پاسخ به سؤالات فقهی

ایمیل خود را وارد کنید تا پاسخ‌های فقهی به صورت خودکار برایتان ارسال شود:

برای ارسال سؤالات فقهی خود به این آدرس مراجعه نمایید.

سؤال 0: ما تو خانواده‌مون هیچوقت آهنگهایی که بین کُردها معمول و شایعه هستن رو گوش نمیدیم و به نظرمون گناه داره،
1393/09/19
ادامه سؤال:
مثل عزیز ویسی و... ولی الان یه برنامه‌ی بازی اومده که بچه‌ها رو تبلت یا موبایل استفاده می‌کنن که بازی عزیز ویسیه و همزمان با انجام بازی آهنگاش هم پخش میشه. یعنی عملا آهنگها اومده تو خونه‌مون. چکار کنیم که بشه جلوی همچین چیزایی رو بگیریم. بچه من 8 ساله است، بقیه‌ی بچه‌های استفاده می‌کنن اینم فقط حواسش به بازیشه نه آهنگهاش؛ ولی من خیلی معذبم و احساس گناه می‌کنم. لطفا راهنمایی کنید چکار میشه کرد؟
جواب:

شنیدن آواز با صدای مرد اگر خارج از ادب و اخلاق نباشد مشکلی ندارد. از طرف دیگر ما باید با آگاهی دادن به فرزندان‌مان در آنان مقاومت ایجاد کنیم که بتوانند در برابر این‌گونه انحرافات اخلاقی از خود حفاظت کنند، زیرا در جامعه انحرافات عقیدتی و اخلاقی و... فراوان است و ما باید روش درست و به دور از افراط و تفریط استفاده از امکانات را به فرزندان بیاموزیم.

سؤال 0: سلام و خسته نباشید. من حدود 45 سال سن دارم. از سن تکلیف و شایدم زودتر شروع به خواندن نماز کرده‌ام. از اول دبیرستان نمازهای سنت ‌را هم شروع کرده‌ام.
1393/09/19
ادامه سؤال:
همون موقع چندین ماه پشت سر هم نماز قضا هم خوندم که نکنه نماز قضا از بچگی داشتم و یادم رفته باشه، خیلی مقید به سر وقت خوندن نماز هستم. رو آداب وضو ، پوشش نماز و... خیلی وسواس دارم. اما متأسفانه احساس می‌کنم نمازهام مورد قبول قرار نمی‌گیره. اولا هر چی سعی می‌کنم ولی فکرم تو نماز همیشه پراکنده میشه، گاهی همین مسئله باعث میشه هر نماز رو چندین بار بخونم، ولی بازم فایده نداره، خیلی تو تعداد رکعات شک می‌کنم، درست همون لحظه‌ای که مطمئنم دارم رکعت دوم یا سوم رو می‌خونم، شک غالب میشه و همه چیز به هم میخوره، واقعا گاهی حافظه‌ام یاری نمی‌کنه، یادم میره رکعت چندم نمازمه، پیش آمده که آنقدر از دست خودم اعصابم خورد شده که سه چهار بار نماز رو تکرار کردم ولی بازم...! آدم باسواد و تحصیل کرده‌ای هستم. خیلی‌ها هم سؤالای دینی‌شون ‌رو از من می‌پرسن. ولی خیلی نگرانِ دست خالی خودم تو قیامت هستم. این همه نماز خوندن اگه فایده‌ای نداشته باشه برام چکار کنم؟ چرا نمی‌تونم به اون لذتی که بعضیا تو نماز خوندن بهش میرسن برسم؟ از طرفی اگه به هر دلیلی پیش بیاد نمازم رو سر وقت نخونم واقعاً احساس گناه می‌کنم. تو هر شرایطی حتی سخت‌ترین شرایط حاضر نیستم نمازم قضا بشه. یعنی همچین اتفاقی تو زندگی برام جزو محالاته. ولی افسوس که از اون‌ور نمازم برام لذت لازم رو نداره. تورو خدا راهنمایی کنین؟ خیلی براتون اجر داره ممنون.
جواب:

سعی کنید در زمینه نماز کتابهایی را مطالعه کنید و معنای اذکار و آیاتی را که در نماز خوانده می‌شوند، یاد بگیرید و هنگام نماز در معنای آنها بیندیشید تا بیشتر از نماز لذت ببرید. وسوسه شدن نمازگزار امری معمولی است و در حدیثی که مسلم و بخاری روایت کرده‌اند، پیامبر(ص) فرموده است که شیطان نمازگزار را وسوسه می‌‌کند و می‌کوشد افکار او را پراکنده نماید. پس در حد امکان در برابر این وسوسه‌ها مقاومت کنیم و این مبارزه بین نمازگزار و شیطان تا آخر ادامه دارد، پس نباید ناامید شویم و شکست بخوریم؛ چرا که هدف شیطان این است که ما را از نماز منصرف کند. گفتن استغفار و اذکار پس از نماز در واقع اعتراف به نقص نماز خود و در خواست پذیرش نماز از طرف خداوند است و امیدوار باشیم همین که ما با کمال میل ارکان و شرایط نماز را به جای می‌آوریم و به درگاهش سجده می‌بریم، خداوند از تقصیرات و خطاهای ما می‌گذرد و با لطف و کرمش عبادت ما را می‌پذیرد و از طرفی از خدا بخواهیم ما را توفیق بدهد نواقص نمازهایمان را بر طرف کنیم. نیاز نیست در تعداد رکعتهای نماز وسواس داشته باشید، سعی کنید یک رکعت بیشتر بخوانید تا شک‌تان مرتفع شود. همچنین در حدیث آمده است که نمازهای سنت راتبه، نقص‌های نمازهای واجب را جبران می‌کنند.

سؤال 0: آیا سر کتاب باز کردن گناه است؟ موقعی که برای آدم اتفاقات عجیب وغریب افتاده باشد. یکی از این اتفاقات عجیب این است که در یک خانواده که ۷ دختر دارند
1393/09/19
ادامه سؤال:
بعد از ازدواج دومین دختر که به مدت ۱۳ سال طول می‌کشد برای این ۵ خواهر که هم اکنون کوچکترین آنها۲۲سال می‌باشد خواستگاران (بیش از۴۰ تا ۵۰ نفر) قول آمدن را می‌دهند ولی نمی‌آیند. قابل ذکر است که این ۵ خواهر، با ایمان، خانواده‌دار، با فرهنگ، تحصیل‌کرده و زیبا بوده و اخلاق متعارفی دارند. اگر راه حلی برای این مشکل دارید بیان کنید؟ چند سال پیش به‌طور ناگهانی لباس‌های آویزون روی بند بطورعجیبی غیب شدند؟ و یک روز نیز جلوی در خونه چند عدد تخم مرغ شکسته پیدا شد؟ و در ضمن این خانواده بسیار در دید می‌باشند. آیا سرنوشت آدما مثلا اینکه با کس خاصی ازدواج کند قبلا نوشته شده؟
جواب:

مؤمن در هر حال بر خدا توکل می‌کند و معتقد است هر کاری از جمله ازدواج با اذن خداوند و اراده او انجام می‌گیرد، اما در واقع در این مقطع زمانی به علتهای گوناگون در بیشتر خانواده‌ها دختران بسیاری از ازدواج بازمانده‌اند و این تنها مشکل شما نیست، به نظر ما دعا کردن نزد خداوند برای رفع این مشکل بسیار موثر خواهد بود. البته گاهی خود دختران هم بی تقصیر نیستند، وقتی خواستگاری می‌آید با بهانه‌های متفاوت به او جواب منفی می‌دهند و به خیال خود منتظر می‌شوند تا خواستگار آرمانی‌تر بیاید. اما پیامبر(ص) فرموده است: اگر خواستگاری آمد و از دین و اخلاق او راضی بودید با او ازدواج کنید. بنابراین نصیحت پیامبر(ص) را بپذیریم و شرط و شروط دیگری برای ازدواج سخت گیری نکنیم.

