پاسخ به سؤالات فقهی

ایمیل خود را وارد کنید تا پاسخ‌های فقهی به صورت خودکار برایتان ارسال شود:

برای ارسال سؤالات فقهی خود به این آدرس مراجعه نمایید.

شماره: 0
سؤال 0: الف) آیا اگر انسانی ناخواسته مرتکب گناهی کبیره مثل استمنا شود گناه است؟ ب) آیاتخیل در هر صورت حتی تخیل سالم گناه است؟
1395/07/13
ادامه سؤال:
ج) من دچار نوعی وسواس فکری شده‌ام و مدام فکر می‌کنم برخی از کارهایم گناه است و مدام به خود تلقین می‌کنم. خیلی از این موضوع رنج می‌برم خواهشا بگید با تلقین به خود که این کارم گناه است، دچارگناه می‌شوم؟ د) نمازتوبه چگونه است؟ هـ) اگر انسان تحریک شود گناه می‌کند؟
جواب:

الف)- اگر آن گناه ناخواسته با تخیل یا در خواب باشد گناه ندارد. اما اگر فرد کار استمنا را با دست یا چیز دیگری انجام دهد ناخواسته به شمار نمی‌آید و گناه است
ب)- تخیل تا فرد را به شکل عملی در گناه نیافکند و گناه را محقق نسازد، گناه نیست، بلکه بهتر است فرد از عالم تخیل که سودی ندارد دوری گزیند و با واقعیت‌ها زندگی کند.
ج)- کارهای گناه مشخص و معلوم هستند و مسلمان باید از آن‌ها دوری گزیند. برای آگاهی از آن‌ها به کتاب‌های دینی مراجعه شود. با فکر کردن و تلقین چیزی که گناه نیست، گناه نمی‌گردد. اما این که فرد همیشه به خود تلقین کند مبادا فلان کارم گناه بود، با این نوع تلقین پیوسته خود را ناامید می‌گرداند، در حالی که نباید مسلمان ناامید گردد، بلکه کارهایش را بر پایه‌ی موازین شرعی انجام دهد و پیوسته به رحمت خداوند امیدوار باشد تا به آرامش دست یابد و با نشاط در مسیر آبادانی زمین با عبادت خدا و انجام دیگر کارهای سودمند حرکت کند.
د)- کسی که گناهی انجام داده باشد و پشیمان شود و توبه کند، بعد از توبه با رعایت شرایط و ارکان آن دو رکعت نماز توبه بمانند دیگر نمازهای سنت بگزارد و بعد از آن از خداوند آمرزش بخواهد و خداوند گناهان او را می‌آمرزد.
هـ- اسبابی که فرد را تحریک می‌کند و مرتکب گناه می‌گرداند،‌ آن گناه است و مسلمان باید از آن بپرهیزد.

شماره: 0
سؤال 0: آیا اگر کسی بر سر سفره‌ای که مشروبات الکی گذاشتن بنشیند و از غذای آن سفره بخورد آیا آن طعام حرام است؟ یا این که فقط مشروب حرام است؟
1395/07/13
جواب:

آن غذا اگر با چیز پاک پخته شده باشد، حلال است و با گذاشتن شراب در کنار آن غذا حرام نمی‌گردد. اما مسلمان نباید بر سر سفره‌ای که در آن شراب است بنشیند.
پیامبر-صلی‌الله‌علیه‌و‌سلم- فرموده است: «من کان یؤمن بالله والیوم الآخر فلایقعدن علی مائدة یدار علیها بالخمر»[ترمذی، حاکم، احمد]
کسی که به خدا و روز رستاخیز ایمان دارد نباید بر سفره‌ای بنشیند که بر روی آن شراب گذاشته می‌شود.
در حدیثی دیگر روایت شده است: «پیامبر-صلی‌الله‌علیه‌و‌سلم- از نشستن بر سفره‌ای که بر آن شراب نوشیده می‌شود، نهی کرده است»[ابوداود]

