پاسخ به سؤالات فقهی

ایمیل خود را وارد کنید تا پاسخ‌های فقهی به صورت خودکار برایتان ارسال شود:

برای ارسال سؤالات فقهی خود به این آدرس مراجعه نمایید.

سؤال 0: با توجه به احادیثی که تکلیف از شخصی که خواب است برداشته میشود آیا میشود ساعت برای نماز صبح کوک نکنیم و هنگامی که خودمان بیدار شدیم بخوانیم؟
1393/12/12
جواب:

فرد باید برای انجام مسوولیت خود و به ویژه انجام نیک عبادت از امکانات موجود حد اکثر استفاده مفید را ببرد ساعت نیز یکی از ابزارهایی است که فرد برای اعلام وقت نمازها و بیدار شدن برای نماز صبح یاری می‌دهد اگر فرد یقین دارد که وقت نماز صبح بیدار می شود، نیازی به کوک کردن ساعت نیست اما اگر به خود اعتماد ندارد و با تجربه ثابت شده است که در وقت نماز خواب می ماند لازم است از امکانات موجود برای بیدار شدن بهره ببرد تا خواب مانداش عمدی نباشد .
آنچه در حدیث درباره برداشته شدن قلم تکلیف از فرد خوابیده آمده است مراد کسی است که غیر عمدی خواب مانده است.

سؤال 0: باسلام. ثبت نام برای اهدای اعضا بعد از مرگ در اسلام چه حکمی دارد؟ اگر عضو به شخص صالح و یا شخص ناصالح برسد تاثیری در اخرت شخص صاحب عضو دارد؟ ایا این کار ثواب زیادی دارد یا خیر. با تشکر.
1393/12/12
جواب:

از لحاظ شرعی ثبت نام برای اهدای اعضا بعد از قطعی شدن مرگ مانعی ندارد. آن عضو در بدن فرد صالح قرارگیرد، تأثیری در فرجام فرد اهدا کننده ندارد.
اهدای عضو دارای پاداش اخروی است.

سؤال 0: حکم شکستن توبه چیه؟
1393/12/12
جواب:

گناه دارد، چون یکی از شرط‌های توبه این است که فرد به هنگام توبه تصمیم قطعی بگیرد که به سوی گناه نرود، اما بعد از آن که فرد توبه‌اش را شکست، دوباره توبه کند و صادقانه به سوی خداوند باز گردد حتی اگر بارها توبه را بشکند باز توبه کند، خداوند از او می‌پذیرد اما توبه کردن اش فریبکارانه و تنها زبانی نباشد.

سؤال 0: سلام من زگیل های بسیار ریز و پراکنده ای روی صورتم دارم که به درمان های پزشکی پاسخ نمیدهد شخصی ادعا کرد که با خواندن رقیه(سوره اخلاص)روی صورتم و چال کردن تعدادی برنج آنها برطرف خواهند شد آیا چنین کاری منع شرعی ندارد؟
1393/12/12
جواب:

رقیه با آیات و دعاهای مأثور، مانع شرعی ندارد و درست می‌باشد.

سؤال 0: 1. در مورد خرید ماشین با سود مشارکت توضیح دهید حلال هست یا نه؟ توضیح کوتاه(مثلا بنده مبلغ چهارده میلیون تومان با سود مشارکت 23 درصد برای خرید پراید به مدت 6 ماه به حساب شرکت سایپا واریز می کنم بعد از شش ماه پول بنده شده 16 میلیون تومان یعنی دو میلیون توما
1393/12/12
ادامه سؤال:
1. در مورد خرید ماشین با سود مشارکت توضیح دهید حلال هست یا نه؟ توضیح کوتاه(مثلا بنده مبلغ چهارده میلیون تومان با سود مشارکت 23 درصد برای خرید پراید به مدت 6 ماه به حساب شرکت سایپا واریز می کنم بعد از شش ماه پول بنده شده 16 میلیون تومان یعنی دو میلیون تومان سود داشته حال بعد شش ماه قیمت پراید شده 17 میلیون که بنده باید یک میلیون دیگه واریز کنم . یا اگر قیمت پراید زیر چهارده میلیون تومان باشد ماب التفاوت پول بنده را پس می‌دهند 2. در مورد خرید و فروش ماشین شرایطی توضیح دهید حلال هست یا نه
جواب:

علما درباره این پرسش دو دیدگاه دارند، جمعی از علما گفته‎‌اند آن سود ربا به شمار می‌آید و درست نیست برخی دیگر از علما گفته‌اند این سود مشارکتی از مصادیق ربا نیست و حالت تعاون و همکاری دارد و درست می‌باشد. نظر دوم ترجیح داده می‌شود.

