پاسخ به سؤالات فقهی

ایمیل خود را وارد کنید تا پاسخ‌های فقهی به صورت خودکار برایتان ارسال شود:

برای ارسال سؤالات فقهی خود به این آدرس مراجعه نمایید.

شماره: 0
سؤال 0: ببخشید بنده اخیرا از ایران خارج شده‌ام و سوالی در مورد خوردن گوشت داشتم: من می‌‌دونم که گوشت خوک و سگ در هر صورت حرام هست و نباید خورده بشه اما آیا برای خودمون(اهل تسنن) چیزی به اسم ذبح اسلامی داریم؟ یا اینکه اگر فقط بدونیم که گوشت گوسفند یا مرغ هست (و ال
1394/04/23
ادامه سؤال:
ببخشید بنده اخیرا از ایران خارج شده‌ام و سوالی در مورد خوردن گوشت داشتم: من می‌‌دونم که گوشت خوک و سگ در هر صورت حرام هست و نباید خورده بشه اما آیا برای خودمون(اهل تسنن) چیزی به اسم ذبح اسلامی داریم؟ یا اینکه اگر فقط بدونیم که گوشت گوسفند یا مرغ هست (و البته برای غیرخدا سر نبریده باشه) کافی هست؟ من نمی‌دونم توی این کشوری که هستم چه جوری حیوان‌رو می‌‌ کشن، با برق می‌‌کشن یا سر می‌‌برن یا ... نمی‌دونم، آیا در هرکدام از این موارد درست است که من گوشت را بخورم؟
جواب:

خداوند درباره جواز خوردن طعام اهل کتاب که معمولاً گوشت حیوان‌ها را نیز در بر می‌گیرد فرموده است:
و طعا مالذین... مائده: 5
خوراک اهل کتاب جز آنچه در آیات دیگر حرام شده است برای شما حلال است.
بنابراین خوردنی‌های آنان جز آنچه در شریعت ما حرام شده برای مسلمان حلال است و می‌تواند از آن تغذیه نماید گرچه ذبح آنان مطابق شریعت ما نباشد.
ذبح شرعی در اسلام این است که هنگام ذبح حیوان نام خدا برده شود و به گونه ای رگهای گردن گلو و مری بریده شود که تمام خون حیوان از آن بیرون بیاید.

شماره: 0
سؤال 0: همبستری زن و شوهر در ماه رمضان در موقعی که زن بدلیل قاعدگی روزه نباشد و روزهای آخر قاعدگیش باشد و تنها لکه باشد و شوهرش با او معاشقه کند و با مالیدن دست بر آلت تناسلی زن باعث ارضا شدن زن شود آیا مرتکب عمل حرامی شده‌اند و آیا روزه مرد باطل می‌‌شود؟
1394/04/23
جواب:

آن مرد که ارضا نشده و دخول انجام نداده است، روزه‌اش باطل نمی شود.

شماره: 0
سؤال 0: ایا اب روشنی که قبل خروج منی از مرد خارج می‌‌ شود روزه را باطل می‌‌ کند.درضمن اگر من خارج نشود فقط اون آب روشن خارج شود.واگر این آب روشن به غیر عمد خارج شود آیا روزه را باطل می‌‌ کند
1394/04/23
جواب:

آن آب مذی است. مذی و ودی روزه را باطل نمی‌کنند.

شماره: 0
سؤال 0: آیا استفاده از کلیپس سر به طوری که کلیپس کوچک باشد و خیلی بلند نباشد اشکالی دارد؟
1394/04/23
جواب:

اشکالی ندارد

شماره: 0
سؤال 0: 3) تشهد مذهب شافعی رو برام بنویسید و قسمت سنتشو و واجبشو برام بگین همچنین گفتن چیزهایی که در نماز مرسوم و مستحب است ولی واجب نیست برایم بگین مثل قنوت یا گفتن آمین بعد حمد یا دست بسته نماز خواندن و غیره
1394/04/23
جواب:

