پاسخ به سؤالات فقهی

ایمیل خود را وارد کنید تا پاسخ‌های فقهی به صورت خودکار برایتان ارسال شود:

برای ارسال سؤالات فقهی خود به این آدرس مراجعه نمایید.

شماره: 0
سؤال 0: کشتن نوجوانی به احتمال کفر در آینده در داستان موسی و خضر که خضر جوانی را می‌کشد: [موسی و خضر] رفتند تا به پسری رسیدند. [خضر] او را کشت.
1395/04/05
ادامه سؤال:
موسی گفت: آیا جان پاکی را بی آنکه مرتکب قتلی شده باشد، می‌کشی؟ مرتکب کاری زشت گردیدی... [خضر گفت] اما آن پسر، پدر و مادرش مؤمن بودند، ترسیدیم که آن دو را به عصیان و کفر دراندازد. خواستم تا در عوض او پروردگارشان چیزی نصیب‌شان سازد به پاکی، بهتر از او و به مهربانی نزدیک تر از او.[آیه۱۰] منتقدان در باب این آیه معتقدند که مجموعه قوانین کیفری دنیای مدرن، مجازات کودکان نابالغ را نمی‌پذیرند. همچنین هیچ فردی را نمی‌توان به احتمال آنکه ممکن است در آینده مرتکب جرم شود، مجازات کرد. مجازات به جرم ارتکابی تعلق می‌گیرد، نه جرم ناکرده. در مقابل بیان می‌شود خضر ماموریتش در نظام تکوین و موسی ماموریتش در نظام تشریع است و به همین دلیل این دو با هم جمع شدنی نیستند. در نظام تشریع که همه پیامبران نماینده آن هستند، هیچ‌کس از جمله خود این پیامبران مجاز به انجام اعمالی مشابه اعمال خضر -همچون کشتن یک انسان بی‌گناه به احتمال انجام کار نادرست در آینده- نیستند.
جواب:

حکمت انجام آن کارهای خارق‌العاده برای ما انسان‌ها روشن نیست و آن یک حادثه بود که میان آن بنده‌ی صالح و موسی-علیه‌السلام- انجام گرفت. هیچکدام از علما در اجرای حکم به آن داستان استناد نکرده‌اند و نمی‌کنند و آن را مصدر و منبع قانون‌گذاری قرار نداده‌اند.

شماره: 0
سؤال 0: بنده به تازگی در یکی از شرکت‌های راه‌آهن مشغول به کار شده‌ام، متاسفانه روزهای جمعه هم باید بصورت اجباری کار کنم، مدیرم می‌گوید اگر اطلاع پیدا کنند که اهل‌سنت و جماعت هستی اخراجت می‌کنند؛ حال نمی‌توانم نماز جمعه بروم و
1395/04/04
ادامه سؤال:
و حتی نمازهای یومیه خود را نیز نمی‌توانم در وقت خود بخوانم، لطفا راهنمایی بفرمایید من برای رهایی از این وضعیت چه اقدامی انجام دهم. البته در صورت پیدا کردن شغل در جای دیگر قطعاً استعفا خواهم داد اما این مدت که در پی کار هستم چه کنم؟
جواب:

تلاش کنید روزهای جمعه مرخصی ساعتی بگیرید و به نماز جمعه بروید، اما اگر امکان مرخصی نباشد، مانعی نیست که در نماز جمعه حضور نیابید تا این‌که ان‌شاءالله کار دیگری بیابید.
در مورد نمازهای دیگر اگر امکان گزاردن آن‌ها در وقت خودشان نباشد،‌ می‌توانید آن‌ها را به صورت جمع بگزارید. ظهر و عصر را با هم و مغرب و عشا را با هم در وقت نماز اولی به شیوه جمع تقدیم یا در وقت نماز بعدی به شیوه جمع تأخیر بگزارید.

