پاسخ به سؤالات فقهی

ایمیل خود را وارد کنید تا پاسخ‌های فقهی به صورت خودکار برایتان ارسال شود:

برای ارسال سؤالات فقهی خود به این آدرس مراجعه نمایید.

شماره: 0
سؤال 0: آيا براي خواندن قرآن حتماً بايد وضو بگيريم؟
1395/09/06
جواب:

خواندن قرآن بدون وضو جایز است، اما درباره دست زدن به قرآن بدون وضو دیدگاه علما متفاوت است، جمهور علما گفته‌اند دست زدن به قرآن بدون وضو جایز نیست، اما برخی علما گفته‌اند درست زدن به قرآن بدون وضو جایز است. دیدگاه جمهور ترجیح داده می‌شود.

شماره: 0
سؤال 0: آیا صندوق قرض الحسنه فامیلی مشمول پرداخت زکات می‌گردد؟ لازم به ذکر است که در طول سه سالی که از تأسیس صندوق می‌گذرد همه ساله زکات جمع موجودی حساب‌ها را پرداخت نموده‌ایم.
1395/09/06
جواب:

به دارایی این صندوق‌ها زکات تعلق نمی‌گیرد، اما هر کسی به طور جداگانه اگر مالش به حد نصاب رسیده باشد، خودش به طور جداگانه زکات مالش را می‌پردازد، یعنی اگر کسی مبلغ پنج میلیون در صندوق گذاشته باشد و نزد خودش نیز مبلغی باشد که مجموع آن‌ها به حد نصاب برسد و یک‌سال بر آن بگذرد، خودش باید زکات آن را بپردازد.
ولی اگر پول موجود در صندوق به حد نصاب برسد بر آن زکات تعلق نمی‌گیرد؛ زیرا صاحبانشان زکات آن را می‌دهند و از یک مال دو بار زکات داده نمی‌شود.

شماره: 0
سؤال 0: مال حرامی (دزدی) را که قبل از بلوغ خورده شده است را باید بعد از بلوغ ادا کرد یا نه؟
1395/09/06
جواب:

اگر خودش مال حرام را برداشته باشد و بخورد، پیش از بلوغ، ولی و سرپرست آن کودک باید آن مال را به صاحبش بازگرداند، اگر باز نگرداند بعد از بلوغ باید خود آن فرد مال را به صاحبش باز گرداند یا از صاحب مال حلالیت بطلبد.

شماره: 0
سؤال 0: در مورد کنیز مرا راهنمایی کنید، در زمان پیامبر-صلی‌الله‌علیه‌و‌سلم- چگونه بوده و آیا الان وجود دارد؟
1395/09/06
جواب:

در زمان قدیم هر گاه در جنگ اسیر می‌گرفتند، آن‌ها را به عنوان برده و کنیز میان فاتحان تقسیم می‌کردند و آن‌ها به ملکیت آن افراد درمی‌آمدند و می‌توانستند آن‌ها را بفروشند و هر کاری که انجام می‌دادند درآمد آن‌ها برای صاحبانشان بود، اما از زمانی که قانون بین‌الملل برای اسیران تنظیم شده است، حکم برده‌داری منسوخ و باطل گشته است و امروزه برده و کنیزی وجود ندارد.

شماره: 0
سؤال 0: طلاق غیابی در شریعت چه احکامی دارد؟ (براساس فقه امام ابوحنیفه)
1395/09/06
جواب:

اگر شوهر بدون عذر بیش از یکسال غایب باشد، خانم او می‌تواند نزد قاضی خانواده برود و درخواست طلاق کند، قاضی بعد از بررسی وضعیت و اخطاریه فرستادن برای شوهر اگر نیاید حکم طلاق غیابی را صادر می‌کند، اگر مکان شوهر معلوم نباشد باز قاضی با رعایت مصلحت زن و زدودن زیان از او حکم طلاق غیابی را صادر می‌کند.

شماره: 0
سؤال 0: یک شب زمانی که همسرم من را خیلی عصبی کرد این لفظ از دهانم خارج شد و به ایشان گفتم: طلاقم افتاده باشد طلاقت می‌دهم ازت بیزار شدام، حکم آن چیست و من باید چکار کنم؟
1395/09/06
جواب:

این لفظ شما طلاق نیست؛ زیرا وعده طلاق داده‌ای، هرگاه با لفظ صریح او را طلاق دادی، یک طلاق واقع می‌شود.

شماره: 0
سؤال 0: حکم لیزر کردن موهای گونه که جزو ریش حساب نمی‌شود چیست؛ چون لیزر ریشه موها را می‌سوزاند؟
1395/09/06
جواب:

برخی از علما موهای گونه را از ریش به‌شمار می‌آورند، در این صورت موی آن حکم ریش را می‌یابد که برخی از علما تراشیدن آن را حرام و برخی دیگر آن را مکروه دانسته‌اند.
اما جمعی از علما هستند که موهای گونه را از ریش به شمار نمی‌آورند، با توجه به این دیدگاه اگر لیزر کردن موهای گونه از لحاظ پزشکی برای صورت زیان نداشته باشد، از لحاظ شرعی مانعی ندارد.