لطفا به کتاب‌های فقهی مراجعه شود

شماره: 0
سؤال 0: جوانی 32 ساله هستم. من به مدت یکسال و بنا به دلایلی با چند دختر نامحرم روابطی در حد ملاعبه و بوسیدن داشته و می‌‌دانم گناه زیادی مرتکب شده ام. ‌اما اهل نماز و قرآن بوده حتی قرآن حفظ می‌‌کنم. ‌روزه گرفته ام و می‌‌گیرم. ‌خیرات می‌‌کنم. ‌ولی در مجموع هوس زیاد
1394/04/23
ادامه سؤال:
جوانی 32 ساله هستم. من به مدت یکسال و بنا به دلایلی با چند دختر نامحرم روابطی در حد ملاعبه و بوسیدن داشته و می‌‌دانم گناه زیادی مرتکب شده ام. ‌اما اهل نماز و قرآن بوده حتی قرآن حفظ می‌‌کنم. ‌روزه گرفته ام و می‌‌گیرم. ‌خیرات می‌‌کنم. ‌ولی در مجموع هوس زیاد دارم. با یکی از دوست دخترهام ازدواج کردم و از زندگیم هم راضی هستم. ‌دختر پاکی بود و نتوانستم اون رو ناپاک کرده ول کنم و ازدواج کردم. ‌رمضان امسال خیلی دارم تلاش می‌‌کنم که از گناهانم توبه کنم ولی نمیشه. ‌یعنی همش ذهنم درگیره ‌روزه کامل ‌دو دور قرآن ‌نماز کامل ‌همه اینها رو انجام می‌‌دم اما از هوسهام کم نمیشه. تکلیف من چیه؟ کمکم کنید. ‌توروخدا ناامیدم نکنید . سوال دیگه دارم اینکه آیا طلای سفید به عنوان حلقه ازدواج نماز و روزه رو باطل می‌‌کنه. ‌همه نمازهام طلا دستم بوده. ‌باید چکار کنم؟ ممنونم. ‌لطفا پاسخ رو فقط به ایمیلم ارسال کنید. ممنونم
جواب:

بنده‌یی که مرتکب گناهی شود سپس توبه نماید و از کار بدش پشیمان شود و از آن گناه دل بکند و تصمیم قاطعانه بگیرد، دیگر بسوی آن گناه باز نگردد خداوند توبه او را می‌‌ پذیرد. شما که خداوند توفیق داده است توبه نموده و ازدواج کرده اید و اهل نماز و روزه و قرآن هستید باید به شکرانه این توفیق بیشتر برای اجرای دستورات خداوند تلاش نمایید. چون بنده‌یی که در مسیر عبادت باشد، شیطان به شیوه‌های گوناگون او را وسوسه می‌‌ کند تا دوباره او را به سوی گناه بکشاند و در دام گناه گرفتار سازد شما به این هوس‌ها و وسوسه‌ها توجه نکنید هر گاه چنان افکاری ذهن ات را مشغول کرد به خداوند پناه ببرد و بیشتر به عبادت بپردازد و با همسر شرعی خودت همبستر شو که از آن وسوسه‌ها می‌‌ کاهد.
پیامبر(ص) فرموده است: هرگاه زنی را دیدید که ذهن شما را به خود مشغول کرد، نزد زن خود بروید و با او همبستر شوید. و نیز هرگاه آن هوس‌ها به ذهن ات نفوذ کند، که با خانمی دیگر رابطه نامشروع داشته باشید به یاد بیاور که زن خانم خواهر کس دیگری است یا مادر یا همسر و یا عروس کسی آیا خودت دوست داری که با کسی با چنین خویشاوندانت آن رابطه غیر شرعی را داشته باشد. با اندیشیدن در این‌ها سبب می‌‌ شود آن افکار بد از ذهنت پاک گردد.
ب- طلا نماز را باطل نمی کند اما استفاده از آن برای مرد حرام است. مگر در صورت ضرورت و شکستگی عضوی که چیز دیگری جایگزین نداشته باشد. از آن استفاده نکنید و به جای آن از انگشتر نقره استفاده کنید.

شماره: 0
سؤال 0: در مورد اذکار و اعمال شب قدر اطلاعات می‌‌خواستم؟
1394/04/23
جواب:

شب زنده داری و گزراندن نماز شب و تلاوت قرآن و بیشتر خواندن این دعا (اللهم انک عَفُو تُحِبُّ العَفْوَ فاعفُ عنی)
ونیز خواندن دعاهایی دیگر که در برگیرنده خیر دنیا و آخرت است.