شماره: 0
سؤال 0: اینجانب حدوداً 17-18 سال پیش که 17 سال داشتم بعضی مواقع در مغازه، به دوستم کمک می‌کردم و مواقعی که ایشان کار داشت به‌جایشان کار می‌کردم -سوپر مارکت- که متاسفانه مرتکب خیانت در امانت شدم و از مغازه هم خوراکی می‌خوردم و هم پول نقد برمی‌داشتم
1395/04/03
ادامه سؤال:
که مغازه مربوط به برادربزرگ و چند شریکشان بود، بعد از چند سال برادرها همه زن گرفتند و مستقل شدند و حدوداً 5 الی 6 سال بعد جدا شدند و مغازه سهم یکی از برادران شد. اینجانب تقریبا 10 سال بعد دچار عذاب وجدان شده و چندین‌بار با sms بخاطرحفظ ابرو موضوع را به 3 تا از برادران گفتم خواستم که یا حلال کنند یا به هر نحوی جبران کنم اما هیچ جوابی به من نمی‌دادند. ضمنا مبلغی را که خیانت کرده‌ام نمی‌دانم. الان توبه کرد‌ه‌ام و همیشه عذاب وجدان دارم. لطفا مرا راهنمایی کنید که چکار کنم هم حق‌الناس ادا شود و هم اینکه آبرویم نرود چون الان زن و بچه دارم و...؟!
جواب:

کار شما همچنان‌که گفته‌اید: خیانت بوده است؛ چون آنان شما را امین دانسته‌اند و شما بدون اجازه و آگاهی آنان دست به آن کار زده‌اید. اما اکنون که از خواب غفلت بیدار شده‌اید و به کار بد خود پی‌برده‌اید و از آن پشیمان هستید، شما آن اندازه از مال و پول را که برداشته‌اید تقریبی حساب کنید که حدوداً‌ مبلغ آن چقدر می‌شود، آن را به آن افراد بازگردانید و بگویید این را از شما قرض گرفته بودم و یادم رفته بود بدهم و اکنون به دفتر یادداشتم نگاه کردم دیدم در آن‌جا نوشته‌ام.
اما اگر امکان این کار نباشد، آن را به صورت هدیه به آنان بدهید یا شماره کارت آن‌ها را بیابید و پول را به حساب آنان واریز نمایید.

شماره: 0
سؤال 0: بوسیدن قبر چه حکمی دارد؟ قبر چه مربوط به پیامبر-صلی‌الله‌علیه‌و‌سلم- و یا کس دیگری باشد؟ علت آن را بیان فرمایید.
1395/04/02
جواب:

رفتن به قبرستان و دیدار قبرها سنت است. پیامبر-صلی‌الله‌علیه‌وسلم- فرموده است: «کنت نهیتکم عن زیارة القبور فزور وها» شما را از دیدار قبرها نهی می‌کردم، پس آن‌ها را زیارت کنید؛ چون سبب می‌شود دل به دنیا نبندید و به فکر آخرت باشید.
اما بوسیدن و مالیدن سر و صورت به قبر بدعت است و جایز نمی‌باشد.
باید از مالیدن صورت و بدن به قبر پیامبر-صلی‌الله‌علیه‌وسلم- و بوسیدن آن پرهیز شود.
ابوداود از ابوهریره روایت کرده است. پیامبر-صلی‌الله‌علیه‌وسلم- از آن نهی نموده است: «لاتجعلوا بیوتکم قبورا و لاتجعلوا قبری عیدا و صلوا علی فان صلاتکم تبلغنی» خانه‌هایتان را بمانند قبر قرار ندهید و قبر مرا محل جشن گرفتن و زیارتگاه قرار ندهید،‌ بر من درود بفرستید، بی‌گمان درود شما بر من می‌رسد.
علما بوسیدن قبر هیچ‌کسی را جایز نمی‌دانند و آن را بدعت به شمار می‌آورند.

شماره: 0
سؤال 0: شوهری همسر خود را در خانه مادرزن رها کرده و دنبال عیش و نوش خود است، زن چنان شیفته و ترسیده است که نارضایتی ندارد و به فکر طلاق نیست اما مرد، زن و بچه‌هایشان، مادرزن را عاصی کرده‌اند به گونه‌ای که فامیل‌ها بارها با داماد خانه صحبت کرده‌اند
1395/04/01
ادامه سؤال:
و حتی چندین بار کار به کتک‌کاری کشیده شده ولی باز هم او زن خود را در خانه مادر زن رها کرده و بی‌تفاوت است و حتی ماه‌ها ممکن است نیاید و بچه‌هایش را نبیند. خرجی زن و بچه‌هایش را تقریبا مادر زن می‌دهد. با وجود تمامی بدبختی‌هایی که سر زن آمده است، چنان سحر شده است که حاضر به طلاق نیست. برادران آن زن به هر روشی سعی داشته‌اند داماد خانه را به راه راست هدایت کنند اما فایده‌ای نداشته است و چون حرف زدن فایده‌ای نداشته بارها کار به درگیری کشیده شده است. او پس از درگیری زن و بچه‌هایش را مدت کوتاهی می‌برد ولی باز می‌آورد و در خانه مادرزن رهایشان می‌کند، این موضوع سال‌هاست که ادامه دارد. سؤال اینجانب این است بهترین راه قانونی در اهل‌سنت که به ذهن می‌رسد چیست؟
جواب:

نفقه زن و بچه‌ها بر شوهر واجب است، اگر شوهر از دادن نفقه آنان خودداری کند، زن باید به دادگاه خانواده مراجعه کند و از راه قانونی حق خود را مطالبه نماید.

