پاسخ به سؤالات فقهی

ایمیل خود را وارد کنید تا پاسخ‌های فقهی به صورت خودکار برایتان ارسال شود:

برای ارسال سؤالات فقهی خود به این آدرس مراجعه نمایید.

سؤال 1345: زمین‌های منطقه ما در معرض سیلاب است. مردم در زمین‌های‌شان آب‌بندان درست کرده‌اند تا از هدررفت آب سیل جلوگیری کرده و زمین‌هایشان آب بیشتری بخورد تا هندوانه بکارند.
1393/07/05
ادامه سؤال:
اما گاهی وقتی هندوانه‌ها رسیدند این اتفاق می‌افتاد که سیل آمده قسمتی از هندوانه‌ها را با خود به زمین‌های پایین دست و سدها می‌برد و آن‌را هر کس که می‌گرفت مشکلی نبود. اما امسال به علت گران بودن تخم هندوانه بین مالکان زمین و کسانی که هندوانه‌ها را از آب می گیرند اختلاف افتاد. پرسش این است آیا مالکان حق شرعی دارند مردم را از هندوانه‌های داخل سدها وتالاب‌ها باز دارند؟
جواب:

هندوانه‌ها از آن صاحب اصلی آنها است و وی حق برداشت آنها را دارد و حق آن‌را دارد که دیگران را از برداشتن آن باز دارد. اما بهتر است، سهمی از آن‌را به صاحب زمینی که در آن قرار دارد، بدهد.

سؤال 1344: سلام همسر من خیلی وقت‌ها نماز نمی‌خواند. قبل از ازدواج، خواندن نماز از شروط زندگی مشترک ما بود. از نظر دین اسلام وظیفه من چیست؟
1393/07/05
جواب:

مرد سرپرست خانواده است، باید همسر و فرزندانش را به‌گزاردن نماز وادارد و به شیوه‌های گوناگون آنان را به نماز علاقه‌مند سازد تا نماز بگزارند.
خداون می فرماید: (وَأْمُرْ أَهْلَكَ بِالصَّلَاةِ وَاصْطَبِرْ عَلَيْهَا...)[طه:132]؛ و اهل و خانواده‌ات را به نماز فرمان ده و خود نیز بر آن شکیبا و پایدار باش.
مرد مسؤول خانواده است باید همسر و اهل خانواده را با پند و اندرز دلسوزانه و سخنان نیکو به گزاردن نماز فرمان دهد و فضایل گزاردن نماز و عذاب و کیفر ترک نماز را برای آنان بیان نماید.

سؤال 1343: آیا تراشیدن موهای بدن مثل موهای دست و پا، از نظر فقه حنفی جایز است؟
1393/07/05
جواب:

در مذهب حنفی انجام چنین کاری اشکالی ندارد.

سؤال 1342: چنانچه خانمی شاغل بوده باشد یعنی مثل شوهر درآمدی داشته، میزان ارث بعد از همسر، همان یک هشتم است؟
1393/07/05
جواب:

درآمد زن مال خودش است و هرطوری بخواهد می‌تواند آن‌را در کارهای مباح هزینه کند. در آن صورت یک هشتم از مال شوهر به زنش می‌رسد.

سؤال 1341: یکی از دوستانم به بنده گفت سه ترم در دانشگاه مشروط شده است، و من این موضوع را برای دوستان مشترکمان مطرح کرده‌ام، آیا گناهی مرتکب شده‌ام؟ با توجه به اینکه با این شخص ارتباط چندانی ندارم راه جبران چیست؟
1393/07/05
جواب:

سخن آن دوست نزد شما امانت بوده است و نباید آن‌را فاش می‌کردید. برای این کارتان از او حلالیت بطلبید.
پیامبر(ص) فرموده است:
(إِذَا حَدَّثَ الرَّجُلُ بِالْحَدِيثِ ثُمَّ الْتَفَتَ فَهِيَ أَمَانَةٌ)[ترمذی و ابو داوود]
هرگاه کسی نزد دیگری سخنش را بگوید، سپس باز گردد و برود، آن سخن امانت است.

