ترور ظواهری و چند نکته!

نویسنده: 
حسن قادری
ترور ظواهری و چند نکته!

ایمن الظواهری رهبر القاعده توسط سازمان سیای آمریکا ترور شد.

آمریکا چندمین بار است که دست به کشتن رهبران القاعد می‌زند و ظاهراً برای از بین بردن دشمنان آمریکا نیازی هم به موافقت کنگره ندارد و رییس‌جمهور با اختیارات قانونی خود، این کار را انجام داده است.

هرچند آمریکا اخیراً نقش داروغه را در خاورمیانه بازی می‌کند و هر جا بخواهد به‌راحتی با اقدام نظامی و سیاسی اهداف خود را عملی می‌کند، امّا تا کنون به این سؤال پاسخ نداده است که منشٲ رشد افراط‌گرایی و گروه‌های تروریستی و دشمنی آنان با آمریکا صهیونیستها، چیست؟

این اقدام جو بایدن رییس‌جمهور آمریکا کمکی به حذف حرکت‌های افراطی نمی‌کند؛ زیرا آمریکا با سیاست‌های غلط خود تمام روزنه‌های دموکراسی‌خواهی در خاورمیانه را مسدود کرده است و با این اقدام خود، موجب انباشت عقده‌های بیشتر در بین مسلمانان خواهد شد. اصولاً 

 آیا آمریکا تنها مخالف حرکت‌های افراطی است یا مخالف دولت‌های قانونی که از آرای عمومی مردم برآمده‌اند، نیز می‌باشد؟!

اگر ایمن الظواهری متّهم به حملات ۱۱سپتامبر است. مدافعان و رهبران بهار عربی که متّهم به حملات ۱۱ سپتامبر نبودند.

حمایت مالی و سیاسی آمریکا و متقاعد کردن پاره‌ای از حکومت‌های عربی و وابسته، در ناکامی نهضت‌های بهار عربی و ساقط کردن دولت قانونی امثال محمّد مرسی چگونه توجیه می‌شود؟ اگر حرکت‌های القاعده و دیگر همفکران آنها بخواهند از طریق حملات تروریستی در جهان عدالت را بر قرار کنند و حکومت‌های دینی بر مبنای شریعت سر کار بیاورند، موفّق نخواهند شد؛ زیرا 

متٲسّفانه امروز اهل سنّت یک تئوری مدوّن و روشن راجع به حکومت در دست ندارد و جهان معاصر نیز پذیرای حرکت‌های مسلّحانه و افراط‌گرایی نیست و امثال القاعده، طالبان، داعش و تفکّرات همسو با این جریانات به نتیجه‌ی ملموس و قابل توجّهی نمی‌رسند و جز تقویت عِرق مذهبی و بر انگیختن احساسات مسلمانان و به هدر دادن فرصت‌های پیش‌آمده، کاری از دست آنها بر نمی‌آید. تنها راه درست و منطقی، در پیش گرفتن روشی اعتدالی و روی آوردن به تجربیات موفّق دیگر کشورها در کسب قدرت از راه‌های قانونی و آگاه کردن نسل جوان و گسترش فرهنگ دموکراسی‌خواهی در جامعه است.

امتیاز شما: هیچ میانگین امتیاز: 4 (از 2 رای)