پاسخ به سؤالات فقهی

ایمیل خود را وارد کنید تا پاسخ‌های فقهی به صورت خودکار برایتان ارسال شود:

برای ارسال سؤالات فقهی خود به این آدرس مراجعه نمایید.

سؤال 1365: اگر بدون عذر موجه نماز مغرب و عشا را باهم بخوانیم یا ظهر و عصر را با هم بخوانیم باطل است یا قبول؟
1393/08/01
جواب:

بدون عذر موجه و شرعی جمع کردن نمازها جایز نیست زیرا هر نمازی وقت مشخص خود را دارد چنان که در قرآن آمده است: (فَإِذَا قَضَيْتُمُ الصَّلَاةَ فَاذْكُرُوا اللَّـهَ قِيَامًا وَقُعُودًا وَعَلَى جُنُوبِكُمْ فَإِذَا اطْمَأْنَنتُمْ فَأَقِيمُوا الصَّلَاةَ إِنَّ الصَّلَاةَ كَانَتْ عَلَى الْمُؤْمِنِينَ كِتَابًا مَّوْقُوتًا)[نساء:103]؛ هرگاه نماز را به پایان بردید، خدای را ایستاده و نشسته و بر پهلوهایتان افتاده (و در همه‌ی حال و احوال) یاد کنید (و حتّی در کشاکش روزگار و گرماگرم کشت و کشتار، خدا گوئید و خدا جوئید) و هنگامی که (ترس و هراسی نماند و) آرامش خود را باز یافتید، نماز را (به تمام و کمال و در وقت مشخّص) برپای دارید. بیگمان نماز بر مؤمنان فرض و دارای اوقات معلوم و معیّن است.

سؤال 1364: با سلام چند سوال در مورد غسل میت داشتم لطفاً در فقه امام شافعی جواب دهید:1 - در بعضی جاها موهای زاید (زیر بغل و شرمگاه) میت را هنگام غسل میتراشند آیا این کار شرعی است؟
1393/08/01
ادامه سؤال:
2- آیا اصلا آشکار کردن عورت میت چه برای غسال محرم یا نامحرم جایز است؟ 3-آیا در غسل، چه میت چه غسلهای دیگر، باید اول سمت راست همه اندام‌های بدن را بشوییم بعد سمت چپ همه اندامها را؟ مثلاً اول دست راست، سینه شکم و پشت راست و پای راست، بعد دست چپ وسینه وشکم چپ و پای چپ؟
جواب:

الف) لازم نیست موهای زاید میت تراشیده شود.
ب) آشکار نمودن عورت میت برای محرم و نامحرم، حرام است.
ج) هر دو روش درست است. هرگونه که غاسل برایش ممکن است انجام دهد. تقدیم راست بر چپ هنگام غسل سنت است چه مرده باشد و چه زنده.

سؤال 1363: سلام من دختری 15ساله هستم خوانواده‌ام خیلی به حجابم گیر میدن. اونقدر گیر دادن که من نسبت به همه چی زده شدم حتی نماز. دیگه واسم فرقی نداره نماز بخونم یا نه. حجاب داشته باشم یا نه.
1393/08/01
ادامه سؤال:
ممکنه توی روز 3 وعده نماز نخونم و هیچ مشکلی نداشته باشم. خونوادمم واسشون فقط حجاب من و حرف مردم مهمه. خیلی هم خودشونو آدمای خوبی نشون میدن در حالی که اینجوری نیستن. حالا من با یه همچین مامان بابایی چی کار کنم؟
جواب:

هر زن مومنی موظف است دستورات دین اسلام درباره حجاب بانوان را رعایت کند که در سوره نور بویژه آیه 31 و در سوره احزاب آیه 59 و چند حدیث از رسول خدا (ص) که در کتابهای مربوط به این موضوع مانند کتاب حلال و حرام نوشته‌ی دکتر یوسف قرضاوی و کتاب حجاب نوشته ابوالاعلی مودودی آمده است و با این آیه‌ها و حدیث‌های صحیح از رسول خدا (ص) جواب منتقدان خود را بدهد و بنابراین نباید اعمال و رفتار نادرست دیگران را دلیل بر گریز از دین و بندگی خدا قرار داد. مؤمن در واقع باید در ابتلائات دنیا موفق در آید و راه بندگی خدا را رها نکند و با استدلال و منطق و به دور از بی‌احترامی به کسی، رفتار درست خود را برای دیگران توضیح دهد و خطاهای خود را اصلاح نماید.