شماره: 0
سؤال 0: 1-زن با اجازه شوهرش کار می‌‌کند و شوهرش هم کار می‌‌کند خرج زندگی می‌‌دهد آیا زن حق دارد بگوید پولی که به دست می‌‌ آورم مال خودم هست و هیچ از آن خرج نمیکنم ؟ مثلا لباس و وسایل شخصی برای خودش می‌‌خواهد بخرد از شوهرش می‌‌گیرد از مال خودش بر نمیدارد شوهرش هم
1394/04/23
ادامه سؤال:
1-زن با اجازه شوهرش کار می‌‌کند و شوهرش هم کار می‌‌کند خرج زندگی می‌‌دهد آیا زن حق دارد بگوید پولی که به دست می‌‌ آورم مال خودم هست و هیچ از آن خرج نمیکنم ؟ مثلا لباس و وسایل شخصی برای خودش می‌‌خواهد بخرد از شوهرش می‌‌گیرد از مال خودش بر نمیدارد شوهرش هم به او گفته اگه کار می‌‌کنی خرجی مثل طلا لباس و غیره برای خودت از پول کارت بگیر وگرنه این شانس کار کردن ازت می‌‌گیرم یه بچه هم دارند 2-زن اگر شوهرش به چیزی مخالفت کند از شوهرش قهر کند بهش بگه تو ادم خسیسی بدبختی چه حکمی دارد؟ 3-احترام گذاشتن زن به خواسته‌های شوهر و بر عکس احترام نگذاشتن از نظر اسلام و پیامبر (ص) چیست؟
جواب:

الف : نفقه و هزینه‌های زن بر شوهر واجب است اما اگر کار کردن زن در بیرون از خانه به انجام مسوولیت‌های وی در خانه خلل وارد کند، در این صورت شوهر حق دارد که به او اجازه ندهد در بیرون از خانه کارکندف اگر به او اجازه مشروط بدهد، چنان که در سوال بیان شده است و زن نیز آن را بپذیرد زن بر اساس آن شرط عمل کند.
ب- از آن کار پشیمان شود و با شوهر آشتی کند و قهر و اختلافات را کنار بگذارد.
ج- باید می‌‌ان زن و شوهر احترام متقابل باشد و به یکدیگر ارج نهند و به خواسته‌های شرعی یکدیگر پاسخ بدهند. در غیر این صورت مرتکب کار ناروایی شده‌اند و اگر پیوسته چنان باشد، فرجام بدی خواهد داشت و گناه است خداوند می‌‌ فرماید: "...وَعَاشِرُوهُنَّ بِالْمَعْرُوفِ..." (نسا 19)
وبا زنان به طور شایسته معاشرت کنید.
باز می‌‌ فرماید: "وَلَهُنَّ مِثْلُ الَّذِي عَلَيْهِنَّ بِالْمَعْرُوفِ ۚ وَلِلرِّجَالِ عَلَيْهِنَّ دَرَجَةٌ ۗ وَاللَّـهُ عَزِيزٌ حَكِيمٌ" (بقره: 228) برای زنان حقوق و تکالیف شایسته است که باید شوهران ادا کنند همان گونه که بر آنان حقوق و تکالیفی است که باید در قبال آن ادا کنند.

شماره: 0
سؤال 0: با سلام اگر کسی سهوا و ندانسته تا یک ربع بعد از اذان صبح به سحری خوردن ادامه دهد و ناگاه متوجه شود که از ساعت سحری گذشته آیا روزه‌اش باطل می‌‌ شود یا خیر؟ البته صدای اذان و به شکلی خواب آلود بیدار شود و نشنیده با شد .؟
1394/04/23
جواب:

جمهور علما گفته اند: روزه چنین فردی درست نیست و باید بعد از رمضان قضای آن را به جای آورد، در آن روز نیز برای حرمت رمضان تا شب امساک کند و از مبطلات روزه خودداری نماید، و خداوند برای آن کارش به او پاداش فراوانی می‌‌ دهد.