شماره: 0
سؤال 0: من زنی متاهل هستم، ۱۰ساله ازدواج کردم. همسرم از اوایل ازدواجمون به من محبتی نداشت من همیشه نیازمند محبت بودم
1395/04/01
ادامه سؤال:
چند سال از ازدواجمون گذشت که شروع کرد با زنان و دختران دیگر چت کردن و تلفنی صحبت کردن و اینکار تا همین چندماه پیش ادامه داشت من خیلی خیلی نسبت به این زندگی سرد شدم دو تا هم بچه دارم اخیراً با پسری آشنا شدم که از نظر مکانی از ما دور است و امکان ملاقات حضوری وجود ندارد و از طریق چت با هم در ارتباط هستیم، فقط هم در حد چت کردن، می‌خواستم بدانم آیا کارم اشکال دارد؟ من نیازهای روحی‌ام از طرف همسرم تامین نمی‌شود به خاطر بچه‌هایم سر این زندگی مانده‌ام؛ همسرم را دوست ندارم، عذاب وجدان هم نمی‌گذارد راحت باشم، لطفا راهنمایی کنید.
جواب:

چنین کاری برای شما حرام است و گناه آن چندین برابر می‌باشد،‌ چون شما با مردی بیگانه و نامحرم ارتباط برقرار کرده‌اید و پیام‌هایی با یکدیگر رد و بدل می‌کنید، دوم اینکه به شوهر خیانت می‌کنید. اگر شوهرتان به شما خیانت می‌کند شما نباید خیانت وی را با خیانت پاسخ دهید، بلکه از راه‌های شرعی و قانونی برای این کار اقدام کنید و حق خود را مطالبه کنید.

شماره: 0
سؤال 0: آيا زن و شوهر با لمس كردن يكديگر وضويشان باطل مي‌شود؟
1395/03/31
جواب:

در مذهب حنفی لمس پوست زن و مرد نامحرم با یکدیگر بدون مانع وضو را باطل نمی‌کند، در مذهب مالکی گفته شده است، اگر لمس همراه با شهوت باشد وضو را باطل می‌کند، اما اگر همراه با شهوت نباشد، وضو باطل نمی‌شود،‌ در مذهب شافعی لمس پوست مرد و زن نامحرم بدون مانع وضو را باطل می‌کند.

شماره: 0
سؤال 0: من دانشجو بوده و در حال حاضر هر ترم شهریه‌ی بالایی به دانشگاه دولتی پرداخت می‌کنم که از توان بسیاری از خانواده‌های ایرانی خارج است، سرمایه‌ی من تنها نصف هزینه‌ی دوره‌ی تحصیل را تامین می‌کند،
1395/03/31
ادامه سؤال:
آیا قرار دادن این سرمایه در بانک به صورت سپرده و از سود حاصله و مقداری از سرمایه‌ی خود هزینه‌ی تحصیل را تامین کردن از منظر خدا و رسولش درست است یا خیر؟ با این توجیه که از یک دست از دولت گرفته و از دستی دیگر به آن پس داده و از خود رفع ظلم کنیم.
جواب:

نامیدن این به ظلم مناسب نیست، اگر ادامه تحصیل شما به این شیوه اضطرار است و شما ناچارید به این شیوه ادامه تحصیل دهید و راه‌ دیگری ندارید و ادامه تحصیل شما ضروری است، سپرده‌گذاری سرمایه‌تان در بانک و گرفتن بهره آن و دادنش به دانشگاه می‌تواند مصداق اضطرار باشد و جایز است، اما اگر می‌توانید برای ادامه تحصیل راه دیگری در پیش بگیرید که ناچار به پرداخت این همه هزینه نباشید، گرفتن بهره بانکی به آن بهانه جایز نیست.

