته؟ متاسفانه مادرش رو هم جلوی خودم فوش میده ؟؟؟ پول هم یکسره درخواست میکنه ، اکنون وظیفه من چیست؟ چندبار خواستم برم پیش دعا نویس دعایی بده که از هم جدا بشیم باز نرفتم ، من خودم قرآن می خونم و پایبندم بهش ... خواهش میکنم جواب بدید و یک پاسخ به ایمیل بنده بفرستید. باتشکر
جواب:

همه چیز در دنیا با مادیات نیست و سعی کنید با سخنان مهربانانه و منطقی او را قانع کنید و به او بفهمانید که ارزش وی نزد شما بسیار بالاست و تنها به سبب کم بودن درآمد تان پولی را که می خواهد نمی توانید به او بدهید اما اگر نپذیرفت نزد مشاور یا کسی که خبره است بروید و خواسته هایتان را با او در میان بگذارید و راه حلی در پیش روی شما قرار دهد توضیح: بهتر است پیش از عقد ازدواج خواستگارها وضعیت و خواسته هایشان را با یکدیگر در میان بگذارند تا خواسته طرف مقابل غیر منطقی و بیش از حد توان نباشد. شما سعی کنید با محبت و سخنان دلنواز شالوده خانواده اتان را استحکام بخشید مبادا برای فروپاشی کانون خانواده به دنبال خرافات بروید و چیزهایی غیر شرعی متوسل شوید چون جدایی انداختن میان زن و شوهر کار شیطانی است و از لحاظ شرعی درست نمی باشد. خودتان برای یکدیگر دعا کنید و به خداوند متوسل شوید بی شک کسی به درگاه خداوند بنالد و دست نیاز به سوی او برافرازد خداوند او را ناامید نخواهد کرد و به کارش سامان می بخشد.

شماره: 0
سؤال 0: با سلام خدمت شما من حدود 4 سال است که با پسر داییم رابطه جنسی دارم والان حدود 18 سالمه اما نمیتونم جلوی شهوتم رو بگیرم الان حدود 10بار میشه که این کار را انجام دادیم ومن هر بار توبه میکنم وقسم میخورم که این کار را انجام نمیدم اما باز قسم را میشکنم نمیدونم
1394/09/03
ادامه سؤال:
با سلام خدمت شما من حدود 4 سال است که با پسر داییم رابطه جنسی دارم والان حدود 18 سالمه اما نمیتونم جلوی شهوتم رو بگیرم الان حدود 10بار میشه که این کار را انجام دادیم ومن هر بار توبه میکنم وقسم میخورم که این کار را انجام نمیدم اما باز قسم را میشکنم نمیدونم ایا دیگه خدا توبه ی منو می پذیره یا نه نمی دونم چیکار کنم لطفا راهنماییم کنید؟
جواب:

هرگاه فرد گناهکار صادقانه توبه کند و به درگاه خدا باز گردد و از کار بدش پشیمان شود و تصمیم قطعی بگیرد به سوی آن گناه نرود خداوند توبه او را می پذیرد حتی اگر توبه اش را بشکند و دوباره مرتکب گناه گردد و توبه نماید خداوند توبه اش را می پذیرد اما کسی که توبه می کند برای اینکه توبه اش محکم و استوار باشد باید از اسباب گناه و محیط و شرایطی که فرد را وسوسه و به گناه گرفتار می کند دوری گزیند.
سوال کننده اگر دختر است از پسر دایی خود بخواهد که با هم ازدواج کنند و از شر گناه رهایی یابند.

شماره: 0
سؤال 0: دروغ چه حکمی دارد سنی به ولایت مطلقه ی فقیه باور دارد؟ شما چطور؟ شوری یعنی چه؟ ماده 5 اساس نامه: التزام با قانون اساسی ایران یعنی چه؟
1394/09/03
جواب:

الف- دروغ حرام است، جز در موارد استثنایی که امام نووی در کتاب ریاض الصالحین باب مواردی که دروغ در آن جایز است. آن موارد استثنایی را آورده و دلایل آن را بیان نموده است به آن مراجعه شود.
ب- مذاهب اهل سنت به ولایت مطلقه باور ندارند.
ج- شورا از دیدگاه اسلام عبارت است از تبادل آرا و نظریات به هدف تشخیص رای سودمند و سازنده در موردی از موارد و مشورت و رایزنی با دانشمندان دینی و متخصصان امور در مسایلی که نص صریح وجود ندارد.

