اردوی دو روزه‌ی علمای جماعت شعبه‌ی آذربایجان غربی برگزار شد

اردوی دو روزه‌ی علمای جماعت شعبه‌ی آذربایجان غربی برگزار شد

با حضور دو عضو شورای مرکزی و با مشارکت حداکثری علمای عضو جماعت شعبه‌ی آذربایجان غربی، اردویی در دو بخش شمال و جنوب استان در روزهای ۵ و ٧خرداد ماه برگزار شد.

این اردوها با حضور سعدالدین صدیقی و حسین تیباش از اعضای شورای مرکزی جماعت و محمد رسول ابوالمحمدی مسؤول مرکزی اداره‌ی علما و با مشارکت علمای جماعت در شعبه برگزار شد.

استاد حسین تیباش عضو شورای مرکزی جماعت به عنوان سخنران، ضمن اشاره به آیه‌ی ١۵٩ سوره‌ی آل عمران و شکست مسلمانان در غزوه‌ی اُحد به اخلاق وارسته‌ی پیامبر اکرم (صلی الله علیه و علی آله  و صحبه وسلّم) اشاره نمود که آن حضرت با وجود سرپیچی کردن بعضی اصحاب و در نتیجه شکست سنگین مسلمانان با سعه‌ی صدر با صحابه‌ی کرام برخورد  نمود، لذا بر داعیان راه خدا لازم است با الگو قراردادن پیامبر مهارت‌های زیر را جهت توسعه‌ی شخصیتی خویش کسب نمایند:

١- ایجاد فضای الهام‌بخش و مرتب برای خویش

٢- تمرین و کسب مهارت در زمینه‌ی کاری

٣- غالب شدن بر خوف و ترس نابجا و حرکت دائمی و پیوسته رو به جلو

۴- خارج شدن از منطقه‌ی امن خویش

۵- تهیه‌ی لیستی از اولویتهای کاری خود برای اینکه بدانیم در کارها چه اندازه پیشرفت داشته‌ایم

۶- تلاش کردن برای برطرف نمودن ویژگی‌های منفی شخصیتی خود

٧- تٲکید و تمرکز بر ویژگیهای مثبت شخصیتی 

٨- دست و پنجه نرم کردن با انسان‌های سرسخت و تلاش برای اصلاح آنان  

٩- تعیین همراه و همدل مناسب

١٠- بپذیریم که گذشته گذشته است و برای آن افسوس نخوریم.

١١- دشمنان گاهی وقتها آینه‌ی خوبی برای  خودشناسی هستند زیرا دوستان، عیبهای انسان را مخفی می‌کنند.

١٢- شناسایی یک رقیب مستقل و قویّ که رقابت با وی به یک مقایسه‌ی سالم تبدیل شود و باعث پیشرفت انسان گردد.

١٣- توجه به سلامتی از جمله تفریح و ورزش.


شیخ سعدالدین صدیقی عضو شوراى مركزى، ضمن ابلاغ سلام دبیرکل محترم جماعت و ديگر اعضاى شوراى مركزى به علمای شعبه‌ی آذربایجان غربی، به جایگاه ویژه‌ی علما در دین مبین اسلام و در جماعت دعوت و اصلاح اشاره نمود و بیان داشت که ما باید همواره در مسیری قرار بگیریم که مورد رضایت و عنایت خاصّ خداوند متعال است و از این بابت نیز شکرگذار باشیم.

وی ضمن اشاره به برخی از دوگانه‌ها گفتند: دینداری فردی فقط در حوزه‌ی اخلاص (نيت و انگيزه) معنا پيدا مى‌كند. تحقق مقاصد دين در حوزه‌هاى ديگر، ديندارى جمعى را مى‌طلبد. 