سؤال 0: آیا در قانون و عرف و شرع در ملکی ارثی شخصی (سنگ تراش) سهم الارث داشته باشد و در زمان حاضر ملک در اختیار بعضی وراث در حال استفاده باشد شخص(سنگتراش) از بابت استفاده ی بعضی از وراث از آن ملک آیا حق و حقوقی مانند بهره مندی از بابت اجاره گرفتن از بابت سهم الار
1393/12/12
ادامه سؤال:
آیا در قانون و عرف و شرع در ملکی ارثی شخصی (سنگ تراش) سهم الارث داشته باشد و در زمان حاضر ملک در اختیار بعضی وراث در حال استفاده باشد شخص(سنگتراش) از بابت استفاده ی بعضی از وراث از آن ملک آیا حق و حقوقی مانند بهره مندی از بابت اجاره گرفتن از بابت سهم الارث خویش خواهد داشت (سنگ تراش) .... ممنون از جواب شما هستم پیشاپیش ....
جواب:

اگر سهم ارث فرد قطعی است، به میزان سهم ارث‌اش حق دارد که اجاره بهای آن را از کسانی که از آن استفاده می‌کنند، دریافت کند.

سؤال 0: آیا برای خواندن قرآن توسط نرم افزارهای روی گوشی و دست زدن به کلمات آن باید وضو داشته باشیم؟ حجاب خانم‌ها برای خواندن قرآن از روی گوشی چگونه باشد؟
1393/12/12
جواب:

الف: خوانددن قرآن از روی گوشی مانع شرعی ندارد، اما در حالت بی وضویی به کلمات قرآن و آیات آن دست نزند.
ب- رعایت حجاب برای خواندن قرآن لازم نیست، رعایت حجاب اسلامی در حضور مرد نا محرم واجب است.

سؤال 0: آیادست زدن به قرآن در زمان پریودی جایز است یا نه؟
1393/12/12
جواب:

به پاسخ سوال در همین بخش مراجعه شود.

سؤال 0: احتراما بنده حنفی مذهب هستم آیا تبعیت از مذهب شافعی اشکال دارد؟ و بفرمایید به کدام روش باید عمل کنم به روش حنفی و یا شافعی؟
1393/12/12
جواب:

اگر فرد قدرت ترجیح دادن ادله را دارد خود ادله مذهب دیگری را ترجیح دهد وگرنه از مذهب خود پیروی کند در صورت ضرورت و وجود تفاوت میان دیدگاه آن مذهب هر کدام برای او میسر باشد به آن عمل کند، انشالله مأجور خواهد بود.

سؤال 0: اگر «زید» جهت وصول طلبش از«عمرو»، توسط وکیل خود، مال منقولی را به عنوان مال متعلق به «عمرو» معرفی و توقیف نماید، در حالی که سند رسمی آن به نام خودش «زید» بوده باشد، از طرفی «عمرو» نیز مدعی خرید و انتقال مالکیت از «زید» به خودش باشد و یقین به تصرف «عمرو» ب
1393/12/12
ادامه سؤال:
اگر «زید» جهت وصول طلبش از«عمرو»، توسط وکیل خود، مال منقولی را به عنوان مال متعلق به «عمرو» معرفی و توقیف نماید، در حالی که سند رسمی آن به نام خودش «زید» بوده باشد، از طرفی «عمرو» نیز مدعی خرید و انتقال مالکیت از «زید» به خودش باشد و یقین به تصرف «عمرو» به مدت یک سال اخیر بر مال منقول باشد، حکم فقهی اقرار «زید» و مالکیت مال منقول چگونه خواهد بود؟
جواب:

سوال مبهم است در آغاز سوال وصول طلب گفته شده است و در پایان اقرار نام برده شده و مراد از اقرار کدام است؟ لطفا در سوال بعدی توضیح دهید! برای انجام گرفتن معامله مدعی باید ببیند یا شاهد داشته باشد تا به انتقال مالکیت یا عدم انتقال آن حکم داده شود اگر ببیند یا شاهد نباشد مدعی علیه سوگند یاد کند و مال از آن او می شود.

سؤال 0: اگر پدرم در زمان حیات خود درکمال صحت و سلامت اموال وارث برادر بزرگ به او داده و مابقی اموالش را به اسم دو پسر وهمسرش که یک پسرش هنوز مجرد بوده به این شرط که به وسیله باین اموال ازدواج کند و برای کفن و دفن پدر خرج شود وصیت کرده است حالا بعد23 سال از فوت پد
1393/12/12
ادامه سؤال:
اگر پدرم در زمان حیات خود درکمال صحت و سلامت اموال وارث برادر بزرگ به او داده و مابقی اموالش را به اسم دو پسر وهمسرش که یک پسرش هنوز مجرد بوده به این شرط که به وسیله باین اموال ازدواج کند و برای کفن و دفن پدر خرج شود وصیت کرده است حالا بعد23 سال از فوت پدرمون برادر بزرگتر که اموالش جدا بوده و در طی این مدت از زمین خودش جدا استفاده کرده، مدعی است که وصیت پدر قبول نیست و اموال باید دوباره تقسیم شود. لطفا طبق قوانین شرع (فقه شافعی) راهنمایی کنید. ممنون.
جواب:

پدر در زمان حیات خود دارایی‌اش را میان وارثان‌اش تقسیم کند و سهم هر کدام را مشخص نماید و در اختیار آنان قرار بدهد، اشکالی ندارد و آن مقداری که در دست خودش می‌ماند بعد از مرگ بازمیان وارثان اش با رعایت ضوابط شرعی و به اندازه سهم الارث هر کدام از وارثان تقسیم می‌گردد
اما اگر دارایی‌اش را به طور یکسان به هرکسی به اندازه سهم‌اش نداده باشد و تنها بخشی از آن‌را به بعضی از وارثان ببخشد. در وصیت قید کرده باشد این به عنوان ارث درست نیست.
وصیت برای تقسیم ارث درست نیست مگر آن که وارثان دیگر به آن اجازه دهند. پیامبر(ص) فرموده است:
لا وصیه الوارث" (ترمذی / نسایی / ابوداوود/ ابنماجه)
وصیت فرد در یک سوم از مال‌اش اجرا می‌گردد و اگر بیش از آن باشد تنفیذ نمی‌گردد مگر با اجازه دیگر وارثان.
اگر تقسیم دارایی پدر به نام وصیت بوده باشد. بعد از مرگ باید تمامی دارایی اش میان وارثان به اندازه سهم هر کدام تقسیم گردد هر چند سال هم از مرگ مورث گذشته باشد.
سوال مبهم است در سوال بعدی بیان بفرمایید: که پدرتان وصیت کرده است یا مال‌اش را تقسیم نموده است. یا نزد علمایی که امکان دسترسی به آنان دارید بروید و شفاهی توضیح دهید.

سؤال 0: با سلام اگر مدت زمان دوران قاعدگی بیشتر از حد معمول (سی روز) طول بکشد انجام فرایض دینی به چه صورت می‌باشد؟ لطفا در اسرع وقت جواب بدهید ممنون
1393/12/12
جواب:

حداکثر دوران قاعدگی نزد شافعیه پانزده روز و نزد حنفیه ده روز است، و بیش از آن خون قاعدگی نیست به آن خون استحاضه گفته می‌شود زن باید در آن زمان فرایض دینی خود را انجام دهد

سؤال 0: درنماز جنازه شرکت کردم ولی موفق نشدم حضوری به صاحب تعزیه تسلیت بگم ایا لازم است برای تسلیت فردای انروز به مسجد یاخانه تعزیه بروم؟
1393/12/09
جواب:

از لحاظ شرعی واجب نیست که نزد او بروید اما بهتر است در صورت امکان از طریق تلفن یا به شیوه دیگری به اوتسلیت بگویید.

سؤال 0: سلام و سپاس خدمت شما عزیزان زحمت کش.سوال من شاید دینی نباشه ولی وضعیت روحی مناسبی ندارم شب وروزم شده گریه.از زندگی بریدم نمیدونم چیکار کنم.با اینکه میدونم باید به خدا توکل داشته باشم ودارم.صبح تا شب دستم به دعاست که خدا مشکلمو حل کنه نجاتم بده. 5 ساله زجر
1393/12/09
ادامه سؤال:
سلام و سپاس خدمت شما عزیزان زحمت کش.سوال من شاید دینی نباشه ولی وضعیت روحی مناسبی ندارم شب وروزم شده گریه.از زندگی بریدم نمیدونم چیکار کنم.با اینکه میدونم باید به خدا توکل داشته باشم ودارم.صبح تا شب دستم به دعاست که خدا مشکلمو حل کنه نجاتم بده. 5 ساله زجر میکشم از وضعیت جسمیم. نه جرات بیانشو دارم و نه روی مشورت با کسی. خونواده ما پر جمعیت بود و من پیش پدرمادرم میخوابیدم. صدای نفسای پدرمو میشنیدم وقتی..........تاصبح گریه میکردم روم نمیشد به کسی بگم که من دوست ندارم پیششون بخوابم...نمیدونم واسه رهایی از این تنش از این عذاب ناخوداگاه دست به عمل زشت خودارضایی زدم. بعدش احساس گناه، پشیمونی، متنفرشدن از خودم بهم دست میداد. نمیدونستم که گناه بزرگیه با وجود اینگه نماز میخوندم نمیدونم چرا اینکارو میکردم. مدتی افسردگی شدید گرفتم افت تحصیلی ریزش شدید مو لاغری مفرط. نمیتونستم ترکش کنم و این منو عذاب میداد عذاب به معنی واقعی جهنم. مدتی نمازامو ترک کردم که چرا خدایااااااااااا احساس کردم وضعیت جسمیم تغییر کرده احساس سنگینی داشتم احساس میکردم یه عضوی از بدنم اومده پایین احساس سنگینیه دردآور اذیتم میکرد..و الآن هم هم این وضعیتو دارم من توبه کردم. ولی این وضع آزار دهنده باعث میشه افکار خودکشی به سراغم بیان. چون از سلامت خودم مطمئن نیستم چندین موقعیت ازدواج رو از دست دادم. ولی آخرش چی مجبور میشم به یکی جواب بدم. زندگی واسم سخته من زندگی نمیکنم فقط ادامه میدم. ندای درونیم میگه صبر داشته باش خدا کمکت میکنه ولی وضع جسمیم هم تحمل رو واسم غیر ممکن میکنه .هر روز آرزوی مرگ رو از خدامیخوام. توروخدا کمکم کنید.
جواب:

پاسخ به این پرسش توضیح فراوان و نشست حضوری می‌طلبد لازم است شما نزد مشاور و روان شناس بروید و مشکلاتتان را با آنان در میان بگذارید ان شاالله آن بدبینی ها و مشکلات از بین خواهد رفت.

سؤال 0: با سلام . من حنفی مذهب هستم . مدت دوسال پیش من همراه برادرم چرس یا همان بنگ داخل سیگاری کشیدم و درست بعد از چهار یا پنج دقیقه بعد همسرم با تلفن با من تماس گرفت و در عین صحبت گفت پول نمیدام خرجی بفرست و من گفتم ندارم و ایشان هم عصبی شد و گفت این چه زندگیه
1393/12/09
ادامه سؤال:
با سلام . من حنفی مذهب هستم . مدت دوسال پیش من همراه برادرم چرس یا همان بنگ داخل سیگاری کشیدم و درست بعد از چهار یا پنج دقیقه بعد همسرم با تلفن با من تماس گرفت و در عین صحبت گفت پول نمیدام خرجی بفرست و من گفتم ندارم و ایشان هم عصبی شد و گفت این چه زندگیه و همچی چیزای و منم عصبی شدم و گفتم نمیتونی زندگی کنی راه باز و جاده دراز و درست یادم نمیاد که دیگه چی گفتم که اون میگه گفتی یک طلا دو طلاق و سه طلاق و اون گفت مطمئنی منم گفتم آره . البته من از هیچ کس فتوا نگرفتم اما اون خودش فتوا گرفته بود که گفتن طلاقه و از اون روز ما تا همین لحظه هیچ ارتباط جنسی نداشتیم . البتهما هجده سال زندگی کردیم و یک پسر دانشجو و یک دختر دبیرستانی و یک دختر دبستانی هم داریم که هنوز درطبقه پایین با همسرم هستن و من طبقه بالا و تاکنون ما صحبت میکنیم و اگه کاری در باره بچه ها یا گاهی خرید باهم بیرون میریم اما ارتباط فیزیکی نداشتیم البته اینم بگم که ما شانزده ساله بودیم که ازدواج کردیم و درضمن همسرم بسیار مومن و خدا ترسه و حتی نماز شبش هم قضا نمیشه . البته اینم بگم که از لحاظ مالی من بسار مغروض و بدهکارم و همون روزی که این اتفاق افتاد و درست ده دقیقه قبل از کشیدن سیگاری بنگ و گفتن کلمه طلاق یکی از طلبکارام بسیار سرم فشار آورده بود و من بسیار عصبی بودم . و من چون همسرم را دوست داشتم ودارم تا بحال فتوا از کسی ]جز[ خودم نگرفتم چون خودم فکر نمیکنم طلاق شده باشه برای همین صبر کردم . اما حالا میخواهم بدانم آیا همسرم سه طلاقه شده یا نه اگر نشده که بلکه بتوانم متقاعدش کنم . چون اون حتی راضی نیست حلاله شود و یا شوهر اختیار کند و میگوید میخوام در کنار فرزندانم زندگی کنم تا زنده هستم هیچ علاقه ای به ازدواج ندارم .
جواب:

اگر زن ادعا کند شوهر او را طلاق داده است اما و بیّنه نداشته باشد و شوهر طلاق را انکار کند، سخن شوهر با سوگندش پذیرفته می‌شود، برخی از علما درباره این شیوه از طلاق گفته‌اند: یک طلاق شما واقع شده است و شما می‌توانید به زندگی زناشویی خود ادامه بدهید اگر در عده باشد نیاز به عقد جدید نیست اما اگر عده او پایان یافته باشد با عقد جدید با یکدیگر ازدواج کنید.