سؤال 1340: در دفاتر اسناد رسمی معمولا پس از هر معامله‌ای طرف قرارداد به میل خود مبلغی به عنوان شیرینی پرداخت می‌کند. سردفتری که بنده در دفتر ایشان کار می‌کنم فردی مذهبی است و عقیده دارد که مبلغ شیرینی تنها به کارمند تعلق دارد.
1393/07/05
ادامه سؤال:
سوال من این است که آیا این مبالغ صحیح است و شبهه‌ناک یا حرام نیست؟ در صورت درست نبودن این مبلغ آیا می‌توانم به شرطی در این دفتر کار کنم که مبالغ شیرینی را نگیرم و تنها حقوق معمول را دریافت کنم؟
جواب:

اگر طرف قرارداد با میل و خواست خودش آن‌را بدهد و آن مبلغ سبب نشود که دریافت کننده حق دیگری را پایمال کند، گرفتن آن اشکال شرعی ندارد.

سؤال 1339: سلام، من چند روزه که فرزند درون شکمم ‌رو ازدست دادم، چند روز مونده بود بدنيا بياد، آب دور بچه تموم شده بود و من متوجه نشده بودم،
1393/07/05
ادامه سؤال:
بايد ماه آخر سونوگرافى ميرفتم اما چون نشانه خاصى نداشتم نرفتم و وقتى رفتم فهميدم بچم قلبش ايستاده، خيلى ناراحتم، آيا مرگ فرزندم تقصير من بوده يا خواست خدا بوده يا نتيجه گناهان من بوده؟ لطفاً جوابم را بدهيد، خيلى افسرده‌ام.
جواب:

شما در این کار مقصر نیستید و گناهی ندارید، و خواست خداوند بوده است چون شما طبق روال عادی تصور نکرده‌اید که جنین شما مشکلی دارد. پس افسرده و غمگین نباشید، و به خداوند دل ببندید و با عبادت و راز و نیاز با خدا، زمینه فرود آمدن آرامش را بر وجودتان فراهم نمایید، ما از خداوند می‌خواهیم که آن فرزند از دست رفته، ذخیره روز رستاخیز و شفاعت برای شما باشد، و خداوند فرزند نیکی را جایگزین آن به شما ببخشد.

سؤال 1338: آیا در ازدواج با زن دوم، رضایت زن اول لازم است؟ اگر این ازدواج پنهانی صورت گیرد چه حکمی دارد؟ لطفاً با دلایل و سند پاسخ دهید.
1393/07/05
جواب:

الف: از لحاظ شرعی رضایت زن اول برای ازدواج دوم لازم نیست، اما از لحاظ اخلاقی اگر بتواند او را راضی کند، بهتر است. رعایت عدالت میان زنان لازم می‌باشد. ولی از لحاظ قانون مدنی ایران پیامد قانونی دارد.
ب: آن ازدواج از لحاظ شرعی درست است.

سؤال 1337: اگر در مسافرت غسل واجب فرض شد و آب جهت غسل در دسترس بود ولی مکان و زمان اجازه نمی‌داد غسل انجام شود و وقت نماز وارد شد، چکار باید کرد؟
1393/07/05
جواب:

باید تیمم کرد و نماز گذارد.

سؤال 1336: آیا چت کردن با دختران در فضای مجازی فقط به دلیل مصرف وقت و نه به هیچ دلیل دیگری گناه است یا نه؟
1393/07/05
جواب:

اگر در چت، بحث علمی و مسایل غیر حرام رد و بدل شود، اشکالی ندارد، در غیر این صورت درست نیست. مسلمان وقتش بسیار ارزشمند است و نباید آن‌را بیهوده تلف کند.

سؤال 1335: دیدگاه شرع نسبت به تعیین جنسیت قبل از بارداری چیست؟
1393/07/05
جواب:

چنین کاری حرام نیست، اما بهتر است برای آن اقدام نشود، میان دختر و پسر تفاوتی نیست، و نمی‌توان درک کرد که کدام یک از آنان نیکوکار و سودمند هستند. بی‌شک دختر یا پسر موهبت خداوندی هستند که به بندگان ارزانی می‌کند و لازم است پدر و مادر در تربیت درست و اسلامی فرزند، تلاش کنند. فرزند نیک در قید حیات والدین، مایه‌ی چشم‌روشنی آنان می‌شود. و بعد از مرگ آنان برایشان دعای خیر می‌کند. پیامبر(ص) فرموده‌اند: آدمی که می‌میرد عمل‌اش قطع می گردد، جز سه چیز، که یکی از آنان فرزند صالحی است که برای فرد دعا می‌کند (ولد صالح یدعوله). دیگر فرقی نمی‌کند دختر باشد یا پسر.