سؤال 0: آیا پرداخت کفاره (اسقاط و ...) بابت روزه و نمازهای فوت شده از طرف اولیا برای فرزند مرحوم امکان‌پذیر است؟ مطابق مذهب حنفی پاسخ بدهید.
1393/09/19
جواب:

در بیشتر کتابهای فقهی نظیر: "البحرالرائق شرح کنز الدقائق" و کتاب "رد المختار" بحث جواز کفاره نمازهای فوت شده آمده است و مقدار کفاره یک نماز فرض را نصف صاع گندم تعیین کرده‌اند. وارثین می‌توانند از یک سوم دارایی میت، کفاره نمازها و روزه‌های فوت‌شده میت را بدهند. همچنین اگر وراث با رضایت کامل کفاره نمازهای فوت‌شده‌ی میت را بدهند امام محمد در مذهب حنفی گفته است: امید است قبول باشد. اما اگر میت وصیت کرده باشد که از دارایی او کفاره نمازهای فوت شده او را بپرد بر ورثه لازم است از یک سوم دارائی میت آن را بپردازند.

سؤال 0: ما دو برادر که پدرمان در قید حیات نیستند با مادرمان و نامادریمان و خواهر ناتنی‌مان که محجور می‌باشد زندگی می‌کنیم.
1393/09/19
ادامه سؤال:
اکنون که نامادری‌مان بعلت کهولت سن و بیماری در بستر هستند و احتمالا آخرین ساعات عمرشان را می‌گذرانند این سوال برای ما به وجود آمده که آیا برادران نامادریمان که دو برادر هستند و خواهران ایشان بعد از فوت ایشان ارث می‌برند؟
جواب:

اگر میت، نامادری شما یا هر فرد دیگری باشد فرزندان آن میت از او ارث می‌برند، یعنی کسانی از شما که فرزندان میت نیستند از او ارث نمی‌برید مگر از طریق دیگری با میت رابطه نسبی داشته باشید.

سؤال 0: من درماه رمضان خود ارضایی می‌کردم، به خاطر سن کمی که داشتم نمیدانستم گناه است یا خیر و غسل هم نمی‌کردم و نماز و روزه خود را می‌گرفتم.
1393/09/19
ادامه سؤال:
از نظر شرعی الان باید چکار کنم. حدود سه چهار سال است که روزه می‌گیرم روزه‌هایم و نمازهایم را هم نمی‌دانم چقدر است. تکلیف من چه می‌شود؟
جواب:

توبه از گناهان بر مسلمان لازم است بنابراین از این گناه توبه کنید و تصمیم بگیرید دیگر آن‌را انجام ندهید و از اسباب و عوامل تحریک‌کننده آن دوری کنید. اگر خودارضایی شما در شب بوده است(پس از نماز مغرب تا پیش از نماز صبح) روزه‌هایتان درست بوده است و نیازی به قضای آنها نیست، اما اگر در روز خودارضایی کرده‌اید روزه‌هایی که در آن خود ارضایی کرده‌اید باطل است و باید آنها را قضا کنید.
در مورد نمازهایتان اگر نمازی را با جنابت گزارده‌اید یا نمازهایی را که به علت جنابت نگزارده‌اید، بنابر نظر بیشتر علما باید قضای نمازها را بجا بیاورید.
یادگیری احکام دینی و کسب علم درباره‌ی اعتقادات، اخلاق، عبادات و... بر هر مسلمانی لازم و ضروری است و باید در این زمینه تلاش کند تا اعمالش مطابق شریعت دین اسلام انجام گیرد.