شماره: 0
سؤال 0: ملکی را خریداری کردم که در ابتدا صاحب ملک آنرا 4 ساله عنوان کرد ولی پس از عقد قرارداد و طی مراحل اداری سن ملک 6 ساله بود که البته تفاوت قیمت دارد، در ضمن ایشان و یا شاید بنگاه -نمی‌دانم- نشانی و محله ملک را نیز درست ارائه نکردند؛
1395/03/30
ادامه سؤال:
در متن مبایعنامه نیز مبلغ روزانه 200 هزار تومان به عنوان خسارت تاخیر برای طرفین اعمال شد، پس از کش و قوس‌های فراوان در نهایت این ملک را با سه روز تاخیر تحویل گرفتم، البته بسیاری از امکانات آن مثل دربها، شیرآلات و... معیوب هستند، که باید تعمیر کنم، همانطور که گفتم در متن مبایعنامه، بندی برای جریمه تاخیر وجود دارد، ولی ما شفاهاً درباره دریافت این جریمه حرفی نزدیم آیا از نظر شرعی صحیح است که من این مبلغ را از ایشان کسر کنم؟ لطفاً راهنمایی بفرمایید، چراکه این مساله برای من خیلی اهمیت دارد و نمی‌خواهم کار غیر شرعی انجام بدهم.
جواب:

چون آن اندازه دیر کرد در مبایع‌نامه نوشته شده است،‌ اشکالی ندارد که شما آن را دریافت کنید، اما اگر از حق خود بگذرید و آن را دریافت ننمایید، بهتر است. در ضمن آن عیب‌هایی که بر شمرده‌اید اگر پیش از خرید از آن‌ها با خبر بوده‌اید، شما حق مراجعه به فروشنده را ندارید،‌ اما اگر آگاه نبوده‌اید، می‌توانید به سبب وجود عیب در مبیع به فروشنده مراجعه کنید و بهای آن را از کل مبلغ کم کنید.

شماره: 0
سؤال 0: مادرم 75 سال سن دارد و به بیماری دیابت مبطلاست و انسولین مصرف می‌کند. پزشک او را از روزه گرفتن باز می‌دارد، کفاره هر ماه رمضان معادل چند کیلو گندم است؟
1395/03/30
جواب:

افراد بیمار و از کار افتاده که توان روزه گرفتن ندارند، به جای هر روز یک مد (700گرم) از غذایی که می‌خورند یا یک‌چهارم مبلغ فطریه کفاره دهند، اگر فرد برنج می‌خورد برنج و اگر نان می‌خورد، گندم کفاره دهد. برای یک ماه حدود بیست و یک کیلوگرم می‌باشد. یا بهای آن را کفاره دهد.

شماره: 0
سؤال 0: يكي از اقوام در شمال كشور سوئد زندگي مي‌كنند و حال كلاً نيم ساعت بين غروب آفتاب و طلوع آفتاب فاصله است؛ يعني كل ساعات روز است و كلاً يك ساعت شب دارند، در این حالت براي ماه مبارك رمضان بايد چطور روزه بگيرند؟
1395/03/30
جواب:

ایشان با محاسبه‌ی ساعت‌های روزه‌داری بر پایه افق نزدیک‌ترین کشور به آن‌ها که افق معتدلی دارد، روزه خود را بگیرند و افطار نمایند. (برای نمونه افق کشور انگلستان)

شماره: 0
سؤال 0: چرا کسی را که مسلمان هست اگر با اختیار خود اسلام را کنار بگذارد، می‌توان او را کشت؟ انسان اختیار دارد و قدرت تصمیم‌گیری. لطفاً دلیل آن را توضیح دهید.
1395/03/18
جواب:

کسی که از دین اسلام باز گردد، مرتد می‌شود، دیدگاه علما درباره حکم مرتد متفاوت است، برخی به طور مطلق گفته‌اند: هرکسی مرتد گردد، بعد از اتمام حجت و تبیین، اگر توبه نکند، باید کشته شود، برخی میان مرتد تفاوت قائل شده‌ و گفته‌اند: مرتد اگر بعد از ارتداد بر ضد اسلام تبلیغ کند و برای بدبین کردن دیگران نسبت به اسلام تلاش نماید، او باید بعد از اتمام حجت،‌ کشته شود. اما اگر کسی مرتد شود و بر علیه اسلام تبلیغ ننماید، کشته نمی‌شود.
البته اجرای احکام بر عهده حکومت اسلامی است، نباید فرد چنین حکم‌هایی را صادر و اجرا نماید.
برای آگاهی بیشتر به کتاب‌هایی که در این زمینه نگاشته شده‌اند، مراجعه شود.