شماره: 0
سؤال 0: من اصولاً آدم تخیلی هستم و کم کم دارم خودم رو از دنیای تخیل بیرون می‌کشم، اما هیچ‌گونه تخیل جنسی یا شرم‌آوری ندارم و تنها در تخیلاتم داستان‌های سالم و بدون گناه می‌سازم،
1395/07/13
ادامه سؤال:
بعد از تخیل هم که معمولاً هنگامی که سعی دارم بخوابم هیچ‌گونه (آبی) از من خارج نمی‌شود و مثل افرادی که دچار خودارضایی هستند به ارسگام نمی‌رسم که این اصل خودارضایی هست. حالامی‌خواهم بدانم من که تخیل سالم بدون موارد مذکور دارم این کارم استمنا هست یا خیر؟ آیا اگر از یک گناه کبیره توبه کنیم خدا می‌پذیرد؟
جواب:

الف)- اگر چنین فردی ارضا نشود، آن کارش استمنا به شمار نمی‌آید، اما بهتر است از اسبابی که فرد را اندک اندک به سوی تحقق بخشیدن آن نوع تخیل می‌کشاند، دوری گزیند.
ب)- اگر شرایط توبه در آن باشد، خداوند گناهان توبه کننده را می‌بخشد.

شماره: 0
سؤال 0: کسی که نمازش را بدون دلیل ترک می‌کند ولی فرض بودن آن را انکار نکند و مورد استهزا قرار ندهد آیا کافر می‌شود؛ چون در طول زندگی مردم زیادی مداومت بر نماز ندارن؟
1395/07/13
جواب:

کسی که نماز فرض را بدون دلیل ترک کند، مرتکب گناه کبیره می‌شود، اما اگر فرض بودن آن را انکار نکند کافر نمی‌شود.

شماره: 0
سؤال 0: با سلام در پاسخ به یک سؤال ترشحات زنانه را ناقض وضو قید کرده‌اید و در پاسخ به سؤال دیگر آن را ناقض وضو ندانسته‌اید بالاخره ترشحات زنانه که از رحم خارج می‌شود ناقض وضو هست یا خیر؟
1395/07/13
جواب:

ترشحات اگر از مجرای ادرار باشد وضو باطل است، اما اگر از دهانه رحم باشد دیدگاه علما درباره ناقض وضو بودن آن متفاوت است، برخی گفته‌اند: وضو را باطل می‌کند و برخی دیگر گفته‌اند: وضو را باطل نمی‌کند و دیدگاه دوم ترجیح داده می‌شود.

شماره: 0
سؤال 0: آیا اخذ کارمزد، یک و نیم درصد برای صندوق‌هایی که به صورت محلی اداره می‌شوند، جایز است یا خیر؟ توضیح اینکه، وام و سرمایه افراد حقیقی است و غیردولتی و غیرانتفاعی و صرفاً برای کمک به اعضاست و یک نفر به عنوان مدیر و حسابدار تمام امورات صندوق را انجام می‌دهد.
1395/07/13
جواب:

اخذ یک و نیم درصد کارمزد معمولا برای هزینه‌های جانبی آن صندوق‌هاست و اشکالی ندارد.

شماره: 0
سؤال 0: روز عید قربان جزو ده روز ذی الحجه به شمار می‌آید؟
1395/07/13
جواب:

بله روز عید قربان دهمین روز ذی‌الحجه است.

شماره: 0
سؤال 0: اگر فردی تغذیه حرام داشته باشد، حال به هر طریقی مثلاً با فامیلی رفت و آمد داشته باشد که درآمدشان از حرام است؛ آیا نماز و روزه و دعای این شخص پذیرفته می‌شود؟
1395/07/12
جواب:

مسلمان باید به دنبال روزی حلال باشد خداوند متعال می‌فرماید: (يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا كُلُوا مِن طَيِّبَاتِ مَا رَزَقْنَاكُمْ وَاشْكُرُوا لِلَّـهِ إِن كُنتُمْ إِيَّاهُ تَعْبُدُونَ)[بقره:172]
بی‌شک روزی حلال سبب می‌شود فرد توفیق انجام عبادت و کارهای نیک را داشته باشد، اما روزی حرام سبب می‌شود فرد توفیق انجام عبادت نیابد.
روایت شده است که پیامبر-صلی‌الله‌علیه‌و‌سلم- درباره کسی که مسافر بود و -در حال سفر که یکی از حالت‌های پذیرش دعا است،- دست به سوی آسمان برمی‌افرازد و دعا می‌کند، فرموده است: «ومطعمه حرام وملبسه حرام وغذی بالحرام فأنی یستجاب له»[مسلم]
(و در حالی که خوراکش حرام است و پوشاکش حرام است و با حرام تغذیه و بزرگ شده است پس چگونه دعایش پذیرفته می‌شود؟!)
پس برای پذیرش دعا و عبادت لازم است روزی فرد حلال باشد.