سؤال 1394: باسلام. در قرآن آیاتی درباره سنگسار کردن، دست و پا بریدن سارق و درباره سایر حدود وجود دارد. با توجه به این که ما معتقد به قرآن هستیم، موضع ما نسبت به این آیات چگونه باید باشد؟
1393/09/02
ادامه سؤال:
آیا این آیات فقط به آن زمان مختص بود یا بایستی در این زمان نیز انجام گردد. اگر انجام شود آیا باعث بیزاری و خشن جلوه دادن دین اسلام نمی‌شود؟ به عنوان مثال عملکرد داعش را در نظر بگیرید، همه می‌دانیم در حال حاظر هیچ کشوری احکام اسلامی را اجرا نمی‌کند و داعشی‌ها به دنبال تأسیس کشوری هستند که بتوانند احکام اسلامی را اجرا نمایند و لازمه تأسیس این کشور جنگ با افرادی است که در مقابل آنان قرار می‌گیرند. لطفاً این مسئله را به طور کامل برای من شرح بدهید چون دچار سردگمی شده‌ام از طرفی از هر که می‌پرسی می‌گوید که قرآن برای همه زمان‌هاست و از طرفی اجرای این ‌آیات را هم نمی‌پذیرند. با تشکر
جواب:

در قرآن حد زنی رجم اعلام نشده است بلکه صدضربه تازیانه است آن‌هم زمانی که فردی خودش به زنا اعتراف کند یا 4 شاهد بر زنای او گواهی بدهند، اما حد سرقت قطع دست است آنجا که فرموده است: "السارق و السارقه فاقطعوا یدیهما..." اجرای این حکم شرایط دارد که باید محقق شوند مثلا بنابر تورم جامعه و وضعیت اقتصادی و... مقدار مالی که به سرقت برود و سبب قطع دست شود توسط کارشناسان تعیین و به مردم اعلام گردد، برای نمونه حضرت عمر(رض) در مقطع زمانی اعتقاد داشت که مردم برای رفع نیازهای اولیه خود محتاج بودند دست دزد را قطع نکرد.

سؤال 1393: یک سوال درباره معامله‌گری داشتم. اینکه یک کسی زمین، خانه یا یک جنس دیگر خود را درمقابل پول به گرو می‌‌گذارد و یکی از پول و دیگری از جنس استفاده می‌کند، در وقت پاسخ معامله یکی پول خود را می‌گیرد و دیگری مال خود را؛ این معامله درشریعت اسلامی چه حکم دارد؟
1393/09/02
جواب:

اگر طرفین راضی باشند اشکالی ندارد.

سؤال 1392: همسرم بیش از یک سال است که از دستگاه "IUD" برای پیشگیری از بارداری استفاده می کند. از زمانی که از این دستگاه استفاده می کند دوران قاعده گی او از 7 روز به 15 روز رسیده
1393/09/02
ادامه سؤال:
و پس از تمام شدن دوران قاعده گی هم لکه قرمز را مشاهده می کند که برایش شبهه پیش آمده که آیا این همان خون است یا از عفونت؟ او در روزه گرفتن و یا نماز خواندن مردد است که آیا این لکه شبیه خون، خون است یا ترشحات طبیعی زنانه؟ زیرا رنگ این ترشحات هم متفاوت از خون و هم متفاوت از ترشحات زنانه‌ای است که قبل از استعمال دستگاه "IUD" داشته است، پس از آزمایشات پزشکی هم، جواب سونوگرافی هیچ گونه چرک و عفونت و مایعات مخاطی ناشی از دستگاه را منفی دانستند. حال او باید چه کار کند؟ آیا باید چون سابق پس از گذشت 7 روز قاعدگی با وجود مایع رنگی غیره طبیعی نماز خوانده و روزه‌اش را هم گیرد؟‌ لازم به ذکر است پس از 15 روز از دوران قاعدگی کماکان آن مایع دیده می‌شود مع الوصف خیلی کمتر؟ متخصص زنان هم می‌گوید که این مایع برای کسانی که از دستگاه استفاده می کنند طبیعی است. لازم به ذکر است که در حال حاضر استفاده از روشهای دیگر برای پیشگیری مقدور نیست و این در حالی است که ما بچه هم داریم و این گونه نیست که اصلا با بچه مخالفیم ، مع الوصف فعلا افزایش تعداد اعضای خانواده مقدور نیست. باتشکر
جواب:

اگر عادت پریود همسر تا پیش از استفاده از دستگاه، 7 روز بوده پس از استفاده از دستگاه نیز همان را حساب کنید چون متخصص زنان هم گفته است، مایعات دیگر ناشی از دستگاه iud است.

