پاسخ به سؤالات فقهی

ایمیل خود را وارد کنید تا پاسخ‌های فقهی به صورت خودکار برایتان ارسال شود:

برای ارسال سؤالات فقهی خود به این آدرس مراجعه نمایید.

شماره: 0
سؤال 0: آیا زن از زمین ارث می‌برد؟
1394/09/26
جواب:

زن بمانند مرد از تمامی ترکه میت ارث می‌برد خواه زمین باشد یا دیگر دارایی

شماره: 0
سؤال 0: سلام نماز ضحی با نماز اشراق چه تفاوتی دارد و وقت هر کدام از چه زمانی شروع و تا چه زمانی پایان می‌یابد؟
1394/09/26
جواب:

جمهور علما اشراق و ضحی را مترادف هم می‌دانند و وقت آن بعد از طلوع خورشید و بالا آمدن آن اندکی از میل طلوع تا پیش از زوال خورشید است، اما در مذهب حنفی نماز اشراق و ضحی با هم تفاوت دارند گفته شده است وقت نماز سنت اشراق بعد از طلوع خورشید و بر آمدن آن به اندازه یک نیزه از مشرق است و تعداد رکعت‌های آن و تا چهار رکعت است و وقت نماز ضحی تا پیش از زوال خورشید است.

شماره: 0
سؤال 0: شخصي منزلی یا زمین خویش را به رهن می‌گذارد, برای مرتهن جایز است که از آن زمین و منزل استفاده نماید یاخیر؟
1394/09/26
جواب:

اگر راهن اجازه استفاده از مالش را به مرتهن بدهد استفاده از آن جایز است در این دیدگاه فقها اختلافی ندارد.

شماره: 0
سؤال 0: حکم فراموش کردن تشهد در رکعت دوم چیست. جزاکم الله خیرا
1394/09/26
جواب:

خواندن تشهد اول در نمازهای سه و چهار رکعتی سنت است و در صورت فراموش کردن آن از روی سهو، سنت است فرد به سجده سهو برود.

شماره: 0
سؤال 0: 1- عمل کردن بینی فقط برای زیبایی نه برای درمان چه حکمی دارد؟ 2- و نیز برداشتن بین ابرو حرام است؟ لطفا به هر کدام از سوالات به صورت کامل جواب دهید. باتشکر
1394/09/26
جواب:

الف. اگر ظاهر بینی زشت و نازیبا و از حد معمولی بزرگ‌تر باشد و به سبب آن فرد از لحاظ روحی و روانی دچار مشکل و استرس شود و عمل کردن آن از لحاظ پزشکی برای فرد آسیب و زیانی نداشته باشد عمل آن مانع شرعی ندارد.
ب. اگر ابرو پر پشت و ظاهری نا زیبا داشته باشد مرتب نمودن آن اشکالی ندارد اما علما باریک نمودن ابرو را جایز نمی‌دانند برای آگاهی بیشتر به کتاب حلال و حرام دکتر یوسف قرضاوی مراجعه شود.

شماره: 0
سؤال 0: آیا خوردن غذای قربانی که احتمالا نذر غیر الله است و در خانه می‌آورند مشکلی ندارد؟ (طبق آیه‌ای که ذکر شده خوردن طعام اهل کتاب حلال است)
1394/09/26
جواب:

درباره خوردن این نوع نذرها دیدگاه علما متفاوت است، برخی آن را به هیچ وجه جایز ندانسته و می‌گویند هر چیزی برای غیر خدا نذر شود درست نیست و برخی دیگر گفته‌اند خوردن آن مکروه است و برخی دیگر گفته‌اند خوردن آن جایز می‌باشد و بر این باورند که از نیت نذر کننده چنان نذرهایی آگاهی وجود ندارد و اصل بر این است به ظاهر حکم شود و هرگاه فردی مسلمان نذری انجام دهد بهره بردن و خوردن از آن نذر جایز است و نیازی به جستجو از نیت نذر کننده نیست بلکه فرد به هنگام خوردن بسم الله بگوید و آن‌را بخورد.

