از رساله‌ی دکتری در خصوص آرای تفسیری استاد عبدالله احمدیان دفاع شد

از رساله‌ی دکتری در خصوص آرای تفسیری استاد عبدالله احمدیان دفاع شد

جلسەی دفاعیە از رسالەی دکترای عبداللە احمد محمد، تحت عنوان«ملا عبداللە احمدیان و آرای تفسیری‌‌اش؛ پژوهشی تحلیلی و تطبیقی)، در دانشکدەی اسلام‌شناسی دانشگاه سلیمانیه، صبح روز پنج‌شنبه ۶مردادماه، برگزار شد.

 در این جلسه‌ی دفاعیه، دانشجو پس از بحث و بررسی، توانست با درجه‌ی ممتاز از رساله‌ی خویش دفاع کرده و به درجه‌ی دکترا در رشته‌ی اسلام‌شناسی گرایش تفسیر قرآن نائل گردد. 

این رسالەی دکتری به زبان عربی به نگارش درآمده است و قرار است به زودی و پس از ویرایش و افزایش و اضافاتی در ۵٠٠ صفحه چاپ و منتشر می‌شود.

 آثار استاد احمدیان که نویسنده‌ی رساله‌ی دکتری مزبور به آنها استناد کرده و مکرراً ارجاع دادە است و مبنای اصلی نگارش رساله‌اش بوده، عبارتند از:

١.قرآن‌شناسی، چاپ ششم؛

٢.سیر تحلیلی کلام اهل سنت، چاپ ششم؛

٣.حدیث‌شناسی، چاپ ششم؛

٤.الایضاح لمعضلات تفسیر البیضاوی، چاپ اول؛

۵.تەفسیری سووڕەی فاتیحا، چاپ اول؛

۶.تەفسیری سووڕەی یاسین، چاپ اول؛

٧.ئایین و کۆمەڵ، چاپ اول؛

٨.تەفسیری سووڕەی بەقەرە، چاپ‌نشدە و مخطوط؛

٩.علوم تفسیری، چاپ نشدە و مخطوط؛

١٠.ئیسلامناسی، چاپ‌نشدە و مخطوط.

هیئت‌داورانِ جلسەی دفاع از رسالەی دکترای نامبرده:

١.پروفسور دکتر عرفان رشید شریف(دانشگاە سلیمانیە)؛

٢.دکتر زیاد اسماعیل محمد(دانشگاە صلاح‌الدین، اربیل)؛

٣.دکتر عبدالفتاح حسین سلیمان(دانشگاە سلیمانیە)؛

٤.دکتر فاروق عمر احمد(دانشگاە حلبچە)؛

۵.دکتر عبدالقهار صبری عبدالله( دانشگاە زاخو)؛

۶.پروفسور دکتر آراس محمد صالح(دانشگاە سلیمانیە)؛ استاد راهنمای رسالەی دکترای مورد بحث و رئیس هیئت داوران جلسه‌ی دفاعیه و تاریخ‌نگار و نویسنده‌ی نامدار کرد.

لازم بە یادآوری است که قبلاً نیز ٣ پایان‌نامە در مقطع کارشناسی ارشد، بە زبان‌های کردی و فارسی، در خصوص جنبه‌های مختلف زندگانی و سوانح حیات و آثار و افکار و اندیشه‌های استاد احمدیان، شامل: ١."زندگی‌نامە و آثار و افکار استاد احمدیان؛ پژوهشگر و نویسندە: محمد کاوە بالنور"(١٣٩٠)؛ ٢." بررسی تطبیقی حقوق زن از دیدگاه استاد احمدیان و  استاد مطهری؛ پژوهشگر و نویسندە:انس عبداللە‌زادە"(١۴٠٠؛ چاپ‌شدە:١۴٠٠، نشر کتیبه‌ی نوین:شیراز)؛ و ٣."شعریت در اشعار و آثار ادبی استاد احمدیان(کُردی)؛ پژوهشگر و نویسندە: محمد عثمان محمد"(١٤٠٠؛ چاپ‌شدە: ١٤٠١،انتشارات کردستان:سنندج)، در دانشگاههای اربیل، ارومیە و مهاباد نگاشتە شدە است.

گفتنی است که پیش از این تنها ۴ پایان‌نامه در مقاطع کارشناسی، ارشد و دکتری در زمینه‌ی آراء و نظریات ابتکاری و نوگرایانەی تفسیری مفسران کرد بە نگارش درآمده بود و با اتمام نگارش و دفاع از رسالە‌ی دکتری مورد بحث، پایان‌نامه‌ها و رسالەهای نگاشتە شدە درخصوص آرا و نظریات تفسیری دانشمندان کرد، به ۵ مورد ارتقا یافته است.

١.ملا عبدالکریم مدرس، از عراق؛

٢. بدیع‌الزمان سعید نورسی، از ترکیە؛

٣. دکتر محمد سعید رمضان بوطی، از سوریه؛

۴. استاد ناصر سبحانی، از ایران

۵. ملا عبداللە احمدیان، از ایران.

هر کدام از این ۵ شخصیت، دارای نظریات و دیدگاهها و آرای تفسیری در زمینه‌ی تفسیر قرآن و در زمینه‌ی دیگر دانشهای اسلامی مشهور به علوم معقول و منقول، هستند.

امتیاز شما: هیچ میانگین امتیاز: 5 (از 1 رای)