شماره: 0
سؤال 0: باسلام 1) اگر کسی در نماز نتواند تلفظ صحیح حروف مثل ظ و ض را درست بگه یا به عبارتی زبونش به عربی برنگرده یا برایش خیلی سخت باشه نمازش باطل می‌‌شه؟ وقتی من به این حروف در نماز فکر می‌‌کنم و تلاش می‌‌کنم که اینا رو درست بگم کیفیت نمازم می‌‌اد پایین آیا می‌‌
1394/04/23
ادامه سؤال:
باسلام 1) اگر کسی در نماز نتواند تلفظ صحیح حروف مثل ظ و ض را درست بگه یا به عبارتی زبونش به عربی برنگرده یا برایش خیلی سخت باشه نمازش باطل می‌‌شه؟ وقتی من به این حروف در نماز فکر می‌‌کنم و تلاش می‌‌کنم که اینا رو درست بگم کیفیت نمازم می‌‌اد پایین آیا می‌‌تونم فقط در نماز به معنیش فکر کنم و تلفظ صحیح رو که خیلی سخت می‌‌شه ولش کنم؟ تلفظ ناصحیح غیرعمدی هم نمازو باطل می‌‌کنه؟ 2) آیا نماز جمعه بر همه مردان واجب است اگر در شهر خودمان نباشیم و دانشجو در شهر دیگه باشیم آیا بازم واجبه نماز جمعه؟ سرکار باشیم در شهر غریب و کارفرما خوشش نیاد بریم نماز جمعه چطوره بازم واجبه؟ اگر مسجد دور باشه و یا سخت باشه رفتن به مسجد اهل تشییع آیا بازم واجبه؟ 3) پدر و مادره پیر که مقداری پول دارن و درآمدی ندارن می‌‌توانند آن را در بانک گذاشته و سود دریافت کنند برای اینکه احساس نکنند که سربار فرزندانند؟ آیا بر فرزندان گناهی نیست یا باید آنها را نهی کنند از این کار؟ و خرج آنها را خودشان بدهند؟ در چه صورتهایی سود بانکی حلال است؟ دقیقا حالت اضطرار چه حالتی است که سود بانکی حلال است؟
جواب:

لازم است مسلمان تا جایی که توان دارد درست تلفظ نمودن واژه‌های تکبیر تحرم و سوره فاتحه و تشهد را یاد بگیرد، اما اگر بعد از تلاش باز نتواند آن واژه‌ها را به نیکی تلفظ نماید تلفظ آنها بر زبان‌اش دشوار باشد معذور است و اشکالی ندارد و نمازش درست و پاداش او را تباه نمی نماید، اما به دقت کند اعراب و حرکت‌ها را درست بگوید که مبادا معانی را تغییر دهد. خداوند می‌‌ فرماید: "لَا يُكَلِّفُ اللَّـهُ نَفْسًا إِلَّا وُسْعَهَا" (بقره: 286) در خداوند هیچ کس را جز به اندازه‌ی توانائیش تکلیف نمی کند.
ب) مردی که مسافر نباشد و بیماری شدید نداشته باشد، نماز جمعه بر او واجب است.
اگر در شهری که دانشجو هستید نماز جمعه باشد، شرکت در آن واجب است.
معمولاً کارگرها مرخصی هفتگی دارند، چنین فردی می‌‌ تواند مرخصی خود را برای روز جمعه تنظیم کنید، تابتواند در نماز جمعه حضور یابد، اگر آن محلی که کار می‌‌ کند کارگرها مرخصی هفتگی نداشته باشند، فرد می‌‌ تواند در وقت نماز جمعه چند ساعت مرخصی بگیرد و در نماز حاضر شود، اگر صاحب کار اجازه ندهد و فرد در جای دیگری کاری مناسب نیابد، در این صورت وی برای شرکت نکردن در نماز جمعه معذور است، و ان شاالله گناهی ندارد، اما جستجو کند در جایی دیگر کار مناسبی پیدا کند، که امکان رفتن به نماز جمعه را داشته باشد. تا به وظیفه دینی خود عمل نماید و برای روز رستاخیز توشه‌ی نیک فراوان بیندوزد.
ج) اگر پدر و مادر در پیر و نیازمند باشند، نفقه آنان بر فرزندان واجب است بر آنچه در سوال گفته شده است اگر نخواهد سربار فرزندان شوند، سربار که نیستند این وظیفه فرزند است همچنان نفقه و... فرزندان در خردسالی بر عهده پدر و مادر است، و بعد از پیری باید فرزندان نیازهای آنان را برآورند جستجو شود اگر کسی یا شرکتی یافته شود که آن پول در آنجا گذاشته شود و با آن کار مشارکتی انجام گیرد سود حلال آن را بردارند، بهتر است اما اگر کسی امین یافت نشود، در آن صورت گذاشتن آن پول در بانک و برداشتن سود آن برای آن پیران مانعی ندارد. اضطرار یعنی ناچاری که فرد برای رفع نیاز ضروری خود چاره و راه دیگری نداشته باشد.