شماره: 0
سؤال 0: با سلام آیا گرفتن پول از دیگری به خاطر ضمانت کردن او جایز است؟ (اخذ اجرت در مقابل ضمان)
1394/09/03
جواب:

چنین کاری بر خلاف تکافل اجتماعی اسلامی است و علما آن را جایز نمی دانند.

شماره: 0
سؤال 0: باعرض سلام وخسته نباشید خدمت برادران عزیز.بنده چندوقتی هست درشرکت بازاریابی شبکه ای فعالیت دارم. لطفابنده رانسبت به شرعی بودن درآمد آن که به صورت پورسانت درقبال خریدوآوردن زیرمجموعه به تیم خودم دریافت میکنم رابررسی کنید.درضمن دارای مجوزبازاریابی از وزارت
1394/09/03
ادامه سؤال:
باعرض سلام وخسته نباشید خدمت برادران عزیز.بنده چندوقتی هست درشرکت بازاریابی شبکه ای فعالیت دارم. لطفابنده رانسبت به شرعی بودن درآمد آن که به صورت پورسانت درقبال خریدوآوردن زیرمجموعه به تیم خودم دریافت میکنم رابررسی کنید.درضمن دارای مجوزبازاریابی از وزارت صنعت ومعدن می باشند.
جواب:

برای دریافت پاسخ به بخش سوالات فقهی بخش معاملات در همین سایت مراجعه کنید. چکیده پاسخ این است که این کار بمانند شرکت های هرمی است علما چنین کاری را جایز نمی دانند.

شماره: 0
سؤال 0: سلام علیکم . بنده در ایام اولیه جوانی خویش گرفتار بلای استمناء شده بودم تا اینکه قبل از ازدواج ترک کردم . آیا اگر توبه نصوح کنم خداوند منان مرا خواهد بخشید ؟
1394/09/03
جواب:

فضل خداوند شامل شما شده است و از این انحراف جنسی و گناه رهایی یافته ای و توبه نموده ای به رحمت خداوند امیدوار باش و توبه راستین بکن و با انجام کردارهای نیک بدی های گذشته ات را جبران کن. توبه نصوح و راستین گناهان گذشته را ازبین می برد و آنها را به نیکی نیز تبدیل می کند خداوند متعال می فرماید:
«إِلَّا مَنْ تَابَ وَآمَنَ وَ عَمِلَ عَمَلًا صَالِحًا فَأُولَئِکَ یُبَدِّلُ اللَّهُ سَیِّئَاتِهِمْ حَسَنَاتٍ وَکَانَ اللَّهُ غَفُورً‌ا رَ‌حِیمًا»، «وَمَنْ تَابَ وَعَمِلَ صَالِحًا فَإِنَّهُ یَتُوبُ إِلَى اللَّهِ مَتَابًا» فرقان 70 -71
"مگر کسی که توبه کند و ایمان آورد و کارشایسته انجام دهد سپس اینانند که خداوند بدی هایشان را به نیکی ها تبدیل می کند و خداوند آمرزنده ی مهربان است و هرکس توبه کند و کار شایسته انجام دهد پس او چنان که باید به خداوند روی آورده است."

شماره: 0
سؤال 0: السلام عليكم - آيا حضرت عيسي عليه السلام زنده هستند يا وفات كردند؟ و در آخر الزمان به زمين برمي گردند يا نه لطفاً توضيح دهيد؟
1394/09/03
جواب:

درباره زنده بودن حضرت عیسی دیدگاه علما متفاوت است، برخی گفته‌اند وفات کرده و بعد از مرگ، روح و جسمش به آسمان عروج کرده است و خداوند او را بالا برده است. برخی گفته اند: خداوند او را زنده به آسمان برده است، و در آخرالزمان به زمین فرود خواهد آمد. به این آیات استدلال نموده اند:
وَقَوْلِهِمْ إِنَّا قَتَلْنَا الْمَسِيحَ عِيسَى ابْنَ مَرْيَمَ رَسُولَ اللَّهِ وَمَا قَتَلُوهُ وَمَا صَلَبُوهُ وَلَكِن شُبِّهَ لَهُمْ وَإِنَّ الَّذِينَ اخْتَلَفُوا فِيهِ لَفِي شَكٍّ مِّنْهُ مَا لَهُم بِهِ مِنْ عِلْمٍ إِلَّا اتِّبَاعَ الظَّنِّ وَمَا قَتَلُوهُ يَقِينًا* بَل رَّفَعَهُ اللَّهُ إِلَيْهِ وَكَانَ اللَّهُ عَزِيزًا حَكِيمًا (نسا 157-158)
و نیز به سبب این گفته شان که مسیح عیسی پسر مریم پیامبر خدا را کشتیم و او را نکشته اند و او را به دار نیاویخته اند بلکه حقیقت برای آنان مشتبه گشت و آنان که درباره ی او اختلاف کردند قطعا از حال او در شکند و به حال او یقین ندارند بلکه از حد و گمان پیروی می کنند و به یقین او را نکشته اند. بلکه خدا او را به سوی خویش فرا برد و خداوند با قدرت و حکمت است.
در جای دیگر درباره عیسی (ع) می فرماید: و یکلم الناس فى المهد و کهلا و من الصالحین
و با مردم در گهواره و در میانسالی سخن می گویی.
برخی از مفسران گفته اند عیسی به کهنسالی نرسیده و خداوند او را از فضای زمین بالا برده است و در آخر الزمان فرود می آید و به کهنسالی می رسد و با مردمان سخن می گوید و با مرگ طبیعی در زمین میمیرد.
احادیث بسیاری در صحیحین و دیگر کتابهای حدیث وجود دارد که عیسی در آخرالزمان فرود خواهد آمد و همراه مومنان با دجال می جنگد و بر او پیروز می شوند.