شماره: 0
سؤال 0: سلام عليكم، مدت يك سال است بعلت مسئله‌اي بسيار پريشان هستم و هرچه مي‌كنم به اطمينان قلبي نمي‌رسم از شما عاجزانه تقاضا دارم به دقت نوشته مرا بخوانيد و طبق شريعت اسلام بنده را راهنمايي بفرماييد من مدت زيادي ناس يا نسوار كه افغاني‌ها در دهان مي‌كنند (يك چيز
1395/03/18
ادامه سؤال:
سلام عليكم، مدت يك سال است بعلت مسئله‌اي بسيار پريشان هستم و هرچه مي‌كنم به اطمينان قلبي نمي‌رسم از شما عاجزانه تقاضا دارم به دقت نوشته مرا بخوانيد و طبق شريعت اسلام بنده را راهنمايي بفرماييد من مدت زيادي ناس يا نسوار كه افغاني‌ها در دهان مي‌كنند (يك چيز نشئه‌آور كه از تنباكو ريز شده و پودر شده درست مي‌شود) استفاده مي‌كردم و هرچه اراده ترك آن مي‌كردم موفق نمي‌شدم تا اينكه تقريباً دو سال پيش يك روز گفتم زنم به سه طلاق است اگر از اين به بعد نسوار استفاده کنم از آن روز به بعد هيچ‌گاه نسوار دهن نكردم؛ يعني آن چيزي كه قبلاً استفاده مي‌كردم ترک کردم بعد از مدتي من يك نوع تنباكو كه شبيه تنباكو سيگار است و مثل نسوار به حالت ريز شده نيست استفاده كردم مدتي بعد از يك مولوي سوال كردم ولي اين چيز را كه بعداً استعمال كردم همراه نداشتم او با تندي و درحالي كه به سوال من به خوبي گوش نكرده بود گفت اين اگر نسوار نيست پس ترياك است و سپس رفت، من بسيار ناراحت نزد مولوي ديگر رفتم او به من گفت طبق عرف به اين تنباكو مي‌گويند نه نسوار و تو حانث نشدي ولي من باز هم مطمئن نشدم و نزد دو مولوي ديگر رفتم و آن چيز را كه در شهر ما موجود نبود و در پاكستان موجود است به يكي از دوستان گفتم براي من خريد و فرستاد به آن دو مولوي نشان دادم آن‌ها به من گفتند ما اين چيز را قبلاً نديديم و نمي‌توانيم اظهار نظر كنيم من باز پريشان شدم سوال خود را روي برگه‌اي نوشته به همان مولوي كه به من جواب مثبت داده بود، دادم و از او خواهش كردم از علماي بزرگتر براي من جواب بگيرد در ضمن همان تنباكو را هم به او دادم تا به آن‌ها نشان دهد پس از مدتي جواب من به صورت مكتوب آمد و در آن پنج مفتي جواب را تاييد كرده بودند كه در عرف تا زماني كه اين تنباكو به صورت ريز و به شكل پودر در نيامده به آن نسوار نمي‌گويند و به آن تنباكو مي‌گويند من مدتي خوب شدم ولي باز احساس غم و نگراني داشتم تا اينكه نزد همان علما رفتم كه به من فتوا داده بودند از نزديك دوباره سوال كردم و تنباکو را نشان دادم باز آن‌ها جواب خود را تكرار كردند ولي من هميشه نگران هستم دلهره دارم و اين فكر از ذهن من بيرون نمي‌شود در ضمن در مدت اين دو سال من از خانم خود صاحب يك فرزند شده‌ام بسيار پريشانم نمي‌دانم چكار كنم آيا من در مسير صحيح قرار دارم يا روز قيامت رو سياه مي‌شوم هميشه فكر مي‌كنم اين هم مثل نسوار از تنباكو درست شده فرق تنها اين است كه نسوار تنباكوي ريز شده و پودر شده است ولي اين چيز مثل تنباكو سيگار است و پودر نشده و زياد ريز نيست از شما تقاضا دارم من را راهنمايي كنيد
جواب:

نظر آن پنج مفتی مورد تأیید ماست و طلاق شما واقع نشده است. سفارش ما به شما به عنوان برادر دینی، این است که هیچگاه به طلاق سوگند نخورید و طلاق را به این کارها تعلیق نکنید؛ چون این‌که آن مواد برای جسم و مال زیان‌آور است با توکل بر خداوند استفاده از آن را ترک کنید و از آن دوری گزینید! چون یکی از ویژگی‌های مؤمنان این است که پیامبر-صلی‌الله‌علیه‌و‌سلم- فرموده‌است: «من حسن اسلام المرء ترکه ما لایعنیه»[ترمذی، ابن‌ماجه]
از نیکی مسلمانی فرد آن است، چیزی که به او سود نمی‌رساند و بیهوده است، آن را رها می‌کند.
استفاده از تنباکو، ناس و... برای جسم و جان سودی ندارد، بلکه زیان‌آور است، پس شایسته است مسلمان از آن دوری گزیند.
در جای دیگری فرموده است: «لا ضرر و لا ضرار»[ابن‌ماجه]
به خود و دیگران ضرر و زیان نرسانید.