سؤال 1391: سلام. در آیه شریفه‌ی زیر منظور از زنانی که مالکشان شده‌اید چیست؟ از کجا باید پیدا کنیم چنین زنانی که هم شوهر دارند و هم می‌توان با آنها جماع کرد؟ مرسی از پاسختان.
1393/09/02
ادامه سؤال:
﴿وَالْمُحْصَنَاتُ مِنَ النِّسَاءِ إِلَّا مَا مَلَكَتْ أَيْمَانُكُمْ كِتَابَ اللَّهِ عَلَيْكُمْ وَأُحِلَّ لَكُمْ مَا وَرَاءَ ذَلِكُمْ أَنْ تَبْتَغُوا بِأَمْوَالِكُمْ مُحْصِنِينَ غَيْرَ مُسَافِحِينَ فَمَا اسْتَمْتَعْتُمْ بِهِ مِنْهُنَّ فَآتُوهُنَّ أُجُورَهُنَّ فَرِيضَةً وَلَا جُنَاحَ عَلَيْكُمْ فِيمَا تَرَاضَيْتُمْ بِهِ مِنْ بَعْدِ الْفَرِيضَةِ إِنَّ اللَّهَ كَانَ عَلِيمًا حَكِيمًا﴾ سوره نساء-آیه ۲۴ و زنان شوهردار [نیز بر شما حرام شده است] به استثنای زنانی که مالک آنان شده‌اید [این] فریضه الهی است که بر شما مقرر گردیده است و غیر از این [زنان نامبرده] برای شما حلال است که [زنان دیگر را] به وسیله اموال خود طلب کنید در صورتی که پاکدامن باشید و زناکار نباشید و زنانی را که متعهد کرده‌اید مهرشان را به عنوان فریضه‌ای به آنان بدهید و بر شما گناهی نیست که پس از مقرر با یکدیگر توافق کنید مسلماً خداوند دانای حکیم است
جواب:

آیه‌ی ﴿وَالْمُحْصَنَاتُ مِنَ النِّسَاءِ إِلَّا مَا مَلَكَتْ أَيْمَانُكُمْ...) درباره اسیران جنگی زن در دوران بردگی است یعنی با برچیدن نظام بردگی در دنیای امروز باید با اسیران جنگی مطابق نظام بین‌الملی درباره شیوه نگه‌داری و برخورد با اسیران عمل شود.

سؤال 1390: سلام می‌خواستم بپرسم که آیا این درست است که بعضی‌ها می‌گویند در فقه شافعی نماز عشاء هرچه دیرتر خوانده شود ثوابش بیشتراست؟
1393/09/02
جواب:

بیشتر فقهای حنفی و حنبلی و یک نظر در مذهب شافعی گفته‌اند که تأخیر نماز عشاء تا یک سوم شب مستحب است و بیشتر علمای صحابه و تابعین هم چنین گفته‌اند، دلیل آنان حدیث پیامبر(ص) که فرموده است: «لولا اشق علی امتی لامرتهم ان یوخر و العشاء الی ثلث الیل او نصفه»(ترمذی، ابن ماجه، احمد بن حنبل) اگر چنین نمی‌نمود که بر امتم سخت می‌گیرم دستور می‌دادم نماز عشاء را تا یک سوم شب یا نیمه شب به تاخیر بیندازند.
البته اصل برگزاری نماز اول وقت و با جماعت است و بیشتر علماء گفته‌اند تاخیر نماز عشاء برای کسی است که به نماز اول وقت و جماعت نرسیده است و خواب بر او چیره نشود.