شماره: 0
سؤال 0: در خصوص گرفتن وام با بهره بیست درصد برای خرید ماشین آیا جایز می‌باشد یا نه؟
1395/09/06
جواب:

علما گرفتن وام با بهره بیش از چهار درصد را جایز ندانسته‌اند و آن را از مصادیق ربا به شمار می‌آورند مگر در صورت وجود اضطرار که خرید ماشین معمولا اضطرار به شمار نمی‌آید.

شماره: 0
سؤال 0: پدری برای حج تمتع ثبت نام کرده بود، فوت کرده و وصیت نموده تا فرزند بزرگش بجای او به حج برود، آیا فرزند بخاطر اینکه خواهر معلول و مادری در خانه دارد، می‌تواند آن را بفروشد و برای آن‌ها هزینه کند؟
1395/09/06
ادامه سؤال:
سوال دیگر اینکه آیا درست است بجای پسر بزرگ، مادرش به نیابت برود، در حالی که قبلا هیچکدام به تمتع نرفته‌اند؟
جواب:

کسی که برای حج تمتع یا عمره ثبت‌نام بکند و پیش از انجام آن‌ها از دنیا برود، لازم است به نیابت از او آن حج انجام گیرد، اگر وصیت کرده باشد فرزندش یا کسی دیگر به نیابت از او حج برود لازم است به وصیت عمل کند، اگر آن فرد نتواند برود به کسی دیگر مبلغی بدهد تا حج را به جای او بگزارد.
در مذهب شافعی نایب باید خودش پیشتر حج گزارده باشد تا بتواند به نیابت از دیگری حج بگزارد، اگر خود حج نگزارده باشد نمی‌تواند به نیابت از دیگری حج بگزارد.

شماره: 0
سؤال 0: اگر مدت پریود (قاعدگی) از 7 روز بگذرد و تا 18 روز ادامه پیدا کند و بحدی باشد که انگار روز اول پریودی است چه باید کرد؟
1395/09/06
جواب:

حداکثر زمان پریودی (قاعدگی) در مذهب حنفی 10 روز و در مذهب شافعی 15 روز است اگر پریودی بیش از این طول بکشد، استحاضه به شمار می‌آید و زن باید خون را پاک کند و وضو بگیرد و نمازهایش را بگزارد و برای استحاضه نیازی به غسل نیست.

شماره: 0
سؤال 0: من یک قطعه طلا پیدا کرده‌ام. اطلاع‌رسانی هم کرده‌ام و شماره داده‌ام ولی مالک آن پیدا نشده است آیا اگر صاحبش پیدا نشود حکم شرعی‌اش چیست؟
1395/09/06
جواب:

شما پس از معرفی آن مال یافت شده و ارائه شماره تلفن به جاهایی که احتمال می‌دهید صاحب آن گم‌شده مطلع گردد باید یک‌سال صبر کنید اگر پس از آن صاحب مال پیدا نشد می‌توانید از آن استفاده کنید، اما اگر بعداً صاحب آن پیدا شد و مالش را خواست شما باید آن جنس یا شبیه آن را به او بدهید.

شماره: 0
سؤال 0: جُنُب ماندن به مدت چند روز چه حکمی دارد؟ آیا گناه است؟ باعث تنگدستی در زندگی می‌شود؟
1395/09/06
ادامه سؤال:
انسان واقعاً در این حالت کثیف است؟ آیا نمی‌گذارد کارهای روزمره انسان به نحوه احسن پیش برود؟ اصلا روان پیش رفتن کارهای زندگی ربطی به این موضوع دارد؟
جواب:

فردی که به غسل نیاز دارد بهتر است هر چه زودتر غسل کند و اگر غسل نکند به سبب قضا شدن نماز فرض، گناه‌کار است مگر عذر شرعی داشته باشد؛ زیرا پیامبر-صلی‌الله‌علیه‌و‌سلم- به کسی که جنب بود فرمود: «ان المؤمن لاینجس»(مومن نجس نمی‌شود)
در واقع جنابت مانع انجام کارها به نحو احسن نیست اما مؤمن چون به سبب جنابت از اقامه نماز باز می‌ماند به نوعی در کارهای او تأثیر منفی خواهد گذاشت.

شماره: 0
سؤال 0: يكي پرسيده كه باردار است ولي لكه‌بيني دارد، آیا نماز بخواند؟ لازم است غسل کند یا خیر؟
1395/09/06
جواب:

معمولاً زن در دوران بارداری حیض نمی‌شود و لازم نیست غسل کند، اما لکه‌ها باید شسته شود و اگر لباس به آن آلوده گردد لباس هم باید شسته شود؛ چون لکه‌ها مانند ادرار نجس هستند.