سؤال 1362: افرادی در استخر مردان ماساژور هستند که قسمتهای عریان ران را نیز ماساژ می‌دهند آیا چنین کاری درست است؟
1393/08/01
جواب:

اگر از نظر پزشکی فرد نیازمند ماساژ باشد اشکالی ندارد. اما اگر ضروری نبوده و برای معالجه بیماری نباشد بهتر است انجام نگیرد زیرا طبق نظر بسیاری از علما ما بین ناف و زانو عورت محسوب می‌شود.

سؤال 1361: وقتی از خواب بیدار می‌شوم مدت زمانی به مسایل جنسی فکر می‌کنم و خیسی در آلتم می‌بینم این آب مذی است و آن‌را بعد از ادرار کاملاً از آلت و لباسم میزدایم.
1393/08/01
ادامه سؤال:
اما بعد از چند ساعت دوباره که به طهارت میروم، بعد از پایان ادرار با کمی فشار به خودم مقداری مایع سفید (مشابه منی) از بدنم خارج می‌شود؛ سوال:1-آیا باید برای آن غسل کنم؟ گاهی در انتهای شب و زمانی که در طول روز به مسایل جنسی فکر نکردم نیز این حالت پیش می‌آید؟
جواب:

این گونه آبها که بر اثر تحریک شهوت از مرد بیرون می‌آید ودی و مذی هستند و شستن آلت و لباس که با آنها آغشته شده است، کفایت می‌کند و نیازی به غسل نیست. مگر اینکه آن آب منی باشد و ویژگی های منی نیز قبلا گفته شده است.

سؤال 1360: گذاشتن پول در بانک به صورت قرض الحسنه و در قبال آن استفاده کردن از خدمات بانک از جمله استفاده از عابربانک و استفاده از موبایل بانک که بانک، نقل و انتقالات را بوسیله پیامک به شخص اطلاع میدهد
1393/08/01
ادامه سؤال:
و خدمات دیگر که درسطح کلان برای بانکها هزینه هنگفتی دارد؛ آیا استفاده از این گونه خدمات جایز است؟
جواب:

استفاده از خدمات بانکها مانع شرعی ندارد.

سؤال 1359: علت تحریم معازف (موسیقی فسادانگیز) چیست؟ حکمت تحریم آن‌را هم برایم بیان کنید؟ آیا كسي هم قائل به اين بوده كه حكمت مبناي حكم است؟
1393/08/01
جواب:

علت و حکمت احکام شرعی همیشه مکشوف نیستند اگر خداوند به آن تصریح کند برای ما روشن خواهد شد. مانند خوردن شراب و واجب شدن روزه برای تحقق پرهیزکاری در انسان که در قرآن به آن تصریح شده است.
بنابراین علت و حکمت تحریم آلات موسیقی اگر بیان نشده باشد، ما تنها می‌توانیم درباره علت و حکمت آن یا هر حکم دیگری گمان ببریم. البته برخی علما استفاده از آلات موسیقی در معاصی و گناهان را حرام می‌دانند نه در تمام موارد.

سؤال 1358: علت تحریم معازف (موسیقی شهوانی) چیست؟ حکمت تحریم آن‌را هم برایم بیان کنید؟ آیا كسي هم قائل به اين بوده كه حكمت مبناي حكم است؟
1393/08/01
جواب:

علت و حکمت احکام شرعی همیشه مکشوف نیستند اگر خداوند به آن تصریح کند برای ما روشن خواهد شد. مانند خوردن شراب و واجب شدن روزه برای تحقق پرهیزکاری در انسان که در قرآن به آن تصریح شده است.
بنابراین علت و حکمت تحریم آلات موسیقی اگر بیان نشده باشد، ما تنها می‌توانیم درباره علت و حکمت آن یا هر حکم دیگری گمان ببریم. البته برخی علما استفاده از آلات موسیقی در معاصی و گناهان را حرام می‌دانند نه در تمام موارد.