شماره: 0
سؤال 0: بزای ادای نماز از مسجدی که در کنار منزل من قرار دارد از آن گذشته و به مسجدی که دور تر است رفته ادای نماز کنم این جایز است ؟
1394/04/21
جواب:

اگر با رفتن شما به مسجد دورتر نماز در مسجد نزدیک تر تعطیل نشود اشکالی ندارد اما باید بدانید که مسجد نزدیک به خانه اتان حق همسایگی بر شما دارد و آن را رعایت کنید بهتر است رفتن به مسجد نزدیک و دور را تقسیم کنید و همیشه به مسجد دور تر از خانه اتان نروید. چون در مسجد نزدیک همسایگان گرد می‌‌آیند و دید و باز دید آنان و جویا شدن از حال آنان نیز برای شما صدقه دارد مگر زمانی که امام مسجد نزدیک به خانه اتان فاسق و اهل بدعت باشد و پس از پند و اندرز دادن وی از بدعت و فسق خود دست بر ندارد در این صورت به سببب عذر شرعی رفتن شما به مسجد دورتر بهتر است.

شماره: 0
سؤال 0: مدت هاست که من یک سوال داشتم اما به علت حساسیت آن از پرسیدن نزد ملا خوداری می‌‌کردم چون خجالت می‌‌کشیدم به دلیل این که شاید بد متوجه شوند و تصوری دیگر داشته باشند تا این که با سایت شما اشنا شدم و می‌‌توانم سوالم را از شما بپرسم اما سوال من با عرض پوزش و
1394/04/21
ادامه سؤال:
مدت هاست که من یک سوال داشتم اما به علت حساسیت آن از پرسیدن نزد ملا خوداری می‌‌کردم چون خجالت می‌‌کشیدم به دلیل این که شاید بد متوجه شوند و تصوری دیگر داشته باشند تا این که با سایت شما اشنا شدم و می‌‌توانم سوالم را از شما بپرسم اما سوال من با عرض پوزش و خجالت فراوان چون سوالم حساس است بدون هیچ گونه شبه مطلب می‌‌نویسم پس لطفا از نحوه ی بیانم ناراحت نشوید من در طول روز از الت تناسلی به صورت قطره ای مقداری ترشحات مایع سمینال(کیسه منی (به انگلیسی: seminal vesicle) عضوی از دستگاه تناسلی مردانه است . این عضو دو غده توبولار ساده است که در قسمت تحتانی خلفی مثانه قرار دارد. کیسه منی در تقسیم‌بندی غدد بدن به درون‌ریز و برون‌ریز، به دلیل اینکه مواد ترشحی آن از راه مجاری به بیرون از بدن می‌‌ریزد، جزء غدد برون‌ریز محسوب می‌‌شود. مایع مترشحه از کیسه منی ۶۰٪ مایع منی را تشکیل می‌‌دهد. این مایع در آمیزش جنسی کار حمل و تغذیه اسپرم را به عهده دارد. حالت قلیایی این مایع، اسپرم را در محیط اسیدی واژن زن حفاظت می‌‌کند. این مایع همچنین حاوی پروتئین، آنزیم، قند، موکوس، ویتامین C و پروستاگلاندین‌ها است. .Wikipedia) خارج می‌‌شود و به خاطر ان من مجبور به رفتن به حمام و شستن لباس‌ها در هر روز 2 بار شده ام به دلیل این که می‌‌ترسم نجس باشد و برای نماز خواندن با لباس نجس که نمی شود و حال از شما می‌‌پرسم که ایا ترشحات ان مایع نجس بوده و یا نه ؟و اگر نجس می‌‌باشد من باید چه کاری انجام دهم؟
جواب:

ویژگی‌های منی مشخص است که با لذت و جهش بیرون می‌‌آید و بعد از بیرون آمدن آن شهوت فرد را فرو می‌‌نشاند. اگر بیرون آمدن آن آب این ویژگی را داشته باشد منی است و غسل را واجب می‌‌کند، اما اگر این ویژگی را نداشته باشد مذی یا ودی است که هیچکدام غسل را واجب نمی کنند و آنها بمانند ادرار هستند گاهی فرد به سبب بیماری سلس البول نمی تواند ادرار خود را کنترل کند و پیوسته ادرارش بیرون می‌‌آید و این هم غسل را واجب نمی کند بلکه آن بخش از بدن و لباس که ادرار به آن خورده است شسته می‌‌شود.
برای رفع این مشکل به پزشک متخصص ارولوژی مراجعه شود.