شماره: 0
سؤال 0: سلام من ۲ سال پیش پسرم مریض شد در حالی که احساس کردم تشنج کرده او را پیش دکتر بردم، دکتر گفت علایم تشنج است من از خدا خواستم اگر خوب شود، ۷ روز روزه می‌گیرم، شکر خدا بعد از اون قضیه مریض نشده است،
1395/09/06
ادامه سؤال:
بعداً شنیدم نذری کردن گناه است الان به نظر شما من این روزه‌ها را بگیرم؟
جواب:

نذر حرام نیست و نذری که شما کرده‌اید باید انجام دهید.
در حدیث آمده است که پیامبر-صلی‌الله‌علیه‌و‌سلم- فرمود: «من نذر أن یطیع الله فلیطعه و من نذر أن یعصیه فلایعصه»[بخاری]
(هر کسی نذر کند که از خداوند اطاعت نماید باید آن را انجام بدهد و هر کس نافرمانی خداوند را نذر کرده است، نباید به آن عمل کند.)
خداوند وفا کردن به نذر را از اوصاف نیکوکاران قرار داده و آنان را به سبب وفای به نذر ستوده است: (يُوفُونَ بِالنَّذْرِ وَيَخَافُونَ يَوْمًا كَانَ شَرُّهُ مُسْتَطِيرًا)[انسان:7]
رسول اکرم-صلی‌الله‌علیه‌و‌سلم- کسانی را که به نذر عمل نمی‌کنند، نکوهش کرده و فرموده است: «خیرکم قرنی ثم الذین یلونهم، ثم الذین یلونهم، ثم یجیء قوم ینذرون ولایوفون و...»[بخاری]
(بهترین شما کسانی‌اند که در عصر من هستند سپس کسانی که به دنبالشان می‌آیند و پس از آن کسانی که به دنبال آنان می‌آیند تا زمانی که قومی می‌آیند نذر می‌کنند ولی به آن عمل نمی‌کنند و...)
بیشتر علما گفته‌اند بهتر است انسان نذر نکند؛ زیرا عملی را بر خود واجب می‌کند که ممکن است بعداً نتواند به آن وفا کند.

شماره: 0
سؤال 0: بنده دوبار سوگند به طلاق خورده‌ام. بار اول كه قرار بود خانمم جراحى شود بحثى پیش آمد و گفتم «طلاقم بيافتد اجازه نخواهم داد كسى پیشت بیایید» که منظورم براى پرستاری از ایشان بود. که بعداً ناچار شدم و هماهنگ کردم مادرزنم برای مواظبت همسرم آمد!
1395/09/01
ادامه سؤال:
بار ديگر بر سر ادامه شغل همسرم، گفتم «هر سه تا طلاقم بيافتد اجازه نمى‌دهم بعد از رفتن از اينجا سر کار بروی.» که منظورم اتمام دوره‌ی دانشجوى خودم بود. كه ۲سال بعد است. در هر دو مورد عصبانى بودم اما نمى‌توانم بگویم در شرایطى بودم كه نمى‌فهميدم چه می‌گویم. در هر دو مورد نيتم حالت سوگند بود و نه خود انفصال. در مورد اول آيا طلاق واقع شده است؟ چه باید کرد؟ در مورد دوم اگر همسرم بعد از زمانی که گفتم سر کارش برود، حکم چیست؟ لطفاً نظرتان را درباره متن زير نيز بفرماييد. «اينها الفاظ طلاق معلق هستند و سوگند نام برده مي‌شوند چون از جهتي حکم سوگند دارد، يعني از جهت منع يا تشويق يا تکذيب يا تصديق چيزي که در سوگند نيز وجود دارد و راي صحيح درباره اين نوع طلاق آنست که: اگر گوينده با گفتن اين الفاظ قصد و نيت انفصال زندگي و جدايي از همسرش را داشته، در آنصورت اگر خلاف سخنش عمل کند طلاق روي خواهد داد، ولي اگر گوينده قصد و نيت جدايي نداشته بلکه به قصد منع يا تشويق خود يا همسرش چنين لفظي بر زبان آورده باشد، حکم سوگند دارد و اگر خلاف آن عمل شود طلاقي روي نخواهد داد ولي بايد کفاره سوگند بدهد و اين راي برگزيده شيخ الاسلام ابن‌تيميه و ابن‌قيم و علامه ابن‌باز نيز مي‌باشد. مثلا وقتي مي‌گويد: بر من طلاق باشد که با فلاني سخن نمي‌گويم، گويا مي‌خواهد بگويد: والله با فلاني سخن نمي‌گويم، لذا از اين جهت که مي‌خواهد نفس خويش را منع کند که با فلاني سخن بگويد، شبيه سوگند است يعني حکم آنرا دارد نه اينکه از جنس سوگند باشد، و وقتي مي‌گوئيم حکم سوگند دارد، يعني: اگر خلاف سخنش عمل کرد بايد کفاره سوگند بدهد».
جواب:

جمهور علما گفته‌اند این الفاظ طلاق معلق هستند و در صورت انجام گرفتن آن کارها طلاق واقع می‌شود اما برخی علما از جمله کسانی که نام برده‌اید گفته‌اند این الفاظ به نیت به کار برنده آنها بستگی دارد، اگر مرادش سوگند باشد، سوگند منعقد می‌شود و در صورت انجام گرفتن آن کار کفاره سوگند بر فرد لازم می‌شود و اگر مرادش طلاق باشد، طلاق واقع می‌شود. شورای فقهی دیدگاه دوم را ترجیح می‌دهد.