شماره: 0
سؤال 0: سلام اسباب زوال ملکیت چی می‌باشند؟
1394/09/24
جواب:

عقد قرار داد، بیع هدیه دادن، وقف کردن، مرتد شدن و مردن و ... از اسباب زوال ملکیت هستند.

شماره: 0
سؤال 0: سلام آیا درقیامت مومنین بخاطر پاره‌ای از گناهان به جهنم میروند وبعد از چشیدن عذاب به اندازه گناه وارد بهشت شوند دلیل قرانی می‌خواهم؟ رای اهل سنت درمورد مهدی ودجال چیست؟ آیا مسیح دوباره به زمین بر خواهد گشت؟ یاجوج وماجوج چه کسانی هستند؟ آیا تلقین میت دلیل
1394/09/24
ادامه سؤال:
سلام آیا درقیامت مومنین بخاطر پاره‌ای از گناهان به جهنم میروند وبعد از چشیدن عذاب به اندازه گناه وارد بهشت شوند دلیل قرانی می‌خواهم؟ رای اهل سنت درمورد مهدی ودجال چیست؟ آیا مسیح دوباره به زمین بر خواهد گشت؟ یاجوج وماجوج چه کسانی هستند؟ آیا تلقین میت دلیل شرعی دارد؟
جواب:

الف: جمهور علما گفته‌اند اگر گناه مومنان بیش از نیکی‌هایشان باشد به دوزخ می‌روند و به اندازه گناهانشان شکنجه و عذاب داده می‌شوند و بعد از پاک شدن از گناهانشان به بهشت برده می‌شوند.
برای آگاهی درباره پرسش‌های دیگر به کتاب‌های نشانه‌های آخرت شرح عقیده طحاویه عقیده المسلم مولف سید سابق، عقیده المومن مولف الجرائری و باورهای اسلامی مولف محمد غزالی عقیده در پرتو قرآن و سنت مولف دکتر عمر سلیمان اشقر و دیگر کتاب های که در مورد عقیده هستند مراجعه شود.

شماره: 0
سؤال 0: با عرض سلام و احترام سوالم در باره اینکه در دوران شیر خوارگی همرای خواهر مادرم یعنی خاله ام یکجا شیر خورد ه ام . سوال اینجاست که فعلاً نکاح اولادهای برادران مادرم برایم جائز است یا نیست.
1394/09/24
جواب:

اگر شما بنابر مذهب حنفی سه بار و بر پایه مذهب شافعی پنج بار از مادر بزرگ مادری‌ات همراه خاله‌ات شیر خورده باشد و شما کمتر از دو سال داشته باشید شما فرزند مادر بزرگ به شمار می‌آیید و با برادران و خاله‌ات که دایی‌های خودت هستند برادر و خواهر به شمار می‌آیید و ازدواج شما با فرزندان دایی‌هایت درست نیست.
اما اگر شما همراه خاله‌ات از زنی دیگر غیر از مادر بزرگت در کودکی شیر خورده باشید شما تنها با آن خاله‌ات خواهر شیری هستی و فرزندان آن خاله‌ات با شما محرم هستند اما در این صورت می‌توانید با فرزندان دایی‌هایت ازدواج کنید به شرط این که دایی هایت شیر آن زنی را که شما شیرش را خورده‌اید نخورده باشند.

شماره: 0
سؤال 0: سلام من هنگامی که خواب بودم مایع منی از بدنم خارج شده و لباس زیرم اغشته به منی شده لباس رو چند بار در لباس شویی انداختم ولی لکه منی از روی آن نمیره . آیا خواندن نماز با این لباس درست هستش ؟
1394/09/24
جواب:

ماندن اثر آن در لباس اشکالی ندارد و نماز خواندن با آن لباس درست است.