شماره: 0
سؤال 0: استعمال و استفاده از عطور و خوشبو در ماه رمضان؟
1394/04/21
جواب:

استفاده از خوشبو‌ها در ماه رمضان مانع شرعی ندارد.

شماره: 0
سؤال 0: بنده جوانی هستم که درروز مخصوصا دراوخر ساعات ونزدیک افطار دچار جنابت می‌شوم وقطراتی منی ازبدنم خارج می‌شود آیاروزه بنده باطل است ازشما سرورگرامی خواهشمندم بنده را راهنمایی فرمایید
1394/04/21
جواب:

اگر عمدی در بیرون آمدن منی از سوی فرد نباشد روزه اش باطل نمی گردد.
گاهی آبی سفید همانند منی بعد از ادرار یا برداشتن چیز سنگین بیرون می‌‌آید به آن ودی گفته می‌‌شود که بمانند ادرار نجس است و غسل را واجب نمی کند، تنها ان قسمتی که ودی خورده است باید شسته شود.
منی با لذت و جهش بیرون می‌‌آید و بعد از بیرون آمدن شهوت فرد فروکش می‌‌کند، اگر این ویژگی را داشته باشد غسل را واجب می‌‌کند در غیر این صورت منی نیست.

شماره: 0
سؤال 0: لذا تعدادی سوال در خصوص زکات مطرح می‌‌کنم که امید است انها را یکی یکی برایم روشن نمایید: 1-تیر 84 تا 85 ، 366000تومان پس انداز داشتم 2-شهریور 85 تا 86 ، 1163000تومان 3-مهر 86 تا 87 ، 1455000تومان 4-اذر 87 تا 88 ، 2050000تومان 5-در تاریخ 86/07/26 مبلغ 2500
1394/04/21
ادامه سؤال:
لذا تعدادی سوال در خصوص زکات مطرح می‌‌کنم که امید است انها را یکی یکی برایم روشن نمایید: 1-تیر 84 تا 85 ، 366000تومان پس انداز داشتم 2-شهریور 85 تا 86 ، 1163000تومان 3-مهر 86 تا 87 ، 1455000تومان 4-اذر 87 تا 88 ، 2050000تومان 5-در تاریخ 86/07/26 مبلغ 2500000تومان تا تاریخ 89/08/17 به یک نفر دادم که بعد از سه سال مبلغ مذکور را به من پس داد 6-مبلغ 5500000تومان در اذر 88 تا 89 در حساب بانکی ام بود 7-مبلغ 2000000تومان را در تاریخ مرداد 88 تا 90 به یک نفر دادم که بعد از دو سال آنرا پس داد 8-اگر کسی پولی از زکات را به گردن داشته باشد و نداند ولی در عوض به انسان‌های فقیر و مستمند کمک کند ایا خداوند در روز قیامت برای ان فرد از ان پول احسان و صدقه و بخشش بابت زکات مال برایش حساب می‌‌کند؟ 9-لطفا در خصوص تاخیر در زکات هم توضیح دهید
جواب:

حد نصاب زکات پول معادل بیست مثقال (86گرم) طلا ست که فرد اگر بهای بیست مثقال طلا را که در سال 94 نه می‌لیون و پانصد هزار تومان می‌‌باشد داشته باشد و یک سال بر آن بگذرد آن پول در دست خود فرد باشد یا در بانک گذاشته باشد یا قرض داده باشد باید یک چهلم (دو و نیم درصد) آن را زکات دهد، اما اگر پول فرد کمتر از بهای بیست مثقال طلا باشد زکات بر او واجب نیست.
صدقه و بخشش زکات به شمار نمی آید دادن زکات عبادت است و فرد به هنگام دادن آن باید نیت کند.
اگر فردی عمدی پرداخت زکات را به تاخیر اندازد گناه دارد اما اگر به سبب عذری آن را به تأخیر اندازد گناه ندارد و در هردو صورت فرد باید زکات مال اش را بدهد.