شماره: 0
سؤال 0: دندان‌ها به مرور بدلیل مصرف چای و قهوه سبگار یا کاکائو زرد می‌شوند که گاهاً با مسواک زدن پاک نمی‌شود ‌موادی دندانپزشکی وجود دارند که روی دندان‌های زرد کشیده می شوند تا سفید و تمیز به نظر بیایند
1395/07/12
ادامه سؤال:
و این مواد برای زن و مرد و کوچک و بزرگ قابل استفاده است و تا ۶ ماه روی دندان می‌مانند. حکم آن چیست؟
جواب:

استفاده از آن از لحاظ شرعی اشکالی ندارد.

شماره: 0
سؤال 0: حکم خودزنی کردن چیست؟ آیا گناه کبیره محسوب می‌شود؟ و راه توبه‌ی آن چیست؟ و اگر انتخابی بین خودزنی و زنا باشد کدام گناهش بیشتر است؟
1395/07/12
جواب:

اگر مراد از خودزنی زیان‌رساندن به بدن است آن گناه می‌باشد؛ چون بدن در دست فرد امانت است و نباید به آن امانت خیانت کند و به آن زیانی برساند، به هر شیوه‌ای که باشد.
اما اگر مراد شما از خودزنی استمنا است، آن هم گناه می‌باشد اما گناهش کمتر از زنا است.

شماره: 0
سؤال 0: بنده معلم هستم و ماهی تقریبا 1میلیون و 200 هزار حقوق میگیرم واگر بخواهم خانه اجاره کنم حداقل باید ماهی 500 هزار اجاره بدم الان میخواهم خانه بسازم که برای تکمیل آن به وام مسکن نیاز دارم که سود آن 9.5 درصد است آیا گرفتن چنین وامی برای من مشکلی دارد؟
1395/07/12
جواب:

اگر شما برای ساخت مسکن در حالت اضطرار قرار دارید و نیاز مبرم به مسکن دارید و توان ساختن آن را ندارید، می‌توانید وام بگیرید.

شماره: 0
سؤال 0: برای معاینه ی دکتر زنان غسل لازم است یا نه؟
1395/07/12
جواب:

معاینه زن به وسیله دکتر با دست یا دستگاه غسل را واجب نمی‌گرداند.

شماره: 0
سؤال 0: آيا وام گرفتن (٤درصد) برای کار خاصی و استفاده از آن در كارديگر جايز است؟ مثلا بانك وام اشتغال‌زايي مي‌دهد وما آن پول را برای ساختن منزل خرج كنيم.
1395/07/12
جواب:

وامی که به نیت اشتغال‌زایی با 4% بهره گرفته می‌شود، لازم است برای همان کاری که به نام آن وام گرفته شده به کار رود، چون کارشناسان بانکی بعد از کارشناسی‌های لازم آن تسهیلات را برای اشتغال‌زایی لازم دیده‌اند و مجوز وام را صادر نموده‌اند وگرنه آن وام را نمی‌دادند.

شماره: 0
سؤال 0: من رابط ازدواج‌ها هستم (عمل به آیه 32 سوره نور)، افرادی که مشخصات‌شان را به من دادند از آقایان و خانم‌ها که من کفویت‌شان را مشخص و به هم معرفی کنم،
1395/06/04
ادامه سؤال:
می‌توانم به خانم‌هایی که در تلگرام‌ها عکس‌های بی‌حجاب خود را گذاشتند تذکر یا تبلیغ رعایت حجاب را متذکر بشوم؟
جواب:

بلی شما می‌توانید از هرگونه عمل خلاف شرع از جمله بی‌حجابی خانم‌ها، تذکر بدهید. در واقع شما به وظیفه شرعی و ایمانی خود عمل می‌کنید.

شماره: 0
سؤال 0: اگر پرنده‌ای مقدار زیادی از خون گوسفند تازه زبح شده‌ای که بر روی زمین بوده را بخورد، گوشت، تخم و جوجه‌هاش چه حکمی دارد؟
1395/06/04
جواب:

حیوانی که شرعاً گوشت آن حلال است، نوع خورد و خوراک آن حیوان گوشت آن را حرام نمی‌گرداند.