شماره: 0
سؤال 0: آیا اگر انسان نیت خیری داشته باشد و بخواهد با تحصیل در دانشگاه علاوه بر کسب در آمد حلال به مردم و جامعه کمک کند جایز است اگر توانایی دارد در آزمون کنکور ورودی دانشگاه تقلب کند؟
1394/09/24
جواب:

کسی که نیت انجام کار خیر دارد باید راه انجام خیر نیز از لحاظ شرعی درست باشد چون در اسلام هدف وسیله را توجیه نمی کند بلکه مسلمان باید در هر شرایطی راه درست را در پیش گیرد تا به پاداش دست یابد تقلب در آزمون کنکور جایز نیست چون سبب تباه شدن حق دیگران می‌شود.

شماره: 0
سؤال 0: سلام تفاوت بیع با ربا چیست؟احکام وام بانکی با بهره مثلا چهار درصد باشد و وام مضاربه چیست؟ لطفا منابعی را درباره ربا و اقتصاد اسلامی معرفی کنید. اجرتان با الله.
1394/09/24
جواب:

الف: بیع و داد و ستد است و با تلاش و فعالیت که فرد انجام می‌دهد سودی از آن به دست می‌آورد و گاهی نیز احتمال دارد زیان کند. اما ربا گرفتن درصدی سود در برابر پولی است که به کسی می‌دهد یا در کالاهای ربوی مانند این که دو گرم طلا بدهد و در برابرش سه یا چهار گرم طلا بگیرد و... خداوند ربا را حرام نموده است و بیع را حلال نموده است.
ب: برخی از علما گرفتن وام را در هیچ شرایطی جایز ندانسته و برخی دیگر از علما گرفتن وام در صورت نیاز و اضطرار با سود چهار درصد و بیشتر از آن را جایز دانسته اند.
کتاب ربا اقتصاد اسلامی مولف علامه محمد تقی عثمانی
برای دستیابی به کتاب ها در این زمینه می‌توان به اینترنت و سایت ها مراجعه شود.

شماره: 0
سؤال 0: پوشیدن شلوار جین تنگ برای مرد چه حکمی دارد؟
1394/09/24
جواب:

لباس برای پوشاندن مناسب بدن است و باید نازک نباشد و بهتر است طوری باشد که برجستگی های بدن را نمایان نسازد و تحریک کننده نباشد و تنگی آن برای بدن زیان آور نباشد و در میان معتمدین شخصیت فرد را زیر سوال نبرد.

شماره: 0
سؤال 0: در قوم و فامیل ما عادت بر این است که مرد و زن نامحرم فامیل هنگام مصافحه به هم دست می‌دهند. مثلا هنگامی زن دایی‌ات را میبینی دستش را جلو می‌کشد آیا به او دست بدهم؟
1394/09/24
جواب:

علما دست دادن مرد و زن نامحرم را با یکدیگر جایز نمی دانند برخی علما گفته‌اند: اگر زنی بیگانه برای دست دادن دستش را به‌سوی مرد بیگانه دراز کند اصل برآن است مرد دست ندهد اما اگر دست ندادن آن مرد سبب آزردگی آن زن شود و مفاسد آن بیش از مقاصدش باشد بهتر است مرد با او دست دهد زن دایی نیز حکم زن بیگانه را دارد.
در کتاب (الفروع و تصحیح الفروع) از امام احمد حنبل نقل شده است که مصافحه با زنان را مکروه و مصافحه با پیرزن و پیرمرد را جایز دانسته است.

شماره: 0
سؤال 0: وارد شدن در دین وحلال وحرام کتابی می‌خواستم که بحث حلال وحرام باشد و دلیل هم داشته باشد؟ کتابی دیگر می‌خواستم که منو تو دینم وارد بشم و چیزی دیگر که می‌خواستم اینکه یه کتاب یا یه چیزهایی درباره ضدتندروی به من بگویید؟
1394/09/24
جواب:

کتابهای یوسف قرضاوی حلال و حرام در اسلام، نقش ایمان در زندگی، کتاب الوسطیه، و از نویسنده‌های دیگری کتاب‌های بسیاری در این زمینه چاپ شده‌اند. برای دستیابی به آنها بهتر است به ناشران کتاب‌های دینی مراجعه شود. و کتابهای درخواستی را آنجا به دست آورید.