سؤال 1389: من مدتی است به همه چیز بدبین شده‌ام و احساس می‌کنم همه چیز نجس است. چون بعضی افراد را می‌بینم که بعد از دستشویی دست خود را نمی‌شویند
1393/09/02
ادامه سؤال:
یا دست خود را توی شلوارشان می‌کنند و شرمگاه و مقعد خود را می‌خارند به همین دلیل احساس می‌کنم به هر چه دست میزنند نجسش می‌کنند. این احساس نجس بودن دارد دیوانه‌ام می‌کند چکار کنم؟ و احساس می‌کنم دارم وسواسی می‌گیرم حتی اگر کف کفش و یا خاک خیس به لباسم بخورد احساس می‌کنم آن‌را نجس کرده. می‌شود دقیق بگویید چه چیزهایی نجس است و نجس می‌کند؟ و غسل کردن را به‌طور دقیق توضیح دهید؟
جواب:

این یک نوع وسواس است و برای رفع آن بهتر است به پزشک روان‌شناس مراجعه نمائید و خودتان نیز سعی کنید با تفکر مثبت و زدودن افکار منفی از خود به رفع مشکل وسواس خود کمک کنید و برای این‌که از نجاسات و از احکام غسل مطلع شوید به کتاب‌های فقهی مانند: فقه آسان و ترجمه فقه منهجی و... مراجعه کنید.

سؤال 1388: برادرم چهار سال قبل با دختری نامزد شد و چون برادرم در انگلستان مقیم بودند و نامزدشان در پاکستان؛ و برای اینکه کارهای نامزدش را به آسانی طی مراحل کرده و او را به انگلستان دعوت کند
1393/09/02
ادامه سؤال:
در جریان نامزدی عقد نکاح هم کردند ولی باهم همبستر نشدند چون یک روز بعد از عقد نکاح برادرم به انگلستان رفت. حال پس از چهار سال بنابه بروز اختلافات میان هردو؛ از طرف برادرم تقاضای طلاق شده است. حال سوال این است که حق مهر دختر آیا به شکل کامل آن چنانچه در نکاح‌نامه تعیین شده است پرداخت می‌شود و یا اینکه کمتر از آن. چون این دو باهم همبستر نشدند و این عقد نکاح صرفاً برای طی مراحل کارهای دختر بود؟
جواب:

زن و شوهر اگر عقد نکاح شرعی انجام داده باشند اما دخول صورت نگرفته باشد یعنی با هم همبستر نشده باشند و مرد و زن را طلاق بدهد باید نصف مهریه را به زن بپردازد چنان که فرموده است:
(و اگر آنان‌را پیش از همبستر شدن طلاق دادید در حالی که برایشان مهریه تعیین کرده‌اید لازم است نصف آن مهریه را به آنان بپردازد مگر آن که زنان حق خود را ببخشد یا کسی که پیوند نکاح بدست اوست ببخشد.)[بقره:237]

سؤال 1387: سلام علیکم آیا در این عصر برده داری(کنیز و غلام) درست است؟ دشمن شکست خورده را میشه به عنوان بردگی گرفت؟
1393/09/02
ادامه سؤال:
در غزوات عصر نبی(ص) آزاده را برده کردند (ام المومنین جویره و زنان بنی مصطلق) یا حکمیت سعد بن معاذ (رض) و بنی قریضه در مورد زنان و دختران. با این وجود خود رسول اکرم (ص) منع کرده که شخص آزاده را به برده تبدیل کنی؟
جواب:

در آن زمان چون نظام برده داری وجود داشته و همه اسیران جنگی را به بردگی و کنیزی می‌گرفتند مسلمانان نیز مانند دشمنانشان با اسیران جنگی رفتار می‌کردند. اما اکنون بردگی وجود ندارد و باید با اسیران مطابق توافقات بین‌المللی عمل شود.

سؤال 1386: گوش دادن به آهنگ‌های سامی یوسف چه حکمی دارد؟
1393/09/02
جواب:

گوش دادن به آهنگ‌های سامی یوسف مباح است و منع شرعی ندارد.