سؤال 1357: تعریف دقیق لغوی و اصطلاحی اهل علم از دو کلمه ی "معازف" و "مزمار" چیست؟
1393/08/01
جواب:

مزمار: ازآلات موسیقی بادی شبیه شرنا است که بیشتر در بین اعراب متداول بوده است(فرهنگ معین)
مزمار اصطلاحاً وسیله‌ای از نی است که در آن دمیده می‌شود و معزف جمع معزف: آلات موسیقی مانند عود و طنبور هستند. معازف و مزامیر آلات موسیقی هستند که اگر استفاده شرعی از آنها شود جایز هستند اما استفاده غیر شرعی از آنها مثلاً در معاصی و گناهان جایز نیست. البته رأی فقها درباره‌ی آلات موسیقی متفاوت است. برخی سختگیرند و اصلاً استفاده از آنها جز دف را درست نمی‌دانند و برخی دیگر تنها استفاده آنها در امور غیر شرعی را حرام می‌دانند.

سؤال 1356: آیا فکر کردن درباره‌ی امور معنوی مثل فداکاری‌های پیامبر و صحابه ایشان در راه اسلام و حفظ اسلام در حین نماز با حضور قلب در نماز منافات ندارد؟ آیا این کار در حین نماز ثواب دارد؟
1393/08/01
ادامه سؤال:
اگر این کار جایز نیست و فقط باید به خدا فکر کرد پس چرا در نماز به پیامبر سلام می‌دهیم؟ در این صورت در صورت تعمق در معنی کلمات ناخداگاه به پیامبر در نماز فکر میکنیم.
جواب:

در نماز باید با تفکر در الفاظ آن سعی شود خشوع در نمازگزار محقق گردد و فکر در امور دیگر غیر مربوط به نماز مشغول نشود هر چند آن امور جایز و مباح باشند. اگر آیاتی در رابطه با پیامبر(ص) یا صحابه در نماز تلاوت شود، به خاطر آوردن آنان اشکالی ندارد.

سؤال 1355: دو سوال در مورد زکات داشتم : 1. آیا می‌شود زکات را به کسی داد که در حال حاضر فقیر است، اما در آینده‌ای نزدیک غنی می‌شود؟
1393/08/01
ادامه سؤال:
مثلاً کسی پولش را برای ثبت نام خودرو صرف کرده، بعد از اینکه خودرو برایش در بیاید، آن را می‌فروشد و از فقر رهایی می‌یابد؟ 2- در مذهب امام شافعی آیا واجب است که پول زکات را به 3 نفر داد؟ اگر این تعداد کمتر یا بیشتر باشد، زکات درست است؟
جواب:

اگر هنگام توزیع زکات، نیازمند است پرداخت زکات به مانعی ندارد.
بهتر است زکات حداقل به سه صنف و از هر صنف به سه نفر داده شود. اگر سه صنف یافت نشود اشکالی ندارد که زکات به دو یا یک صنف داده شود.

سؤال 1353: آیا بکار بردن لفظ برادر برای غیر مسلمانان مثلا مسیحی، یهودی و... جایز است؟ خداوند در قرآن می فرماید: مؤمنان برادر یکدیگرند.
1393/07/17
ادامه سؤال:
-تبریک و برگزاری جشن کریسمس و والنتاین و... جایز است؟ -صحیح بخاری و مسلم به‌طور صددرصد موثق هستند؟
جواب:

خداوند فرموده است: (انما المومنون اخوة)«مومنان تنها رابطه برادری با هم دارند نه هیچ رابطه دیگری» بنابراین برادری با غیر مؤمن نفی نشده است و می‌توان غیر مسلمان را به عنوان هم‌نوع، برادر خطاب کرد. و با توجه به این‌که فرد مؤمن، خیرخواهِ تمام انسانها و رحمت برای همه است، می‌تواند دیگران را برادر خود تلقی کند. چون همه از آدم هستیم.
برگزاری جشن کریسمس و اعیاد ادیان دیگر برای مسلمان جایز نیست. اما تبریک گفتن به طرفداران این اعیاد اگر شرک نباشد نوعی احترام به آنان به شمار می‌آید و مشکلی ندارد اما برخی علما تبریک گفتن اعیاد ادیان دیگر به غیر مسلمان را حرام دانسته‌اند.
حدیث‌های کتاب صحیح بخاری و مسلم احتمال صحیح بودنشان بیشتر است و احتمال یافتن حدیث ضعیف در صحیح بخاری و مسلم کم است، اما این احتمال به صفر نمی‌رسد. حتی برخی محدثین مانند دار القطنی تعدادی از حدیث‌های بخاری و مسلم را ضعیف دانسته‌اند.

سؤال 1352: می‌خواستم بدونم فرق نذر و عهد و قسم چیه؟ آیا کفاره‌ی شکستنشون یکسانه؟
1393/07/17
جواب:

نذر یعنی فرد عبادتی مانند: نماز ، روزه، صدقه و... را برخود واجب گرداند مثلاً بگوید: اگر مریضی فرزندم بهبود یابد یک گوسفند در راه خدا می‌بخشم. که در این صورت واجب است آن‌را انجام بدهد و تخلف از آن گناه محسوب می‌شود و کفاره دیگری جز انجام آن نذر، وجود ندارد. عهد اگر با خدا بسته ‌شود همان نذر خواهد بود.
اما اگر عهد با بنده بسته شود باید مطابق آن عمل شود همچنانکه در بیان ویژگی مومنان فرموده است: (والذین هم لأماناتهم وعهدهم راعون)
سوگند یا قسم به خدا اگر شکسته شود کفاره آن تهیه‌ی لباس یا یک وعده غذا برای ده نفر فقیر است. اگر نتوانست سه روز روزه بگیرد چنان که در قرآن آمده است: (...فَكَفَّارَتُهُ إِطْعَامُ عَشَرَةِ مَسَاكِينَ مِنْ أَوْسَطِ مَا تُطْعِمُونَ أَهْلِيكُمْ أَوْ كِسْوَتُهُمْ أَوْ تَحْرِيرُ رَقَبَةٍ فَمَن لَّمْ يَجِدْ فَصِيَامُ ثَلَاثَةِ أَيَّامٍ ذَلِكَ كَفَّارَةُ أَيْمَانِكُمْ إِذَا حَلَفْتُمْ وَاحْفَظُوا أَيْمَانَكُمْ كَذَلِكَ يُبَيِّنُ اللَّـهُ لَكُمْ آيَاتِهِ لَعَلَّكُمْ تَشْكُرُونَ)[مائده:89]

سؤال 1351: با سلام. یک نفر آقا از آشنایان از چشم‌چرانی و تلفن‌های مشکوک زنش گله دارد. از راه‌های مختلف سعی کرده زنش را منصرف کند اما همسرش حاضر به تغییررفتار نیست. راه حل چیست؟ باتشکر
1393/07/17
جواب:

ممکن است ایراد از جانب شوهر باشد و ایشان در روابط جنسی با همسرش به نوعی کوتاهی کند و حق او را اداء ننماید. در این رابطه بهتر است به روان پزشک مراجعه کنند و مرد در زمینه شناخت زنان و رفتار جنسی درست با آنان کتاب‌هایی را مطالعه کند.

سؤال 1350: با سلام؛ خوردن گوشت خر یا شیر خر چه حکمی دارد؟ اگر به بچه خورانده شود چه حکمی دارد؟
1393/07/17
جواب:

مطابق روایات گوشت و شیر الاغ اهلی حرام است و اگر به بچه داده شده، دیگر تکرار نشود. در صحیح بخاری و مسلم آمده است که رسول خدا(ص) در جنگ خیبر از ازدواج موقت و خوردن گوشت الاغ اهلی نهی فرمود.
عن علی بن ابی طالب ان النبی(ص): (نهی عن نکاح المتعه یوم خیبر و عن لحوم الحمر الاهلیه)[متفق علیه]