همچنين در خصوص دوگانه‌ی شعار و عمل اشاره كردند كه علما و دعوتگران نبايد صرفاً به طرح مزايا و خوبيهاى دين يا بيان بدى‌ها بپردازند بلكه بايد تلاش آنها به ايجاد فضايل و خوبى‌ها و حذف رذايل و بدیها معطوف گردد. 

این عضو شورای مرکزی در بخشی دیگر از سخنان خویش با تحلیل شرایط فعلی جماعت، آن را مطلوب ارزیابی نمود و افزود که جماعت عموم افراد جامعه را مخاطب خود مى‌داند و معتقد است براى ايجاد جامعه‌اى پيشرو لازم است از همه‌ی توانمندى و پنانسيل‌ها استفاده گردد. وی در بحث تعامل با دیگران تاكيد كرد: ما بر اين باوريم كه شرایط حسّاس فعلی، تعامل و دگرپذیری متقابل بیشترى را مى‌طلبد.

شیخ فرزان خاموشی دانش‌آموخته‌ی کارشناسی ارشد تربیت اسلامی نیز در این دیدار با اشاره به اهمیت امر دعوتگری و همراهی با جمع گفت:  اگر امر دعوت نباشد جامعه از نظر ارزشهای اخلاقی متزلزل خواهد شد و از نظر قرآن کریم کار و فعالیت به صورت جمعی نشاط‌آور است، لذا نباید از جامعه راه عزلت و گوشه‌نشینی اختیار نمود بلکه باید به نسبت مسایل اجتماع دغدغه‌مند بود و دایره‌های دغدغه‌ی جامعه را به دایره‌ی تٲثیر سوق داد و از افراد بی‌تفاوت و ناامید نباشیم بلکه همواره در مسیر دعوت حرکت نماییم چرا که در مقابل آسیب‌های اجتماعی مردم به سه گروه تقسیم می‌شوند.

۱- انسان‌های ناامید از اصلاح

۲- تلاشگران در راه اصلاح

۳-انسانهای بی‌تفاوت در مقابل آسیب‌ها.


 دکتر محمد رسول ابوالمحمدی مسؤول مرکزی اداره‌ی علما به‌عنوان آخرین سخنران این اردوی دو روزه با اشاره به مسؤولیت خطیر علما در عصر حاضر، اعاده‌ی جایگاه علما را وظیفه‌ی شرعی دانست و افزود: دعوت و تبلیغ، امر به معروف و نهی از منکر، تربیت ادبی و اخلاقی و تعلیم علوم دینی از وظایف خطیر علماست.

در پایان این دیدار از زحمات ماموستایان، رسول رسولی‌کیا، محمد رسول ابوالمحمدی، سید محمدامین واژی و  عبدالکریم تاران به‌عنوان فعالان رسانه‌ای جماعت در بخش علما تقدیر به عمل آمد.


لازم به ذکر است که مسؤول شعبه، عبدالکریم عزیز زاده، در پیام خیر مقدم خویش بر اهمیت مطالعه و تحقیق برای تمامی اعضای جماعت بخصوص بخش علما و دقت بیشتر در خطبه‌های نماز جمعه تأکید نمود.

 گفتنی است اردوی پیشگفته، توسط اداره‌ی علمای معاونت فرهنگی- اجتماعی شعبه‌ی آذربایجان غربی جماعت دعوت و اصلاح برگزار شد.

اردوی دو روزه‌ی علمای جماعت شعبه‌ی آذربایجان غربی برگزار شد
اردوی دو روزه‌ی علمای جماعت شعبه‌ی آذربایجان غربی برگزار شد
اردوی دو روزه‌ی علمای جماعت شعبه‌ی آذربایجان غربی برگزار شد
اردوی دو روزه‌ی علمای جماعت شعبه‌ی آذربایجان غربی برگزار شد
اردوی دو روزه‌ی علمای جماعت شعبه‌ی آذربایجان غربی برگزار شد
اردوی دو روزه‌ی علمای جماعت شعبه‌ی آذربایجان غربی برگزار شد