شماره: 0
سؤال 0: فردی هستم که وقتی به خانه میرسم وقت نماز ظهر فوت شده است و در واقع دست خودم نیست که زودتر برسم.تکلیف من چیست؟
1394/09/03
جواب:

اگر پیش از حرکت امکان گزاردن آن باشد آن را بگزارد اما اگر امکان گزاردن آن نباشد یا وقت اش فرا نرسیده باشد بعد از رسیدن وقت اش نیت کند که می خواهد آن را همراه نماز عصر جمع تاخیر بگزارد بعد از آن که به خانه رسید و وقت نماز عصر فرارسیده باشد آن را با نیت جمع تاخیر بگزارد.

شماره: 0
سؤال 0: در مذهب تسنن روایت مستند راجع به فضیلت خواندن سوره ملک قبل از خواب داریم؟؟؟
1394/09/03
جواب:

روایت های گوناگونی درباره فضیلت سوره ملک روایت شده است. از جابر رضی الله عنه روایت شده است که پیامبر(ص) شب نمی خوابید تا اینکه سوره های سجده و ملک را می خواند سپس می خوابید. روایت از امام احمد و ترمذی. آلبانی گفته آن صحیح است.
در حدیث دیگری آمده است: عبدالله بن مسعود رضی الله عنه روایت نموده است که پیامبر(ص) فرمود: من قرا تبارک الذی بیده الملک کل لیله منعه الله عزوجل بها من عذاب القبر "نسایی آلبانی هم آن را حسن دانسته است"
کسی که سوره ملک را هر شب بخواند خداوند عز و جل به وسیله ی آن او را از عذاب قبر باز می دارد.

شماره: 0
سؤال 0: خیار مجلس دارای زیر رده هایی: خیار مجلس در وکالت‏ ، خیار مجلس با فسخ، خیار مجلس با مرگ‏، خیار مجلس با یک عاقد، خیار مجلس با دو عاقد، خيار مجلس در مسابقه، خيار مجلس در صرف، خيار مجلس در صلح، خيار مجلس در بيع، خيار مجلس فضولي، خيار مجلس در اجاره، خيار مجلس
1394/09/03
ادامه سؤال:
خیار مجلس دارای زیر رده هایی: خیار مجلس در وکالت‏ ، خیار مجلس با فسخ، خیار مجلس با مرگ‏، خیار مجلس با یک عاقد، خیار مجلس با دو عاقد، خيار مجلس در مسابقه، خيار مجلس در صرف، خيار مجلس در صلح، خيار مجلس در بيع، خيار مجلس فضولي، خيار مجلس در اجاره، خيار مجلس با تلف، خيار مجلس با تصرف، خيار مجلس با بي هوشي، خيار مجلس با ايجاد حايل، خيار مجلس با اسقاط، خيار مجلس با اكراه بر افتراق، خيار مجلس با اكراه بر عدم افتراق، خيار مجلس با مرگ، خيار مجلس در شفعه، خيار مجلس باجنون و...می باشد. این مطلب درسته ؟ و توضیحات هر قسمتش رو می خواستم کدوم کتاب داره کامل؟ لطفا منابع معرفی بفرمایید؟
جواب:

به کتاب های فقهی از جمله فقه السنه، فقه علی المذاهب الاربعه، موسوعه الکویتیه و... و به سایت شامله مراجعه شود.