شماره: 0
سؤال 0: بنده مدتی است که در یک شرکت تولید الکل کار می‌کنم، همان‌طور که می‌دانید الکل مسکر می‌باشد و عده‌ای از آن برای خوش‌گذرانی استفاده می‌کنند. می‌خواستم بدانم کار کردن در این شرکت که کاملاً قانونی است، مجاز می‌‌باشد یا نه؟ ضمناً در هنگام تولید الکل مقداری از ا
1395/03/18
ادامه سؤال:
بنده مدتی است که در یک شرکت تولید الکل کار می‌کنم، همان‌طور که می‌دانید الکل مسکر می‌باشد و عده‌ای از آن برای خوش‌گذرانی استفاده می‌کنند. می‌خواستم بدانم کار کردن در این شرکت که کاملاً قانونی است، مجاز می‌‌باشد یا نه؟ ضمناً در هنگام تولید الکل مقداری از این الکل بخار شده گاز می‌شود با توجه به شرایط کاری نباید این محل را ترک کنیم که این باعث تنفس هوای الکلی می‌شود. لطفاً با توجه به نزدیک بودن ماه مبارک رمضان پاسخ را سریع‌تر اعلام نمایید.
جواب:

کار کردن در کارخانه تولید الکل که مجوز قانونی دارد و کارش مجاز است، مانع شرعی ندارد و بخاری که از آن متصاعد می‌شود و مانند گاز در هوا پخش می‌گردد، روزه را باطل نمی‌کند. این پرسش نشانه‌ی نیروی ایمان شماست، امیدواریم که خداوند شما را در انجام وظایف دینی موفق و در دو جهان سعادتمند و رستگار گرداند.

شماره: 0
سؤال 0: چند سوال دارم، لطف کنید به موارد اساسی و مفهومی سؤال اشاره کنید. 1. در اغلب برنامه‌های تلویزیونی بحث درباره درست کردن نظام بانکی بر اساس اسلام است ولی بیشتر علما سود گرفتن از بانک را ربا می‌دانند. مادرم خانه دار و پیر است و از بهره بانکی استفاده می‌کن
1395/03/17
ادامه سؤال:
6- چند سوال دارم، لطف کنید به موارد اساسی و مفهومی سؤال اشاره کنید. 1. در اغلب برنامه‌های تلویزیونی بحث درباره درست کردن نظام بانکی بر اساس اسلام است ولی بیشتر علما سود گرفتن از بانک را ربا می‌دانند. مادرم خانه دار و پیر است و از بهره بانکی استفاده می‌کند با توجه به اینکه فتوا داده‌اید بعضی از افراد می‌توانند از بانک بهره بگیرند آیا بر من واجب است که مانع گرفتن سود توسط مادرم بشوم؛ یعنی سودی که می‌گیرد گناهش بر گردن فرزندان است؟ 2. با توجه به گسترش بانکداری، مردم به ناچار روزانه با بانک‌ها در ارتباط‌ هستند پولشان با اموال بانک درهم‌می‌آمیزد آیا این ارتباطات سبب حرام شدن پول نمی‌گردد؟ آیا لازم است وسواس بود؟
جواب:

در جواب پرسش‌های گذشته در این زمینه گفته شد: برای افرادی که پیر و از کار افتاده هستند و نمی‌توانند دارایی خود را در جایی سرمایه‌گذاری کنند و اگر پول در دست خودشان بماند، مصرف می‌شود چنین افرادی چون در حال اضطرار قرار دارند، جایز است پولشان را در بانک بگذارند و از بهره آن استفاده کنند، در غیر این‌صورت اگر کسی از افراد خانواده ربا بخورد، بر نزدیکان او لازم است که حرمت ربا را با استدلال برای وی بیان کنند و اگر نپذیرفتند دیگران در گناه او شریک نیستند و غذا خوردن و تعامل با آنان هیچ اشکال شرعی ندارد و لازم نیست در این زمینه وسواس داشته باشید. والله اعلم.