سؤال 1334: با سلام. منافقان که در قرآن ذکر شده‌اند آیا به معاد باور داشته‌اند؟ من به خدا و پیامبر و معاد باور دارم ولی بسیاری از گناهان مانند نگاه به نامحرم و استمنا و نگاه کردن به فیلم‌های مستهجن و غیره را انجام می‌دهم.
1393/07/05
ادامه سؤال:
البته تصمیم می‌گیرم کنترلشان کنم ولی نمی‌توانم. فعلاً مجرد هستم بیشتره گناهانم مربوط به غریزه جنسیه. همچنین بعضی مواقع نماز می‌خوانم و روزه می‌گیرم و آرزو دارم که یک روز واقعاً یک مسلمان واقعی بشم. کسانی مثل من که می‌گویند مسلمان هستند و به اصول باور دارند ولی گناهان زیادی انجام می‌دهند و واجباتشان را نیز انجام نمی‌دهند و امروزه تعداد این افراد نیز کم نیست؛ آیا چنین افردای مصداق همان منافقان هستند که در قرآن آمده؟ اگر منافق نیستند فرقشان در چیست؟
جواب:

منافقان به معاد ایمان ندارند. خداوند در نکوهش آنان می‌فرماید: (وَمِنَ النَّاسِ مَن يَقُولُ آمَنَّا بِاللَّـهِ وَبِالْيَوْمِ الْآخِرِ وَمَا هُم بِمُؤْمِنِينَ)(بقره:8)؛ و از مردمان کسانی هستند که می‌گویند: به خدا و روز واپسین ایمان آوردیم و آنان مومنان نیستند.
منافق تظاهر به ایمان می‌کند، و مؤمن راستین نیست، اما افرادی که در سؤال ذکر شده‌‌اند، منافق نیستند؛ اگر چه صفتی از صفات منافقان در آنان هست، اما منافق نیستند چون به اصول ایمان دارند.

سؤال 1333: آیا داشتن رابطه‌‌‌‌‌ی‌جنسی(تماس آلت تناسلی با همدیگر) با همسر، از روی لباس، در زمان قاعدگی اشکال دارد؟
1393/07/05
جواب:

اگر دخول صورت نگیرد، اشکالی ندارد.

سؤال 1332: من دختری هستم بیست و دو ساله و مجردم. خیلی گناهکارم خیلی خیلی زیاد. هم حق‌الناس بر گردنم هست و هم حق الله. خواهش میکنم من را راهنمایی کنید که حق‌الناس را چگونه باید داد
1393/07/05
ادامه سؤال:
چون اگر به آنها بگویم فلان کار تقصیر من بود و فلان کار را من کردم میدانم که آبرویم کاملا میرود هر روز دارم گریه میکنم. ـیا میشود حق الناس را مخفیانه داد طوری که صاحبش متوجه نشود و من آنگونه حلال میشوم؟ خودم دارم با چشم خودم عذاب‌هایی که به خاطر گناهانم کردم رو میبینم. خیلی سخته واقعاَ از ته دل توبه کردم و دیگه هرگز تکرارشون نمیکنم. شما را به خدا راهنماییم کنید خیلی تنها شدم.
جواب:

اگرحق الناسی که پایمال کرده‌اید، مالی باشد می‌توانید به بهانه‌هایی گوناگون، مانند هدیه و... آن را به صاحبش بازگردانید، و اگر بیم رفتن آبرویتان را دارید، نیاز نیست به او اعلام کنید که مالش را شما برداشته‌اید. اگر مالی نداشته باشید، باز توبه کنید و از خداوند برای خود وآن فرد آمرزش بخواهید. اگر حق الناس غیر مالی باشد، در صورت امکان از صاحب‌اش حلالیت بطلبید، اما اگر امکان نباشد، خالصانه توبه کنید و تصمیم قاطعانه بگیرید که دوباره به سوی چنان کاری نروید.

سؤال 1331: آيا شکار برای زنان حرام است؟
1393/07/05
جواب:

شکار برای زنان حرام نیست، زن می‌تواند حیوان را سر ببرد و شکار نیز غیر از حالت احرام، حلال است.